Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Vysoká full

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, Dis.
Vítáme Vás v novém školním roce 2023/24 a přejeme Vám i dětem hodně pohody a spokojenosti🙂

Je to tady 😀 dva měsíce radovánek 👍
Přejeme všem, nejen dětem, krásné a pohodové prázdniny🥰 plné prosluněných dnů🌞!
Kolektiv MŠ Vysoká

Indiáni jedou, copak asi vezou?                                                                                      14.7.2023

Závěrečný týden letošního školního roku jsme věnovali tématu indiánů🛶🪓. Dozvěděli jsme se informace o tom, kde žijí, jaké jsou jejich zvyky a tradice. Vyrobili jsme si indiánskou čelenku a náhrdelník, zkusili si vymyslet indiánské jméno a bojový pokřik, zatancovat dle instrumentální hudby a zabubnovat na vyrobené bubínky🥁. Na školní zahradě jsme se pokusili lukem a šípem🏹 trefit bizona a naučili se plížit potichu, jako pravý indián. Toto všechno se nám určitě bude hodit v nadcházejících prázdninových dnech, kdy si na indiány určitě zahrajeme společně i s kamarády z vesnice😀.

                

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/indiani-ms-vysoka-7-2023/album

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Rozloučení s předškoláky                                                                                    13.7.2023

Rok se s rokem sešel, a opět zde máme konec školního roku. Neloučili jsme se jen s ním, ale zároveň i s našimi dvěma letošními předškoláky Aleškem a Christianem. Děti z mateřské školy si připravili vystoupení s pásmem písniček, básniček a tanečků. Vystoupení to bylo veselé, protože se do něj nakonec zapojili i malí sourozenci, kteří se společně s rodiči přišli na brášky podívat. Popřát hodně školních úspěchů přišli oběma klukům za obec Vysokou p.starosta Radim Hranec a za ZŠ Jindřichov p. ředitelka  Mgr. Zlata Steuerová, MBA. Oběma tímto děkujeme za krásné dárky a školní pomůcky, které budoucím školákům předali, a které zcela určitě využijí  v 1.třídě, do které po prázdninách nastoupí. Nezbývá jen popřát ať oba kluci vykročí 4.září tou správnou nohou a přejeme za celou mateřskou školu spousty školních úspěchů a nových zážitků!

       

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/rozlouceni-s-predskolaky-ms-vysoka-7-2023

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

,, Dřevěnění”                                     11.7.2023

Dostala se k nám milá pozvánka na netradiční výstavu. A protože jsme děti zvídavé, rozhodli jsme se, že se půjdeme podívat a tím, jsme si i krásně protáhli naše nožky, šli jsme totiž pěšky. Pohybu se nebojí a do Bartultovic to nemáme daleko. 😊 

Na začátku výstavy nás uvítal sám autor dřevěných výrobků Ing.Petr Kruka, a ukázal nám všechna svá díla, překvapivě se výstava týkala různých výrobků ze dřeva. Některá byla velmi zajímavá, a dozvěděli jsme se spousty nových informací o zpracování dřeva🌳🌲, i jak se daný kousek vlastně vyrobí, a co vše je k tomu potřeba🪓. Také jsme se zaujetím poslouchali, jakou má daný strom barvu, každý má totiž jinou a seznámili jsme se i s novým pojmem letokruhy, kdy nám bylo vysvětleno panem autorem k čemu jsou. V závěru pan Kruka rozdal všem přítomným krásná 🛩 a 🐍 ze dřeva, které pro děti vyrobil, a udělal jim tím velkou radost😊.

Tímto děkujeme za krásnou komentovanou prohlídku a za nové informace, ještě teď je vstřebáváme. Těšíme se na další výstavu a panu autorovi přeje mnoho sil do zpracování dalších krásných věcí (mimochodem jsou i na prodej) 😉  

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/dreveneni-11-7-2023-vysoka-bartultovice

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., 

Cestování za poznáním – Pravěk       7.7.2023

Pralidi žili v jeskyni,
Ale neměli žádnou kuchyni.
Vyráběli si nástroje z kamene,
Jedli však vše zelené.

Ano, ano je to tak, prozkoumávali jsme dobu pravěkou. Stali se z nás neandrtálci, kteří si dny v MŠ před volnem užili. 

Seznámili jsme se s jejich vývojem, místem, kde žili, co jedli, a jaké nástroje používali. Také s jejich mluvou a tancem, u kterého jsme zažili spoustu legrace. 

Vyzkoušeli jsme si mamutí počítání, opis slov, rozbor příběhu Kouzelné kameny kamarada Maxe, kdy jsme se na otázky snažili odpovídat celou větou. Vyzkoušeli jsme si i rytmizaci písně na různé velikosti kamínků, u kterých jsme zjišťovali různorodost a barevnost zvuku. A také jsme si vyzkoušeli dobové šití a vyrobili si 🐯 Šavlozubého. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis.

Podívejte, támhle, děti,                                                                                      30.6.2023

raketa tam vzduchem letí,

na Zemi vystartovala, na dlouhou cestu se dala.

Letí, letí na Měsíc.

Vidíte ji? A už je pryč.

A kam se ta naše raketa všude vydala🚀? Jaké planety při cestě na Měsíc 🌛jsme z ní mohli vidět? Kdo je to kosmonaut👨‍🚀, a proč musí mít na sobě skafandr? Odpovědi na všechny tyto otázky jsme se pokoušeli hledat při našem cestování po Vesmíru a jeho známých planetách. A aby to cestování bylo opravdové, vyrobili jsme si i naše rakety, a v jedné jsme i dokonce na ten Měsíc odletěli😃. Nezapomněli jsme ani na sluníčko🌞 a sluneční soustavu. Ale přeci jenom doma je doma🙂, takže jsme se po všem to bádání a poznávání nových planet rádi vrátili, a honem utíkali na zahradu ochutnat krásně dozrálé třešně, které tam na nás čekaly🍒. Ty u ufounů nenajdeme🤣. Hurá, prázdniny jsou za dveřmi!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cestujeme_Vesmirem_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Cestování za poznáním – znaky léta a počasí                                                                    23.6.2023 

Ťuká, ťuká déštík, 

Na barevný ☔. 

Ťuká, ťuká prstíkem, kdo je pod tím ☔. 

To jsem Já, panenka, máčí se mi sukénka. 

Tebe nechci kapičko, Já mám radši 🌞. 

Jak vám básnička napovídá, a správně jste uhádli, tak nás celým týdnem provázelo téma počasí a znaky léta. Seznámili jsme se s různými druhy  ⛈️⚡☀️🌥️🌦️🌬️🌪️🍃🌈🌨️❄️ a s jejich správnými názvy. Snažili jsme se je ztvárnit pantomimou a výtvarně, ale také jsme si užili plno srandy při hrách motivované příběhy o počasí. Také jsme si povídali o znacích léta, zopakovali jsme si roční období a měsíce, a připomněli jsme si datum, kdy nám právé léto začíná. Zopakovali jsme si i názvy ovoce, které sbíráme právě v létě například 🍓🍒🍑 a další. Procvičili jsme si také i barvy a tvary. Celý týden nám uběhl, ani nevíme jak, a dozvěděli jsme zase spoustu nových věcí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Znaky_leta_pocasi_MS_Vysoka_2023/

 Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Cestování nás baví, aneb výlet za bylinkami 

                                                            21.6.2023 

Počasí a zdraví nám přálo, proto jsme se mohli vydat na další naplánovaný výlet. Tentokrát nás nožky zavedly na nedaleký ranč, který máme od nás kousek, jak se říká, co by kamenem dohodil. Jenže to jsme nevěděli, že cesta tam bude trošku trnitá. Ale nás žádné překvapení neodradí. První zastávka byla v Osoblaze, kde jsme čekali na přestup, a aby nám to rychleji uteklo, tak jsme se zašli podívat na náměstí, kde jsme si prohlédli památný tank, který je symbolem padlých vojáků. Děti si jej prohlédli a hodně je zaujal. Více se dozvíme na dalším chystaném výletě, který pro nás připravil pan starost.😉

Ale zpět. Po zastavce v Osoblaze jsme přesedli na další autobus, který nás už dovezl na očekávané místo. Děti si před prohlídkou ranče daly menší občerstvení, které jim nachystaly jejich maninky a byla to ňamka, a jak víme venku chutná ještě líp a to máme rádi. 

 

Po svačině nás čekala prohlídka ranče. Seznámili jsme se s různými druhy bylin, o kterých jsme si už povídali i ve školce, ale tady jsme je viděli naživo. Byly to třeba kopřiva lékařská, pomněnky, hloch, heřmánek, pampeliška, bodlák, jitrocel, bez černý a další.  

A putováním po ranči jsme narazili na nové dva čtyřnohé kamarády, kteří nás doprovodili až do části, kde se majitelé ranče starají o nemocné zvířata. Seznámili jsme se s novým pojmem, jako je hippoterapie, tu jsme si i vyzkoušeli a dozvěděli jsme se, že cizí koně nesmíme ničím krmit, ničí to tím jejich výcvik!!  

Dále jsme potkali králíky, kozy, kachny a malé kůzlátka. 

Paní nám také povídala, jaký účinek bylinky mají i na zvířátka, a že si musíme dát pozor, abychom je neotravili. 

Po menším dešti, před kterým jsme se schovali ve stodole, jsme se vydali na autobus, čekání jsme se zkrátili procházkou a kochali se malebnou krajinou. Cestou jsme si opět mohli zopakovat názvy bylin, s kterými nás seznámila paní z ranče. Bylo jich kolem nás plno. 

Tímto děkujeme za možnost ranč navštívit, máme plno nových dojmů a poznatků. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Majoranek_Ms_Vysoka_2023/

Vložila: Bc Michaela Žáčková,DiS. 

  Paní zebro, na slovíčko.                                                                                                     16.6.2023

Kde jste koupila to tričko?

Nekoupila, dostala.

Nosím ho už od mala!

Nejenom paní zebru🦓, ale i slona, opičku🐵, hrocha, krokodýla, tygra, lva a spousty dalších zvířátek jsme si připomněli na obrázcích, v encyklopediích a z našich vzpomínek ze ZOO Ostrava, kterou jsme nedávno navštívili. Na mapě a glóbusu jsme si ukazovali, kde které zvířátko žije, co jí, jestli plave nebo létá. Vyrobili jsme si exotické čelenky, naučili se taneček o ZOO, a uvědomili si, jak je důležité se o všechna zvířátka starat a neubližovat jim. Někteří z nás, kamarádům povyprávěli své zážitky z cirkusu, a společně jsme poznávali zvířátka podle zvuku, který vydávají. Nakonec jsme sami neodolali, a pořádně si jako lvi🦁 zařvali😁!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exoticke_kraje_a_zvirata_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Jaro dělá pokusy – Květiny                  9.6.2023

Kdopak jsi, kytičko, že jsi tak maličká?

Uprostřed máš sluníčko, okolo běličká.

Ten, kdo přišel na správnou odpověď, uhádl že jde o květinu sedmikrásku. Ta a nejen ona nás prováděla celým týdnem. Společně jsme se seznámili s dalšími květinami, které můžeme při toulkách venku vidět. Seznámili jsme se s pomněnkou, 🌹⚜️🌸🌼💐 a dalšími.  Připomněli jsme si jedlé, ale i jedovaté rostliny. Vysvětlili jsme si, co vše rostlina k životu potřebuje, a také jsme si připomněli, co vše ke své práci potřebuje pan zahradník, který se o rostliny stará, ale ne jen on. Můžeme se o ně starat všichni. Seznámili jsme se tedy s prací v zahradnictví a vše, co to obnáší. Během týdne jsme si zdramatizovali vývoj květiny od semínka po květ, s didaktických pomůckami jsme si zahráli na květináře, a udělali jsme si i pokus, které semínko nám vyroste dřív a v neposlední řadě jsme ani nezapomněli na správné protažení těla, prostřednictvím cvičení, her a překážkové dráhy a následné relaxace 😊. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_jaro_dela_pokusy_-_Kvetiny_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Sportu Zdar a Sílu                          8.6.2023

Jak se říká, ve zdravém 🏋️, zdravý 👻😉 a u dětí to platí dvojnásobně, ještě když z toho mají radost a můžeme ten sport dělat venku a se správným vybavením. 😊🏸⚽🎳🥎😊.

Děti i paní učitelky děkují za dar v podobě nových tělovýchovných pomůcek, které dostaly od Obce Vysoká, a které děti využijí ke zlepšení svých koordinačních pohybových dovedností a schopností. 

Moc děkujeme.  

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Exkurze do ,,Minimuzea a panenek ve Městě Albrechticích a návštěva parku B.Smetany ” 

                                                                 7.6.2023

Počasí nám konečně přálo, a tak jsme se mohli vydat na další výlet. Tentokrát nás nožky zanesly do Města Albrechtic, kde jsme  konečně využili milé pozvání od pana Břicháčka, a mohli se tak podívat do ,,Minimuzea panenek a kočárků´´. A věřte bylo na co koukat a nejen na panenky, své si našli i kluci:-) Nevěděli jsme, kde máme hlavu dříve otáčet, už nás i ke konci bolel z toho krk. 😉 

Tímto děkujeme za pozvání a prohlídku. Byla moc pěkná a jsme plní dojmů. 

Po této krásné návštěvě jsme si na chvíli odpočinuli v místním parku, kde jsme vyhledali stín pod místními krásnými stromy. Ale nebojte, pouze jsme neodpočívali. Paní učitelky si totiž pro nás přichystaly plno aktivit, které jsme mohli plnit i venku, jelikož nám počasí stále přálo a svítilo 🌞. Vyzkoušeli jsme si techniku land art, hledali jsme různé rostliny, keře a stromy, které jsme se snažili správně pojmenovat. Také jsme si zkusili techniku frotáže a další. Dětem se výlet líbil a všichni se domů vrátili plní nových zážitků. Těšíme se na další výlet. 😊🌞

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Minimuzea_-_Mesto_Albrechtice_a_Park_B._Smetany_7.6.2023_MS_Vysoka/

Vložila: Bc Michaela Žáčková, DiS. 

Předškoláci školního roku 2022/23

Našim letošním předškolákům, přejeme na jejich jízdě do 1.třídy jen samé úspěchy, hodně nových kamarádů, a ať se jim ve škole moc a moc líbí😊😉!

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Oslava Dne dětí na zahradě mateřské školy                                                                     2.6.2023

Mateřská škola ve spolupráci s obcí Vysoká pro všechny děti z obcí Vysoká, Pitárné a Bartultovice připravila oslavu Dne dětí🎉✨🎈. Děti měly za úkol splnit 11 aktivit, které procvičily jejich zručnost, pohybové schopnosti, logiku a odvahu. V průběhu plnění úkolů děti mohly využít skákací hrad🏰, ze kterého se celé odpoledne ozýval veselý křik a výskot dětí, nebo si vybraly masku🤡🎭, kterou si nechaly namalovat na obličej. Největší ohlasy asi mělo lovení drátěnky pusou z vody, trefení se do balónkové piňaty 🎈, či utrhnutí bonbónu🍬 pusou bez použití rukou. Všechny děti musíme pochválit, že se plnění aktivit zhostily s elánem, nadšením a věříme, že se jim oslava i zábavné odpoledne líbilo😄 stejně jako nám. Za odměnu byly pro všechny děti nachystány medaile🥇, diplomy a balíčky plné dobrot a sladkostí🍭🍬🍡🍫, a závěr celé akce pak společně i s rodiči patřil neodmyslitelnému opékání špekáčků😋. Tímto děkujeme vedení obce Vysoká za poskytnutí odměn i občerstvení pro děti, a rovněž za finanční podporu při zajištění skákacího hradu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslava_Dne_deti_na_skolni_zahrade_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

TVP “Děti černé, žluté, bílé…”                                                                                                2.6.2023

Dneska slaví děti svátek,
je tu křik a trochu zmatek.

Všichni se dnes veselí,
nikdo není v posteli.

Dovádí se, tancuje,
hudba k tomu zahraje.

Jaká je tvá oblíbená hračka? Kterou zmrzlinu máš nejraději🍧? Jakou masku by sis chtěl vyrobit na oslavu Dne dětí? Odpovědi na tyto otázky a další jiné aktivity naplňovaly týden, který jsme věnovali dětem a oslavě jejich velkého svátku Mezinárodnímu dni dětí👧👨‍🦰👱‍♀️. Děti znázorňovaly různými technikami své kamarády, poznávaly se při smyslových hrách, rozvíjely svou obratnost při pohybových aktivitách na školní zahradě, a samozřejmě pomáhaly při přípravě oslavy Dne dětí, která se uskutečnila na zahradě MŠ pro všechny děti z obce Vysoká, Pitárné a Bartultovice.

           

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_cerne%2C_zlute%2C_bile…-MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Výlet do ZOO Ostrava                                                                                          1.6.2023

1.6.2023 se na celém světě slaví Mezinárodní den dětí, a jak jinak si ho pořádně užít než parádním výletem😀. Naše volba padla na zoologickou zahradu v Ostravě. A den se nám vydařil opravdu se vším všudy🙂. Vyšlo nám krásné slunečné počasí🌞, podařilo se nám vidět všechna zvířátka🦧🦌🐪, a vyzkoušeli jsme i aktivity, které si pracovníci ZOO na tento pro všechny děti připravili. Nejvíce se nám líbily nenasytné kozičky, které svými čumáčky prohledávaly všechny kapsy i ruce, aby našly pamlsky, které jim moc a moc chutnaly🦒. Z informačních tabulí jsme získali i nové vědomosti ze života zvířátek, a bylo zajímavé třeba vidět lebky, které ukazovaly vlastní vývoj člověka až po druh Homo sapiens. Také jsme využili hřiště, různé makety obydlí a postav zvířat k pohybovým aktivitám. A z každého výletu je potřeba si dovézt něco na památku🙂, tak nás na cestě zpět autobusem doprovázeli noví kamarádi v podobě plyšových zvířátek, která jsme v ZOO poznali.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_ZOO_Ostrava_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Seznam přijatých / nepřijatých dětí do MŠ na školní rok 2023/2024

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Hmyzí Říše                                        26.5.2023

Běhám sem a běhám tam,

kamarády zavolám.

Sám ten lístek neunesu,

ostatní už běží k lesu.

Já běžím až nakonec,

jsem mrňavý ….. Kdopak jsem ? 

Básnička vám napovídá, o čem jsme si tento týden povídali. A pokud jste uhádli, tak jste šikovní 😉 

Správně… Bylo to o 🐜. Dozvěděli jsme se, jak mravenec vypadá, co má rád a kde bydlí, jak spolu dokáží pracovat a pomáhat si, ale nebylo to jen o něm. Seznámili jsme se také se životem dalších broučků, které patří do říše hmyzu. Povídali jsme si o sršních, 🦋🐝🐞🦗🐜🐌 a dalších, které můžeme v trávě vidět nejen okem, ale i lupou.  Pověděli jsme si o první pomoci, kdyby nás nedej bože něco píchlo. Tohle a mnoho dalšího jsme se dozvěděli, a jak nás to bavilo, a co se nám povedlo, můžete vidět níž 😉 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hmyz_MS_Vysoka_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Tvp – Letí sem a zase zpět 22.5.2023

LETÍ, LETÍ VČELKA, ASI TAKHLE VELKÁ . ZDRAVÍ KAŽDOU KVĚTINKU, NAČECHRÁ JÍ SUKÝNKU.

LETÍ, LETÍ VČELKA MALÁ, SEDÁ Z KVĚTU NA KVĚT, STEJNĚ JAKO LONI ZJARA, USMÍVÁ SE N A SVĚT !

JAK ŽIJE VČELKA A JAK VELKOU MÁ RODINU ? To a více jsme se dozvěděli při povídání si o včelce, která měla o víkendu velký svátek. U nás jsme ji oslavili různými hrami, povídáním si o ni, vyrobením si včelí plástve a včelky. Díky ukázce jsme se seznámili s prací pana včelaře a i s tím, co ke své práci potřebuje. Děkujeme za možnost si vyzkoušet i kombinézu ( uff nebylo to vůbec jednoduché si ji obléci, cítili jsme se jako kosmonauti 👩‍🚀 )😉, ale už víme že to není jen tak, být panem včelařem.  Také jsme se dozvěděli, proč je pro nás takový malý tvor důležitý, užitečný a od teď se budeme snažit jej více chránit a opečovávat.   

   

 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis 

Máma, táta, Jana, Pe

pa, Bobina,                                                                                                19.5.2023

to je naše velká rodina.

Když se ráno vítají,

pusinky si dávají.

Když jdou večer všichni spát,

říkají si, mám tě rád!

Rodina je to nejcennější, co v životě máme. Společnými rozhovory jsme si připomněli, kdo vše do rodiny patří, jak se k sobě máme vzájemně chovat, kdo jakou roli v rodině zaujímá. Zjistili jsme, jak se jmenují naši sourozenci🧒👧, kdo má kolik babiček a dědečků👵👴, kde pracují naši rodiče👩‍🦰👨‍🦱. Rodinu jsme si nakreslili, připomněli jsme si vývojová stádia člověka👶 a uvědomili si, jak je důležité si užívat každou chvilku se svými blízkými. Nezapomínejme na to, protože život utíká jako voda, a každý den si připomeňte, jak se máte rádi, jak je dobře, že jste všichni spolu❤!

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Cestou necestou                   16.5.2023

Dnes jsme se společně vydali na divadelní představení, které pořádalo Divadlo Smíšek. Už cestou za kamarády do Jindřichovské školky jsme si říkali, o čem to divadélko dneska bude, a byli jsme mile překvapeni. 

Dnes pro nás mělo nachystáno cestováním kolem světa. Navštívili jsme spoustu kontinentů a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Jako že lev žije na severním pólu a eskymáci na poušti 😂😉, samozřejmě to byla popletená pohádka a uhádli jsme, že to má být přesně naopak, a dozvěděli jsme se, proč se tak stalo. 

Tímto děkujeme za pozvání, divadélko jsme si užili a těšíme se na další setkání s kamarády a na další divadlo. 

A aby nám čekání na autobus lépe uteklo, tak jsme si jej zkrátili návštěvou průlezek na místním hřišti, kde jsme se zdokonalili v naší obratnosti. Počasí nám přálo a nožky jsme si protáhli pěknou procházkou na zastávku Jindřichov statek. Během procházky jsme si povídali o dopravních prostředcích a zopakovali jsme si názvy kytiček a zvířátek, které jsme cestou viděli a potkali. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Den otevřených dveří – Den tísňové linky 155                                                                             15.5.2023

Přestože se po ránu obloha trochu mračila, neodradilo nás to a vydali jsme se na výlet do Krnova. Našim cílem byla stanice rychlé záchranné služby, která pořádala Den otevřených dveří. A že bylo na co koukat😀! Nejprve nám zdravotníci předvedli, jak se dokáží postarat o zraněné děti i dospělé, když je přivolají na pomoc, a pak jsme si mohli prohlédnou velkou “záchranku” a i malé “lékařské” auto, které ji často doprovází. Páni záchranáři nám vysvětlili, jak celý systém funguje, prohlédli jsme si, co používají k záchraně lidských životů, a dokonce jsme si mohli vyzkoušet zapnout výstražná světla i maják, který jim dává možnost jet rychle a mít přednost v jízdě. To byla paráda😁! Odnesli jsme si záchranářské puzzle, omalovánky, a dokonce i malou sladkou odměnu. Mrkli jsme i na letadla✈ na nedalekém letišti. Před cestou zpět autobusem🚌 jsme se pořádně posilnili svačinkou od maminek i sladkou zmrzlinou, a zasportovali si na nedalekých hřištích. Na závěr nám vykouklo i sluníčko🌤, takže výlet jsme si užili parádně se vším všudy😃.

 https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_tisnove_linky_v_Krnove_-_MS_Vysoka_5_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Překvapení pro maminku                                                                                               12.5.2023 

Už se to chystá, nastal velký zmatek. A co, že se to děje? Maminky dnes mají svátek. Děti to dobře ví, mamince by hezký dárek chtěly taky připravit. Pastelky, nůžky, papír i lepidlo, jen aby se všecko dobře povedlo. 

Z papíru veliké srdce chtěli udělat, hezky ho vyzdobit a maminkám dát. Nakonec je chtěli i krásným sladkým překvapením překvapit a společně v naší mateřské školce pohostit. 

 

Tímto bychom všem maminkám chtěli popřát vše nejlepší k jejích svátku. A poslat jim moc moc pusinek a poděkovat jim za to, že je máme. 💋❤️💋 

Tímto i děkujeme, že jste se přišly podívat na naše krásné malé vystoupení, které jsme si s dětmi pro vás nachystali a během roku pilně nacvičili. Děkujeme za pěkné strávené odpoledne. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Besidka_MS_Vysoka_12._5._2023/ 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

TVP – Co Já Ti Maminko, k svátku dám                                                                                        12. 5. 2023 

Maminka má dneska svátek, koupil bych jí pestrý šátek. 

Ale dnes, ale dnes, docela jsem bez peněz. 

Básnička nám napovídá, že jsme si celý týden povídali o našich maminkách. Dozvěděli jsme se o nich spoustu věcí. Povídali jsme si, jak jsou pro nás důležité, co pro nás dělají a tyto činnosti jsme se prostřednictvím pantomimy pokusili ztvárnit a zjistili jsme , že to není úplně jednoduché. Slíbili jsme si, že se jim budeme snažit více pomáhat, aby těch činností neměli moc. Také jsme si povídali, jak naše maminky vypadají, co rády nosí a a co mají rády. 

Jak a co jsme během týdne vše tvořili můžete shlédnout ve fotkách. 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/TVP_-_Co_ja_ti_maminko/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

My se práce nebojíme                                                                                        11.5 2023 

Počasí nám přálo a ani my se práce na zahrádce nebojíme. Proto jsme se s vervou pustili do práce.

Nejprve jsme zkontrolovali náš záhonek, kde jsme si zasadili ředkvičku a netrpělivě čekáme jestli vyroste. Pořádně jsme jí zalili, aby jí nic nechybělo.  A taky jsme pomohli s odvážením trávy, aby naše zahrádka byla čistá a mohli jsme si na ní hrát. Zdokonalili jsme se v praktických činnostech, které děti v budoucnu využijí. 

 

 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS

Uzavření MŠ Vysoká v době letních prázdnin 2023

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Ten dělá to, a ten zas tohle                                                                                                     8.5.2023

Čím bys chtěl být až budeš dospělý? Víš, v jakém zaměstnání pracuje tvoje maminka a tatínek? Povolání a práce dospělých bylo téma, které nás opravdu zaujalo a bavilo😀. Při námětových hrách ať už v mateřské škole nebo na školní zahradě jsme si zkoušeli hrát třeba na kuchaře👨‍🍳, na zmrzlináře, na obchod, a poznávali, co taková práce obnáší a jaké pomůcky, nářadí k ní potřebujeme. Nejtěžší ale bylo se rozhodnout, co by nás bavilo nejvíce🙂. A vítězili policisté👮‍♂️, svářeči, lékaři👨‍⚕️, automechanici, nesměli chybět popeláři a samozřejmě hasiči👨‍🚒! Ti se nám líbili moc☺. Tak uvidíme za pár let, jestli se nám ta naše přání vyplní😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kazdy_ma_sve_povolani_-_MS_Vysoka_5_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Čáry, máry lektvary                                                                                                               2. 5. 2023 

Počasí nám přálo, a tak se z nás dnes stali sběrači a šli jsme si nasbírat květy pampelišek. Ptáte se proč? 

Během čarodějného týdne jsme se dozvěděli spoustu informací o léčivých bylinkách a rostlinkách. Dozvěděli jsme se jaké mají zdravé účinky na člověka a na naše zdraví, a proto jsme se rozhodli jednu z nich využít. A nemuseli jsme ani daleko chodit, jedna z nich nám roste přímo u školky 😊. Kam jsme se podívali, tak na nás vykukovaly žluté květy. Než jsme se nadáli, měli jsme plnou mísu a mohli si jít hrát na zahrádku. Tam jsme květy dali na plátýnko, nechaly je na větru a vzduchu, aby z nich vylezli všichni broučci, poté jsme ostříhali zbylé stonky a květy umyli, i když to vlastně za nás udělal déšť, který nás mile překvapil. 

Ale nám to nevadilo, honem jsme se převlékli a těšili jsme se na to, co dalšího budeme s kvítky dělat. 

Na stůl jsme si nachystali skleničku, cukr a naše kvítky. A vrstvili jsme tak dlouho, dokud nebyla sklenice plná. Dozvěděli jsme se, co také znamená slovo macerace. Jakmile byla sklenice plná, zavřeli jsme ji víkem a dali jsme ji na okno, kde sledujeme vznik našeho sirupu.. 

Juuu už se těšíme až ho ochutnáme, ale pár dnů si ještě musíme počkat. 😉 

 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Přejeme vám všem krásný měsíc květen plný lásky a zamilovanosti😊❤!

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Pálení čarodějnic ve školce                                                                                                  28.4.2023

Tak už je to tady! Přiblížil se nám konec měsíce dubna, který je každoročně spojován s Filipojakubskou nocí a samozřejmě i pálením ohňů a čarodějnic. Na zahradě mateřské školy byly pro rodiče, děti i veřejnost připraveny úkoly spojené s čarodějným tématem jako např. skládání chýšky z kostí🦴, snězení křupavého červa🐛, házení myší do tlamy kocoura, pití kouzelného lektvaru nebo vylovení živé myšky ze sklenice🐭. Jejich splnění malými čaroději a čarodějkami nezůstalo bez odměny😀, a to v podobě medailí, diplomů a sladkostí za odvahu.  Vybraná porota zvolila ty “nejkrásnější” čaroděje, a jak hlásá tradice, nezapomněli jsme čarodějnici ani upálit🔥! Však se nám s dětmi podařila vyrobit krásná, která vypadala jako opravdová😁. Na závěr akce všichni ochutnali čarodějný kotlíkový guláš, který nás parádně posilnil💪, a věříme, že jsme zapálením ohně a spálením čarodějnice tu naši školičku na další rok ochránili, a žádné zlé síly nás určitě nenavštíví😉. Děkujeme vedení obce Vysoká za finanční podporu při nákupu odměn pro děti a zajištění občerstvení na akci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Paleni_carodejnic_v_MS_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

TVP Slet Čarodějnic   28.4.2023

Letí, letí, milé děti, čarodějky na koštěti. Letí, letí, přátelé, čarodějky veselé. Čarodějky přiletěly, pohádky nám vyprávěly. ,, Jakpak asi vypadaly ”? ,, Co všechno ony uměly”? Jsme se spolu dozvěděli. 

Jak vařily lektvary, léčily a volaly: Pojďte s námi, milé děti, hrát si i vyprávěti. O tom, jak jsme kouzlily, skotačili, léčivé i jedovaté byliny se učili. Pavoučci nás doprovázeli a celý týden jsme si užili. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tvp_Slet_carodejnic_MS_Vysoka_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Lesní pedagogika v mateřské škole                                                                               25.4.2023

S přicházejícími teplejšími dny, nás to stále více láká ven, a někdy nás kroky zavedou na procházku třeba i do lesa. A jak to v takovém lese chodí, jaká zvířátka, rostliny a stromy zde můžeme vidět, tak o tom všem si s námi přišla povykládat pracovnice Lesů ČR paní Blanka.  Nepřišla ale sama, a přinesla nám ukázat makety vycpaných ptáků🦆🦅 a zvířat, plyšáčky lesních zvířátek 🦊🐻🐿a dokonce zpívající ptačí plyšáky. To byla paráda, když se všichni rozezpívali najednou😃. A zpívali opravdu jako by byli opravdoví! Téma lesa jsme si procvičili i při skládání puzzle, sbíraní housenek a žížal ptáčkům, při práci s doupným stromem. Nezapomněli jsme se jako zvířátka protáhnout a zacvičit si, a povykládali jsme si i společně zážitky, které nás v lese potkaly. Na závěr jsme od p.Blanky dostali velkou pochvalu a odměny za naše znalosti, a už teď se těšíme na naše další společné podzimní setkání přímo v přírodě🙂.

      

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lesni_pedagogika_ve_skolce_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Oslavujeme Den Země                                                                                                        21.4.2023

Den Země je velký svátek pro naši planetu. Téma recyklace, ochrany životního prostředí a budoucnosti naší Země oslovilo i nás v mateřské škole. V projektovém týdnu jsme si vysvětlili, proč je recyklace odpadu tak důležitá, jak můžeme pomoci naši planetu chránit, proč je nutné začít sám u sebe. Zjistili jsme, že se dá výtvarně tvořit recyklací PET lahví, malovat igelitovým sáčkem, nebo si vyrobit kytičku z PET víček. Nezapomněli jsme ale ani na živé tvory naší planety🐛🐌🦋🐜, a na zahradě jim vyrobili hmyzí domeček, zasadili nové ovocné keře a maliny, a v záhonku nám možná brzy vyklíčí ředkvičky🙂. Lupou jsme zkoumali vše živé, co nás zaujalo, a pozorovali jsme filtraci špinavé vody na čistou💧🌊. Připomněli  si, jaké druhy kontejnerů máme, a co do každého podle barvy správně patří. Společně jsme si vytvořili plakáty země usměvavé a smutné, a určovali, jaká činnost planetě škodí, a která prospívá. Téma planety se nám objevilo i při cvičení s kroužky, hrou s padákem nebo pohybovkou “Na kontejnery”. Nejdůležitější z celého týdne ale bylo zjištění, že bez čisté vody, vzduchu a půdy se nedá žít, a proto je tak podstatné se o naši Zemi starat, neznečišťovat ji😐. Tímto bychom chtěli poděkovat vedení obce Vysoká za finanční podporu při koupi ovocných keřů na školní zahradu, které budou konzumací jejich plodů upevňovat zdravý vývoj dětí v mateřské škole😊.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslavujeme_Den_Zeme_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., 

Výlet do Úvalna                                                                                                                 17.4.2023

Nasedat a jedeme! A kampak, že se to vydáme tentokrát? Naším cílem byla obec Úvalno, a to jeho Rychta a kozí farma. Cesta autobusem🚌 i vlakem🚂 utekla co by dup, už jsme zdatní cestovatelé😀, a první exkurze proběhla na úvalenské Rychtě. Prohlédli jsme si celý dům, kde jsme mohli vidět, jak se žilo, pracovalo, a bydlelo v minulosti, ale my se hlavně hodně těšili na vyhlášený zrcadlový labyrint, který se nám podařilo úspěšně zdolat.😁. Pak nás čekal i ten dveřní, a ten už byl i trochu strašidelný😯🚪, ale největší strach nám nahánělo kamenné sklepení, kde byli uvězněni kostlivci, a obrazy z hrůzostrašnými bytostmi😲😨😱. Ale vše jsme překonali, a vydali k druhému cíli našeho výletu – na kozí farmu🐐🦒. Tady už bylo o poznání veseleji🙂. Přivítala nás malá selátka s maminkami🐷, slepice s vylíhlými kuřátky🐔, malí králíčci🐰, a samozřejmě nesměly chybět kozy s kůzlátky😊. Ty nás doprovázely všude, velmi rády se mazlily, a hlavně loudily nějakou tu dobrotu🌿🍀. Za hlazení, drbání a šimrání se nám pak ony odvděčily dobrotami svými, a to výborným kozím mlíčkem, sýry a tvarohem. Mňam, to byla dobrota! A protože z každého výletu se má přivézt nějaká vzpomínka, přivezli jsme si my vlastnoručně udělané kozí voňavé mýdlo, které nám bude při každém koupání připomínat parádní výlet, který jsme si v Úvalně užili☺😉!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Uvalna_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

TVP – JEDE, JEDE KOLOBĚŽKA       14.4.2023

Co jezdí, léta, pluje? Tato otázka nás doprovázela celým týdnem. Společně jsem se seznámili s různými dopravními prostředky, jako bylo 🚗🚂🚎🚌🛥️✈️🚁 🪂 a další. Seznámili jsme se i s různými značkami 🛑⛔🚫 , s funkcí 🚦a povídali jsme si i o složkách, které patří do integrovaného záchranného systému, jako jsou 🚒🚓🚑 a vysvětlili jsme si i důležitá telefonní čísla, na která máme volat, když potřebujeme pomoc a vysvětlili si i znak IZS⚕️.

Děti si procvičily jemnou motoriku při manipulaci s různým výtvarným materiálem, kde rozvíjeli svou tvořivost. Procvičili si matematickou pregramotnost – kde jsme si procvičili číselnou řadu a určování první x poslední. Procvičili jsme si předčtenářskou gramotnost, kde jsme pracovali s texty, s dějovou posloupností a hráli jsme si i s počátečními písmenky dopravních prostředků. Hádali jsme různé hádanky a snažili se poznat jejich zvuky. Prostřednictvím her jsme si připomněli, jak se chováme při pohybu na komunikaci, a jaké pomůcky používají 👮🚓, 👩‍🚒🚒 a 👩‍⚕️🩺 při své práci.

Jak jsme si celý týden užili můžete shlédnout na fotkách. 😊🌞

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_Doprava/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Zápis do 1.třídy                                                                                                     14.4.2023

Ve čtvrtek 13.4.2023 proběhl v ZŠ Jindřichov “Zápis do 1.třídy”. Tímto gratulujeme našim dvěma předškolákům Christiankovi a Aleškovi k jeho úspěšnému absolvování, a přejeme jim do budoucna mnoho dalších školních úspěchů a zdárné vykročení do nové životní etapy školáka😊😉!

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Světový den zdraví                                                                                                                       11.4.2023

Světový den zdraví je globálním dnem povědomí o zdraví, který se každoročně slaví 7. dubna pod záštitou Světové zdravotnické organizace. I my ve školce chceme o sebe a své zdraví pečovat, chránit jej, a tak jsme si během projektového dne připomněli, co vše pro své zdraví můžeme udělat. Seznámili jsme se s potravinou pyramidou a vyzkoušeli si zaplnit talíř zdravými potravinami🥦🍏🍍🥒, uvědomili si, že je potřeba používat ochranné a bezpečnostní pomůcky nejen ve sportu, ale i při práci. Nezapomněli ani na důležitost dodržování hygieny🚿🧼. A protože sportování nás všechny moc baví, namalovali jsme si i výstražné vesty k jízdě na kole, aby nás bylo pořádně vidět😉. Povídali jsme i o tom, jak dnešní děti nechtějí moc chodit do přírody a raději sedí doma u tabletu či počítače, a jak je moudré poslouchat rady svých rodičů, kteří nás upozorňují na možná nebezpečí okolo nás.  Zdraví máme přeci jenom jedno, a je důležité se o něj starat🙂!

   

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Přejeme všem dětem i rodičům veselé a příjemné prožití velikonočních svátků, bohatou pomlázku, hodně štěstí a radosti v přicházejících jarních dnech😊.
Kolektiv MŠ Vysoká

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Velikonoční zvyky a tradice ve školce                                                                                     6.4.2023

Všude kolem nás vidíme výzdobu, přípravy a nakupování na jarní svátky – Velikonoce. Co to ale vlastně Velikonoce jsou? Proč se slaví? Jaké zvyky a tradice jsou s nimi spojené? A právě na tyto otázky jsme společně hledali odpovědi v týdnu, který byl Velikonocům v MŠ věnován. Ve všech místnostech školky vládla jarní atmosféra doplněná o výzdobu s kuřátky🐣, zajíčky🐇 a vajíčky🥚. Domů jsme si vyrobili velikonoční přáníčko, a všichni kluci👦👱‍♂️ dostali malý dárek – ručně vyrobené vrbové pomlázky😃. Samozřejmě jsme je museli vyzkoušet! Za odříkání koledy “Hody, hody doprovody” si kluci nanečisto vyzkoušeli, jaké má to velikonoční pondělí být, a protože byli šikovní, dostali už malou “předkoledu” v podobě čokoládového vajíčka🥚 a zajíčka🐰. Nemohl chybět ani jeden ze symbolů Velikonoc – velikonoční beránek, který nám moc a moc chutnal😋. Všichni už teď víme, co je pomlázka, kraslice, šmigrust, a že Velikonoce jsou hlavně o radosti, veselí a pískotu děvčat👧👩‍🦰👱‍♀️, která musí “dostat na zadek”, aby byla celý rok zdravá😁.

                               

      

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonocni_tyden_v_MS_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Sem a tam, tam a sem,.                                                                                                                 31.3.2023

🐠 mrská ocasem. 

Vpravo, vlevo, zase zpátky,

Zkus si taky 🐟🐠 hrátky.. 

Uhádli jste, kdopak se to pod hádankou skrývá? 

Pravda pravdoucí, je to RYBA. A ta nás provázela celým týdnem. 

Nejprve jsme se seznámili s různými druhy vod, kde ryby najdeme. Rozdělili jsme si vodu slanou (mořskou) a sladkovodní, kterou jsme i ochutnali. A samozřejmě ta sladká nám chutnala víc. Pověděli jsme si jaké zvířátka u vody nebo ve vodě můžeme potkat. Děti sami odpovídaly a některé živočichy poznaly. Na obrázcích jsme si ukázali jmenovitě v knize,, Objevujeme svět- Potok a rybnik ”, jaké zvířátka žijí i pod vodou. Poznali jsme kapra, sumce, okouna,mloka, štiku a další sladkovodní ryby, ale ukázali jsme si i pomocí stínohratek ryby a živočichy z moře, jako je například 🐠🐋🦈🐳🐙🦑 a další. Děti si také procvičily dechové a logopedické cvičení s rybkami. Procvičili jsme matematickou pregramotnost, kdy jsme hráli s rybkami různé hry. Ve výtvarné části jsme si vytvořili pestré barvy rybích těl, kdy hladinu rybníka/ moře jsme si vyrobili pomocí různých výtvarných pomůcek (bublinky, špachtle, houbičky – roztírali jsme barvu na ploše) a rybičky jsme vytvořili pomocí naších ručiček, oči a ploutve jsme dotvořili fixy. A v neposlední řadě jsme si i na rybáře zahráli. Celý týden jsme si náramně užili. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zviratka_u_vody_v_MS_Vysoka_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Ukliďme Vysokou.          31.3.2023 

V rámci akce Ukliďme Česko, se i naše školka zapojila do úklidu. Společně jsme se prošli po vesnici a posbírali jsme odpadky, které na zem ani do potoka nepatří. A bylo toho opravdu hodně. 😔

Nezapojily se jen děti, ale přidali se i rodiče a místní občané, kteří nám s radostí přišli pomoc zlepšit životní prostředí v obci. 

Děkujeme za účast a těšíme se na další společnou akci.😊

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklidme_Cesko_-_uklidme_vysokou/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Ten pán sedí u rybníka,                                                                                   30.3.2023

před sebou prut s udicí.

Zabere mu lín či štika?

Chytí aspoň bělici?

Co chytil pan rybář v básničce to nevíme, ale nám ve školce se podařil úlovek přímo parádní😀.A to rovnou největší lovná ryba v Čechách – sumec! Sice nebyl opravdový, ale radost nám udělal velikou😁.  A, že jsme se na ten rybolov🐟 připravili🙂. Nejdřív jsme si ukázali, co vše jako rybáři budeme k rybaření potřebovat. Objevili jsme různé druhy háčků, rybářských návnad a boilies, těžítka, olůvka, nezapomněli si nachystat čelovku na noční rybaření, a ani prak na zakrmování. Ten se nám líbil moc a moc, a samozřejmě jsme si museli vyzkoušet, jak se z něj střílí. Ukázali jsme si, jak vypadá prut s navijákem, a seznámili se s rybami, které v našich vodách můžeme lovit. No, a podařilo se😀, a na náš háček se ulovil jeden pěkný tučně vycpaný sumec. Pak nás čekalo ještě jedno překvapení v podobě opravdové vypreparované sumčí hlavy. To bylo pokoukání! Ta tlama plná zubů opravdu vypadala strašidelně😅! Naštěstí už slouží jen na okrasu a vzpomínku na jeden velmi zdařilý úlovek😉🙂.

   

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rybarime_ve_skolce_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

VYNESENÍ MORENY                    28.3.2023

Přišlo jaro do vsi,

kde jsi zimo kde jsi,

byla zima mezi námi,

ale už je za horami, hu hu hu

– jaro už je tu!!! 

Touto básničkou jsme společně vynesli Morenu a poté ji hodili do potoka, kde si ji snad odnesla voda a doufáme, že jsme tak období zimy zahnali. Společně se těšíme na sluníčkové teplé dny. 😊🌞🌞

         

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vynaseni_Morany_v_MS_Vysoka_2033/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS 

Voda kolem nás                                                                                                                 24.3.2023

Voda – živel, který je pro člověka jedním z těch nejdůležitějších. K čemu všemu člověk vodu💧🌊 potřebuje, jak se o ni musíme starat, jaká nebezpečí nám od vody hrozí a spousty dalších informací o vodě jsme si vysvětlovali, prozkoumávali a poznávali při pokusech s ní. Ty nás bavily ze všech nejvíce😀! Už teď se těšíme na slunečné dny, kdy si vody užijeme v bazénech, koupalištích a třeba i v řece při chytání ryb😉.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Voda_kolem_nas_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Světový den vody                                                                                                           22.3.2023

Jak jinak oslavit “Světový den vody” než právě ve vodě! My jsme jej oslavili ve Wellness centru v Bruntále, a nápad to byl ten nejlepší ze všech😁. Přálo nám nejenom krásné slunečné počasí🌞, které zpříjemnilo naše cestování autobusem🚌 a vlakem🚂, ale i pohodová a radostná atmosféra přímo v centru. Ve vodě jsme se vyřádili parádně, k vodním hrátkám🤿🏊‍♀️ jsme využili skluzavku, vířivku, dětský bazének s hračkami do vody, vodní hřib a nemohla chybět ani závěrečná jízda v tobogánu🌊💧. Naše veselé výskání při jeho sjíždění muselo být slyšet již daleko dřív než jsme jej zdolali. Pochválila nás i paní plavčice🩱🩲, a pozvala nás ať přijedeme do Wellnessu určitě znovu, protože jsme byli opravdu moc a moc šikovní☺😉.

     

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Wellness_centrum_Bruntal_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

PONOŽKOVÝ DEN aneb Světový den Downova syndromu                     21.3.2023

Každoročně se v mateřské škole společně s dětmi zapojujeme do tradiční ponožkové výzvy, kterou se snažíme podpořit lidi s Downovým syndromem. Společně jsme plnili úkoly spojené s ponožkovým tématem – věšení ponožek na prádelní šňůru, hledání ponožek do páru, soutěž v navlékání ponožek na kuželku. Ponožky jsme použili i k tvoření, a každý z nás si domů odnášel krásného již skoro velikonočního zajíčka. Společně jsme si zkusili vykreslit krásně barevnou podkolenku 😀. Samozřejmě nemohla chybět ani závěrečná fotka, která dokazovala splnění hlavního úkolu dne, a to přijít do školky v každé jiné ponožce😉🙂. A že se nám to podařilo, ukazuje i společná fotka našich nožiček.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ponozkovy_den_v_MS_-_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Světový den ústního zdraví                                                                                           20.3.2023

Zoubky jako perličky. Kdo by netoužil po dokonalém úsměvu filmové hvězdy. Jenže jak to udělat a zároveň si zajistit zdravé a silné zuby co nejdéle? Tak i na tuto otázku jsme hledali odpovědi při projektovém dnu, které byl právě zoubkům a jejich ochraně věnován. Děti se seznámily s produkty a pomůckami, které nám pomáhají zuby🦷 udržovat čisté, učily se správnou techniku čištění zubů na maketách lidského chrupu, vyzkoušely si malování zubním kartáčkem, zoubky vymodelovat i vytvořit pomocí fazolek. Vzájemně jsme si sdělovali zkušenosti z návštěv pana zubaře, určovali, jaké pomůcky mu slouží k práci a hlavně si vysvětlili, jak je důležité si zoubky pravidelně alespoň 2x denně čistit. Děti dokázaly určit potraviny, které jsou pro zoubky škodlivé🍩🍧🎂🍰 či zdravé🥦🍆🥕, zahrály si zubní pexeso, a podpořily svou digitální gramotnost, když se změnily na pana zubaře při plnění vzdělávacího programu. Den to byl velmi zábavný, děti získaly mnoho nových poznatků, a snad je tyto povzbudí v péči o své zoubky😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_ustniho_zdravi_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

TVP – PROBUĎTE SE ZVÍŘÁTKA                                                                                     17. 3.  2023                                          

JAK MLUVÍ ZVÍŘÁTKA

To, co já vám dneska povím, bude krátká pohádka a my se v ní naučíme, jakpak mluví zvířátka.

Byl vám jednou jeden statek, plný rodin od zvířátek.

Byli tu pejskové, kočičky, slepice, ovce, krávy dokonce i prasátka a teď, když to všechno víte, začne naše pohádka:

 🐕 U boudy stál svá k sobě zavolal. A jak na ně zavolal? No přece …………. 

🐈Kousek opodál na sluníčku spala a pak, když se probudila, na zavolala. A jak na ně zavolala? No přece ………. 

🐷V chlívku zase pořád by se cpalo, když na chvíli přestalo, na volalo.                                Tak na ně zavolalo? Přece pěkně …….

🐑za humny travičku spásala, a když se dost napásla, na ně volala. Jenže  byla daleko, a tak trochu ječela. A jak? Přece ………v

 🐔Zrovinka okolo běžela, najednou se zastaví, svá 🐥🐥 vidí stěží.                                    Plakat je slyšela. A jak na ni její děti volaly?  No přece ………. 

 🐮Ještě v maštali stála. A 🐄v koutě? Teprve stát se učí. A co přitom povídá?                 Inu, prostě ……… tohle už známe dobře, a díky pohádce a zvukům jsme si vše lépe zapamatovali.

Během týdne jsme si i povídali, jak se ke zvířátkům máme chovat, co od nich můžeme získat.  A pomocí různých didaktických pomůcek a her jsme si vše snažili hravou formou zapamatovat. Při praktických činnostech jsme si zkusili i dojení a pochopili jsme, že získat mléko, není jen tak jednoduché. Děti si také procvičily různé pohybové činnosti, procvičili jsme i správné dýchání při práci s foukacími fixy a rozvíjeli jsme i svou fantazii při dokončení obrazu. Procvičili jsme práci a nůžkami, lepidlem a  roztírání barvy na ploše. 

Jak se nám vše dařilo si můžete prohlédnout na fotkách. Děti si týden pěkně užily.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_TVP_Hospodarska_zvirata_-_Zviratka_a_mladatka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis 

Návštěva farmy                                15. 3. 2023

Aby děti lépe pochopily význam slov Farma, Farmář a rozdíl mezi hospodářskými a cizokrajnými zvířaty, vydali jsme se s nimi navštívit dvě místní menší farmy, kde nám tato slova byla praticky vysvětlena. 

Děti díky zážitkové pedagogice pochopily jejich význam, důležitost i rozdíl. Děti si mohly vyzkoušet krmení slepiček, králíků a měly možnost z blízka vidět i malá telátka, některá z nich byla velmi zvídavá. Také jsme si prohlédli ovečky, které však byly ostýchavější. 

Dětem se prohlídka líbila, jelikož si mohly prohlédnout i některé hospodářské stroje a osahat si je ( zejména kluci ) 😉..

Tímto děkujeme za možnost prohlídky.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_farmy_-_MS_Vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Oslavujeme MDŽ                                                                10.3.2023                                 

Každoročně je 8.březen významný den pro všechny ženy, maminky, babičky, tety, prostě pro všechny osoby něžného pohlaví👩‍🦰👧👱‍♀️👩‍🦳😊. Také my ve školce jsme se právě na tento den pilně připravovali, nacvičovali a tvořili, abychom se zapojili do obecní akce “Jarní posezení”, které bylo věnováno oslavě MDŽ. Přichystali jsme si pásmo písniček, básniček, tanečků s jarní tématikou, a všem přítomným ženám jsme věnovali přáníčko k jejich svátku. Nechyběla ani kytička v podobě krásně rozkvetlých jarních petrklíčů. Věříme, že se naše vystoupení všem přítomným líbilo😀, a potlesk, který nám byl věnován byl určitě zasloužený☺. Děkujeme vedení obce Vysoká, za krásné dárky, které si pro nás nachystala🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslavujeme_MDZ-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Kdo má malou zahrádku, ten se o ni stará,                                                            10.3.2023

sklízet bude na podzim,

sázet bude zjara.

Ikdyž to venku ještě tak úplně jarně někdy nevypadá, na sázení semínek už je ale nejvyšší čas😃. Abychom ani my v naší školce nezaháleli, vyzkoušeli jsme si rovnou několik způsobů sázení, a sledovali, jestli se nám podaří, nějaká semínka probudit k životu. A opravdu, povedlo se😁. Seznámili jsme se s náčiním, které zahradník👩‍🌾 potřebuje k práci na zahradě, poznali, jaký je vývoj semínka k rostlince, jak se o něj musíme starat a jakou stavbu těla rostlinky mají. Zkoumali jsme barvy, vůni, vzhled květinek🌸🌹🌺🌻🌷. Povídali si o tom, jak doma pomáháme rodičům na zahrádce, jak se k rostlinkám chováme. Některé druhy zeleniny jsme poznávali podle chuti. Zopakovali jsme si jarní kytičky, které teď můžeme kolem sebe vidět, a zkoušeli si uvařit polévku, či vyšít mrkvičku🥕. No a na naší zahradě jsme si i my připravili záhonek, na který si určitě až se oteplí také zasadíme nějaké ty zdravé dobroty🙂. Jak nám šla práce od ruky se můžete podívat ve fotogalerii😉.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_dela_pokusy_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

JARO DĚLÁ POKUSY – ZNAKY JARA

3.3.2023

S dětmi jsme se seznámili s pohádkou ,,O jarním sluníčku”, se kterym jsme si zahráli různé hry a tím jsme přivolali nové období – Předjaří. Tento pojem jsme si společně vysvětlili a povídali si o něm. Dále jsme se seznámili s říkankou ,, Sluníčko, volám tě´´, které jsme volali, aby nám pomohl s naklíčením seminka hrachu, které budeme průběžně sledovat, zda nám vyklíčí, abychom si jej oak zasadili. Seznámili jsme se s pohádkou ,,O jarní víle Evelíně, se kterou jsme hledali klíč od brány jara”. Bránu jara jsme si vytvořili a klíčem, který se nám podařilo najít, jsme bránu jara otevřeli. Také jsme si zazpívali písničky Jaro, jaro a Na Jaře, zahráli si hru ,,Hledám, hledám kytičku” a jako kytičky si i zacvičili. Jarní kytičky jsme se snažili správně pojmenovat, seřadit a spojit s jejich stínem, a také jsme se je snažili seřadit podle předlohy. Seznámili jsme se s kytičkami, jako je Narcis , Sněženka, Tulipán a další. Kytičky jsme si vyrobili různými technikami, ze kterých děti měly radost. Také jsme si povídali o ptácích, kteří se k nám vracejí z teplých krajů. Mezi ně například patří čápi. Ty jsme si také společně vytvořili. Těmito aktivitami jsme se snažili přivolat jaro a děti jarní hraní moc bavilo.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Zápis z třídních schůzek s rodiči předškoláků:

Pojďte s námi za pohádkou                                                                                              23.2.2023

Pohádky klasické, z večerníčků, veršované i písničky z pohádek nás provázely celým týdnem, který se věnoval tématu “Kouzelnými vrátky, jdeme do pohádky”. Společně jsme vyhledávali pohádkové dvojice, které k sobě patří👸🤴, při skládání časové posloupnosti pohádek jsme si připomněli jejich vlastní děj, vyrobili jsme si Večerníčka, který nám představil svoje kamarády, a vyzkoušeli si sami kouzelný hrneček z pohádky “Hrnečku,vař!” A světe div se, on opravdu fungoval😀. Naučili jsme se básničku “O princezně”, a nezapomněli ani na “Červenou Karkulku” v písničce, o ní a vlkovi🐺. Týden to byl veselý, ale zároveň poučný, protože jsme si uvědomili význam pohádek, dobro i zlo v nich ukryté, naučili jsme se správně zacházet s knížkami i leporely📚. A protože nám jaro venku už pomalu ťuká na vrátka, šli jsme prozkoumávat první jarní květiny – sněženky, i kvetoucí kočičky, a stejně jako ta prasátka🐷🐷🐷 v pohádce jsme postavili na školní zahradě parádní domečky pro broučky a hmyz. Tak snad se jim bude u nás líbit😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pojdte_s_nami_za_pohadkou_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Výlet do Slezského muzea v Opavě                                                                                 22.2.2023

Sláva, nazdar výletu😃! Tak přesně takovou radost jsme měli, když jsme v brzkých ranních hodinách nasedali do autobusu🚌, který nás vezl směrem na Krnov. Pak jsme přesedli na vlak🚂 a to byla jiná jízda🤩. Pro některé z nás úplně první. Společně jsme prozkoumali, jak vypadá lokomotiva, proč jezdí po kolejích, kdo je pan průvodčí a proč se vlak rozjíždí až zapíská píšťalka. Cestou jsme okýnkem sledovali vesnice a další nádraží, která nás míjela. Ale náš cíl bylo Slezské muzeum v Opavě. Paní průvodkyně nám hravou formou ukázala vystavené exponáty savců🦁🦔🐘, ptáků🦅🦢🦜, brouků🐛🕷, motýlů🦋 i ryb. Dozvěděli jsme se o tom, jak vznikla naše země, a jak to vypadalo v pravěku. Plnili jsme zajímavé úkoly, a zjistili, kdo svou výškou odpovídá jakému zvířátku. Krásná byla i samotná budova muzea, a tak jsme si všichni na ni odnesli malé upomínkové předměty. V Opavě jsme potkali projíždějící trolejbusy, a díky semaforům🚦 si zopakovali, kdy můžeme přecházet vozovku, a kdy ne. Výlet se nám moc a moc líbil, dozvěděli jsme se spousty nových informací, a mohli poznat i různé druhy vlaků🚆🚄🚃, včetně krnovské parní lokomotivy Bufan. Už teď se těšíme na naše další cestování, a nové objevy o světě🙂.

   

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slezske_muzeum_Opava_-_MS_Vysoka_2_2023

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Masopustní veselice                                                                                                       17.2.2023

Tak sláva! Už je konečně tady, den, na který jsme se všichni společně nejen ve školce ale i v obci těšili😀!A cože nás tak rozveselilo? No přece “Masopustní veselice”🎉🎈, která byla završením celého masopustní období. Všechny děti si připravily masky a kostýmy, nechyběly masopustní koblihy, šašci a dokonce dorazil i medvěd😃🐻! V bartultovickém společenském domě byly pro děti i jejich rodiče připraveny zábavné hry a soutěže, tančilo se, zpívalo, děti předvedly bublinkovou show, splnily masopustní bojovku a odnesly si spousty odměn, sladkostí🍬🍭🍡. Tři z nich získali ocenění za nejkrásnější masky karnevalu. A protože každá zábava má vždy i svůj konec, nezapomněli jsme symbolicky pochovat basu. Tím skončil čas masopustního veselí a nastalo období půstu, které bude trvat dlou­hých 40 dnů. Kdo z vás jej dokáže udržet😉? 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopustni_veselice_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

MÁME TU MASOPUST HEJ, HEJ HEJ                                                                             17. 2. 2023 

Ty medvěde chlupatý,
co máš kožich na paty,
rychle, rychle utíkej,
všechny si nás pochytej.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
už nás začni honit. Teď! 

Medvěd a další postavy z masopustního průvodu nás doprovázely celým týdnem, který jsme věnovali právě masopustu. S dětmi jsme si vyzkoušeli různé aktivity s masopustem spojené, a nechali jsme projevit jejich kreativitu a fantazii při tvoření “Klauníka” a masopustních masek. Děti moc bavila kresba nohama. Vznikly krásné abstraktní výtvory masopustních konfletů. A teď už hurá, všichni spěcháme na masopustní veselici!!!! 

           

    https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust_Ms_vysoka/          

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.                                                        

Světový den luštěnin                                                                                                   13.2.2023

10.2.2023 se všude ve světě slaví  “Světový den luštěnin”. Luštěniny pro většinu lidí nejsou až tak atraktivní potravina, ale my jsme se přesvědčili, že jsou často neprávem opomíjené v našem jídelníčku. Na obrázcích, které jsme si ve skupinkách poskládali jsme objevili, že luštěnin je velká spousta druhů, a to nejen čoček a fazolí, ale také hrášku či cizrny. Lišili se mezi sebou jak velikostí, tak i barvou. Poznali jsme nové slovo  “vegetariánství”, kdy jsme zjistili, že to jsou vlastně lidé, kteří nejí žádné maso a nahrazují jej právě často luštěninami. Ochutnali😋 jsme pro některé z nás nové jídlo, a to “hummus”. Je to krémový dip či pomazánka, která se vyrábí tradičně z cizrny, tahini a koření. A chutnal nám moc a moc, tak, že někteří z nás si i přidali😃. Na závěr jsme si zahráli na Popelku, a zkusili roztřídit čočku od fazolí🙂.Prstíčky máme stejně šikovné jako ona, tak se nám to povedlo na jedničku s hvězdičkou👌.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_lustenin_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Nač má člověk smyslů pět?                                                                                        10.2.2023
Aby mohl poznat svět!
Hmatem pozná, co je hladké,
Chuť mu poví, co je sladké.
Čich ten vždycky vyzvoní,
když mi něco nevoní.
Zrak mi slouží ke koukání
a sluch zase k naslouchání.

Opravdu máme 5 smyslů👂👃🖐👁‍🗨😝? A protože nás baví objevovat nové věci, celý týden jsme věnovali právě našim smyslům, a přesvědčovali se, jak nám v životě pomáhají, a k čemu vlastně slouží. Seznámili jsme se s pojmem “zdravotní postižení” a ukázali si pomůcky, které pomáhají lidem s hadicapem. Při různých smyslových hrách jsme si uvědomili, jak důležité je chránit své zdraví, vyzkoušeli jsme si, jaké by to bylo být slepý, hluchý, jak by nám asi nechutnalo jíst, když bychom přišli o chuť, prostě, že život se zdravými smysly je mnohem veselejší a zajímavější😉. Tak na sebe dávejme pozor!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Poznavame_nase_smysly_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Fotografování dětí – 27.2.2023 v 7:30 hodin

JA A MOJE TĚLO A NAŠE ZDRAVÍ 3.2.2023

Bylo jedno tělo, to dvě nohy mělo. Každá noha prstů pět, věděl o tom celý svět. A když budeš chvíli potichu, uslyšíš, jak ve tvém hrudníku, srdíčko se skrylo, aby ti tam bilo! Nad srdíčkem ramena, co to ale znamená ? Z ramen nám dvě ruce trčí, na konci se prsty krčí. A pak ještě velká koule, a v té kouli hned dvě boule. Je to hlava, co se točí, a ty boule, to jsou oči. Stále je tam místa dost, aby se tam vešel nos. A pod nosem zuby v puse, co se smějí v jednom kuse!

JAK VYPADÁ A FUNGUJE ? Pomocí rozhovoru a prohlížením obrázků v encyklopediích, jsme hledali odpovědi na tuto a podobné otázky z čeho se naše tělo skládá, jakou roli mají jednotlivé orgány a vše jsme se snažili zapamatovat. Vše jsme si ukázali a vysvětlili a jsme o něco chytřejší a JAK O SVOJE TĚLO MUSÍME PEČOVAT ? To jsme se dozvěděli z pohádky ,,O Otesánkovi ”, kde jsme se dozvěděli, jaké potraviny jsou zdravé a jaké ne. Také jsme navštívili i solnou jeskyni, která je k tomu určená. Seznamili jsme se i s pojmy chuť a smysly, ale o tom se více dozvíme příští týden.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ja_a_Moje_Telo_MS_Vysoka_2023/

Účinky solných jeskyní znali už naši předci                                                                          1.2.2023

A ani my jsme se nebáli účinky této vzácné soli vyzkoušet. V rámci tématu Já a Moje tělo a naše zdraví jsme se vydali na výlet do solné jeskyně, která se nachází v Krnově na Opavské ulici. Během cesty autobusem jsme si povídali o tom, co v jeskyni vše zažijeme. Jelikož děti v ní nikdy nebyly, byli jsme celí nedočkaví. 

Před příchodem do solné jeskyně nás čekala menší procházka, kterou jsme zdatně zvládli, a u solné jeskyně nás přivítala velice milá paní průvodkyně. 

S ní jsme se nebáli a šli solnou jeskyni prozkoumat. Překvapilo nás, jak je malá a útulná. Připadalo nám, že jsme se ocitli někde u moře.  Paní průvodkyně se nám věnovala, a vysvětlila nám, jaké úžasné účinky na naše zdraví sůl má. Dozvěděli jsme se, že nám mikročástice z této soli mohou pomoci při nachlazení, ale i při jiných nemocech, jako je astma, či jiné onemocnění, které nás v životě může potkat. 

Děti si díky p. průvodkyni mohly dokonce i slanou vodu ochutnat, ta stékala po solných kamenech do malého jezírka, které děti uchvátilo. Poté jsme si při navozené relaxační atmosféře ( pomoci různých světel a hudby) buď hráli anebo relaxovali. Jak si děti výlet užily můžete vidět na jejich radostných tvářích. 😌😊 

Tímto děkujeme p. průvodkyni za možnost solnou jeskyni navštívit, strávit zde pár krásných chvil a budeme se těšit na brzké vidění se. Dle slov dětí, by se zde jely rády někdy podívat znovu. Timto i moc děkujeme za malou pozornost. 😊😌 

 Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_z_Ms_Vysoka_v_solne_jeskyni_Krnov_2023/

Ať je zima, ať je mráz, nebojí se žádný z nás.                                                                   27.1.2023

Ať si mrzne, ať je zima, zimní sporty ty jsou prima.

Sportování nás baví v každé roční době, a to, že i zimní sporty🕸 můžou být zábavné jsme poznali v týdnu, který jsme věnovali právě jim. Jednotlivé sporty🥌🎿🛹 jsme poznávali na obrázcích, hledali jsme stínové sportovní pexeso, správně doplnili sudoku, vyrobili si sáňkaře🛷 a lyže⛷, procvičovali jemnou motoriku při práci s moukou a stříhání nůžkami. Seznámili jsme se s pojmem zimní olympiáda, olympijský oheň🔥, s kruhy na olympijské vlajce, a co vlastně znázorňují. Při práci s globusem jsme poznávali země a kontinenty, ze kterých přijíždí na olympiádu sportovci. Zaujali nás i vlajky🏳 jednotlivých zemí a zkoušeli jsme jim přiřazovat správné barvy, a tu naši českou i poskládat. Na piktogramech jsme objevovali sporty, které na olympiádě můžeme vidět. Vrcholem týdne byla malá olympiáda, kde jsme si vyzkoušeli některé ze sportů – lyžování, bruslení a hokej. A bruslení⛸ se nám zalíbilo natolik, že jsme si vyrobili kluziště s hokejistou🥅🏒. Celý týden byl sportováním “protkaný”, a tak ani venku nechybělo dovádění na sněhu, koulování a bobování, prostě parádní zimní zábava, jak má být😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sportujeme_v_zime_-_MS_Vysoka_1_2023/  

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Pomáháme zvířátkům v zimě                                                                                          26.1.2023

V přírodě nám právě teď vládne opravdová zima, sníh a led🕸 pokryl celou krajinu, a to nám připomnělo, že to zvířátka v lese nemají asi jednoduché. Rozhodli jsme se, že jim aspoň trochu pomůžeme, a do školky přinesli nějaké dobroty, které by jim mohly chutnat. Mrazík🥶 ani závěje nás neodradily, a vydali jsme se navštívit krmelec, ke kterému chodí srnky na dobroty od pana myslivce. Cesta to byla obtížná, ale jsme šikovní, a překonali jsme všechny závěje, a ledové nástrahy. Čím jsme byli blíž a blíž krmelci, mohli jsme sledovat znaky, že sem srnky🦌 opravdu chodí, ať už otisky jejich kopýtek ve sněhu, tak i srnčí bobky😄. A těsně před krmelcem nás vylekaly i utíkající srnky, které jsme zase na oplátku vystrašili my🙂 od jejich oběda. Tak, aby se na nás nezlobily, doplnili jsme zásoby v krmelci o jablka, brambory, mrkev, pečivo, šrot, samé srnčí dobroty! Okolo krmelce jsme mohli pozorovat rozházené kaštany a žaludy, což ukazovalo na to, že sem chodí určitě i divoká prasata🐗. Byli jsme rádi, že jsme aspoň nějak mohli zvířátkům v této nelehké době pomoci, a snad jsme jim připravili výtečnou hostinu😋.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pomahame_zviratkum_v_zime_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Brusle, sáně – honem na ně, dokud máme sníh a led, nenechme je zahálet!                            23.1.2023

Hurááá! Konečně je tu pravá zima a s ní i spouuusty sněhu😃! A to jsme si přeci nemohli nechat ujít, takže jsme se pořádně oblékli, nasadili oteplovačky, bundy, čepice, rukavice a vyrazili si užívat v té parádní sněhové nadílce. Ti menší z nás málem ve sněhu zapadli, ale nakonec vše dopadlo dobře, sbalili jsme boby, a hybaj si užívat všechnu zábavu co nám zima nabízí. A jak nám to parádně jezdilo😁❄! Ve sněhu jsme si vyzkoušeli válet sudy, házet sněhovou koulí do dálky a samozřejmě nemohli chybět sněhuláci, či sněhoví andělíčci👼. Mrazík nám ošlehal tvářičky do růžova, ale nás to vůbec netrápilo, protože jsme se zahřáli dováděním ve sněhu. Na zahradě školky jsme si ještě zkusili vyrobit eskymácké iglú, a pak už celí promočení, ale šťastní a veselí jsme se utíkali ohřát a usušit do školičky. Prožili jsme parádní zimní dopoledne ve sněhových závějích, a jen budeme doufat, že nám ten sníh ještě aspoň chvilku vydrží, aby jsme si jej mohli užívat co nejdéle🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_hry_a_radovanky_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, KAM SE ZVÍŘÁTKO, KAM SCHOVÁŠ?                                                20. 1. 2023

S touto úvahou se děti potýkaly celý týden. Společně jsme přemýšleli, kde se zvířátka mohou schovat před zimou, dozvěděli se, která u nás zůstavají, a která naopak odlétají, nebo odcháchejí za teplem, protože by v zimě nepřežila. Na zvířátka jsme si také zahráli během cvičení. Zkusili jsme si, jaké to je být ptáčkem, a jak je pro ně těžké sehnat potravu. Při hrách s kolíčkem jsme si procvičili jemnou motoriku a i počítání od 1 – 10. Také jsme vyrobili krmítko a užili jsme si spostu legrace při jeho výrobě. Vyrobili jsme i pelíšek pro medvěda. Legrace byla  i při aktivitách venku, kde jsme hledali různé stopy od zvířátek, o kterých jsme si povídali. Se zaujetím jsme také pozorovali potápění různýchh předmětů a vysvětlili jsme si, proč to tak je.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zviratka_v_zime_Ms_Vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Mrazík cení zoubky,                                                                                                          13.1.2023

chtěl by do chaloupky.

Co dovede, to my víme,

dovnitř si ho nepustíme.

Ať maluje pěkně z venku,

bílé kvítky na okénku.

Venku to sice na zimu moc nevypadá, ale ranní mrazíky přeci jenom ukazují, že pravě teď vládne v přírodě ona❄. Při práci s obrazovým materiálem jsme si zopakovali hlavní znaky zimy, o mrazíkovi jsme se naučili básničku a zazpívali si, jak je v zimě pejskovi a kočičce😸🐶. Nejvíc nás ale bavila práce se sněhuláky☃. Ti sněhoví bohužel vyrobit nešli, tak jsme je skládali, porovnávali podle velikosti, kreslili a vystřihovali. Připomněli jsme si, jaké oblečení v zimě nosíme, a zkusili si vyrobit čepice a rukavice, které nás zahřejí. Při této činnosti jsme sledovali malé kouzlo, a to, jak se dokáže ztratit inkoust za pomocí zmizíku😲.  Nemohla chybět ani zimní pohádka, a ta o Marušce a 12 měsíčkách se nám líbila moc😀. A protože vločky z nebe stále padat nechtěly, napadlo nás je zkusit přivolat, a vyrobit jim kamarádky u nás ve školce. V přírodě je stejně nejlépe, tak jsme si užili dlouhé procházky, kde jsme mohli pozorovat srnky a poslouchat ptáčky, kterým trochu toho mrazu vůbec nevadí😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mrazik_ceni_zoubky_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Sčítáme ptáčky na krmítku                                                                                                      9.1.2023

Ve dnech 6.- 8.1.2023 proběhlo v České republice zimní sčítání ptáčků na krmítkách. I my jsme se zapojili do tohoto projektu, a abychom k nám ptáčky na krmítko nalákali, přinesli jsme jim do něj samé dobroty🙂. A jaké to vlastně byly? Tak to jsme zjistili po přečtení letáčku, co bychom ptáčkům měli do krmítek sypat. Vybrali jsme si slunečnicová semínka, kousky jablíček a nezapomněli jsme ani na lojové kuličky. Připomněli jsme si, jaké ptáčky bychom na krmítku mohli pozorovat, a vyzbrojeni dalekohledem jsme se těšili na školní zahradu. Všichni jsme přiložili ruku k dílu, a krmítko bylo brzy plné😀. Teď už stačilo jen počkat, jestli ty naše pamlsky nějakého toho ptáčka přilákají. Čas  čekání jsme si zkrátili tanečkem o vrabečkovi a sýkorce, a pozorováním okolním keřů, stromů a oblohy dalekohledem. Tak snad přijde ptáčkům to plné krmítko teď v zimě vhod😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Scitame_ptacku_na_krmitku_-_MS_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Sčítejte s námi ptáčky na krmítku!
https://ptacihodinka.birdlife.cz/#/.

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám.                              6. 1. 2023

V Dráčkovi jsme radostně přivítali nový rok 2023. První lednový týden jsme se s dětmi věnovali tématu TŘÍ KRÁLŮ.  Seznámili jsme s písní Tři králové, a i s básní Na tři krále, kterou jsem se snažili naučit. Pracovali  jsme s příběhem, společně jsme jej ztvárnili na papír, a nezapomněli jsme na město Betlém, do kterého putovali tři králové – KAŠPAR, MELICHAR a BALTAZAR. Vyzkoušeli jsme si pomoci knoflíčků  poskládat i jejich začáteční písmena. Pomocí pet víček, jsme ozdobili koruny a zopakovali si základní barvičky. Vyrobili jsme si královskou korunu, a také si tři krále zhotovili z papíru, a některé děti je zkusily i namalovat. Procvičili jsme si  královské počítání, hledali stíny a hráli různé pohybové hry Díky pěknému počasí jsme je mohli hrát i venku. Během aktivit jsme si užili spoustu legrace a dozvěděli se i nové věci. 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tri_Kralove_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Světový den Braillova písma                                                                              4. 1. 2023

V rámci světového Dne Braillova písma měly děti velmi zajímavé dopoledne. Díky mnoha aktivitám si vyzkoušely smyslové vnímání.

Před 213 lety, 4. Ledna roku 1809 se nedaleko Paříže narodil Louis (breil) Braille. Jeho jméno si celý svět spojuje s písmem pro nevidomé a právě v den jeho narození připadá Světový den Braillova písma. Díky různorodým aktivitám jsme si uvědomili důležitost jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů – zraku. 

Seznámili jsme je s životem nevidomých, a se skutečností, co vlastně znamená být nevidomým. Děti si to vyzkoušely na vlastní kůži a dozvěděly se, jak nevidomí čtou, jak poznají měnu, s kterou potřebují platit, nebo jak se pohybují. Vyzkoušely si chůzi poslepu, a zjistili, že je lepší mít také ochotné kamarády, kteří je vedli, když měly zavázané oči. Dětem jsme přiblížily, k čemu slouží vodící pes nebo slepecká hůl. Našim cílem bylo především upevnit si vzájemnou pomoc, a seznámit se, jak nevidomým správně pomoci. 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_Braillova_pisma_v_MS_Vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

                                                                 

Pozoruji kapříka, plave a nic neříká.                                                                                          22. 12. 2022

Pije vodu, vodičku, špulí při tom hubičku.

Touto básničkou jsme si s dětmi procvičili špulení pusinky, a na chvíli se z nás stali kapříci. Vyzkoušeli jsme si tak, jak takový kapr ve vodě dýchá a pomocí čeho plave? To není jen tak, býti kaprem. Poté jsme si kapříka vyrobili z pomeranče a z hřebíčků, ale nebojte nebylo to z těch opravdových, ale z koření. Koření nás provázelo celý den, poznávali jsme známé koření. Zkoumali jsme vůni, chuť, ale i jeho strukturu. Povídali jsme si, do čeho jej můžeme dát, a proč jej tam dáváme. V rámci námětové hry “Na kuchaře” jsme si s dětmi uvařili i polévku, do které jsme koření  přidali. Byla výborná. Během hry jsme se učili, jak se v kuchyni pohybujeme, jak pracujeme s různým náčiním, a také jak se máme chovat ke kamarádovi. Prostě jsme si poslední  vánoční dny užili hravou formou, ale nebojte nezapomněli jsme ani na procvičování různých dalších oblastí ;-). Spoustu legrace jsme si také užili i venku, kdy jsme si mohli užít pěknou bílou peřinu a konečně postavit i toho kamaráda Sněhuláka, a ne jen jednoho, ale rovnou celou rodinku :-). 

Tímto Vám všem přejeme krásné a pohodové Vánoce a těšíme se na další společné dny ve školce v Novém roce. 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_dny_v_MS_Vysoka_19-22.2022/ 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vánoční čas, už je tu zas                                                                                                   16.12.2022

A opravdu, vánoční atmosféra je vidět všude kolem nás😊, a i my ve školce jsme tento týden věnovali aktivitám s Vánocemi spojenými. Tvořili jsme různými technikami vánoční ozdoby a baňky, zkoušeli šikovnost svých prstíků při vyrábění kapříka🐟 z vlny a jablečného svícínku rozinek a kandovaného ovoce🍎. A co by to bylo za Vánoce bez perníčků! Ty se nám povedly přímo ukázkově a krásně jsme si je i nazdobili😀. A byly výborné😋. Procvičili jsme si hledání dárků a jejich stínů, zopakovali si, co vše se pojí k Vánocům – symboly a zvyky, upevnili si správné držení tužky při plnění grafomotorických pracovních listů, poslechli si koledy a naučili se básničku o vánočním stromečku. Při všech těchto a dalších aktivitách nám čas ubíhá jako voda, a štědrý den je blíž a blíž🤗🤩.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_cas%2C_uz_je_tu_zas_-_MS_Vysoka_12_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Zimní radovánky na zahradě                                                                                     14.12.2022

Tak, a je to tady! Sníh, mráz a zima❄☃. A kdo by čekal, že nás to odradí, tak se přepočítal😀! Naopak jsme si to parádně užívali, a doufejme, že i Vánoce🎄budou bílé, tak jak mají být☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_radovanky_-_MS_Vysoka_12_2022/album

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vánoční stromeček zavoněl v pokoji,                                                                 14.12.2022

maminka u stolu jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí, uvidí hvězdičku,

co byla schovaná v červeném jablíčku.

Konečně nastal ten dlouho očekávaný den, a i k nám do školky přišly Vánoce🙂. Hned brzy z rána jsme si společně nazdobili stromeček🎄, maminky nám přichystaly plné misky cukroví, které úžasně vonělo i chutnalo, a za zvuku koled jsme si vyrobili jablíčkové svícinky. Natěšení na vánoční nadílku bylo převeliké, a stejně tak i čekání na Ježíška.  Tento čas jsme vyplnili vyzkoušením některých vánočních zvyků – polibkem pod jmelím, hod střevícem, ochutnávkou cukroví nebo pouštěním lodiček. Nakonec jsme ale zvoneček přeci jen uslyšeli, a Vánoce ve školce mohly začít! A že bylo na co koukat😃, dárečky pod stromečkem byly parádní🎁! Děkujeme Ježíšku moc a moc😁😊😇.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_ve_skolce_-_MS_Vysoka_12_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Rozsvícení vanočního stromu v obci                                                                    12.12.2022

Tak jsme se dočkali! I u nás v obci už máme krásně ozářený vánoční strom🎄, která nám připomíná blížící se svátky a Štědrý den. V mrazivém podvečeru jsme se společně s dětmi a dalšími občany obce Vysoká, Bartultovice a Pitárné sešli u altánu, a po slavnostních slovech pana starosty se strom zářivě rozsvítil a ukázal v celé své nádheře. Všichni jsme si za zvuku vánočních koled, pečených frgálů, libé vůně klobásek, horkého punče a čaje připomněli nadcházející vánoční atmosféru, a dětem přišel připomenou vládu zimy sněhuláček Olaf☃. Všem místním jsme za mateřskou školu předali vánoční poselství a drobný dárek v podobě andílků. Tímto bychom chtěli všem občanům Vysoké, Bartultovic, Pitárné popřát krásné Vánoce plné lásky, pohody a klidu, a zároveň poděkovat i za finanční dar, který mateřské škole věnovali☺

.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_v_obci_-_MS_Vysoka_12_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček. 

Dárky leží dokola, maminka nás zavolá. 

´´ Pojďte děti honem se,

dneska máme Štědrý den´´.   

Tato básnička nás provázela celý první adventní týden. S dětmi jsme se seznámili se symboly Vánoc. Pomocí obrázků jsme si vysvětli, co znamenají. Děti mile překvapily, a některé ze symbolů poznaly, a vyprávěly, že je dělají i doma.

S dětmi jsme si užili spoustu legrace při vytvoření společného vánočního stromu, který jsme ozdobili prstíkovou technikou a tou jsme si vyrobili vánoční blikající světýlka, z kterých děti měly radost. Během týdne jsme si také procvičili navlékání, počítání, různou posloupnost, grafomotoriku, ale také jsme si procvičili předčtenářskou gramotnost a spoustu dalšího. 

                                                

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Prvni_Adventni_tyden_v_MS_Vysoka/          

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.                                                                         

Zdobení vánočního stromu v obci Vysoká                                                                          9.12.2022

Vánoce se nám blíží přímo mílovými kroky, a všichni už se na ně začínají pomalu chystat a připravovat se😃. A přípravy probíhají i u nás na obci, a tak jsme nelenili, a rádi se zapojili do zdobení vánočního stromu🎄, který zde bude 12.12.2022 rozsvícen. Zábava to byla parádní, některé z baněk byly málem větší než my, ale povedlo se. Však se sami přijďte v pondělí přesvědčit. Toto zdobení byla taková malá příprava na zkrášlení našeho stromečku ve školce😃 a na nadílku, která k němu patří 😊🎁.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vánoční nadílka pro zvířátka                                                                                                 7. 12. 2022

Cinky, cinky, zvonek zvoní. 

Ve vaně se kapr honí.

Z mísy voní ovoce, už jsou tady Vánoce. 

S dětmi jsme se seznámili s další vánoční tradicí, a to rozkrojení jablíčka. Vysvětlili jsme si, proč se tato tradice dělá a s nadšením dětí jsme si ji vyzkoušeli i v MŠ a zjišťovali jsme , jestli i nám vznikne hvězdička, když rozkrojíme jablíčko. Děti se seznámily jak manipulovat s nožem, upozornili jsme na bezpečnost při jeho zacházení, i při krájení. A během této aktivity děti dostaly nápad, že bychom mohli přichystat hostinu i pro zvířátka, která si sami během zimy nemohou potravu najít. Slovo dalo slovo a pod našima rukama, se začaly dít divy. Děti krájely ovoce a zeleninu, kterou poté navlékly na šňůrku, a během procházky jsme společnými silami přichystali hostinu, z které zvířátka měla radost. 

 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_pro_zviratka_v_Ms_vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vánoční nadílka v mateřské škole

Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš,                                                                                               5. 12. 2022
přišel s čertem na koláč.
Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš,
přinesl nám zimní čas. 

Touto písničkou jsme dnes v naší školce přivítali Mikuláše s Andělem, kteří nás svou návštěvou překvapili při ranních hrách a aktivitách, kdy jsme zrovinka vyráběli vánoční baňku na blížící se zdobení stromečku. Mikuláše jsme pěkně společně přivítali, řekli jsme mu básničku a zazpívali písničku a slíbili jsme, že do příští návštěvy bude kniha hříchů prázdná bez jediného puntíku. Děti od Mikuláše a Anděla dostaly balíček s překvapením. A i vy se divíte, proč s Mikulášem a Andělem nepřišel čert? Na to je jednoduchá odpověď – naše děti byly těmi čerty ;-). A jak to s těmi čerty dopadlo ? můžete vidět na fotkách, z kterých uvidíte, že si děti dnešní den užili a čerti nikoho po splnění všech soutěží neodnesli do pekla 🙂 ;-). 

      

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Mikulas_v_MS_Vysoka_2022/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Mikuláši, Mikuláši, kdo to tady děti straší                                                                        4.12.2022

Tak přesně tuto otázku jsme v týdnu věnovaném Mikuláši, čertovi a andělovi slyšeli v naší třídě nespočetněkrát😀. Blížící se den nadílky svatého Mikuláše nenechával děti chladným, a tak jsme si vysvětlovali, proč jej vlastně slavíme, kdo to Mikuláš byl, a co je pravdy na čertech a peklu. To, jak si peklo představujeme jsme si nakreslili, společně jsme si povídali o tom, jak se slavíme Mikuláše doma, jaké vlastnosti má čert – Mikuláš – anděl. 😈😇Vyrobili jsme si zápichy i čertí kornouty, procvičili jazýčky, když jsme jako čerti brblali, zkoušeli naplnit Mikulášské pytlíky. A protože Mikuláš chce vždy slyšet nějakou pěknou básničku nebo písničku, nezapomněli jsme ani na ně, a rovnou se naučili i mazurku o čertovi a Káče, která se za něj chtěla vdát. Týden to byl ve školce veselý, na příchod Mikuláše jsme se řádně připravili. Tak uvidíme, jestli k nám do školy taky zaskočí, a přinese nějakou dobrůtku😋.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas%2C_cert_a_andel_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

V lese, na louce a u vody                                                                                               25.11.2022

První námraza a padající sníh nám připomněli, že zima už nám klepe na dveře❄. I v přírodě můžeme vidět, že se zvířátka začínají na zimu chystat, a tak jsme celých 14 dní věnovali právě jim. Společně jsme si připomenuli, která zvířátka můžeme potkat v lese, která žijí ve vodě a okolo ní, a která naopak uvidíme na louce a v trávě. Zdramatizovali jsme si pohádku “Boudo, budko”🐭🐸🐺🐰🐻, a vyrobili si loutky a masky k ní, připomenuli si tu “O Koblížkovi”. Aby se nám po lese a vodě nestýskalo, tak jsme si jeden takový les nakreslili a žabky z rybníčku na nás pěkně pokukovaly v šatně. Vyzkoušeli jsme si, jak se pouští bublinky do vody, zazpívali písničky s lesní tématikou, uspali ježky v listí🦔, a objevovali zvířátka v encyklopediích a při procházkách. Nezapomněli jsme ani zajít ke krmelci, podívat se, jestli pan myslivec myslí na zvířátka, a slíbili si, že jim určitě taky nějaké ty dobroty přineseme😊. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/V_lese%2C_na_louce_a_u_vody_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Pečení perníčků ve školce                                                                                                25.11.2022

Vánoce se nám nezadržitelně blíží, a k nim samozřejmě patří i pečení vánočních perníčků😊. A tak jsme ve školce nelenili, vyhrnuli si rukávy a pustili se do pečení! Těsto bylo krásně vláčné a válení nám šlo jedna radost😃, pak už byly na řadě formičky – stromek, andílek, srdíčko, každý si mohl vybrat tu svou oblíbenou a šup s ní na plech, a ten zase do vyhřáté trouby. Po školce se už po chvíli linula omamná vůně, která nenechávala nikoho na pochybách, že vánoční čas je tu už co by dup. Nezbývá nic jiného než perníčky pěkně dozdobit a pak jen ochutnávat a ochutnávat😋😍.

   

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Peceni_pernicku_ve_skolce_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Návštěva výstavy adventních věnců a klubíku Dino v Krnově                                        24.11.2022

Přicházející vánoční čas nás inspiroval, a my se vydali na návštěvu do Krnova, konkrétně do Flemmichovy vily, kde probíhala výstava adventních věnců. Koukat bylo opravdu na co😃. Viděli jsme věnce přírodní, dřevěné, ozdobené sklenicemi nebo baňkami, věnce proutěné, vybírat opravdu bylo z čeho. Ani my jsme neodolali, a každý z nás si domů odvezl malý dáreček, ať už v podobě perníčku, zvonečku nebo chlupatého čertíka😈. A protože do návratu domů nám zbylo trochu času, užili jsme si spousty her a legrace v klubíku Dino. Na zpáteční cestě nás vyprovázeli i andělé, kteří nám připomněli, že Vánoce tu už budou přesně za měsíc🎄✨🎁.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_adventnich_vencu_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Divadlo Smíšek – Pekelně rohatá pohádka                                                               15.11.2022

Blll, bllll…!!! Ne, nebojte se děti, to se ještě neohlašuje Mikuláš s čertem😈, ale jen čertí kamarádi v pekelně rohaté pohádce o rozmazlené princezně. Pohádka to byla veselá, ale i poučná, a přeci jen nám trošku připomněla, že se nám to mikulášské období už rychle blíží😃. Tak uvidíme jestli i k nám do školky Mikuláš s čerty dorazí😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pekelne_rohata_pohadka_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

TVP – ,, O Zlaté Podkově´´                                                                                   11.11.2022     

První vločka, druhá, třetí, (počítáme pomocí prstů na rukou)
z nebe na zem právě letí. (ručičkama napodobujeme padání sněhu)
Jedna vedle druhé sedá, (sedáme si do dřepu)
volné místo ještě hledá. (otáčíme hlavičkou a rozhlížíme se)
Na strom, střechu, silnici, (stoupneme si a ručičkama uděláme stříšku nad hlavičkou)
udělají čepici.

Tato básnička nás provázela celý týden a snažili jsme se ji naučit. Básničkou jsme chtěli přivolat sv. Martina, který měl dnes přijet, ale bohužel zatím ani jednu vločku nedovezl. Ale to nám vůbec nevadilo, protože i tak, jsme si užili spoustu legrace během různých her a aktivit, které si p. učitelky během tohoto týdne připravily. Děti si vyzkoušely práci se sádrou a s gázou, díky nímž si vyrobily podkovičku. Poté si procvičily dovednosti při různých pohybových aktivitách (jízda na koni, hra oheň, voda, blesk, cvičení s vločkou apod.), ale i v různých dalších činnostech, jako bylo procvičení dechového proudu, skládání puzzle, hra sudoku a řazení brku od největšího po nejmenší. Přiřazovali jsme si barvičky k podkovičkám, přiřazovali stíny, hráli jsme hry s padákem a udělali si pokus se solí a s vodou, kdy budeme sledovat, zda se nám na provázku udělají krystalky, které budou připomínat malé vločky. Děti si také vyzkoušely zatloukání špendlíčků a manipulaci s kladívkem, vyzkoušeli jsme si i zaplétání copánku a pracovali jsme s barvami, při výrobě hvězdičkového nebe a husy. 

       

https://mischel28.rajce.idnes.cz/sv._Martin_v_MS_vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Pečení rohlíčků a předání přání                                                                         11.11.2022

´´Martin jede, Martin jede, má bílého koníka. Koník cválá, Martin mává a za námi pospíchá.

Těšíme se na Martina, jeho svátek slavíme, brzy už tu bude zima to přeci všichni víme.´´ 

Touhle písní dnes děti z MŠ Vysoká přivítaly na obci pana starostu R. Hrance. Děti mu přišly popřát ke svátku sv. Martina a předat mu i přání a rohlíčky, které s p. učitelkou upekly. Pan starosta byl mile překvapený a dětem poděkoval tím, že jim také věnoval malý dárek. Malou a milou pozornost dostaly i p. učitelky za vřelé přivítání a jejich práci v MŠ, jak sám řekl pan starosta. 

P. učitelky děkují za milou pochvalu a děkují za dárky pro děti. 

  

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Peceni_rohlicku_v_MS_Vysoka/

Vložila Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Jak nám chutná ve školce                                                                                  11.11.2022

Ve školce poznáváme a objevujeme nové věci, básničky, písničky, ale učíme se také rozvíjet i svou samostatnost při stolování🥄🍴. A myslíme, že nám to jde dobře😉!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jak_nam_chutna_ve_skolce_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Uzavření mateřské školy v době vánočních prázdnin od 23.12.2022 do 1.1.2023

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Barvičky                                                                                                                                  4.11.2020

Žlutá to je sluníčko,

zelená je tráva, červené je jablíčko,

už to umím sláva!

Barvy a tvary nás provázely dušičkovým podzimním týdnem. Společně jsme zkoumali vlastnosti barev, určovali jejich odstíny, procvičovali si digitální gramotnost fotografováním podzimních barev na školní zahradě, a namalovali si barevné deštníky, proti deštivému počasí🌧☔. Vyzkoušeli jsme si vymodelovat i zhotovit tvar 🔵🟨🔺. Barvičky jsme využily i při cvičení, kde jsme házeli barevné drátěnky na cíl, prolézali strachovým pytlem, zvládli slalom mezi barevnými kužely a na závěr si vyhráli s barevným padákem😃. Školní zahradu jsme si vyzdobili kresbou barevnými křídami, určitě se vám budou líbit, tak se na ně mrkněte😉

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Barvicky_-_MS_Vysoka_11_2022/

 

.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Listí žloutne, poletuje… 4.11.2022

S postupujícím podzimem a padajícím listím, jsme se rozhodli, že si společně uklidíme a přichystáme školní zahradu k zimnímu spánku. Posbírali jsme odpadky okolo plotu, vyhrabali listí🍂🍁🍃, které jsme i za pomoci paní učitelky a p.Budínské spálili, a protože jsme objevili spousty přirodnin, zkusili jsme si vytvořit formou landartu různé motivy a náměty. Nejvíc se nám líbil náš “Podzimní mužíček”😀. Tak snad se té naší zahrádce bude sladce odpočívat☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Listi_zloutne%2C_poletuje…_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Listí žloutne, poletuje…. 4.11.2022

Podzimní čarování – čas                                                                                                           28.10.2022

Proč se střídá den a noc? Kam chodí sluníčko spát? Jak poznáme, kolik uteklo času⌚⏰? Tak na tyto a podobné otázky jsme hledali odpovědi v týdnu, který jsme věnovali času a jeho období. Sluníčko a hvězdu jsme si vystřihli, namalovali střídání 4 ročních období, zahráli si na hodináře a sledovali, jak pracují přesýpací hodiny⏳. A tak nám ten čas utekl ve školce jako voda😃.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jak_plyne_cas_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Strašidelné rejdění                                                                                                               28.10.2022

Sláva! A je to tady😀 – strašidelné rejdění pro všechny duchy a strašidla💀👻. Při zábavných soutěžích a úkolech předvedla strašidýlka svoji šikovnost, mrštnost a odvahu, za kterou potom byla náležitě odměněna😊. Na cestu domů si vyrobila zápich v podobě dýně a svítícího ducha, a aby neměla hlad, pohostili jsme je na školní zahradě opékaním párků a klobásek, tak snad si pochutnala😋.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Strasidelne_rejdeni_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Den stromů                                                                                                                        21.10.2022

K tomuto ročnímu období neodmyslitelně patří krása všemi barvami hrajících korun podzimních stromů. My jsme se o tom přesvědčili, když jsme stromy pozorovali na školní zahradě i na společných procházkách. Naučili jsme se rozlišit stromy listnaté🌳 a jehličnaté🌲, seznámili se se stavbou těla stromu, osahali si drsný povrch kůry i ostrost jehličí, a podle letokruhů jsme určovali i stáří stromů. Společně s kamarády z Jindřichova jsme oslavili i Den stromů v zámeckém parku v Jindřichově, odkud jsme si donesli krásné listy na vylisování🍁🍂🍃. A protože se nám stromy opravdu líbili, jeden takový podzimní strom jsme si společně ve třídě vyrobili, abychom měli kousek toho podzimu i u nás ve školce😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Ekoprogram “Plody podzimu”                                                                                                 21.10.2022

Ani větrné podzimní počasí nás neodradilo, a vydali jsme se společně navštívit zámecký park v Městě Albrechticích – Hynčičích. Připraven pro nás byl program zaměřený na téma podzimu a jeho plodů. S p.lektorkou jsme společně poznávali zeleninu🥔🌽🍅, obiloviny, podzimní květiny, ovoce🍎, zkoumali jsme, co ještě nyní můžeme vidět na zahrádce, a ochutnali báječné vafle vyrobené z dýně. Mňam, to bylo dobrota! A při tom  všem nás sledovali zvířecí kamarádi – slepičky🐔, kačeny🦆, holubi🕊, bažanti i strakatý králík🐇, kterému také moc chutnaly dobroty v podobě kukuřice, jablíček a trávy, které jsme mu nabídli. A o tom, že jsme děti šikovné, které toho spousty ví, svědčila i pochvala od p.lektorky😀. Závěr výletu patřil dobrotám od maminek a ohřátí se v teple kavárny Residence😁.

       

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ekopeogram_Plody_podzimu_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Plody podzimu                                                                                                                  14.10.2022

Jé,podívejte, co to tady roste? Tyto a další nadšené výkřiky se rozléhaly na školní zahradě, když jsme společně objevovali plody, které nám podzim nadělil. A, že jich tu bylo😃! Pozorovali jsme různé druhy hřibů a holubinek, žaludy, ochutnali i jablka ze stromů🍎, a kedlubny s paprikami🌶 z našeho záhonku. Vyrazili jsme do přírody, abychom si prohlédli, co vše okolo nás dozrává. A protože nás houby okouzlily opravdu moc, tak jsme si je namalovaly, i zasadily na našem lesním pařezu😉. Společně jsme vážili, měřili, přiřazovali plody ke správným stromům a keřům, vyrobili si našeho “Podzimníčka”. A nezapomněli jsme ani na zvířátka☺,a nasbírali jim kaštany a žaludy na zimu, tak snad jim pak budou chutnat😊.

   

  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Plody_podzimu_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS., Součková Dáša

Šípkobraní                                                                                                                                12.10.2022

Sedí kos na keříčku, zpívá šípkům svou písničku😃, i slova této básničky nás motivovala věnovat jedno dopoledne šípkům, patřící mezi plody, které nám nyní podzim nabízí. Šípkové keře se zrajícími šípky jsme potkávali všude kolem nás při procházkách do okolí MŠ. Během zkoumání, jak šípek vypadá, jsme zjistili, jak moc zdravý je pro člověka, kolik je v něm vitamínů, a že chutná i zvířátkům. Šípkové keře jsme si “vyfoukali”, vyrobili jsme si šípkové náhrdelníky, a samozřejmě nesměl chybět ani zdravý šípkový čaj☕. S medem chutnal výborně😋!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sipkobrani_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Draci podzimáci                                                                                                                        7.10.2022

Podzim

Na zem hrušky padají,

ptáci křídla zvedají.

Léto balí fidlátka,

podzim klepe na vrátka.

A opravdu! Všude kolem nás jsou vidět změny v přírodě a počasí, které potvrzují, že podzim již opravdu nastoupil. Do školky už chodíme v teplejším oblečení, potřebujeme gumáky a pláštěnky proti dešti🌧☔, na vycházkách jsme si všimli krásných podzimních barev na listech stromů🍁🍂, i to, jak se na zahrádkách sklízí poslední úroda. K podzimu samozřejmě patří i draci, a ti naši se nám moc a moc povedli! Při jejich tvoření jsme si procvičili geometrické tvary🔵🔺🟨, jakou může mít můj drak náladu, který je delší, a který kratší. S přicházejícími chladnými rány jsme se s písničkou Vlaštovičko, leť rozloučili s vlaštovkami, a nezapomněli jsme ani na čápy, kteří odletěli do daleké Afriky a vrátí se k nám až zase na jaře. Tak uvidíme, co dalšího má pro nás podzim nachystáno😉.

            

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Draci_podzimaci_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Divadlo Smíšek – “Pirátská pohádka”                                                                                           27.9.2022

Kapitáne, pevnina na obzoru! Stáhnout vlajku, a vyhodit kotvu😀. Tak tato slova doprovázela dobrodružství, které děti zažívaly společně s papouškem, opičkou🐒🦜 a pirátským kapitánem při cestování po moři a hledání ztraceného pirátského pokladu. Zábava to byla veliká, všichni se společně bavili, a nakonec poklad objevili🙂. Holahou kapitáne, a plujeme vstříct dalšímu dobrodružství…🤗!

     

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Nabídka na vánoční fotografování dětí dne 19.10.2022 v 8:00 hodin

Jablíčkový den                                                                                                                     23.9.2022

Během týdne ovoce a zeleniny v mateřské škole, jsme si našli jeden den, který jsme věnovali pouze jablíčkům😀🍎🍏. S jablky jsme soutěžili v různých hrách a závodech, třídili je podle velikosti, zkoušeli oškrábat škrabkou, ale to nejlepší bylo je jíst😃😋! Od Christianovy maminky jsme dostali k ochutnání jablíčkovou přesnídávku a jablíčkový kompot, ale my si vyrobili i jablíčkovou dobrůtku sami a upekli si jablíčka v těstíčku😍🍎. Pane jo, to byla dobrota😊! Ještě teď se olizujeme  za ušima, jak nám ta jablíčka chutnala, mńam😉.

   

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jablickovy_den_-_MS_Vysoka_9_2022

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla!                                                                           23.9.2022

Toto heslo nás inspirovalo celý týden, kdy jsme si vyprávěli o ovoci a zelenině, které právě teď na svých zahrádkách sklízíme🍏🍐🥕🥔. Dozvěděli jsme se, jak jsou důležité pro naše tělo, proč je důležité je před konzumací omývat, naučili se písničku a taneček “Měla babka”, zkoumali z čeho se skládají, třídili podle velikosti a barev. Vyšli jsme si do vesnice porozhlédnout se, co na které zahrádce ještě uvidíme, a seznámili se i s ovocem, které roste v exotických krajích🥝🍌🍍🍊🍋. Největší zábava byla při určování  ovoce a zeleniny podle chuti😁, ale byli jsme výborní a nespletl se nikdo😉.

        

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ovocea_zelenina%2C_to_je_zdravi%2C_to_je_sila_-_MS_Vysoka_9_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Bramborování                                                                                                                         17.9.2022

První pohádka

Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal.
Honzíku, máš namále,
přines nám ty korále!
Honzík běžel na horu,
nakopal tam bramborů.
Vysypal je před krále,
nesu vám ty korále.
Větší už tam neměli,
ty snědli už v neděli.

A právě brambory🥔, hry s nimi ,tvoření z nich, i jejich ochutnávka byl námět k dalšímu zářiovému týdnu ve školce. Společně jsme poznávali různé druhy brambor, jak se pěstují, jaká jídla se z brambor dají vyrobit a některá jsme i ochutnali🍟🍠. Při bramborování jsme si bramborami užili spousty legrace😁. Brambory jsme vozili ve vozíku, kouleli je na cíl, přenášeli na lžíci, vážili je, procvičili jsme si i prstíky při loupaní uvařených brambor. Nezapomněli jsme na princeznu z “První pohádky”, vyrobili jí šaty, a navlékli pravé korále😀. A protože nás práce s bramborami opravdu bavila, zkusili jsme si vyrobit bramborového ježka a sluníčko. Domů si odneseme pytel plný brambor🥔, abychom se v zimě měli dobře😉😃!

   

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bramborovani_-_MS_Vysoka_9_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Výlet na zámek ve Slezských Rudolticích                                                                            15.9.2022

Princeznovské👸 téma nás provázelo celým bramborovým týdnem ve školce, a proto jsme se rozhodli, že vyrazíme na blízký zámek ve Slezských Rudolticích, a podíváme se, jestli zde nějaká princezna nebydlí. Zámek nás oslnil už při vstupu svou krásnou zahradou, a i jeho interiér byl jako z pohádky🤴. Pan kastelán, který nás zámkem prováděl, nám povykládal spousty zajímavostí ze života na zámku, a ukázal nám, jak se na zámku žilo, a potvrdil, že zde bydlela i opravdová princezna Sofie. Sice jsme ji osobně nepotkali, ale viděli jsme její krásu alespoň na jejím portrétu. A co by to byl výlet bez sladké tečky na závěr, a i my jsme si ji užili v kavarně se zmrzlinovým pohárem😀🍨.

        

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_zamek_Slezske_Rudoltice_-_MS_Vysoka_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Naše školka, pěkná školka …                                                                                             9.9.2022

Slova této písničky nás provázela prvních 14 zářiových dní, kdy jsme se opět sešli v té naší pěkné školičce🏫 a po prázdninách se setkali se starými, ale i novými kamarády👧👱‍♂️👩‍🦰👨‍🦱. Naučili jsme se, kdo se, jak jmenuje, poznávali, kdo je menší, a kdo větší, kdo je starší, a kdo mladší, kdo půjde školy. Vyprávěli si, co vše ve školce budeme dělat, co se naučíme, a co nás čeká. Dokázali jsme se spočítat, i poznat, kdo se nám ve hře „ztratil“. Aby se nám tu líbilo, určili jsme si i pravidla, která budeme ve třídě dodržovat. A protože jsme děti chytré a šikovné, podařilo se nám najít šatní značky, které se nám ve školce poztrácely. Společně jsme si tu naši školičku namalovali, a pokusili se namalovat i své kamarády, a to byla opravdová legrace😁😂. Povedlo se nám to úžasně😊!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_skolka,_pekna_skolka_-_MS_Vysoka_9_2022

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

První den ve školce                                                                                                             1.9.2022

A je tu opět 1.září, a s ním i začatek nového školního roku. A jak si tento první den užily děti v naší mateřské škole? Věříme, že se jim u nás líbilo, poznaly nové kamarády a budou se do školky těšit, a rády vracet😊. 

           

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_den_ve_skolce_-_MS_Vysoka_9_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Zápis z třídní schůzky konané dne 5.9.2022

třídní schůzka Vysoká

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

TŘÍDNÍ SCHŮZKA PRO RODIČE DĚTÍ

Co nám léto nabízí?                                                                                                                   8.7.2022

Ještě, než jsme se na prázdniny rozešli domů, stihli jsme si ve školce přiblížit léto, a vše, co nám letní počasí nabízí😃🌞. Každý z nás povyprávěl, co bude v létě dělat, kam se chystá, kdo se už stihl vykoupat v bazénu, a kdo trochu připálit od sluníčka😁. Sluníčka jsme si namalovali, a všechna byla krásná🤩radost pohledět. K létu samozřejmě patří voda, koupání a lodičky, a my si stihli takovou lodičku i vyrobit! Sice jen papírovou, ale plula jako opravdová. Tak hurá, prázdniny, dobrodružství a zábava nás vítají, a nesmíme je nechat čekat😃😊! V září se opět s kamarády setkáme, a budeme si mít určitě o čem vyprávět😉!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Co_nam_leto_nabizi_-_MS_Vysoka_7_2022/

Cestování po Osoblažsku                                                                                                                7.7.2022

Červencové dny zatím moc nepřály počasí, a tak jsme hned využili příležitost, kdy se trochu vyčasilo,a vydali se poznávat Osoblažsko🚌. Náš první cíl byla Osoblaha, kde nás uvítalo obrovské vojenské dělo, které zde zůstalo ještě z dob 2.světové války. A protože jsme zvědaví, celé jsme ho prozkoumali a dozvěděli se, k čemu vlastně sloužilo, a jak pracovalo. Další náš cíl bylo náměstí, kde jsme si dopřáli odpočinek a omrkli místní kašnu, která nás moc a moc bavila💧. A pak už jsme vykročili do “Minifarmy” v Osoblaze. Zde se na nás radostně “vrhla” smečka” krásných přítulných štěňátek🐶, okoukli jsme místní pašíky🐖, vyzkoušeli si pást kozičky🐐, ale největší zábava byla jízda na poníkovi, na kterou jsme se všichni moc a moc těšili😀🐴. Před naším odjezdem jsme si stihli trochu zacvičit💪, ale to už přijížděl autobus a bylo třeba nastoupit. Pak už jsme mohli po cestě zpět sledovat přilehlé vesnice, trošku se po tom cestování protáhnout na hřišti v Třemešné, a hurá zpět do Vysoké, kde na nás čekali rodiče🙂. Tak uvidíme, kam nás zavede příští výlet😀!

            

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cestovani_po_Osoblazsku_-_MS_Vysoka_7/

Výstava “Chalupářské dřevěnění III”                                                                                             4.7.2022

Do školky jsme dostali pozvánku na výstavu, která se konala v Bartultovicích a byla zaměřená na práci se dřevem. A protože jsme děti zvídavé, rozhodli jsme se, že se půjdeme podívat, co vše jde ze dřeva vyrobit😀. Na začátku výstavy nás uvítal sám autor dřevěných výrobků Ing.Petr Kruka, a ukázal nám všechna svá díla. Některá byla velmi zajímavá, a dozvěděli jsme se spousty nových informací o zpracování dřeva🌳🌲, i jak se podobný kousek vlastně vyrobí, a co vše je k tomu potřeba🪓. Některá dílka jsme si mohli i osahat a největší úspěch u dětí měl asi labyrint s kuličkou🙂. V závěru pan Kruka rozdal všem přítomným krásná letadýlka 🛩ze dřeva, které pro děti vyrobil, a udělal jim tím velkou radost😊. Děkujeme a příští rok výstavu určitě navštívíme opět!🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_Chaluparske_dreveneni_III_-_MS_Vysoka_7_2022/

Hurá, prázdniny jsou tady!                                                                                                           30.6.2022

Všem dětem a rodičům přejeme krásné prožití prázdnin, hodně sluníčka 🌞a pohody, a v září se na Vás opět těšíme😉☺😃❗

Výlet ke Svinnému potoku                                                                                                          30.6.2022

Jak parádně oslavit konec školního roku? No přece výletem😀!A kam na výlet v tomhle teplém a slunném počasí, jedině k vodě🌊💧. A tak jsme se už brzy ráno vydali ke Svinnému potoku v Jindřichově, Nejdřív ale bylo potřeba se pořádně ochladit výbornými nanuky🍡 a pak už se mohlo jít. Sluníčko hřálo parádně, ale to nás neodradilo, a my cestu zvládli na jedničku. Odměnou nám byl stín u potoka, kde jsme se ve vodě zchladili a doplnili energii dobrotami od maminek🥐🍪. A když už výlet tak se vším co má být😀, a tak jsme se vydali zpět do Jindřichova, a navštívíli i místní hřiště u Edenu. Počasí nám přálo, lanovka jezdila parádně a všichni jsme si to užili, a podařilo se nám zlomit rekord v podobě 9,5km, které jsme ten den zdolali🦶👍! 

     

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_ke_Svinnemu_potoku_-_MS_Vysoka_6_2022/

Rozloučení s předškoláky                                                                                                             29.6.2022

Tak se nám sešel rok s rokem a je to opět tady. Někteří z nás se loučí se školkou a připravují se po prázdninách na svou roli školáků👦👧. A tak jsme se s nimi dnes přišli rozloučit, a nezapomněli na tu velkou slávu pozvat i jejich maminky, p. starostku obce Vysoká M. Bláhovou a p. ředitelku jindřichovské školy Mgr. Zlatou Steuerovou, MBA. Společně s předškoláky jsme všem přítomným předvedli pásmo tanečků, básniček a písniček motivovaných námětem školy, abecedy, počtů a prázdnin. V závěrečném tanečku jsme si vyprosili na maminkách i návštěvu ZOO😉😀. Poté už se ale  upřela pozornost na naše dva předškoláky Sofinku a Staníka, kteří byli pasováni na školáky – obdrželi šerpu, pamětní list ze školky, sladkou odměnu a “dárky” od p. starostky a p. ředitelky, které určitě ve škole budou potřebovat🙂. Přejeme oběma dětem hodné paní učitelky, spoustu nových kamarádů ve škole, samé jedničky a těšíme se, že se za námi do školky určitě přijdou podívat, a povykládají nám, jak to v té velké škole chodí🏫.Na závěr jsme si ve školce udělali pěknou oslavu, na které jsme ochutnali výborné smajlíky, a připili Sofince a Staníkovi, ať se jim ve škole jen a jen daří☺. Tímto děkujeme p. L.Budínské za zajištění občerstvení pro děti🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_-_MS_Vysoka_6_2022/

Výlet na Minifarmu v Osoblaze                                                                                                  28.6.2022

Chalupářské dřevěnění III 27.6.2022

Dne 4.7.2022 se s dětmi v dopoledních hodinách zúčastníme výstavy uměleckých dřevěných výrobků.

Co se děje v trávě?                                                                                                                   24.6.2022

Paní učitelko, a co je tohle za broučka? A proč má beruška 7 teček🐞? Svět hmyzu🦟🦗🐛 a pavouků i když není tak viditelný, byl pro děti nakonec velmi zajímavý. Poznávali jsme život včel🐝 a jejich užitečnost pro člověka, mravenců🐜 a jejich exotických příbuzných termitů, porovnávali jsme pavouky🕷 žijící u nás a v cizině. Objevovali jsme užitečnost červíků, jak pro zvířata, tak i pro lidi😀 a namalovali krásně barevné motýli. A téma tohoto týdne nás doprovázelo i na zahradě, kde jsme pod lupou sledovali a studovali ploštice, stonožky, mravence a svou krásu nad předvedl i babočka paví očko🦋. Najednou jako by se nám otevřely oči, a my se naučili vnímat i ty nejmenší zástupce živočišné říše🙂. A že je na co koukat😉.

   

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Co_se_deje_v_trave_-_MS_Vysoka_6_2022/

Uzavření mateřské školy v době prázdnin                                                                          18.6.2022

Sláva, nazdar výletu!                                                                                                           18.6.2022

Protože se nám nezadržitelně blíží prázdniny a s nimi i konec školního roku, využíváme každé chvilky, abychom si školce užívali společně strávených chvilek s kamarády👧👦. Proto jsme se rozhodli, že si uděláme společný výlet do Pitárné, obce, která sousedí s naší obcí Vysoká a prozkoumáme, co vše zde můžeme vidět. Navštívili jsme místní obchod, a jak to má na pořádném výletu být, nakoupili samé dobroty😁🍪🍩🍬🧃, zasportovali si na místním hřišti, a panečku, ten kolotoč, to byla jízda! Potkali jsme i stádo místních koz, které se s námi vůbec nechtěly rozloučit😃🐐, a na cestu zpět nám zamávalo i krásných sedm trpaslíků. A protože jsme moc a moc šikovní, zvládli jsme cestu zpět parádně na jedničku s hvězdičkou po svých, a cestou mohli obdivovat krásně rozkvetlé vlčí máky. A jako zaslouženou odměnu jsme si dali výborné nanuky, které nás po tom výšlapu parádně osvěžily🍡😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slava,_nazdar_vyletu_-_MS_Vysoka_6_2022/

Sportujeme na zahradě                                                                                                      18.6.2022

Léto je tady🌞, a počasí přímo vybízí k tomu, abychom využili naši zahradu ke hrám, sportům a různým zábavným aktivitám😀. A že nám to jde💪🏃‍♂️🛴⚽🏑, však se podívejte, jací  jsme sportovci😉! 

                       

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sportujeme_na_zahrade_-_MS_Vysoka_6_2022/     

Cestováním za poznaním                                                                                                     18.6.2022

Dva týdny jsme ve školce cestovali a společně prstem po mapě🗺 si ukazovali v atlase a knihách různé kontinenty🌍. O každém z nich jsme si něco pověděli-jaké zde je podnebí☀, jaká je příroda🏖, jací lidé👳‍♂️ a  zvířata zde žijí. Děti se dozvěděly o všech kontinentech – jejich názvy, a kde je na mapě najdeme. V knize od Albi jsme si i poslechli jaké zvuky vydávají různá zvířata, a porovnávali je se zvuky co známe a vzhled, ke kterému zvířeti u nás je co podobné. Také jsme si přiblížili, kde můžeme tato exotická zvířata vidět (Zoo)🦥🦘🐘, a proč je důležité, aby zologické zahrady byly. Vyzkoušeli jsme si postavit iglú, zastřílet na bizona, zatancovat okolo ohně, či vyrobit pravý indiánský náhrdelník. Dozvěděli jsme se, proč mají v Číně tak rádi nudle, a jaké ozdoby si dávají domorodci do nosu🦴😃. Celá ta cesta okolo světa nás moc a moc bavila, a už se těšíme na prázdniny, kdy budeme v cestování pokračovat😉.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cestovanim_za_poznanim_-_MS_Vysoka_6_2022/

Den otců                                                                                                                                     16.6.2022

Stejně jako naše maminky slavily svůj svátek v květnu, tak i naši tatínci🧑👨‍🦰👱‍♂️ slaví letos “Den otců” v neděli 19.6.2022. Připravili jsme si pro ně malý dárek v podobě přáníčka, a věříme, že se jim bude líbit🙂. Děkujeme Vám tatínci za vaši lásku, starost, péči i trpělivost, kterou s námi máte, a za vše, co jste nás prozatím v životě naučili☺❤.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_otcu_-_MS_Vysoka_6_2022/

Dětský klubík Dino                                                                                                                     9.6.2022

Červen je vždy měsíc školních výletů, a proto jsme se rozhodli, že si na takový výlet vyrazíme😀. A náš výběr padl na dětský “klubík Dino” v Krnově🦕. Všichni jsme ani nemohli dospat, jak jsme se těšili🤗, a bylo na co! Cesta autobusem utekla co by dup, a už se nám otevíraly dveře do hračkového ráje⚽🚗🎈🎨. Byla paráda si vyzkoušet všechna autíčka, vláček, houpacího koníka, povozit panenky v kočárku, vyhrát bitvu v kuličkovém bazénku, stát se chvíli námořníky, či uvařit něco moc dobrého v kuchyňce. Čas utíkal jako voda, a při vší té “námaze” nám vyhládlo, a my ochutnali dobroty co nám připravily maminky. A co by to byl výlet bez kopečku výborné zmrzliny🍦. Protože nám přálo i počasí, zchladili jsme se u stříkajících fontánek a celí unavení, ale šťastní se těšili na cestu zpět, abychom všechny své zážitky povykládali svým nejbližším😃. A že bude o čem vyprávět😉!

       

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Detsky_klubik_Dino_-_MS_Vysoka_6_2022/

Tablo našich letošních předškoláků                                                                                          3.6.2022

Děti černé, žluté,bílé                                                                                                                 3.6.2022

První červnový týden vždy patří oslavě svátku všech dětí. Nejinak to bylo i v naší školce😉. Společně jsme si prohlíželi knížky a časopisy, a seznamovali se s tím, jak žijí děti po celém světě, jakou řečí se dorozumí, jak, si v které zemi hrají a s čím. Kamarády jsme si nakreslili, určovali, jakou má kdo náladu, učili se skákat přes švihadlo, či si zahráli hru “Cukr,káva,limonáda,čaj,rum,bum”. Připravovali jsme i oslavu “Dne dětí”, foukali balónky, vyráběli ozdoby a masky, a co by to bylo za oslavu bez zmrzliny🍦. Tak jsme si každý jednu udělal, a to rovnou s třemi kopečky své oblíbené😍😁. A za všechnu tu práci nás čekala zasloužená odměna v podobě další dobroty – párku v rohlíku! Mňam, to jsme si pochutnali … 😋☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_cerne,_zlute,_bile_-_MS_Vysoka_6_2022/

Oslava Dne dětí                                                                                                                   1.6.2022

Kalendář nám dnes praví,

že se svátek dětí slaví.

A tak mami, babi, táto,

budem´ slavit, vypadá to!

A opravdu jsme slavili😁! Už od rána jsme se ve školce chystali na oslavu svátku dne všech dětí, a připravovali společně výzdobu, foukali balónky a hlavně se moc a moc těšili😊. Na školní zahradu k nám přišli i naši kamarádi z vesnice, a zábava mohla začít. Jako překvapení pro všechny děti bylo připraveno vystoupení psů z chovatelské stanice Kennel – “Pod Cvilínem” z Krnova, kteří nám ukázali, co všechno se pejsci🐶 mohou naučit, jak umí bránit svého pána, či jak výborný mají čich. Ti odvážní z nás, si mohli s pejsky  vyzkoušet, kdo má větší sílu. A pravdou je, že většinou vyhrál pes😃. Pak už na nás čekala pohádková stezka s úkoly, plnění různých atrakcí, mohli jsme se přeměnit ve Spidermana, vílu, či tygra, a za správné uhodnutí pohádkové tajenky všechny děti obdržely zasloužené odměny🎈🍫🍭🍬.  Společně jsme si užili spoustu radosti, smíchu a legrace, jak to má při oslavě Dne dětí být, a tímto bychom chtěli moc poděkovat obci Vysoká za zajištění občerstvení a odměn pro děti, a paní D.Čeplové za skvělé vystoupení s jejími psími svěřenci😊🐕‍🦺.

                                                                                                                                                       https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slavime_Den_deti_-_MS_Vysoka_6_2022/

Výlet do afrického muzea Safari                                                                                                  31.5.2022

Tak jsme se konečně dočkali☺,rozloučili se s rodiči a vyjeli směr Holčovice. A ptáte se kam? No přece na výlet, a to rovnou do Afriky😁🙈! Vlastně do afrického muzea Safari, ale i tak jsme si připadali, jako bychom se v Africe ocitli. Všude kolem nás byla zvířata, která zde můžeme vidět – slon, žirafa, antilopy, hroch, pštros a spousty dalších🦁🐯🦒🦓🦍. Nevěděli jsme na co koukat dřív🤩! Krásně byly i živé rybičky z jezera Malawi🐟🐠, které bychom si hned vzali domů do akvárka. Venku na nás čekala i živá zvířátka, ale největší úspěch sklidilo malé selátko divočáka, které se nás vůbec nebálo a vběhlo mezi nás😃. Výlet to byl parádní, počasí nám vyšlo, svačinky nám maminky připravily výborné, tak se nedivte, že nás všechny ty zážitky trochu unavily😴🥱. Jak jsme si to všechno užili, se můžete podívat spolu s námi😉!

       

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_africkeho_muzea_Safari_-_MS_Vysoka_5_2022/

Uvíjíme věneček ze všech našich kytiček                                                                                   27.5.2022

A nám se ten náš věneček taky povedl☺. Na zahradě naší školky nám krásně rozkvetly rododendróny, sedmikrásky🌼, pomněnky a další květiny💐, a mi mohli pozorovat, jakou stavbu těla rostlinky mají, jaké barvy, co vše potřebují k růstu. Ve školce jsme si květinku🌺 i zkusili vyrobit a namalovat krásné šeříky, které jsme viděli na procházce. Na to vše dohlížel náš kamarád šnek, kterého jsme potkali na zahrádce 🐌společně s včelkami🐝, kterým náramně chutnal pyl z našich květinek🙂. 

     

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uvijime_venecek_-_MS_Vysoka_5_2022/

Beseda s Policií ČR                                                                                                                     27.5.2022

Co se to děje? Koho ve školce hledají? I takové otázky mohly napadnout kolemjdoucí, kteří šli okolo naší školky, a viděli stát blykající policejní auto🚓 na její zahradě. Ale to k nám jen dorazil na besedu příslušník Policie ČR👮‍♂️ z Města Albrechtic, aby nám přiblížil práci policistů, jejich výstroj a pomůcky, které používají. A, že bylo na co koukat😀! Mohli jsme si vyzkoušet zásahové přilby, vestu, obušek policisty, prohlédnout si náboje do pistole. Zopakovali jsme si, co vše potřebujeme při jízdě na kole🚲, jaké ochranné pomůcky musíme mít, jak se správně přechází silnice, na jaké číslo voláme, pokud potřebujeme pomoc Policie ČR. Největší legrace ale byla při dechové zkoušce na alkohol, hledání kovových předmětů detektorem a nakonec i nasazování pout😁. Za naše znalosti nás pan policista obdaroval upomínkovými předměty a my mu slíbili, že získané informace určitě ve vhodnou chvíli využijeme😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Beseda_s_Policii_CR_-_MS_Vysoka_5_2022/
Akce, které pro Vás připravujeme v měsíci červnu 2022

Naše rodina                                                                                                                                    20.5.2022

Já mám doma sestřičku 👶 a já zase bratříčka😃! Moje babička je ta nejhodnější na světě👵😘! Všechny děti, jedno přes druhé si vzájemně sdělovaly, jak velkou rodinu mají, kdo s kým bydlí, a jak si vzájemně pomáhají. Společně jsme vytvářeli domečky, ve kterých bydlíme, nakreslili jsme si svoji rodinu a seznamovali se s tím, kdo je to sestřenice, strýc, bratranec, svatba… Nezapomněli jsme ani na miminko, a naučili jsme písničku o něm a jeho dudlíčku👶. Děti si při společných rozhovorech uvědomily, jak důležitá rodina je, a proč bychom se měli mít všichni rádi❤. Poznávali jsme vývojová stádia v životě člověka, porovnávali role v rodině, společně si na rodinu i hráli🙂. Bylo toho spousty, co jsme se naučili, ale to nejdůležitější je vážit si v životě společných chvil se svými nejbližšími👩‍🦰👨‍🦱👴🧓🧒👧🥰.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_rodina_-_MS_Vysoka_5_2022

Malí zahradníci 14.5.2022

Při procházce obcí jsme viděli, jak kolem nás v tom slunečném počasí všechno krásně kvete a na zahrádkách už je taky živo👨‍🌾. A tak jsme se domluvili s místní vyhlášenou zahradnicí p.Dozbabovou, která se s námi podělila o sazenice paprik, rajčat, kedlubů, vyhrnuli jsme si rukávy a dali se do sázení. Do připraveného záhonku na školní zahradě jsme sazečničky zasadili, zalili a teď budeme čekat, jestli se jim u nás bude líbit a dočkáme se i nějaké úrody🍅🌶☺.

Besídka ke “Dni matek”                                                                                                                   14.5.2022

A je to tady🥰😊! Plno nervozity, očekávaní, těšení se, a hlavně radosti a lásky, tak právě takto probíhalo vystoupení dětí, které si připravili pro své maminky k jejich velkému svátku. Všechny děti chtěly ukázat své mamince, jak šikovné jsou, co všechno ve školce za školní rok zvládly, a za pomoci básniček i písniček jim vyjádřily, jak moc je mají rády😘. Pro maminky měly připraveny i malé dárečky v podobě přáníček, a krásných tašek se srdíčkem, a nejedna maminka zaslzela, když dostala na závěr vystoupení velkou pusu se slovy, jak ji má to její děťátko rádo. Přejeme Vám všem hodně lásky a do budoucna mnoho krásných a společně krásně strávených chvilek☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Besidka_ke_Dni_matek_-_MS_Vysoka_5_2022/

Oslavujeme svátek maminek                                                                                                           14.5.2022

Moje maminka je ta nejhodnější na světě👩‍🦰👧👱‍♀️! Moje maminka mě má moc ráda! Tyto a další krásná slovíčka jsme se dozvěděli, při vyprávění si o tom, jaké jsou naše maminky, jak se o nás starají, jak nás mají rády, a co vše pro nás děti dělají😘🥰. A abychom jim tu jejich lásku trošičku oplatili, celý týden jsme tvořili, vyráběli, nacvičovali a zpívali, prostě se pilně připravovali a k jejich velkému svátku si pro ně připravili malá překvapení. Podívejte se, jak moc se nám povedla😊😀!

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslavujeme_svatek_maminek_-_MS_Vysoka_5_2022/

Exkurze k hasičům                                                                                                                          9.5.2022

Tak jsme se dočkali a vyrážíme na exkurzi k do hasičské zbrojnice😀! A že bylo na co koukat! Ochotní dobrovolní hasiči👨‍🚒 z Jindřichova nás seznámili s tím, co vše hasiči musí umět, jak pomáhají lidem, ukázali nás svá hasičská auta a jejich vybavení🚒, a nezapomněli jsme si i vyzkoušet některé části jejich výzbroje🪓⛏,a byla to opravdu dřina je unést, hasiči to určitě nemají lehké 😮! Nejvíc nás ale bavilo samotné “hašení” vodou z hadice, pane jo, to byla zábava💧😀! Na závěr naší exkurze nám zatroubila auta na pozdrav a ten hluk se rozléhal široko daleko😁. Teď už budeme všichni vědět, jak důležitá práce hasičů je, a jaký pozor si musíme při manipulaci s ohněm dávat🔥.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exkurze_k_hasicum_-_MS_Vysoka_4_2022/

Ten dělá to, a ten zas tohle 6.5.2022

Na koho si dneska zahrajeme🙂? Já chci být policista👮‍♂️, a já zase popelář! Kde pracuje tvoje maminka a tatínek? Tak na tyto a další otázky týkající se povolání a řemesel jsme společně s dětmi hledali odpovědi v týdnu věnovaném tématu povolání. Děti si vzájemně sdělovaly, jakou práci by chtěli v dospělosti umět, poznávaly podle obrázků, jaké zaměstnání člověk vykonává, snažily se zjistit co jednotlivé profese ke své práci potřebují. Některé profese pro ně byly velmi zajímavé, protože se dnes už moc nevyskytují a připomněly jim je i lidové písničky, které jsme si společně zazpívaly jako např. Jede, jede poštovský panáček, Pec nám spadla, Já do lesa nepojedu. Tak uvidíme, jestli se ta vysněná zaměstnání dětem přeci jen podaří v budoucnosti vykonávat😉😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ten_dela_to%2C_a_ten_zas_tohle_-_MS_Vysoka_5_2022/

Hurá, Smíšek je tady😃                                                                                                                5.5.2022

Tak s takovým nadšením se děti těšily a očekávaly divadélko Smíšek s jejich novou pohádkou o trabantu Ferdovi🚗 a jeho dobrodružství. A, že to byla pohádka opravdu zábavna a poučná svědčí smích a radost dětí během celého představení. Všechny děti tak nešetřily potleskem a radostnými výkřiky, a z pohádky si odnesly i ponaučení, jak se správně a bezpečně pohybovat na silnici, a využívat dopravní prostředky 🚦🛴🚲🚙.

    https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Trable_trabantika_Ferdy_-_MS_Vysoka_5_2022/

Čarodějka na koštěti, už k nám do školky letí                                                                            30.4.2022

A opravdu😃, celý týden byla naše škola plná čarodějnic, čarodějů, kouzel a vaření lektvarů. Poznávali jsme, co vše čarodějnice potřebují k vykonávání svých kouzel a čar, jaké mazlíčky chovají, kde bydlí. Zkusili jsme si takovou čarodějku a její pomocníky vyrobit, a zvládli se naučit i zaklínadla, která ke kouzlení potřebují. Nezapomněli jsme ani na nacvičení letu na koštěti🧹,a každý z nás, si nakreslit čarodějnici dle své fantazie😉. A co by to bylo za čarodějnický týden, kdyby neproběhlo i pálení čarodějnic😁, tak nasedat na košťata, a už se mrkněte, jak se nám ty čarodějnice vydařily!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Carodejka_na_kosteti%2C_uz_k_nam_do_skolky_leti_-_MS_Vysoka_4_2022/

Pálení čarodějnic                                                                                                       30.4.2022

Nasedat na košťata a letíme😀🧹! Tak tento povel odstartoval naši čarodějnickou stezku, na které nás čekalo plnění kouzelných a čarodějnických úkolů, aby se z nás staly opravdové čarodějky a čarodějové😉. Na cestě nás doprovázeli i mazlíčci čarodějnic 🐭🐸🕷🦉, a povzbuzovali nás naši nejbližší. Určitě proto se nám všem podařilo v závěru získat právoplatný průkaz čaroděje, či čarodějky☺. V cíli na nás čekala zasloužená sladká odměna a samozřejmě nesmělo chybět ani opékání “žabích” nožiček u ohně. A jak nám všem chutnaly😁. Věříme, že i naše další čarodějnické kolegyně oslavily ten náš “den” stejně příjemně a vesele jako my!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Paleni_carodejnic_-_MS_Vysoka_4_2022/

Slavíme Den Země                                                                                                  22.4.2022

Proč se vlastně třídí odpad🗑? Jaké barvy mají kontejnery a proč? Víš, proč se musí šetřit vodou💧? Odpovědi na tyto a podobné otázky týkající se ochrany planety a životního prostředí děti získávaly v průběhu projektového týdne zaměřeného k tématu “Den Země”🌍. Aktivity realizované ve školce, které směrovaly děti k tomu uvědomit si důležitost vhodného chování k přírodě🌳🌷, byly pro děti velmi inspirativní. Při společných rozhovorech i výukových videích, děti pochopily nutnost ochrany prostředí, špatné chování některých lidí vůči přírodě i planetě, a posléze samy navrhovaly činnosti směřující k ochraně naší Země. Tak snad přístup našich dětí inspiruje ke změně i některé ostatní z nás 😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slavime_Den_Zeme_-_MS_Vysoka_4_2022/

Výlet k zatopenému lomu 21.4.2022

I my ve školce jsme se připojili k celoškolnímu projektu oslav Dne Země🌍, a vydali se plnit úkoly naučné stezky s tématy třídění odpadu, ochrany planety nebo šetření vodou. Cíl naší cesty byl zatopený lom, kde jsme mohli pozorovat živočichy a rostliny žijící ve vodě a okolo ní. Na cestě jsme potkali ovečky s jehňátky🐑, pozorovali kvetoucí stromy, a nalézali odpovědi na zadané úkoly. Za splnění všech úkolů, kdy jsme využili vědomosti získané během celého týdne věnovanému tématu Dni Země, děti obdrželi medaile „Malý záchranář/ka“🏅 a drobnou sladkou odměnu. A odměna to byla zasloužená, protože děti znaly všechny odpovědi správně. Tak snad jim právě tyto vědomosti napoví, jak se mají ke své planetě chovat, aby zůstala čistá a krásná i pro další generace.

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný                                                            15.4.2022

Hody, hody doprovody,
dejte vejce malovaný,
nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný.
Za kamny v koutku,
na vrbovém proutku,
proutek se ohýbá,
vajíčko kolíbá,
proutek se zláme,
slepička z něj spadne.
Vajíčko se odkoulí,
do strejčkovy stodoly,
Vajíčko křáp, slepička kdák,
panímámo, máte mi ho dát!!!

 Velikonoce jsou tady! A my ve školce se na ně moc a moc těšíme😀, hlavně pak chlapci, kteří už se nemůžou dočkat, jak holky pořádně “vymrskají” a možná i polijí vodou💧. O těchto a dalších zvycích jsme si vykládali a poznávali je při sledování výukových pořadů ČT a pohádky “Jak se pomlázky ztratily”. Děti si zkoušely vyrobit vajíčka různými technikami, domů si namalovaly krásná kuřecí přáníčka a jedno kuřátko si i vytvořily. Slepička🐔 nás provázela i při tancování tanečku, kde jí vajíčko křáplo🥚, prostě Velikonoce bez vajíček si nikdo neumí představit😀. Nezapomněli jsme ani na zajíčka🐰, který pod našima rukama hopsal za svou mrkvičkou. Předčtenářskou gramotnost jsme rozvíjeli při skládání slov vztahujících se k Velikonocům, a zasoutěžili si, kdo rychleji poskládá obrázky, či vajíčka😉. A protože jsme šikovní byli všichni, zasloužili jsme si takovou malou předvelikonoční výslužku už ve školce😀.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hody,_hody,_doprovody…_-_MS_Vysoka_4_2022/

Zdobení velikonočního stromu                                                                                                13.4.2022

Velikonoce už nám skoro klepou na dveře, a tak jsme se společně rozhodli, že se i my zapojíme do akce “Zdobení velikonočního stromu v Bartultovicích”. Ve školce jsme vyrobili, namalovali a různě nazdobili velká i malá vajíčka🥚 a šli jsme jimi ozdobit připravený velikonoční strom na návsi🌳. A jestli se nám to povedlo? Tak se sami přesvěčte, jak krásně nazdobený a barevný teď stromek v Bartultovicích i našim přičiněním mají😉😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zdobeni_velikonocniho_stromu_-_MS_Vysoka_4_2022/1531560748

Tú,tú,tú, auto už je tu                                                                                                           9.4.2022

Duben je každoročně považován za měsíc bezpečnosti na silnicích. Proto jsme se i my ve školce zaměřili na to, jak se správně chovat při přecházení silnice, při jízdě na kole🚲 a koloběžce🛴, jaké bezpečnostní a ochranné prvky musíme používat, abychom se v dopravě chránili. Společně jsme si zahráli na dopravní policii, ukázali si jaké dopravní prostředky🏍🚲🚙🚌 můžeme kolem nás vidět a vyzkoušeli si, jestli určíme co létá, pluje, jede✈🚀⛵🚂.Vysvětlili si, kdo je řidič, kapitán, strojvedoucí a pilot. Nezapomněli jsme ani na semafor🚦 a dopravní značky, které jsou pro všechny řidiče důležité, a některé z nich jsme si i namalovali. Při procvičování digitální pregramotnosti, jsme na tabletu zkoušeli poskládat puzzle s dopravními prostředky, či nakreslit autíčko🚗.A o autu už známe i písničku!😀Zajímavé bylo pozorovat a určovat, které dopravní prostředky nám jezdí okolo školky, a zda řidiči dodržují všechna silniční pravidla. A protože jaro a sluníčko nám přináší teplé a slunečné počasí, brzy vytáhneme koloběžky, auta, odrážedla a vyzkoušíme si naše jízdní dovednosti na školní zahradě a v okolí školy😉.

Voda, voděnka, hladí oblázky                                                                                             2.4.2022

Voda a život kolem ní bylo téma, které nás provázelo v čtrnáctidenním projektovém cyklu🌨🌈☔🌊💧.Děti se během něj seznamovaly s koloběhem vody, zvířaty a rostlinami 🐬🐳🐠🦢žijícími ve vodě a okolo ní, poznávali jednotlivá stádia vody i nebezpečí, která na nás u vody číhají. Největší úspěch ale měli pokusy s vodou, kdy jsme objevovali jaká může voda být, co ve vodě plave a co ne, jak mění tvar podle předmětu, ve kterém se nachází, jak vypadá čistá, a jak špinavá apod. Vyprávěli jsme si o tom, proč je důležité umět plavat, kdo je to potápěč, a jaké dopravní prostředky ve vodě využíváme. Vyráběli jsme si loďky⛵ z papíru a nezapomněli i na rybník plný žabek🐸 a na ně číhajících čápů. Vysvětlili jsme si, proč je důležité vodou šetřit, jak důležitá pro člověka je, a proč bychom se o ni měli starat a neznečišťovat ji. V závěru celého projektu nás upřímně překvapila příroda, kdy jsme se dočkali sněhové nabídky, a připomněli si tak i stádium vody v podobě sněhu – vloček a stavění sněhuláků😃❄⛄.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Voda%2C_vodenka…_-_MS_Vysoka_3_2022/

Ukliďme Česko                                                                                                                  2.4.2022

V rámci celorepublikové akce jsme se i my v naší školce zapojili do této výzvy, která má za cíl odstranit z přírody a prostředí okolo nás černé skládky a odpad. Připravili jsme si pytle, nasadili rukavice a společně se vydali uklidit okolí naší mateřské školy🏡. Bohužel i na nás čekalo nemilé překvapení v podobě odpadků naházených v okolní přírodě😐😥. Pustili jsme se tedy do práce, a pečlivě vysbírali všechny odpadky, které sem naházeli nezodpovědní lidé, nevážící si naší přírody. Jako odměnu za naší práci jsme našli krásné fialky, které na nás vykukovaly z vyčištěných částí přírody. V závěru akce jsme se s dětmi domluvili, že okolí školky budeme kontrolovat a čistit od odpadků častěji, a budeme doufat, že naše úsilí osloví lidi okolo nás, aby odpadky dávali tam, kam opravdu patří 🗑.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklidme_Cesko_-_MS_Vysoka_3_2022/

Zimo, zimo táhni pryč nebo na tě vezmu bič!                                                                   2.4.2022       

Mařeno, zlá ženo, už nebudeš s námi. Vesna se vrátila, nás osvobodila, všecky od Mařeny… Slova této písně i krásné slunečné počasí nás namotivovalo k tomu, abychom se ve školce se zimou rozloučili, poslali ji pryč, a přivítali jaro 🌞🌷. Pohádka z Chaloupky na vršku “Jak se Andulka bála smrtky” nás seznámila s lidovým zvykem spojeným s vítáním jara, a my jsme se společně pustili do výroby Mařeny. Její zhotovení nás bavilo, a snažili jsme se moc😀, v závěru jsme ji pěkně dozdobili a vydali se k potoku. Zde za odříkání básně “Zimo, zimo táhni pryč…” jsme naší Mařenu vhodili do vody a doufáme, že splněním tohoto zvyku se k nám jaro už definitivně vrátí☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimo%2C_zimo_tahni_pryc…_-_MS_Vysoka_3_2022/

Ponožkový den ve školce                                                                                        21.3.2022

I my jsme se zapojili do ponožkové výzvy, kterou organizovala naše škola na podporu lidí trpící Downovým syndromem, a pro tento den přišli do školky v různobarevných ponožkách. Dětem se tato myšlenka velmi líbila, a ponožky si přinesly opravdu krásné a nápadité🦶. S ponožkami jsme si zacvičili, navrhovali jsme různé barevné motivy, zatancovali si, hledali druhou do páru, zkoušeli je pověsit a vyzdobit si jimi třídu🙂. Zábava to byla veliká a věříme, že i ostatní si to užili stejně jako my😀.

Oslavujeme “Den vody” výletem ke studánce 18.3.2022

Vstávej semínko holala…                                                                           18.3.2022

Přesně jako Křemílek a Vochomůrka jsme se cítili, když jsme si ve školce v těchto prvních jarních dnech začali vyprávět o zahrádce, vše, co při práci na ni potřebujeme, a jak ji zjara začínáme chystat na sázení rostlinek a květin🥕🍓🌼. Týden to byl nejen naučný ale i plný objevů a pokusů. Vyzkoušeli jsme si několik způsobů sázení semínek, a celý týden sledovali, zda se nám podaří je vypěstovat, a jestli se o ně pořádně staráme. Nezapomněli jsme si vyrobit i skřítky zahradníčky👨‍🌾, o kterých jsme se naučili i písničku. Dozvěděli se, co vše potřebují rostlinky k růstu, a z jakých částí se vlastně skládají. A protože už všude okolo nás vidíme první jarní kytičky,namalovali jsme si krásné barevné tulipány🌷! Sice trochu netradičně – vidličkou, ale líbili se nám všem. A protože nám to sázení šlo pěkně od ruky a semínka se začala pomalu klíčením měnit v rostlinky, připravili jsme si školní zahradě záhonek, na který pak vzrostlé sazeničky můžeme přesadit, a starat se o ně v přírodě za pomoci sluníčka dál. Tak uvidíme jestli se nám to podaří😀a pochutnáme si na nějaké dobrotě z plodů naší práce🥗.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vstavej_seminko%2C_holalala…_-_MS_Vysoka_3_2022/

Ponožkový den v MŠ                                                                               15.3.2022

Na tom našem dvorku                                                                            12.3.2022

S přicházejícím jarem, kdy se nám probouzí nejen první jarní květiny jsme na svých vycházkách po obci už viděli, jakou radost z jara mají i domácí a hospodářská zvířata. Kohouti kykyrikali🐓, aby překřičeli jeden druhého, slepice🐔 pobíhaly, aby si vyhrabaly nějakou tu žížalu, a krávy s ovečkami🐮🐑 vesele spásají první zelenou travičku, která se na loukách objevila. Za školkou jsme pozorovali koníky🐴, kteří si vesele poskakovali a převalovali se v trávě, prostě všichni už se na to jarní sluníčko i počasí pořádně těšili! A zvířátka se nám líbila tolik, že jsme si některá přenesla i do školky. Vyrobili jsme si vlastní kurník se slepičkami, které nám nasnášely i vajíčka, v trávě se nám páse stádo oveček, a dalším zvířátkům jsme postavili ohrádky v herně. Během všeho toho tvoření, jsme si zopakovali názvy domácích zvířátek, snažili se je poznávat podle zvuku, který vydávají, a řekli si, jaký užitek z nich máme. Nezapomněli jsme si ani povykládat, jaké mazlíčky chováme doma, jak se o ně musíme starat, aby jim s námi bylo dobře, kdo je to pan veterinář a proč je nebezpečné sahat na cizí zvířátko. A protože se na jaře rodí i mláďátka, zkoušeli jsme je na obrázcích správně přiřadit k jejich rodičům, a určitě se na ně půjdeme i ve vesnici podívat. Tak třeba u Sofinky se brzy jejich Micince narodí krásná koťátka, kterých se nemůžeme dočkat🐱🐈😍!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_tom_nasem_dvorku_-_MS_Vysoka_3_2022/

Přejeme vše nejlepší k MDŽ!                                                                            8.3.2022

Dnešní den byl pro všechny maminky, babičky i tetičky tak trochu slavnostní, protože oslavovaly svůj velký den – “Mezinárodní den žen”👩‍🦰👧👵👩‍🦱. I my ve školce jsme se na něj připravovali, a pro všechny svoje maminky jsme vyrobili přáníčko a kytičku, jako poděkování za to, jak se o nás starají, jak nás mají rády, prostě za to vše, co pro nás dělají☺.Tak přejeme, ať je ten den jen a jen Váš🙂😙!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prejeme_vse_nejlepsi_k_MDZ_-_MS_Vysoka_3_2022/

Jaro, jaro, kde se vzalo?                                                                 5.3.2022

v peřinkách se vyspinkalo,

v kalužích se okoupalo,

 větvičkou se učesalo,

dokola se zatočilo,

od sněženek všude bílo!

A opravdu! Pomalu, pomaličku se k nám to jaro přeci jen vrací a na procházkách jsme mohli vidět první sněženky, které se zimy nebály, a i „kočičky“ které již vykvetly. A abychom to jaro co nejdříve přivolali,  ve školce jsme si namalovali „kočičky“ i s vlaštovkami, které se k nám co nevidět vrátí, vyrobili čápy a nezapomněli ani na jarní klíče, které nám otevřou tu pomyslnou „jarní bránu“. O čápovi jsme se naučili i písničku, a přidali k tomu tanečky o bleduli a sněžence. Protože se zima❄ nechce své vlády vzdát tak rychle, přinesli jsme si kousek „jara“ i do školky, a nastříhali do vázy větvičky břízy, zlatého deště a vrby. Budeme sledovat, jestli se jim bude u nás líbit, a zazelenají se nám v celé jarní parádě. Tak sluníčko hřej co nejvíc, protože my už se toho jara nemůžeme dočkat🌞!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro%2C_jaro_kde_se_vzalo_-_MS_Vysoka_3_2022/

Brzy bude velký bál, hurá, je tu karneval 🤡🎈🎻🐻 ! 25.2.2022

Tak jsme se dočkali☺, a po všech přípravách, kdy jsme se ve školce seznamovali s tradicí masopustu, hudebními nástroji, malovali a počítali koláčky, vyráběli jitrnice, jakou svět neviděl, či tvořili veselé klauny, začala ta pravá masopustní veselice a s ní i rej masek. A bylo na co koukat😀! Masky byly všechny moc a moc krásné, a plnění úkolů a her jim šlo přímo parádně. A že to byla veliká zábava, Vám jistě potvrdí třeba Bořek stavitel, Batman, kočička parádnice, ovečka Shaun nebo prasátko Pumpa. Na závěr celého týdenního masopustního veselí jsme podle tradice zakopali basu, a už teď se těšíme, až společně budeme vynášet Mořenu a přivítáme tak očekávané jaro!🌼🌞

Koblížku, koblížku já tě sním! 25.2.2022

Co by to bylo za oslavu Masopustu, kdyby v ní chyběly sladké masopustní koblížky! A tak jsme si vyhrnuli rukávy, přichystali všechny ingredience, a pustili se do výroby a pečení🥚🥛🍪. A že se povedli😋🤩😉. Mňam, a chutnali nám moc😀!

Masopustní bojovka 25.2.2022

I přestože počasí spíše připomínalo “větrnou hůrku”🌬, nic nás neodradilo, a v týdnu, který jsme věnovali Masopustu a zvykům s ním spojeným, jsme vyrazili na školní zahradu plnit masopustní úkoly. A podařilo se😀! Všechny jsme objevili, dokázali splnit a odměnou nám byla vyplněná tajenka, která nám připomněla blížící se masopustní veselici 🤡🥳🎈🎉.

Bylo, nebylo… 18.2.2022

Tato věta nás provázela celým týdnem, který měl téma pohádek a pohádkových postav👸🤴. Naše nejznámější pohádky jsme si připomínali při práci s leporely a knihami, hledali jsme pohádkové dvojice, které k sobě patří, vyráběli draka, zdramatizovali pohádku “O Budulínkovi “, a nezapomněli jsme ani na Večerníčka, který nám pohádky nosí před spaním☺. Vysvětlili jsme si, jak se chováme v divadle, zkusili si, jaké je to být vypravěč pohádek. A samozřejmě v pohádkovém týdnu nesměl chybět ani hloupý Honza, a ten náš to tedy pořádně popletl, když místo korálů princezně donesl brambory🤣.

Z pohádky do pohádky aneb cesta za ztraceným pokladem 18.2.2022

Hurááá a jdeme hledat pohádkový poklad👑💰!!! S tímto pokřikem děti vyběhly na školní zahradu, a těšily se na úkoly s pohádkovými náměty, které zde pro ně byly připraveny. Počasí nám přálo, a tak jsme se vydali po stezce. Krok za krokem jsme se snažili uhodnout správné odpovědi, a

tím získat i všechna písmenka tajenky, která nám napověděla cestu k vytouženému pokladu. A protože jsme se pilně připravovali, a pohádky i s postavami si připomínali celý pohádkový týden, tak se nám tajenka vyřešit podařila🤩 a poklad byl náš! A že byl opravdu pro nás “pohádkový” se můžete podívat na fotkách z této akce🙂.

Masopustní veselice ve školce

Nač má člověk smyslů pět? 12.2.2022

Jak důležité je mít všechny smysly👂👃🤏👁👄 zdravé poznávaly děti z třídy U dráčka při činnostech a různých smyslových hrách. Děti si mohly vyzkoušet, jaké je to být nevidomý a spoléhat na pomoc druhých, určovaly chutě a vůně potravin, vzájemně zkoušely svou zrakovou ostrost vidění, a na památku si udělaly i otisky svých chodidel🦶😃. Celý týden byl velmi zajímavý a poučný,a děti pochopily, že smysly hrají v našich životech velmi podstatnou úlohu.

Procvičujeme digitální pregramotnost ve školce 12.2.2022

V rámci plnění našeho ŠVP rozšiřují děti ze třídy U dráčka své znalosti v oblasti digitální pregramotnosti při práci s tablety. Výukové programy se vždy slučují s aktuálními tématy. Děti mají možnost procvičovat hravou formou svou pozornost, paměť, matematické představy, barvy, či výtvarnou fantazii a představivost🙂.

Pojďte s námi 16.2.2022 hledat pohádkový poklad😉

To jsem já 5.2.2022

Dobrý den pane doktore. Tak co Vás trápí….? I tato slova jste mohli slyšet v naší třídě U dráčka, kdy jsme si povídali o lidském těle🦴🦷👁👅🧠, nemocech, bacilech i vitamínech. Zkoušeli jsme si dokreslit postavu, a nakreslit sebe samotného, vyzkoušeli si, jak jsme rychlí v namotávání obvazů a jestli bychom byly dobré zdravotní sestřičky😀👩‍⚕️. A samozřejmě zkoumali a bádali, z čeho všeho se naše tělo skládá, jak jej musíme chránit a jak o něj pečovat. A abychom si to naše zdraví upevnili, odskočili jsme se na zahradu nadýchat čerstvého vzduchu a využili sněhu, který napadl k postavení krásných sněhuláků, však se na ně podívejte😉⛄.

Vezmeme si brusle, saně… 27.1.2022

Ikdyž nám příroda s pořádnou sněhovou nabídkou stále otálí, nám to nevadí a ve školce jsme si vyzkoušeli a seznámili se formou her, obrázků, videí, pantomimy, výtvarným ztvárněním s různými druhy sportů, které nám zima nabízí⛷⛸🥌🎿🏒. Vyzkoušeli jsme si malou zimní olympiádu🙂, poznali, jak a kde olympijské hry vznikly, představili si některé ze symbolů olympiády. Nezapomněli jsme ani na naši státní vlajku, která je při soutěžení také důležitá, a protože toho sněhu bylo opravdu jen trošku, využili jsme jej alespoň ke stavění sněhuláka na naší zahradě⛄. I tak věříme tomu, že si to bobování a saňkování, na které jsme se těšili v pořádné sněhové nadílce ještě užijeme😉.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? 22.1.2022

Copak asi dělají zvířátka a ptáci v zimě? Jak se jim teď žije, co jí, kde spí? Proč je lední medvěd vlastně bílý? Na tyto a další otázky o zvířátkách v zimě, jsme se snažili najít odpovědi po celý týden, kdy jsme si o zvířátkách povídali. Nejprve jsme poznávali ta, která u nás přezimují, pak jsme si ukázali i ta žijící za polárním kruhem. Zkusili jsme si vidličkou namalovat ledního medvěda nebo si vyrobit tučňáčí čelenku😀🐧, skládali obrázky, obtahovali obrysy zvířátek, poznávali jejich stopy ve sněhu. Ale pamatovali jsme i na ptáčky, protože to teď mají opravdu těžké, a vytvořili jsme jim “lojové” kuličky ze šišek, aby si v té zimě mohli trošku polepšit. Na školní zahradě budeme pozorovat, jestli jim alespoň trochu chutnají😋. A abychom si ty ptáčky zapamatovali, psali jsme jejich názvy ptačím brkem, tedy přímo havraním😉 pěkně postaru – inkoustem. A myslíme, že se nám to všem povedlo!

Eskymácká pohádka 22.1.2022

Zazvonil zvoneček a pohádka o eskymácích a ledním medvědovi může začít🙂🕸. A že byla opravdu veselá a děti bavila, uvidíte na fotkách z představení…. 😉

Výlet ke krmelci 19.1.2022

Venku nám pořádně přituhlo a ve školce jsme si uvědomili, že zima nám přináší nejen radovánky, ale pro zvířátka v přírodě je to období strádání a půstu. Proto jsme se rozhodli, že jim aspoň trochu to čekání na jaro zpříjemníme, a nějakou tu dobrotu jim nadělíme🍏🥕. Vydali jsme se po zvířecích stopách, které jsme ve sněhu objevili, a ty nás dovedly až ke krmelci. Od pana myslivce, který nás na podzim navštívil ve školce jsme věděli, co zvířátka rády jí, a tak jsme jim připravili malou hostinu. Tak snad si pochutnají😋! Cestou zpět jsme viděli budku, která čeká na ptáčky až se na jaře vrátí, pozorovali jsme zimní krajinu, posed pro myslivce, vystoupali až na nejvyšší místo v obci Vysoká. A dokonce jsme uviděli i chudáka myšku🐭, kterou ulovil nějaký dravec k obědu,a asi mu cestou upadla. Největší odměnou však pro nás bylo vidět v dáli na poli stádo asi 14 srnek. A kdoví, možná právě jim ta naše nachystaná hostina bude chutnat😃.

Zima, zima, zimička,                                          14.1.2022

hází bílá peříčka.

Děti si je chytají,

koule si z nich dělají.

Hurá zima je tady! Sice nám pořád příroda nedopřála pořádnou sněhovou nadílku, ale mrazíky už jsme na svých tvářičkách venku poznali. Tak abychom ty sněhové vločky přivolali, celý týden jsme si zimu připomínali. Zkoušeli jsme vyrobit sněhové vločky z „uchošťourů“ nebo jsme objevovali „slané vločky“❄❄❄, soutěžili jsme kdo bude „král v oblékání“ a nezapomněli si namalovat krásné zimní čepice. Nemohli nám chybět ani sněhuláci⛄, nejprve kreslení v krupici,modelování,skládaní a potom jsme si vyrobili pohyblivé z papíru. Hlavně jsme ale pozorovali a porovnávali teplotu🌡 ve školce a na zahradě, sledovali, jak vzniká námraza a co s ní dělá sluníčko. Závěr našeho zimního týdne patřil pokusům s vodou a ledovým ozdobám. Tak uvidíme, jak dlouho nám na zahradě vydrží.

My tři králové jdeme k Vám, štěstí zdraví vinšujem Vám….        7.1.2022

Tak přesně tato slova písně o „Třech králích“ nás provázela celým týdnem, který jsme ve školce věnovali cestě tři králů do města Betléma. Děti se seznámily, kdo to vlastně tři králové byli, kam a proč cestovali, připomněly si i narození Ježíška v Betlémě. Příběh se nám moc líbil, a tak jsme si vyrobili královské koruny, postavy tří králů🤴👳‍♂️👲 a zkusili si celé vyprávění zdramatizovat. Na cestu do Betléma nám svítily nakreslené komety✨, počítali jsme královské zlato, určovali písmena ze jmen králů, poznávali na mapách souhvězdí a ukazovali si, jak se jezdí na velbloudech🐪. Byla to velká zábava😀 a už teď jsme zvědaví, jestli se nápis K+M+B+ 2022 objeví na dveřích místního kostela.

Veselé Vánoce a šťastný Nový rok 2022!

Vánoční nadílka ve školce                          19.12.2021

Tak i my jsme se konečně dočkali! Celý ten předvánoční čas utíká jako voda, ve školce vesele vyrábíme a tvoříme, ale to nejdůležitější jsme stihli právě včas, aby náš stromeček byl krásně nazdobený a připravený na dárky od Ježíška🎄! A asi jsme byli celý rok moc a moc hodní, protože těch dárečků a hraček bylo opravdu hodně a udělaly nám velkou radost🤩😍. Však jsme si je parádně užili a vánoční nadílku i pěkně oslavili. Děkujeme ti Ježíšku😊!

Vánoce, jsou věř mi,                                                  9.12.2021

skoro přede dveřmi.

Teď už se čas nepovleče,

táta vaří, máma peče,

kdekdo střádá jako křeček,

tajně dárky pod stromeček.

Ani mrně v kočárku,

nesmí zůstat bez dárku.

Štědrý den se nám nezadržitelně blíží, a my ve školce se na něj moc a moc těšíme. Každý den si připomínáme nějaký vánoční zvyk, posloucháme koledy, tvoříme a vyrábíme…. Prostě Vánoce jsou tady🎄!  Podívejte se na to, že opravdu nezahálíme a pečlivě se na ně připravujeme😉.

Pečení vánočních perníčků              7.12.2021

Vánoce a pečení perníčků patří neodmyslitelně k sobě. Také my jsme se rozhodli tuto vánoční tradici ve školce dodržet a zkusili jsme si, co všechno obnáší si perníčky upéct. Připravili jsme těsto, mouku, váleček, vykrajovátka a hurá do toho. Jako praví kuchaři jsme brzy byli celí od mouky, ale vůbec nám to nevadilo, ba naopak to byla skvělá zábava. Práce nám šla od ruky sama a samozřejmě jsme museli ochutnat i perníkové těsto! Mňam, a bylo výborné. Pak už se začala po celé školce linout omamná vůně perníčků, a bylo to skoro, jako by začaly opravdové Vánoce! Na závěr přišel ten vrcholný okamžik, kdy jsme všichni ochutnali upečené perníčky a povedly se nám moc🙂👍. Ikdyž to bylo opravdu těžké, nějaké jsme si odložili až na čas, kdy budeme zdobit stromeček a do školky k nám dorazí Ježíšek s dárky🤩. Už teď se moc těšíme!

Budliky, budliky my jsme čerti z pekla…                 6.12.2021

S příchodem prvních sněhových vloček se i do naší školičky vnesla atmosféra natěšeného čekání na příchod Mikuláše, čerta a anděla. Během dvou týdnů jsme si povídali o tom, jak tradice vznikla, jak se slavila v minulosti a jak jí slavíme dnes, naučili jsme se písničky, básničky i taneček o čertech a Mikuláši. Děti si vyzkoušely různé čertovské úkoly – dokreslovaly čertíkům rohy, hledaly cestu k čertímu pytli, vymýšlely čertovská jména, zkoušely si, jak šikovný je jejich jazýček při napodobování čertího „brblání“… 😝😈A samozřejmě si i své čertíky vyrobily a namalovaly, a že se jim povedli! Nesmělo se zapomenout ani na pekelné řetězy. A na tohle čertí řádění dohlíželi naši Mikuláši, kteří dávali pozor, aby ti čerti nezlobili moc.

Vyvrcholením našich příprav byla mikulášská nadílka, která děti čekala za oknem ve školce, a kterou nám tam Mikuláš pro děti nechal. Určitě věděl, že v naší školce máme jen samé hodné děti, které si jeho nadílku zaslouží a proto i čerta raději nechal v pekle!

Na svatého Martina, kouřívá se z komína                     11.11.2021

Letošní Martin nám sníh zatím nepřivezl, ale i tak jsme si svatomartinský týden společně užili. Vyzkoušeli jsme si vytvořit komíny, zdramatizovat samotný příběh o sv. Matinovi, poskládat husu, vyrobit koníka a nezapomněli jsme samozřejmě ani na rohlíčky. Nejdříve jsme rohlíčky malovali a zdobili, ale co by to byla oslava svátku sv. Martina bez pečení – mňam a byly výborné🥐😋! Doufáme, že rohlíčky chutnaly i starostce obce Vysoká p.Bláhové, které jsme přišli zazpívat, aby si s námi společně tu oslavu užila, a chceme i moc poděkovat za všechny odměny, které jsme za vystoupení obdrželi.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_svateho_Martina_-_MS_Vysoka_11_2021/

Barvy, barvy, barvičky…                                 2.11.2021

Počasí nám stále přeje, a tak kolem sebe pořád můžeme pozorovat a vidět krásné barvy, které nám podzimní příroda nabízí. A protože se nám ta barevnost moc líbila, celý týden jsme si barvami hráli i my. Zkoušeli jsme různé pokusy, zapouštění barviček, pozorovali jejich změny při smíchání dvou a více odstínů, barvičky jsme hledali a říkali si, která se komu líbí. A přála nám i příroda sama, když nám snesla krásnou duhu, která se klenula nad školkou🙂.Tak teď už jen najít hrnec plný zlaťáků na jejím konci 🤩!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Barvy%2Cbarvy%2Cbarvicky…_-_MS_Vysoka_11_2021/

Svátek duchů a strašidel          29.10.

Půjdeme už plnit ty úkoly, a koho všechno na zahradě uvidíme …. tak i tyto zvídavé otázky zazněly od dětí, při oslavě dne duchů a strašidel. Celý týden jsme se na tento podvečer pořádně připravovali. Společně jsme si vydlabali ve školce dýně, které jsme také odšťavnili a ochutnali. Zjistili jsme, jaký rozdíl je mezi “Halloweenem” a “Dušičkami”, pokoušeli se překonávat svůj strach a společně s rodiči absolvovali strašidelnou “halloweenskou bojovku”💀👻😲. Tajemná atmosféra přišla až s podvečerem, kdy se rozsvítily všechny svíčky a zahrada školky “ožila” duchy a strašidly. A i ta naše “dětská strašidýlka” byla parádní 😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svatek_duchu_a_strasidel_-_MS_Vysoka_10_2021/

Slavíme “Den stromů”               22.10.

“Jaké části má strom? Co je to chlorofyl? Jak poznáme stáří stromu? Jak vzniká papír?” Tohle vše a mnoho dalšího jsme objevovali v týdnu, který jsme ve školce věnovali stromům a jejich ochraně. Na naší zahradě jsme si vysadili nové rybízy, voskovkami si vyzkoušeli, jakou strukturu má kůra stromu, zkoušeli malovat chlorofylem obsaženým v listech a nasbírali si listy pro tvoření “koruny krále stromů”. A při výletu k “bobří hrázi” se šli podívat, co vše se stromy umí bobři udělat. Navštívili jsme i místní knihovnu, abychom zjistili, jak důležité knížky pro člověka jsou, a proč je potřeba papírem šetřit. Při cestě zpět do školky jsme mohli obdivovat krásu zabarvených listů na stromech v okolí a jeden strom jsme si i vyrobili 🌳🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slavime_Den_stromu_-_MS_Vysoka_10_2021/

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?     15.10.

Po besedě s panem myslivcem, jsme si připomněli vše, co zajímavého jsme se o zvířátkách dozvěděli. Vyrobili jsme si sovu a ježečka, poskládali zajíčka, vytvořili  masky a nejvíce nás bavilo si o zvířátkách zahrát divadlo! Tak se koukněte, jakpak se nám to povedlo …

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Boudo%2C_budko%2C_kdo_v_tobe_prebyva_-_MS_Vysoka_10_2021/

Bavíme se ve školce                   8.10.

Jeden z dnů ve školce…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_ve_skolce_-_MS_Vysoka_10_2021/.

Ostružiny, šípky, trnky,                                          8.10.
jeřabiny, bezinky.
Načešu jich plné hrnky,
navrch přidám brusinky.
Odvar z máty peprné,
kdo má zdraví chatrné,
ať navštíví se mnou jářku,
moudrou babku kořenářku!
… a takhle jsme plody podzimu využívali my. A ještě jsme si užili zábavu s listím na zahradě!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_tvoreni_v_MS_-_MS_Vysoka_10_2021/

Hajný je lesa pán       7.10.

I o tomto se přesvědčily děti při besedě, kterou si pro ně připravil myslivec p.Jiří Krušina. Při svém výkladu dětem ukázal na obrázcích a v knížkách, jaká zvířata v naších lesích, polích, lukách a u vody žijí, prozradil spoustu zajímavostí ze zvířecího lesa a společně s dětmi přicházeli na to, jak zvířátkům můžeme pomáhat a jak je chráníme.

Děti se dozvěděly, co obnáší práce myslivce, prohlédly si a osahaly paroží či zuby kanců, otestovaly dalekohled, sáhly si na pušku. Jen ten jeho psí kamarád nám tam chyběl! Ti odvážní z nás si vyzkoušeli váhu paroží, kterou „vysoká zvěř“ nosí, a mít jej na hlavě – uf to byla námaha! To lepší je ten myslivcův klobouk😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Beseda_s_myslivcem_-_MS_Vysoka_10_2021/

To je ale vůně!                     23.9.

Tento týden jsme si ve školce povídali o ovoci, které nám na podzim dozrává . Děti vyráběly krásné ježečky „ovocňáčky“, malovaly, jaké kompoty doma z ovoce zavařují a z jablíček si společně upekly štrúdl, který provoněl celou naší školku. Všem nám moc chutnal, protože se po něm jenom zaprášilo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Strudlovani_MS_Vysoka_9_2021/

Cililink…. jdeme do pohádky                        16. 9.

Sláva, už jsou tady! Těšily se děti z příjezdu divadla Smíšek do MŠ Jindřichov. Celé natěšené se už nemohly dočkat pohádky „Veselá školička“. A že se dětem opravdu líbila a byla zábavná, dokazoval radostný smích a nadšení dětí, které se neslo třídou a celou pohádku provázelo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Smisek_MS_Vysoka_9_2021/

Hurá, a jde se na brambory!                          15. 9.

Vyvrcholením týdenního třídního projektu „Bramborové hraní“ byla společná akce pro děti i rodiče na zahradě MŠ. Převážení brambor v kolečku, skákání v pytli na brambory, hod bramborou na cíl a další byly úkoly, po jejichž splnění se dětem zaplnil pytlík na brambory obrázky a zasloužily si tak sladkou i zábavnou odměnu. A tou nejlepší pak určitě byla společná ochutnávka výborných bramboráčků od naší paní Leničky, hranolků s kečupem a chipsů. Mňam…. to byla dobrota 😉

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bramborovani_MS_Vysoka_9_2021/

Zářijové radovánky

A jde se na výlet …..! Nádherné počasí nás doprovázelo cestou do Bartultovic, kde jsme si užili sportování a zábavu na hřišti  a po cestě zpět na nás pokukovaly krásné šípky a jeřabiny. Nezapomínáme ale ani pečovat o naši školní zahradu, která se nám pak odvděčuje úžasným ovocem a plody podzimu . Je vidět, že je u nás dobře, protože se tu líbí i pampelišce, která nám opět teď v září vykvetla – no není u nás krásně!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zarijove_dny_MS_Vysoka_2021/

Otvíráme dveře  školky,                           1. 9.

vítáme vás, kluci, holky.

S prvními barevnými listy na stromech přišlo opět září a naše školka je znovu plná dětí. Těšili jsme se na kamarády, na společné hry, i na paní učitelky. Přivítali jsme mezi nás také nové děti a věříme, že se jim tady bude líbit, stejně jako nám.  

Ať se nám tu pěkně daří, celý rok a nejen v září!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/1._zari_MS_Vysoka_2021/

ŠKOLNÍ ROK 2021 – 2022

Indiánské léto                                    30. června

Západ slunce, Vlčí zub i Orlí péro a další, jsou naše nová jména, která jsme si sami vymysleli, protože Indián se přece nemůže jmenovat Alešek nebo Gábinka. Hezké chvilky v naší indiánské osadě nám zpestřilo indiánské tvoření a hry, vyprávění i skvělý tanec malých indiánů. Moc se nám to všechno líbilo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Indianske_leto_MS_Vysoka_2021/

Jóó, třešně zrály…                                                29. června

Letos se zas začervenaly i na naší zahradě, radost pohledět. Pod vedením našeho vedení se do nich pustilo hejno malých špačků a očesalo je do jedné.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Joo_tresne_zraly_MS_Vysoka_6_2021/

Ahoj, předškoláci                              28. června

Tak jsme si dnes hezky společně zazpívali, zatančili a rozloučili se s naší školičkou. Všichni nám přáli hezké prázdniny, školní úspěchy a ať se nám ve škole líbí. Co dodat? Ta legrace a zábava nám bude stejně asi  trochu chybět.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Predskolaci_MS_Vysoka_6_2021/

Zahradu si užíváme

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zahrada_MS_Vysoka_6_2021/

U studánky                                                    10. června

Náš plán, vyrazit ke Studánce do Jindřichova, vyšel opravdu skvěle – dobrá nálada, hezké počasí a krásná příroda všude kolem potoka, víc jsme si nemohli přát.  Čekal tu na nás vodník a některá zvířátka z lesa, zábava na břehu i ve vodě, překážková dráha i zkouška odvahy při přecházení a hlavně „přeletu“ potoka. Zahráli jsme si kuželky, opekli párky, osvěžili se melounem a stihli usušit i velké prádlo. Podnikli jsme výpravu do blízkého okolí, abychom prozkoumali terén, objevili nádherné vlčí máky a krásný pohled na vesnici před námi. A myslíte, že se nám chtělo zpátky domů? Kdepak, klidně bychom si vše zopakovali a hráli si tu až do večera.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/U_studanky_MS_Vysoka_6_2021/

Svátek dětí                                                    1. 6.

nám každý rok přinese zábavu i překvapení. Po dlouhé době, kterou jsme většinou trávili jen doma a v blízkém okolí, byl pro nás výlet do ZOO opravdu tím nejlepším dárkem. Kromě slona, který se k nám obrátil zády a ukazoval, jak se umí zlobit, jsme všichni měli výbornou náladu, užili si zvířat, dobrot i utrácení.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Vysoka_2021/

Fotografie svých dětí z výletu do ZOO můžete zhlédnout i na stránkách MŠ. Jindřichov.

Letnice            25. 5.

V úterý jsme využili pěkného počasí a připomněli si svátek – Letnice. Když jsme si o něm popovídali, tak jsme uklidili na zahradě všechny větvičky a šišky, spálili je na ohni a nakonec si pochutnali na výborné letnické vaječině.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Letnice_MS_Vysoka_2021/

Jaro dělá pokusy                          10. 5. – 21. 5.

Nejen jaro dělá pokusy i my se na něj těšíme, učíme se poznávat kytičky, broučky a nasadili jsme si předpěstované rostlinky do našeho záhonku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_MS_Vysoka_5_2021/

Svátek maminek                        7. 5.

Celý týden jsme si povídali o maminkách, pro které jsme se naučili i krátkou básničku, písničku a vyrobili přání pro radost. Při pobytu na zahradě jsme si nejen hráli, ale také připravovali záhonek, do kterého budeme brzy sázet rostlinky.

Slet čarodějnic            30. 4.

Nejprve jsme se seznámili s knihou Malá čarodějnice, vybarvili jsme si obrázky, vyrobili čarodějnou hůlku, plnili úkoly na Čarodějnické vycházce, kde jsme si nasbírali bylinky. V pátek nás navštívila čarodějnice Nina, se kterou jsme si uvařili čarodějnický lektvar a všichni si na něm ve vyrobeném klobouku pochutnali.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slet_carodejnic_MS_Vysoka_4_2021/

Distanční výuka  3. 5. – 7. 5. 2021

NAŠE PLANETA JE NÁŠ ŽIVOT.

ČÍM VÍCE JÍ ŠKODÍME,

TÍM VÍCE ŠKODÍME SAMI SOBĚ.

 

Modrá planeta – vesele i vážně                                                              23. 4.

Naše aktuální téma nám nabídlo celou řadu zajímavých aktivit. Shlédli jsme ukázky o stavu planety, která chřadne pod tíhou odpadu, a také pozorovali chování lidí kolem sebe. Už víme, že se každý z nás může na ozdravení planety podílet po svém a i když jsme malí, snažíme se svými kroky k tomu přispět. Učíme se třídit odpad, zjistili jsme, jak našemu prostředí škodí zejména plasty, a viděli, jak se s nimi v naší obci nakládá. Při úklidu cyklostezky jsme naplnili pytle tím, co lidé jen tak pohazují na zem a v sousední obci obsah roztřídili do správných kontejnerů. Některé výsledky svého výtvarného tvoření jsme umístili na obecní nástěnku, abychom i dospělé přiměli k zamyšlení. Možná se budou na udržování pořádku v obci víc podílet, povedou k tomu své děti a podobně jako my ve školce do přírody něco hezkého zasadí pro radost všem. S naší planetou jsme si pohrávali celý týden a díky účasti v projektu ZŠ Podporujeme Modrou planetu jsme v modrém pytli málem praskli smíchy.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_Modra_planeta_2021/

Distanční výuka  26. 4. – 30. 4. 2021

 V pátek nás dopis ze školky opravdu potěšil. … a hurá!!!!         12. 4.

V pondělí otvíráme! Těšení bylo dlouhé, a jak po nás paní učitelka chtěla, vzali jsme s sebou všechny úkoly i dobrou náladu. Čekalo nás několik novinek, ale už doma jsme se na testování podle pokynu připravili, proto probíhalo vše hladce.  Z každého kouta tu na nás dýchlo jaro a to k naší dobré náladě náramně přispělo. Jen aby už bylo doopravdy i za okny a všude kolem a byli tu i ostatní kamarádi, čeká nás totiž spousta práce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Opet_v_MS_Vysoka_4_2021/

Distanční výuka  12. 4. – 23. 4. 2021

Distanční výuka  6. 4. – 9. 4. 2021

Svátky jara                           29. 3.

jsou před námi, a i když v letošním roce budou bez klasického koledování, věříme, že si pro nás nachystají pěkné počasí a hezké chvíle s rodinou. A pokud neporušíte tradici a pustíte se do malování vajíček, určitě se podaří a budou krásná jen tak, pro vás. S nápadem na dobrotu je tady i Brumík, a chce vám připomenout některé pranostiky, o nichž bychom si spolu ve školce teď povídali a popřát vám spolu s námi VESELÉ VELIKONOCE.

Cítíte to taky?                               25. 3.

Vzduch je z jara trochu jiný, lístečky se klubou z hlíny. Větřík nám den provoní, jako loni, předloni.

 

Vzpomenete si, na jarní písničku, kterou jsme zimu vyháněli?

Ahoj, děti, pošta letí…….            25.3.

a nese vám pozdrav ze školky s poděkováním všem, kteří jste se zapojili do výzvy. Když jsme viděly tu spoustu nožek a super ponožek a hlavně Standu a jeho dobrou náladu, udělalo nám to radost. Důležitá byla myšlenka Ponožkové výzvy, a to, že se u tohoto úkolu pobavíte, byl bonus navíc. Počet zúčastněných v loňském roce jsme pomohli překonat!!                                 A ještě chceme poděkovat Aleškovi. Poslal nám pozdrav do školky s důkazem o tom, že se s chutí pustil do zadaného úkolu a kreslí jarní sluníčko. Pokud jste se do práce pustili i vy ostatní, pošlete nám fotku a přineste svá sluníčka do poštovní schránky ve školce nebo nám je pošlete naší maminkovskou poštou, bude nám tu určitě veseleji.

Distanční výuka  29. 3. – 1. 4. 2021

Distanční výuka  22. 3. – 26. 3. 2021

AHOJ, MALÍ KAMARÁDI.                                  18. 3.                        

Naši předškoláci mají od maminky doručovatelky další náš dopis a plní úkoly, které v rámci povinné distanční výuky pravidelně dostávají.  Na vás ale také myslíme, posíláme pozdrav domů a k tomu ještě něco….

Co myslíte, zvládnete se naučit dvě hezké jarní básničky?

 

ŽE JE ZEMĚ UPLAKANÁ, ŽE JÍ TEČOU SLZY?

TO JEN ZBYTKY SNĚHU TAJÍ, JARO PŘIJDE BRZY!

JEJDANÁNKU, TO JE PRIMA

JE TU BŘEZEN, KONČÍ ZIMA.

SLUNÍČKO TEĎ PĚKNĚ S CITEM

PROBOUZÍ SVĚT ZLATÝM SVITEM.

 

A zkuste nakreslit na velký výkres jarní sluníčko. Až přijdete do školky, bude se moc hodit na nástěnku, protože milé děti, v šatně naší sněhuláci ještě straší….

 

A už jste našli veselé ponožky? Podívejte se na ty naše.

Posíláme vám pruhované ahoj ze školky.

NA KAŽDOU NOŽKU JINOU PONOŽKU.                    16. 3.

Možná jste si všimli na webových stránkách základní školy letošní Ponožkové výzvy, která se každoročně na celém světě pojí s 21. březnem.

Co říkáte, přidáme se?

 Jako rodiče víme, co se nám pod touto výzvou vybaví, a jsme nesmírně šťastni za zdraví všech našich dětí. Ale co tak v tento den, kdy stejně přemýšlíme, čím děti zabavit, nabídnout aktivitu i pro naše nejmenší a společně s nimi si ráno obléct každou ponožku jinou, úplně ztřeštěnou, a jen tak jim říct, že jejich odlišnost nevadí. Určitě se spolu svým strakatým nohám i zasmějete. Pokud nám pošlete do neděle 21. 3. foto, třeba celé rodiny, sousedů i známých v barevných ponožkách na adresy zabranska@zs.jindrichov, halirova@zs.jindrichov,  možná se společně podaří posunout počet zúčastněných někam hodně vysoko.

Zapoj se do Ponožkové výzvy a pomůžeš šířit informovanost, odstraňovat bariéry a předsudky, které mezi námi přetrvávají.

Zvědavá sýkorka                                                              12. 3.

Na naše okno přilétly sýkorky. Poskakovaly po parapetu a nakukovaly dovnitř. Možná vás, děti, chtěly pozdravit a poděkovat za dobroty, které jste jim v zimě sypaly, nebo se chtěly zeptat, jestli zas půjdete pracovat na zahradu. Jenže, třída prázdná! Paní učitelky tady něco chystaly, a když se ptáčci přesvědčili, že vás tu neuvidí, pokračovali ve svém dovádění na trávníku. Na ukázku posíláme malou zvědavku a s ní úkol i pro malé děti:

Umíte tuto sýkorku pojmenovat?

 Dny se pomalu prodlužují a co nevidět přivítáme jaro, zkuste se rozhlédnout a pozorovat, jestli se v přírodě už něco mění.  Nakreslete nám o tom třeba obrázek. Můžete ho dát mamince Ninky, která  doručuje naší společnou poštu, a my jí za tuto pomoc moc děkujeme. A pokud máte z dlouhého volna nějaké hezké fotky a chcete je ukázat kamarádům, pošlete je na telefon paní učitelky Dáši nebo Moniky. Podíváme se, jak se máte.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_okno_priletly_sykorky_Ms_Vysoka_3_2021/

Distanční výuka  15. 3. – 19. 3. 2021

Ahoj, kluci,  ahoj, holky,

ahoj, děti, z naší školky.

Zdravíme vás všechny domů,

je nám smutno, věřte tomu.

Chceme si zas všichni hrát,

učit se i pracovat.

 Teď to nejde, dobře víme, něco ale poradíme….  

 

KUDY Z NUDY?

 Tak třeba

  • ukažme sluníčku,,že umíme pracovat na zahradě, pozorovat přírodu a pojmenovat vše kolem sebe
  • s chutí se pusťme do pracovních listů a překvapme doma tím, že jsme trpělíví, snaživí a s úkolem si umíme poradit
  • pomáhejme rodičům při některých domácích činnostech, hezky po sobě uklízejme a ukažme, že při oblékání a sebeobsluze zvládáme vše sami
  • otevřeme knihu, poprosme o pohádku a taky si spolu hodně povídejme, třeba  o tom jak se líbilo mamince ve škole a jestli rozliší hlásku na začátku slova
  • nakresleme obrázek, skládejme puzzle…

a určitě vás napadne spousta dalších věcí pro učení i zábavu!

Vážení rodiče.

Současná situace, bohužel, opět neumožňuje prezenční výuku a naše každodenní společné setkávání v mateřské škole. Dětem chybí kolektiv a kamarádi, se kterými půjdou po prázdninách do školy, a my si uvědomujeme, jak je nyní jejich příprava na vstup do ZŠ náročná. Distanční výuka probíhá formou plnění úkolů na pracovních listech a je pro všechny děti, které v září zahájí školní docházku, povinná. Úkoly k jednotlivým tématům jsou každý týden zveřejňovány na těchto stránkách, v případě potřeby telefonicky kontaktujte učitelku a můžete si je vyzvednout v MŠ. Budeme moc rádi, když na jejich plnění dohlédnete a strávíte s dětmi čas také tím, že je budete zapojovat do každodenních činností, společných aktivit a tvoření a budete si o všem hodně povídat.

Máte doma pexeso?                   Deskové hry?                     Omalovánky?

Pohádkové knihy?                              Pastelky, barvy, nůžky?

Distanční výuka  8. 3. – 12. 3. 2021

U 3. úkolu – zelenina – pojmenuj a vybarvi všechnu zeleninu. Dvě věci do zeleniny nepatří – najdi je.

Vážení rodiče!

Distanční výuka je povinná pro všechny děti, které plní povinnou předškolní docházku (děti, které půjdou v září do školy, ale i ty děti, které budou mít od září odklad školní docházky).

Distanční výuka  1. 3. – 5. 3. 2021

Náš veselý kamarád                                     22. 2.

Všichni víme, že náš pohádkový Krteček je oblíbený u dětí na celém světě a jeho příběhy baví už řadu generací. V průběhu roku se s ním setkáváme velmi často i při naší práci, v ranním kruhu si s námi povídá a své místo má určitě v každé naší školce. Jako jediný ze všech našich kamarádů mohl z kabiny raketoplánu vidět vesmír a my jsme se dnes rozhodli, že pro něj připravíme také výlet. Tentokrát ne raketou, ale hezky pěšky, abychom mu ukázali svoji vesnici a taky aby viděl, co ten náš krtek uličník provádí na zahradě. Jsme moc rádi, že pro nás pan malíř vytvořil postavičku, která přináší všem tolik radosti.  A že nevíte, kdo Krtečka namaloval?  Tak si honem najděte knížku Eduarda Petišky, její ilustrátor by letos oslavil 100 let.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Krtecek_MS_Vysoka_2_2021/

Zhusta chlapci, zhusta, konec masopusta.                        16.2.

 Masopust se krátí, víc se nenavrátí.

Letošní masopustní veselení se neslo, díky všem nynějším starostem, v poněkud jiném duchu, ale přesto jsme si hezky s tématem vyhráli a hlavně – nenechali jsme se odradit od naší tradiční dobroty. Ruce k dílu přiložili všichni a sladké koblížky na sebe nenechaly dlouho čekat. Jen je škoda, že jsme nemohli dát nikomu ochutnat.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust_MS_Vysoka_2021/

Čím se v zimě bavíme                                              15. 1.

Novou sněhové nadílku jsme hned využili ke hrám a paní učitelce jsme přiznali, že už si občas každý z nás sníh olízl podobně jako zmrzlinu. A myslíte, že je to správné? Náš pokus ukázal, kolik sněhu v podobě vody zůstalo v odměrce v teple a hlavně, že sníh není vůbec tak čistý, jak vypadá, a pro naše zdraví bychom se jeho lízání měli fakt vyhnout. A čím jsme se ještě bavili? Máme prima dalekohled a ptačí krmítko rovnou pod okny, a když se hezky utišíme a pozorujeme jako myšky, umíme rozlišit i barvu peříček a vyhledat pak, kdo přiletěl ke krmítku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zima_Ms_Vysoka_2021/

Distanční výuka  22. 2. – 26. 2. 2021

Distanční výuka  15. 2. – 19. 2. 2021

Distanční výuka   8. 2. – 12. 2. 2021

Distanční výuka   1. 2. – 5. 2. 2021

Přečtěte si každý den jednu pohádku, pak napište název pohádky, kterou jste četli a děti nakreslí k dané pohádce obrázek. Opakujte naučené básničky z předešlého týdne, kdo se naučil jen jednu, může se naučit ještě i tu druhou. 

Upozornění !!!            14. 1.

Vážení rodiče,

vzhledem k nynější situaci v MŠ Vysoká doporučujeme, aby děti navštěvující MŠ minulý týden, omezily kontakty s ostatními dětmi po dobu deseti dnů. Toto opatření se netýká rodičů dětí.

A další nadílka,                                                                                14. 1.

tentokrát sněhová, nám udělala obrovskou radost. Užili jsme si spoustu legrace na zahradě při tvoření obří koule, koulování, jízdě na bobech i při práci s lopatami. Určitě bylo náš smích slyšet hodně daleko a nevadila nám ani chumelenice. Vždyť jsme se na sníh těšili tak dlouho!  Ptáčkům jsme nezapomněli naplnit krmítko dobrotami a brzy se vypravíme i za zvířátky do lesa, abychom jim do krmelce přidali taky něco na zub.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehova_nadilka_MS_Vysoka_2021/

Distanční výuka 18. 1. – 22. 1. 2021

Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o krok dále                              6.1.

Společně jsme si tyto pranostiky připomněli v prvním lednovém týdnu a v příběhu z Chaloupky na vršku jsme se dověděli, jak to bylo na Tři krále u našich oblíbených pohádkových postaviček. Všem se nám nejvíc líbila samozřejmě postava Baltazara a písnička nám prozradila, proč měl tak černou barvu.

Důležité upozornění!!!

Na Vánoce, dlouhý noce…..                             22. 12.

A pro nás ještě delší dny před nimi. To by jeden nevěřil, jak předvánoční dny pomalu utíkají. Trávili jsme je společně při hrách a tvoření v dobré náladě. Paní učitelka nám připomněla spoustu vánočních tradic i hezkých koled, četli jsme příběhy o tom, jak prožívají vánoce děti i jinde ve světě a víme, že ne všechny se mají stejně dobře, jako my. Nás totiž čekala spousta hezkých dárků ve školce a všichni se moc těšíme na Ježíška, který přijde k nám domů. Pomalu mizí poslední dobroty v adventním kalendáři, zbývá jen pár dnů a hurá, Vánoce jsou tady!

Tak ať je vám s nimi hezky a rádi se mějte, v novém roce samé štěstí cestou potkávejte.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Vysoka_2020/

Už se zase těšíme….              8. 12.

Tak se u nás všechno chystá, však to znáte – zdobení, zdobení, je lepší než zlobení! Martin nám tu toho moc nenechal, a tak si hrajeme se sněhem spíš ve školce, než venku, ale předvánoční tvoření máme rádi a vystřihování vloček k němu patří stejně, jako výroba řetězů nebo zdobení třídy a stromečku. Ten jsme si letos přichystali trochu dřív jen tak pro radost, a taky, aby i čerti viděli, jak se nám povedl. Však nás taky po zásluze odměnili! Žádné peklo, jen pytel dobrot, co jsme sotva unesli.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas_Vysoka_2020/

UPOZORNĚNÍ!!

Vážení rodiče,

od 1. 12. 2020 je z důvodu zvýšených hygienických opatření v souvislosti s Covid – 19 umožněn vstup do budovy MŠ pouze dětem bez doprovodu rodičů.

Děkujeme za pochopení.

Svatý Martin u nás                   11. listopadu

Martine, Martine, ty máš koně a my ne,

přivolej nám podkovou první vločku sněhovou. 

Povídání o svatém Martinovi máme moc rádi a ještě raději na toto téma tvoříme a zpíváme, ale úplně nejraději pečeme svatomartinské rohlíčky a ochutnáváme. Mňam!

Martin letos na bílém koni nepřijel, ale to nám vůbec nevadí, vždyť na zahradě nás ještě čeká spousta práce, podívejte….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2020/

Halloween    

Od 26. 10. do 30. 10. jsme si povídali o svátku zesnulých.

U nás tomuto svátku říkáme Dušičky. S dětmi jsme si vyrobili krásné svícínky z listů, lýka a zapálili svíčku.

Celý týden děti plnily úkoly na pracovních listech, díky kterým si procvičily jemnou motoriku, počítání do 10, barvy a různé tvary.

Také jsme si povídali o cizím, avšak u nás velmi známém svátku Halloweenu. Vyráběli jsme strašidelné duchy, vydlabávali dýně a  postavili vlastní strašidelný hrad. Celý tento svátek jsme ukončili v pátek, kdy jsme všichni přišli převlečení za strašidla. Měli jsme diskotéku mezi spoustou balonků, plnili různé úkoly během dne – stříhali pavoučí cestičky, uvařili kouzelný lektvar z hadích ocásků a pavoučích nožiček a všichni jsme museli absolvovat let na čarodějnickém koštěti přes překážkovou dráhu. Všechna strašidla celý den výborně zvládla a vystrašila si diplomy a dýňové balíčky..  

Myslíme si, že by se všechna ostatní strašidla mohla od nás ledacos naučit.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Halloween_MS_Vysoka_2020/

Ať tu máme hezky                                                   27. října

Dnes jsme se vypravili k obecnímu úřadu, abychom pomohli zasadit vřesovce. Mají moc hezkou barvu a určitě potěší všechny, kdo půjdou za paní starostkou, nakoupit, nebo jen tak kolem. I když jsme malí a je nás tu stále jen pár, práce je za námi vidět i na naší zahradě a dobře víme, že, jak se říká  – „S veselou tváří, všechno se daří!”

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/podzim_2020_Ms_Vysoka/

Den stromů                                       20. října

 Naše školka je přírodě velmi blízko a i v prostorách uvnitř nám podzim zdobí téměř každý kout. Nedávný silný vítr zlomil jasan, který nás při hrách z výšky pozoroval a nám je to líto, protože sem už řadu let patřil. Chtěli bychom vysadit některé stromy nové a v rámci našeho projektu Den stromů jsme se v letošním roce rozhodli pro ovocné a pro okrasné keře ibišku. Za pár let si tady děti mohou pochutnat na sladkých plodech blumy a hrušně. Naším úkolem ale bude dobře se o ně starat.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_MS_Vysoka_2020/

Mámo, táto, navleč si se mnou podzimní korále          16. října 

Podzimní vitamíny                      15. října 

Že jsou vitamíny obsažené v ovoci a zelenině pro nás moc důležité, to už dávno víme.. Ale jak vypadá takový patizon, a že se z něho dá připravit výborná křupavá dobrůtka, tak to jsme opravdu netušili… Mňam… 

PS: recept přikládáme níže… a přejeme dobrou chuť!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Patizon_MS_Vysoka_rijen_2020/

Bramborování                              13. října

Naše dnešní bramborování začalo písničkou Kopu, kopu brambory a říkankou Kutálí se ze dvora… Pokračovali jsme vybarvením a vystřižením traktoru, přípravou těsta na bramborové placky s pojmenováním potřebných surovin a než nám p. kuchařka placky usmažila, vytvořili jsme si bramborovým tiskátkem pole, dokreslili řádky, dolepili traktor a s chutí se pustili do usmažených bramboráků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bramborovani_MS_Vysoka_10_2020/

OZNÁMENÍ !!!

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !!!     

Prosíme rodiče dětí, které plní povinnou předškolní docházku a vzhledem k nynější situaci nenavštěvují mateřskou školu, aby se spojili s učitelkami v MŠ, které jim osobně předají materiály k distanční výuce. Děkujeme za spolupráci.    

Podzim přichází………                25. září

Podzimní příroda nás zve k procházkám, sbíráme její dary a využíváme je ke společnému tvoření.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/zari_MS_VYSOKA_2020/

Otvíráme dveře  školky,                          1. 9.

vítáme vás, kluci, holky.

 Září zaťukalo na dveře a naše školka po dlouhé době opět ožila. Těšili jsme se na kamarády a na společné hry i na paní učitelky. Přišly mezi nás také nové děti a věříme, že se jim tady bude líbit, stejně jako nám.

Ať se vám tu pěkně daří, celý rok a nejen v září!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_VYSOKA_-_ZARI_2020

ŠKOLNÍ ROK 2020 – 2021

Naposled.                                                                             3. července

Už brzy naposled školce zamávám,                       

bačkory, pyžamko do tašky dávám…

Něco nám začíná a něco končí, bývá to každý rok, děti se loučí.

Tak už to v životě prostě chodí, školka nás do školy doprovodí!

Ani se nám to nechce věřit! Školní rok utekl jako voda a je tu opravdu poslední společná hra, zpěv, povídání…. Poslední společné dny mezi kamarády.

S našimi školáky, Filipem a Andreasem, se přišla rozloučit paní starostka, ředitelka a naši tatínkové. A nebylo to loučení jenom s nimi. Paní učitelka Helenka se nedokázala ubránit nefalšovaným slzám, protože tu s námi byla také naposled. A protože jsme ji měli všichni rádi, ještě jednou jí za všechno děkujeme. A víte, kdo tady nemohl dnes chybět? Náš čapí kamarád si sedl rovnou na střechu školky, trpělivě pózoval při focení, pozoroval, jak si tu mlsáme, a zamával nám všem na cestu za letním dobrodružstvím.

Nezbývá, než si popřát prázdniny bez boulí a odřenin, plné sluníčka, dobré nálady a hezkých zážitků, no a v září znovu AHOJ!

No tak ahoj, školko naše, rádi jsme tu pobyli, bude se nám brzy hodit, co jsme se tu učili….

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_Ms_Vysoka_2020/

Toto letí, toto letí, slavili jsme svátek dětí….                                   4. června

A abychom u toho byli všichni, počkali jsme do čtvrtka na chybějící kamarády a taky na prima počasí.  Vše šlo hladce a hlavně, jako vždy sladce. Naše pozvání přijala paní starostka, která pro nás upekla výborné větrníky a za zvládnutí zábavných soutěží čekala sladká odměna každého, kdo získal do srdíčka všechny smajlíky. Největším překvapením byl pro nás skákací hrad, za který posíláme poděkování paní učitelce Markétce do Jindřichova.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Vysoka_2020/

Když čáp sedne na komín a les je plný laskomin,                   25. květen

když kotě leží u vrátek a dvůr je plný kuřátek, copak je to za svátek?  

To je jaro, jaro přece, už je zase na pasece…    

Pozorovat a objevovat nás baví nejenom na vycházkách, ale i na zahradě. Zasadili jsme si sem nové květiny, staráme se o vysazené ředkvičky, rajčata, kedlubny i meloun. Zjistili jsme, jak se dá v kompostéru „vyrobit“ dobrá hlína a využili ji pro pěstování dýně. Práce tu máme pořád dost a na svou úrodu jsme zvědaví a těšíme se. Z vysokého sloupu nás při všem pozorují zamilovaní čápi a klapou nám při tom hezky zobákem. Asi se jim ruch na naší zahradě líbí.  Zjistili jsme, že umí ze svých křídel udělat srdíčko a hlavu zakloní do oblouku až na záda. I naši ještěrku jsme mohli chvíli zkoumat. Ve velké sklenici, bylo dobře vidět její tělo ze všech stran, ale pak šupky zpět do trávy. A největší novina nakonec. Naším novým sousedem, se kterým se můžeme vidět úplně zblízka a pořád se nemůžeme vynadívat, bude možná nádherný kůň. Jak se jmenuje, musíme teprve zjistit.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Capi_MS_Vysoka_2020/

Krtkovi už není smutno,                                                     4. května

ve školce dnes skončil klid.            

Vrátili se kamarádi,

 může je zas pohladit.

 

Jsme zpátky!!  

Po dlouhých dnech doma bez kamarádů jsme se vrátili zpět do školičky a to je pro nás příjemná změna a vůbec nám nevadilo, že jsme se museli pustit hned do práce. Jaro na nás tady sice čekalo, ale rádi jsme se společně dali do dalšího tvoření, abychom ho cítili úplně všude a měli kolem sebe zas veselé obrázky. Na zahradě jsme zkontrolovali, zda je vše jak má a co nás v příštích dnech čeká při práci na záhoně. Zjistili jsme, že se v naší staré budce ozývají hlásky malých holátek, ještěrka si to tu šmejdila v kompostéru a naším očím neunikl ani nezvaný host, a věřte nebo ne, i když to bylo hadí miminko, trochu strach jsme přece jen měli…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jsme_zpatky_MS_Vysoka_5_2020/

Pozdrav z domova                                         duben

Požádali jsme rodiče, zda by nám poslali několik fotografií svých dětí a touto cestou pozdravili alespoň na dálku své kamarády ze školky a potěšili je… Spolupráce s rodiči byla úžasná! Děkujeme za krásné fotografie a spoustu skvělých nápadů a tipů, jak trávit volný čas se svými nejbližšími.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_Pozdrav_z_domova_4_2020/

ZDRAVÍME VŠECHNY DĚTI A RODIČE!!!

Protože jsme se dlouho neviděli a myslíme na vás a na to, co jsme s vámi mohli prožít a naučit se, máme pro vás několik tipů, jak zahnat dlouhou chvíli…

Mrkněte…

www.predskolaci.cz

www.napadyproanicku.cz

www.pinterest.cz

www.pripravy.estranky.cz

www.ctedu.cz

www.nasedeticky.sk

www.e-predskolaci.cz

www.vesela-chaloupka.cz

Zpívejte, kreslete, čtěte, povídejte si, tvořte, choďte na procházky, sportujte a hlavně si užívejte toho, že se máte navzájem.

Tyto určitě znáte …

A třeba nás překvapíte, když se báseň naučíte …

Pro mladší dětičky

Otloukej se, píšťaličko,

zavoláme na sluníčko.

Ať je u nás častý host,

zapískáme pro radost.

Pro starší dětičky

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé.

Otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě.

Čmáry, čmáry na zeleno, na červeno, na žluto…

Všechno už je ustrojeno, všechno už je obuto.

Jeden velký úkol na závěr.

Pošlete nám fotografii, jak trávíte čas v karanténě, jak si hrajete, tvoříte nebo chodíte na procházky do přírody… Vaše fotografie zveřejníme zde na webových stránkách MŠ. Uvidíte se tak na dálku se svými kamarády a navzájem se potěšíte J

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na naše emailové adresy.

Mějte se krásně, zdraví vás vaše paní učitelky.

Máme smutek a zármutek,                                         25. února

 masopust nám rychle utek.

Slepice kdáčou, řezníci pláčou…

 Naše masopustní taškařice se vydařila, takže žádné slzy a zármutek, naopak. Tradici jsme si připomněli veselým vyprávěním a v Chaloupce na vršku si prohlédli všechny dobroty, které si lidé dopřávali. Sami jsme si hezky naplnili jitrničky, pohráli si s výrobou koláčů a masek a úterní koblížky jsme si pěkně vychutnali. Podobně jako celé dopoledne v provoněné školce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sasci_a_masopust_MS_Vysoka_2020/

Huboval vrabčák na zimu:                                            10. února

„Škoda, že nemám peřinu“

Z okna třídy máme skvělou možnost pozorovat návštěvníky našeho krmítka. Vždy se chováme tiše, abychom nevyplašili sýkorky modřinky, které sezobnou semínko slunečnice a hned s ním letí do větví cypřiše, aby si je tam v klidu vychutnaly. Lenivější vrabci si tu vytrvale sedí a zobou, dokud je nevyplaší zvuky okolí. Silný vítr teď vyfoukal všechny dobroty, proto jsme hladovým ptáčkům připravili hostinu trochu jinou.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Huboval_vrabcak_MS_Vysoka_2_2020/

V pohádkovém světě                                                     23. ledna

je nám spolu hezky. Zlo se tu v dobro obrací, kouzla často pomáhají řešit i neřešitelné a nám se moc líbí stát se, spolu s hrdinou, hlavní postavou děje. V nepřeberném množství moderních pohádek se s dětmi rádi vracíme k těm klasickým, na které se dnes již dost zapomíná. Průvodcem pohádkovým světem nám byl oblíbený večerníček, který si přichystal z pohádkové pokladnice to nejlepší. Pohádky posloucháme, hrajeme i kreslíme a věřte tomu, že i čteme. Jak, když nejsme školáci? No přece podle obrázků.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_MS_Vysoka_2020/

Na tři krále, ještě dále….                                                     17. ledna 2020

Hned 6. ledna jsme zvládli zatím náš největší kus cesty, a stálo to za to. Protože nám i lednové počasí stále umožňuje toulky přírodou a pozorování okolí lesa a běhání po kopcích nás baví, nechtělo se nám ani zpátky. Tentokrát jsme objevili výstavní krmelec plný potravy pro zvěř a překvapilo nás množství ptačích budek umístěných všude kolem.  Při výhledu z posedu jsme si vyzkoušeli orientaci jako Jeníček s Mařenkou. Ještě že naše cesta zpět nebyla podobná těm, které si tu i s křižovatkami vybudovaly hraboši a myšky, a do školky jsme trefili s jistotou. No a na zahradě si už hledáme práci a místo her na sněhu hrabeme jehličí a sbíráme spadlé větve.  Na letošní opravdové sněhuláky už nevěříme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_toulky_MS_Vysoka_2020/

Vánoce na míru                                                                   13. prosince

  Rok se pomalu chýlí ke konci a my máme za sebou zdobení stromečku, vánoční besídku pro rodiče, slavnostní rozsvícení stromu i nadělování. Adventní čas patří k těm nejhezčím.  Spousta vyslovených přání, dopisy Ježíškovi, poslech koled, pohádky, přibližování zvyků a tradic, to všechno přispívá k tomu, aby byly vánoce hezké a jak se zpívá v písničce…vánoce na míru.

I vám všem přejeme krásně prožité svátky se svými dětmi a blízkými,

pevné zdraví a spoustu radosti a hezkých zážitků v roce 2020.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_na_miru_MS_Vysoka_2019/

A kde jsou sněhuláci?                                                             10. prosince

Tak to vypadá, že si s nimi moc neužijeme. Sníh máme ve vzpomínkách na tuhé zimy a bílé vánoce, ale i když jsou ty letošní už za dveřmi, stále nám sněhová pokrývka chybí. Místo koulování pokračujeme v našich výpravách do okolní přírody a pozorujeme změny kolem sebe. Moc se nám líbí zkoumat terén na odlehlejších místech, kam se nevydáváme každý den.  Po silných větrech jsme objevili spoustu ochranných krytů na stromky a daleko odnesené plastové obaly, a taky krmelec, který potřebuje opravit a zbytky posedu, kam nebylo těžké vystoupat jako na rozhlednu. Štěstí jsme měli na stádo zvěře a pozorovali plaché srnky, které nás pozorovaly z povzdálí. Počasí našim toulkám přeje, ale všichni si přejeme sněhuláky už stavět, nejen kreslit.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehulaci_MS_Vysoka_20

Do nebíčka nebo do pytlíčka?                                            5. prosince

Nebyli jsme si moc jisti, ale dnešní vzácná návštěva to vyřešila po svém. Kniha hříchů vše odhalila, a protože co je psáno, to je dáno a naše prohřešky byly málo závažné a některé jen prťavé, nechal nám tady Mikuláš košík dobrot a čert odešel s prázdnou. Ale strach jsme trošku měli a slíbili před všemi, že budeme hodní, aby se o nás příště nikde nepsalo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas_MS_Vysoka_2019/

První sníh,                                                                            2. prosince

 první pokusy o tvarování koulí, první sněhuláčci, první krmení ptáčků, první mokré rukavice…    Martine, Martine, moc toho není.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_snih_MS_Vysoka_2019/

Vůně vánoc                                                                          28. listopadu

 Do vánoc zbývá tolik času, kolik nám vyměří 4 adventní svíce, ale už je mnohde cítíme i ve vzduchu. U nás ve školce zavoněly ze všeho nejdřív perníkem. Společně s maminkami jsme se pustili do zdobení kapříků, abychom mohli být pravidelně den po dni poctivým mlsáním svátkům blíž. Při práci musel voňavý perník odolávat našim jazýčkům, ale kdo ví, jak to dopadne doma…   Adventní kalendáře se všem vydařily, odpolední upovídané setkání bylo  příjemné a paní Bordovské přejeme hezké předsváteční dny a do Janova jí posíláme za voňavé kapříky naše velké poděkování.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vune_Vanoc_MS_Vysoka_2019/

Smutní včelaři                                                                      19. listopadu

Letošní listopadové počasí nám stále umožňuje toulky podzimní přírodou. Dny rádi trávíme v lese, kam to máme opravdu kousek a dnes se nám tu podařilo zastihnout i včelaře. Ukázali nám včelín s mnoha úly, vyprávěli o své práci, práci pilných včelek a jejich velké nemoci. Spoustu včelstev zahubila virová paralýza křídel a včelaři, a my také, jsme moc smutní, protože bude chybět zdravý med. Vycházky do lesa nás hodně baví, protože stále objevujeme, pro nás nová, zákoutí našeho okolí a pohledy na naši vesnici.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smutni_vcelari_MS_Vysoka_2019/

Čert a Káča                                                                           14. listopadu

Na čerty, kteří se za námi přijdou zanedlouho podívat, je ještě čas, ale už dnes jsme do pekla trochu nahlédli ve veselé pohádce našeho Smíška. 6. prosince by mohli být pekelníci taky tak hodní a milí, ale to se uvidí až podle našeho zlobení. Náš výlet autobusem byl prima, divadlo se nám líbilo, stihli jsme se podívat na sběrný dvůr, na poštu a do jídelny školáků a dlouhou cestu od zámku ke škole tam i zpět jsme hezky zvládli.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cert_a_Kaca_MS_Vysoka_2019_listopad/

Svatý Martin                                                                                    11. listopadu

 Bojím se, mámo, bojím se, táto, že nám i letos přiveze bláto….

Znáte děti. Na rozdíl od nás si přejí, aby tu sníh byl co nejdříve a nejlépe až po kolena, a debaty o tom, jaký Martin bude, jsou celý týden aktuální. Známe legendu, kterou rádi hrajeme, k tématu společně tvoříme a nezapomněli jsme samozřejmě na martinské rohlíčky, se kterými každý rok chodíme přát hezkou zimu v obci. No a teď ať se předvede Martin!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2019/

Halloween                                                                            31. října

je svátek, který sice nepatří k našim tradičním, ale do povědomí se svým veselým průběhem dostal hlavně našim dětem, které se již samy upomínají o aktivity spojené s dlabáním dýní, tvořením strašidel, strašením i koledováním. Ve školce jsme si užili od všeho trochu a práce k tomuto tématu, jak je vidět, nás bavila.  A ta plechovková příšera?  Ta k halloweenu nepatří, je to klasický český strašák do zelí, který nás na vycházce svou písničkou přilákal, ale taky vlastně straší a moc se nám líbil.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Halloween_MS_Vysoka_2019/

Návštěva zámeckého parku                                               22. října

ukončila náš projektový týden. Sluníčkové počasí, krásné stromy, hromady zlatého listí, podzimní piknik, sbírání kaštanů…to všechno patřilo k hezkému dopoledni. A co víc? Pan kastelán nám umožnil pohled z balkonu, prohlídku prostor, a hlavně osahat si techniku, kterou k práci používá, což bylo pro všechny super. No a na závěr ještě něco. Nahlédli jsme pod pokličku a dozvěděli se o přípravě dýňových nápojů. A samozřejmě jsme se do školky nevraceli s prázdnou. Zkrátka, další hezké zážitky a prima den.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svatek_stromu_MS_Vysoka_2019/

Sobotní setkání seniorů v Bartultovicích                          19. října

jsme zpestřili svým vystoupením. Přijely nám pomoct i kamarádky z Jindřichova. Poprvé sem zavítaly také děti z albrechtické školky, které roztleskaly celý sál.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Setkani_senioru_10_2019_MS_Vysoka/

Rodičovským objektivem                                                   19. října

Na zahradě stihli rodiče kromě zábavy zachytit své ratolesti v akci a nabídli ještě několik snímků ze společného odpoledne.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Objektivem_rodicu_MS_Vysoka_2019/

Den stromů                                                                          17. října

 je náš projekt, se kterým se krásně pracuje, protože, kdo by stromy neměl rád? A obzvlášť jejich krásu teď na podzim. Spoustu jsme se o nich dozvěděli a pozvali si rodiče, aby se do aktivit v rámci projektu zapojili s námi. Zahrada se zaplnila a smích a veselí přilákal školáky, se kterými jsme opékali buřty a pouštěli draky. Děti předvedly, co se od září naučily, plnily zábavné úkoly a rodiče se nenechali zahanbit, vždyť se podívejte na ten strom. Taky byli šikovní, a i když by si zasloužili za práci a super náladu, lístečková medaile byla opravdu jen pro děti.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_MS_Vysoka_2019/

Pade doktore, už báb zase rýbu…                                      15. října

Jíte zdravě a máte dost vitamínů?

Každý den ovoce, nejenom na vánoce.

To je rada, tu my známe, tak s tím něco uděláme…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zdrave_dobroty_MS_Vysoka_10_2019/

My se práce nebojíme                                                         7. října

a protože je jí na podzim na zahradě opravdu dost, je potřeba přiložit ruce k dílu. Uklidili jsme poslední rajčata, která nám první mrazík už nedovolil dojíst, pomáháme hrabat listí a u cesty ve vesnici jsme uklidili nepořádek kolem kaštanu, kam chodíme sbírat spadlé plody. Na co?  Přece na hraní a něco pak pro zvířátka do krmelce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prace_se_nebojime_MS_Vysoka_2019/

Když si s námi vítr hraje                                                     2. října

 Silný vítr někde způsobil škody a mnohé potrápil, ale ten náš, si s námi hrál. Na zahradě přenášel spadané listí z místa na místo a nakonec si je hezky přilepil na náš plot. Napadlo nás zkoumat jak je silný, odkud fouká, kam se před ním schovat. Ruličky pokladních pásek nám vlály nad hlavami a ze šňůry si je chtěl vítr odfouknout někam přes pole. Ještě že nám nevzal čepice.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hratky_s_vetrem_MS_Vysoka_2019/

Veselá vycházka                                                                25. září

Dnešní vycházku do Bartultovic zvládli s dobrou náladou také naši malí kluci a měli ještě dost sil i na hry na průlezkách, které cestou jejich pozornosti samozřejmě neunikly. Společně jsme prohlíželi zahrádky, objevovali barvy, hledali a pojmenovali, co se nám líbí. Ze zapomenutého balonu, který kluci objevili cestou na pole, se vyklubala velká pýchavka. Tu viděli poprvé a podrobili ji důkladnému zkoumání. Uvidíme, co nás čeká příště.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prochazka_MS_Vysoka_2019/

Kam se poděla nota?                                                           23. září

Smíšek si pro nás tentokrát připravil Malované zpívánky – pohádku o ztracené notě e. Bez ní by se nám špatně zpívalo, proto jsme s hledáním houslovému klíči rádi pomohli. A jak to dopadlo? Jako každá hezká pohádka…Naši nejmenší s námi byli poprvé a návštěvu v Jindřichově si hezky užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smisek_MS_Vysoka_9_2019/

Září – na léto jde stáří…                                                      16. září

Pomalu si zvykáme na režim běžného školního roku. Ráno musíme brzy vstávat a hurá do školky, kde s kamarády vymýšlíme hry a činnosti, které nás baví. Na zahradě průběžně sklízíme naši úrodu a Aleškova maminka nám vitamíny doplňuje doma vypěstovanými melouny a hroznovým vínem. Máme tu houby, a to nejen na zahradě, ale i v šatně, urodilo se pár jablíček, které naší jablůňce sluší, a brzy se určitě vypravíme zkontrolovat zahrádky a pole v okolí. Během prvních dnů jsme oslavili narozeniny Aleška a Sofky, naučili jsme se písničku o zdravém zajíčkovi a v pondělí pojedeme do divadla. Prostě, pořád něco….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2019/#

Pole už jsou dávno holá….

Léto pomalu končí a za prázdninami udělala poslední horká neděle definitivní tečku.

Plni zážitků a čerstvých sil se 2. září školáci vrátili do svých lavic a naši nejmenší za svými kamarády do školky. Aby se jim tady líbilo, snažili jsme se o prázdninách, v rámci možností, prostředí zútulnit, přičemž nám svou pomoc nabídli také rodiče dětí. Za pomoc při malování, úklidu a údržbě zahrady děkujeme rodičům Christiánka a Aleška.

 Dnes tedy všechny vítala školička, tak trochu v novém kabátě, všem se nám tady líbilo a sladké kornouty byly super!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zari_2019_MS_Vysoka/

ŠKOLNÍ ROK 2019 – 2020

Letadlem, vlakem, autem nebo lodí?                                  26. června 2019

Jeďte si, čím chcete, a jak se vám to hodí …

Prázdniny jsou tady, čeká nás cestování třeba k babičce nebo k moři, a proto jsme se věnovali tématu kam, čím a hlavně, co musíme znát, abychom se chovali všude bezpečně.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravka_MS_Vysoka_2019/

Skvělý nápad                                                         18. června

Navštívit oboru Janovská dolina byl nápad, který jsme v úterý hned po ranní svačině zrealizovali. Náš sympatický průvodce byl připravený a džípem nás provezl celým areálem, který zahrnuje nádherné lesy a louky o rozloze mnoha stovek hektarů. Otevřely se před námi nádherné výhledy do janovského údolí s domečky a dominantou kostela. Pozorně jsme sledovali okolí a mezi stromy hledali pohyb zvěře, která se před námi skryla, ale zkušený Martin přesně věděl, která zákoutí rozlehlé obory s námi prozkoumat a tak jsme měli štěstí na stádo statných jelenů, kteří se svými mohutnými parohy v trávě prozradili, viděli jsme několik srnců a zajíců, kteří panáčkovali a naši přítomnost nebrali v úvahu. U jednoho z rybníků jsme pozorovali stádo nádherných koní i s hříbaty, jejichž zbarvení tolik okouzlilo naše holky, že si je přály mít doma. V závěru prohlídky jsme se seznámili s Artemis a Rikim, což jsou majestátní orli skalní a měli jsme možnost si je pohladit. K dravcům tady patřily poštolky, sokoli, …a náš průvodce se zároveň předvedl jako zkušený sokolník, který svou práci dělá s láskou.

Moc děkujeme Martinovi Maluchovi, který nám umožnil návštěvu obory a věnoval nám svůj čas, za krásné zážitky, vyčerpávající informace o chovu i lovu zvěře a za setkání s Artemis a ostatními dravci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Obora_Janovska_dolina_MS_Vysoka_2019/

Naše zahrada                                                                        20. června

 

Bylo ráno a byl čtvrtek, jaký krásný den,                        

ve školce zas řádil krtek, lezl z díry ven.

Kdo tě pustil do zahrady, zlostně jsem se ptal,

 obrátil se ke mně zády a ryl klidně dál …..

a jako by to bylo málo, housenky se nám pustily do úrody právě teď, když dorostly ředkvičky a hrášek. S těmi jsme si ale snadno poradili a co jsme si zaseli, to jsme si i snědli a pod zdravými dobrotami se nám na zahradě prohýbal stůl také, když měla Ninka narozeniny. Na zahradě teď trávíme většinu času a dopřáváme si od všeho trochu – trochu práce, trochu zábavy, trochu tvoření, trochu lenošení, trochu legrace ….a tak je to fajn.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_zahrade_MS_Vysoka_2019/

Nejenom za plotem.                         14. června

Na našich vycházkách máme možnost pozorovat život ve vesnici a blízkém okolí, který se tady vyznačuje zejména zemědělstvím a chovem dobytka. Na jaře jsme ve stádech ovcí viděli krásná mláďata a prohlédli si již rezavou zemědělskou techniku, která donedávna plnila při práci na poli svůj účel. Při exkurzi na místní farmě pana Friče to byl naopak zbrusu nový traktor, moderní stroje a zastihli jsme při práci zaměstnance, kteří nám dovolili na chvíli kolos „řídit“ a rozhlédnout se z výšky kabiny. Zdejší stádo krav má kolem 500 kusů a patří k němu i okatá třídenní telátka a statní plemenní býci. Vše během roku sledujeme přes plot, ale tady při pozorování z blízka to bylo mnohem zajímavější.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nejenom_za_plotem_MS_Vysoka_2019/

Dopoledne v sedle                                                     6. června

Další hezký den jsme strávili návštěvou Jindřichovského dvora, kde nás paní majitelka přivítala hned ráno a věnovala nám čas při ukázce čištění koňů v úvazišti, při prohlídce stájí s nádhernými hříbaty a hlavně – pomohla nám do sedla a vodila na trpělivé Didlině podle zájmu pořád dokola. Prohlédli jsme si i ostatní koně, dozvěděli se některé zajímavosti a odnesli si s sebou moc hezké zážitky. Náš malý výlet jsme ukončili pobytem v zámeckém parku. Tady na nás čápi z komína volali něco ptačí řečí a sledovali, co děláme. No… odpočinek i osvěžení po náročném dopoledni v sedle jsme už potřebovali.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopoledne_v_sedle_MS_Vysoka_2019/

Svátek dětí                                             30. května

jsme oslavili na zahradě i s našimi prťaty. O zábavu a legraci nebyla nouze, ukázali jsme, co v nás je a nebáli se ani těch složitějších úkolů a sportovních disciplín. Jen v závěru se nám nějak přestalo dařit, protože najít poklad, bylo docela obtížné. Kde jen může být, když jsme v každém koutě zahrady byli 3x. Nakonec se podařilo a za veselým dnem jsme přece jen udělali sladkou tečku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Detsky_den_MS_Vysoka_2019/#

Smíšek                                                                 27. května

tentokrát přivezl do Jindřichova Indiánskou pohádku se dvěma zábavnými představiteli indiánského kmene. Dobře jsme se bavili a společně s Malým bobrem si vyzkoušeli indiánský pozdrav i pokřik. Měli jsme čas i na pobyt na zahradě a vyzkoušeli si jindřichovské průlezky

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smisek_MS_Vysoka_2019/

NĚCO O PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN                          20. května                                 

Počasí nás zkouší a občas nepustí na zahradu, ale domluvenou návštěvu skleníku jsme kvůli  dešťovým kapkám neodkládali. Paní  Dozbabová patří mezi zkušené zahradnice a svým hospodářstvím a skleníkem nás ráda provedla. Dozvěděli jsme se, jak se o sazenice ve skleníku pečuje a které vysazuje nejčastěji a s sebou jsme si odnesli rajčata do naší malé zahrádky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zahrada_MS_Vysoka_2019/

SOKOLNÍCI                                                                            17. května

Dnešní dopoledne jsme strávili, pro nás, netradičním způsobem.  Dravce, které můžeme občas pozorovat v přírodě, anebo si je prohlížíme na obrázcích v knize, jsme dnes viděli úplně zblízka a mohli si na některé ptačí krasavce sáhnout a vnímat jejich hebké peří, oči jako korálky a ostrý zobák, který vzbuzuje respekt.   Byli jsme rádi, že jsme cestu do Jindřichova uskutečnili, protože podívaná stála opravdu zato.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sokolnici_MS_Vysoka_2019/

Sláva, nazdar výletu,                                                                       14. května

nezmokli jsme, už jsme tu…

 

 Je pravda, že letos nás sluníčko na cestě do Ostravy nedoprovázelo a před cílem se hezky rozpršelo, ale do světa techniky to bylo od autobusu jen kousek, tak nám déšť vlastně nevadil. Průvodkyně areálem nám poskytla zajímavé informace, plnili jsme úkoly, u kterých nechyběla legrace, a trochu jsme pracovali. A komu se jen tak podaří prozkoumat proslulou ponorku kapitána Nema? Všichni jsme se na chvíli ocitli 20 tisíc mil pod mořem a pozorovali život v moři z pohodlí hezky vybavené kajuty. A závěr? Batůžky, prostřete se! Bylo fajn, sláva, nazdar výletu, jedeme domů.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Ostravy_Ms_Vysoka_2019/#

Mámo, mamko, dám ti kousek nebe,                 10. května                         

vím, že mě máš ráda a já zase tebe.

Nebe neubude, na každého zbude,

ať se mají všichni dobře, támhle, tady, všude…

 

Pro maminky jsme vyrobili hezká přání a voňavá mýdla a společně oslavili jejich svátek na jarní besídce, kde si připomněly i svá dětská léta a zatančily si s námi známý taneček. Děkujeme rodičům za sladké překvapení, mlsání bylo za naši snahu určitě zasloužené.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek_Ms_Vysoka_2019/

DEN „ H „                                                                            25. dubna

jsme vlastně pojmenovali dnešní den D, na který jsme se moc těšili, a protože jindřichovští hasiči byli skvělí, to velké písmeno si od nás zaslouží. Poprvé jsme společně navštívili hasičskou zbrojnici, kde se nám věnovali členové SDH a přiblížili nám svoji práci i její význam pro nás všechny. Bylo se na co dívat, skoro jsme zapomněli zavřít pusu a se zájmem sledovali, co vše ke své práci potřebují a poslechli si historky ze skutečných zásahů. Moc touto cestou děkujeme za příjemné dopoledne a super jízdu, kterou nám umožnili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hasici_2019_Ms_Vysoka/#

Zelený čtvrtek                                                                  18. dubna

byl dalším dnem našeho společného setkání se školáky. Využili jsme školní prázdniny a pozvali své kamarády i s rodiči do školky už dopoledne. Všichni věděli, že je čeká práce na zahradě a s chutí se do ní pustili. Společně jsme upravili záhon, zaseli hrách, ředkvičku a zasadili 3 okrasné keře. Maminky se s námi pustily do úklidu hračkárny a my všichni pak do připravené hostiny a společných her. Tvoření nám trochu komplikoval větřík, který neustále bral naše papíry, ale byla to legrace a na další společný den se už těšíme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zeleny_ctvrtek_MS_Vysoka_2019/#

Velikonoční svátky                                                                     10. dubna

 se bez osení neobejdou, proto jsme si vše potřebné od A do Z na zahradě sami připravili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonoce_MS_Vysoka_2019/

Jaro už je tu,                                                          15. dubna

a je vidět na zahradách, všude kolem nás, a u nás ve školce samozřejmě taky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Vysoka_2019/#

Ukliďme svět, ukliďme Česko           9. dubna

Země si svůj svátek připomene hned po Velikonocích, ale kdo chce, může jí dát dárek kdykoliv, tak jako my. Přidali jsme se k ekologické akci a zapojili se do úklidu nejbližšího okolí. Vybrali jsme si cestu spojující Vysokou s Bartultovicemi, kam chodí lidé na procházky a tamější  FITPARK. Pytle na odpad byly brzy téměř plné a naším přáním je, aby byli všichni k přírodě ohleduplnější a mysleli na Zemi nejen v den jejího svátku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklid_Cesko_Ms_Vysoka_2019/

Kliď se, zimo, bylas dlouhá,           5. dubna

v nás už kvete jarní touha

  1. Tradiční vyhánění zimy se letos krásně vydařilo. Sluníčko šlo s námi celou cestu až k potoku do „sasankového lesa“ k hraničnímu kameni. Bylo tu opravdu moc hezky, a abychom si byli jisti, že Mořena skutečně odplave, trochu jsme jí pomohli, aby neuvízla na naší straně hranice, a na cestu pak s radostí zamávali. Nebudou se na nás v Polsku zlobit?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Morena_Ms_Vysoka_2019/#

Probudil se malý brouček na stráni,           15. března                                      probudil se ze zimního dřímání…

Minulý týden jsme se připravovali na oslavy MDŽ. Vyrobili jsme pro všechny voňavé dárky a zábavné odpoledne v Pitárné jsme zpestřili svým vystoupením. Cvrček hrál broučkům a beruškám k tanci na opravdové housle a bez mikrofonu jsme hezky hlasově zvládli přednes i písničky o jaru.  Potlesk a tašky plné dobrot, kterými nás paní starostka odměnila, byly zasloužené.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_MDZ_2019/

Bavil nás opět Smíšek                                                                 14. března

Po delší době jsme zavítali do jindřichovské školky, abychom se společně s dětmi, které už tady známe, zasmáli se Smíškem. Veselá slepičí pohádka stála opět za to a na další setkání s našimi herci se těšíme už teď.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2019/

Požární ochrana očima dětí              7. března

Do letošní výtvarné soutěže posíláme hasičům práci Jardy.  Tuto profesi má hodně v oblibě, přál by si jako hasič lidem v nebezpečí pomáhat a toto téma se mu podařilo hezky výtvarně zpracovat. Tak držíme palce, Jardo,  a uvidíme….

Zpátky do pohádky                                                             22. února

Pozvání do knihovny za pohádkou od nás tento týden přijali naši starší kamarádi ze školy, rodiče, a sešli jsme se tu také s pravidelnými návštěvníky. Paní učitelka Helenka nám vysvětlila spoustu věcí, které se týkají pravidel vypůjčování knih, společně jsme si vyprávěli o těch nejoblíbenějších a poslechli si příběh, který nám přečetla paní Janotová.  Dospělí návštěvníci, společně se školáky, dostali za úkol poznat pohádky podle našich obrázků a musíme říct, že to dobře zvládli a pro nás to znamená, že se nám kreslení daří. O knihách a zacházení s nimi jsme si zazpívali, vytvořili Knihu kamarádů, na níž se všichni podíleli svou kresbou, smlsli jsme si na připravených dobrotách a na konec jsme každému věnovali záložku do knihy, kterou jsme sami vyráběli. Vypadá to, že si společné odpoledne někdy zopakujeme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Knihy_Ms_Vysoka_2019/

Kdo tu skákal hop a hop?                                                               10. února

Sníh nám poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána…

 

To vás asi nenachytáme. Tady to nebyla ani vrána, ani havran z pohádky, ale naši kluci si kreslili a psali do sněhu a vydařilo se jim i stavění sněhuláků a tvoření obřích koulí. Zkrátka, prima hry na sněhu nás baví.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stopy_zviratek_Ms_Vysoka_2019/

Zaplakala knížka, vytrhli z ní list.

Co si jenom počnu, kdo mě bude číst?

Dobro nad zlem nevyhraje, nemám konec pro pohádku…

Pomozte mi, dobří lidé, dejte mě zas do pořádku.

 

Pohádky, těch je! Známe jich spoustu z televize, kde jeden kreslený příběh střídá druhý, ale ve školce teď společně objevujeme kouzlo těch nejkrásnějších klasických pohádek v knihách. Vyprávění, čtení, hraní rolí i výtvarné ztvárnění byly obsahem našich zimních dnů. Vyrobili jsme si knihu, víme, jak s ní zacházet, máme svou záložku a učíme se číst obrázkové příběhy. Teď se těšíme na další návštěvu knihovny, kam tentokrát za pohádkou pozveme i školáky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_Ms_Vysoka_2019/

Lednový sníh

Mrazivé dny střídá obleva, bílá nadílka často mizí před očima, a i když jsme se snažili vystihnout tu správnou chvíli ke stavění sněhuláka, dopadlo to tak, že jsme jen nakupili sypký sníh na hromadu nazvanou „sněhové strašidlo“. Že bychom sněhuláky opravdu jen kreslili?  Ale určitě si zimu ještě užijeme, protože jak říká pranostika: Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu. A viděli jste naši zahradu?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lednovy_snih_Ms_Vysoka_2019/

Poslední společné dny v tomto roce jsme si ve školce užívali ve sváteční náladě. Přispělo k tomu naše vánoční povídání, koledy, mlsání cukroví, seznamování se zvyky, které dodržujeme a taky předvánoční rozsvícení stromu v obci, kam si naše zpívání přijely poslechnout i všechny naše „školkové učitelky“. Velkou radost nám samozřejmě udělaly dárky pod stromečkem, ale možná ještě větší ta troška předvánočního sněhu. Stačila nám k tomu, abychom vytáhli boby a trochu se vyřádili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_MS_Vysoka_2018/

 

Posílám hvězdičku, splní mi přání

ať všichni na světě mají se rádi.

Ať jsou k sobě milí a daří se všem,

veselé vánoce přejeme vám všem!

 

Předvánoční, po jehličí voňavá nálada naplnila naši školku do všech koutů a ke sváteční atmosféře přispěla návštěva rodičů, které jsme pozvali na vánoční besídku. Přišli i s našimi staršími sourozenci a naše vystoupení se všem líbilo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_Ms_Vysoka_2018/

S čerty nejsou žerty

  1. prosince byla v každém z nás malá dušička. Při čertovském účtování se totiž mezi hříšníky, zapsanými v pekelné knize, nějakým nedopatřením objevila i naše jména. Nezbylo, než se s čerty dohodnout a slíbit, že na sebe budeme hodní a tak naštěstí nakonec odcházeli s prázdnou. S kamarády jsme si pak hráli a pomáhali jim strojit stromek. Ale i u nás se vše na vánoce už chystá. Určitě si umíte představit, jak jsme všichni netrpěliví a nemůžeme se dočkat …každým překvapením a mlsáním z adventního kalendáře jsme štědrému dni blíž a tak dny počítáme, tvoříme, zpíváme si, připravujeme vánoční vystoupení a ……čekáme a čekáme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_Ms_Vysoka_2018/

Za pohádkou.                                                                                                21. listopadu

Ve středu jsme se vypravili za kamarády do Jindřichova na pohádku O pejskovi Gurášovi. Dobře jsme se bavili a spolu s herci se také zapojili do hry.  S našimi kamarády jsme si společně hráli, věnovali se našemu tématu o zimě a prohlédli jsme si přípravnou třídu v ZŠ.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2018/

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                          9. listopadu

 

Koník cválá po polích, veze, veze, bílý sníh,

my tu máme podzim ještě, padají jen kapky deště.

Martine, Martine, jenom vítr šumí, hučí, skučí v komíně…..

Kde nic, tu nic!

Víte, že Martin na bílém koni přivezl sníh přesně 11. 11. naposledy v roce 2007?

Známou legendu o dobrosrdečném vojákovi a podkovičkách, které se proměnily na makové rohlíčky, jsme si několikrát společně sehráli a pustili se do pečení. Písničkami a voňavými rohlíčky jsme pak přáli hezkou zimu lidem v obci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2018/

Malý výlet                                                                            1. listopadu

Tento týden nás tady moc není, protože kamarádi jsou nemocní, ale i tak jsme si dny spolu užili. Včera nás čekalo tak trochu strašidelné halloweenské tvoření a dnes pěkný výlet na výstavu preparovaných zvířat do Petrovic. Byli jsme překvapeni množstvím zajímavých exponátů a kluci obdivovali hlavně divoké prase a vlka. Cestou zpět jsme navštívili paní ředitelku ve škole a jindřichovský zámecký park. Tady se nám taky líbilo, tak obrovské stromy jsme viděli poprvé.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2018_Ms_Vysoka/

Pomáhat a chránit                                               24. října

Co si asi dnes mysleli lidé z okolí, když uviděli stát u naší školky policejní auto?

Naštěstí se tu ale nic zlého nepřihodilo a pro nás nevšední návštěvu jsme netrpělivě očekávali. Policisté nám ukázali svou výstroj, na vlastní oči jsme viděli zbraň a vyzkoušeli pouta, poslechli jsme si spoustu užitečných rad, které se týkají našeho bezpečí. To nejlepší bylo samozřejmě nakonec – měli jsme dovoleno prozkoumat policejní auto a vyzkoušet majáky. Za hezké dopoledne, omalovánky, pexesa a knihu děkujeme příslušníkům PČR z Města Albrechtic.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Beseda_s_PCR_Ms_Vysoka_2018/

Ze století do století stromy rostou a čas letí…      17. října

Na svých vycházkách do přírody se učíme vnímat její krásu i pestrost a každoroční svátek stromů je pro nás zároveň vhodnou příležitostí k jejich objevování v okolí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Vysoka_2018/

PODĚKOVÁNÍ

Letos měly včelky opravdu hodně práce a příroda se postarala i o bohatou úrodu na všech zahradách. Za zásobu medu, který nám vystačí na celou zimu, moc děkujeme tatínkovi naší Šárinky, a všem posíláme SLADKÝ pozdrav.

ŘÍJEN

Krásné podzimní dny trávíme společně na zahradě a jsme rádi, že se na nás sluníčko ještě směje. Máme tu spoustu práce – pomáháme při údržbě zahrady,rozlišujeme stromy  a porovnáváme jejich listy a plody, tvoříme z přírodnin. Hezké chvíle si tu neužíváme sami, podívejte se na naše pravidelné návštěvníky. Náš malý kamarád krtek, který nás provází všemi tématy o přírodě, se tu zabydlel natrvalo. Po každém víkendu napočítáme 20 nových kopečků a špačci dostali odvahu a z vedlejší louky taky přiletěli, abychom je mohli pozorovat zblízka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_rijen_2018/

ZÁŘÍ 2018

Volá jabloň sluníčko: „Vymaluj mi jablíčko!“

Omaluji ti je všecky, já mám barev plné necky.“

 

A jsme zase tady! S novým školním rokem začalo naše pravidelné setkávání a činnosti ve školce. Hezké počasí nás nechává trávit dny na zahradě a v přírodě a to je moc dobře. I když jsme malí, pomáháme při činnostech, které naše prostředí zkrášlují a práci se nevyhýbáme ani na zahradě. A co vy? Už máte vitamíny na zimu? Naše maminky nám pomohly sušit jablíčka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2018/

Den Země                     18. dubna

Ve středu 18. 4. jsme si nachystali tašky na tříděný odpad, lopatky, ochrannou rukavici a společně se vydali směrem k Bartultovicím. Celou cestu jsme sbírali a třídili odpadky, a že jich bylo dost. Tam nás už čekali občané Bartultovic, kteří sbírali odpadky z druhé strany. Společně jsme zasadili krásný stříbrný smrk, který se stane budoucím vánočním stromem ve vesnici. Jako odměna nás čekalo vyžití na průlezkách a cvičebním nářadí a pochutnali jsme si na opečených buřtech. Krásný den pokračoval návštěvou zvířecí farmy u Westernu, kde nás pohostili palačinkou s čokoládou a šlehačkou a osvěžující limonádou. Děkujeme všem, kteří s námi tento den prožili a zpříjemnili.

Myslím, že i my jsme se zasloužili o kousek krásné země kolem nás a prožili KRÁSNÝ DEN.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_MS_Vysoka_2018/

Jaro se sluníčku líbí,

může ho celý den hřát,

pivoňky motýlům slíbí,

teplo je tak akorát…

Vynesli jsme Mořenu a zimu s radostí vyhnali, protože i nám se jaro líbí a s nedočkavostí na něj čekáme. A konečně je tady. Přivítali jsme ho společně se seniory při setkání v Pitárné, které jsme zpestřili jarními písničkami a básničkami. Ve školce nechyběla pilná příprava na svátky jara. Seli jsme osení, vyráběly velikonoční přáníčka a ozdoby. Vyzkoušeli jsme si také zasít semínka petrželky a bazalky. Vyrostou nebo ne?