Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Pro rodiče školáků

Pokud chceme, aby děti měly v 54 letech alzhaimera, ať sedí před monitory

Zajímavý článek psychologa Radka Ptáčka o tom, jak vychovávat dítě v různých typech rodiny, jak je důležité regulovat jejich čas strávený u počítače, jak mají mít děti prostor i na nudu, protože pak se rozvíjí jejich kreativita a jak je důležité psát si ve škole zápisy do sešitu

https://www.google.com/search?q=analni+ocasek&client=ms-android-samsung-gj-rev1&prmd=ivsxn&sxsrf=AOaemvK78d-SLgk7sqGCO6_ohg7wvnARWw:1633191912624&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjkybT-kazzAhUIzIUKHelfAHQQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=360&bih=647&dpr=2#imgrc=8axfSTkIfw3p4M&imgdii=XVv5TeeihkfE8M

Displeje dětem ničí mozly, stačí, když do nich zírají dvě hodiny denně

Přečtěte si článek na tomto odkazu….https://www.flowee.cz/civilizace/5679-displeje-detem-nici-mozky-staci-kdyz-do-nich-ziraji-dve-hodiny-denne?utm_source=sendinblue&utm_campaign=last_call_na_program&utm_medium=email

Každé desáté dítě nedokončí základní školu

Je to způsobeno tím, že děti propadnou a základní školu opustí z osmého či sedmého ročníku. Bez ukončeného studia na základní škole nemohou být přijati na střední školu. Problém nastává i tehdy, jsou – li tyto děti zapsány na úřadu práce a dostanou nabídku absolvovat rekvalifikační kurz. Ani na tento nesmusí být bez ukončeného základního vzdělání přijati. Na trhu práce pak nemají co nabídnout a ztrácejí vyhlídky na slušné zaměstnání. Ve školním věku záleží výhradně na angažovanosti rodičů, kteří mají na paměti, že jde o budoucnost jejich dětí, a náležitě dohlížejí na průběh jejich vzdělávání.

(zpracováno podle článku v MF Dnes 18.10.2016)

Jak vybrat správnou tašku dětem do školy.

Blíží se začátek školního roku a mnozí rodiče opět řeší otázku, jak vybrat správnou tašku dětem do školy. Při výběru buďte obezřetní a vedle vzhledu se zajímejte především o zdravotní parametry.

Zajímejte se také o bezpečnostní prvky a celkovou funkčnost. A samozřejmě dbejte i na to, aby vaše dítě nosilo školní brašnu správným způsobem. Jinak bude trpět bolestmi zad, kterých se jen těžko zbaví.

Vybírejte nadčasové obrázky

Jednu sezónu je módní to, druhou něco úplně jiného. Pokud kupujete dítěti aktovku na delší dobu než jeden rok, vybírejte takový model, na kterém není aktuální dětský pohádkový idol.

Ideální jsou nadčasové obrázky – zvířátka nebo pro nejmenší nestárnoucí motiv Mickey Mouse a jeho kamarádi, který je populární již mnoho dekád. Starší děti potom ocení spíše barevné kombinace než obrázky pohádkových hrdinů.

Dbejte na bezpečnostní prvky

Jestliže vybíráte tašku pro děti na prvním stupni, měla by vedle atraktivního vzhledu současně splňovat všechny bezpečnostní parametry, k nimž patří zejména reflexní značky odrážející světla aut.

Ideální je taková aktovka, která má reflexní lemování po svém obvodu i na popruzích. Velice účelné jsou také blikačky a fluorescenční pláštěnky a obecně jakékoli reflexní prvky, které zvýší viditelnost dítěte za zhoršených meteorologických podmínek.

Hlídejte váhu

Zásadní je, aby taška měla anatomicky tvarovaná záda. To rozloží váhu obsahu a přispěje k lepšímu držení těla. Aktovka by současně měla mít co nejmenší váhu.

Pro děti na prvním stupni by její hmotnost neměla přesáhnout 10 % jejich tělesné váhy. Těžší předměty jako knihy se dávají vždy do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. Takto bude váha knih více přenášená na tělo a páteři se alespoň trochu uleví.
Dbejte také na to, aby si vaše dítě bralo do tašky pouze ty nejnutnější věci – děti mají brašnu po celý den, stále ji někam přenášejí, a je tedy důležité, aby vážila co nejméně.

Správné nošení je základ

Obecně platí, že pro nejmenší školou povinné děti se hodí spíše aktovka. Má pevnější konstrukci, je přehlednější pro ukládání věcí a drží tvar. Batohy jsou vhodnější pro starší školáky. Obojí by však děti měly nosit správně, tedy nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů.