Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

MŠ Jindřichov 2022-23

Cestujeme Vesmírem 21.7.2023

Vložila: Bc. Marcela Vondráková, DiS.

„Podívejte, támhle, děti,

raketa tam vzduchem letí,

na Zemi vystartovala,

na dlouhou cestu se dala.

Letí, letí na Měsíc.

Vidíte ji? A už je pryč.“

A kam se ta naše raketa všude vydala🚀? Jaké planety při cestování Vesmírem jsme z ní mohli vidět? Kdo je to kosmonaut👨‍🚀, a proč musí mít na sobě skafandr? Odpovědi na všechny tyto otázky jsme se pokoušeli hledat při týdenním objevování Vesmíru⭐ a jeho známých planet. Rakety jsme zkoušeli vyrábět, malovat, kreslit i tvořit z různých materiálů. Prolétli jsme se společně okolo Měsíce🌛, poznali jeho fáze🌒, a dokonce na vesmírném putování potkali i ufouny. Nezapomněli jsme ani na sluníčko🌞 a sluneční soustavu. Ale přeci jenom doma je doma🙂, takže jsme se po všem to bádání a poznávání nových planet rádi vrátili, a za všechnu tu odvahu a snahu se odměnili výbornou zmrzlinkou🍦. Tu u ufounů nenajdeme🤣. Hurá, prázdniny jsou za dveřmi!

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/cestujeme-vesmirem-ms-jindrichov-7-2023

Cestováním za poznáním – Cesta do pravěku 10. 7. – 14. 7.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme odcestovali do pravěku za dinosaury. Seznámili jsme se s názvy dinosaurů a jejich vzhledem, procvičili si poznávání první hlásky ve slově, protiklady. Rozdělili dinosaury na masožravce a býložravce. Vyráběli dinosauří sliz, přívěšek na památku. Protáhli jsme svá tělíčka při cvičení – “lovci a po stopách dinosaura” a užili si parádní den na dětském hřišti.

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/cesta-do-praveku-cestovanim-za-poznanim-ms-jindrichov-2023

Cestováním za poznáním – MOŘE 3. 7. – 7. 7.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Ve zkráceném týdnu jsme si povídali o moři, stříhali jsme, malovali a hlavně využili krásného počasí ke hrám na školní zahradě.

https://www.rajce.idnes.cz/zsjindrichov/album/cestovanim-za-poznanim-more-ms-jindrichov-2023

Zazvonil zvonec a …… pohádky je konec 26. – 30. 6.

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Tento týden jsme si hráli všichni dohromady a to ………s pohádkami. Se staršími dětmi jsme rozlišovali poezii a prózu, tvořili jsme rýmy, poznávali, které pohádky čteme. Tvořili jsme konec pohádek a hladali v nich poučení. Hráli jsme si s maňásky, papírovými loutkami, zpívali jsme, malovali, kreslili a hráli jsme si hry. Rozloučili jsme se s budoucími prvňáčky i s paními učitelkami. Opékali jsme, mlsali dortík a připili si šampaňským naviděnou i na krásné prázdniny. Společně jsme si užili mnoho zábavy.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zazvonil_zvonec_a_pohadky_je_konec./

Exotická zvířata 19. 6. – 23. 6.

Vložila: Monika Machová

Tento týden jsme si povídali o exotických zvířatech. Spoustu činností jsme prováděli převážně na školní zahradě a zaměřili jsme se především na ty skupinové. Děti si vyrobily vlastní ZOO, které pak prezentovaly svým kamarádům, vytvořily zápichy různých exotických zvířátek, vyzkoušely pokus s balónkem, cvičily, zpívaly a hrály různé pohybové hry. Ve čtvrtek nás čekalo překvapení v podobě skákacího hradu a dobrůtky u Lavosu. Děkujeme.

Naše vesnice 12. – 16. 6. 2023

Vložila: Petrošová Marie, Bc.

Tento týden byly děti obou tříd společně ve třídě U Duhy z důvodu vysoké nemocnosti dětí a tak jsme si spolu hráli, učili se spolupracovat a navazovat nová přátelství. Celý týden se nesl v duchu poznávání naší vesničky. Děti skládaly erb Jindřichova a v Malém jindřichovském muzeu se seznámily s významem znaku. Prohlídli jsme si staré fotografie Jindřichova i nejpodivnější “věci” a dověděli jsme se o původních obyvatelích obce. Poté jsme navštívili i náš kostel. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/navsteva_muzea/

Také jsme si hráli na poštu a “napsali” kreslený dopis dětem a našim kamarádům z MŠ Vysoká. Navštívili jsme místní poštu a pozorovali vše, co si v ní můžeme koupit, pokládali jsme paní pracovnici za poštovní přepážkou otázky, které nás zajímaly. Děti vybraly a samy zaplatily poštovní známku i dětské časopisy, ve kterých si děti potom listovaly, nebo tvořily dle zájmu. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/navsteva_posty_Jindrichov/

Navštívili jsme také statek Tichý, kde jsme si prohlíželi různá hospodářská zvířata, seznamovali jsme se s jejich mláďaty, potravou i užitkem. Mohli jsme si prohlédnout také stroje a techniku a na konci návštěvy jsme si nenechali uniknout prohlídku mlýna. Seznámili jsme se s polními plodinami a jejich využitím. Cestu na statek jsme si zkrátili autobusem k zastávce U zámku a zpět jsme zvládli procházku po “vlastních” 🙂 https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/navsteva_statku_Tichy/

Prohlíželi jsme si náš jindřichovský zámek, ale povídání o obci jsme zakončili výpravou na zámek Linhartovy. Pan kastelán dětem přiměřeně věku povídal o historii zámku a obyvatelích a děti měly možnost prohlédnout si exponáty poštovních známek, aut a v neposlední řadě překrásných papírových soch z díla pana Jardy Hrubého. Prohlídka byla ukončena pohybovými aktivitami v lanovém centru v blízkosti zámku. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/zamek_Linhartovy/

Návštěva linhartovského zámku 15. června

Ve čtvrtek 15. června jedeme s dětmi do zámku v Linhartovech. Z MŠ vycházíme v 8:50 hodin a jedeme autobusem v 9:10 hodin ze zastávky Jindřichov škola. Děti budou mít ranní svačinku v MŠ. Připravte dětem, prosím svačinku na zbytek dne. Předpokládaný návrat z linhartovského zámku je ve 13:33 hodin vlakem. K MŠ se vracíme pěšky. Pokud si dítě budete vyzvedávat u vlaku, vyznačte ve třídě u třídní učitelky. Vybíráme 50,- Kč na vstup do zámku.

Do batůžku dětem přibalte: pláštěnku, pití a něco na zub.    Děti budou mít na sobě sportovní obuv i oblečení. Děkujeme

HURÁÁÁÁ DO ŠKOLY!!!

Tablo našich budoucích školáků

 

Sportovní hry o putovní pohár ve Městě Albrechticích    6. 6.

Vložila: Monika Machová

V úterý dopoledne reprezentovaly  děti z MŠ Jindřichov  naši mateřskou školu na Sportovních hrách ve  Městě Albrechticích. Soutěžily na čas v běhu,  v jízdě na koloběžkách, ve zdolávání překážkové dráhy, v podávání a hodu míčem  v družstvu a skokem do dálky. Putovní pohár jsme si sice “domů” nepřivezli, ale získali jsme cenu za nejoriginálnější vlajku a parádně si zacvičili. Znáte to přece – Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sportovni_hry_MS_Jindrichov_2023/

Slavíme Den dětí      5. 6.

Vložila: Monika Machová

V pondělí jsme slavili svátek všech dětí i v naší mateřské škole. Děti si vyzkoušely různé sportovní aktivity – chůzi na chůdách, hod obručí na kužel, jízdu na koloběžkách. Vyráběly bublinky, malovaly na trička, která si odnesly domů jako památku na dnešní den, proháněly se mezi nafukovacími balónky a samozřejmě nechyběl skákací hrad!

Děkujeme paní učitelce Markétce Hanuščákové za poskytnutí skákacího hradu a triček k malování.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Jindrichov_2023/

Děti Evropy 29. 5. – 2. 6. 2023

Vložila: Petrošová Marie, Bc.

Ve třídě U Duhy jsme se celý týden věnovali naší české zemi a okolním státům. Děti se seznamovaly s vlajkami ČR, Slovenska a Polska, naslouchaly různým jazykům a snažily se “porozumět”. Povídali jsme si o tom, co je v jednotlivých zemích nejznámější. Skládali jsme pražský hrad z papíru, kostiček i kelímků, hráli jsme písničky, v nichž se vyskytují česká města a poslouchali jsme hymny států. Hlavním cílem nejrůznějších aktivit bylo vést děti ke spolupráci a ohleduplnosti a učit se vzájmně, že není vůbec důležité, jakou řečí mluvíme, jakou máme barvu kůže, ale že hlavní je otevřené a veliké srdce plné porozumění.

Školní výlet do Zoo Ostrava 1. 6. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Ve čtvrtek jela celá školka na výlet do Zoo v Ostravě. Počasí nám krásně přálo tak jsme si výlet užili naplno. Viděli jsme spoustu exotických zvířátek – zebru, páva, hrocha, krokodýla, slony, ale i krásná domácí zvířátka – morčátka, kozy, ovce, obrovské prasata. Odvážíme si krásné zážitky, na které budeme dlouho vzpomínat.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Skolni_vylet_Zoo_Ostrava_2023_MS_Jindrichov/

Děti černé, žluté, bílé 29. 5. – 2. 6.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Nové téma nás tento týden zavedlo do různých koutů světa. První den nás letadlo zaneslo do překrásné AFRIKY k černochům. Zahráli jsme si na bubny djembe, tancovali jako černoši, poznávali floru a faunu tohoto světadílu. Druhý den jsme odletěli do známé AMERIKY k Indiánům. Lovili jsme bizony (lasování), stříleli z luku, jezdili na koni (překážková dráha) a na závěr vytvořili školkový totem na ochranu. Třetí den jsme vyrazili do ASIE k Číňanům. Ochutnávali jsme čínské jídlo, učili se psát čínské znaky, chodili na chůdách, vyrobili si krásné vějíře od Gejši. Také jsme oslavili narozeniny naši Aničky. Tímto bychom chtěly moc poděkovat paní Jehličkové za krásné a chutné muffiny.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_cerne%2C_zlute%2C_bile_trida_U_slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Výlet “Duháčků” do Města Albrechtic 30. 5. 2023

Vložila: Petrošová Marie, Bc.

Třída U Duhy se vydala do Města Albrechtic na celodenní výlet. Hlavním důvodem výletu byla návštěva ZUŠ, ale ještě před návštěvou umělecké školy jsme měli domluvenou výstavu ptáčků – andulek, korel i papoušků, které děti pozorovaly, poslouchaly jejich zpěv (nebo křik 🙂 a popisovaly jejich barvy. Po příchodu do ZuŠ děti naslouchaly koncertu mistrů v podobě vyučujících hudební obor a mohly si vyzkoušet zahrát na různé hudební nástroje. Děti zjistily, jak to vypadá v kroužku “výtvarky” a pod vedením mladé slečny Michalky si vyrobily origami pejska, kterého si také přivezli domů. Nedaleko ZUŠ se nachází park B. Smetany, kam jsme se s dětmi také vydali. Poslouchali jsme Smetanovu “Vltavu”, určovali jsme po zvuku flétny písničky, kreslili jsme křídami, dováděli jsme na průlezkách, ale věnovali jsme se také environmentálním aktivitám – hledali jsme podle listu náš národní strom, měřili jsme obvod stromů, poslouchali jsme zpěv ptáků. Počasí nám přálo a výlet se vydařil.

Jede, jede koloběžka třída U sluníčka 22. 5. – 26. 5.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme pokračovali v tématu dopravní prostředky a navázali jsme na dopravní výchovu – jak se chovat na silnici, jak přecházet přes komunikaci, správná výbava cyklisty, atd.

Na konci týdne dostaly děti točenou zmrzlinu od rodiny Adamcových (Hospůdky u Pepana). Tímto bychom jim chtěly moc poděkovat.

Dopravní prostředky, značky a bezpečnost na silnici     22. 5. – 26. 5.

Vložila: Monika Machová

Tento týden jsme se opět věnovali tématu – dopravní výchova. Vyrobili jsme si letadélko, hráli pohybové hry na aktuální téma a využívali dopravní hřiště k různým aktivitám, ať už jízdě na koloběžkách s procvičováním orientace na silnici dle dopravních značek, či chůzi na chůdách…

V pátek nás čekalo překvapení!! Adamcovi z Hospůdky U Pepana nás pozvali na zmrzlinu. Mňam, byla výborná :-). Děkujeme za pozvání!!!

Jede, jede koloběžka třída U Duhy 15. 5. – 19. 5. 2023

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Celý týden jsme si ve třídě povídali o dopravě, jak se správně chovat na silnici i v dopravních prostředcích, ale i o tom, jak má vypadat správně vybavené jízdní kolo. Hráli jsme didaktické, pohybové i manipulační hry. Při cestě na výlet jsme si různé dopravní prostředky mohli prohlédnout, vyzkoušet a také jsme obohacovali slovní zásobu o pojmy, které s dopravou souvisí. Děti dopravní prostředky malovaly vodovými barvami nebo kreslily pastelkami. Seznámili jsme se s některými dopravními značkami a také si je budeme neustále opakovat. Naučili jsme se písničku “Koloběžka”.

Jede, jede koloběžka třída U sluníčka 15. 5. – 19. 5.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Čím jezdíme do školky

pro kluky a pro holky?

Traktorem či minibusem,

pěšky nebo poloklusem?

Letadlem či ponorkou,

autem, také motorkou!

Hlavně pozor na dvě barvy:

červená a zelená!

Každé dítko ze školičky,

dobře ví, co znamená.

Ve třídě U sluníčka jsme se taky naučili, co znamená červené, žlutá a zelená barva na silnici.

Celý týden nás doprovázelo krásné téma dopravní prostředky. Seznámili jsme se s novými a zajímavými dopravními prostředky. Vyrobili si horkovzdušný balón, pořádně jsme protáhli svá tělíčka při cvičení, naučili se jak se chovat při chůzi po komunikaci a přecházení vozovky.

Tento týden se událo spoustu věcí a mezi ně patří i 5. narozeniny Nelinky. Děkujeme za nádherný a chutný dort mamince.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jede%2C_jede_kolobezka_trida_U_slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Výprava na bylinkový ranč Majoránek 17. 5. 2023

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Ve středu jsme se s dětmi vydali na bylinkový ranč v Horních Povelicích. Cestovali jsme různými dopravními prostředky a všímali si krás blízkého okolí. Děti pozorovaly a krmily zvířátka, seznámily se s pojmem bylinky, koření a významem pro naše zdraví. Hodně jsme chodili, cvičili a tancovali, rozvíjeli jsme paměť a postřeh, řešili slovní hádanky a seznamovali se s pojmy týkající se dopravních prostředků a dopravy. Přestože někteří z nás byli málo oblečeni, výlet jsme si užili a získali jsme řadu zkušeností. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Majoranek/

Besídka pro maminky třída U sluníčka 16. 5.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V uterý ve třídě U sluníčka proběhla besídka pro maminky. Děti předvedly jarní, pohádkové písničky, básničky a tanečky, které se v období od ledna do května stihly naučit. Tímto vystoupením chtěly děti poděkovat maminkám za jejich lásku, péči, kterou dětem každý den dávají. Po vystoupení děti předaly maminkám dárky – rámeček se srdíčkem a srdíčkový zápich do květináče. Po besídce se děti i dospělí mohli občerstvit pitím a lehnou sladkostí.

Děkujeme rodičům, že se přišli podívat na naše vystoupení a těšíme se na další příjemně stravený den.

 

    

Divadelní představení SMÍŠEK 16. 5.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Dnes dopoledne k nám zavítalo opět divadélko SMÍŠEK, které tentokrát provedlo děti kolem světa. Se smíškem navštívily Afriku, Severní pól, Asii, Ameriku a samozřejmě Evropu.

Besídka pro maminky    15. 5.

Vložila: Monika Machová

Maminko, mámo, já tě mám rád,

chtěl bych ti něco k tvému svátku dát!

V pondělí odpoledne děti ze třídy U duhy  popřály svým maminkám krásný svátek!! Připravily si spoustu písniček, básniček, pohádku O veliké řepě a na závěr vystoupení zahrály na zvonky. Svým milovaným a nejdražším maminkám věnovaly s láskou vyrobené přáníčko a pusinku k tomu 🙂

Co já ti maminko, k svátku dám 9. 5. – 12. 5.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Maminka je moje kráska,

maminka je klid a láska.

Když se na mě usměje,

hned na světě krásně je.

Je to poklad, který mám,

nejcennější, jaký znám.

Tento týden nám provázelo velmi krásné téma a to je MAMINKA. Tvořili jsme, zpívali, povídali, hráli si

a hlavně jsme se chystyali na besídku pro maminky U sluníčka, která se uskuteční 16. 5. 2023.

Co já ti, maminko, k svátku dám      9. 5. – 12. 5.

Vložila: Monika Machová

V neděli slaví všechny maminky svátek!! Tomuto významnému dni jsme se věnovali po celý týden, chystali překvapení a v pondělí 15. 5. se všichni společně setkáme ve třídě U duhy na besídce věnované Dni matek.

Těšíme se na vás!!!

S Amálkou jsme oslavili narozeniny…

Vystoupení dětí v Edenu       11. 5.

Vložila: Monika Machová

Pásmem písní, básní a dramatizací pohádky O veliké řepě zpestřily děti ze třídy U duhy seniorům oslavu narozenin spojenou s příjemným posezením v restauraci Eden. Pro všechny seniory děti připravily krásná přání….

Život v trávě 2. – 5. 5. 2023

vložila Bc. Petrošová Marie

Tento týden jsme se ve třídě U Duhy seznámili s významem hmyzu pro přírodu a včeliček pro člověka. Na příběhu “Vichřice ve stříbrném lese” jsme si procvičili schopnost záměrně se soustředit na děj a seznámili jsme se se životem pavouků, vývojovými stádii i životem hmyzu. Den včeliček jsme strávili prožitkovými aktivitami. Prohlíželi jsme si pomůcky včelařů, v knihách pro děti jsme si prohlíželi obrázky činností včelaře v různých ročních obdobích, ochutnávali jsme med. Hráli jsme si na včelky a sbírali nektar i “kladli vajíčka”. Pomocí demonstrace opýlení jsme se seznámili s významem hmyzu pro přírodu. Opakovali jsme názvy ovoce I zeleniny, hráli jsme pohádku O řepě a zpívali jarní písničky. Většinu aktivit jsme prováděli venku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/zivot_v_trave/

Probuďte se zvířátka – hmyzí návštěva ve třídě U sluníčka  2. 5. – 5. 5. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Malý brouček spinká v trávě,

proudil se dneska právě.

Protáhl si nožičky,

hlavičku i ručičky.

Na nohy vzal bačkůrky

a utíkal do školky.

…. kde jsme si celý týden povídali o hmyzu. V úterý k nám zavítal motýlek, který děti naučil metamorfózu (vývoj motýla), procvičil si s nimi nožičky pomocí grafomotrického cvičení. Ve středu jsme celý den prožili s včeličkou. Dramatickým ztvárněním se děti naučily, jak funguje opylování rostlin, setkali jsme se s paní včelařkou, která dětem ukázala vybavení správného včelaře, ochutnali med a poznávali šťávu z květin, také jsme spolupracovali jako správné včelky v úlu při přenášení pilu. Další den nás ve školce navštívil Ferda mravenec. Děti při pohybových aktivitách nosily jako silní mravenečkové klády do mraveniště. Na školní zahradě jsme vyzkoušeli pokus, co chutná mravenečkům.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Probudte_se_zviratka_-_hmyzi_navsteva_U_slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Naše MODRÁ PLANETA  ve tříde U sluníčka 24. 4. – 27. 4.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Ta naše planeta modrá,

je kulatá, pěkná a dobrá.

Můžeme po ní šlapat ,

můžeme díky ní papat.

Je na ni voda, je na ní půda

a nikdy  žádná nuda.

….stejně jako u nás ve školce, tento týden jsme se rozhodně nenudili.

Slet  čarodějnic      28. 4.

Vložila: Monika Machová

Všichni čarodějové a čarodějnice si dali sraz v pátek dopoledne ve třídě U sluníčka. Kouzlili, vařili lektvary, které samozřejmě ochutnali, tancovali, létali na koštěti, prolézali pavučinami, házeli čarodějné kroužky na kouzelné klobouky, lovili roztodivnou havěť ve slizu a za splnění všech úkolů byli odměněni medailí, diplomem, lízátkokošťátkem a osvěžujícím ovocným špízem. Čarovné dopoledne se náramně vydařilo, všichni čarodějové a čarodějnice nastartovali košťata a odletěli…. Tak zase za rok…. Čáry, máry, na shledanou!!

Děkujeme paní ředitelce za zakoupení ovoce, Teoškovi  za voňavé perníčky, Deniskovi za obrovskou čokoládu a Viktorce R. za dobrůtky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slet_carodejnic_MS_Jindrichov_2023/

Naše MODRÁ PLANETA ve třídě U duhy    25. 4. – 27. 4.

Vložila: Monika Machová

Podívej se, jak je krásně, jak je krásně na světě,

vítr fouká, voda teče, slunce vždycky najde tě!

Aby na světě bylo krásně, jako se zpívá v této písničce, musíme pro to něco udělat…. A můžeme začít tím, že se naučíme správně a pravidelně třídit odpad. Naše děti si třídění odpadu už vyzkoušely minulý týden, ale – opakování je matka moudrosti, proto jsme si tento týden třídění odpadu zopakovali a musím říct, že se dětem velmi dařilo a teď už každý ví, kam vhodit plastovou či skleněnou láhev, kam patří bramborová slupka nebo kus papíru…  Na zahradě děti vytvářely kytičkovou planetu a pozorovaly klíčící kaštany. Na interaktivní tabuli zhlédly naučnou pohádku o vesmíru.  S Modrou planetou se děti rozloučily výrobou její masky a vzkazem pro všechny lidi! 

Co bych vzkázala všem lidem aneb jak to vidí naše malé děti očima planety Země?

– aby se měli lidi rádi a milovali se a byli rádi, že mají děti a byli hodní

– ať jsou veselí a na sebe hodní

– házejte odpadky do koše

– aby byli rodiče šťastní, že mají děti

– aby se všichni měli rádi, a aby Ježíšek byl veselý, že se máme všichni rádi a jsme hodní

– aby se maminka a tatínek mazlili a hráli si spolu

– nevyhazujte odpadky na zem, ale do kontejneru

– kdybych byla uklizená, tak bych byla šťastná a veselá

– vzkazuji vám lidé, abyste nevyhazovali odpadky na zem, abyste nebyli na sebe zlí a nežalovali a děti byly

   hodné na paní učitelky

– chci, aby bylo teplo

– aby se maminky měly rády a mazlily se s dětmi

– aby se měly děti rády a nikoho nezlobily

– aby se všichni měli rádi

– nevyhazujte odpadky do lesa, do přírody, aby je nesnědly zvířátka, to se nedělá

– kdyby někdo umřel, aby se za něho modlili

– aby všude byla voda a lidé mohli žít

– aby planeta neměla prázdno ve vodě, a aby tekla moc

– nevyhazujte odpadky do vody

– aby paní učitelky byly zdravé

– aby bylo akorát vody v potůčku, a aby se nikdo neutopil, a aby nebyla žádná nemoc

Svatý Jiří ve třídě U duhy      24. 4.

Vložila: Monika Machová

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Tuto pranostiku zná snad každý z nás…. A právě dnes slaví svátek svatý Jiří a s ním všichni Jirkové, Jiříčci, Jurášci a také náš kamarád Jiříček ze školky. Všichni jsme mu samozřejmě popřáli a poslechli si legendu o svatém Jiřím a drakovi, popovídali si o hadech (zjistili jsme, že i u nás žije jedovatý had) a vyrobili si barevného hada…

Ukliďme Česko 20. 4. 2023

Vložila: Bc. Petrošová Marie

Obě třídy mateřské školy se zapojily do projektu a přispěly dobrým skutkem. Rodiče se svými dětmi nám pomohli uklidit blízké okolí školy. Poté jsme si dali opečenou odměnu. S dětmi jsme si povídali o tom, kam jednotlivé odpadky ukládáme a následující den nás čekala cesta do sběrného dvora. 

Všem zúčastněným patří obrovské poděkování.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklidme_Cesko/

Čarodějnický rej 28. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Zábavné dopoledne ve školce. V tento den mohou děti přijít v maskách, jako čaroděj nebo čarodějnice. Děti čekají soutěže, hry a tancování.

Naše MODRÁ PLANETA  U Sluníčka 17.4. – 21. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V sobotu 22. dubna má svátek naše ZEMĚ. Přemýšleli jsme, jaký dáreček by si naší planetě líbil? ……… naučíme se třídit správně opad. Děti se učily třídit plast, papír, sklo a bioodpad. Navštívili jsme sběrný dvůr, kam se vytřízený odpad odváží. Zahráli jsme si různé pohybové hry, při kterých si děti upevňovaly vědomosti o třídění odpadu.

A co dalšího by mohlo naší planetě udělat radost? Co třeba sázení rostlinek. Na školní zahradě jsme si zasadili několik druhů zeleniny. Ve třídě si děti vyrobily vlastní látkovou tašku, kterou mohou nosit opakovaně a tím pomůžou naší Zemi.

Celý týden se nám krásně vydařil, naučili jsme se a prožili spoustu nového.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_modra_planeta_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Dříve byla Země mocná, dnes je nemocná…17. – 21. 4. 2023

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Tento týden se děti ve třídě U Duhy připravovaly na Den Země environmentálními aktivitami, povídáním o Zemi a různými hrami. Přečetli jsme si pohádku O prázdnotě a vesmírném semínku a povídali jsme si o tom, jak Země vznikla. Představovali jsme si, jak tenkrát mohla vypadat. Kreslili jsme pralidi a hráli si postřehovou hru “V jeskyni” i pohybovou hru “Lov mamutů”. Seznamovali jsme se se životem lidí dříve a nyní a hledali jsme odpovědi na otázky “Jak bylo naší planetě dříve a jak jí je dnes? Vznikalo stejné množství odpadků?”

Děti se naučily novou písničku i básničku s pohybem, hrály pohádku O veliké řepě, seznamovaly se s barvičkami kontejnerů určených na třízený odpad a rozlišovaly různé materiály. S čistými “odpadky” jsme hrály Kimovu hru, pomocí magnetu se pokoušely nalézat kovové materiály. Povídali jsme si o tom, co my samy můžeme pro planetu udělat. V přírodě děti pozorovaly čápy, hledaly kytičky do našeho herbáře, založily “Žížalárium”, které následně pozorovaly, připravovaly materiál pro hmyzí hotel a sadily ovocné keře na školní zahradě. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Drive_byla_Zeme_mocna,_dnes_je_nemocna

Adaptační dopoledne v MŠ pro nově příchozí děti

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Vstup dítěte do mateřské školy je významnou událostí nejen v životě dítěte, ale i v soužití celé rodiny. Děti začnou poznávat jinou společnost, nové prostředí, dospělé, kamarády, činnosti. Některé děti si na novu situaci zvykají snadno, s jistotou, jiné potřebují delší čas na přivyknutí. My ve školce chceme, aby se děti cítily u nás spokojené, šťastné a aby do školky chodily rády, s úsměvem. Proto nabízíme nově příchozím dětem možnost adaptačního dopoledne v MŠ na školní zahradě. Bude se konat jednou za týden. Sledujte naše webové stránky https://zsjindrichov.cz/skolka/ms-jindrichov/tyden-v-ms/u-slunicka-1-trida , kde se dozvíte, kdy můžete navštívit naši mateřskou školu.

Jaro dělá pokusy – domácí zvířata a jejich mláďata U Sluníčka 11. 4. – 14. 4. 

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden si děti prožily krásné téma – domácí zvířátka a jejich mláďátka. Seznámily se s různými zvířátky z farmy, učily se pojemnovat samce, samici, mládě a jejich zvuky. Poslechly si krásné příběhy, namalovaly veselé prasátko, podojily kravičku.

 

Králík má rád mrkvičku, pampelišky, zelí,                    11. 4. – 14. 4.

o všechny ty dobroty se s ostatními dělí.

Vložila: Monika Machová

Tento týden jsme si s dětmi ve třídě U duhy povídali o domácích zvířatech a jejich mláďátkách.

Návštěva v 1. třídě         11. 4.

Vložila: Monika Machová

V úterý dopoledne jsme se vydali na návštěvu k prvňáčkům. Společně se školáky jsme procvičili zrakovou paměť, geometrické tvary a vyzkoušeli si, jak se sedí v opravdické školní lavici. Ve škole se nám moc líbilo, tak v září nashledanou….

Ukliďme Česko – naše blízké okolí 20. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Zveme vás na odpolední akci s rodiči. Pojďme společně udělat něco pěkného pro naši planetu a užít si společně strávený čas.

Den otevřených dveří 4. 4. – 6. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V tyto dny měli rodiče a děti možnost nahlédnout do prostorů naší mateřské školky, hrát si s dětmi, získat informace o našich aktivitách i činnostech, seznámit se s denním harmonogramem. Rodiče si odnesli tiskopisy potřebné k zápisu.

Děkujeme za návštěvu všem zúčastněným a těšíme se na všechny u zápisu do naší mateřské školy.

 

Velikonoční zajíček – Pašijový týden U Sluníčka 3. – 6. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme si povídali o Pašijovém týdnu. Začali jsme modrým pondělím, kdy jsme pořádně zametli celou třídu a šedým úterým, kdy jsme „vymetli“, prolezli všechny pavučiny na školní zahradě. Pokračovali jsme škaredou středou. V tento den se nikdo nesmí mračit nebo mu to zůstane celý rok a toho jsme se drželi a celý den se jenom smáli, aby nám to zůstalo celý rok, nakreslili jsme na velký papír celou usměvavou třídu. Další den byl zelený čtvrtek, kdy jsme jenom mlsali, protože na zelený čtvrtek se má jíst zelené jídlo a tak jsme společně s dětmi připravili zdravou, zelenou svačinu. A protože v pátek se do školky nejde, povídali jsme si s předstihem ve čtvrtek o Velkém pátku, kdy jsme plnili úkoly na školní zahradě, aby se nám země otevřela a vydala nám její poklady.

Podívejte se jak, jsme celý týden prožili. J

Děkujeme paní Haně Steigrové za sladkosti pro děti, které jsme využili k příležitosti hledání pokladu.

Přejeme všem krásné Velikonoce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonocni_zajicek_-_pasijovy_tyden_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Pašijový týden ve třídě U Duhy 3. – 6. 4. 2023

Vložila: Bc. Petrošová Marie

Týden jsme zahájili Dnem ptactva a prohlíželi jsme si ptáčky v atlase i animovaných knížkách. Přečetli jsme si příběh O malém kosovi, který vypadl z hnízda a povídali jsme si o tom, jak můžeme ptákům pomáhat sami. Zopakovali jsme si, které ptáčky jsme mohli vídat u krmítek a o kterých víme, že se již vrátili z teplých krajů. Poslouchali jsme zpěv ptáků v přírodě i na internetu. Kreslili jsme je křídovými pastely, ale i překládali papír a tvořili “vlaštovky”.

Celý týden byl ve znamení pověr, tradic a legendách. Seznámili jsme se s názvy jednotlivých dnů, pranostik i pověr. Četli jsme si legendu o Jidášově zradě, snažili jsme se “přečíst” recept na Jidášky a opakovali jsme si velikonoční symboly. Zdobili jsme vajíčka, ale také jsme s nimi dělali pokusy – vytvořili jsme si stříbrné vajíčko pomocí svíčky, hopíka pomocí octa, kouzlili jsme a dokázali bez rukou dostat vajíčko do láhve z úzkým otvorem. Hráli jsme pohybové hry, při kterých bylo potřeba spolupracovat. Rozvíjeli jsme námětové hry a tvořili jsme z přírodnin. Na ranní svačinku jsem pojídali řeřichu, kterou jsme si zaseli a pozorovali její růst. Zpívali jsme jarní písničky, opakovali koledu a hráli jsme na zvonky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pasijovy_tyden_ve_tride_U_Duhy/

Zápis do mateřské školy Jindřichov pro školní rok 2023/2024

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

  • 4. května 2023 od 10:00 do 16:00 hodin.
  • Naše mateřská škola nabízí individuální přístup k dítěti, učení prožitkem a experimentováním.
  • Učitelky v MŠ podporují rozvoj tvořivosti, schopnosti hledat vlastní řešení problémů i spolupracovat ve skupině.
  • Hlavním cílem předškolního vzdělávání je rozvíjet schopnosti a dovednosti, které mají pozitivní vliv na školní úspěšnost.
  • Přijímáme děti od dvou let. Děti musí být samostatné a zvládat hygienické návyky (bez plenek).
  • Chcete-li se stát součástí naší mateřské školy, přijďte k zápisu a zajistěte místo vašemu dítěti u nás v MŠ.
  • K zápisu přinese zákonný zástupce vyplněnou žádost o přijetí dítěte, lékařské potvrzení, rodný list dítěte.
  • Dokumenty pro školní rok 2023/2024 jsou k dispozici v MŠ Jindřichov nebo na stránkách https://zsjindrichov.cz/dokumenty .

Velikonoční tvoření s rodiči     3. 4.

Vložila: Monika Machová

V pondělí odpoledne jsme se sešli s rodiči a dětmi v naší mateřské škole u velikonočního tvoření.

Nálada byla skvělá a všem šla práce pěkně od ruky… Všichni byli velmi kreativní a děti si nadšeně odnášely velikonoční zajíčky, beránky, ovečky a slepičky domů.

Děkujeme všem rodičům za účast na dnešní akci a těšíme se na další ….

Velikonoční zajíček U Sluníčka 27. 3. – 31. 3.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme si povídali o Velikonocích. Děti si nazdobily velikonočně malý koutek ve třídě, dělaly různé pokusy s vajíčky. Při výtvarných činnostech jsme malovali zajíčky, vybarvovali kraslice. Zpívali jsme jarní a velikonoční písně a naučili se říkanky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonocni_zajicek_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Den otevřených dveří 4. 4. – 6. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Srdečně zveme všechny rodiče a děti na prohlídku naší školky. Nahlédnete do prostorů mateřské školy, kde budou probíhat zábavné aktivity i vzdělávací činnosti. Můžete se zůčastnit komunitního kruhu, řízených činností, pohybových aktivit, pobytu venku, můžete nasát atmosféru naší školky a zeptat se na všechny záležitosti týkající se docházky a pobytu dítěte ve školce. Každý den od 4. 4. do 6. 4. 2023 v čase od 9:00 hodin do 11:00 hodin.

Velikonoční zajíček 3. 4. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V pondělí 3. 4. 2023 zveme všechny rodiče a děti na velikonoční tvoření. Společně si vyrobíme velikonoční ozdobu, užijeme se atmosféru velikonočních svátků. Kdo bude mít zájem může donést na ukázku              i ochutnávku velikonoční pokrm, který doma pečete na Velikonoce. Těšíme se na vás.

Den dětské knihy  U duhy      31. 3.

Vložila: Monika Machová

Již několik desítek let se slaví 2. dubna Mezinárodní den dětské knihy, neboť právě v tento den se narodil umělec dětských duší, dánský pohádkář Hans Christian Andersen. I my jsme se k oslavě připojili a dnešní dopoledne věnovali knihám a výrobě krásné záložky do knihy.

Příprava na Velikonoce v plném proudu         27. 3. – 31. 3.

Vložila: Monika Machová

Svátky jara se nezadržitelně blíží …  Děti ze třídy U duhy si naplno užívají velikonoční atmosféry…

Jan Amos Komenský ve třídě U duhy      28. 3.

Vložila: Monika Machová

Dnešní dopoledne patřilo slavnému zakladateli moderní pedagogiky, spisovateli, kazateli a učiteli národů – Janu Amosovi  Komenskému. Hravou formou jsme si přiblížili střípky jeho života. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací o tomto českém velikánovi, při práci ve skupinách přiřazovaly obrázky pomůcek učitele, co potřebuje a nepotřebuje k výuce, na interaktivní tabuli zhlédly příběh Dějiny udatného českého národa… Dnes už vědí, že Jan Amos Komenský má dnes narozeniny a na jeho počest se právě tento den  slaví Den učitelů.

VŠEM UČITELŮM A UČITELKÁM PŘEJEME KRÁSNÝ SVÁTEČNÍ DEN A POSÍLÁME SRDÍČKOVÝ POZDRAV !!!

Děkujeme rodičům za přání ke Dni učitelů.

Vyháníme zimu ve třídě U Duhy 20. 3. – 24. 3. 2023

Vložila: Bc. Petrošová Marie

Tento týden jsme s dětmi přivítali první jarní den, prohlíželi jsme si encyklopedie a povídali i zkoušeli, jak se střídá den a noc. Rozlišlovali jsme, co je živé a co je vytvořené člověkem. Povídali jsme si, pro koho je Slunce důležité. Vyrobili jsme si Moranu, kterou jsme splolečně s kamarády ze třídy U Sluníčka vyprovodili z naší vesnice. Opakovali jsme jarní písně, připomněli jsme si březnové pranostiky a oslavili jsme Den vody výpravou za vodní vílou Kapičkou. Pro děti byly připraveny různé úkoly a byly vedeny k šetrnému zacházení s vodou. Povídali jsme si nad obrázkem Putování dešťové kapky o koloběhu vody. Nezapomněli jsme ani na ponožkovou výzvu a “hráli” jsme si s ponožkami i bez nich.https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vyhanime_zimu_ve_tride_U_Duhy/

Vítáme jaro – vynášení Morany U Sluníčka 24. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Zimo, zimo, táhni pryč,

nebo na tě vezmu bič.

Odtáhnu tě za pačesy,

za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek.

Tento týden se děti seznamovaly s historií vítání jara. Vyrobili jsme Moranu, kterou jsme v pátek přes vesnici vynesli a hodili do potoka, tím zahnali zimu a doufejme, že přivolali jaro.

Den vody – výlet ke studánce U Sluníčka 22. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Voda je nedílnou součástí našeho života. Každý den ji použijeme několikrát denně, když se chceme napít, umýt ruce, zalít květinu, uvařit oběd. Je pro náš život velmi důležitá. Proto jsme tento DEN VODY oslavili výletem ke studánce. Po cestě děti plnily různé úkoly. Trénovaly spolupráci při přenášení kapky vody, zpívaly písničky, kde se objevovala voda, třídily zvířátka podle místa žití. U studánky jsme si vyzkoušeli zajímavé pokusy s vodou, povídali si o tom, kde všude je potřebná voda, stříleli jsme z vodních pistolek, prozkoumali jsme okolí studánky.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_vody_-_vylet_ke_studance_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Ponožkový den U Duhy

Vložila: Bc. Petrošová Marie

V úterý jsme nikdo nezapomněli obléknout každou ponožku jinou. Hráli jsme si hry s ponožkami nebo “naboso” a vzpomněli jsme si tak na lidi s Downovým syndromem. 

Ponožkový den 21. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V tento den jsme si oblékli na každou nožku jinou ponožku a tím se přidali ke Světovému dni a podpořili lidi s Downovým syndromem. Seznámili jsme se s nemocí, vyrobili jsme si barevnou ponožku a vyzkoušeli různé aktivity spojené se Světovým dnem Downova syndromu.

Jaro dělá pokusy U Sluníčka 13. – 17. 3

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

V tomto týdnu jsme si povídali o práci na jarní zahrádce, seznamovali jsme se se zahradním nářadím, zaseli řeřichu k pozorování, poznávali jarní kytky, třídili podle barev a velikosti. Udělali si pokus – lávová lampa.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_dela_pokusy_-_jarni_zahrada_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Ponožkový den 21. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Jaro klepe na vrátka – U duhy     13. 3. – 17. 3

Vložila: Monika Machová

Sluníčko nám krásně svítí, ptáčkové si vesele prozpěvují,  kvetou první jarní kytičky, a to znamená, že se jaro už nezadržitelně blíží…. Halooo, jaro, přijdˇ už k nám. Děti už vyhlíží příchod jara a lákají ho, jak se dá… Třeba vlastnoručně vyrobenou kytičkovou a motýlkovou výzdobou oken v mateřské škole.

Co už všechno umíme aneb návštěva školáků v naší školce            14. 3.

 V úterý dopoledne nám přišli ukázat prvňáčci se svou paní učitelkou Terezou, co se všechno naučili od začátku školního roku. Umí už číst, psát, počítat… Jsou mooooc šikovní. Paní učitelka prvňáčků si pro nás připravila nejen zajímavé povídání o tom, co nás v 1. třídě čeká, co všechno se naučíme, ale také krásné omalovánky, zábavné skládání obrázků z geometrických tvarů a počítání příkladů s velkou kostkou. My jsme kamarádům  zazpívali, obdarovali je bonbónkami a poděkovali za návštěvu. V dubnu navštívíme školáky ve škole my, už se moc těšíme!!!

Jarní probuzení živlů U Sluníčka 6. – 10. 3.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme ve třídě U Sluníčka probudili přírodní živly – OHEŇ, VODU, VZDUCH A ZEMI. Seznámili jsme se s tím, jak nám mohou živly sloužit, ale i jak nám mohou ublížit a jak se před nimi chránit. Procvičili jsme si a upevnili barvy při přiřazování barev k živlům, a kdo měl zájem, přišel do školky oblečen ve stejné barvě. Každý den nás provázel jeden živel. V úterý jsme si hráli s živlem ZEMĚ – zasadili jsme si travičku do květináčů, naučili jsme se píseň – Žížaličko a zahráli pohybovou hru zemětřesení. Ve středu jsme se zajímali o živel VODU – zdolávali jsme překážkovou dráhu “voda v potoce”, ochutnávali vodu sladkou a slanou, poznávali různé druhy skupenství, poznávali zvuky vody. Ve čtvrtek jsme poznávali živel VZDUCH – vyzkoušeli jsme si pokus točící spirály a horkým vzduchem, procvičili dech při nafukování balónků, ukázali si jak vypadá tornádo a co umí, seznámili jsme se s básničkou Vítr. A poslední den v pátek nás čekal živel OHEŇ – zahráli jsme si na hasiče při cvičení, kdy děti šplhali po žebřinách a šikmé ploše, naučili jsme se novou pohybovou hru plamínek i s říkankou a prováděli pokus – sopka.

Celý týden jsme se náramně bavili, zažili spoustu krásných věcí a vytvořili si bližší vztah k přírodě.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jarni_probuzeni_zivlu_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Březnové pranostiky U Duhy 6. – 10. 3. 2023

Vložila Bc. Petrošová Marie

Tento týden jsme se ve třídě U Duhy seznamovali s březnovými pranostikami a jejich významem. Seznámili jsme se se životem čápa bílého. Povídali jsme si zajímavosti o jeho zimovišti, odkud se k nám již chystá, o potravě i úpravě hnízda. Někteří z nás si také čápa zvládli vyrobit. Byli jsme se podívat ke komínu s čapím hnízdem, abychom zjistili, zda už tady nějaký je, nebo není. Seznámili jsme se s významem slova “pověra” a došlo i na zajímavé názory o tom, zda čáp nosí děti. Nezapomněli jsme ani na významný den tohoto týdne a vyrobili jsme přáníčka k MDŽ. A že nás čeká “kýchavá neděle” budeme v příštích dnech pozorovat, jak naše “rýmovníková školka” pouští kořínky. Zahráli jsme si spoustu her a naučili se písničku Na jaře. Tak doufejme, že nás nenechá dlouho čekat 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Breznove_pranostiky

Mezinárodní den žen 8. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Dnes se děti seznámily s tradičním svátkem MDŽ a vyrobily si krásná přáníčka.

Přejeme krásný den žen, ať se splní každý váš sen a v tento den se usmívejte jen!

   

Jaro dělá pokusy U Sluníčka 27. 2. – 3. 3.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme se věnovali poznávání jarních kytek, jak na obrázcích, tak i přímým pozorováním nejen v mateřské škole, ale i na procházkách. Sledovali jsme jejich růst, stavbu rostliny, velikost, barvu i vůni. Naučili jsme i hry s kytkami, tvořili z nich věnečky a namalovali krásnou louku plnou pampelišek.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_dela_pokusy_U_Slunicka_MS_Jinrichov_2023/

Těšíme se na jaro….     27. 2. – 3. 3.

Vložila: Monika Machová

Děti ze třídy U duhy se tento týden snažily přivolat jaro všemi možnými způsoby – malovaly, zpívaly a na procházce jaro i hledaly! A našly!!!!!

Zápis z třídní schůzky s rodiči předškoláků:

MASOPUSTNÍ PRŮVOD MATEŘSKÉ ŠKOLY JINDŘICHOV 21. 02. 2023

Obě třídy mateřské školy se připravovaly na oslavu tradice Masopustu a děti si vyráběly škrabošky, barevné kloboučky. Rodiče zaslouží obrovitánskou pochvalu a patří jim veliké díky za přípravu tradičních masopustních kostýmu. Dopoledne patřilo hrám a tanci, promenádě kostýmů a samé legraci. A protože jsme připravili masopustní koblížky a koláčky, tak jsme se společně vydali na tradiční obchůzku. Náš průvod vedl laufr, nechyběl medvědář vedoucí medvěda, kominík, báby s nůší, kobyla či jiná zvířátka a postavy zobrazující různá povolání. Navštívili jsme místní obchod, obecní úřad i paní lékařku. Nezapomněli jsme poděkovat paním kuchařkám za to, že nám po celý rok připravují samé pochoutky. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust_MS_Jindrichov/

Vožila Bc. Petrošová Marie

Masopustní taškařice U Duhy 20. – 24. 02. 2023

Tento týden jsme se věnovali především oslavě tradice Masopustu. Pro děti byly připraveny společenské hry s tematikou tradice – Bingo a Minidouble, ale také další činnosti, kde se seznamovaly s názvy tradičních kostýmů průvodu. Děti vyhledávaly shodné dvojice kostýmů, ale i hudebních nástrojů, doplňovaly logické řady, nebo skládaly masopustní koláče podle předem dané předlohy. Hodně jsme si skládali z různých stavebnic a učili jsme si pomáhat, domlouvat se a “hrát si společně”. Při řízených činnostech se děti seznamovaly s významem jednotlivých kostýmů v průvodu, s tradicí i s názvy hudebních nástrojů. Nástroje děti nejen pojmenovávaly, ale také vyráběly a hrály na ně. Hodně jsme zpívali, tancovali a užili jsme si mnoho zábavy. Role masopustního medvěda se nám líbila moc, proto jsme si také hráli s pohádkou O třech medvědech a “pátrali” jsme po informacích o medvědu hnědém z dokumentu pro děti.

Přestože se průvod masek uskutečnil na masopustní úterý a Masopust měl být ukončen, my jsme si basu ponechali až do pátku, kdy jsme ji “pochovali” a téma tak (trošku se smutkem) ukončili. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopustni_taskarice_U_Duhy/

Vložila Bc. Petrošová Marie

Masopustní taškařice U Sluníčka 20. 2. – 24. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Celý týden probíhal v tradičním duchu masopust. Děti tvořily barevné klauny, legrační čepičky, učily se básničku o šaškovi a veselé masopustní písně – Kalamajka, To je zlaté posvícení. Seznámily se s tradičními masopustními maskami (laufr, kobyla, kominík, atd.), pokrmy (koblížky, koláčky, jitrnice). V úterý nastal karnevalový den a do školky zavítaly nejrůznější jak tradiční i netradiční masky. Děti se mohly stát úplně kýmkoli. Rej masek byl opravdu veselý a barevný.

Masopustní veselí nás provázelo celý týden. Nechyběly hry, pokusy, tanec a hlavně legrace.

Děkujeme rodičům za úžasnou spoluporáci a krásné kostými, které pro děti vytvořili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopustni_taskarice_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Z pohádky do pohádky   U duhy     13. 2. – 17. 2.

Vložila: Monika Machová

Poslední pohádkový týden jsme věnovali pohádkám O třech prasátkách, O kohoutkovi a slepičce a O neposlušných kůzlátkách. Vyzkoušeli jsme si spoustu aktivit – pokus s ponořováním různých materiálů do vody, pozorovali a pečlivě zalévali klíčící semínka hrachu a čočky, hráli si na lékaře, s maňásky, zpívali a tancovali, kreslili a skládali origami a užili si prima týden ve školce 🙂

Děkujeme tatínkovi Guštanovi za četbu pohádky před spaním.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_II._MS_Jindrichov_2023/

Kouzelnými vrátky jdeme do pohádky U Sluníčka 13. 2. – 17. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme pokračovali v pohádkách. Děti si vytvořily pařezovou chaloupku , rybníček pro skřítka Rákosníčka a společně si zasely hrášek ke klíčení do vaty i hlíny k pozorování. Na školní zahradě jsme si vyzkouželi pokus – co udělají v teplé vodě kvasnice a prášek do pečiva? Při pohybových hrách děti zdolávaly pohádkovou, překážkovou dráhu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelnymi_vratky_jdeme_do_pohadky_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Svátek lásky  U duhy   14. 2.

Vložila: Monika Machová

Dnešním dnem nás více než kdy jindy provázelo porozumění. ohleduplnost, kamarádství, kouzelná slovíčka, ochota pomáhat a být vždy nablízku všem kamarádům ze školky. Pro maminky a tatínky jsme vyrobili krásná srdíčka. Řešili jsme také důležitou otázku – Proč mám rád/a svoji maminku a tatínka? Chcete vědět, jaké byly skvělé odpovědi našich dětí? Tady jsou…….

Mám ráda svoji maminku, protože má barevné vlasy a je na mě hodná.

Mám rád svoji maminku, protože mi koupí nový kartáček na zuby.

Mám rád všechny, protože jsou na mě hodní a hrají si se mnou v pokoji i na plejáku.

Maminku mám ráda, protože mi dává pusinky a hraje si se mnou.

Mám ráda maminku a tatínka, protože mi kupují oblečení a až budu mít narozeniny, tak mi koupí štěňátko.

Mám ráda maminku, protože si se mnou hraje každý den, koupí mi hračku a čokoládu.

Maminku a tatínka mám ráda, protože si se mnou hrají a tulí se.

Mám rád mamku a tatínka, protože si se mnou hrají a chystají mi pití..

Mám rád maminku a tatínka, protože spolu jezdíme autobusem do McDonald´s a hrajeme si spolu.

Mám ráda tatínka a maminku, protože tatínek vydělává peníze a maminka mi koupila koníka a šaty a hračky.

Mám ráda tatínka a maminku, protože tatínek si se mnou hraje a maminka mi kupuje oblečení a ráno jdu za nima do postýlky a mazlím se s nima a dáváme si pusy, když přijdou z práce.

Ty naše dětičky jsou prostě úžasné!!!

Den plný lásky U Sluníčka 14. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Padají, padají srdíčka,

překrásná je chvilička.

Kytičku ti posílám,

písničku ti zazpívám.

Láska začala svou vládu,

tak nebuďme pozadu

a Valetýna slavme,

báječně se bavme…..

……a my jsme si tento den náramě užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_plny_lasky_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Návštěva městské knihovny v Krnově      9. 2.

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek brzy ráno jsme vyrazili na výlet do Krnova. Cesta nám rychle ubíhala a brzy jsme byli v cíli – v knihovně. Přivítala nás milá paní knihovnice, která měla pro nás připravený naučný, ale zároveň velmi zábavný program na téma Masopust. Na závěr  Kájík s paní učitelkou Maruškou zapůjčili knihu o dinosaurech, kterou jsme si s sebou odvezli do školky a společně si ji přečteme při odpoledním odpočinku. V knihovně se nám moc líbilo a určitě to nebyla naše poslední návštěva…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_knihovny_v_Krnove_MS_Jindrichov_2_2023/

Kouzelnými vrátky jdeme do pohádky – Večerníček U Sluníčka 6. 2. – 10. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme s dětmi cestovali do země Večerníčkových pohádek. Navštívili jsme vílu Amálku, kde jsme vyrobili luční věneček, skákali po rozkvetlé louce. Druhý den nás cesta zavedla za Makovou panenkou a motýlem Emanuelem. Od nich jsme se naučili spolupracovat a pomáhat si při ranním cvičení s míčem. Procvičili jsme si správné dýchání při výrobě motýlích křídel a sukýnky pro Makovou panenku. Třetí den jsme zavítali k rybníčku Brčálníku za Rákosníčkem, který nás vzal se podívat na nebe za hvězdami a inspiroval nás k vytvoření vlastního školkového souhvězdí “PASTELKA” – grafomotorické cvičení. O všech pohádkových postavách jsme si poslechli pohádky, ze kterých jsme si odnesli ponaučení.

Celý týden jsme si úžasně užili a odnesli krásné vzpomínky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vecernicek_MS_Jindrichov_2023_trida_U_Slunicka/

Hrajeme si s večerníčky – 6. – 10. 2. 2023

Tento týden provázely dětskou hru večerníčkové postavičky Krtek, Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka. Všechny pohádky jsme si poslechli a hledali jsme v nich náměty pro další hru. S krtečkem jsme cvičili a učili jsme se, že je mnohem lepší, když si vzájemně pomáháme. Seznámili jsme se se starým řemeslem “tkaní” a především holčičky utkaly malý kobereček z vlny. Zahráli jsme si pohybovou hru s názvem “Jehla, nit, uzel”.

S Rákosníčkem jsme prováděli pokusy, moderovali počasí a dostali jsme se až k mléčné dráze. Děti si prohlížely encyklopedie a hledaly odpovědi na otázky. Také se učily být v rolích asistentů paní učitelky a vedeny k samostatnosti se snažily předávat zadání úkolů svým kamarádům. Hodně používaly barevné šátky, ze kterých společně tvořily, ale také je užívaly jako rekvizity při dramatických hrách. Šátek přes oči posloužil i při rozvíjení hmatového vnímání (děti se snažily po hmatu najít podle strukrury nějakou textilii, nádobí, ale i cestu z “borůvkové tmy”).

O té nám pověděla Pohádka z pařezové chaloupky a děti se motivované Křemílkem a Vochomůrkou seznamovaly s odměřováním, odvažováním, četly recept a pekly buchty.

Zapsala Bc. Marie Petrošová

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hrajeme_si_s_vecernicky/

Masopustní taškařice – zábavné dopoledne v maskách 21. 2. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Kouzelnými vrátky jdeme do pohádky – tradiční, české pohádky U Sluníčka 30. 1. – 3. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Celý týden jsme četli pohádky, malovali a zdobili perníčky na perníkovou chaloupku, skládali pohádky z obrázků. Namalovali jsme si sladkého a mazaného koblížka. Protože nám počasí stále přálo, mohli jsme si venku užívat sněhu. Podařilo se nám tvořit ledový hrad a sněhové bábovky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelnymi_vratky_jdeme_do_pohadky_-_klasicke%2C_ceske_pohadky_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Jarní fotografování 27. 2. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Výlet do městské knihovny v Krnově

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek 9. 2. 2023 navštívíme s dětmi ze třídy U duhy městskou knihovnu v Krnově. Tento den musí být děti v mateřské škole nejpozději v 6.40 h., nebo na vlakovém nádraží v 6.55 h., kde si děti převezme učitelka. S sebou si děti vezmou malou svačinku a pití do batůžku na záda, oběd budou mít v MŠ v obvyklém čase.

Zahájení projektu Rodiče čtou dětem ve třídě U duhy  

Vložila: Monika Machová

Tento týden byl zahájen projekt Rodiče čtou dětem. Touto cestou bychom chtěli poděkovat maminkám Kroupové, Štíbrové a Tošenovské, které se zúčastnily našeho projektu a udělaly dětem obrovskou radost.

Pohádkový týden ve třídě U duhy    30. 1. – 3. 2.

Vložila: Monika Machová

Tento týden jsme často využívali práci ve skupinkách, a to jak ve třídě, tak při pobytu venku. Vyrobili jsme kouzelnou krabici pohádek, třídili hrách, čočku a fazole, vytvářeli pomocí barevných provázků geometrické tvary, zahráli si maňáskové divadlo, zaseli hrách a čočku, vytvořili výstavku pohádkových knih, které děti přinesly v rámci domácího úkolu z domova a vyzkoušeli si spoustu dalších zajímavých aktivit. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_U_duhy_2023_MS_Jindrichov/

Lesní pedagogika 25. 1. 20232

Děti se prostřednictvím zážitkové besedy pod vedením paní Blanky seznamovaly s lesními zvířaty, potravním řetězcem, vhodnou stravou do krmítek i krmelců. Dětem se líbily pomůcky, které si paní lektorka přinesla s sebou. S plyšovými ptáčky si děti zahrály ptačí koncert, zopakovaly názvy ptáčků a “krmily svá mláďátka”. Vycpaniny si děti mohly pohladit a parůžky prozkoumávat. Děti si zahrály spoustu didaktických i pohybových her a seznámily se s novým pojmem “doupný strom” (zkuste se jich zeptat, zdali si ještě pamatují, co to znamená 🙂 )

Obě třídy si společně den užily a něčemu novému jsme se všichni přiučili. Paní Blanka nás za snahu odměnila drobnými dárky a patří jí obrovské poděkování za zážitkové dopoledne. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lesni_pedagogika_v_MS/

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Bílé dobrodružství 23. – 27. 1. 2023

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Děti se v týdnu seznámily s oblastmi sněhu a ledu. Společeně jsme pojmenovávali polární zvířata, některé rostliny a seznámili jsme se se životem eskymáků. Poslouchali jsme písničky o severním pólu i eskymáckou lidovou píseň. Z pohádek čtených i viděných jsme se snažili zachytit děj a odpovídat na otázky vyplývající z něj. Opakovali jsme si prostorové pojmy a seznámili se s názvy světových stran. Prováděli jsme pokusy se vzduchem, ledem, sněhem i vodou. Naučili jsme se novou písničku i básničku a počasí nám přálo, takže jsme si užili dovádění a hry se sněhem.

zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bile_dobrodruzstvi_ve_tride_U_Duhy_MS_Jindrichov(otevře se na nové záložce)

Vláda sněhové královny – Cesta na Severní pól U Sluníčka     27. 1. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Děti ze třídy U Sluníčka se tento týden vydaly lodí na Severní pól. Seznámily se s rolí kapitána navigátora, s předměty potřebnými na mořeplavbu – dalekohled, kompas, mapa, atd. Po ukotvení na Arktidě jsme se vydali po stopách ledního medvěda. Naučili jsme se krásnou básničku o ledním medvědovi, vyrobili jsme obrázek medvídka v polární záři, kdy jsme procvičili stříhání, lepení, práci s barvou a jemnou motoriku. Druhý den jsme potkali hejno tučňáků, které jsme nakrmili správným počtem rybiček z rybolovu. Děti získaly i zajímavosti ze života jiné kultury a to Eskymáků. Naučily se eskymácký pozdrav, poznaly, kde žijí.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cesta_na_Severni_Pol_trida_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Sněhobílé hraní 24. 1. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Zima se nám opět ukázala ve své kráse a my toho hojně využíváme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehobile_hrani_MS_Jindrichov_2023/

Z pohádky do pohádky – projekt rodiče čtou dětem

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS. 

Od 30. 1. 2023 do 10. 2. 2023 se bude v MŠ Jindřichov konat projekt RODIČE ČTOU DĚTEM. Kdo bude mít zájem přijít za námi do školky a přečíst dětem pohádku před spaním, prosím hlaste se paním učitelkám ve třídách. Čtení bude probíhat ve třídě U Sluníčka od 12:00 hodin a ve třídě U Duhy 12:15 hodin.  Literaturu ke čtení si můžete donést svoji z domu, nebo si můžete vypůjčit knihu od nás ze školky, které budou nachystané v kanceláři MŠ. Těšíme se na společnou spolupráci a krásný zážitek s vámi.

Vláda sněhové královny – zimní sporty U Sluníčka 16. 1. – 20. 1.

Vložila: Miriam Sklenaříková a Markéta Hanuščáková

V týdnu jsme se učili o zimních sportech, učili jsme se pojmenovávat, vyhledávat stíny. Vystřihli, vymalovali a zavázali brusle. Na školní zahradě děti pomáhaly hrabat a uklízet spadané větve. Ve středu jsme si užili sněhu a v pátek „ZIMNÍ OLYMPIÁDY“, kde si děti vyzkoušely různé sporty, na závěr byly odměněny diplomem a medailí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_sporty_MS_Jindrichov_trida_U_Slunicka_2023/

Zimní olympiáda v MŠ     20. 1.

Vložila: Monika Machová

V pátek vyvrcholilo naše celotýdenní téma v MŠ zimní olympiádou. Děti soutěžily v různých disciplínách – vyzkoušely si lyžování, bruslení, curling, slalom s hokejkou, koulovačku a bobování, do kterého se zapojily i paní učitelky :-). Sportovní dopoledne se velmi vydařilo, i když bylo bez sněhu, který sice napadl ve středu, ale do pátku už po něm nebylo ani památky… My jsme si poradili a zařádili si i bez něj :-).

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/olympiada_MS_Jindrichov_2023/

Zimní sporty U duhy  16. 1. –  20. 1. 

Vložila: Monika Machová

Ve třídě U duhy jsme se po celý týden věnovali zimním sportům, a to jak teoreticky, tak i prakticky. Vyrobili jsme si lyže a pilně se připravovali na nadcházející zimní olympiádu… Příprava probíhala i při pobytu venku na multifunkčním hřišti.

Při pozorování mrazivé zimní přírody jsme dostali za úkol zjistit, zda i v zimě mohou kvést kytičky. Co myslíte? Kvetou? Ano, kvetou…. V trávě jsme objevili hned několik droboučkých sedmikrásek. Příroda nás opravdu umí příjemně překvapit v každou roční dobu!

Vláda sněhové královny – hladoví zpěváčci U Duhy       13. 1.

Vložila: Marie Petrošová, Markéta Hanuščáková

Tento týden jsme se ve třídě U Duhy seznamovali s názvy ptáčků – KOS, VRABEC, SÝKORA, VRÁNA. Hráli jsme si se slovíčky – skládali jsme slova podle vzoru, přiřazovali jsme rýmující se dvojice. Poslouchali jsme pohádku O nenasytném vrabci a připomněli jsme si, jak se máme chovat ke svým kamarádům. Rozlišovali jsme podle hlasu své kamarády, ale také jsme naslouchali zpěvu ptáků. Hledali jsme slova opačného významu, určovali jsme počet slabik ve slovech.

Povídali jsme si o vhodné stravě do krmítek i o umístění krmítka a jeho péči. Zkoušeli jsme odměřovat vzdálenosti, porovnávat je i měřit. Naučili jsme se písničku „Kdo to ťuká na okénko“ a básničky „Krmítko“ a „Krákorala černá vrána“. Hráli jsme pohybové hry „Na vrabce a sýkory“ a „Na vrabce a hlídače“. Při všech hrách i činnostech jsme se snažili spolupracovat a pomáhat si.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hladovi_zpevacci_U_Duhy_MS_Jindrichov_2023/

Vláda sněhové královny – zvířátka v zimě U Sluníčka     13. 1.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden ve třídě U Sluníček patřil lesním zvířátkům. Povídali jsme si, která zvířátka žijí v lese, napodobovali jejich pohyby i zvuky,  rozdělili zvěř podle toho, kdo v zimě spí, a která můžeme v zimě zahlédnout, třeba když se vydají hledat potravu. Protože máme zvířátka všichni rádi, donesli jsme jim spoustu dobrot, aby se v zimě měly dobře. Po cestě jsme pozorovali zvířecí stopy. Nejoblíbenější činnost dětí byla dramatizace pohádky, Boudo, budko, kdo v tobě přebývá. Samozřejmě jsme nezapomněli potáhnout tělíčka při cvičení a hlasivky při zpívání a recitování básničky. Také jsme vyráběli obrázek medvěda, který se uchýlil k zimnímu spánku. Koukněte se, jak nám tento týden utekl jako voda.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lesni_zviratka_v_zime_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Den sčítání ptactva     6. 1.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V tento den se sčítají všichni ptáčci i my ve školce jsme se do sčítání zapojili. Ptáčkům jsme nachystali krmení a pozorovali, kolik jich k nám přiletí. Poznávali jsme a pojmenovávali známé ptáčky, hráli hru „Letí ptáček do Afriky“ a pohybovali se jako ptáčci.

Vláda sněhové královny – Tři králové U Duhy     5. 1.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme se seznámili s novou paní učitelkou Maruškou. Hráli jsme spoustu pohybových her, zpívali písničky, procvičovali slovní zásobu a vyráběli královské koruny. Celý týden jsme si parádně užili.

Vláda sněhové královny – Tři králové U Sluníčka     2. 1. – 5. 1. 

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS., Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme se seznámili s tradicí „ TŘÍ KRÁLŮ“, vyrobili jsme si královské koruny, naučili jsme se píseň „ My tři králové“ a na závěr zdramatizovali příběh. Na zahradě jsme skládali a tvořili z klacíků a šišek.

Tím nejkrásnějším dárkem k vánocům není

co se zlatem třpytí.

Je to úsměv, láska, pohlazení.

Nad takový dar žádný není.

Přejeme všem krásné Vánoce a šťastný nový rok.

Kouzelný čas adventu 22. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková

Předvánoční čas u nás ve školce …..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelny_cas_adventu_MS_Jindrichov_predvanocni_cas_2022/

Ježíšek přišel…..    14. 12.

Vložila: Monika Machová

Včera jsme ozdobili stromeček a dnes nám pod něj Ježíšek nadělil dárečky. Ten je ale rychlý! Před Vánocemi má určitě hodně práce s nadílkou pro všechny dětičky, tak aby na nás náhodou nezapomněl, raději přišel už dříve….

Zdobení stromečku se zpíváním koled 13. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Třetí adventní týden jsme se rozhodli ozdobit si vánoční stromeček v MŠ. Děti se s velkou radostí zapojily do zdobení a s rozsvícením vánočních světel se rozzářily i oči dětí. Zazpívali jsme si klasické české koledy a už nám nezbývá nic jiného než čekat na příchod Ježíška.

Děkujeme panu Martinovi Mackovi za krásný živý stromeček.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zdobeni_vanocniho_stromecku_a_zpivani_kolede_v_MS_Jindrichov_2022/

Už je tu zas – kouzelný adventní čas  12. 12.

Vložila: Monika Machová

Kouzelné adventní dny si užíváme opravdu naplno……

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/adventni_cas_MSJindrichov2022/

Kouzelný čas adventu – zvyky a tradice 5. 12. – 9. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden v době předvánočního času jsme si s dětmi povídali o zvycích a tradicích Vánoc. Aby děti neznaly tradice spojené s Vánocemi jen z vyprávění a obrázků, proto jsme si pár tradic vyzkoušeli na vlastní kůži ve školce, například lití olova, pouštění lodiček, natrhali Barborku, vyrobili vánoční přání, nazdobili papírový vánoční strom. Poslouchali jsme a zpívali vánoční koledy. Celý týden se nesl v duchu vánočního klidu a pohody.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelny_cas_adventu_MS_Jindrichov_2022/

Vánoční tvoření s rodiči 8. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Ve čtvrtek proběhlo ve školce vánoční tvoření s rodiči. Děti i rodiče si vytvořili krásné a voňavé svícínky z jablíčka, pomeranče, koření a sušeného ovoce. Děkujeme rodičům, kteří přišli tvořit s dětmi a strávit s námi předvánoční čas.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_tvoreni_s_rodici_MS_Jindrichov_2022/

Mikulášská nadílka 5. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V pondělí 5. 12. 2022 k nám do mateřské školy zavítal Mikuláš s čertem a andílkem. Všechny děti řekly Mikuláši básničku, zazpívaly písničku a Mikuláš jim za to nadělil krásné balíčky. Čertík si nakonec nikoho neodnesl, protože tady nikdo nezlobí!

Děkujeme žákům ze základní školy – Ondrovi Mertovi, Tomášovi Krčovi a Danielce Blahutové, že přišli dětem udělat Mikuláše, čerta a anděla.

Také musíme poděkovat rodičům za krásné sponzorské dary do Mikulášských balíčků.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulasska_nadilka_2022_MS_Jindrichov/

Čertí rej 2. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V pátek dopoledne proběhl ve školce ČERTÍ REJ, při kterém si děti užily spoustu legrace a pořádně se vyřádily. Děti plnily pekelné úkoly – skok s hříšníkem, přikládání pod kotlem, čertovské blekotání, zdobení perníčků a čertí tanec nakonec. Všichni čertíci si vysloužili pekelné vysvědčení a jak jinak než se samými jedničkami.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_rej_v_MS_Jindrichov_2022/

Kouzelný čas adventu – Mikuláš, čert a anděl 28. 11. – 2. 12.

Vložila: Miriam Sklenaříková, Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme se připravovali na Mikuláše, vyrobili jsme si Mikulášskou botu a andělskou hvězdičku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas%2C_cert%2C_andel_v_MS_Jindrichov_2/

KRÁSNÝ ADVENT PŘEJEME VŠEM……

Mikuláš, čert a anděl U duhy    25. 11.

Vložila: Monika Machová

Celý týden se nesl v duchu mikulášské pohody, čertího řádění a andělského kamarádství, který se prolínal s příjemnou a klidnou adventní atmosférou s tónem vánočních koled….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas%2C_cert_a_andel_MS_Jindrichov_11_2022/

Kouzelný čas adventu – Mikuláš, čert a anděl 21. 11. – 25. 11.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Pomalu se nám blíží advent a i my ve školce se ladíme do předvánoční nálady. Tento týden jsme si užívali téma Mikuláš, čert a anděl. Učili jsme se básničky a písničky, které jim zazpíváme a zarecitujeme. Děti si vyrobily krásné čertíky. Při grafomotorickém cvičení naplnily čertův pytel uhlím a bramborami pro zlobivce. Každé ráno jsme protahovali tělo skákáním v pytli či prolézáním tunelem z pekla a nezapomněli jsme ani na správnou čertovskou rozcvičku. Také jsme si vyzkoušeli pokus s citrónem a napsali tajný dopis pro Mikuláše. Podívejte se na fotečky, co jsme všechno tento týden zažili.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelny_cas_adventu_-_mikulas%2C_cert_a_andel_MS_Jindrichov/

Čím budu až vyrostu? 22. 11.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý se děti seznámily s různými druhy povolání. Povídali jsme si o tom, kam chodí rodiče do práce a jaké zaměstnání by děti chtěly dělat, až vyrostou. Objevilo se spoustu zajímavých nápadů, například pilot, opravář, pirátka, zpěvačka, hasič, doktor, veterinářka a policista. Dokonce nás ve školce navštívila paní policistka a vylíčila dětem, co správný policista dělá, jak vypadá a kdo všechno u policie pracuje. Na školní zahradě si děti vyzkoušely, co to obnáší být truhlářem. Zatloukaly hřebíky, vrtaly vrtačkou, měřily a řezaly. Celý den se dětem moc líbil a náramně si ho užily.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cim_budu_az_vyrostu_MS_Jindrichov/

První sněhové radovánky ve školce

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Hurá, sláva, sníh je tady,

s ním si já vím vždycky rady.

Postavíme sněhuláčka,

baví nás i koulovačka.

To je radost, to je smích,

když napadl první sníh.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_snehove_radovanky_v_MS_Jindrichov_2022/

Vánoční tvoření s rodiči 8. 12. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Divadelní představení SMÍŠEK 15. 11. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý nás navštívilo divadlo Smíšek. Tentokrát přijelo s Pekelně rohatou pohádkou. Pohádka byla, jak už z názvu vyplývá, plná čertů, ale jen těch hodných.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Smisek_-_Pekelne_rohata_pohadka_MS_Jindrichov/

Čertí rej 2. 12. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Týden se svatým Martinem ve třídě U duhy      7.11. –  11. 11.

Vložila: Monika Machová

Dávná legenda vypráví o cestě svatého Martina do vesničky Martinice, odkud právě odtáhli cizí vojáci a místní lid ožebračili… Lidé si nemohli ani napéci o pouti koláče. Martinovi se jich zželelo a poručil svému koni: “Šimlíku, zadupej!” Bělouš poslechl, zadupal a na zemi zůstaly ležet jeho čtyři podkovy. Hned se mu však udělaly nové. Martin jezdil s Šimlíkem po vesnici křížem krážem a znovu a znovu mu přikazoval, aby zadupal. Brzy byly celé Martinice plné podkov. Jakési dítě se pro jednu shýblo, že si ji doma pověsí pro štěstí, ale světe div se! Podkova byla pečená a byla v ní maková náplň!! ……A od té doby se pečou svatomartinské rohlíčky. A my jsme si tuto prastarou tradici také vyzkoušeli a vzali to pěkně z gruntu. Nejprve nalouskat oříšky, pak je pomlít a připravit ořechovou a tvarohovou náplň a samozřejmě to nejdůležitější – těsto. A vše pěkně vlastnoručně a s láskou :-). Moc nás to bavilo a ochutnávání voňavých, na jazyku se rozplývajících rohlíčků, ještě víc. 

PS: recept přiložen

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2022/

O zlaté podkově U Sluníčka 7. 11. – 11. 11.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden k nám do školky zavítal svatý Martin. Neskutečnou zábavu jsme zažili při „sněhových hrách“ na školní zahradě. Prováděli jsme spoustu zábavných aktivit s danou tématikou. Procvičovali se barvy, počítání, jemnou motoriku, ale hlavní bylo vnímat důležitost přátelství, pomoc druhým, umět se rozdělit. Děti si vyrobily svatomartinské lucerny, aby nám vnesly krásné světlo do temných dnů, které přináší zima.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/O_zlate_podkove_legenda_o_svatem_Martinovi_U_Slunicka/

Uspávání broučků – akce s rodiči

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý 8. 11. 2022 se v MŠ uskutečnila akce Uspávání broučků. Rodiče s dětmi přišli do školky, kde jsme společně vyráběli nejrůznější broučky a musíme říct, že se jim výtvory velmi povedly. Vyrobení broučci našli své místečko na školní zahradě na borovici, kde je děti s rodiči uložili k zimnímu spánku. Poté nás čekal lampiónový průvod po vesnici. Bylo to krásné. Účast byla hojná a za to bychom vám chtěly poděkovat. Těšíme se na další společnou akci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uspavani_broucku_a_lamionovy_pruvod/

Cvičíme na multifunkčním hřišti  4. 11.

Vložila: Monika Machová

Každý týden využíváme ke cvičení multifunkční hřiště. Tentokrát jsme vyzkoušeli slalom s hokejkami a míčkem, skoky o jedné noze, rychlý běh mezi kužely a také běh pozpátku, který je důležitý pro správné držení těla.

Uspávání broučků U duhy    4. 11.

Vložila: Monika Machová

Brouček je jedovatý a může nás kousnout a je ošklivý a zlý…. takto dosud přemýšlely děti o hmyzu, který žije kolem nás. Teď už vědí, že broučci nejsou zlí, že pomáhají stromům a slouží jako potrava v koloběhu přírody, žížala je prospěšná pro naši úrodu, pavouk chytá mouchy a ze všech nejdůležitější je včelka!! Dárce života.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Broucci_10_2022_MS_JINDRICHOV/

Uspávání broučků U sluníčka   4. 11.

Vložila: Miriam Sklenaříková, Monika Machová

Tento týden jsme se věnovali našim živočichům v trávě, které jsme pozorovali také na naší zahradě a společně  jim vyrobili hmyzí domeček.

Vyhodnocení sběru kaštanů a žaludů    31. 10.

Vložila: Monika Machová

V letošním školním roce jsme opět uspořádali sběr kaštanů a žaludů. Děti a rodiče pilně sbírali a nosili denně do školky plné tašky, krabice, bedny, pytle.. a představte si, dohromady nasbírali 407,5 kilogramů. Všichni sběrači byli odměněni kaštánkovou čokomedailí a omalovánkou a čtyři nejpilnější sběrači – Viktorka G., Lukášek, Štěpánek a Míša Gr. dostali sladký dáreček navíc..

Viktorka nasbírala 144,3 kg, Míša Gr. nasbíral  93,5 kg, Lukášek nasbíral  40 kg a Štěpánek nasbíral 20 kg kaštanů a žaludů pro zvířátka. Všechny plody byly poctivě odevzdány myslivcům Haničce a Danovi, kteří zvířátkům kaštany předají, vyřídí náš pozdrav a popřejí jim dobrou chuť!

Děkujeme všem účastníkům za účast ve sběru a za skvělou spolupráci!!

Lesní zvířátka U Sluníčka 24. – 27. 10 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., Miriam Sklenaříková 

Tento týden jsme se učili poznávat lesní zvířátka, řekli jsme si čím se živí, a také jsme si řekli, kdo se o ně v zimě stará. Seznámili jsme se s písní Ukolébavka pro zvířátka a neznámá jsme si rytmizovali. S dětmi jsme si zahráli hru Který ježeček se schoval? Společně jsme si procvičili jemnou motoriku při navlékání listí na drátek, díky kterému jsme si vytvořili tělíčko našich housenek.  Dále jsme si hráli s žaludy, ze kterých jsme skládali různé cestičky a seznámili jsme se, se základními geometrickými tvary, které jsme doplňovali do předem nachystaných předloh těl housenek. S dětmi jsme si venku hráli na lesní skřítky a snažili se jim pomoci s úklidem zahrady. Lesní zvířátka jsme hledali v různých knihách, na různých obrázcích, kde jsme hledali i jejich mláďata a snažili se je i pojmenovat. Nakonec jsme si vyrobili i ježečky, které jsme si pojmenovali. 

 

Halloweenské hraní 26. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Ve středu do MŠ dorazila strašidla – netopýři, kostlivci, čarodějnice, mumie, vše, co vám přijde na mysl. Tahle strašidla nebyla obyčejná, mají rády zábavu. Proto jsme se celý den úžasně bavili. Strašidla absolvovala několik disciplín – dýňový hokej, přenášení Drákulových očí, hod na pavučinu. Na školní zahradě jsme vydlabali krásnou dýni, prolézali pavučinou a tím unikli ze spárů hladového pavouka. Také jsme si nezapomněli pořádně zatancovat. Podívejte se sami, jak jsme si tento parádní den užili.

Děkujeme paní Mackové za krásné halloweenské perníčky pro děti.

 

Myslivci navštívili naši školku 25. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý k nám na školní zahradu zavítali dva hodní myslivci Hanička a Dan. Udělali dětem krásnou besedu o lesní zvěři a lese. Děti si prohlédly různé paroží, směly si osahat srst psíka mývalovitého či daňka. Poznávaly různé druhy stromů. Beseda se dětem moc líbila. Nakonec děti Haničce a Danovi zazpívaly písničku jako poděkování za krásné dopoledne a předaly nasbírané kaštany a žaludy pro lesní zvířátka. Myslivci se nestačili divit, kolik toho děti nasbíraly.

Děkujeme Haničce a Danovi Matuškovým. 

Království stromů          20. 10.

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek 20. října jsme navštívili zámeckou zahradu, abychom ve společnosti stromů oslavili jejich svátek. Zámecká zahrada je opravdu královstvím stromů. Objali jsme snad nejvyšší strom ze všech – urostlou borovici, abychom načerpali energii nejen na dlouhou zpáteční cestu do školky, ale také na chmurné podzimní dny… 

Hledali jsme všechny barvy podzimu a našli….

Děkujeme paní Hanuščákové za uvaření teplého čajíku. 

Všem stromům přejeme krásný svátek!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kralovstvi_stromu_MS_Jindrichov_10_2022/

Ve dnech 10. 10. – 21. 10. 2022 

V Mš proběhla akce ,, Mámo, táto pojď se mnou tvořit´´. Sešly se krásné, nápadité výtvory, za které všem zúčastněným děkujeme. Všechny děti si za výtvory odnesly malou odměnu. 

Těšíme se na další společné tvoření.  Personál MŠ.

 

Den Stromů U Sluníčka 17. 10 – 21. 10.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., Miriam Sklenaříková 

Milí skřítci podzimníčci, ze stromu už padá listí, už chystáte na zimu lístečkovou peřinu…  Tato říkanka nás provázela celý tento týden. S dětmi jsme se zaměřili na různé aktivity z listů, šišek a dalšího přírodního materiálů. Vyráběli jsme listy z plastelíny, ozdobili jsme stromy korálky, čarovali jsme se špendlíkem a voskovkou a barvami.  Nejen z listů jsme skládali různé obrazce a tvary. Hledali jsme stejné přírodniny na obrázku, skládali puzzle a rozvíjeli i smysly. Také jsme si vyzkoušeli, jakou sílu vítr může mít při fouknutí do listu, procvičili jsme dechové cvičení. Za pomoci výukového materiálu Hafera jsme se seznámili s různými druhy stromů.  Rozdělili jsme si je podle znaků na listnaté, jehličnaté a keře. Snažili jsme se k nim přiřadit i plody. Které jsme si i zopakovali i v písničce ,,Lesní skřítci´´. Za pomocí básničky s pohybem jsme se dozvěděli, jak roste strom, jakou má strukturu, kdo ve stromě žije a přišli jsme i na to, že ne jen princezny a princové nosí na hlavě korunu. Dozvěděli jsme se, proč jsou pro nás stromy důležité, proč je potřebujeme, a co vše se ze dřeva dá vyrobit. Nakonec jsme si i listy a strom společně vyrobili.

 

Den stromů U Duhy 17. 10. – 21. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Během tohoto týdne jsme se věnovali „Dni stromů“, protože 20. 10. slaví stromy svátek. Společně jsme hledali cestu k přírodě a oslavovali stromy prostřednictvím nejrůznějších aktivit. Děti se naučily básničku s pohybem „ Do lesa dnes půjdeme“ a písničku Stromy od Uhlíře a Svěráka. V hudební části jsme si také zahráli na datlíky pomocí dřívek a vyťukávali rytmus. Učili jsme se rozdělení stromů, názvy stromů i jejich plodů. Povídali jsme si o rozdílu mezi stromem a keřem, o důležitosti stromů nejen pro lidi, ale i zvířátka. Děti si vyrobily jehličnatý stromeček z roličky toaletního papíru, na kterém se usadila veverka. Užili jsme si spoustu zábavných ranních aktivit, kdy jsme procvičovali počítání, jemnou motoriku při navlékání korálků na stromečky, modelování z plastelíny, dech při foukání do listů. Při společné práci děti vytvořily les ze stromů nejrůznějších tvarů, které si tak krásně zopakovaly. Na procházce jsme pojmenovávali okolní stromy. Protože nám počasí přálo, vytvořili jsme na školní zahradě Land art z listí a potravinové folie.    

Halloweenské hraní – zábavné dopoledne v maskách 26. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Podzimní čarování – zelenina U Sluníčka 3. – 7. 10. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis., Miriam Sklenaříková 

Během celého týdne jsme s dětmi prozkoumávali oblast zeleniny. Seznámili jsme se s různými druhy, které jsme si i ukázali, ohmatali, ale také i ochutnali. Snažili jsme se i zeleninu správně přiřadit k obrázkům a pojmenovat. Během odpoledních her jsme si zahráli i na kuchaře, učili jsme se vařit a seznámili jsme se se správným servírováním, stolováním a pojmenovávali jsme si jídla, jenž jsme uvařili. Děti si také zahrály pohádku O Veliké řepě, kde si vyzkoušely, jaké to je být herci a z fotek můžete vidět, že si pohádku užily. 

Podzimní čarování U duhy – zelenina a okopaniny    10. 10. – 14. 10.

Vložila: Monika Machová

Opakování je matka moudrosti, jak praví staré přísloví a my jsme opakovali získané poznatky o zelenině a trošičku si přitom rozšířili obzory o světě okopanin. Děti si například vyrobily vlastní loutky s postavičkou zeleniny, které vymyslely jméno a ostatním dětem zahrály divadlo..

Šípkobraní U Duhy 5. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková

V úterý jsme ve školce měli zábavné dopoledne zvané ŠÍPKOBRANÍ. Na procházce jsme do košíčků sbírali šípky z šípkového keře. Z nich jsem společně ve školce uvařili šípkový čaj a musíme říct, že byl moc dobrý. Také jsme vyráběli šípkový keř z foukané tuše, který nám krásně ozdobil vnitřní prostory mateřské školy. Přesvědčte se sami.

Podzimní čarování – podzímní plody U Duhy 3. 10. – 7. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme společně s dětmi přivítali podzim. Zahájili jsme to sběrem kaštanů kousek od naší školky. Také začala soutěž ve sběru kaštánků a žaludů pro lesní zvířátka. Rodiče s dětmi nosí plné tašky, takže se mají zvířátka na co těšit. Spolu s dětmi jsme si nádherně vyzdobili školku podzimními výrobky, například: hříbek schovaný v listí a skřítky Podzimníčky. Těm jsme na školní zahradě postavili domeček, aby se u nás dobře měli a krásně se starali o naši zahradu. Děti si i poslechly pohádku o skřítkovi Podzimníčkovi. Samozřejmě jsme nezapomněli každé ráno protáhnout naše tělíčka, třeba při cvičení s padákem, cvičení ve dvojici s kamarádem nebo při hrách s míčem. Naučily se krásnou básničku o kaštanech a písničku o pyšném drakovi. Také se děti potkaly s paní Veverkovou, která je učila počítat do 10. Celý týden jsme si hráli s nejrůznějšími druhy podzimních plodin – s kaštany, žaludy, oříšky, šípky, šiškami, listy, atd.

Mámo, táto, pojď se mnou tvořit

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Bramborové hraní   – ve třídě  U Sluníčka 26.9. – 30. 9. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Kopu, kopu brambory,

mám jich plné komory,

uvařím je na loupačku,

pozvu na ně naši Kačku,

ta se bude mít,

ta se bude mít!

….. a podívejte se, jak jsme se měli celý týden my! 

Tato píseň nás provázela celý týden. Společně jsme poznávali různé druhy brambor. Setkali jsme se s úplně novým druhem a to s Batáty. Ty mají barvu do oranžova, jak děti správně uhodly.  Povídali jsme si, jak se pěstují, jaká jídla se z brambor dají vyrobit, jaké děti mají rády a některá jsme i ochutnali. Při bramborování jsme si s bramborami užili spousty legrace, nejvíce při různých pokusech z nich.  

Brambory jsme kouleli na cíl, přenášeli na lžíci, třídili, skládaly do různých řad podle velikosti a do různých tvarů. Procvičili jsme si říkadlo Kulaté, jak knoflíky i básničku, Kutálí se ze dvora, kdy jsme si zopakovali i pohyb, který jsme se naučili. A dozvěděli jsme se další pochoutku, která se z brambor může udělat. A protože nás práce s bramborami opravdu bavila, zkusili jsme si vyrobit pytel plný brambor, který jsme dotvořili potiskem z nich, každý si k tomu vyrobil i svou bramboru a dotvořil si ji kuličkami z krepového papíru, kde jsme procvičili prstíky. Při této práci jsme se naučili i básničku ,, Na poli´´.  Krásnou společnou práci dětí můžete pak vidět na nástěnce U Sluníčka.

 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Bramborove_hrani_ve_tride_U_Slunicka/

Sběr kaštanů a žaludů pro lesní zvířátka

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Bramborový týden U duhy     30. 9.

Vložila: Monika Machová

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, 

cos to Janku, cos to sněd??

A dál už to jistě znáte…  S bramborami jsme si užili skvělý týden, vyzkoušeli jsme krájení, loupání a strouhání brambor a další různé aktivity, ale nejvíc nás bavilo vážení brambor, to si prostě musel vyzkoušet každý 🙂

Bramborové hraní  akce s rodiči 27. 9. 2022 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

A právě brambory 🥔,tvoření z nich, i jejich ochutnávka byl námět k pěkně strávenému odpoledni s rodiči a jejich dětmi. Pod kreativníma rukama rodičů s dětmi vznikly zajímavé výrobky z brambor. Fantazii se meze nekladly, a jak jde vidět na fotkách, tvoření si všichni užili. Těšíme se na další setkání.  

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Bramborove_hrani_Ms_Jindrichov/

Pirátská pohádka 26. 9. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková DiS.

Dnes v pondělí k nám do školky zavítalo divadlo SMÍŠEK s legrační pohádkou, u které se děti velmi nasmály, zahrály si na námořnickou posádku a pomohly najít ztracený pirátský poklad.

Podzimní čarování – ovoce U Sluníčka 19. 23. 9. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Tento týden nás ve třídě U Sluníčka provázelo téma ovoce. Zjistili jsme, že existuje spousta druhů, a to díky ukázce, kterou samotné děti přinesly.  Naučili jsme se je i třídit podle toho, kde ovoce roste. Poznávali jsme ovoce zrakem, hmatem, ale i dle chuti. Společně jsme se snažili přijít na to, jakou chuť mají – sladkou, či kyselou? Seznámili jsme se i s písničku a s tanečkem Měla babka, čtyři jabka a s pohádkou O Červivém jablíčku. Také jsme nezapomněli na tvoření a vyrobili jsme si krásné barevné hrušky. 

Podzimní čarování – ovoce a zelenina U Duhy 19. 9. – 23. 9.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Protože nám už pomalu nastává podzim, musíme se na něj pořádně připravit. A jak lepé být na podzim připraveni, než s vitamíny, které se schovávají v ovoci a zelenině ? Celý týden nás ve školce provázelo téma ovoce a zelenina. Zjistili jsme, že existuje spoustu druhů ovoce a zeleniny. Naučili jsme se třídit podle toho, kde rostou. Poznávali jsme ovoce a zeleninu všemi smysly. Zrakem – jakou má barvu, tvar, čichem, hmatem – tvrdost, jestli je chlupaté, hladké a samozřejmě chutí – každý den jsme jeden druh zeleniny ochutnali a na konci týdne jsme si udělali vynikající ovocný salát z ovoce, které děti donesly do školky. Naučili jsme se krásnou básničku s pohybem a písničku s tanečkem Měla babka, čtyři jabka a moc jsme se u toho nasmáli. Také jsme nezapomněli na tvoření. Ovoce se dá jíst mnoha způsoby a my jsme vytvořili krásnou zavařenou sklenici plnou ovoce. Poslechli jsme si poučnou pohádku O Jablíčku, které se chtělo stát hruškou, která nás naučila správně vyřešit situace, které se nám nelíbí. Procvičili jsme si i matematiku při hře s panem Kolíčkem.  Také jsme chodili na procházky do krásné přírody v naší vesničce a sbírali různé podzimní plody. Celý týden jsme měli velmi nabitý a moc jsme si ho užili, nasbírali jsme dost vitamínů na nadcházejících podzim.

NABÍDKA VÁNOČNÍHO FOTOGRAFOVÁNÍ

Vložila: Monika Machová 21. 9. 2022

POZVÁNKA  NA AKCI RODIČŮ S DĚTMI – BRAMBOROVÉ HRANÍ

Vložila: Monika Machová 20. 9. 2022

PLAKÁT BRAMBOROVÉ HRANÍ 2022

 

Vítáme své kamarády ve třídě U duhy        18. 9.

Vložila: Monika Machová

V našem prvním tématu, kterým každoročně zahajujeme vzdělávání v mateřské škole, jsme si osvěžili svá jména a jména svých kamarádů, seznámili se s názvem a pravidly třídy, která musíme v rámci bezpečnosti a kamarádství dodržovat. Vyrobili jsme si podzimní kamarády dráčky Mráčky, cvičili s tyčemi, naučili se dvě nové písničky a básničky, dramatizovali pohádku O Palečkovi a jeho kamarádech, vyrazili na vycházku do přírody a učili se pravidla bezpečnosti při chůzi po komunikaci …..

První dny ve třídě U Sluníčka 1.9. – 19. 9.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Naším prvním tématem, jenž je  ,, Vítáme své kamarády´´ , jsme si osvěžili svá jména a jména svých kamarádů. Zahráli jsme si , Hádej, kdo se schoval a hádej, kde se nacházím. Seznámili jsme se s názvem, pravidly třídy a kouzelnými slovíčky , která musíme v rámci bezpečnosti a kamarádství dodržovat. Vyrobili jsme si znak třídy a kamaráda. Společně jsme se seznámili s uvítací písničkou a básničkou, ale také jsme se naučili nové říkadla.  Vyrazili jsme i na vycházku do přírody, kde se učíme i pravidla bezpečnosti při chůzi po komunikaci …..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vitame_sve_kamarady 

Máme rádi zvířata – projektový den s domácím mazlíčkem     6. 9.

Vložila: Monika Machová

Úterní dopoledne patřilo Bobince. Náš malý králíček, který se zabydlel v králíkárně na školní zahradě. Nejprve paní učitelka dětem ve třídě U duhy vysvětlila jaký je rozdíl mezi králíkem domácím a divokým, s využitím obrazového materiálu děti seznámila s  různými druhy králíků, jejich potravou a děti rovnou Bobince přichystaly výbornou dobrůtku – nakrájely čerstvou mrkvičku a jablko a Bobinku nakrmily… A nebojte se, něco jí nechaly i na zítra 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mame_radi_zvirata_-_MS_Jindrichov_9_2022/

První dny ve školce      4. 9.

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek 1. září jsme přivítali všechny dětičky v naší školce… Děti, které chodily do školky už vloni, se s nadšením vítaly se svými kamarády, společně si hrály a povídaly o svých prázdninových zážitcích …. Přišly i děti, pro které je mateřská škola velká neznámá a jejich první den ve školce se neobešel bez slziček a stýskáním za maminkou.. Po chvíli však zjistily, že ve školce je fajn, mohou si tu hrát, zpívat i tancovat a na zahradě třeba jezdit na odrážedle nebo dělat bábovičky na pískovišti a užít si prima den!!

Milé děti, vážení rodiče,

vítáme vás po prázdninách v naší školce!

Především vám, dětem, přejeme mnoho krásných chvilek v naší školičce, spoustu pěkných zážitků, radosti a mnoho hodných kamarádů.

Přejeme všem úspěšný a pohodový školní rok!!

Kolektiv MŠ