Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Vysoká 2022-23

Dění v MŠ Vysoká

Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál > Mateřská škola > MŠ Vysoká > Dění v MŠ Vysoká

Je to tady dva měsíce radovánek
Přejeme všem, nejen dětem, krásné a pohodové prázdniny🥰 plné prosluněných dnů🌞!
Kolektiv MŠ Vysoká

Indiáni jedou, copak asi vezou?                                                                                      14.7.2023

Závěrečný týden letošního školního roku jsme věnovali tématu indiánů🛶🪓. Dozvěděli jsme se informace o tom, kde žijí, jaké jsou jejich zvyky a tradice. Vyrobili jsme si indiánskou čelenku a náhrdelník, zkusili si vymyslet indiánské jméno a bojový pokřik, zatancovat dle instrumentální hudby a zabubnovat na vyrobené bubínky🥁. Na školní zahradě jsme se pokusili lukem a šípem🏹 trefit bizona a naučili se plížit potichu, jako pravý indián. Toto všechno se nám určitě bude hodit v nadcházejících prázdninových dnech, kdy si na indiány určitě zahrajeme společně i s kamarády z vesnice😀.

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/indiani-ms-vysoka-7-2023/album

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Rozloučení s předškoláky                                                                                    13.7.2023

Rok se s rokem sešel, a opět zde máme konec školního roku. Neloučili jsme se jen s ním, ale zároveň i s našimi dvěma letošními předškoláky Aleškem a Christianem. Děti z mateřské školy si připravili vystoupení s pásmem písniček, básniček a tanečků. Vystoupení to bylo veselé, protože se do něj nakonec zapojili i malí sourozenci, kteří se společně s rodiči přišli na brášky podívat. Popřát hodně školních úspěchů přišli oběma klukům za obec Vysokou p.starosta Radim Hranec a za ZŠ Jindřichov p. ředitelka  Mgr. Zlata Steuerová, MBA. Oběma tímto děkujeme za krásné dárky a školní pomůcky, které budoucím školákům předali, a které zcela určitě využijí  v 1.třídě, do které po prázdninách nastoupí. Nezbývá jen popřát ať oba kluci vykročí 4.září tou správnou nohou a přejeme za celou mateřskou školu spousty školních úspěchů a nových zážitků!

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/rozlouceni-s-predskolaky-ms-vysoka-7-2023

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

,, Dřevěnění”                                     11.7.2023

Dostala se k nám milá pozvánka na netradiční výstavu. A protože jsme děti zvídavé, rozhodli jsme se, že se půjdeme podívat a tím, jsme si i krásně protáhli naše nožky, šli jsme totiž pěšky. Pohybu se nebojí a do Bartultovic to nemáme daleko. 😊 

Na začátku výstavy nás uvítal sám autor dřevěných výrobků Ing.Petr Kruka, a ukázal nám všechna svá díla, překvapivě se výstava týkala různých výrobků ze dřeva. Některá byla velmi zajímavá, a dozvěděli jsme se spousty nových informací o zpracování dřeva🌳🌲, i jak se daný kousek vlastně vyrobí, a co vše je k tomu potřeba🪓. Také jsme se zaujetím poslouchali, jakou má daný strom barvu, každý má totiž jinou a seznámili jsme se i s novým pojmem letokruhy, kdy nám bylo vysvětleno panem autorem k čemu jsou. V závěru pan Kruka rozdal všem přítomným krásná 🛩 a 🐍 ze dřeva, které pro děti vyrobil, a udělal jim tím velkou radost😊.

Tímto děkujeme za krásnou komentovanou prohlídku a za nové informace, ještě teď je vstřebáváme. Těšíme se na další výstavu a panu autorovi přeje mnoho sil do zpracování dalších krásných věcí (mimochodem jsou i na prodej) 😉  

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/dreveneni-11-7-2023-vysoka-bartultovice

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., 

Cestování za poznáním – Pravěk       7.7.2023

Pralidi žili v jeskyni,
Ale neměli žádnou kuchyni.
Vyráběli si nástroje z kamene,
Jedli však vše zelené.

Ano, ano je to tak, prozkoumávali jsme dobu pravěkou. Stali se z nás neandrtálci, kteří si dny v MŠ před volnem užili. 

Seznámili jsme se s jejich vývojem, místem, kde žili, co jedli, a jaké nástroje používali. Také s jejich mluvou a tancem, u kterého jsme zažili spoustu legrace. 

Vyzkoušeli jsme si mamutí počítání, opis slov, rozbor příběhu Kouzelné kameny kamarada Maxe, kdy jsme se na otázky snažili odpovídat celou větou. Vyzkoušeli jsme si i rytmizaci písně na různé velikosti kamínků, u kterých jsme zjišťovali různorodost a barevnost zvuku. A také jsme si vyzkoušeli dobové šití a vyrobili si 🐯 Šavlozubého. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis.

Podívejte, támhle, děti,                                                                                      30.6.2023

raketa tam vzduchem letí,

na Zemi vystartovala, na dlouhou cestu se dala.

Letí, letí na Měsíc.

Vidíte ji? A už je pryč.

A kam se ta naše raketa všude vydala🚀? Jaké planety při cestě na Měsíc 🌛jsme z ní mohli vidět? Kdo je to kosmonaut👨‍🚀, a proč musí mít na sobě skafandr? Odpovědi na všechny tyto otázky jsme se pokoušeli hledat při našem cestování po Vesmíru a jeho známých planetách. A aby to cestování bylo opravdové, vyrobili jsme si i naše rakety, a v jedné jsme i dokonce na ten Měsíc odletěli😃. Nezapomněli jsme ani na sluníčko🌞 a sluneční soustavu. Ale přeci jenom doma je doma🙂, takže jsme se po všem to bádání a poznávání nových planet rádi vrátili, a honem utíkali na zahradu ochutnat krásně dozrálé třešně, které tam na nás čekaly🍒. Ty u ufounů nenajdeme🤣. Hurá, prázdniny jsou za dveřmi!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cestujeme_Vesmirem_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Cestování za poznáním – znaky léta a počasí                                                                    23.6.2023 

Ťuká, ťuká déštík, 

Na barevný ☔. 

Ťuká, ťuká prstíkem, kdo je pod tím ☔. 

To jsem Já, panenka, máčí se mi sukénka. 

Tebe nechci kapičko, Já mám radši 🌞. 

Jak vám básnička napovídá, a správně jste uhádli, tak nás celým týdnem provázelo téma počasí a znaky léta. Seznámili jsme se s různými druhy  ⛈️⚡☀️🌥️🌦️🌬️🌪️🍃🌈🌨️❄️ a s jejich správnými názvy. Snažili jsme se je ztvárnit pantomimou a výtvarně, ale také jsme si užili plno srandy při hrách motivované příběhy o počasí. Také jsme si povídali o znacích léta, zopakovali jsme si roční období a měsíce, a připomněli jsme si datum, kdy nám právé léto začíná. Zopakovali jsme si i názvy ovoce, které sbíráme právě v létě například 🍓🍒🍑 a další. Procvičili jsme si také i barvy a tvary. Celý týden nám uběhl, ani nevíme jak, a dozvěděli jsme zase spoustu nových věcí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Znaky_leta_pocasi_MS_Vysoka_2023/

 Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Cestování nás baví, aneb výlet za bylinkami 

                                                            21.6.2023 

Počasí a zdraví nám přálo, proto jsme se mohli vydat na další naplánovaný výlet. Tentokrát nás nožky zavedly na nedaleký ranč, který máme od nás kousek, jak se říká, co by kamenem dohodil. Jenže to jsme nevěděli, že cesta tam bude trošku trnitá. Ale nás žádné překvapení neodradí. První zastávka byla v Osoblaze, kde jsme čekali na přestup, a aby nám to rychleji uteklo, tak jsme se zašli podívat na náměstí, kde jsme si prohlédli památný tank, který je symbolem padlých vojáků. Děti si jej prohlédli a hodně je zaujal. Více se dozvíme na dalším chystaném výletě, který pro nás připravil pan starost.😉

Ale zpět. Po zastavce v Osoblaze jsme přesedli na další autobus, který nás už dovezl na očekávané místo. Děti si před prohlídkou ranče daly menší občerstvení, které jim nachystaly jejich maninky a byla to ňamka, a jak víme venku chutná ještě líp a to máme rádi. 

Po svačině nás čekala prohlídka ranče. Seznámili jsme se s různými druhy bylin, o kterých jsme si už povídali i ve školce, ale tady jsme je viděli naživo. Byly to třeba kopřiva lékařská, pomněnky, hloch, heřmánek, pampeliška, bodlák, jitrocel, bez černý a další.  

A putováním po ranči jsme narazili na nové dva čtyřnohé kamarády, kteří nás doprovodili až do části, kde se majitelé ranče starají o nemocné zvířata. Seznámili jsme se s novým pojmem, jako je hippoterapie, tu jsme si i vyzkoušeli a dozvěděli jsme se, že cizí koně nesmíme ničím krmit, ničí to tím jejich výcvik!!  

Dále jsme potkali králíky, kozy, kachny a malé kůzlátka. 

Paní nám také povídala, jaký účinek bylinky mají i na zvířátka, a že si musíme dát pozor, abychom je neotravili. 

Po menším dešti, před kterým jsme se schovali ve stodole, jsme se vydali na autobus, čekání jsme se zkrátili procházkou a kochali se malebnou krajinou. Cestou jsme si opět mohli zopakovat názvy bylin, s kterými nás seznámila paní z ranče. Bylo jich kolem nás plno. 

Tímto děkujeme za možnost ranč navštívit, máme plno nových dojmů a poznatků. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Majoranek_Ms_Vysoka_2023/

Vložila: Bc Michaela Žáčková,DiS. 

Paní zebro, na slovíčko.                                                                                                     16.6.2023

Kde jste koupila to tričko?

Nekoupila, dostala.

Nosím ho už od mala!

Nejenom paní zebru🦓, ale i slona, opičku🐵, hrocha, krokodýla, tygra, lva a spousty dalších zvířátek jsme si připomněli na obrázcích, v encyklopediích a z našich vzpomínek ze ZOO Ostrava, kterou jsme nedávno navštívili. Na mapě a glóbusu jsme si ukazovali, kde které zvířátko žije, co jí, jestli plave nebo létá. Vyrobili jsme si exotické čelenky, naučili se taneček o ZOO, a uvědomili si, jak je důležité se o všechna zvířátka starat a neubližovat jim. Někteří z nás, kamarádům povyprávěli své zážitky z cirkusu, a společně jsme poznávali zvířátka podle zvuku, který vydávají. Nakonec jsme sami neodolali, a pořádně si jako lvi🦁 zařvali😁!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exoticke_kraje_a_zvirata_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Jaro dělá pokusy – Květiny                  9.6.2023

Kdopak jsi, kytičko, že jsi tak maličká?

Uprostřed máš sluníčko, okolo běličká.

Ten, kdo přišel na správnou odpověď, uhádl že jde o květinu sedmikrásku. Ta a nejen ona nás prováděla celým týdnem. Společně jsme se seznámili s dalšími květinami, které můžeme při toulkách venku vidět. Seznámili jsme se s pomněnkou, 🌹⚜️🌸🌼💐 a dalšími.  Připomněli jsme si jedlé, ale i jedovaté rostliny. Vysvětlili jsme si, co vše rostlina k životu potřebuje, a také jsme si připomněli, co vše ke své práci potřebuje pan zahradník, který se o rostliny stará, ale ne jen on. Můžeme se o ně starat všichni. Seznámili jsme se tedy s prací v zahradnictví a vše, co to obnáší. Během týdne jsme si zdramatizovali vývoj květiny od semínka po květ, s didaktických pomůckami jsme si zahráli na květináře, a udělali jsme si i pokus, které semínko nám vyroste dřív a v neposlední řadě jsme ani nezapomněli na správné protažení těla, prostřednictvím cvičení, her a překážkové dráhy a následné relaxace 😊. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_jaro_dela_pokusy_-_Kvetiny_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Sportu Zdar a Sílu                          8.6.2023

Jak se říká, ve zdravém 🏋️, zdravý 👻😉 a u dětí to platí dvojnásobně, ještě když z toho mají radost a můžeme ten sport dělat venku a se správným vybavením. 😊🏸⚽🎳🥎😊.

Děti i paní učitelky děkují za dar v podobě nových tělovýchovných pomůcek, které dostaly od Obce Vysoká, a které děti využijí ke zlepšení svých koordinačních pohybových dovedností a schopností. 

Moc děkujeme.  

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Exkurze do ,,Minimuzea a panenek ve Městě Albrechticích a návštěva parku B.Smetany ” 

                                                                 7.6.2023

Počasí nám konečně přálo, a tak jsme se mohli vydat na další výlet. Tentokrát nás nožky zanesly do Města Albrechtic, kde jsme  konečně využili milé pozvání od pana Břicháčka, a mohli se tak podívat do ,,Minimuzea panenek a kočárků´´. A věřte bylo na co koukat a nejen na panenky, své si našli i kluci:-) Nevěděli jsme, kde máme hlavu dříve otáčet, už nás i ke konci bolel z toho krk. 😉 

Tímto děkujeme za pozvání a prohlídku. Byla moc pěkná a jsme plní dojmů. 

Po této krásné návštěvě jsme si na chvíli odpočinuli v místním parku, kde jsme vyhledali stín pod místními krásnými stromy. Ale nebojte, pouze jsme neodpočívali. Paní učitelky si totiž pro nás přichystaly plno aktivit, které jsme mohli plnit i venku, jelikož nám počasí stále přálo a svítilo 🌞. Vyzkoušeli jsme si techniku land art, hledali jsme různé rostliny, keře a stromy, které jsme se snažili správně pojmenovat. Také jsme si zkusili techniku frotáže a další. Dětem se výlet líbil a všichni se domů vrátili plní nových zážitků. Těšíme se na další výlet. 😊🌞

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Minimuzea_-_Mesto_Albrechtice_a_Park_B._Smetany_7.6.2023_MS_Vysoka/

Vložila: Bc Michaela Žáčková, DiS. 

Předškoláci školního roku 2022/23

Našim letošním předškolákům, přejeme na jejich jízdě do 1.třídy jen samé úspěchy, hodně nových kamarádů, a ať se jim ve škole moc a moc líbí😊😉!

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Oslava Dne dětí na zahradě mateřské školy                                                                     2.6.2023

Mateřská škola ve spolupráci s obcí Vysoká pro všechny děti z obcí Vysoká, Pitárné a Bartultovice připravila oslavu Dne dětí🎉✨🎈. Děti měly za úkol splnit 11 aktivit, které procvičily jejich zručnost, pohybové schopnosti, logiku a odvahu. V průběhu plnění úkolů děti mohly využít skákací hrad🏰, ze kterého se celé odpoledne ozýval veselý křik a výskot dětí, nebo si vybraly masku🤡🎭, kterou si nechaly namalovat na obličej. Největší ohlasy asi mělo lovení drátěnky pusou z vody, trefení se do balónkové piňaty 🎈, či utrhnutí bonbónu🍬 pusou bez použití rukou. Všechny děti musíme pochválit, že se plnění aktivit zhostily s elánem, nadšením a věříme, že se jim oslava i zábavné odpoledne líbilo😄 stejně jako nám. Za odměnu byly pro všechny děti nachystány medaile🥇, diplomy a balíčky plné dobrot a sladkostí🍭🍬🍡🍫, a závěr celé akce pak společně i s rodiči patřil neodmyslitelnému opékání špekáčků😋. Tímto děkujeme vedení obce Vysoká za poskytnutí odměn i občerstvení pro děti, a rovněž za finanční podporu při zajištění skákacího hradu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslava_Dne_deti_na_skolni_zahrade_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

TVP “Děti černé, žluté, bílé…”                                                                                                2.6.2023

Dneska slaví děti svátek,
je tu křik a trochu zmatek.

Všichni se dnes veselí,
nikdo není v posteli.

Dovádí se, tancuje,
hudba k tomu zahraje.

Jaká je tvá oblíbená hračka? Kterou zmrzlinu máš nejraději🍧? Jakou masku by sis chtěl vyrobit na oslavu Dne dětí? Odpovědi na tyto otázky a další jiné aktivity naplňovaly týden, který jsme věnovali dětem a oslavě jejich velkého svátku Mezinárodnímu dni dětí👧👨‍🦰👱‍♀️. Děti znázorňovaly různými technikami své kamarády, poznávaly se při smyslových hrách, rozvíjely svou obratnost při pohybových aktivitách na školní zahradě, a samozřejmě pomáhaly při přípravě oslavy Dne dětí, která se uskutečnila na zahradě MŠ pro všechny děti z obce Vysoká, Pitárné a Bartultovice.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_cerne%2C_zlute%2C_bile…-MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Výlet do ZOO Ostrava                                                                                          1.6.2023

1.6.2023 se na celém světě slaví Mezinárodní den dětí, a jak jinak si ho pořádně užít než parádním výletem😀. Naše volba padla na zoologickou zahradu v Ostravě. A den se nám vydařil opravdu se vším všudy🙂. Vyšlo nám krásné slunečné počasí🌞, podařilo se nám vidět všechna zvířátka🦧🦌🐪, a vyzkoušeli jsme i aktivity, které si pracovníci ZOO na tento pro všechny děti připravili. Nejvíce se nám líbily nenasytné kozičky, které svými čumáčky prohledávaly všechny kapsy i ruce, aby našly pamlsky, které jim moc a moc chutnaly🦒. Z informačních tabulí jsme získali i nové vědomosti ze života zvířátek, a bylo zajímavé třeba vidět lebky, které ukazovaly vlastní vývoj člověka až po druh Homo sapiens. Také jsme využili hřiště, různé makety obydlí a postav zvířat k pohybovým aktivitám. A z každého výletu je potřeba si dovézt něco na památku🙂, tak nás na cestě zpět autobusem doprovázeli noví kamarádi v podobě plyšových zvířátek, která jsme v ZOO poznali.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_ZOO_Ostrava_-_MS_Vysoka_6_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Seznam přijatých / nepřijatých dětí do MŠ na školní rok 2023/2024

prijato-neprijato-23-24-beze-jmena-4-1Stáhnout

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Hmyzí Říše                                        26.5.2023

Běhám sem a běhám tam,

kamarády zavolám.

Sám ten lístek neunesu,

ostatní už běží k lesu.

Já běžím až nakonec,

jsem mrňavý ….. Kdopak jsem ? 

Básnička vám napovídá, o čem jsme si tento týden povídali. A pokud jste uhádli, tak jste šikovní 😉 

Správně… Bylo to o 🐜. Dozvěděli jsme se, jak mravenec vypadá, co má rád a kde bydlí, jak spolu dokáží pracovat a pomáhat si, ale nebylo to jen o něm. Seznámili jsme se také se životem dalších broučků, které patří do říše hmyzu. Povídali jsme si o sršních, 🦋🐝🐞🦗🐜🐌 a dalších, které můžeme v trávě vidět nejen okem, ale i lupou.  Pověděli jsme si o první pomoci, kdyby nás nedej bože něco píchlo. Tohle a mnoho dalšího jsme se dozvěděli, a jak nás to bavilo, a co se nám povedlo, můžete vidět níž 😉 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hmyz_MS_Vysoka_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Tvp – Letí sem a zase zpět 22.5.2023

LETÍ, LETÍ VČELKA, ASI TAKHLE VELKÁ . ZDRAVÍ KAŽDOU KVĚTINKU, NAČECHRÁ JÍ SUKÝNKU.

LETÍ, LETÍ VČELKA MALÁ, SEDÁ Z KVĚTU NA KVĚT, STEJNĚ JAKO LONI ZJARA, USMÍVÁ SE N A SVĚT !

JAK ŽIJE VČELKA A JAK VELKOU MÁ RODINU ? To a více jsme se dozvěděli při povídání si o včelce, která měla o víkendu velký svátek. U nás jsme ji oslavili různými hrami, povídáním si o ni, vyrobením si včelí plástve a včelky. Díky ukázce jsme se seznámili s prací pana včelaře a i s tím, co ke své práci potřebuje. Děkujeme za možnost si vyzkoušet i kombinézu ( uff nebylo to vůbec jednoduché si ji obléci, cítili jsme se jako kosmonauti 👩‍🚀 )😉, ale už víme že to není jen tak, být panem včelařem.  Také jsme se dozvěděli, proč je pro nás takový malý tvor důležitý, užitečný a od teď se budeme snažit jej více chránit a opečovávat.   

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis 

Máma, táta, Jana, Pe

pa, Bobina,                                                                                                19.5.2023

to je naše velká rodina.

Když se ráno vítají,

pusinky si dávají.

Když jdou večer všichni spát,

říkají si, mám tě rád!

Rodina je to nejcennější, co v životě máme. Společnými rozhovory jsme si připomněli, kdo vše do rodiny patří, jak se k sobě máme vzájemně chovat, kdo jakou roli v rodině zaujímá. Zjistili jsme, jak se jmenují naši sourozenci🧒👧, kdo má kolik babiček a dědečků👵👴, kde pracují naši rodiče👩‍🦰👨‍🦱. Rodinu jsme si nakreslili, připomněli jsme si vývojová stádia člověka👶 a uvědomili si, jak je důležité si užívat každou chvilku se svými blízkými. Nezapomínejme na to, protože život utíká jako voda, a každý den si připomeňte, jak se máte rádi, jak je dobře, že jste všichni spolu❤!

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Cestou necestou                   16.5.2023

Dnes jsme se společně vydali na divadelní představení, které pořádalo Divadlo Smíšek. Už cestou za kamarády do Jindřichovské školky jsme si říkali, o čem to divadélko dneska bude, a byli jsme mile překvapeni. 

Dnes pro nás mělo nachystáno cestováním kolem světa. Navštívili jsme spoustu kontinentů a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Jako že lev žije na severním pólu a eskymáci na poušti 😂😉, samozřejmě to byla popletená pohádka a uhádli jsme, že to má být přesně naopak, a dozvěděli jsme se, proč se tak stalo. 

Tímto děkujeme za pozvání, divadélko jsme si užili a těšíme se na další setkání s kamarády a na další divadlo. 

A aby nám čekání na autobus lépe uteklo, tak jsme si jej zkrátili návštěvou průlezek na místním hřišti, kde jsme se zdokonalili v naší obratnosti. Počasí nám přálo a nožky jsme si protáhli pěknou procházkou na zastávku Jindřichov statek. Během procházky jsme si povídali o dopravních prostředcích a zopakovali jsme si názvy kytiček a zvířátek, které jsme cestou viděli a potkali. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Den otevřených dveří – Den tísňové linky 155                                                                             15.5.2023

Přestože se po ránu obloha trochu mračila, neodradilo nás to a vydali jsme se na výlet do Krnova. Našim cílem byla stanice rychlé záchranné služby, která pořádala Den otevřených dveří. A že bylo na co koukat😀! Nejprve nám zdravotníci předvedli, jak se dokáží postarat o zraněné děti i dospělé, když je přivolají na pomoc, a pak jsme si mohli prohlédnou velkou “záchranku” a i malé “lékařské” auto, které ji často doprovází. Páni záchranáři nám vysvětlili, jak celý systém funguje, prohlédli jsme si, co používají k záchraně lidských životů, a dokonce jsme si mohli vyzkoušet zapnout výstražná světla i maják, který jim dává možnost jet rychle a mít přednost v jízdě. To byla paráda😁! Odnesli jsme si záchranářské puzzle, omalovánky, a dokonce i malou sladkou odměnu. Mrkli jsme i na letadla✈ na nedalekém letišti. Před cestou zpět autobusem🚌 jsme se pořádně posilnili svačinkou od maminek i sladkou zmrzlinou, a zasportovali si na nedalekých hřištích. Na závěr nám vykouklo i sluníčko🌤, takže výlet jsme si užili parádně se vším všudy😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_tisnove_linky_v_Krnove_-_MS_Vysoka_5_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Překvapení pro maminku                                                                                               12.5.2023 

Už se to chystá, nastal velký zmatek. A co, že se to děje? Maminky dnes mají svátek. Děti to dobře ví, mamince by hezký dárek chtěly taky připravit. Pastelky, nůžky, papír i lepidlo, jen aby se všecko dobře povedlo. 

Z papíru veliké srdce chtěli udělat, hezky ho vyzdobit a maminkám dát. Nakonec je chtěli i krásným sladkým překvapením překvapit a společně v naší mateřské školce pohostit. 

Tímto bychom všem maminkám chtěli popřát vše nejlepší k jejích svátku. A poslat jim moc moc pusinek a poděkovat jim za to, že je máme. 💋❤️💋 

Tímto i děkujeme, že jste se přišly podívat na naše krásné malé vystoupení, které jsme si s dětmi pro vás nachystali a během roku pilně nacvičili. Děkujeme za pěkné strávené odpoledne. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Besidka_MS_Vysoka_12._5._2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

TVP – Co Já Ti Maminko, k svátku dám                                                                                        12. 5. 2023 

Maminka má dneska svátek, koupil bych jí pestrý šátek. 

Ale dnes, ale dnes, docela jsem bez peněz. 

Básnička nám napovídá, že jsme si celý týden povídali o našich maminkách. Dozvěděli jsme se o nich spoustu věcí. Povídali jsme si, jak jsou pro nás důležité, co pro nás dělají a tyto činnosti jsme se prostřednictvím pantomimy pokusili ztvárnit a zjistili jsme , že to není úplně jednoduché. Slíbili jsme si, že se jim budeme snažit více pomáhat, aby těch činností neměli moc. Také jsme si povídali, jak naše maminky vypadají, co rády nosí a a co mají rády. 

Jak a co jsme během týdne vše tvořili můžete shlédnout ve fotkách. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/TVP_-_Co_ja_ti_maminko/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

My se práce nebojíme                                                                                        11.5 2023 

Počasí nám přálo a ani my se práce na zahrádce nebojíme. Proto jsme se s vervou pustili do práce.

Nejprve jsme zkontrolovali náš záhonek, kde jsme si zasadili ředkvičku a netrpělivě čekáme jestli vyroste. Pořádně jsme jí zalili, aby jí nic nechybělo.  A taky jsme pomohli s odvážením trávy, aby naše zahrádka byla čistá a mohli jsme si na ní hrát. Zdokonalili jsme se v praktických činnostech, které děti v budoucnu využijí. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS

Uzavření MŠ Vysoká v době letních prázdnin 2023

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.Stáhnout

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Ten dělá to, a ten zas tohle                                                                                                     8.5.2023

Čím bys chtěl být až budeš dospělý? Víš, v jakém zaměstnání pracuje tvoje maminka a tatínek? Povolání a práce dospělých bylo téma, které nás opravdu zaujalo a bavilo😀. Při námětových hrách ať už v mateřské škole nebo na školní zahradě jsme si zkoušeli hrát třeba na kuchaře👨‍🍳, na zmrzlináře, na obchod, a poznávali, co taková práce obnáší a jaké pomůcky, nářadí k ní potřebujeme. Nejtěžší ale bylo se rozhodnout, co by nás bavilo nejvíce🙂. A vítězili policisté👮‍♂️, svářeči, lékaři👨‍⚕️, automechanici, nesměli chybět popeláři a samozřejmě hasiči👨‍🚒! Ti se nám líbili moc☺. Tak uvidíme za pár let, jestli se nám ta naše přání vyplní😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kazdy_ma_sve_povolani_-_MS_Vysoka_5_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Čáry, máry lektvary                                                                                                               2. 5. 2023 

Počasí nám přálo, a tak se z nás dnes stali sběrači a šli jsme si nasbírat květy pampelišek. Ptáte se proč? 

Během čarodějného týdne jsme se dozvěděli spoustu informací o léčivých bylinkách a rostlinkách. Dozvěděli jsme se jaké mají zdravé účinky na člověka a na naše zdraví, a proto jsme se rozhodli jednu z nich využít. A nemuseli jsme ani daleko chodit, jedna z nich nám roste přímo u školky 😊. Kam jsme se podívali, tak na nás vykukovaly žluté květy. Než jsme se nadáli, měli jsme plnou mísu a mohli si jít hrát na zahrádku. Tam jsme květy dali na plátýnko, nechaly je na větru a vzduchu, aby z nich vylezli všichni broučci, poté jsme ostříhali zbylé stonky a květy umyli, i když to vlastně za nás udělal déšť, který nás mile překvapil. 

Ale nám to nevadilo, honem jsme se převlékli a těšili jsme se na to, co dalšího budeme s kvítky dělat. 

Na stůl jsme si nachystali skleničku, cukr a naše kvítky. A vrstvili jsme tak dlouho, dokud nebyla sklenice plná. Dozvěděli jsme se, co také znamená slovo macerace. Jakmile byla sklenice plná, zavřeli jsme ji víkem a dali jsme ji na okno, kde sledujeme vznik našeho sirupu.. 

Juuu už se těšíme až ho ochutnáme, ale pár dnů si ještě musíme počkat. 😉 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Přejeme vám všem krásný měsíc květen plný lásky a zamilovanosti😊❤!

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Pálení čarodějnic ve školce                                                                                                  28.4.2023

Tak už je to tady! Přiblížil se nám konec měsíce dubna, který je každoročně spojován s Filipojakubskou nocí a samozřejmě i pálením ohňů a čarodějnic. Na zahradě mateřské školy byly pro rodiče, děti i veřejnost připraveny úkoly spojené s čarodějným tématem jako např. skládání chýšky z kostí🦴, snězení křupavého červa🐛, házení myší do tlamy kocoura, pití kouzelného lektvaru nebo vylovení živé myšky ze sklenice🐭. Jejich splnění malými čaroději a čarodějkami nezůstalo bez odměny😀, a to v podobě medailí, diplomů a sladkostí za odvahu.  Vybraná porota zvolila ty “nejkrásnější” čaroděje, a jak hlásá tradice, nezapomněli jsme čarodějnici ani upálit🔥! Však se nám s dětmi podařila vyrobit krásná, která vypadala jako opravdová😁. Na závěr akce všichni ochutnali čarodějný kotlíkový guláš, který nás parádně posilnil💪, a věříme, že jsme zapálením ohně a spálením čarodějnice tu naši školičku na další rok ochránili, a žádné zlé síly nás určitě nenavštíví😉. Děkujeme vedení obce Vysoká za finanční podporu při nákupu odměn pro děti a zajištění občerstvení na akci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Paleni_carodejnic_v_MS_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

TVP Slet Čarodějnic   28.4.2023

Letí, letí, milé děti, čarodějky na koštěti. Letí, letí, přátelé, čarodějky veselé. Čarodějky přiletěly, pohádky nám vyprávěly. ,, Jakpak asi vypadaly ”? ,, Co všechno ony uměly”? Jsme se spolu dozvěděli. 

Jak vařily lektvary, léčily a volaly: Pojďte s námi, milé děti, hrát si i vyprávěti. O tom, jak jsme kouzlily, skotačili, léčivé i jedovaté byliny se učili. Pavoučci nás doprovázeli a celý týden jsme si užili. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tvp_Slet_carodejnic_MS_Vysoka_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Lesní pedagogika v mateřské škole                                                                               25.4.2023

S přicházejícími teplejšími dny, nás to stále více láká ven, a někdy nás kroky zavedou na procházku třeba i do lesa. A jak to v takovém lese chodí, jaká zvířátka, rostliny a stromy zde můžeme vidět, tak o tom všem si s námi přišla povykládat pracovnice Lesů ČR paní Blanka.  Nepřišla ale sama, a přinesla nám ukázat makety vycpaných ptáků🦆🦅 a zvířat, plyšáčky lesních zvířátek 🦊🐻🐿a dokonce zpívající ptačí plyšáky. To byla paráda, když se všichni rozezpívali najednou😃. A zpívali opravdu jako by byli opravdoví! Téma lesa jsme si procvičili i při skládání puzzle, sbíraní housenek a žížal ptáčkům, při práci s doupným stromem. Nezapomněli jsme se jako zvířátka protáhnout a zacvičit si, a povykládali jsme si i společně zážitky, které nás v lese potkaly. Na závěr jsme od p.Blanky dostali velkou pochvalu a odměny za naše znalosti, a už teď se těšíme na naše další společné podzimní setkání přímo v přírodě🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lesni_pedagogika_ve_skolce_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Oslavujeme Den Země                                                                                                        21.4.2023

Den Země je velký svátek pro naši planetu. Téma recyklace, ochrany životního prostředí a budoucnosti naší Země oslovilo i nás v mateřské škole. V projektovém týdnu jsme si vysvětlili, proč je recyklace odpadu tak důležitá, jak můžeme pomoci naši planetu chránit, proč je nutné začít sám u sebe. Zjistili jsme, že se dá výtvarně tvořit recyklací PET lahví, malovat igelitovým sáčkem, nebo si vyrobit kytičku z PET víček. Nezapomněli jsme ale ani na živé tvory naší planety🐛🐌🦋🐜, a na zahradě jim vyrobili hmyzí domeček, zasadili nové ovocné keře a maliny, a v záhonku nám možná brzy vyklíčí ředkvičky🙂. Lupou jsme zkoumali vše živé, co nás zaujalo, a pozorovali jsme filtraci špinavé vody na čistou💧🌊. Připomněli  si, jaké druhy kontejnerů máme, a co do každého podle barvy správně patří. Společně jsme si vytvořili plakáty země usměvavé a smutné, a určovali, jaká činnost planetě škodí, a která prospívá. Téma planety se nám objevilo i při cvičení s kroužky, hrou s padákem nebo pohybovkou “Na kontejnery”. Nejdůležitější z celého týdne ale bylo zjištění, že bez čisté vody, vzduchu a půdy se nedá žít, a proto je tak podstatné se o naši Zemi starat, neznečišťovat ji😐. Tímto bychom chtěli poděkovat vedení obce Vysoká za finanční podporu při koupi ovocných keřů na školní zahradu, které budou konzumací jejich plodů upevňovat zdravý vývoj dětí v mateřské škole😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslavujeme_Den_Zeme_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., 

Výlet do Úvalna                                                                                                                 17.4.2023

Nasedat a jedeme! A kampak, že se to vydáme tentokrát? Naším cílem byla obec Úvalno, a to jeho Rychta a kozí farma. Cesta autobusem🚌 i vlakem🚂 utekla co by dup, už jsme zdatní cestovatelé😀, a první exkurze proběhla na úvalenské Rychtě. Prohlédli jsme si celý dům, kde jsme mohli vidět, jak se žilo, pracovalo, a bydlelo v minulosti, ale my se hlavně hodně těšili na vyhlášený zrcadlový labyrint, který se nám podařilo úspěšně zdolat.😁. Pak nás čekal i ten dveřní, a ten už byl i trochu strašidelný😯🚪, ale největší strach nám nahánělo kamenné sklepení, kde byli uvězněni kostlivci, a obrazy z hrůzostrašnými bytostmi😲😨😱. Ale vše jsme překonali, a vydali k druhému cíli našeho výletu – na kozí farmu🐐🦒. Tady už bylo o poznání veseleji🙂. Přivítala nás malá selátka s maminkami🐷, slepice s vylíhlými kuřátky🐔, malí králíčci🐰, a samozřejmě nesměly chybět kozy s kůzlátky😊. Ty nás doprovázely všude, velmi rády se mazlily, a hlavně loudily nějakou tu dobrotu🌿🍀. Za hlazení, drbání a šimrání se nám pak ony odvděčily dobrotami svými, a to výborným kozím mlíčkem, sýry a tvarohem. Mňam, to byla dobrota! A protože z každého výletu se má přivézt nějaká vzpomínka, přivezli jsme si my vlastnoručně udělané kozí voňavé mýdlo, které nám bude při každém koupání připomínat parádní výlet, který jsme si v Úvalně užili☺😉!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Uvalna_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

TVP – JEDE, JEDE KOLOBĚŽKA       14.4.2023

Co jezdí, léta, pluje? Tato otázka nás doprovázela celým týdnem. Společně jsem se seznámili s různými dopravními prostředky, jako bylo 🚗🚂🚎🚌🛥️✈️🚁 🪂 a další. Seznámili jsme se i s různými značkami 🛑⛔🚫 , s funkcí 🚦a povídali jsme si i o složkách, které patří do integrovaného záchranného systému, jako jsou 🚒🚓🚑 a vysvětlili jsme si i důležitá telefonní čísla, na která máme volat, když potřebujeme pomoc a vysvětlili si i znak IZS⚕️.

Děti si procvičily jemnou motoriku při manipulaci s různým výtvarným materiálem, kde rozvíjeli svou tvořivost. Procvičili si matematickou pregramotnost – kde jsme si procvičili číselnou řadu a určování první x poslední. Procvičili jsme si předčtenářskou gramotnost, kde jsme pracovali s texty, s dějovou posloupností a hráli jsme si i s počátečními písmenky dopravních prostředků. Hádali jsme různé hádanky a snažili se poznat jejich zvuky. Prostřednictvím her jsme si připomněli, jak se chováme při pohybu na komunikaci, a jaké pomůcky používají 👮🚓, 👩‍🚒🚒 a 👩‍⚕️🩺 při své práci.

Jak jsme si celý týden užili můžete shlédnout na fotkách. 😊🌞

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_Doprava/

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Zápis do 1.třídy                                                                                                     14.4.2023

Ve čtvrtek 13.4.2023 proběhl v ZŠ Jindřichov “Zápis do 1.třídy”. Tímto gratulujeme našim dvěma předškolákům Christiankovi a Aleškovi k jeho úspěšnému absolvování, a přejeme jim do budoucna mnoho dalších školních úspěchů a zdárné vykročení do nové životní etapy školáka😊😉!

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

plakat-zapis-do-ms-2023Stáhnout

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Světový den zdraví                                                                                                                       11.4.2023

Světový den zdraví je globálním dnem povědomí o zdraví, který se každoročně slaví 7. dubna pod záštitou Světové zdravotnické organizace. I my ve školce chceme o sebe a své zdraví pečovat, chránit jej, a tak jsme si během projektového dne připomněli, co vše pro své zdraví můžeme udělat. Seznámili jsme se s potravinou pyramidou a vyzkoušeli si zaplnit talíř zdravými potravinami🥦🍏🍍🥒, uvědomili si, že je potřeba používat ochranné a bezpečnostní pomůcky nejen ve sportu, ale i při práci. Nezapomněli ani na důležitost dodržování hygieny🚿🧼. A protože sportování nás všechny moc baví, namalovali jsme si i výstražné vesty k jízdě na kole, aby nás bylo pořádně vidět😉. Povídali jsme i o tom, jak dnešní děti nechtějí moc chodit do přírody a raději sedí doma u tabletu či počítače, a jak je moudré poslouchat rady svých rodičů, kteří nás upozorňují na možná nebezpečí okolo nás.  Zdraví máme přeci jenom jedno, a je důležité se o něj starat🙂!

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Přejeme všem dětem i rodičům veselé a příjemné prožití velikonočních svátků, bohatou pomlázku, hodně štěstí a radosti v přicházejících jarních dnech😊.
Kolektiv MŠ Vysoká

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Velikonoční zvyky a tradice ve školce                                                                                     6.4.2023

Všude kolem nás vidíme výzdobu, přípravy a nakupování na jarní svátky – Velikonoce. Co to ale vlastně Velikonoce jsou? Proč se slaví? Jaké zvyky a tradice jsou s nimi spojené? A právě na tyto otázky jsme společně hledali odpovědi v týdnu, který byl Velikonocům v MŠ věnován. Ve všech místnostech školky vládla jarní atmosféra doplněná o výzdobu s kuřátky🐣, zajíčky🐇 a vajíčky🥚. Domů jsme si vyrobili velikonoční přáníčko, a všichni kluci👦👱‍♂️ dostali malý dárek – ručně vyrobené vrbové pomlázky😃. Samozřejmě jsme je museli vyzkoušet! Za odříkání koledy “Hody, hody doprovody” si kluci nanečisto vyzkoušeli, jaké má to velikonoční pondělí být, a protože byli šikovní, dostali už malou “předkoledu” v podobě čokoládového vajíčka🥚 a zajíčka🐰. Nemohl chybět ani jeden ze symbolů Velikonoc – velikonoční beránek, který nám moc a moc chutnal😋. Všichni už teď víme, co je pomlázka, kraslice, šmigrust, a že Velikonoce jsou hlavně o radosti, veselí a pískotu děvčat👧👩‍🦰👱‍♀️, která musí “dostat na zadek”, aby byla celý rok zdravá😁.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonocni_tyden_v_MS_-_MS_Vysoka_4_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Sem a tam, tam a sem,.                                                                                                                 31.3.2023

🐠 mrská ocasem. 

Vpravo, vlevo, zase zpátky,

Zkus si taky 🐟🐠 hrátky.. 

Uhádli jste, kdopak se to pod hádankou skrývá? 

Pravda pravdoucí, je to RYBA. A ta nás provázela celým týdnem. 

Nejprve jsme se seznámili s různými druhy vod, kde ryby najdeme. Rozdělili jsme si vodu slanou (mořskou) a sladkovodní, kterou jsme i ochutnali. A samozřejmě ta sladká nám chutnala víc. Pověděli jsme si jaké zvířátka u vody nebo ve vodě můžeme potkat. Děti sami odpovídaly a některé živočichy poznaly. Na obrázcích jsme si ukázali jmenovitě v knize,, Objevujeme svět- Potok a rybnik ”, jaké zvířátka žijí i pod vodou. Poznali jsme kapra, sumce, okouna,mloka, štiku a další sladkovodní ryby, ale ukázali jsme si i pomocí stínohratek ryby a živočichy z moře, jako je například 🐠🐋🦈🐳🐙🦑 a další. Děti si také procvičily dechové a logopedické cvičení s rybkami. Procvičili jsme matematickou pregramotnost, kdy jsme hráli s rybkami různé hry. Ve výtvarné části jsme si vytvořili pestré barvy rybích těl, kdy hladinu rybníka/ moře jsme si vyrobili pomocí různých výtvarných pomůcek (bublinky, špachtle, houbičky – roztírali jsme barvu na ploše) a rybičky jsme vytvořili pomocí naších ručiček, oči a ploutve jsme dotvořili fixy. A v neposlední řadě jsme si i na rybáře zahráli. Celý týden jsme si náramně užili. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zviratka_u_vody_v_MS_Vysoka_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Ukliďme Vysokou.          31.3.2023 

V rámci akce Ukliďme Česko, se i naše školka zapojila do úklidu. Společně jsme se prošli po vesnici a posbírali jsme odpadky, které na zem ani do potoka nepatří. A bylo toho opravdu hodně. 😔

Nezapojily se jen děti, ale přidali se i rodiče a místní občané, kteří nám s radostí přišli pomoc zlepšit životní prostředí v obci. 

Děkujeme za účast a těšíme se na další společnou akci.😊

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklidme_Cesko_-_uklidme_vysokou/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Ten pán sedí u rybníka,                                                                                   30.3.2023

před sebou prut s udicí.

Zabere mu lín či štika?

Chytí aspoň bělici?

Co chytil pan rybář v básničce to nevíme, ale nám ve školce se podařil úlovek přímo parádní😀.A to rovnou největší lovná ryba v Čechách – sumec! Sice nebyl opravdový, ale radost nám udělal velikou😁.  A, že jsme se na ten rybolov🐟 připravili🙂. Nejdřív jsme si ukázali, co vše jako rybáři budeme k rybaření potřebovat. Objevili jsme různé druhy háčků, rybářských návnad a boilies, těžítka, olůvka, nezapomněli si nachystat čelovku na noční rybaření, a ani prak na zakrmování. Ten se nám líbil moc a moc, a samozřejmě jsme si museli vyzkoušet, jak se z něj střílí. Ukázali jsme si, jak vypadá prut s navijákem, a seznámili se s rybami, které v našich vodách můžeme lovit. No, a podařilo se😀, a na náš háček se ulovil jeden pěkný tučně vycpaný sumec. Pak nás čekalo ještě jedno překvapení v podobě opravdové vypreparované sumčí hlavy. To bylo pokoukání! Ta tlama plná zubů opravdu vypadala strašidelně😅! Naštěstí už slouží jen na okrasu a vzpomínku na jeden velmi zdařilý úlovek😉🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rybarime_ve_skolce_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.
Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

VYNESENÍ MORENY                    28.3.2023

Přišlo jaro do vsi,

kde jsi zimo kde jsi,

byla zima mezi námi,

ale už je za horami, hu hu hu

– jaro už je tu!!! 

Touto básničkou jsme společně vynesli Morenu a poté ji hodili do potoka, kde si ji snad odnesla voda a doufáme, že jsme tak období zimy zahnali. Společně se těšíme na sluníčkové teplé dny. 😊🌞🌞

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vynaseni_Morany_v_MS_Vysoka_2033/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS 

Voda kolem nás                                                                                                                 24.3.2023

Voda – živel, který je pro člověka jedním z těch nejdůležitějších. K čemu všemu člověk vodu💧🌊 potřebuje, jak se o ni musíme starat, jaká nebezpečí nám od vody hrozí a spousty dalších informací o vodě jsme si vysvětlovali, prozkoumávali a poznávali při pokusech s ní. Ty nás bavily ze všech nejvíce😀! Už teď se těšíme na slunečné dny, kdy si vody užijeme v bazénech, koupalištích a třeba i v řece při chytání ryb😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Voda_kolem_nas_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Světový den vody                                                                                                           22.3.2023

Jak jinak oslavit “Světový den vody” než právě ve vodě! My jsme jej oslavili ve Wellness centru v Bruntále, a nápad to byl ten nejlepší ze všech😁. Přálo nám nejenom krásné slunečné počasí🌞, které zpříjemnilo naše cestování autobusem🚌 a vlakem🚂, ale i pohodová a radostná atmosféra přímo v centru. Ve vodě jsme se vyřádili parádně, k vodním hrátkám🤿🏊‍♀️ jsme využili skluzavku, vířivku, dětský bazének s hračkami do vody, vodní hřib a nemohla chybět ani závěrečná jízda v tobogánu🌊💧. Naše veselé výskání při jeho sjíždění muselo být slyšet již daleko dřív než jsme jej zdolali. Pochválila nás i paní plavčice🩱🩲, a pozvala nás ať přijedeme do Wellnessu určitě znovu, protože jsme byli opravdu moc a moc šikovní☺😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Wellness_centrum_Bruntal_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

PONOŽKOVÝ DEN aneb Světový den Downova syndromu                     21.3.2023

Každoročně se v mateřské škole společně s dětmi zapojujeme do tradiční ponožkové výzvy, kterou se snažíme podpořit lidi s Downovým syndromem. Společně jsme plnili úkoly spojené s ponožkovým tématem – věšení ponožek na prádelní šňůru, hledání ponožek do páru, soutěž v navlékání ponožek na kuželku. Ponožky jsme použili i k tvoření, a každý z nás si domů odnášel krásného již skoro velikonočního zajíčka. Společně jsme si zkusili vykreslit krásně barevnou podkolenku 😀. Samozřejmě nemohla chybět ani závěrečná fotka, která dokazovala splnění hlavního úkolu dne, a to přijít do školky v každé jiné ponožce😉🙂. A že se nám to podařilo, ukazuje i společná fotka našich nožiček.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ponozkovy_den_v_MS_-_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Světový den ústního zdraví                                                                                           20.3.2023

Zoubky jako perličky. Kdo by netoužil po dokonalém úsměvu filmové hvězdy. Jenže jak to udělat a zároveň si zajistit zdravé a silné zuby co nejdéle? Tak i na tuto otázku jsme hledali odpovědi při projektovém dnu, které byl právě zoubkům a jejich ochraně věnován. Děti se seznámily s produkty a pomůckami, které nám pomáhají zuby🦷 udržovat čisté, učily se správnou techniku čištění zubů na maketách lidského chrupu, vyzkoušely si malování zubním kartáčkem, zoubky vymodelovat i vytvořit pomocí fazolek. Vzájemně jsme si sdělovali zkušenosti z návštěv pana zubaře, určovali, jaké pomůcky mu slouží k práci a hlavně si vysvětlili, jak je důležité si zoubky pravidelně alespoň 2x denně čistit. Děti dokázaly určit potraviny, které jsou pro zoubky škodlivé🍩🍧🎂🍰 či zdravé🥦🍆🥕, zahrály si zubní pexeso, a podpořily svou digitální gramotnost, když se změnily na pana zubaře při plnění vzdělávacího programu. Den to byl velmi zábavný, děti získaly mnoho nových poznatků, a snad je tyto povzbudí v péči o své zoubky😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_ustniho_zdravi_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

TVP – PROBUĎTE SE ZVÍŘÁTKA                                                                                     17. 3.  2023

JAK MLUVÍ ZVÍŘÁTKA

To, co já vám dneska povím, bude krátká pohádka a my se v ní naučíme, jakpak mluví zvířátka.

Byl vám jednou jeden statek, plný rodin od zvířátek.

Byli tu pejskové, kočičky, slepice, ovce, krávy dokonce i prasátka a teď, když to všechno víte, začne naše pohádka:

 🐕 U boudy stál svá k sobě zavolal. A jak na ně zavolal? No přece …………. 

🐈Kousek opodál na sluníčku spala a pak, když se probudila, na zavolala. A jak na ně zavolala? No přece ………. 

🐷V chlívku zase pořád by se cpalo, když na chvíli přestalo, na volalo.                                Tak na ně zavolalo? Přece pěkně ……. 🐑za humny travičku spásala, a když se dost napásla, na ně volala. Jenže  byla daleko, a tak trochu ječela. A jak? Přece ………v  🐔Zrovinka okolo běžela, najednou se zastaví, svá 🐥🐥 vidí stěží.                                    Plakat je slyšela. A jak na ni její děti volaly?  No přece ……….   🐮Ještě v maštali stála. A 🐄v koutě? Teprve stát se učí. A co přitom povídá?                 Inu, prostě ……… tohle už známe dobře, a díky pohádce a zvukům jsme si vše lépe zapamatovali. Během týdne jsme si i povídali, jak se ke zvířátkům máme chovat, co od nich můžeme získat.  A pomocí různých didaktických pomůcek a her jsme si vše snažili hravou formou zapamatovat. Při praktických činnostech jsme si zkusili i dojení a pochopili jsme, že získat mléko, není jen tak jednoduché. Děti si také procvičily různé pohybové činnosti, procvičili jsme i správné dýchání při práci s foukacími fixy a rozvíjeli jsme i svou fantazii při dokončení obrazu. Procvičili jsme práci a nůžkami, lepidlem a  roztírání barvy na ploše.  Jak se nám vše dařilo si můžete prohlédnout na fotkách. Děti si týden pěkně užily.   https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_TVP_Hospodarska_zvirata_-_Zviratka_a_mladatka/ Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis  Návštěva farmy                                15. 3. 2023 Aby děti lépe pochopily význam slov Farma, Farmář a rozdíl mezi hospodářskými a cizokrajnými zvířaty, vydali jsme se s nimi navštívit dvě místní menší farmy, kde nám tato slova byla praticky vysvětlena.  Děti díky zážitkové pedagogice pochopily jejich význam, důležitost i rozdíl. Děti si mohly vyzkoušet krmení slepiček, králíků a měly možnost z blízka vidět i malá telátka, některá z nich byla velmi zvídavá. Také jsme si prohlédli ovečky, které však byly ostýchavější.  Dětem se prohlídka líbila, jelikož si mohly prohlédnout i některé hospodářské stroje a osahat si je ( zejména kluci ) 😉.. Tímto děkujeme za možnost prohlídky.   https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_farmy_-_MS_Vysoka/ Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.  Oslavujeme MDŽ                                                                10.3.2023                                 

Každoročně je 8.březen významný den pro všechny ženy, maminky, babičky, tety, prostě pro všechny osoby něžného pohlaví👩‍🦰👧👱‍♀️👩‍🦳😊. Také my ve školce jsme se právě na tento den pilně připravovali, nacvičovali a tvořili, abychom se zapojili do obecní akce “Jarní posezení”, které bylo věnováno oslavě MDŽ. Přichystali jsme si pásmo písniček, básniček, tanečků s jarní tématikou, a všem přítomným ženám jsme věnovali přáníčko k jejich svátku. Nechyběla ani kytička v podobě krásně rozkvetlých jarních petrklíčů. Věříme, že se naše vystoupení všem přítomným líbilo😀, a potlesk, který nám byl věnován byl určitě zasloužený☺. Děkujeme vedení obce Vysoká, za krásné dárky, které si pro nás nachystala🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Oslavujeme_MDZ-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Kdo má malou zahrádku, ten se o ni stará,                                                            10.3.2023

sklízet bude na podzim,

sázet bude zjara.

Ikdyž to venku ještě tak úplně jarně někdy nevypadá, na sázení semínek už je ale nejvyšší čas😃. Abychom ani my v naší školce nezaháleli, vyzkoušeli jsme si rovnou několik způsobů sázení, a sledovali, jestli se nám podaří, nějaká semínka probudit k životu. A opravdu, povedlo se😁. Seznámili jsme se s náčiním, které zahradník👩‍🌾 potřebuje k práci na zahradě, poznali, jaký je vývoj semínka k rostlince, jak se o něj musíme starat a jakou stavbu těla rostlinky mají. Zkoumali jsme barvy, vůni, vzhled květinek🌸🌹🌺🌻🌷. Povídali si o tom, jak doma pomáháme rodičům na zahrádce, jak se k rostlinkám chováme. Některé druhy zeleniny jsme poznávali podle chuti. Zopakovali jsme si jarní kytičky, které teď můžeme kolem sebe vidět, a zkoušeli si uvařit polévku, či vyšít mrkvičku🥕. No a na naší zahradě jsme si i my připravili záhonek, na který si určitě až se oteplí také zasadíme nějaké ty zdravé dobroty🙂. Jak nám šla práce od ruky se můžete podívat ve fotogalerii😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_dela_pokusy_-_MS_Vysoka_3_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

JARO DĚLÁ POKUSY – ZNAKY JARA

3.3.2023

S dětmi jsme se seznámili s pohádkou ,,O jarním sluníčku”, se kterym jsme si zahráli různé hry a tím jsme přivolali nové období – Předjaří. Tento pojem jsme si společně vysvětlili a povídali si o něm. Dále jsme se seznámili s říkankou ,, Sluníčko, volám tě´´, které jsme volali, aby nám pomohl s naklíčením seminka hrachu, které budeme průběžně sledovat, zda nám vyklíčí, abychom si jej oak zasadili. Seznámili jsme se s pohádkou ,,O jarní víle Evelíně, se kterou jsme hledali klíč od brány jara”. Bránu jara jsme si vytvořili a klíčem, který se nám podařilo najít, jsme bránu jara otevřeli. Také jsme si zazpívali písničky Jaro, jaro a Na Jaře, zahráli si hru ,,Hledám, hledám kytičku” a jako kytičky si i zacvičili. Jarní kytičky jsme se snažili správně pojmenovat, seřadit a spojit s jejich stínem, a také jsme se je snažili seřadit podle předlohy. Seznámili jsme se s kytičkami, jako je Narcis , Sněženka, Tulipán a další. Kytičky jsme si vyrobili různými technikami, ze kterých děti měly radost. Také jsme si povídali o ptácích, kteří se k nám vracejí z teplých krajů. Mezi ně například patří čápi. Ty jsme si také společně vytvořili. Těmito aktivitami jsme se snažili přivolat jaro a děti jarní hraní moc bavilo.

Cvičíme rádi
travička plná kytiček
zámek jara

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS

Vložila: Bc. Vondráková Marcela, DiS.

Zápis z třídních schůzek s rodiči předškoláků:

2023_02_13_Tridni-schuzka-MS-Jindrichov-1Stáhnout

Pojďte s námi za pohádkou                                                                                              23.2.2023

Pohádky klasické, z večerníčků, veršované i písničky z pohádek nás provázely celým týdnem, který se věnoval tématu “Kouzelnými vrátky, jdeme do pohádky”. Společně jsme vyhledávali pohádkové dvojice, které k sobě patří👸🤴, při skládání časové posloupnosti pohádek jsme si připomněli jejich vlastní děj, vyrobili jsme si Večerníčka, který nám představil svoje kamarády, a vyzkoušeli si sami kouzelný hrneček z pohádky “Hrnečku,vař!” A světe div se, on opravdu fungoval😀. Naučili jsme se básničku “O princezně”, a nezapomněli ani na “Červenou Karkulku” v písničce, o ní a vlkovi🐺. Týden to byl veselý, ale zároveň poučný, protože jsme si uvědomili význam pohádek, dobro i zlo v nich ukryté, naučili jsme se správně zacházet s knížkami i leporely📚. A protože nám jaro venku už pomalu ťuká na vrátka, šli jsme prozkoumávat první jarní květiny – sněženky, i kvetoucí kočičky, a stejně jako ta prasátka🐷🐷🐷 v pohádce jsme postavili na školní zahradě parádní domečky pro broučky a hmyz. Tak snad se jim bude u nás líbit😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pojdte_s_nami_za_pohadkou_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Výlet do Slezského muzea v Opavě                                                                                 22.2.2023

Sláva, nazdar výletu😃! Tak přesně takovou radost jsme měli, když jsme v brzkých ranních hodinách nasedali do autobusu🚌, který nás vezl směrem na Krnov. Pak jsme přesedli na vlak🚂 a to byla jiná jízda🤩. Pro některé z nás úplně první. Společně jsme prozkoumali, jak vypadá lokomotiva, proč jezdí po kolejích, kdo je pan průvodčí a proč se vlak rozjíždí až zapíská píšťalka. Cestou jsme okýnkem sledovali vesnice a další nádraží, která nás míjela. Ale náš cíl bylo Slezské muzeum v Opavě. Paní průvodkyně nám hravou formou ukázala vystavené exponáty savců🦁🦔🐘, ptáků🦅🦢🦜, brouků🐛🕷, motýlů🦋 i ryb. Dozvěděli jsme se o tom, jak vznikla naše země, a jak to vypadalo v pravěku. Plnili jsme zajímavé úkoly, a zjistili, kdo svou výškou odpovídá jakému zvířátku. Krásná byla i samotná budova muzea, a tak jsme si všichni na ni odnesli malé upomínkové předměty. V Opavě jsme potkali projíždějící trolejbusy, a díky semaforům🚦 si zopakovali, kdy můžeme přecházet vozovku, a kdy ne. Výlet se nám moc a moc líbil, dozvěděli jsme se spousty nových informací, a mohli poznat i různé druhy vlaků🚆🚄🚃, včetně krnovské parní lokomotivy Bufan. Už teď se těšíme na naše další cestování, a nové objevy o světě🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slezske_muzeum_Opava_-_MS_Vysoka_2_2023

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Masopustní veselice                                                                                                       17.2.2023

Tak sláva! Už je konečně tady, den, na který jsme se všichni společně nejen ve školce ale i v obci těšili😀!A cože nás tak rozveselilo? No přece “Masopustní veselice”🎉🎈, která byla završením celého masopustní období. Všechny děti si připravily masky a kostýmy, nechyběly masopustní koblihy, šašci a dokonce dorazil i medvěd😃🐻! V bartultovickém společenském domě byly pro děti i jejich rodiče připraveny zábavné hry a soutěže, tančilo se, zpívalo, děti předvedly bublinkovou show, splnily masopustní bojovku a odnesly si spousty odměn, sladkostí🍬🍭🍡. Tři z nich získali ocenění za nejkrásnější masky karnevalu. A protože každá zábava má vždy i svůj konec, nezapomněli jsme symbolicky pochovat basu. Tím skončil čas masopustního veselí a nastalo období půstu, které bude trvat dlou­hých 40 dnů. Kdo z vás jej dokáže udržet😉? 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopustni_veselice_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

MÁME TU MASOPUST HEJ, HEJ HEJ                                                                             17. 2. 2023 

Ty medvěde chlupatý,
co máš kožich na paty,
rychle, rychle utíkej,
všechny si nás pochytej.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
už nás začni honit. Teď! 

Medvěd a další postavy z masopustního průvodu nás doprovázely celým týdnem, který jsme věnovali právě masopustu. S dětmi jsme si vyzkoušeli různé aktivity s masopustem spojené, a nechali jsme projevit jejich kreativitu a fantazii při tvoření “Klauníka” a masopustních masek. Děti moc bavila kresba nohama. Vznikly krásné abstraktní výtvory masopustních konfletů. A teď už hurá, všichni spěcháme na masopustní veselici!!!! 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust_Ms_vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Světový den luštěnin                                                                                                   13.2.2023

10.2.2023 se všude ve světě slaví  “Světový den luštěnin”. Luštěniny pro většinu lidí nejsou až tak atraktivní potravina, ale my jsme se přesvědčili, že jsou často neprávem opomíjené v našem jídelníčku. Na obrázcích, které jsme si ve skupinkách poskládali jsme objevili, že luštěnin je velká spousta druhů, a to nejen čoček a fazolí, ale také hrášku či cizrny. Lišili se mezi sebou jak velikostí, tak i barvou. Poznali jsme nové slovo  “vegetariánství”, kdy jsme zjistili, že to jsou vlastně lidé, kteří nejí žádné maso a nahrazují jej právě často luštěninami. Ochutnali😋 jsme pro některé z nás nové jídlo, a to “hummus”. Je to krémový dip či pomazánka, která se vyrábí tradičně z cizrny, tahini a koření. A chutnal nám moc a moc, tak, že někteří z nás si i přidali😃. Na závěr jsme si zahráli na Popelku, a zkusili roztřídit čočku od fazolí🙂.Prstíčky máme stejně šikovné jako ona, tak se nám to povedlo na jedničku s hvězdičkou👌.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_lustenin_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Nač má člověk smyslů pět?                                                                                        10.2.2023
Aby mohl poznat svět!
Hmatem pozná, co je hladké,
Chuť mu poví, co je sladké.
Čich ten vždycky vyzvoní,
když mi něco nevoní.
Zrak mi slouží ke koukání
a sluch zase k naslouchání.

Opravdu máme 5 smyslů👂👃🖐👁‍🗨😝? A protože nás baví objevovat nové věci, celý týden jsme věnovali právě našim smyslům, a přesvědčovali se, jak nám v životě pomáhají, a k čemu vlastně slouží. Seznámili jsme se s pojmem “zdravotní postižení” a ukázali si pomůcky, které pomáhají lidem s hadicapem. Při různých smyslových hrách jsme si uvědomili, jak důležité je chránit své zdraví, vyzkoušeli jsme si, jaké by to bylo být slepý, hluchý, jak by nám asi nechutnalo jíst, když bychom přišli o chuť, prostě, že život se zdravými smysly je mnohem veselejší a zajímavější😉. Tak na sebe dávejme pozor!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Poznavame_nase_smysly_-_MS_Vysoka_2_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Fotografování dětí – 27.2.2023 v 7:30 hodin

JA A MOJE TĚLO A NAŠE ZDRAVÍ 3.2.2023

Bylo jedno tělo, to dvě nohy mělo. Každá noha prstů pět, věděl o tom celý svět. A když budeš chvíli potichu, uslyšíš, jak ve tvém hrudníku, srdíčko se skrylo, aby ti tam bilo! Nad srdíčkem ramena, co to ale znamená ? Z ramen nám dvě ruce trčí, na konci se prsty krčí. A pak ještě velká koule, a v té kouli hned dvě boule. Je to hlava, co se točí, a ty boule, to jsou oči. Stále je tam místa dost, aby se tam vešel nos. A pod nosem zuby v puse, co se smějí v jednom kuse!

JAK VYPADÁ A FUNGUJE ? Pomocí rozhovoru a prohlížením obrázků v encyklopediích, jsme hledali odpovědi na tuto a podobné otázky z čeho se naše tělo skládá, jakou roli mají jednotlivé orgány a vše jsme se snažili zapamatovat. Vše jsme si ukázali a vysvětlili a jsme o něco chytřejší a JAK O SVOJE TĚLO MUSÍME PEČOVAT ? To jsme se dozvěděli z pohádky ,,O Otesánkovi ”, kde jsme se dozvěděli, jaké potraviny jsou zdravé a jaké ne. Také jsme navštívili i solnou jeskyni, která je k tomu určená. Seznamili jsme se i s pojmy chuť a smysly, ale o tom se více dozvíme příští týden.

skládáme tangram
Vyrábíme plice
Vyrabíme kamaráda zoubka

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ja_a_Moje_Telo_MS_Vysoka_2023/

Účinky solných jeskyní znali už naši předci                                                                          1.2.2023

A ani my jsme se nebáli účinky této vzácné soli vyzkoušet. V rámci tématu Já a Moje tělo a naše zdraví jsme se vydali na výlet do solné jeskyně, která se nachází v Krnově na Opavské ulici. Během cesty autobusem jsme si povídali o tom, co v jeskyni vše zažijeme. Jelikož děti v ní nikdy nebyly, byli jsme celí nedočkaví. 

Před příchodem do solné jeskyně nás čekala menší procházka, kterou jsme zdatně zvládli, a u solné jeskyně nás přivítala velice milá paní průvodkyně. 

S ní jsme se nebáli a šli solnou jeskyni prozkoumat. Překvapilo nás, jak je malá a útulná. Připadalo nám, že jsme se ocitli někde u moře.  Paní průvodkyně se nám věnovala, a vysvětlila nám, jaké úžasné účinky na naše zdraví sůl má. Dozvěděli jsme se, že nám mikročástice z této soli mohou pomoci při nachlazení, ale i při jiných nemocech, jako je astma, či jiné onemocnění, které nás v životě může potkat. 

Děti si díky p. průvodkyni mohly dokonce i slanou vodu ochutnat, ta stékala po solných kamenech do malého jezírka, které děti uchvátilo. Poté jsme si při navozené relaxační atmosféře ( pomoci různých světel a hudby) buď hráli anebo relaxovali. Jak si děti výlet užily můžete vidět na jejich radostných tvářích. 😌😊 

Tímto děkujeme p. průvodkyni za možnost solnou jeskyni navštívit, strávit zde pár krásných chvil a budeme se těšit na brzké vidění se. Dle slov dětí, by se zde jely rády někdy podívat znovu. Timto i moc děkujeme za malou pozornost. 😊😌 

 Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_z_Ms_Vysoka_v_solne_jeskyni_Krnov_2023/

Ať je zima, ať je mráz, nebojí se žádný z nás.                                                                   27.1.2023

Ať si mrzne, ať je zima, zimní sporty ty jsou prima.

Sportování nás baví v každé roční době, a to, že i zimní sporty🕸 můžou být zábavné jsme poznali v týdnu, který jsme věnovali právě jim. Jednotlivé sporty🥌🎿🛹 jsme poznávali na obrázcích, hledali jsme stínové sportovní pexeso, správně doplnili sudoku, vyrobili si sáňkaře🛷 a lyže⛷, procvičovali jemnou motoriku při práci s moukou a stříhání nůžkami. Seznámili jsme se s pojmem zimní olympiáda, olympijský oheň🔥, s kruhy na olympijské vlajce, a co vlastně znázorňují. Při práci s globusem jsme poznávali země a kontinenty, ze kterých přijíždí na olympiádu sportovci. Zaujali nás i vlajky🏳 jednotlivých zemí a zkoušeli jsme jim přiřazovat správné barvy, a tu naši českou i poskládat. Na piktogramech jsme objevovali sporty, které na olympiádě můžeme vidět. Vrcholem týdne byla malá olympiáda, kde jsme si vyzkoušeli některé ze sportů – lyžování, bruslení a hokej. A bruslení⛸ se nám zalíbilo natolik, že jsme si vyrobili kluziště s hokejistou🥅🏒. Celý týden byl sportováním “protkaný”, a tak ani venku nechybělo dovádění na sněhu, koulování a bobování, prostě parádní zimní zábava, jak má být😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sportujeme_v_zime_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Pomáháme zvířátkům v zimě                                                                                          26.1.2023

V přírodě nám právě teď vládne opravdová zima, sníh a led🕸 pokryl celou krajinu, a to nám připomnělo, že to zvířátka v lese nemají asi jednoduché. Rozhodli jsme se, že jim aspoň trochu pomůžeme, a do školky přinesli nějaké dobroty, které by jim mohly chutnat. Mrazík🥶 ani závěje nás neodradily, a vydali jsme se navštívit krmelec, ke kterému chodí srnky na dobroty od pana myslivce. Cesta to byla obtížná, ale jsme šikovní, a překonali jsme všechny závěje, a ledové nástrahy. Čím jsme byli blíž a blíž krmelci, mohli jsme sledovat znaky, že sem srnky🦌 opravdu chodí, ať už otisky jejich kopýtek ve sněhu, tak i srnčí bobky😄. A těsně před krmelcem nás vylekaly i utíkající srnky, které jsme zase na oplátku vystrašili my🙂 od jejich oběda. Tak, aby se na nás nezlobily, doplnili jsme zásoby v krmelci o jablka, brambory, mrkev, pečivo, šrot, samé srnčí dobroty! Okolo krmelce jsme mohli pozorovat rozházené kaštany a žaludy, což ukazovalo na to, že sem chodí určitě i divoká prasata🐗. Byli jsme rádi, že jsme aspoň nějak mohli zvířátkům v této nelehké době pomoci, a snad jsme jim připravili výtečnou hostinu😋.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pomahame_zviratkum_v_zime_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Brusle, sáně – honem na ně, dokud máme sníh a led, nenechme je zahálet!                            23.1.2023

Hurááá! Konečně je tu pravá zima a s ní i spouuusty sněhu😃! A to jsme si přeci nemohli nechat ujít, takže jsme se pořádně oblékli, nasadili oteplovačky, bundy, čepice, rukavice a vyrazili si užívat v té parádní sněhové nadílce. Ti menší z nás málem ve sněhu zapadli, ale nakonec vše dopadlo dobře, sbalili jsme boby, a hybaj si užívat všechnu zábavu co nám zima nabízí. A jak nám to parádně jezdilo😁❄! Ve sněhu jsme si vyzkoušeli válet sudy, házet sněhovou koulí do dálky a samozřejmě nemohli chybět sněhuláci, či sněhoví andělíčci👼. Mrazík nám ošlehal tvářičky do růžova, ale nás to vůbec netrápilo, protože jsme se zahřáli dováděním ve sněhu. Na zahradě školky jsme si ještě zkusili vyrobit eskymácké iglú, a pak už celí promočení, ale šťastní a veselí jsme se utíkali ohřát a usušit do školičky. Prožili jsme parádní zimní dopoledne ve sněhových závějích, a jen budeme doufat, že nám ten sníh ještě aspoň chvilku vydrží, aby jsme si jej mohli užívat co nejdéle🙂.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_hry_a_radovanky_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ, KAM SE ZVÍŘÁTKO, KAM SCHOVÁŠ?                                                20. 1. 2023

S touto úvahou se děti potýkaly celý týden. Společně jsme přemýšleli, kde se zvířátka mohou schovat před zimou, dozvěděli se, která u nás zůstavají, a která naopak odlétají, nebo odcháchejí za teplem, protože by v zimě nepřežila. Na zvířátka jsme si také zahráli během cvičení. Zkusili jsme si, jaké to je být ptáčkem, a jak je pro ně těžké sehnat potravu. Při hrách s kolíčkem jsme si procvičili jemnou motoriku a i počítání od 1 – 10. Také jsme vyrobili krmítko a užili jsme si spostu legrace při jeho výrobě. Vyrobili jsme i pelíšek pro medvěda. Legrace byla  i při aktivitách venku, kde jsme hledali různé stopy od zvířátek, o kterých jsme si povídali. Se zaujetím jsme také pozorovali potápění různýchh předmětů a vysvětlili jsme si, proč to tak je.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zviratka_v_zime_Ms_Vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Mrazík cení zoubky,                                                                                                          13.1.2023

chtěl by do chaloupky.

Co dovede, to my víme,

dovnitř si ho nepustíme.

Ať maluje pěkně z venku,

bílé kvítky na okénku.

Venku to sice na zimu moc nevypadá, ale ranní mrazíky přeci jenom ukazují, že pravě teď vládne v přírodě ona❄. Při práci s obrazovým materiálem jsme si zopakovali hlavní znaky zimy, o mrazíkovi jsme se naučili básničku a zazpívali si, jak je v zimě pejskovi a kočičce😸🐶. Nejvíc nás ale bavila práce se sněhuláky☃. Ti sněhoví bohužel vyrobit nešli, tak jsme je skládali, porovnávali podle velikosti, kreslili a vystřihovali. Připomněli jsme si, jaké oblečení v zimě nosíme, a zkusili si vyrobit čepice a rukavice, které nás zahřejí. Při této činnosti jsme sledovali malé kouzlo, a to, jak se dokáže ztratit inkoust za pomocí zmizíku😲.  Nemohla chybět ani zimní pohádka, a ta o Marušce a 12 měsíčkách se nám líbila moc😀. A protože vločky z nebe stále padat nechtěly, napadlo nás je zkusit přivolat, a vyrobit jim kamarádky u nás ve školce. V přírodě je stejně nejlépe, tak jsme si užili dlouhé procházky, kde jsme mohli pozorovat srnky a poslouchat ptáčky, kterým trochu toho mrazu vůbec nevadí😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mrazik_ceni_zoubky_-_MS_Vysoka_1_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Sčítáme ptáčky na krmítku                                                                                                      9.1.2023

Ve dnech 6.- 8.1.2023 proběhlo v České republice zimní sčítání ptáčků na krmítkách. I my jsme se zapojili do tohoto projektu, a abychom k nám ptáčky na krmítko nalákali, přinesli jsme jim do něj samé dobroty🙂. A jaké to vlastně byly? Tak to jsme zjistili po přečtení letáčku, co bychom ptáčkům měli do krmítek sypat. Vybrali jsme si slunečnicová semínka, kousky jablíček a nezapomněli jsme ani na lojové kuličky. Připomněli jsme si, jaké ptáčky bychom na krmítku mohli pozorovat, a vyzbrojeni dalekohledem jsme se těšili na školní zahradu. Všichni jsme přiložili ruku k dílu, a krmítko bylo brzy plné😀. Teď už stačilo jen počkat, jestli ty naše pamlsky nějakého toho ptáčka přilákají. Čas  čekání jsme si zkrátili tanečkem o vrabečkovi a sýkorce, a pozorováním okolním keřů, stromů a oblohy dalekohledem. Tak snad přijde ptáčkům to plné krmítko teď v zimě vhod😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Scitame_ptacku_na_krmitku_-_MS_2023/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Sčítejte s námi ptáčky na krmítku!
https://ptacihodinka.birdlife.cz/#/.

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám.                              6. 1. 2023

V Dráčkovi jsme radostně přivítali nový rok 2023. První lednový týden jsme se s dětmi věnovali tématu TŘÍ KRÁLŮ.  Seznámili jsme s písní Tři králové, a i s básní Na tři krále, kterou jsem se snažili naučit. Pracovali  jsme s příběhem, společně jsme jej ztvárnili na papír, a nezapomněli jsme na město Betlém, do kterého putovali tři králové – KAŠPAR, MELICHAR a BALTAZAR. Vyzkoušeli jsme si pomoci knoflíčků  poskládat i jejich začáteční písmena. Pomocí pet víček, jsme ozdobili koruny a zopakovali si základní barvičky. Vyrobili jsme si královskou korunu, a také si tři krále zhotovili z papíru, a některé děti je zkusily i namalovat. Procvičili jsme si  královské počítání, hledali stíny a hráli různé pohybové hry Díky pěknému počasí jsme je mohli hrát i venku. Během aktivit jsme si užili spoustu legrace a dozvěděli se i nové věci. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tri_Kralove_2023/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Světový den Braillova písma                                                                              4. 1. 2023

V rámci světového Dne Braillova písma měly děti velmi zajímavé dopoledne. Díky mnoha aktivitám si vyzkoušely smyslové vnímání.

Před 213 lety, 4. Ledna roku 1809 se nedaleko Paříže narodil Louis (breil) Braille. Jeho jméno si celý svět spojuje s písmem pro nevidomé a právě v den jeho narození připadá Světový den Braillova písma. Díky různorodým aktivitám jsme si uvědomili důležitost jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů – zraku. 

Seznámili jsme je s životem nevidomých, a se skutečností, co vlastně znamená být nevidomým. Děti si to vyzkoušely na vlastní kůži a dozvěděly se, jak nevidomí čtou, jak poznají měnu, s kterou potřebují platit, nebo jak se pohybují. Vyzkoušely si chůzi poslepu, a zjistili, že je lepší mít také ochotné kamarády, kteří je vedli, když měly zavázané oči. Dětem jsme přiblížily, k čemu slouží vodící pes nebo slepecká hůl. Našim cílem bylo především upevnit si vzájemnou pomoc, a seznámit se, jak nevidomým správně pomoci. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_Braillova_pisma_v_MS_Vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Pozoruji kapříka, plave a nic neříká.                                                                                          22. 12. 2022

Pije vodu, vodičku, špulí při tom hubičku.

Touto básničkou jsme si s dětmi procvičili špulení pusinky, a na chvíli se z nás stali kapříci. Vyzkoušeli jsme si tak, jak takový kapr ve vodě dýchá a pomocí čeho plave? To není jen tak, býti kaprem. Poté jsme si kapříka vyrobili z pomeranče a z hřebíčků, ale nebojte nebylo to z těch opravdových, ale z koření. Koření nás provázelo celý den, poznávali jsme známé koření. Zkoumali jsme vůni, chuť, ale i jeho strukturu. Povídali jsme si, do čeho jej můžeme dát, a proč jej tam dáváme. V rámci námětové hry “Na kuchaře” jsme si s dětmi uvařili i polévku, do které jsme koření  přidali. Byla výborná. Během hry jsme se učili, jak se v kuchyni pohybujeme, jak pracujeme s různým náčiním, a také jak se máme chovat ke kamarádovi. Prostě jsme si poslední  vánoční dny užili hravou formou, ale nebojte nezapomněli jsme ani na procvičování různých dalších oblastí ;-). Spoustu legrace jsme si také užili i venku, kdy jsme si mohli užít pěknou bílou peřinu a konečně postavit i toho kamaráda Sněhuláka, a ne jen jednoho, ale rovnou celou rodinku :-). 

Tímto Vám všem přejeme krásné a pohodové Vánoce a těšíme se na další společné dny ve školce v Novém roce. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_dny_v_MS_Vysoka_19-22.2022/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vánoční čas, už je tu zas                                                                                                   16.12.2022

A opravdu, vánoční atmosféra je vidět všude kolem nás😊, a i my ve školce jsme tento týden věnovali aktivitám s Vánocemi spojenými. Tvořili jsme různými technikami vánoční ozdoby a baňky, zkoušeli šikovnost svých prstíků při vyrábění kapříka🐟 z vlny a jablečného svícínku rozinek a kandovaného ovoce🍎. A co by to bylo za Vánoce bez perníčků! Ty se nám povedly přímo ukázkově a krásně jsme si je i nazdobili😀. A byly výborné😋. Procvičili jsme si hledání dárků a jejich stínů, zopakovali si, co vše se pojí k Vánocům – symboly a zvyky, upevnili si správné držení tužky při plnění grafomotorických pracovních listů, poslechli si koledy a naučili se básničku o vánočním stromečku. Při všech těchto a dalších aktivitách nám čas ubíhá jako voda, a štědrý den je blíž a blíž🤗🤩.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_cas%2C_uz_je_tu_zas_-_MS_Vysoka_12_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Zimní radovánky na zahradě                                                                                     14.12.2022

Tak, a je to tady! Sníh, mráz a zima❄☃. A kdo by čekal, že nás to odradí, tak se přepočítal😀! Naopak jsme si to parádně užívali, a doufejme, že i Vánoce🎄budou bílé, tak jak mají být☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_radovanky_-_MS_Vysoka_12_2022/album

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vánoční stromeček zavoněl v pokoji,                                                                 14.12.2022

maminka u stolu jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí, uvidí hvězdičku,

co byla schovaná v červeném jablíčku.

Konečně nastal ten dlouho očekávaný den, a i k nám do školky přišly Vánoce🙂. Hned brzy z rána jsme si společně nazdobili stromeček🎄, maminky nám přichystaly plné misky cukroví, které úžasně vonělo i chutnalo, a za zvuku koled jsme si vyrobili jablíčkové svícinky. Natěšení na vánoční nadílku bylo převeliké, a stejně tak i čekání na Ježíška.  Tento čas jsme vyplnili vyzkoušením některých vánočních zvyků – polibkem pod jmelím, hod střevícem, ochutnávkou cukroví nebo pouštěním lodiček. Nakonec jsme ale zvoneček přeci jen uslyšeli, a Vánoce ve školce mohly začít! A že bylo na co koukat😃, dárečky pod stromečkem byly parádní🎁! Děkujeme Ježíšku moc a moc😁😊😇.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_ve_skolce_-_MS_Vysoka_12_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Rozsvícení vanočního stromu v obci                                                                    12.12.2022

Tak jsme se dočkali! I u nás v obci už máme krásně ozářený vánoční strom🎄, která nám připomíná blížící se svátky a Štědrý den. V mrazivém podvečeru jsme se společně s dětmi a dalšími občany obce Vysoká, Bartultovice a Pitárné sešli u altánu, a po slavnostních slovech pana starosty se strom zářivě rozsvítil a ukázal v celé své nádheře. Všichni jsme si za zvuku vánočních koled, pečených frgálů, libé vůně klobásek, horkého punče a čaje připomněli nadcházející vánoční atmosféru, a dětem přišel připomenou vládu zimy sněhuláček Olaf☃. Všem místním jsme za mateřskou školu předali vánoční poselství a drobný dárek v podobě andílků. Tímto bychom chtěli všem občanům Vysoké, Bartultovic, Pitárné popřát krásné Vánoce plné lásky, pohody a klidu, a zároveň poděkovat i za finanční dar, který mateřské škole věnovali☺

.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_v_obci_-_MS_Vysoka_12_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Kouzelný čas adventní  – ADVENT                                                                               9.12.2022

Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček. 

Dárky leží dokola, maminka nás zavolá. 

´´ Pojďte děti honem se,

dneska máme Štědrý den´´.   

Tato básnička nás provázela celý první adventní týden. S dětmi jsme se seznámili se symboly Vánoc. Pomocí obrázků jsme si vysvětli, co znamenají. Děti mile překvapily, a některé ze symbolů poznaly, a vyprávěly, že je dělají i doma.

S dětmi jsme si užili spoustu legrace při vytvoření společného vánočního stromu, který jsme ozdobili prstíkovou technikou a tou jsme si vyrobili vánoční blikající světýlka, z kterých děti měly radost. Během týdne jsme si také procvičili navlékání, počítání, různou posloupnost, grafomotoriku, ale také jsme si procvičili předčtenářskou gramotnost a spoustu dalšího. 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Prvni_Adventni_tyden_v_MS_Vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.                                                                         

Zdobení vánočního stromu v obci Vysoká                                                                          9.12.2022

Vánoce se nám blíží přímo mílovými kroky, a všichni už se na ně začínají pomalu chystat a připravovat se😃. A přípravy probíhají i u nás na obci, a tak jsme nelenili, a rádi se zapojili do zdobení vánočního stromu🎄, který zde bude 12.12.2022 rozsvícen. Zábava to byla parádní, některé z baněk byly málem větší než my, ale povedlo se. Však se sami přijďte v pondělí přesvědčit. Toto zdobení byla taková malá příprava na zkrášlení našeho stromečku ve školce😃 a na nadílku, která k němu patří 😊🎁.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vánoční nadílka pro zvířátka                                                                                                 7. 12. 2022

Cinky, cinky, zvonek zvoní. 

Ve vaně se kapr honí.

Z mísy voní ovoce, už jsou tady Vánoce. 

S dětmi jsme se seznámili s další vánoční tradicí, a to rozkrojení jablíčka. Vysvětlili jsme si, proč se tato tradice dělá a s nadšením dětí jsme si ji vyzkoušeli i v MŠ a zjišťovali jsme , jestli i nám vznikne hvězdička, když rozkrojíme jablíčko. Děti se seznámily jak manipulovat s nožem, upozornili jsme na bezpečnost při jeho zacházení, i při krájení. A během této aktivity děti dostaly nápad, že bychom mohli přichystat hostinu i pro zvířátka, která si sami během zimy nemohou potravu najít. Slovo dalo slovo a pod našima rukama, se začaly dít divy. Děti krájely ovoce a zeleninu, kterou poté navlékly na šňůrku, a během procházky jsme společnými silami přichystali hostinu, z které zvířátka měla radost. 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_pro_zviratka_v_Ms_vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Vánoční nadílka v mateřské škole

Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš,                                                                                               5. 12. 2022
přišel s čertem na koláč.
Mik, Miku, Mik, Miku, Mikuláš,
přinesl nám zimní čas. 

Touto písničkou jsme dnes v naší školce přivítali Mikuláše s Andělem, kteří nás svou návštěvou překvapili při ranních hrách a aktivitách, kdy jsme zrovinka vyráběli vánoční baňku na blížící se zdobení stromečku. Mikuláše jsme pěkně společně přivítali, řekli jsme mu básničku a zazpívali písničku a slíbili jsme, že do příští návštěvy bude kniha hříchů prázdná bez jediného puntíku. Děti od Mikuláše a Anděla dostaly balíček s překvapením. A i vy se divíte, proč s Mikulášem a Andělem nepřišel čert? Na to je jednoduchá odpověď – naše děti byly těmi čerty ;-). A jak to s těmi čerty dopadlo ? můžete vidět na fotkách, z kterých uvidíte, že si děti dnešní den užili a čerti nikoho po splnění všech soutěží neodnesli do pekla 🙂 ;-). 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Mikulas_v_MS_Vysoka_2022/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Mikuláši, Mikuláši, kdo to tady děti straší                                                                        4.12.2022

Tak přesně tuto otázku jsme v týdnu věnovaném Mikuláši, čertovi a andělovi slyšeli v naší třídě nespočetněkrát😀. Blížící se den nadílky svatého Mikuláše nenechával děti chladným, a tak jsme si vysvětlovali, proč jej vlastně slavíme, kdo to Mikuláš byl, a co je pravdy na čertech a peklu. To, jak si peklo představujeme jsme si nakreslili, společně jsme si povídali o tom, jak se slavíme Mikuláše doma, jaké vlastnosti má čert – Mikuláš – anděl. 😈😇Vyrobili jsme si zápichy i čertí kornouty, procvičili jazýčky, když jsme jako čerti brblali, zkoušeli naplnit Mikulášské pytlíky. A protože Mikuláš chce vždy slyšet nějakou pěknou básničku nebo písničku, nezapomněli jsme ani na ně, a rovnou se naučili i mazurku o čertovi a Káče, která se za něj chtěla vdát. Týden to byl ve školce veselý, na příchod Mikuláše jsme se řádně připravili. Tak uvidíme, jestli k nám do školy taky zaskočí, a přinese nějakou dobrůtku😋.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas%2C_cert_a_andel_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

V lese, na louce a u vody                                                                                               25.11.2022

První námraza a padající sníh nám připomněli, že zima už nám klepe na dveře❄. I v přírodě můžeme vidět, že se zvířátka začínají na zimu chystat, a tak jsme celých 14 dní věnovali právě jim. Společně jsme si připomenuli, která zvířátka můžeme potkat v lese, která žijí ve vodě a okolo ní, a která naopak uvidíme na louce a v trávě. Zdramatizovali jsme si pohádku “Boudo, budko”🐭🐸🐺🐰🐻, a vyrobili si loutky a masky k ní, připomenuli si tu “O Koblížkovi”. Aby se nám po lese a vodě nestýskalo, tak jsme si jeden takový les nakreslili a žabky z rybníčku na nás pěkně pokukovaly v šatně. Vyzkoušeli jsme si, jak se pouští bublinky do vody, zazpívali písničky s lesní tématikou, uspali ježky v listí🦔, a objevovali zvířátka v encyklopediích a při procházkách. Nezapomněli jsme ani zajít ke krmelci, podívat se, jestli pan myslivec myslí na zvířátka, a slíbili si, že jim určitě taky nějaké ty dobroty přineseme😊. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/V_lese%2C_na_louce_a_u_vody_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Pečení perníčků ve školce                                                                                                25.11.2022

Vánoce se nám nezadržitelně blíží, a k nim samozřejmě patří i pečení vánočních perníčků😊. A tak jsme ve školce nelenili, vyhrnuli si rukávy a pustili se do pečení! Těsto bylo krásně vláčné a válení nám šlo jedna radost😃, pak už byly na řadě formičky – stromek, andílek, srdíčko, každý si mohl vybrat tu svou oblíbenou a šup s ní na plech, a ten zase do vyhřáté trouby. Po školce se už po chvíli linula omamná vůně, která nenechávala nikoho na pochybách, že vánoční čas je tu už co by dup. Nezbývá nic jiného než perníčky pěkně dozdobit a pak jen ochutnávat a ochutnávat😋😍.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Peceni_pernicku_ve_skolce_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Návštěva výstavy adventních věnců a klubíku Dino v Krnově                                        24.11.2022

Přicházející vánoční čas nás inspiroval, a my se vydali na návštěvu do Krnova, konkrétně do Flemmichovy vily, kde probíhala výstava adventních věnců. Koukat bylo opravdu na co😃. Viděli jsme věnce přírodní, dřevěné, ozdobené sklenicemi nebo baňkami, věnce proutěné, vybírat opravdu bylo z čeho. Ani my jsme neodolali, a každý z nás si domů odvezl malý dáreček, ať už v podobě perníčku, zvonečku nebo chlupatého čertíka😈. A protože do návratu domů nám zbylo trochu času, užili jsme si spousty her a legrace v klubíku Dino. Na zpáteční cestě nás vyprovázeli i andělé, kteří nám připomněli, že Vánoce tu už budou přesně za měsíc🎄✨🎁.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_adventnich_vencu_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Divadlo Smíšek – Pekelně rohatá pohádka                                                               15.11.2022

Blll, bllll…!!! Ne, nebojte se děti, to se ještě neohlašuje Mikuláš s čertem😈, ale jen čertí kamarádi v pekelně rohaté pohádce o rozmazlené princezně. Pohádka to byla veselá, ale i poučná, a přeci jen nám trošku připomněla, že se nám to mikulášské období už rychle blíží😃. Tak uvidíme jestli i k nám do školky Mikuláš s čerty dorazí😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pekelne_rohata_pohadka_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

TVP – ,, O Zlaté Podkově´´                                                                                   11.11.2022     

První vločka, druhá, třetí, (počítáme pomocí prstů na rukou)
z nebe na zem právě letí. (ručičkama napodobujeme padání sněhu)
Jedna vedle druhé sedá, (sedáme si do dřepu)
volné místo ještě hledá. (otáčíme hlavičkou a rozhlížíme se)
Na strom, střechu, silnici, (stoupneme si a ručičkama uděláme stříšku nad hlavičkou)
udělají čepici.

Tato básnička nás provázela celý týden a snažili jsme se ji naučit. Básničkou jsme chtěli přivolat sv. Martina, který měl dnes přijet, ale bohužel zatím ani jednu vločku nedovezl. Ale to nám vůbec nevadilo, protože i tak, jsme si užili spoustu legrace během různých her a aktivit, které si p. učitelky během tohoto týdne připravily. Děti si vyzkoušely práci se sádrou a s gázou, díky nímž si vyrobily podkovičku. Poté si procvičily dovednosti při různých pohybových aktivitách (jízda na koni, hra oheň, voda, blesk, cvičení s vločkou apod.), ale i v různých dalších činnostech, jako bylo procvičení dechového proudu, skládání puzzle, hra sudoku a řazení brku od největšího po nejmenší. Přiřazovali jsme si barvičky k podkovičkám, přiřazovali stíny, hráli jsme hry s padákem a udělali si pokus se solí a s vodou, kdy budeme sledovat, zda se nám na provázku udělají krystalky, které budou připomínat malé vločky. Děti si také vyzkoušely zatloukání špendlíčků a manipulaci s kladívkem, vyzkoušeli jsme si i zaplétání copánku a pracovali jsme s barvami, při výrobě hvězdičkového nebe a husy. 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/sv._Martin_v_MS_vysoka/

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Pečení rohlíčků a předání přání                                                                         11.11.2022

´´Martin jede, Martin jede, má bílého koníka. Koník cválá, Martin mává a za námi pospíchá.

Těšíme se na Martina, jeho svátek slavíme, brzy už tu bude zima to přeci všichni víme.´´ 

Touhle písní dnes děti z MŠ Vysoká přivítaly na obci pana starostu R. Hrance. Děti mu přišly popřát ke svátku sv. Martina a předat mu i přání a rohlíčky, které s p. učitelkou upekly. Pan starosta byl mile překvapený a dětem poděkoval tím, že jim také věnoval malý dárek. Malou a milou pozornost dostaly i p. učitelky za vřelé přivítání a jejich práci v MŠ, jak sám řekl pan starosta. 

P. učitelky děkují za milou pochvalu a děkují za dárky pro děti. 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Peceni_rohlicku_v_MS_Vysoka/

Vložila Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Jak nám chutná ve školce                                                                                  11.11.2022

Ve školce poznáváme a objevujeme nové věci, básničky, písničky, ale učíme se také rozvíjet i svou samostatnost při stolování🥄🍴. A myslíme, že nám to jde dobře😉!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jak_nam_chutna_ve_skolce_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Uzavření mateřské školy v době vánočních prázdnin od 23.12.2022 do 1.1.2023

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Barvičky                                                                                                                                  4.11.2020

Žlutá to je sluníčko,

zelená je tráva, červené je jablíčko,

už to umím sláva!

Barvy a tvary nás provázely dušičkovým podzimním týdnem. Společně jsme zkoumali vlastnosti barev, určovali jejich odstíny, procvičovali si digitální gramotnost fotografováním podzimních barev na školní zahradě, a namalovali si barevné deštníky, proti deštivému počasí🌧☔. Vyzkoušeli jsme si vymodelovat i zhotovit tvar 🔵🟨🔺. Barvičky jsme využily i při cvičení, kde jsme házeli barevné drátěnky na cíl, prolézali strachovým pytlem, zvládli slalom mezi barevnými kužely a na závěr si vyhráli s barevným padákem😃. Školní zahradu jsme si vyzdobili kresbou barevnými křídami, určitě se vám budou líbit, tak se na ně mrkněte😉

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Barvicky_-_MS_Vysoka_11_2022/

.

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Listí žloutne, poletuje… 4.11.2022

S postupujícím podzimem a padajícím listím, jsme se rozhodli, že si společně uklidíme a přichystáme školní zahradu k zimnímu spánku. Posbírali jsme odpadky okolo plotu, vyhrabali listí🍂🍁🍃, které jsme i za pomoci paní učitelky a p.Budínské spálili, a protože jsme objevili spousty přirodnin, zkusili jsme si vytvořit formou landartu různé motivy a náměty. Nejvíc se nám líbil náš “Podzimní mužíček”😀. Tak snad se té naší zahrádce bude sladce odpočívat☺.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Listi_zloutne%2C_poletuje…_-_MS_Vysoka_11_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Listí žloutne, poletuje…. 4.11.2022

Podzimní čarování – čas                                                                                                           28.10.2022

Proč se střídá den a noc? Kam chodí sluníčko spát? Jak poznáme, kolik uteklo času⌚⏰? Tak na tyto a podobné otázky jsme hledali odpovědi v týdnu, který jsme věnovali času a jeho období. Sluníčko a hvězdu jsme si vystřihli, namalovali střídání 4 ročních období, zahráli si na hodináře a sledovali, jak pracují přesýpací hodiny⏳. A tak nám ten čas utekl ve školce jako voda😃.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jak_plyne_cas_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Strašidelné rejdění                                                                                                               28.10.2022

Sláva! A je to tady😀 – strašidelné rejdění pro všechny duchy a strašidla💀👻. Při zábavných soutěžích a úkolech předvedla strašidýlka svoji šikovnost, mrštnost a odvahu, za kterou potom byla náležitě odměněna😊. Na cestu domů si vyrobila zápich v podobě dýně a svítícího ducha, a aby neměla hlad, pohostili jsme je na školní zahradě opékaním párků a klobásek, tak snad si pochutnala😋.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Strasidelne_rejdeni_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Den stromů                                                                                                                        21.10.2022

K tomuto ročnímu období neodmyslitelně patří krása všemi barvami hrajících korun podzimních stromů. My jsme se o tom přesvědčili, když jsme stromy pozorovali na školní zahradě i na společných procházkách. Naučili jsme se rozlišit stromy listnaté🌳 a jehličnaté🌲, seznámili se se stavbou těla stromu, osahali si drsný povrch kůry i ostrost jehličí, a podle letokruhů jsme určovali i stáří stromů. Společně s kamarády z Jindřichova jsme oslavili i Den stromů v zámeckém parku v Jindřichově, odkud jsme si donesli krásné listy na vylisování🍁🍂🍃. A protože se nám stromy opravdu líbili, jeden takový podzimní strom jsme si společně ve třídě vyrobili, abychom měli kousek toho podzimu i u nás ve školce😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Ekoprogram “Plody podzimu”                                                                                                 21.10.2022

Ani větrné podzimní počasí nás neodradilo, a vydali jsme se společně navštívit zámecký park v Městě Albrechticích – Hynčičích. Připraven pro nás byl program zaměřený na téma podzimu a jeho plodů. S p.lektorkou jsme společně poznávali zeleninu🥔🌽🍅, obiloviny, podzimní květiny, ovoce🍎, zkoumali jsme, co ještě nyní můžeme vidět na zahrádce, a ochutnali báječné vafle vyrobené z dýně. Mňam, to bylo dobrota! A při tom  všem nás sledovali zvířecí kamarádi – slepičky🐔, kačeny🦆, holubi🕊, bažanti i strakatý králík🐇, kterému také moc chutnaly dobroty v podobě kukuřice, jablíček a trávy, které jsme mu nabídli. A o tom, že jsme děti šikovné, které toho spousty ví, svědčila i pochvala od p.lektorky😀. Závěr výletu patřil dobrotám od maminek a ohřátí se v teple kavárny Residence😁.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ekopeogram_Plody_podzimu_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Plody podzimu                                                                                                                  14.10.2022

Jé,podívejte, co to tady roste? Tyto a další nadšené výkřiky se rozléhaly na školní zahradě, když jsme společně objevovali plody, které nám podzim nadělil. A, že jich tu bylo😃! Pozorovali jsme různé druhy hřibů a holubinek, žaludy, ochutnali i jablka ze stromů🍎, a kedlubny s paprikami🌶 z našeho záhonku. Vyrazili jsme do přírody, abychom si prohlédli, co vše okolo nás dozrává. A protože nás houby okouzlily opravdu moc, tak jsme si je namalovaly, i zasadily na našem lesním pařezu😉. Společně jsme vážili, měřili, přiřazovali plody ke správným stromům a keřům, vyrobili si našeho “Podzimníčka”. A nezapomněli jsme ani na zvířátka☺,a nasbírali jim kaštany a žaludy na zimu, tak snad jim pak budou chutnat😊.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Plody_podzimu_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS., Součková Dáša

Šípkobraní                                                                                                                                12.10.2022

Sedí kos na keříčku, zpívá šípkům svou písničku😃, i slova této básničky nás motivovala věnovat jedno dopoledne šípkům, patřící mezi plody, které nám nyní podzim nabízí. Šípkové keře se zrajícími šípky jsme potkávali všude kolem nás při procházkách do okolí MŠ. Během zkoumání, jak šípek vypadá, jsme zjistili, jak moc zdravý je pro člověka, kolik je v něm vitamínů, a že chutná i zvířátkům. Šípkové keře jsme si “vyfoukali”, vyrobili jsme si šípkové náhrdelníky, a samozřejmě nesměl chybět ani zdravý šípkový čaj☕. S medem chutnal výborně😋!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sipkobrani_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Draci podzimáci                                                                                                                        7.10.2022

Podzim

Na zem hrušky padají,

ptáci křídla zvedají.

Léto balí fidlátka,

podzim klepe na vrátka.

A opravdu! Všude kolem nás jsou vidět změny v přírodě a počasí, které potvrzují, že podzim již opravdu nastoupil. Do školky už chodíme v teplejším oblečení, potřebujeme gumáky a pláštěnky proti dešti🌧☔, na vycházkách jsme si všimli krásných podzimních barev na listech stromů🍁🍂, i to, jak se na zahrádkách sklízí poslední úroda. K podzimu samozřejmě patří i draci, a ti naši se nám moc a moc povedli! Při jejich tvoření jsme si procvičili geometrické tvary🔵🔺🟨, jakou může mít můj drak náladu, který je delší, a který kratší. S přicházejícími chladnými rány jsme se s písničkou Vlaštovičko, leť rozloučili s vlaštovkami, a nezapomněli jsme ani na čápy, kteří odletěli do daleké Afriky a vrátí se k nám až zase na jaře. Tak uvidíme, co dalšího má pro nás podzim nachystáno😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Draci_podzimaci_-_MS_Vysoka_10_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Divadlo Smíšek – “Pirátská pohádka”                                                                                           27.9.2022

Kapitáne, pevnina na obzoru! Stáhnout vlajku, a vyhodit kotvu😀. Tak tato slova doprovázela dobrodružství, které děti zažívaly společně s papouškem, opičkou🐒🦜 a pirátským kapitánem při cestování po moři a hledání ztraceného pirátského pokladu. Zábava to byla veliká, všichni se společně bavili, a nakonec poklad objevili🙂. Holahou kapitáne, a plujeme vstříct dalšímu dobrodružství…🤗!

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Nabídka na vánoční fotografování dětí dne 19.10.2022 v 8:00 hodin

Jablíčkový den                                                                                                                     23.9.2022

Během týdne ovoce a zeleniny v mateřské škole, jsme si našli jeden den, který jsme věnovali pouze jablíčkům😀🍎🍏. S jablky jsme soutěžili v různých hrách a závodech, třídili je podle velikosti, zkoušeli oškrábat škrabkou, ale to nejlepší bylo je jíst😃😋! Od Christianovy maminky jsme dostali k ochutnání jablíčkovou přesnídávku a jablíčkový kompot, ale my si vyrobili i jablíčkovou dobrůtku sami a upekli si jablíčka v těstíčku😍🍎. Pane jo, to byla dobrota😊! Ještě teď se olizujeme  za ušima, jak nám ta jablíčka chutnala, mńam😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jablickovy_den_-_MS_Vysoka_9_2022

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla!                                                                           23.9.2022

Toto heslo nás inspirovalo celý týden, kdy jsme si vyprávěli o ovoci a zelenině, které právě teď na svých zahrádkách sklízíme🍏🍐🥕🥔. Dozvěděli jsme se, jak jsou důležité pro naše tělo, proč je důležité je před konzumací omývat, naučili se písničku a taneček “Měla babka”, zkoumali z čeho se skládají, třídili podle velikosti a barev. Vyšli jsme si do vesnice porozhlédnout se, co na které zahrádce ještě uvidíme, a seznámili se i s ovocem, které roste v exotických krajích🥝🍌🍍🍊🍋. Největší zábava byla při určování  ovoce a zeleniny podle chuti😁, ale byli jsme výborní a nespletl se nikdo😉.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ovocea_zelenina%2C_to_je_zdravi%2C_to_je_sila_-_MS_Vysoka_9_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Bramborování                                                                                                                         17.9.2022

První pohádka

Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal.
Honzíku, máš namále,
přines nám ty korále!
Honzík běžel na horu,
nakopal tam bramborů.
Vysypal je před krále,
nesu vám ty korále.
Větší už tam neměli,
ty snědli už v neděli.

A právě brambory🥔, hry s nimi ,tvoření z nich, i jejich ochutnávka byl námět k dalšímu zářiovému týdnu ve školce. Společně jsme poznávali různé druhy brambor, jak se pěstují, jaká jídla se z brambor dají vyrobit a některá jsme i ochutnali🍟🍠. Při bramborování jsme si bramborami užili spousty legrace😁. Brambory jsme vozili ve vozíku, kouleli je na cíl, přenášeli na lžíci, vážili je, procvičili jsme si i prstíky při loupaní uvařených brambor. Nezapomněli jsme na princeznu z “První pohádky”, vyrobili jí šaty, a navlékli pravé korále😀. A protože nás práce s bramborami opravdu bavila, zkusili jsme si vyrobit bramborového ježka a sluníčko. Domů si odneseme pytel plný brambor🥔, abychom se v zimě měli dobře😉😃!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bramborovani_-_MS_Vysoka_9_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Výlet na zámek ve Slezských Rudolticích                                                                            15.9.2022

Princeznovské👸 téma nás provázelo celým bramborovým týdnem ve školce, a proto jsme se rozhodli, že vyrazíme na blízký zámek ve Slezských Rudolticích, a podíváme se, jestli zde nějaká princezna nebydlí. Zámek nás oslnil už při vstupu svou krásnou zahradou, a i jeho interiér byl jako z pohádky🤴. Pan kastelán, který nás zámkem prováděl, nám povykládal spousty zajímavostí ze života na zámku, a ukázal nám, jak se na zámku žilo, a potvrdil, že zde bydlela i opravdová princezna Sofie. Sice jsme ji osobně nepotkali, ale viděli jsme její krásu alespoň na jejím portrétu. A co by to byl výlet bez sladké tečky na závěr, a i my jsme si ji užili v kavarně se zmrzlinovým pohárem😀🍨.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_zamek_Slezske_Rudoltice_-_MS_Vysoka_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Naše školka, pěkná školka …                                                                                             9.9.2022

Slova této písničky nás provázela prvních 14 zářiových dní, kdy jsme se opět sešli v té naší pěkné školičce🏫 a po prázdninách se setkali se starými, ale i novými kamarády👧👱‍♂️👩‍🦰👨‍🦱. Naučili jsme se, kdo se, jak jmenuje, poznávali, kdo je menší, a kdo větší, kdo je starší, a kdo mladší, kdo půjde školy. Vyprávěli si, co vše ve školce budeme dělat, co se naučíme, a co nás čeká. Dokázali jsme se spočítat, i poznat, kdo se nám ve hře „ztratil“. Aby se nám tu líbilo, určili jsme si i pravidla, která budeme ve třídě dodržovat. A protože jsme děti chytré a šikovné, podařilo se nám najít šatní značky, které se nám ve školce poztrácely. Společně jsme si tu naši školičku namalovali, a pokusili se namalovat i své kamarády, a to byla opravdová legrace😁😂. Povedlo se nám to úžasně😊!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_skolka,_pekna_skolka_-_MS_Vysoka_9_2022

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

První den ve školce                                                                                                             1.9.2022

A je tu opět 1.září, a s ním i začatek nového školního roku. A jak si tento první den užily děti v naší mateřské škole? Věříme, že se jim u nás líbilo, poznaly nové kamarády a budou se do školky těšit, a rády vracet😊. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_den_ve_skolce_-_MS_Vysoka_9_2022/

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

Zápis z třídní schůzky konané dne 5.9.2022

třídní schůzka Vysoká

Vložila: Bc.Vondráková Marcela, DiS.

TŘÍDNÍ SCHŮZKA PRO RODIČE DĚTÍ