Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Vyháníme zimu ve třídě U Duhy 20. 3. – 24. 3. 2023

Vložila: Bc. Petrošová Marie

Tento týden jsme s dětmi přivítali první jarní den, prohlíželi jsme si encyklopedie a povídali i zkoušeli, jak se střídá den a noc. Rozlišlovali jsme, co je živé a co je vytvořené člověkem. Povídali jsme si, pro koho je Slunce důležité. Vyrobili jsme si Moranu, kterou jsme splolečně s kamarády ze třídy U Sluníčka vyprovodili z naší vesnice. Opakovali jsme jarní písně, připomněli jsme si březnové pranostiky a oslavili jsme Den vody výpravou za vodní vílou Kapičkou. Pro děti byly připraveny různé úkoly a byly vedeny k šetrnému zacházení s vodou. Povídali jsme si nad obrázkem Putování dešťové kapky o koloběhu vody. Nezapomněli jsme ani na ponožkovou výzvu a “hráli” jsme si s ponožkami i bez nich.https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vyhanime_zimu_ve_tride_U_Duhy/

Vítáme jaro – vynášení Morany U Sluníčka 24. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Zimo, zimo, táhni pryč,

nebo na tě vezmu bič.

Odtáhnu tě za pačesy,

za ty hory, za ty lesy.

Až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek.

Tento týden se děti seznamovaly s historií vítání jara. Vyrobili jsme Moranu, kterou jsme v pátek přes vesnici vynesli a hodili do potoka, tím zahnali zimu a doufejme, že přivolali jaro.

Den vody – výlet ke studánce U Sluníčka 22. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Voda je nedílnou součástí našeho života. Každý den ji použijeme několikrát denně, když se chceme napít, umýt ruce, zalít květinu, uvařit oběd. Je pro náš život velmi důležitá. Proto jsme tento DEN VODY oslavili výletem ke studánce. Po cestě děti plnily různé úkoly. Trénovaly spolupráci při přenášení kapky vody, zpívaly písničky, kde se objevovala voda, třídily zvířátka podle místa žití. U studánky jsme si vyzkoušeli zajímavé pokusy s vodou, povídali si o tom, kde všude je potřebná voda, stříleli jsme z vodních pistolek, prozkoumali jsme okolí studánky.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_vody_-_vylet_ke_studance_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Ponožkový den U Duhy

Vložila: Bc. Petrošová Marie

V úterý jsme nikdo nezapomněli obléknout každou ponožku jinou. Hráli jsme si hry s ponožkami nebo “naboso” a vzpomněli jsme si tak na lidi s Downovým syndromem. 

Ponožkový den 21. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V tento den jsme si oblékli na každou nožku jinou ponožku a tím se přidali ke Světovému dni a podpořili lidi s Downovým syndromem. Seznámili jsme se s nemocí, vyrobili jsme si barevnou ponožku a vyzkoušeli různé aktivity spojené se Světovým dnem Downova syndromu.

Jaro dělá pokusy U Sluníčka 13. – 17. 3

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

V tomto týdnu jsme si povídali o práci na jarní zahrádce, seznamovali jsme se se zahradním nářadím, zaseli řeřichu k pozorování, poznávali jarní kytky, třídili podle barev a velikosti. Udělali si pokus – lávová lampa.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_dela_pokusy_-_jarni_zahrada_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Ponožkový den 21. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Jaro klepe na vrátka – U duhy     13. 3. – 17. 3

Vložila: Monika Machová

Sluníčko nám krásně svítí, ptáčkové si vesele prozpěvují,  kvetou první jarní kytičky, a to znamená, že se jaro už nezadržitelně blíží…. Halooo, jaro, přijdˇ už k nám. Děti už vyhlíží příchod jara a lákají ho, jak se dá… Třeba vlastnoručně vyrobenou kytičkovou a motýlkovou výzdobou oken v mateřské škole.

Co už všechno umíme aneb návštěva školáků v naší školce            14. 3.

 V úterý dopoledne nám přišli ukázat prvňáčci se svou paní učitelkou Terezou, co se všechno naučili od začátku školního roku. Umí už číst, psát, počítat… Jsou mooooc šikovní. Paní učitelka prvňáčků si pro nás připravila nejen zajímavé povídání o tom, co nás v 1. třídě čeká, co všechno se naučíme, ale také krásné omalovánky, zábavné skládání obrázků z geometrických tvarů a počítání příkladů s velkou kostkou. My jsme kamarádům  zazpívali, obdarovali je bonbónkami a poděkovali za návštěvu. V dubnu navštívíme školáky ve škole my, už se moc těšíme!!!

Jarní probuzení živlů U Sluníčka 6. – 10. 3.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme ve třídě U Sluníčka probudili přírodní živly – OHEŇ, VODU, VZDUCH A ZEMI. Seznámili jsme se s tím, jak nám mohou živly sloužit, ale i jak nám mohou ublížit a jak se před nimi chránit. Procvičili jsme si a upevnili barvy při přiřazování barev k živlům, a kdo měl zájem, přišel do školky oblečen ve stejné barvě. Každý den nás provázel jeden živel. V úterý jsme si hráli s živlem ZEMĚ – zasadili jsme si travičku do květináčů, naučili jsme se píseň – Žížaličko a zahráli pohybovou hru zemětřesení. Ve středu jsme se zajímali o živel VODU – zdolávali jsme překážkovou dráhu “voda v potoce”, ochutnávali vodu sladkou a slanou, poznávali různé druhy skupenství, poznávali zvuky vody. Ve čtvrtek jsme poznávali živel VZDUCH – vyzkoušeli jsme si pokus točící spirály a horkým vzduchem, procvičili dech při nafukování balónků, ukázali si jak vypadá tornádo a co umí, seznámili jsme se s básničkou Vítr. A poslední den v pátek nás čekal živel OHEŇ – zahráli jsme si na hasiče při cvičení, kdy děti šplhali po žebřinách a šikmé ploše, naučili jsme se novou pohybovou hru plamínek i s říkankou a prováděli pokus – sopka.

Celý týden jsme se náramně bavili, zažili spoustu krásných věcí a vytvořili si bližší vztah k přírodě.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jarni_probuzeni_zivlu_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Březnové pranostiky U Duhy 6. – 10. 3. 2023

Vložila Bc. Petrošová Marie

Tento týden jsme se ve třídě U Duhy seznamovali s březnovými pranostikami a jejich významem. Seznámili jsme se se životem čápa bílého. Povídali jsme si zajímavosti o jeho zimovišti, odkud se k nám již chystá, o potravě i úpravě hnízda. Někteří z nás si také čápa zvládli vyrobit. Byli jsme se podívat ke komínu s čapím hnízdem, abychom zjistili, zda už tady nějaký je, nebo není. Seznámili jsme se s významem slova “pověra” a došlo i na zajímavé názory o tom, zda čáp nosí děti. Nezapomněli jsme ani na významný den tohoto týdne a vyrobili jsme přáníčka k MDŽ. A že nás čeká “kýchavá neděle” budeme v příštích dnech pozorovat, jak naše “rýmovníková školka” pouští kořínky. Zahráli jsme si spoustu her a naučili se písničku Na jaře. Tak doufejme, že nás nenechá dlouho čekat 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Breznove_pranostiky

Mezinárodní den žen 8. 3. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Dnes se děti seznámily s tradičním svátkem MDŽ a vyrobily si krásná přáníčka.

Přejeme krásný den žen, ať se splní každý váš sen a v tento den se usmívejte jen!

   

Jaro dělá pokusy U Sluníčka 27. 2. – 3. 3.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme se věnovali poznávání jarních kytek, jak na obrázcích, tak i přímým pozorováním nejen v mateřské škole, ale i na procházkách. Sledovali jsme jejich růst, stavbu rostliny, velikost, barvu i vůni. Naučili jsme i hry s kytkami, tvořili z nich věnečky a namalovali krásnou louku plnou pampelišek.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_dela_pokusy_U_Slunicka_MS_Jinrichov_2023/

Těšíme se na jaro….     27. 2. – 3. 3.

Vložila: Monika Machová

Děti ze třídy U duhy se tento týden snažily přivolat jaro všemi možnými způsoby – malovaly, zpívaly a na procházce jaro i hledaly! A našly!!!!!

Zápis z třídní schůzky s rodiči předškoláků:

MASOPUSTNÍ PRŮVOD MATEŘSKÉ ŠKOLY JINDŘICHOV 21. 02. 2023

Obě třídy mateřské školy se připravovaly na oslavu tradice Masopustu a děti si vyráběly škrabošky, barevné kloboučky. Rodiče zaslouží obrovitánskou pochvalu a patří jim veliké díky za přípravu tradičních masopustních kostýmu. Dopoledne patřilo hrám a tanci, promenádě kostýmů a samé legraci. A protože jsme připravili masopustní koblížky a koláčky, tak jsme se společně vydali na tradiční obchůzku. Náš průvod vedl laufr, nechyběl medvědář vedoucí medvěda, kominík, báby s nůší, kobyla či jiná zvířátka a postavy zobrazující různá povolání. Navštívili jsme místní obchod, obecní úřad i paní lékařku. Nezapomněli jsme poděkovat paním kuchařkám za to, že nám po celý rok připravují samé pochoutky. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust_MS_Jindrichov/

Vožila Bc. Petrošová Marie

Masopustní taškařice U Duhy 20. – 24. 02. 2023

Tento týden jsme se věnovali především oslavě tradice Masopustu. Pro děti byly připraveny společenské hry s tematikou tradice – Bingo a Minidouble, ale také další činnosti, kde se seznamovaly s názvy tradičních kostýmů průvodu. Děti vyhledávaly shodné dvojice kostýmů, ale i hudebních nástrojů, doplňovaly logické řady, nebo skládaly masopustní koláče podle předem dané předlohy. Hodně jsme si skládali z různých stavebnic a učili jsme si pomáhat, domlouvat se a “hrát si společně”. Při řízených činnostech se děti seznamovaly s významem jednotlivých kostýmů v průvodu, s tradicí i s názvy hudebních nástrojů. Nástroje děti nejen pojmenovávaly, ale také vyráběly a hrály na ně. Hodně jsme zpívali, tancovali a užili jsme si mnoho zábavy. Role masopustního medvěda se nám líbila moc, proto jsme si také hráli s pohádkou O třech medvědech a “pátrali” jsme po informacích o medvědu hnědém z dokumentu pro děti.

Přestože se průvod masek uskutečnil na masopustní úterý a Masopust měl být ukončen, my jsme si basu ponechali až do pátku, kdy jsme ji “pochovali” a téma tak (trošku se smutkem) ukončili. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopustni_taskarice_U_Duhy/

Vložila Bc. Petrošová Marie

Masopustní taškařice U Sluníčka 20. 2. – 24. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Celý týden probíhal v tradičním duchu masopust. Děti tvořily barevné klauny, legrační čepičky, učily se básničku o šaškovi a veselé masopustní písně – Kalamajka, To je zlaté posvícení. Seznámily se s tradičními masopustními maskami (laufr, kobyla, kominík, atd.), pokrmy (koblížky, koláčky, jitrnice). V úterý nastal karnevalový den a do školky zavítaly nejrůznější jak tradiční i netradiční masky. Děti se mohly stát úplně kýmkoli. Rej masek byl opravdu veselý a barevný.

Masopustní veselí nás provázelo celý týden. Nechyběly hry, pokusy, tanec a hlavně legrace.

Děkujeme rodičům za úžasnou spoluporáci a krásné kostými, které pro děti vytvořili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopustni_taskarice_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Z pohádky do pohádky   U duhy     13. 2. – 17. 2.

Vložila: Monika Machová

Poslední pohádkový týden jsme věnovali pohádkám O třech prasátkách, O kohoutkovi a slepičce a O neposlušných kůzlátkách. Vyzkoušeli jsme si spoustu aktivit – pokus s ponořováním různých materiálů do vody, pozorovali a pečlivě zalévali klíčící semínka hrachu a čočky, hráli si na lékaře, s maňásky, zpívali a tancovali, kreslili a skládali origami a užili si prima týden ve školce 🙂

Děkujeme tatínkovi Guštanovi za četbu pohádky před spaním.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_II._MS_Jindrichov_2023/

Kouzelnými vrátky jdeme do pohádky U Sluníčka 13. 2. – 17. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme pokračovali v pohádkách. Děti si vytvořily pařezovou chaloupku , rybníček pro skřítka Rákosníčka a společně si zasely hrášek ke klíčení do vaty i hlíny k pozorování. Na školní zahradě jsme si vyzkouželi pokus – co udělají v teplé vodě kvasnice a prášek do pečiva? Při pohybových hrách děti zdolávaly pohádkovou, překážkovou dráhu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelnymi_vratky_jdeme_do_pohadky_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Svátek lásky  U duhy   14. 2.

Vložila: Monika Machová

Dnešním dnem nás více než kdy jindy provázelo porozumění. ohleduplnost, kamarádství, kouzelná slovíčka, ochota pomáhat a být vždy nablízku všem kamarádům ze školky. Pro maminky a tatínky jsme vyrobili krásná srdíčka. Řešili jsme také důležitou otázku – Proč mám rád/a svoji maminku a tatínka? Chcete vědět, jaké byly skvělé odpovědi našich dětí? Tady jsou…….

Mám ráda svoji maminku, protože má barevné vlasy a je na mě hodná.

Mám rád svoji maminku, protože mi koupí nový kartáček na zuby.

Mám rád všechny, protože jsou na mě hodní a hrají si se mnou v pokoji i na plejáku.

Maminku mám ráda, protože mi dává pusinky a hraje si se mnou.

Mám ráda maminku a tatínka, protože mi kupují oblečení a až budu mít narozeniny, tak mi koupí štěňátko.

Mám ráda maminku, protože si se mnou hraje každý den, koupí mi hračku a čokoládu.

Maminku a tatínka mám ráda, protože si se mnou hrají a tulí se.

Mám rád mamku a tatínka, protože si se mnou hrají a chystají mi pití..

Mám rád maminku a tatínka, protože spolu jezdíme autobusem do McDonald´s a hrajeme si spolu.

Mám ráda tatínka a maminku, protože tatínek vydělává peníze a maminka mi koupila koníka a šaty a hračky.

Mám ráda tatínka a maminku, protože tatínek si se mnou hraje a maminka mi kupuje oblečení a ráno jdu za nima do postýlky a mazlím se s nima a dáváme si pusy, když přijdou z práce.

Ty naše dětičky jsou prostě úžasné!!!

Den plný lásky U Sluníčka 14. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Padají, padají srdíčka,

překrásná je chvilička.

Kytičku ti posílám,

písničku ti zazpívám.

Láska začala svou vládu,

tak nebuďme pozadu

a Valetýna slavme,

báječně se bavme…..

……a my jsme si tento den náramě užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_plny_lasky_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Návštěva městské knihovny v Krnově      9. 2.

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek brzy ráno jsme vyrazili na výlet do Krnova. Cesta nám rychle ubíhala a brzy jsme byli v cíli – v knihovně. Přivítala nás milá paní knihovnice, která měla pro nás připravený naučný, ale zároveň velmi zábavný program na téma Masopust. Na závěr  Kájík s paní učitelkou Maruškou zapůjčili knihu o dinosaurech, kterou jsme si s sebou odvezli do školky a společně si ji přečteme při odpoledním odpočinku. V knihovně se nám moc líbilo a určitě to nebyla naše poslední návštěva…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_knihovny_v_Krnove_MS_Jindrichov_2_2023/

Kouzelnými vrátky jdeme do pohádky – Večerníček U Sluníčka 6. 2. – 10. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme s dětmi cestovali do země Večerníčkových pohádek. Navštívili jsme vílu Amálku, kde jsme vyrobili luční věneček, skákali po rozkvetlé louce. Druhý den nás cesta zavedla za Makovou panenkou a motýlem Emanuelem. Od nich jsme se naučili spolupracovat a pomáhat si při ranním cvičení s míčem. Procvičili jsme si správné dýchání při výrobě motýlích křídel a sukýnky pro Makovou panenku. Třetí den jsme zavítali k rybníčku Brčálníku za Rákosníčkem, který nás vzal se podívat na nebe za hvězdami a inspiroval nás k vytvoření vlastního školkového souhvězdí “PASTELKA” – grafomotorické cvičení. O všech pohádkových postavách jsme si poslechli pohádky, ze kterých jsme si odnesli ponaučení.

Celý týden jsme si úžasně užili a odnesli krásné vzpomínky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vecernicek_MS_Jindrichov_2023_trida_U_Slunicka/

Hrajeme si s večerníčky – 6. – 10. 2. 2023

Tento týden provázely dětskou hru večerníčkové postavičky Krtek, Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka. Všechny pohádky jsme si poslechli a hledali jsme v nich náměty pro další hru. S krtečkem jsme cvičili a učili jsme se, že je mnohem lepší, když si vzájemně pomáháme. Seznámili jsme se se starým řemeslem “tkaní” a především holčičky utkaly malý kobereček z vlny. Zahráli jsme si pohybovou hru s názvem “Jehla, nit, uzel”.

S Rákosníčkem jsme prováděli pokusy, moderovali počasí a dostali jsme se až k mléčné dráze. Děti si prohlížely encyklopedie a hledaly odpovědi na otázky. Také se učily být v rolích asistentů paní učitelky a vedeny k samostatnosti se snažily předávat zadání úkolů svým kamarádům. Hodně používaly barevné šátky, ze kterých společně tvořily, ale také je užívaly jako rekvizity při dramatických hrách. Šátek přes oči posloužil i při rozvíjení hmatového vnímání (děti se snažily po hmatu najít podle strukrury nějakou textilii, nádobí, ale i cestu z “borůvkové tmy”).

O té nám pověděla Pohádka z pařezové chaloupky a děti se motivované Křemílkem a Vochomůrkou seznamovaly s odměřováním, odvažováním, četly recept a pekly buchty.

Zapsala Bc. Marie Petrošová

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hrajeme_si_s_vecernicky/

Masopustní taškařice – zábavné dopoledne v maskách 21. 2. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Kouzelnými vrátky jdeme do pohádky – tradiční, české pohádky U Sluníčka 30. 1. – 3. 2.

Vložila: Markéta Hanuščáková a Miriam Sklenaříková

Celý týden jsme četli pohádky, malovali a zdobili perníčky na perníkovou chaloupku, skládali pohádky z obrázků. Namalovali jsme si sladkého a mazaného koblížka. Protože nám počasí stále přálo, mohli jsme si venku užívat sněhu. Podařilo se nám tvořit ledový hrad a sněhové bábovky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelnymi_vratky_jdeme_do_pohadky_-_klasicke%2C_ceske_pohadky_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Jarní fotografování 27. 2. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Výlet do městské knihovny v Krnově

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek 9. 2. 2023 navštívíme s dětmi ze třídy U duhy městskou knihovnu v Krnově. Tento den musí být děti v mateřské škole nejpozději v 6.40 h., nebo na vlakovém nádraží v 6.55 h., kde si děti převezme učitelka. S sebou si děti vezmou malou svačinku a pití do batůžku na záda, oběd budou mít v MŠ v obvyklém čase.

Zahájení projektu Rodiče čtou dětem ve třídě U duhy  

Vložila: Monika Machová

Tento týden byl zahájen projekt Rodiče čtou dětem. Touto cestou bychom chtěli poděkovat maminkám Kroupové, Štíbrové a Tošenovské, které se zúčastnily našeho projektu a udělaly dětem obrovskou radost.

Pohádkový týden ve třídě U duhy    30. 1. – 3. 2.

Vložila: Monika Machová

Tento týden jsme často využívali práci ve skupinkách, a to jak ve třídě, tak při pobytu venku. Vyrobili jsme kouzelnou krabici pohádek, třídili hrách, čočku a fazole, vytvářeli pomocí barevných provázků geometrické tvary, zahráli si maňáskové divadlo, zaseli hrách a čočku, vytvořili výstavku pohádkových knih, které děti přinesly v rámci domácího úkolu z domova a vyzkoušeli si spoustu dalších zajímavých aktivit. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_U_duhy_2023_MS_Jindrichov/

Lesní pedagogika 25. 1. 20232

Děti se prostřednictvím zážitkové besedy pod vedením paní Blanky seznamovaly s lesními zvířaty, potravním řetězcem, vhodnou stravou do krmítek i krmelců. Dětem se líbily pomůcky, které si paní lektorka přinesla s sebou. S plyšovými ptáčky si děti zahrály ptačí koncert, zopakovaly názvy ptáčků a “krmily svá mláďátka”. Vycpaniny si děti mohly pohladit a parůžky prozkoumávat. Děti si zahrály spoustu didaktických i pohybových her a seznámily se s novým pojmem “doupný strom” (zkuste se jich zeptat, zdali si ještě pamatují, co to znamená 🙂 )

Obě třídy si společně den užily a něčemu novému jsme se všichni přiučili. Paní Blanka nás za snahu odměnila drobnými dárky a patří jí obrovské poděkování za zážitkové dopoledne. https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lesni_pedagogika_v_MS/

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Bílé dobrodružství 23. – 27. 1. 2023

Vložila: Marie Petrošová, Bc.

Děti se v týdnu seznámily s oblastmi sněhu a ledu. Společeně jsme pojmenovávali polární zvířata, některé rostliny a seznámili jsme se se životem eskymáků. Poslouchali jsme písničky o severním pólu i eskymáckou lidovou píseň. Z pohádek čtených i viděných jsme se snažili zachytit děj a odpovídat na otázky vyplývající z něj. Opakovali jsme si prostorové pojmy a seznámili se s názvy světových stran. Prováděli jsme pokusy se vzduchem, ledem, sněhem i vodou. Naučili jsme se novou písničku i básničku a počasí nám přálo, takže jsme si užili dovádění a hry se sněhem.

zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bile_dobrodruzstvi_ve_tride_U_Duhy_MS_Jindrichov(otevře se na nové záložce)

Vláda sněhové královny – Cesta na Severní pól U Sluníčka     27. 1. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Děti ze třídy U Sluníčka se tento týden vydaly lodí na Severní pól. Seznámily se s rolí kapitána navigátora, s předměty potřebnými na mořeplavbu – dalekohled, kompas, mapa, atd. Po ukotvení na Arktidě jsme se vydali po stopách ledního medvěda. Naučili jsme se krásnou básničku o ledním medvědovi, vyrobili jsme obrázek medvídka v polární záři, kdy jsme procvičili stříhání, lepení, práci s barvou a jemnou motoriku. Druhý den jsme potkali hejno tučňáků, které jsme nakrmili správným počtem rybiček z rybolovu. Děti získaly i zajímavosti ze života jiné kultury a to Eskymáků. Naučily se eskymácký pozdrav, poznaly, kde žijí.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cesta_na_Severni_Pol_trida_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Sněhobílé hraní 24. 1. 2023

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Zima se nám opět ukázala ve své kráse a my toho hojně využíváme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehobile_hrani_MS_Jindrichov_2023/

Z pohádky do pohádky – projekt rodiče čtou dětem

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS. 

Od 30. 1. 2023 do 10. 2. 2023 se bude v MŠ Jindřichov konat projekt RODIČE ČTOU DĚTEM. Kdo bude mít zájem přijít za námi do školky a přečíst dětem pohádku před spaním, prosím hlaste se paním učitelkám ve třídách. Čtení bude probíhat ve třídě U Sluníčka od 12:00 hodin a ve třídě U Duhy 12:15 hodin.  Literaturu ke čtení si můžete donést svoji z domu, nebo si můžete vypůjčit knihu od nás ze školky, které budou nachystané v kanceláři MŠ. Těšíme se na společnou spolupráci a krásný zážitek s vámi.

Vláda sněhové královny – zimní sporty U Sluníčka 16. 1. – 20. 1.

Vložila: Miriam Sklenaříková a Markéta Hanuščáková

V týdnu jsme se učili o zimních sportech, učili jsme se pojmenovávat, vyhledávat stíny. Vystřihli, vymalovali a zavázali brusle. Na školní zahradě děti pomáhaly hrabat a uklízet spadané větve. Ve středu jsme si užili sněhu a v pátek „ZIMNÍ OLYMPIÁDY“, kde si děti vyzkoušely různé sporty, na závěr byly odměněny diplomem a medailí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_sporty_MS_Jindrichov_trida_U_Slunicka_2023/

Zimní olympiáda v MŠ     20. 1.

Vložila: Monika Machová

V pátek vyvrcholilo naše celotýdenní téma v MŠ zimní olympiádou. Děti soutěžily v různých disciplínách – vyzkoušely si lyžování, bruslení, curling, slalom s hokejkou, koulovačku a bobování, do kterého se zapojily i paní učitelky :-). Sportovní dopoledne se velmi vydařilo, i když bylo bez sněhu, který sice napadl ve středu, ale do pátku už po něm nebylo ani památky… My jsme si poradili a zařádili si i bez něj :-).

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/olympiada_MS_Jindrichov_2023/

Zimní sporty U duhy  16. 1. –  20. 1. 

Vložila: Monika Machová

Ve třídě U duhy jsme se po celý týden věnovali zimním sportům, a to jak teoreticky, tak i prakticky. Vyrobili jsme si lyže a pilně se připravovali na nadcházející zimní olympiádu… Příprava probíhala i při pobytu venku na multifunkčním hřišti.

Při pozorování mrazivé zimní přírody jsme dostali za úkol zjistit, zda i v zimě mohou kvést kytičky. Co myslíte? Kvetou? Ano, kvetou…. V trávě jsme objevili hned několik droboučkých sedmikrásek. Příroda nás opravdu umí příjemně překvapit v každou roční dobu!

Vláda sněhové královny – hladoví zpěváčci U Duhy       13. 1.

Vložila: Marie Petrošová, Markéta Hanuščáková

Tento týden jsme se ve třídě U Duhy seznamovali s názvy ptáčků – KOS, VRABEC, SÝKORA, VRÁNA. Hráli jsme si se slovíčky – skládali jsme slova podle vzoru, přiřazovali jsme rýmující se dvojice. Poslouchali jsme pohádku O nenasytném vrabci a připomněli jsme si, jak se máme chovat ke svým kamarádům. Rozlišovali jsme podle hlasu své kamarády, ale také jsme naslouchali zpěvu ptáků. Hledali jsme slova opačného významu, určovali jsme počet slabik ve slovech.

Povídali jsme si o vhodné stravě do krmítek i o umístění krmítka a jeho péči. Zkoušeli jsme odměřovat vzdálenosti, porovnávat je i měřit. Naučili jsme se písničku „Kdo to ťuká na okénko“ a básničky „Krmítko“ a „Krákorala černá vrána“. Hráli jsme pohybové hry „Na vrabce a sýkory“ a „Na vrabce a hlídače“. Při všech hrách i činnostech jsme se snažili spolupracovat a pomáhat si.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hladovi_zpevacci_U_Duhy_MS_Jindrichov_2023/

Vláda sněhové královny – zvířátka v zimě U Sluníčka     13. 1.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden ve třídě U Sluníček patřil lesním zvířátkům. Povídali jsme si, která zvířátka žijí v lese, napodobovali jejich pohyby i zvuky,  rozdělili zvěř podle toho, kdo v zimě spí, a která můžeme v zimě zahlédnout, třeba když se vydají hledat potravu. Protože máme zvířátka všichni rádi, donesli jsme jim spoustu dobrot, aby se v zimě měly dobře. Po cestě jsme pozorovali zvířecí stopy. Nejoblíbenější činnost dětí byla dramatizace pohádky, Boudo, budko, kdo v tobě přebývá. Samozřejmě jsme nezapomněli potáhnout tělíčka při cvičení a hlasivky při zpívání a recitování básničky. Také jsme vyráběli obrázek medvěda, který se uchýlil k zimnímu spánku. Koukněte se, jak nám tento týden utekl jako voda.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lesni_zviratka_v_zime_U_Slunicka_MS_Jindrichov_2023/

Den sčítání ptactva     6. 1.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V tento den se sčítají všichni ptáčci i my ve školce jsme se do sčítání zapojili. Ptáčkům jsme nachystali krmení a pozorovali, kolik jich k nám přiletí. Poznávali jsme a pojmenovávali známé ptáčky, hráli hru „Letí ptáček do Afriky“ a pohybovali se jako ptáčci.

Vláda sněhové královny – Tři králové U Duhy     5. 1.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme se seznámili s novou paní učitelkou Maruškou. Hráli jsme spoustu pohybových her, zpívali písničky, procvičovali slovní zásobu a vyráběli královské koruny. Celý týden jsme si parádně užili.

Vláda sněhové královny – Tři králové U Sluníčka     2. 1. – 5. 1. 

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS., Miriam Sklenaříková

Tento týden jsme se seznámili s tradicí „ TŘÍ KRÁLŮ“, vyrobili jsme si královské koruny, naučili jsme se píseň „ My tři králové“ a na závěr zdramatizovali příběh. Na zahradě jsme skládali a tvořili z klacíků a šišek.

Tím nejkrásnějším dárkem k vánocům není

co se zlatem třpytí.

Je to úsměv, láska, pohlazení.

Nad takový dar žádný není.

Přejeme všem krásné Vánoce a šťastný nový rok.

Kouzelný čas adventu 22. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková

Předvánoční čas u nás ve školce …..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelny_cas_adventu_MS_Jindrichov_predvanocni_cas_2022/

Ježíšek přišel…..    14. 12.

Vložila: Monika Machová

Včera jsme ozdobili stromeček a dnes nám pod něj Ježíšek nadělil dárečky. Ten je ale rychlý! Před Vánocemi má určitě hodně práce s nadílkou pro všechny dětičky, tak aby na nás náhodou nezapomněl, raději přišel už dříve….

Zdobení stromečku se zpíváním koled 13. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Třetí adventní týden jsme se rozhodli ozdobit si vánoční stromeček v MŠ. Děti se s velkou radostí zapojily do zdobení a s rozsvícením vánočních světel se rozzářily i oči dětí. Zazpívali jsme si klasické české koledy a už nám nezbývá nic jiného než čekat na příchod Ježíška.

Děkujeme panu Martinovi Mackovi za krásný živý stromeček.  

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zdobeni_vanocniho_stromecku_a_zpivani_kolede_v_MS_Jindrichov_2022/

Už je tu zas – kouzelný adventní čas  12. 12.

Vložila: Monika Machová

Kouzelné adventní dny si užíváme opravdu naplno……

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/adventni_cas_MSJindrichov2022/

Kouzelný čas adventu – zvyky a tradice 5. 12. – 9. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden v době předvánočního času jsme si s dětmi povídali o zvycích a tradicích Vánoc. Aby děti neznaly tradice spojené s Vánocemi jen z vyprávění a obrázků, proto jsme si pár tradic vyzkoušeli na vlastní kůži ve školce, například lití olova, pouštění lodiček, natrhali Barborku, vyrobili vánoční přání, nazdobili papírový vánoční strom. Poslouchali jsme a zpívali vánoční koledy. Celý týden se nesl v duchu vánočního klidu a pohody.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelny_cas_adventu_MS_Jindrichov_2022/

Vánoční tvoření s rodiči 8. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Ve čtvrtek proběhlo ve školce vánoční tvoření s rodiči. Děti i rodiče si vytvořili krásné a voňavé svícínky z jablíčka, pomeranče, koření a sušeného ovoce. Děkujeme rodičům, kteří přišli tvořit s dětmi a strávit s námi předvánoční čas.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_tvoreni_s_rodici_MS_Jindrichov_2022/

Mikulášská nadílka 5. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V pondělí 5. 12. 2022 k nám do mateřské školy zavítal Mikuláš s čertem a andílkem. Všechny děti řekly Mikuláši básničku, zazpívaly písničku a Mikuláš jim za to nadělil krásné balíčky. Čertík si nakonec nikoho neodnesl, protože tady nikdo nezlobí!

Děkujeme žákům ze základní školy – Ondrovi Mertovi, Tomášovi Krčovi a Danielce Blahutové, že přišli dětem udělat Mikuláše, čerta a anděla.

Také musíme poděkovat rodičům za krásné sponzorské dary do Mikulášských balíčků.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulasska_nadilka_2022_MS_Jindrichov/

Čertí rej 2. 12.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V pátek dopoledne proběhl ve školce ČERTÍ REJ, při kterém si děti užily spoustu legrace a pořádně se vyřádily. Děti plnily pekelné úkoly – skok s hříšníkem, přikládání pod kotlem, čertovské blekotání, zdobení perníčků a čertí tanec nakonec. Všichni čertíci si vysloužili pekelné vysvědčení a jak jinak než se samými jedničkami.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_rej_v_MS_Jindrichov_2022/

Kouzelný čas adventu – Mikuláš, čert a anděl 28. 11. – 2. 12.

Vložila: Miriam Sklenaříková, Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme se připravovali na Mikuláše, vyrobili jsme si Mikulášskou botu a andělskou hvězdičku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas%2C_cert%2C_andel_v_MS_Jindrichov_2/

KRÁSNÝ ADVENT PŘEJEME VŠEM……

Mikuláš, čert a anděl U duhy    25. 11.

Vložila: Monika Machová

Celý týden se nesl v duchu mikulášské pohody, čertího řádění a andělského kamarádství, který se prolínal s příjemnou a klidnou adventní atmosférou s tónem vánočních koled….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas%2C_cert_a_andel_MS_Jindrichov_11_2022/

Kouzelný čas adventu – Mikuláš, čert a anděl 21. 11. – 25. 11.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Pomalu se nám blíží advent a i my ve školce se ladíme do předvánoční nálady. Tento týden jsme si užívali téma Mikuláš, čert a anděl. Učili jsme se básničky a písničky, které jim zazpíváme a zarecitujeme. Děti si vyrobily krásné čertíky. Při grafomotorickém cvičení naplnily čertův pytel uhlím a bramborami pro zlobivce. Každé ráno jsme protahovali tělo skákáním v pytli či prolézáním tunelem z pekla a nezapomněli jsme ani na správnou čertovskou rozcvičku. Také jsme si vyzkoušeli pokus s citrónem a napsali tajný dopis pro Mikuláše. Podívejte se na fotečky, co jsme všechno tento týden zažili.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kouzelny_cas_adventu_-_mikulas%2C_cert_a_andel_MS_Jindrichov/

Čím budu až vyrostu? 22. 11.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý se děti seznámily s různými druhy povolání. Povídali jsme si o tom, kam chodí rodiče do práce a jaké zaměstnání by děti chtěly dělat, až vyrostou. Objevilo se spoustu zajímavých nápadů, například pilot, opravář, pirátka, zpěvačka, hasič, doktor, veterinářka a policista. Dokonce nás ve školce navštívila paní policistka a vylíčila dětem, co správný policista dělá, jak vypadá a kdo všechno u policie pracuje. Na školní zahradě si děti vyzkoušely, co to obnáší být truhlářem. Zatloukaly hřebíky, vrtaly vrtačkou, měřily a řezaly. Celý den se dětem moc líbil a náramně si ho užily.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cim_budu_az_vyrostu_MS_Jindrichov/

První sněhové radovánky ve školce

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Hurá, sláva, sníh je tady,

s ním si já vím vždycky rady.

Postavíme sněhuláčka,

baví nás i koulovačka.

To je radost, to je smích,

když napadl první sníh.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_snehove_radovanky_v_MS_Jindrichov_2022/

Vánoční tvoření s rodiči 8. 12. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Divadelní představení SMÍŠEK 15. 11. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý nás navštívilo divadlo Smíšek. Tentokrát přijelo s Pekelně rohatou pohádkou. Pohádka byla, jak už z názvu vyplývá, plná čertů, ale jen těch hodných.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Smisek_-_Pekelne_rohata_pohadka_MS_Jindrichov/

Čertí rej 2. 12. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Týden se svatým Martinem ve třídě U duhy      7.11. –  11. 11.

Vložila: Monika Machová

Dávná legenda vypráví o cestě svatého Martina do vesničky Martinice, odkud právě odtáhli cizí vojáci a místní lid ožebračili… Lidé si nemohli ani napéci o pouti koláče. Martinovi se jich zželelo a poručil svému koni: “Šimlíku, zadupej!” Bělouš poslechl, zadupal a na zemi zůstaly ležet jeho čtyři podkovy. Hned se mu však udělaly nové. Martin jezdil s Šimlíkem po vesnici křížem krážem a znovu a znovu mu přikazoval, aby zadupal. Brzy byly celé Martinice plné podkov. Jakési dítě se pro jednu shýblo, že si ji doma pověsí pro štěstí, ale světe div se! Podkova byla pečená a byla v ní maková náplň!! ……A od té doby se pečou svatomartinské rohlíčky. A my jsme si tuto prastarou tradici také vyzkoušeli a vzali to pěkně z gruntu. Nejprve nalouskat oříšky, pak je pomlít a připravit ořechovou a tvarohovou náplň a samozřejmě to nejdůležitější – těsto. A vše pěkně vlastnoručně a s láskou :-). Moc nás to bavilo a ochutnávání voňavých, na jazyku se rozplývajících rohlíčků, ještě víc. 

PS: recept přiložen

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2022/

O zlaté podkově U Sluníčka 7. 11. – 11. 11.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden k nám do školky zavítal svatý Martin. Neskutečnou zábavu jsme zažili při „sněhových hrách“ na školní zahradě. Prováděli jsme spoustu zábavných aktivit s danou tématikou. Procvičovali se barvy, počítání, jemnou motoriku, ale hlavní bylo vnímat důležitost přátelství, pomoc druhým, umět se rozdělit. Děti si vyrobily svatomartinské lucerny, aby nám vnesly krásné světlo do temných dnů, které přináší zima.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/O_zlate_podkove_legenda_o_svatem_Martinovi_U_Slunicka/

Uspávání broučků – akce s rodiči

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý 8. 11. 2022 se v MŠ uskutečnila akce Uspávání broučků. Rodiče s dětmi přišli do školky, kde jsme společně vyráběli nejrůznější broučky a musíme říct, že se jim výtvory velmi povedly. Vyrobení broučci našli své místečko na školní zahradě na borovici, kde je děti s rodiči uložili k zimnímu spánku. Poté nás čekal lampiónový průvod po vesnici. Bylo to krásné. Účast byla hojná a za to bychom vám chtěly poděkovat. Těšíme se na další společnou akci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uspavani_broucku_a_lamionovy_pruvod/

Cvičíme na multifunkčním hřišti  4. 11.

Vložila: Monika Machová

Každý týden využíváme ke cvičení multifunkční hřiště. Tentokrát jsme vyzkoušeli slalom s hokejkami a míčkem, skoky o jedné noze, rychlý běh mezi kužely a také běh pozpátku, který je důležitý pro správné držení těla.

Uspávání broučků U duhy    4. 11.

Vložila: Monika Machová

Brouček je jedovatý a může nás kousnout a je ošklivý a zlý…. takto dosud přemýšlely děti o hmyzu, který žije kolem nás. Teď už vědí, že broučci nejsou zlí, že pomáhají stromům a slouží jako potrava v koloběhu přírody, žížala je prospěšná pro naši úrodu, pavouk chytá mouchy a ze všech nejdůležitější je včelka!! Dárce života.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Broucci_10_2022_MS_JINDRICHOV/

Uspávání broučků U sluníčka   4. 11.

Vložila: Miriam Sklenaříková, Monika Machová

Tento týden jsme se věnovali našim živočichům v trávě, které jsme pozorovali také na naší zahradě a společně  jim vyrobili hmyzí domeček.

Vyhodnocení sběru kaštanů a žaludů    31. 10.

Vložila: Monika Machová

V letošním školním roce jsme opět uspořádali sběr kaštanů a žaludů. Děti a rodiče pilně sbírali a nosili denně do školky plné tašky, krabice, bedny, pytle.. a představte si, dohromady nasbírali 407,5 kilogramů. Všichni sběrači byli odměněni kaštánkovou čokomedailí a omalovánkou a čtyři nejpilnější sběrači – Viktorka G., Lukášek, Štěpánek a Míša Gr. dostali sladký dáreček navíc..

Viktorka nasbírala 144,3 kg, Míša Gr. nasbíral  93,5 kg, Lukášek nasbíral  40 kg a Štěpánek nasbíral 20 kg kaštanů a žaludů pro zvířátka. Všechny plody byly poctivě odevzdány myslivcům Haničce a Danovi, kteří zvířátkům kaštany předají, vyřídí náš pozdrav a popřejí jim dobrou chuť!

Děkujeme všem účastníkům za účast ve sběru a za skvělou spolupráci!!

Lesní zvířátka U Sluníčka 24. – 27. 10 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., Miriam Sklenaříková 

Tento týden jsme se učili poznávat lesní zvířátka, řekli jsme si čím se živí, a také jsme si řekli, kdo se o ně v zimě stará. Seznámili jsme se s písní Ukolébavka pro zvířátka a neznámá jsme si rytmizovali. S dětmi jsme si zahráli hru Který ježeček se schoval? Společně jsme si procvičili jemnou motoriku při navlékání listí na drátek, díky kterému jsme si vytvořili tělíčko našich housenek.  Dále jsme si hráli s žaludy, ze kterých jsme skládali různé cestičky a seznámili jsme se, se základními geometrickými tvary, které jsme doplňovali do předem nachystaných předloh těl housenek. S dětmi jsme si venku hráli na lesní skřítky a snažili se jim pomoci s úklidem zahrady. Lesní zvířátka jsme hledali v různých knihách, na různých obrázcích, kde jsme hledali i jejich mláďata a snažili se je i pojmenovat. Nakonec jsme si vyrobili i ježečky, které jsme si pojmenovali. 

 

Halloweenské hraní 26. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Ve středu do MŠ dorazila strašidla – netopýři, kostlivci, čarodějnice, mumie, vše, co vám přijde na mysl. Tahle strašidla nebyla obyčejná, mají rády zábavu. Proto jsme se celý den úžasně bavili. Strašidla absolvovala několik disciplín – dýňový hokej, přenášení Drákulových očí, hod na pavučinu. Na školní zahradě jsme vydlabali krásnou dýni, prolézali pavučinou a tím unikli ze spárů hladového pavouka. Také jsme si nezapomněli pořádně zatancovat. Podívejte se sami, jak jsme si tento parádní den užili.

Děkujeme paní Mackové za krásné halloweenské perníčky pro děti.

 

Myslivci navštívili naši školku 25. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

V úterý k nám na školní zahradu zavítali dva hodní myslivci Hanička a Dan. Udělali dětem krásnou besedu o lesní zvěři a lese. Děti si prohlédly různé paroží, směly si osahat srst psíka mývalovitého či daňka. Poznávaly různé druhy stromů. Beseda se dětem moc líbila. Nakonec děti Haničce a Danovi zazpívaly písničku jako poděkování za krásné dopoledne a předaly nasbírané kaštany a žaludy pro lesní zvířátka. Myslivci se nestačili divit, kolik toho děti nasbíraly.

Děkujeme Haničce a Danovi Matuškovým. 

Království stromů          20. 10.

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek 20. října jsme navštívili zámeckou zahradu, abychom ve společnosti stromů oslavili jejich svátek. Zámecká zahrada je opravdu královstvím stromů. Objali jsme snad nejvyšší strom ze všech – urostlou borovici, abychom načerpali energii nejen na dlouhou zpáteční cestu do školky, ale také na chmurné podzimní dny… 

Hledali jsme všechny barvy podzimu a našli….

Děkujeme paní Hanuščákové za uvaření teplého čajíku. 

Všem stromům přejeme krásný svátek!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kralovstvi_stromu_MS_Jindrichov_10_2022/

Ve dnech 10. 10. – 21. 10. 2022 

V Mš proběhla akce ,, Mámo, táto pojď se mnou tvořit´´. Sešly se krásné, nápadité výtvory, za které všem zúčastněným děkujeme. Všechny děti si za výtvory odnesly malou odměnu. 

Těšíme se na další společné tvoření.  Personál MŠ.

 

Den Stromů U Sluníčka 17. 10 – 21. 10.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS., Miriam Sklenaříková 

Milí skřítci podzimníčci, ze stromu už padá listí, už chystáte na zimu lístečkovou peřinu…  Tato říkanka nás provázela celý tento týden. S dětmi jsme se zaměřili na různé aktivity z listů, šišek a dalšího přírodního materiálů. Vyráběli jsme listy z plastelíny, ozdobili jsme stromy korálky, čarovali jsme se špendlíkem a voskovkou a barvami.  Nejen z listů jsme skládali různé obrazce a tvary. Hledali jsme stejné přírodniny na obrázku, skládali puzzle a rozvíjeli i smysly. Také jsme si vyzkoušeli, jakou sílu vítr může mít při fouknutí do listu, procvičili jsme dechové cvičení. Za pomoci výukového materiálu Hafera jsme se seznámili s různými druhy stromů.  Rozdělili jsme si je podle znaků na listnaté, jehličnaté a keře. Snažili jsme se k nim přiřadit i plody. Které jsme si i zopakovali i v písničce ,,Lesní skřítci´´. Za pomocí básničky s pohybem jsme se dozvěděli, jak roste strom, jakou má strukturu, kdo ve stromě žije a přišli jsme i na to, že ne jen princezny a princové nosí na hlavě korunu. Dozvěděli jsme se, proč jsou pro nás stromy důležité, proč je potřebujeme, a co vše se ze dřeva dá vyrobit. Nakonec jsme si i listy a strom společně vyrobili.

 

Den stromů U Duhy 17. 10. – 21. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Během tohoto týdne jsme se věnovali „Dni stromů“, protože 20. 10. slaví stromy svátek. Společně jsme hledali cestu k přírodě a oslavovali stromy prostřednictvím nejrůznějších aktivit. Děti se naučily básničku s pohybem „ Do lesa dnes půjdeme“ a písničku Stromy od Uhlíře a Svěráka. V hudební části jsme si také zahráli na datlíky pomocí dřívek a vyťukávali rytmus. Učili jsme se rozdělení stromů, názvy stromů i jejich plodů. Povídali jsme si o rozdílu mezi stromem a keřem, o důležitosti stromů nejen pro lidi, ale i zvířátka. Děti si vyrobily jehličnatý stromeček z roličky toaletního papíru, na kterém se usadila veverka. Užili jsme si spoustu zábavných ranních aktivit, kdy jsme procvičovali počítání, jemnou motoriku při navlékání korálků na stromečky, modelování z plastelíny, dech při foukání do listů. Při společné práci děti vytvořily les ze stromů nejrůznějších tvarů, které si tak krásně zopakovaly. Na procházce jsme pojmenovávali okolní stromy. Protože nám počasí přálo, vytvořili jsme na školní zahradě Land art z listí a potravinové folie.    

Halloweenské hraní – zábavné dopoledne v maskách 26. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Podzimní čarování – zelenina U Sluníčka 3. – 7. 10. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, Dis., Miriam Sklenaříková 

Během celého týdne jsme s dětmi prozkoumávali oblast zeleniny. Seznámili jsme se s různými druhy, které jsme si i ukázali, ohmatali, ale také i ochutnali. Snažili jsme se i zeleninu správně přiřadit k obrázkům a pojmenovat. Během odpoledních her jsme si zahráli i na kuchaře, učili jsme se vařit a seznámili jsme se se správným servírováním, stolováním a pojmenovávali jsme si jídla, jenž jsme uvařili. Děti si také zahrály pohádku O Veliké řepě, kde si vyzkoušely, jaké to je být herci a z fotek můžete vidět, že si pohádku užily. 

Podzimní čarování U duhy – zelenina a okopaniny    10. 10. – 14. 10.

Vložila: Monika Machová

Opakování je matka moudrosti, jak praví staré přísloví a my jsme opakovali získané poznatky o zelenině a trošičku si přitom rozšířili obzory o světě okopanin. Děti si například vyrobily vlastní loutky s postavičkou zeleniny, které vymyslely jméno a ostatním dětem zahrály divadlo..

Šípkobraní U Duhy 5. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková

V úterý jsme ve školce měli zábavné dopoledne zvané ŠÍPKOBRANÍ. Na procházce jsme do košíčků sbírali šípky z šípkového keře. Z nich jsem společně ve školce uvařili šípkový čaj a musíme říct, že byl moc dobrý. Také jsme vyráběli šípkový keř z foukané tuše, který nám krásně ozdobil vnitřní prostory mateřské školy. Přesvědčte se sami.

Podzimní čarování – podzímní plody U Duhy 3. 10. – 7. 10.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Tento týden jsme společně s dětmi přivítali podzim. Zahájili jsme to sběrem kaštanů kousek od naší školky. Také začala soutěž ve sběru kaštánků a žaludů pro lesní zvířátka. Rodiče s dětmi nosí plné tašky, takže se mají zvířátka na co těšit. Spolu s dětmi jsme si nádherně vyzdobili školku podzimními výrobky, například: hříbek schovaný v listí a skřítky Podzimníčky. Těm jsme na školní zahradě postavili domeček, aby se u nás dobře měli a krásně se starali o naši zahradu. Děti si i poslechly pohádku o skřítkovi Podzimníčkovi. Samozřejmě jsme nezapomněli každé ráno protáhnout naše tělíčka, třeba při cvičení s padákem, cvičení ve dvojici s kamarádem nebo při hrách s míčem. Naučily se krásnou básničku o kaštanech a písničku o pyšném drakovi. Také se děti potkaly s paní Veverkovou, která je učila počítat do 10. Celý týden jsme si hráli s nejrůznějšími druhy podzimních plodin – s kaštany, žaludy, oříšky, šípky, šiškami, listy, atd.

Mámo, táto, pojď se mnou tvořit

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Bramborové hraní   – ve třídě  U Sluníčka 26.9. – 30. 9. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Kopu, kopu brambory,

mám jich plné komory,

uvařím je na loupačku,

pozvu na ně naši Kačku,

ta se bude mít,

ta se bude mít!

….. a podívejte se, jak jsme se měli celý týden my! 

Tato píseň nás provázela celý týden. Společně jsme poznávali různé druhy brambor. Setkali jsme se s úplně novým druhem a to s Batáty. Ty mají barvu do oranžova, jak děti správně uhodly.  Povídali jsme si, jak se pěstují, jaká jídla se z brambor dají vyrobit, jaké děti mají rády a některá jsme i ochutnali. Při bramborování jsme si s bramborami užili spousty legrace, nejvíce při různých pokusech z nich.  

Brambory jsme kouleli na cíl, přenášeli na lžíci, třídili, skládaly do různých řad podle velikosti a do různých tvarů. Procvičili jsme si říkadlo Kulaté, jak knoflíky i básničku, Kutálí se ze dvora, kdy jsme si zopakovali i pohyb, který jsme se naučili. A dozvěděli jsme se další pochoutku, která se z brambor může udělat. A protože nás práce s bramborami opravdu bavila, zkusili jsme si vyrobit pytel plný brambor, který jsme dotvořili potiskem z nich, každý si k tomu vyrobil i svou bramboru a dotvořil si ji kuličkami z krepového papíru, kde jsme procvičili prstíky. Při této práci jsme se naučili i básničku ,, Na poli´´.  Krásnou společnou práci dětí můžete pak vidět na nástěnce U Sluníčka.

 

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Bramborove_hrani_ve_tride_U_Slunicka/

Sběr kaštanů a žaludů pro lesní zvířátka

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Bramborový týden U duhy     30. 9.

Vložila: Monika Machová

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, 

cos to Janku, cos to sněd??

A dál už to jistě znáte…  S bramborami jsme si užili skvělý týden, vyzkoušeli jsme krájení, loupání a strouhání brambor a další různé aktivity, ale nejvíc nás bavilo vážení brambor, to si prostě musel vyzkoušet každý 🙂

Bramborové hraní  akce s rodiči 27. 9. 2022 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

A právě brambory 🥔,tvoření z nich, i jejich ochutnávka byl námět k pěkně strávenému odpoledni s rodiči a jejich dětmi. Pod kreativníma rukama rodičů s dětmi vznikly zajímavé výrobky z brambor. Fantazii se meze nekladly, a jak jde vidět na fotkách, tvoření si všichni užili. Těšíme se na další setkání.  

https://mischel28.rajce.idnes.cz/Bramborove_hrani_Ms_Jindrichov/

Pirátská pohádka 26. 9. 2022

Vložila: Markéta Hanuščáková DiS.

Dnes v pondělí k nám do školky zavítalo divadlo SMÍŠEK s legrační pohádkou, u které se děti velmi nasmály, zahrály si na námořnickou posádku a pomohly najít ztracený pirátský poklad.

Podzimní čarování – ovoce U Sluníčka 19. 23. 9. 

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Tento týden nás ve třídě U Sluníčka provázelo téma ovoce. Zjistili jsme, že existuje spousta druhů, a to díky ukázce, kterou samotné děti přinesly.  Naučili jsme se je i třídit podle toho, kde ovoce roste. Poznávali jsme ovoce zrakem, hmatem, ale i dle chuti. Společně jsme se snažili přijít na to, jakou chuť mají – sladkou, či kyselou? Seznámili jsme se i s písničku a s tanečkem Měla babka, čtyři jabka a s pohádkou O Červivém jablíčku. Také jsme nezapomněli na tvoření a vyrobili jsme si krásné barevné hrušky. 

Podzimní čarování – ovoce a zelenina U Duhy 19. 9. – 23. 9.

Vložila: Markéta Hanuščáková, DiS.

Protože nám už pomalu nastává podzim, musíme se na něj pořádně připravit. A jak lepé být na podzim připraveni, než s vitamíny, které se schovávají v ovoci a zelenině ? Celý týden nás ve školce provázelo téma ovoce a zelenina. Zjistili jsme, že existuje spoustu druhů ovoce a zeleniny. Naučili jsme se třídit podle toho, kde rostou. Poznávali jsme ovoce a zeleninu všemi smysly. Zrakem – jakou má barvu, tvar, čichem, hmatem – tvrdost, jestli je chlupaté, hladké a samozřejmě chutí – každý den jsme jeden druh zeleniny ochutnali a na konci týdne jsme si udělali vynikající ovocný salát z ovoce, které děti donesly do školky. Naučili jsme se krásnou básničku s pohybem a písničku s tanečkem Měla babka, čtyři jabka a moc jsme se u toho nasmáli. Také jsme nezapomněli na tvoření. Ovoce se dá jíst mnoha způsoby a my jsme vytvořili krásnou zavařenou sklenici plnou ovoce. Poslechli jsme si poučnou pohádku O Jablíčku, které se chtělo stát hruškou, která nás naučila správně vyřešit situace, které se nám nelíbí. Procvičili jsme si i matematiku při hře s panem Kolíčkem.  Také jsme chodili na procházky do krásné přírody v naší vesničce a sbírali různé podzimní plody. Celý týden jsme měli velmi nabitý a moc jsme si ho užili, nasbírali jsme dost vitamínů na nadcházejících podzim.

NABÍDKA VÁNOČNÍHO FOTOGRAFOVÁNÍ

Vložila: Monika Machová 21. 9. 2022

POZVÁNKA  NA AKCI RODIČŮ S DĚTMI – BRAMBOROVÉ HRANÍ

Vložila: Monika Machová 20. 9. 2022

PLAKÁT BRAMBOROVÉ HRANÍ 2022

 

Vítáme své kamarády ve třídě U duhy        18. 9.

Vložila: Monika Machová

V našem prvním tématu, kterým každoročně zahajujeme vzdělávání v mateřské škole, jsme si osvěžili svá jména a jména svých kamarádů, seznámili se s názvem a pravidly třídy, která musíme v rámci bezpečnosti a kamarádství dodržovat. Vyrobili jsme si podzimní kamarády dráčky Mráčky, cvičili s tyčemi, naučili se dvě nové písničky a básničky, dramatizovali pohádku O Palečkovi a jeho kamarádech, vyrazili na vycházku do přírody a učili se pravidla bezpečnosti při chůzi po komunikaci …..

První dny ve třídě U Sluníčka 1.9. – 19. 9.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS. 

Naším prvním tématem, jenž je  ,, Vítáme své kamarády´´ , jsme si osvěžili svá jména a jména svých kamarádů. Zahráli jsme si , Hádej, kdo se schoval a hádej, kde se nacházím. Seznámili jsme se s názvem, pravidly třídy a kouzelnými slovíčky , která musíme v rámci bezpečnosti a kamarádství dodržovat. Vyrobili jsme si znak třídy a kamaráda. Společně jsme se seznámili s uvítací písničkou a básničkou, ale také jsme se naučili nové říkadla.  Vyrazili jsme i na vycházku do přírody, kde se učíme i pravidla bezpečnosti při chůzi po komunikaci …..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vitame_sve_kamarady 

Máme rádi zvířata – projektový den s domácím mazlíčkem     6. 9.

Vložila: Monika Machová

Úterní dopoledne patřilo Bobince. Náš malý králíček, který se zabydlel v králíkárně na školní zahradě. Nejprve paní učitelka dětem ve třídě U duhy vysvětlila jaký je rozdíl mezi králíkem domácím a divokým, s využitím obrazového materiálu děti seznámila s  různými druhy králíků, jejich potravou a děti rovnou Bobince přichystaly výbornou dobrůtku – nakrájely čerstvou mrkvičku a jablko a Bobinku nakrmily… A nebojte se, něco jí nechaly i na zítra 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mame_radi_zvirata_-_MS_Jindrichov_9_2022/

První dny ve školce      4. 9.

Vložila: Monika Machová

Ve čtvrtek 1. září jsme přivítali všechny dětičky v naší školce… Děti, které chodily do školky už vloni, se s nadšením vítaly se svými kamarády, společně si hrály a povídaly o svých prázdninových zážitcích …. Přišly i děti, pro které je mateřská škola velká neznámá a jejich první den ve školce se neobešel bez slziček a stýskáním za maminkou.. Po chvíli však zjistily, že ve školce je fajn, mohou si tu hrát, zpívat i tancovat a na zahradě třeba jezdit na odrážedle nebo dělat bábovičky na pískovišti a užít si prima den!!

Milé děti, vážení rodiče,

vítáme vás po prázdninách v naší školce!

Především vám, dětem, přejeme mnoho krásných chvilek v naší školičce, spoustu pěkných zážitků, radosti a mnoho hodných kamarádů.

Přejeme všem úspěšný a pohodový školní rok!!

Kolektiv MŠ

ŠKOLNÍ ROK 2022 – 2023

Cestováním za poznáním – Cesta do právěku 25. 7. – 29. 7.

Vložila: Markéta Hanuščáková, Dis.

Poslední týden v mateřké školce jsme cestovali do pravěku za obrovskými dinosaury a všelijakými pravěkými tvory. Protože nám počasí přálo, většinu aktivit jsme si parádně užívali venku na školní zahradě. Tvořili jsme, malovali, tancovali, zpívali, hráli si s vodou ….. no prostě bavili jsme se. Přesně tak, jak to o prázdninách má být.

A poslední den jsme zakončili sladkou tečkou ….. zmrzlinovým pohárem!

Sami se koukněte, jak jsme si prázdninové dny ve školce užívali na fotkách.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_JINDRICHOV_-_Cesta_do_praveku_a_sladka_tecka_na_zaver/

Cestování za poznáním – Honba za pirátským pokladem 18. 7. – 22. 7.

Vložila: Bc. Michaela Žáčková, DiS.

Hej hou, hej houj…

S dětmi jsme se tento týden ponořili do tajů pirátského světa, který jsme prozkoumali různými aktivitami. Pirátský týden jsme započali svačinkami venku, které si děti plně užily. Následně jsme venku i tvořili. Děti si procvičily své dovednosti v oblasti stříhání a malování, vyrobily si pirátskou čepici a pirátského kraba. Procvičili jsme i sluchovou a zrakovou orientaci, kterou piráti na svých toulkách potřebují, aby se neztratili na moři. Společně se vymysleli pirátský pokřik. Zacvičili jsme si, jako piráti a zazpívali jsme si i různé pirátské písničky. Během týdne jsme si užili i vodní radovánky, jelikož nám sluníčko přálo, tak jsme se mohli i ochladit. Také jsme se seznámili s novou technikou Land Art. Pirátský týden jsme zakončili pirátskou stezkou s různými úkoly, kterou jim přichystal Kapitán Černovous a po jejich splnění, se děti mohly radovat z nalezení pokladu. Jak se nám celý týden vydařil uvidíte na fotkach. 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Jindrichov_-_Pirati/

Exotická zvířata  15.7.

Vložila: Bc. Marcela Vondráková 

Hurá prázdniny jsou tady a s nimi i výlety! A my se rozhodli, že pojedeme do ZOO 😁.Koho jsme tam potkali, co jsme se o zvířátkách všechno dozvěděli, a co nás tam nejvíc bavilo uvidíte na fotkách z našeho cestování😉.

     

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exoticka_zvirata_MS_Jindrichov_2022/

Život v moři    8. 7.

Vložila: Monika Machová

V moři je živo. Vyskytuje se tu spousta živočichů různých barev a tvarů…. Nám se líbí medúzy 🙂

Den slovanských věrozvěstů          7. 7.

Vložila: Monika Machová

Proč vlastně slavíme státní svátek? A co vlastně znamenají slova státní svátek? Proč se v tento den vyvěšuje státní vlajka? Proč nepůjde maminka a tatínek do práce a děti a paní učitelky do školky? Kdo byli ti pánové Cyril a Metoděj? Odkud k nám přišli a co nám přinesli? Na všechny tyto otázky jsme našli odpověď a teď už všechno víme!!

A opět je tady Malá maturita…..         29. 6.

Vložila: Monika Machová

Ve středu odpoledne naše zahrada ožila… Děti, které půjdou po prázdninách do školy, se tu dnes sešly a čeká je velká  zkouška – Malá maturita. Děti dostaly za úkol splnit pět úkolů v různých disciplínách a samozřejmě vše bravurně zvládly. Co teď? Už jen pasovat na školáky, skočit ze školky rovnou do školy, předat vysvědčení a huráááá prááááázdniny!!! 

Děkujeme všem rodičům za účast na této akci a milé dárečky!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mala_maturita_MS_Jindrichov_2022/

Slavnostní rozloučení s našimi předškoláky      29. 6.   

Vložila: Monika Machová 

Ve středu dopoledne se uskutečnilo ve společenské místnosti obecního úřadu v Jindřichově slavnostní rozloučení s dětmi, které po prázdninách čeká nová etapa života…. Přejeme vám mnoho štěstí, radosti, úspěchu a spoustu kamarádů!!! 

       

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slavnostni_rozlouceni_MS_Jindrichov_2022/

Dopravní prostředky U sluníčka a U duhy         

Vložila: Monika Machová   25. 6.

Minulý týden jsme cestovali naší vesnicí a tento týden jsme si hráli a cestovali různými dopravními prostředky – třeba autem, autobusem, trolejbusem, tramvají, vlakem či lodí, letadlem a úplně nejzajímavější pro nás byl horkovzdušný balón!! To byla jízda!! 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravni_prostredky_MS_Jindrichov_6_2022/

Na hřišti u Edenu          

Vložila: Monika Machová    25. 6.

Ve středu jsme zavítali na hřiště k Edenu. Někteří už to tady znají, ale někteří zde byli úplně poprvé a všem se tu náramně líbilo……

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/hriste_Eden_6_2022/

Červnový Povídálek        17. 6.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cervnovy_Povidalek_2022/

Kdo si hraje, nezlobí ……      17. 6.

Tatínci slaví svátek    TŘÍDA U DUHY       17. 6.

V neděli slaví všichni tatínci svátek a děti si pro ně připravily milé překvapení…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_otcu_MS_Jindrichov_2022/

Den otců ve třídě U sluníčka           17. 6.   

Tak, jako každý rok nezapomínáme na maminky a připravujeme pro ně malý dáreček, nezapomněli jsme ani na Den otců. Děti jim vyrobily pro radost krásnou barevnou kravatu.

Moje vesnice               17. 6.      TŘÍDA U SLUNÍČKA

Tento týden jsme si povídali o naší vesnici. Děti si osvěžily významné budovy v obci, navštívili jsme místní muzeum a kostel. Připomněli jsme si Den otců a v pátek jsme využili nabídku vyřádit se na skákacím hradu u Lavosu. Děkujeme!

Mimo to se děti seznámily se znaky obce, vlajkou ČR, jménem našeho hlavního města, prezidenta a s korunovačními klenoty. Společně jsme stavěli naši vesnici z kostek a ze stavebnic. Také jsme kreslili, malovali, stříhali, zpívali a tancovali.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Moje_vesnice_MS_Jindrichov_6_2022/

Naše vesnice a Česká republika      17. 6.       TŘÍDA U DUHY

Tento týden nám začalo téma CESTOVÁNÍM ZA POZNÁNÍM, a tak jsme poznávali naši krásnou vesničku Jindřichov. Děti si poslechly příběh o naší vesničce a znaku, který si ve výtvarné chvilce, podle příběhu vybarvily, vystřihly a ozdobili jsme tím naší školku. Na interaktivní tabuli jsme si ukázali památky a zajímavosti o Jindřichově. Také jsme se vydali na procházku po Jindřichově a ukazovali si známé a významné budovy – škola, obecní úřad, ordinace dětské lékařky, kostel a hřbitov, muzeum, knihovna, hasičárna, pošta, obchodní dům, dům, kde bydlím. Teď už víme, že se naše dětičky neztratí a znají svou vesnici.

Také jsme nakoukli trošku dál a to na celou Českou republiku. Učili jsme se, jak vypadá vlajka české republiky, kdo je hlavou Česka, poslouchali jsme hymnu, seznámili jsme se se znakem, vlajkou prezidenta, rozdělení Česka.

Uvolňovali jsme ručičku pomocí grafomotorického cvičení ČESKÁ VLAJKA. Procvičili tvary při plnění pracovního listu  ČESKÉ SYMBOLY.

Jak vůbec Česká republika vznikla? To už taky víme. Přečetli jsme si příběh ze Starých pověstí českých O PRAOTCI ČECHOVI a plnili jsme různé úkoly. Při cvičení jsme zdolávali dlouhou cestu (překážkovou dráhu) jako praotec Čech.

Celý týden se náramně vydařil. Spoustu nového jsme ne naučili, ale to hlavní je, že jsme se společně dobře bavili. 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_vesnice_MS_Jindrichov_6_2022/

Návštěva místního muzea a kostela svatého Mikuláše     14. 6.

V úterý 14. 6. jsme se vypravili na návštěvu místního muzea, kde nás přivítal jeho správce, pan Vyhlídal. Děti se zde mohly seznámit se zajímavými exponáty, které v dnešní době už v domácnostech ani nenajdeme – kamna, stará pračka, valcha, ruční mandl, mlýnek na mák a kávu, keramické pečící formy, šlapací šicí stroje, decimálky i kuchyňské váhy, také dětské zavinovačky a pletené svetříky, které dnes už málo vidíme, ale opět se vrací do módy. Na dobových fotografiích se děti dověděly, že v Jindřichově byl také pivovar, hrávalo se tady divadlo, a jak se dříve pracovalo v zemědělství, místo kombajnů pomáhali koně, děti si mohly prohlédnout vysoké kožené holínky a názornou ukázku, k čemu slouží zouvák. Poznaly také lyže, brusle, sněžnice a nesmíme opomenout ukázku krásných háčkovaných doplňků nejen na výzdobu domácnosti.

Také jsme navštívili i místní kostel svatého Mikuláše, kde si děti prohlédly oltáře, sochy, obrazy, nástěnné malby a krásné harmonium, na které se ještě dnes v kostele hraje. Královský nástroj – varhany, právě procházejí rekonstrukcí. Z kostela nás spolu s panem Vyhlídalem vyprovodil svatý Antoníček – ochránce všech dětí. S poděkováním jsme se rozloučili a děti dostaly malou odměnu.

Udělejte si čas a muzeum navštivte, spousta z vás se určitě vrátí do dětství….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_muzea_MS_Jindrichov_6_2022/

Bylinkové kouzlení       12. 6.

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!!!

Pátečním dopolednem nás provedla Bezinková víla, která nám ukázala, jak se připravuje bezinkový sirup. Nechali jsme ho macerovat, pak ho uvařili  a nakonec i ochutnali. A musíme říci, že se  náramně povedl a chutnal nám. Bezinková víla nám představila různé léčivé bylinky, třeba mátu, která nám roste v květináči před školkou, meduňku, heřmánek, kopřivu… Teď už víme, že bylinky nejsou jen na okrasu, ale prospívají našemu zdravíčku a umí léčit nachlazení a různé bolístky…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bylinkove_kouzleni_MS_Jindrichov_6_2022/

Děti z celého světa         12. 6.       U duhy

V posledních čtrnácti dnech jsme navštívili děti různých národností a kultury. První zastávka byla v Americe u Indiánů. Děti se seznámily s jejich kulturou, jaké nosí oblečení, kde bydlí, jaké používají zbraně.. Zastřílely si z luku, vyzkoušely lasování při lovu bizonů, zúčastnily se rituálního tance při zvuku bubnů. Druhá zastávka byla u Eskymáků, kde děti rybařily, stavěly iglú a pomocí matematiky nakrmily tučňáky. Na památku si vyrobily vlastního Eskymáka v iglú. Třetí cesta nás zavedla do Číny plné hudby a dobrého jídla, které děti mohly vyzkoušet. Samozřejmě  se nezapomněly i hýbat a zdolaly  samurajskou překážkovou dráhu. Poslední zastávka byla v Mexiku. Děti si vyrobily sombrero, seznámily se se spoustou nových pojmů, ochutnaly mexické nachos, hrály na hudební nástroje jako správná Mariachi. Děti si poslechly řeč lidí ze všech koutů světa, pracovaly s globusem, zpívaly a naučily se indiánský pokřik a teď už všechny děti vědí, že na světě nejsou samy, ale mají spoustu kamarádů různé barvy pleti, které mluví cizí řečí, žijí v různých obydlích, jedí úplně jiná jídla než my, ale mají  se moc rádi stejně jako my 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_z_celeho_sveta_MS_Jindrichov_2022/

Děti černé, žluté, bílé     12. 6.     U sluníčka

Již název nám evokuje, že se s dětmi seznamujeme s různými národnostmi. Seznamujeme se s různými zeměmi a kamarády, kteří v těchto zemích žijí. Vysvětlili jsme si, že každý kamarád je jiný tím, že může jinak vypadat, bydlet v jiném domečku, nosí jiné oblečení, jí jiné jídlo  a mají v jeho zemi jiné zvyky a tradice a slaví je jinak než my ty naše, ale přesto všechno se z nás mohou stát kamarádi.

S kamarádem Bobem a Bobkem jsme se podívali do Afriky a do Japonska. Seznámili jsme se s Indiány (s jejich týpí, štítem, oblečením a kopím) a zahráli si na ně. Vyrobili jsme si bubínek, který používají u různých obřadů a  jejich čelenku. O Japonsku jsme se dozvěděli, že je to vyspělá země. Seznámili jsme se s jejich písmem a se skládankami z papíru, jež se jmenují origami. Také jsme se dozvěděli, že je to  země vycházejícího slunce, a že je zde spousta vynalézavých lidí a jezdí zde nejrychlejší vlak na celém světě.

S kamarády Bolkem a Lolkem jsme se podívali do Kanady a na Antarktidu. V Kanadě jsme se potkali s kovboji a zahráli si na šerifa. Na Antarktidě jsme potkali Eskymáky, ukázali si jejich domečky z ledu a seznámili se i se zvířátky, které tam Eskymáci potkávají. Z písku jsme se při venkovních aktivitách snažili postavit iglú, ale zjistili jsme, že nám to nepůjde, že je opravdu potřeba mít k tomu ty kostky ledu. Cestování jsme uzavřeli tancem kolem totemu a hrou na bubínky

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Deti_z_celeho_sveta_U_slun.MS_Jindrichov_2022/

PODĚKOVÁNÍ

Děkujeme panu Gvuzdovi za opravu dveří zahradního domečku.

Pozvánka na slavnostní rozloučení s předškoláky   

Slavíme Den dětí        1. 6.

Každé dítě ví, že 1. června slaví všechny děti svátek a u nás tomu nebylo jinak… Dnešní den se prostě všechny děti musí jen smát, radovat se a užívat si a oslavit svůj svátek jak se patří!! A naše děti si SVŮJ DEN užily. Ráno měly výbornou netradiční svačinku, na zahradě na ně čekal skákací hrad a spousta zábavných her a na závěr sladká tečka – vlastně sladká zmrzlinka 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Jindrichov_2022/

Výlet do Afrického muzea       31. 5.

V úterý jsme se konečně dočkali….  Huráááááá na výlet!! Cesta rychle utíkala a brzy jsme byli v cíli. Hned při vstupu do Afrického muzea nás uchvátil pohled na obří žirafu, po chvilce na nás vykoukli hroch, slon, zebra, krokodýli, lev se lvicí, tygři, jedovatí hadi a pavouci, pestrobarevní papoušci nebo třeba rybičky, které pocházejí z jezera Malawi v Africe.. No prostě nádhera! A velký úspěch sklidil lední medvěd, se kterým se chtěli všichni vyfotografovat, i když není z Afriky 🙂

Navštívili jsme i živá zvířátka v ohradě – prasátka, ovečky, koníky, kozy.. 

Děkujeme panu majiteli za lízátka a krásně strávený den!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_Bellama_MS_Jindrichov_2022/

Sejeme a sázíme         28. 5.

V pátek dopoledne jsme se pustili do zahradničení… Nachystali jsme si všechny potřebné pomůcky, které zahradník ke své práci potřebuje –  motyčku, konev, semínka a sazenice, rukavice, opěrné tyče a provázek. Nejprve nás čekala úprava půdy – prokypření hlíny, odstranění plevele a kamenů. Vše jsme samozřejmě zvládli na jedničku. A můžeme začít s výsadbou a setím. Letos zvítězila rajčata a ředkvičky a malé sazeničky slunečnice a rybízu. Vše jsme pečlivě zalili a  vyšší rostlinky připevnili k tyčím a přivázali provázkem jako profesionální zahradníci 🙂 Teď už budeme jen čekat na bohatou úrodu!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sejeme_a_sazime_MS_Jindrichov_2022/

Květnový Povídálek

Každý den pracují logopedické preventistky Markéta a Monika s dětmi ze třídy U duhy v ranním Povídálkovi. Procvičujeme oromotoriku, správnou výslovnost pomocí artikulačních cvičení, rozvíjíme grafomotoriku, slovní zásobu, zrakové vnímání a orientaci na ploše, dbáme na správný úchop tužky, pracujeme s dechem – dechová výdrž, hospodaření s dechem.. a spoustu dalších aktivit… Každé dítě má založen svůj sešit, do kterého učitelky denně zaznamenávají činnosti, které děti v Povídalkovi plnily a zaznamenávají zde své postřehy. Sešit slouží zároveň i jako zpětná vazba pro rodiče, zda děti dané činnosti zvládají, které činnosti je nutno více rozvíjet a procvičovat. Vždy na konci týdne mají děti možnost prostřednictvím domácího úkolu v sešitu si procvičit a zopakovat některou z činností z Povídálka také doma s rodiči.

Děkujeme rodičům za spolupráci!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Povidalek_kveten_MS_Jindrichov2022/

Pozor, svítí červená!!           28. 5.

Ve třídě U duhy se objevil semafor…. Co to asi znamená? Budeme si povídat o bezpečném chování v silničním provozu!! Takže děti, dávejte pozor a dobře poslouchejte! Děti téma dopravní výchovy velmi zaujalo. Cvičily a hrály pohybové hry související s tímto tématem, skládaly puzzle s obrázky dopravních prostředků, vyrobily si dopravní značku, malovaly temperovými barvami auto, stavěly z konstruktivních stavebnic, učily se názvy některých dopravních značek, básničky a písničky, seznámily se se semaforem a všechny získané znalosti zúročily při jízdě na koloběžkách na dopravním hřišti… 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jede%2C_jede_kolobezka_U_duhy_MS_Jindrichov_2022/

Dopravní výchova U sluníčka      28. 5.

Téma Jede, jede, koloběžka už nám naznačuje, že se s dětmi podíváme za dveře dopravní výchovy. S dětmi jsme se seznámili s pravidly dopravního provozu. Sdělili jsme si, jaké máme dopravní prostředky a s kamarádem semaforem jsme si je rozdělili podle toho, kam patří – kde je najdeme – na cestě či ve vzduchu? Ukázali jsme si, jaké značky mohou potkat při toulkách po procházkách na cestě, jak na kole, pěšky či autem s rodinou, děti už některé samy znaly. Seznámili jsme se s básničkou a písničkou Semafor, Na chodníku  – kde jsme si připomněli prostřednictvím příběhů i pravidla chování chodce. Na dopravním hřišti jsme si zahráli i na cyklisty, a sami jsme si vše vyzkoušeli.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravni_vychova_U_slunicka_MS_Jindrichov_2022/

Světový den včel          24. 5.

V pátek 20. 5. jsme si připomněli Světový den včel. Děti se seznámily se životem včelky, která je nositelkou života a jedním z nejdůležitějších  tvorů na naší planetě!! Paní učitelka Míša si pro děti připravila prezentaci o životě včelky a také o důležité a nelehké práci včelaře… Ukázala dětem spoustu zajímavých předmětů, oblek včelaře a dokonce i plástev medu na ochutnání. Mňam, to byla slaďoučká dobrota 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_vcel_MS_Jindrichov_2022/

Besídka (ne)jen pro maminky   19. 5.

Ve čtvrtek odpoledne jsme se všichni setkali v naší školce, abychom svým zpěvem, přednesem i tanečkem udělali radost všem, kteří se přišli na nás podívat. Na tento den jsme se táááááák moooooc těšili! Až se slavnostně oblékneme a vyrazíme s maminkou, tatínkem, bráchou, sestřičkou, babičkou, dědečkem, tetou – prostě s našimi nejmilovanějšími – do školky a ukážeme jim, jak jsme šikovní! Všem se naše vystoupení moc líbilo a maminky zahřál u srdíčka malinký dáreček věnovaný z té nejupřímnější lásky na světě….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Besidka_pro_maminky_MS_Jindrichov_2022/

INFORMACE K FOTOGRAFOVÁNÍ   14. 5.

INFORMACE KE ŠKOLNÍMU VÝLETU

TABLO – PŘEDŠKOLÁCI 2022

POZVÁNKA NA BESÍDKU 

Maminka je moje zlato       Třída U sluníčka     14. 5.

Všem maminkám za třídu u Sluníčka přejeme vše nejlepší a posíláme pusinky, protože je máme moc rádi.

S dětmi jsme si téma, Co já ti, maminko, k svátku dám, pěkně užili. Děti svým maminkám vyrobily k jejich svátku přáníčka s překvapením, vyrobily jim i kytičky a daly obrázek své maminky, jak ji vidí ony. Společně jsme pro jejich maminky vyrobili květinkový věnec, který vidí na nástěnce v šatně, jako překvapení, je to samostatná práce dětí. Také  jsme si s dětmi povídali, jaká jejich maminka je, co ráda nosí, jak vypadá a co vše pro ně dělá. Činnosti jsme si ztvárnili pantomimou, pro děti to byl nový zážitek. Každý předvedl, co jeho maminka dělá a ostatní měli za úkol činnost uhádnout, což nebylo vždy snadné. Na interaktivní tabuli jsme se seznámili s příběhem Krtek a maminka a společně jsme si povídali i o tom, jak se dorozumívají mláďátka se svými maminkami, protože jsme se naučili, že každý má jinou řeč, ale i tak se mezi sebou dorozumí a jako naše maminky, tak i ty od mláďátek milují ta svá malá mláďátka a naopak. Naučili jsme se nové písničky a básničky, které si ponecháme jako překvapení pro naše maminky a tatínky na společnou besídku, aby viděli, co vše jsme se za rok naučili. Protože v mateřské školce si jen společně nehrajeme, ale prostřednictvím různých her se dozvídáme i spoustu pro nás nových věcí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek_U_slunicka_MS_Jindrichov_2022/

Maminka slaví svátek       Třída U duhy          14. 5.

Maminko, mámo, já tě mám rád, chtěl bych ti něco k tvému svátku dát,

kytičku, růžičku, že tě nosím v srdíčku a tuhle malou písničku…

Druhá květnová neděle patří našim nejmilejším, nejhodnějším, nejkrásnějším, prostě nej, nej, nej maminkám!! Ve školce jsme si o mamince povídali, nacvičovali na besídku spoustu písniček, básniček a tanečků, kreslili, tvořili a chystali překvapení….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek_MS_Jindrichov_2022/

Malujeme písničku      10. 5.

Zapojili jsme se do  výtvarné soutěže Malujeme písničku…. 

Vzácná návštěva  na naší zahradě       8. 5.

Kde se vzal, tu se vzal, zajíček k nám přihopsal…. 

Jízda trabantíka Ferdy          8. 5.

Ve středu k nám zavítalo Divadlo Smíšek, tentokrát s velmi poučnou, ale zároveň legrační pohádkou s dopravní tematikou. S trabantíkem Ferdou jsme si připomněli pravidla silničního provozu a dozvěděli se, jaké důsledky mohou nastat při jejich nedodržování….. 

Zápis dětí do MŠ               8. 5. 2022

V pondělí 2. 5. se uskutečnil zápis dětí do naší mateřské školy. Dětem se u nás moc líbilo a některé dokonce nechtěly odejít domů 🙂

Rodičům byl nabídnut adaptační program, který bude probíhat v měsíci červenci, kdy mohou navštěvovat se svým dítětem školní zahradu v časovém rozmezí od 9.45 h. do 11.15. h. a adaptovat se tak na nové prostředí MŠ a pobyt s kamarády.

Slet čarodějnic         30. 4.

Čáry, kouzla to je moje, to je moje parketa.

Začaruju, co se hýbe, ať létá, co nelétá!

Kouzlení, kouzlení, to mě baví, vážení.

Moje čarodějná hůl vykouzlí mi světa půl.

Pozor, pozor! Slet čarodějnic právě začíná. Těmito slovy zahájila vrchní čarodějnice Vranimůra slet čarodějnic v naší školce a rejdění může začít! A že se rejdilo a řádilo a čarovalo…. Vařily se čarodějné lektvary a vyráběly roztodivné slizy, hledali se pavouci, netopýři a všelijaké potvůrky, vyráběly se čarodějnice a jejich boty, prolézalo se pavučinami a létalo na koštěti, tančilo se a zpívalo, zkrátka řádilo se o sto šest!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slet_carodejnic_MS_Jindrichov_2022/

Den Země      19. 4. – 22. 4.

Děti U sluníčka se během tohoto týdne seznámily s novým tématem – Den Země. Společně jsme si prohlédli globus, seznámili se s naší Zemí, co vše se na ní vyskytuje. Také jsme se s kamarádem Paxem proletěli na výlet do vesmíru, kde jsme se dozvěděli spoustu nových informací o tom, co vše naši zeměkouli obklopuje. Také jsme si ukázali naše kosmonauty, jak se pohybovali ve vesmíru a vysvětlili jsme si nový pojem gravitace.

Děti se také během týdne seznámily s různými pokusy. Ukázali jsme si, jak vypadá čistá či špinavá voda, jak se voda filtruje,  co je lehké či těžké a zda se to potopí či nikoliv, a také jsme si ukázali, co do vody patří a co ne. Děti si naši Zemi vytvořily pomocí pokusu s pěnou na holení, výtvory se jim moc povedly a zároveň si vyzkoušely a osahaly, jaká ta pěna je… Děti si také více prohloubily své znalosti v oblasti třídění odpadu, zahrály si na uklízeče, dozvěděly se informace o povolání popeláře a podívaly se, jak funguje sběrný dvůr, a co vše třídíme. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Modra_planeta_MS_Jindrichov_2022/

Naše Země kulatá je, říká se  to,                                                19. 4. – 22. 4.

po nebi se koulí světem celé léto…

Svátek naší Modré planety jsme ve třídě U duhy náležitě oslavili…. Skřítek Planeťáček nás naučil správně třídit odpad, cvičili jsme s využitím odpadového materiálu, zpívali a malovali a jako třešnička na dortu byla návštěva sběrného dvora, kde nám pan Galuszka ukázal, co se děje s odpadem, který do sběrného dvora přineseme a daroval nám barevné tašky na třídění odpadu, děkujeme!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_MS_Jindrichov_2022/

Návštěva u školáků         19. 4.

V úterý dopoledne se budoucí prvňáčci vydali na návštěvu  kamarádů, kteří už chodí do 1. třídy. Ve škole se jim moc líbilo. Posadili  se do opravdických školních lavic, vyzkoušeli školní ukazovátko a veliké počitadlo, společně se školáky si zatancovali… Paní učitelka Bětuška všechny předškoláčky hravou formou vyzkoušela z poznávání barev, počítání, určování dnů v týdnu…, za odměnu děti dostaly krásný školní autobus plný bonbónů. Paní učitelka si s dětmi  popovídala o tom, jak se těší do školy, zda už má někdo připraveny školní pomůcky nebo dokonce aktovku a všem připomněla důležitý den – ČTVRTEK – 21. 4., kdy se koná zápis do 1. třídy!! Huráááá, budou z nás školáci!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_u_skolaku_MS_Jindrichov_4_2022/

POZVÁNKA NA SLET ČARODĚJNIC              19. 4.

Velikonoce U duhy     14. 4.

Celých čtrnáct dní jsme se věnovali svátkům jara… Malovali jsme vajíčka, vyráběli velikonoční přání a dekorace, ochutnali beránka, zasadili velikonoční vrbu.. Vyzkoušeli jsme také opravdový šmigrust a všichni chlapci vyšlehali holky a paní učitelky, aby byly po celý rok zdravé!!! 

Přejeme vám krásné prožití velikonočních svátků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonoce_U_duhy_2022/

Povídálek         14. 4.

… tentokrát na téma Velikonoce…

Velikonoce U sluníčka       14. 4.

Poslední dva týdny jsme si povídali o velikonočních svátcích, zvycích a připravili jsme si i výstavku velikonočních ozdob. Také jsme se naučili velikonoční koledu, vyráběli zajíčka a zdobili vajíčka.

Děti byly moc šikovné a věříme, že svými výrobky udělaly radost i doma.

Přejeme všem krásné  a veselé Velikonoce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonoce_U_slunicka_MS_Jindrichov_2022/

UPOZORNĚNÍ!!

Vzhledem k malému zájmu o akci Velikonoční zajíček – velikonoční tvoření s rodiči – se akce ruší.

Mezinárodní den dětské knihy     11. 4.  

Mezinárodním dnem dětské knihy je od roku 1967 právě 2. duben. Jelikož 2. duben nám letos připadl zrovna na sobotu, věnovali jsme se mu až v dalších dnech…. Ukázali jsme si různé druhy dětských knih – například encyklopedie, leporela, pohádkové knihy a děti si samy vyrobily svoji vlastní knihu, kterou si odnesly domů a za domácí úkol vymyslely příběh a dokreslily obrázky…. Kniha se všem náramně povedla. Máme šikovné dětičky!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_detske_knihy_4_2022_MS_Jindrichov/

Aprílový den aneb Den naruby 1. 4.

Dnešní den byl opravdu celý naruby. Děti chodily pozpátku, při spinkání si oblékly pyžamo naruby, praváci si vyzkoušeli jíst levou rukou a leváci zase pravou, Karkulka v pohádce snědla vlka, ale nejlegračnější a nejvíce naruby bylo naše oblečení… Amálka v plavkách se záchranným kruhem kolem pasu, Michalka v županu a v pyžamu s kabelkou, která ukrývala plameňáka a kolem krku lišku a na nožkách hrající bačkory, paní učitelka v županu, další paní učitelky s tričkem naruby a s návleky na rukou, některé děti měly oblečení úplně naruby, na každé nožce jinou ponožku a holky měly culíky nakřivo, Lukášek oblečený – neoblečený a učesaný – neučesaný, Kubíček a Matyášek měli kraťasy na teplácích a samozřejmě naruby… Zkrátka APRÍLOVÝ DEN!!!!

Děkujeme rodičům za spolupráci!!

Ukliďme Česko    31. 3.

Dnes jsme si přiblížili velmi záslužnou akci – Ukliďme Česko, jejíž hlavní jarní úklidový den připadá na sobotu 2. dubna. Děti si vyzkoušely rukavice, které jsou nezbytnou součástí při úklidu. Dozvěděly se, jak správně třídit odpad a hlavní a nejdůležitější informaci – NEVYHAZOVAT ODPADKY DO PŘÍRODY!! Vždyť největším nepřítelem přírody je člověk a svým neuváženým a nesprávným chováním škodí nejen zvířátkům, stromům, rostlinám, ale celé přírodě a naší planetě Zemi! 

POZVÁNKY NA VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ

I ptáčci slaví svátek     30. 3.

Věděli jste, že existuje Mezinárodní den ptactva, který připadá na 1. dubna? My jsme společně s ptáčky jejich svátek náležitě oslavili. Na interaktivní tabuli jsme zhlédli zajímavé video z ptačího světa, poslechli si různé zvuky ptáků a určovali zbarvení jejich peří. Pak jsme si ptáčky nakreslili a nakonec za nimi s dobrůtkami vyrazili ke krmítku na zahradu. Na vzdělávacích prvcích na školní zahradě jsme určovali názvy ptáčků a rozlišovali, zda se jedná o ptáčky stěhovavé – tažné nebo ty, co u nás zůstávají – přezimují. Ale největším pohlazením na duši je ptačí zpěv. Stačí k tomu málo.. Zavřít oči, na chvíli se ztišit, a pak už jen poslouchat jak krásně zní to ptačí trylkování… Zkuste to také 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_ptactva_MS_Jindrichov_2022/

Vítání jara – Vynášení Mořeny  29. 3.

Kliď se zimo, bylas dlouhá, 

v nás už kvete jarní touha.

Rozvodněnou řekou plav si

a utop se někde za vsí.

Nejprve jsme si Mořenu vlastnoručně vyrobili, a pak šup s ní do vody… Zimo táhni pryč!! My už chceme jaro!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vynaseni_Moreny_3_2022_MS_Jindrichov/

Aktivity U sluníčka     26. 3.

V pondělí jsme si připomněli Světový den Downova syndromu a oblékli si na každou nožku jinou ponožku. V úterý byly aktivity směřovány k vodě, jelikož byl Světový den vody. Děti se seznámily s koloběhem vody,  na interaktivní tabuli zhlédly příběh o dešťové kapce a seznámily  se s různými pokusy, které se s vodou dají dělat. V následující dny jsme poznávali hospodářská zvířátka a seznámili jsme se i s  jejich mláďátky a zvuky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Aktivity_U_slunicka_MS_Jindrichov3_2022/

Probuďte se zvířátka    U duhy                    25. 3.

Tento týden jsme nahlédli do tématu – Probuďte se zvířátka. Děti si zopakovaly názvy mláďátek. Pomocí nové didaktické pomůcky Stodola si procvičily počítání do 10 a řazení od nejmenšího po největší. Za využití umělohmotných barevných pomůcek jsme si názorně ukázali životní cyklus motýla, včely a mravence. V pátek jsme se zaměřili na včelku. Paní učitelka dětem předvedla oblek včelaře, jak se vyrábí med, který dokonce ochutnaly. Mňam, ten je slaďoučký!!! Nechyběla ani výtvarná činnost, při které děti procvičily jemnou motoriku trháním papíru, stříháním a kreslením. Protože se děti velmi snažily, vznikla nám krásná „hmyzí louka“. Samozřejmě jsme nezapomněli procvičit tělíčko – tentokrát s ježečkem Marečkem – házení jednoruč i obouruč do dálky, zdolávání překážkové dráhy s míčem.

A víte co? Opravdu se nám podařilo jaro přivolat, protože venku všechno krásně kvete, sluníčko hřeje a vesele se na nás směje…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Probudte_se_zviratka_MS_Jindrichov_3_2022/

APRÍLOVÝ DEN V        1. 4. 2022

Voda slaví svátek                      22. 3.

V úterý dopoledne jsme se vydali s dětmi ze třídy U duhy na výlet ke studánce. A proč zrovna tento den? A proč zrovna ke studánce? Odpověď je jednoduchá… Protože právě 22. 3. je Světovým dnem vody. A jak nejlépe ho oslavit? No přece u vody. Cestou ke studánce jsme plnili úkoly s kapičkou Emičkou, povídali jsme si o vodě, o vodních živočiších, zkoumali, co do vody patří či nepatří, zpívali písničky a skákali panáka.. Cesta  náramně rychle utekla a byli jsme v cíli. Před námi se rozprostřela nádherná jarní příroda se zurčícím potůčkem a studánkou jako z pohádky. Vodník hlídal klapající mlýnky, opodál odpočívali čuníci a v dálce majestátně stál srnec. Kouzelné místo….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/U_studanky_MS_Jindrichov_3_2022/

Ve školce jsme si o vodě také povídali a dozvěděli se důležité a cenné informace!! Například – NEPLÝTVAT VODOU, VODA JE ZDROJ ŽIVOTA A BEZ VODY NELZE ŽÍT!!! Vyzkoušeli jsme si i barevný pokus s vodou…

PONOŽKOVÝ DEN          21. 3.

V pondělí jsme si připomněli Světový den Downova syndromu neboli PONOŽKOVÝ DEN. Lidé s Downovým syndromem mají nadbytečný 21. chromozom. Zdraví lidé mají tento chromozom jen 2x, ale nemocní ho mají 3x. Proto bylo vybráno i toto datum 21. 3.

My jsme ho u nás v mateřské škole oslavili také. Všechny děti i paní učitelky si v tento den navlékly na nožku odlišný pár barevných ponožek. Společně jsme si povykládali o tomto onemocnění, naučili jsme se vážit si odlišností a mít se rádi takový, jací jsme.  Procvičili jemnou motoriku pomocí aktivity věšení ponožek na šňůru kolíčky na prádlo. Procvičili jsme i tělo napínáním špiček, výpady pravé a levé nohy a na závěr ponožkovým závodem, kdy děti běhaly a hledaly dvě stejné ponožky. Protože je to ponožkový den, tak jsme si i jednu krásnou a barevnou ponožku vyrobili a tím jsme si procvičili stříhání, správný úchop pastelky, rozvíjeli jsme fantazii a upevňovali jsme si informace o tomto důležitém dni. Celý krásný a pohodový den jsme zakončili na školní zahradě, kde jsme si užívali první hřejivé sluneční paprsky a hráli různé hry – například Medvědí honěnou, která děti hodně baví.

Tento den můžeš s námi prožít skrz pořízené fotografie. 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ponozkovy_den_MSJindrichov_3_2022/

NABÍDKA JARNÍHO FOTOGRAFOVÁNÍ DĚTÍ   

Zahrada v novém kabátku aneb jarní úklid            19. 3.

První jarní den se nezadržitelně blíží a jak nejlépe ho přivítat?? No přece krásnou a čistou zahradou…. Jdeme na to…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklid_zahrady_MS_Jindrichov_3_2022/

21. 3. JE SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU

NEZAPOMEŇTE, NA KAŽDOU NOŽKU JINOU PONOŽKU!!!

Nádech jara       U duhy   19. 3.

Tento týden byl opět plný jara. V pracovních činnostech si děti vytvořily první posly jara – sněženky a panáčka Trávníčka z pilin a travního semene. Z vycházky si děti přinesly větvičky vrby a pozorovaly růst lístečků a kořenů ve vodě. Ve školce přivítaly Jarní paní a dozdobily jí šaty vlastnoručně vyrobenými pestrobarevnými květinami. Na školní zahradě plnily 10 úkolů pojících se k jaru a jako každý týden nechybělo cvičení, zpívání, kreslení a prima hraní….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nadech_jara_MS_Jindrichov_2022/

Březnový Povídálek                 19. 3.

Paní učitelky Markéta a Monika absolvovaly kurz Logopedický asistent – Podpora přirozeného rozvoje řeči u dětí – primární logopedická prevence a v tomto směru se  dětem v mateřské škole denně věnují. Tento týden se paní učitelka Monika zaměřila na rozvoj jemné motoriky, vizuomotoriky, zrakového vnímání a dechová cvičení. Děti si procvičily postřeh a sílu dechu při foukacím fotbálku Pukíno, navlékaly na provázek korále z těstovin, vkládaly kuličky do pet lahve, tvořily obrázky z korálků, hledaly stíny, počítaly jarní květiny a určovaly jejich barvu, seřazovaly grafický tvar písmene dle předlohy.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Breznovy_Povidalek_MS_Jindrichov_2022/

Krtek a jaro             19. 3.

U sluníčka jsme se seznámili s dalšími příběhy o Krtečkovi – Jak Krtek a skřivánek přivítali jaro a Jak Krteček zasadil semínko. Tyto dvě pohádky nás doprovázely po celý týden, kdy jsme si zahráli na skřivánky a krtečkovi pomohli vzbudit sluníčko a tím se nám podařilo probudit i naše semínko, které jsme zasadili a denně pozorujeme, jak roste. Každý den se o něj staráme jako správní zahradníci, zaléváme jej a sledujeme, jak se zvětšuje. Ale nezůstali jsme jen u semínka. Zahradníci se seznámili se zahradnickým náčiním prostřednictvím různých her.  Společně jsme se naučili spoustu dalších nových věci. Seznámili jsme se s dalšími jarními kytičkami prostřednictvím IT tabule a utužili si znalosti těch, které už známe. Děti si také procvičily jemnou motoriku manipulací s kolíčky a zrakové vnímání, kdy  hledaly stejné stíny květinek, seznámily se s pojmy více x méně, nad, pod, vedle. Zdokonalují se ve stříhání výrobou okrasného plotu s kytičkami, který doplní nejen jarními kytičkami, ale i zvířátky. Procvičily si také manipulaci se štětci a barvou, kdy se  na malou chvíli proměnily v malíře a poté i v zahradníky.. A v neposlední řadě jsme nezapomněli ani na procvičení svých tělíček. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Krtek_a_jaro_MS_Jindrichov3_2022/

JARO DĚLÁ POKUSY    TŘÍDA U SLUNÍČKA          12. 3.

S dětmi jsme se seznámili s pohádkou O jarním sluníčku, kterou jsme přivolali nové období – Předjaří. Tento pojem jsme si společně vysvětlili a povídali si o něm. Dále jsme se seznámili s říkankou ,, Sluníčko, volám tě´´, a s pohádkou O jarní víle Evelíně, se kterou jsme  hledali klíč od brány jara. Bránu jara jsme si s dětmi i vytvořili a klíčem, který se nám podařilo najít, jsme bránu jara otevřeli. Také jsme si zazpívali písničky Jaro, jaro a Na Jaře, zahráli si hru Hledám, hledám kytičku a jako kytičky si i zacvičili. Jarní kytičky jsme se snažili správně pojmenovat, seřadit a spojit s jejich menší podobou a stínem, seřadit podle předlohy a rozvíjeli tak zrakové vnímání. Seznámili jsme se s kytičkami, jako je Narcis , Sněženka a Tulipán. Kytičky jsme si vyrobili různými technikami, ze kterých děti měly radost.  Kytičky jsme si ukázali i na interaktivní tabuli a společně je pojmenovávali a určovali jejich barvičky. Zhlédli jsme si i pohádku růstu jarních kytiček a místě, kde rostou a kde je můžeme v přírodě najít. S hledáním a pojmenováním nám pomohl kamarád Bambuláček. S dětmi jsme si vyrobili i překvapení pro maminky k jejich svátku. Těmito aktivitami jsme se snažili přivolat jaro a děti jarní hraní moc bavilo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_U_slunicka_MS_Jindrichov3_2022/

JARO DĚLÁ POKUSY         TŘÍDA U DUHY                                             12. 3.

Milé jaro, kde jsi? Vidět nikde nejsi.

Sněženka nám vykvetla, paní zima utekla.

Zelená se tráva, slunce už zas vstává.

Probudí se květinky, svátek mají maminky.

Kytičky nám zazpívají a jaro tak přivolají.

…. I my jsme se snažili tento týden přivolat jaro. A povedlo se!! Seznamovali jsme se s jarními květinami, sadili  různá semínka, abychom mohli  sledovat jejich klíčení a růst. Dozvěděli jsme  se, co všechno  rostliny ke svému růstu a životu potřebují. Pozorovali jsme probouzející se přírodu a všechny její krásy – kvetoucí sněženky, žluté hlavičky krokusů a sametové kožíšky vrby jívy. Každý den nás provázelo sportování, tvoření, zpívání a hraní. Podívejte se, jak jsme si to tento týden užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_3_2022_MS_Jindrichov/

Rozvíjíme digitální pregramotnost                   11. 3.

Digitální pregramotnost rozvíjíme při každé příležitosti. Tentokrát jsme se zaměřili na fotografování probouzející se jarní přírody.

Mezinárodní den žen                  8. 3.

Co já ti, maminko, k svátku dám?

Utrhnu v zahrádce tulipán…..

My jsme tulipán v zahrádce neutrhli, ale vlastnoručně vyrobili… A co maminku potěší ze všeho nejvíc? No přece dáreček, který jí sami vyrobíme a vložíme do něho kousek svého srdíčka!! 

PŘEJEME KRÁSNÝ SVÁTEK VŠEM ŽENÁM!!!

Co už umíme aneb návštěva školáků v MŠ         4. 3.

V pátek dopoledne se za námi do třídy U duhy přišli podívat naši kamarádi z 1. třídy. Předvedli jsme jim, co už umíme a oni nám taky předvedli, co se všechno ve škole naučili. My jsme dětem zazpívali a předvedli básničku s pohybem a prvňáčci nám ukázali, jak umí krásně číst, psát a počítat. Jsou opravdu moc šikovní a my už se taky moc těšíme do školy a určitě budeme stejně šikovní jako oni….. Pro všechny kamarády jsme si připravili vlastnoručně vyrobený dáreček a kamarádi nás také odměnili sladkou dobrůtkou. Největší radost nám udělala paní učitelka Bětuška, která nás pozvala na návštěvu do 1. třídy. Moooc se těšíme!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Skolaci_v_MS_Jindrichov_3_2022/

Cvičíme s ježečkem Marečkem – Cvičíme se Sokolem                        4. 3.

Cvičení s kobylkou Emilkou a opičkou Haničkou jsme úspěšně dokončili a za splnění všech cviků jsme si nalepili samolepky. Teď cvičíme s ježečkem Marečkem, který si pro nás připravil aktivity s míčem. Ke cvičení využíváme nejen prostory třídy, ale i školní zahradu a multifunkční hřiště u školy.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cvicime_se_Sokolem_3_2022/

Únorový Povídálek     3. 3.

Procvičujeme naše pilné jazýčky, učíme se udržet rovnováhu a rozvíjet koordinaci ruky a oka…..

Masopustní týden                27. 2.

V úterý ráno k nám do školky nepřišly děti jako obvykle, ale představte si, že nám na dveře zaklepala Červená Karkulka, vzápětí u dveří zavrčel tygr a tichounce našlapovala kočička s kocourkem, přiletěli včelky, beruška, motýlek a mávnutím kouzelné hůlky se objevil Harry Potter a další čarodějové. Přiběhl jednorožec, Spiderman, kostlivci a bojovníci a  lehkými krůčky přitancovaly víly. Masopustní karneval může začít…. Soutěživým dopolednem nás provázeli dva legrační klauni, se kterými jsme soutěžili v různých disciplínách – chůze na chůdách a v ploutvích, což teda byla velká legrace. Další disciplínou bylo co nejrychlejší vytřepání míčků z krabičky připevněné kolem pasu, pak zdolání ohnivé překážkové dráhy s hodem míčku do šaškovy pusy a samozřejmě nechyběla promenáda v maskách a taneční rej s barevnými balónky. Hravé dopoledne jsme zakončili slavnostním přípitkem a oceněním všech zúčastněných.

Po celý týden jsme se věnovali tradici Masopustu. Naučili jsme se písničku a básničku o šaškovi, vyrobili krásné klauny, masopustní koláče a voňavé jitrnice, cvičili, kreslili …..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust_MS_Jindrichov_2_2022/

Sportujeme….       25. 2.

Při pobytu venku využíváme pro sportovní aktivity nejen školní zahradu, ale také dopravní hřiště.

Když se teple oblečeme, venku nikdy nezmrzneme!!                   18. 2.

V tomto týdnu jsme si s dětmi ze třídy U duhy povídali o zimním oblečení. V pondělí jsme si připomněli, jaké změny nám zima přinesla a jak moc se liší od léta a jaké části oblečení nosíme v zimě. Děti si vyrobily vlastní čepičku – kreslily, lepily, samy si vyrobily bambulku. Procvičovaly počítání pomocí pracovních listů. Uvolňovaly ručičku grafomotorickým cvičením – PONOŽKY. Protáhli jsme celé tělo při závodu s oblečením i při rozcvičce.

Celý týden jsme zpívali a učili se krásnou básničku:

Pojďme ven si spolu hrát,

běhat, skákat, sáňkovat.

Já mám super kombinézu,

hned si celý do ní vlezu.

Čepici přes obě uši,

podívej, jak mi to sluší.

A na ruce rukavice,

kdyby byla fujavice.

Kolem krku šálu dlouhou,

trvalo to chvíli pouhou.

Žádný mráz mě nezaskočí,

koukají mi jenom oči.

….. a takhle parádně jsme si užili celý týden 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_obleceni_U_duhy_2_2022/

V naší mateřské škole umožňujeme absolvovat praxi studentům pedagogických škol a úzce s nimi spolupracujeme. I tento týden u nás absolvovala praxi studentka vyšší odborné školy.

Učíme se s čepičkou Jarmilkou, šálou Klárkou a botičkou Janičkou                        18. 2.

Punčocháče, ponožky, oblečeme na nožky. Ještě tričko, mikinu, vyzrajeme nad kým? Přesto všechno gaťata, ať jsme správná mrňata. S touto hádankou jsme se s dětmi ve třídě U sluníčka přivítali a děti uhádly, že když se teple oblečeme, tak nám nebude venku zima a také uhodly, že si celý týden budeme povídat o zimním oblečení. Týden jsme  započali písničkou  Zimní oblečení, kdy jsme se seznámili s věcmi, které nosíváme, aby nám nebyla zima. Zaměřili jsme se na správné pojmenování a vyslovování. Poté jsme pokračovali pohádkou  O pyšně čepičce Jarmilce, procvičili jsme si grafomotoriku, vytleskávání slabik, hledání stínu, stříhání a lepení. Další den jsme se seznámili s popletenou šálou Klárkou, kdy jsme si procvičili stříhání po čáře, práci s brčkem a s naším dýcháním. Zahráli si hru Hledám, hledám své oblečení. Čtvrtek den patřil ztracené rukavičce, kdy jsme si upletli rukavičku, zahráli hru Uklízeč. Také jsme pracovali s interaktivní tabulí, kde jsme přiřazovali obrázky, které patří k zimě a které ne. A páteční den patřil botičce Janičce, která si uměla dupnout a ztratila se nám mezi ostatní hračky a nechtěla s námi pracovat, ale my se nedali a společně si hráli a cvičili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_obleceni_U_slunicka_2_2022/

Zimní olympijské hry  U duhy         11. 2.

V tomto týdnu se u nás konala zimní školková olympiáda. Děti se seznámily se zimními sporty, a také se samotnou olympiádou – hymnou, znakem, emblémem, vlajkou, ohněm. Vyzkoušely si některé disciplíny – lyžování, bruslení, curling, bobování. Celý týden jsme sportovali, zpívali, recitovali, tvořili a poznávali nové věci. Na konci týdne se všechny děti úspěšně zúčastnily ZIMNÍ OLYMPIÁDY. Při každé soutěži dodržovaly děti pravidlo FAIR PLAY. Smály se a bavily. Za jejich sílu, rychlost a hlavně snahu si odnesly zlaté medaile, krásné diplomy a spoustu zážitků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_olympiada_U_duhy_2_2022/

Zimní sporty U Sluníčka          11. 2

Celý týden jsme se ve třídě U Sluníčka seznamovali se zimními sporty spojenými s Olympiádou. Vyvrcholením byla naše Školková Olympiáda, kde si děti některé sporty zkusily napodobit. Byly odměněny diplomem a medailí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_Olympiada_U_slunicka_2_2022/

Další pohádkový týden……..          1. 2. – 4. 2.

Máme pro vás malý pohádkový kvíz: Za hory, za doly, kde se pasou? Hrnečku, dost!! A proč máš tak velké uši, babičko?? Kdo mi to tu loupe perníček?? Táhli, táhli, ale řepu nevytáhli… Poznali jste,  o jaké pohádky se jedná?? Pokud ne, zeptejte se našich dětí!!! 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_MS_Jindrichov_2_2022/

POZVÁNKA NA MASOPUSTNÍ KARNEVAL     22. 2. 2022

Pohádky U sluníčka             17. 1. – 31. 1.

Perníková chaloupka, O Budulínkovi, O veliké řepě, O Smolíčkovi, O koblížkovi, Hrnečku, vař!

Společně jsme si s dětmi připomněli známé pohádky, poslouchali, povídali nad obrázky, malovali a zahráli si pohádku O veliké řepě, o které jsme se naučili i písničku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_U_slunicka_MS_Jindrichov_1_2022/

Povídám, povídám pohádku       17. 1. –  31. 1.

Třída U duhy se proměnila v pohádkový ráj. Každý den si přečteme pohádku,  následně si o ní povídáme, tematicky tvoříme, skládáme origami, kreslíme a malujeme, ať už pastelkami, barvami nebo třeba foukáme tuší, zpíváme a cvičíme, učíme se říkanky s pohybem, počítáme, poznáváme barvičky a také hrajeme divadlo a dramatizujeme….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_MS_Jindrichov_1_2022/

Rozvíjíme digitální pregramotnost                28. 1.

V rámci povinného doplnění ŠVP od 1. září 2021 se intenzivně věnujeme digitální pregramotnosti. Děti se učí pracovat s tablety, pravidelně využíváme různé vzdělávací programy na interaktivní tabuli s ohledem na aktuální téma. Tentokrát téma zima a pohádky. Zazpívali jsme si s Večerníčkem a poznávali různé večerníčkové postavičky a se sněhulákem Edou procvičili zrakové vnímání a grafomotoriku.

POVÍDÁLEK       leden

Každý měsíc probíhá v naší mateřské škole Povídálek, kde si děti procvičují vždy jednu hlásku, procvičují také zrakovou a sluchovou paměť, fonematický sluch, rytmizaci, grafomotoriku, jemnou motoriku, provozují dechová cvičení a rozvíjejí spoustu dalších dovedností v oblasti čtenářské a matematické pregramotnosti. Pravidelně je pro rodiče aktualizována nástěnka s tématem měsíce.

Sněhovánky na zahradě             24. 1.

Sníh je prostě náš kamarád! Jen co ho trochu napadne, už běžíme na zahradu a stavíme sněhuláky nebo se jen tak válíme ve sněhu a koulujeme… zkrátka sněhové radovánky sněhovánky…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehovanky_MS_Jindrichov_1_2022/

Hurááá, Smíšek je tady!!!                  19. 1.

Hurááá, Smíšek je tady!!!!! Naše děti milují divadelní představení Smíšek a vždy se na něho mooooc těší. Dnes k nám Smíšek zavítal s Eskymáckou pohádkou. Bylo to bezva!!

Krmíme ptáčky                            18. 1.

Paní Zima dala o sobě opět vědět a nadělila nám sněhovou peřinu jak se patří… A to je znamení pro nás – musíme nakrmit všechny ptáčky na naší zahradě!! Jdeme na to… A nezapomínejme, i když zrovna není sníh, ptáčky můžeme krmit po celou zimu!!

Pozvánka na webinář

Návštěva školní knihovny                       17. 1.

Budoucí školáčci se seznámili se školní knihovnou, s výpůjčkou knih, se správným zacházením s vypůjčenými knihami i s různými druhy knih. Všechny tyto důležité i zajímavé informace se dozvěděli od paní učitelky Aleny Grossové, která vede školní knihovnu a knihy půjčuje všem školákům. Knihovna nás natolik zaujala, že jsme si některé pohádkové knihy vypůjčili do školky ke čtení před spaním a k aktivitám ke čtenářské pregramotnosti.

Děkujeme paní učitelce Grossové za zajímavé informace a těšíme se na další návštěvu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_knihovny_MS_Jindrichov1_2022/

Týden se sněhulákem                             14. 1.

I když venku nebyl sníh,

na tvářích nám zůstal smích.

Stavěli jsme sněhuláčka,

bavila nás i koulovačka.

Celý týden jsme si hráli,

kreslili, cvičili a tancovali.

V naší školce je tu sranda,

protože jsme správná banda.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tyden_se_snehulakem_MS_Jindrichov1_2022/

Na Tři krále o krok dále                    3. 1. – 7. 1. 2022

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám… Po celý týden se tato krásná písnička rozléhala naší školkou. Co to znamená?? No přece, že Tři králové slaví svátek.. S dětmi jsme si připomněli příchod Kašpara, Melichara a Baltazara do Betléma, kde předali dary Ježíškovi a na  cestu jim svítila a směr ukazovala betlémská hvězda. Děti zdramatizovaly příběh Tří králů, naučily se písničku a děti ze třídy U duhy přišly mladším dětem ze třídy U sluníčka zazpívat a popřát štěstí a  zdraví v novém roce… Po celý týden děti pilně cvičily a vyzkoušely si cestu do Betléma, vyráběly královské koruny, malovaly, kreslily, stříhaly, zpívaly a přednášely, počítaly a skládaly puzzle a celý týden si s radostí užily.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tri_kralove_MS_Jindrichov1_2022/

Světový den nevidomých a zrakově postižených lidí                           4. 1. 2022

Na 4. ledna připadá Světový den nevidomých a zrakově postižených lidí. Už děti předškolního věku by měly vědět, že mezi námi žijí lidé, kteří nevidí třeba už od narození nebo ztratili zrak v průběhu života. Naše děti toto téma velmi zaujalo. Paní učitelky jim vysvětlily různé pojmy a přiblížily život lidí, kterých se postižení zraku nějakým způsobem dotklo. Děti tak poprvé slyšely pojem Braillovo písmo, vodící pes, slepecká hůl a na vlastní kůži si vyzkoušely, jaké to je, když člověk vůbec nic nevidí. Vyzkoušely chůzi se „slepeckou holí“, poznávaly kamaráda jen hmatem a sluchem, „četly“ Braillovým písmem názvy léků napsaných na krabičce a dokonce se seznámily se semaforem pro nevidomé a spoustou dalších zajímavých informací… Na závěr dostaly úkol – podívat se do zrcadla a zjistit, jakou má každý barvu očí a na pracovním listu vybarvily stejnou barvou duhovku oka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svetovy_den_nevidomych_MS_Jindrichov_1_2022/

Vánoční dárečky za pilné cvičení          5. 1. 2022

Dnes k nám dorazil tajemný balíček s krásným vánočním překvapením od České obce sokolské, která našim dětem za pilné cvičení v projektu Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky, do kterého jsme zapojeni již druhým rokem, poslala krásné klíčenky se sokolíkem Pepíkem a knihu o cvičení. Děkujeme a sportu zdar!!!

Střípky z předvánočního času…..

Poslední dny před Vánocemi jsme se zaposlouchali do vánočních koled a nasávali sváteční atmosféru u rozsvíceného stromečku. Prozkoumali jsme všechny dárečky, které nám přinesl Ježíšek, vyrobili vánoční svícínek a zvon a společně si  zahráli loutkové divadlo..

Přejeme všem krásné prožití vánočních svátků a do nového roku 2022 hodně štěstí, zdraví, lásky a spokojenosti!!!

Děti a personál MŠ Jindřichov

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/vanocni_cas_MS_Jindrichov_12_2021/

Vánoční nadílka         14. 12.

I Ježíšek má v předvánočním čase napilno!! Roznést tolik dárečků pod každý stromeček, to dá moooc práce!! Proto k nám letos přijel o trošičku dříve a udělal nám obrovitánskou radost!!  JEŽÍŠKU, DĚKUJEME TI!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_MS_Jindrichov_12_2021/

Kouzelný čas adventní       

V předvánočním čase máme opravdu napilno! Je zapotřebí nazdobit stromeček, napsat Ježíškovi dopis, vyrobit vánoční přání, vyzdobit naši školku vánočními výrobky a vykouzlit krásnou vánoční atmosféru, vyzkoušet si některé vánoční zvyky na vlastní kůži, zazpívat si koledy a především si užívat kouzla adventního času…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Advent_MS_Jindrichov_2021/

Děkujeme paní Štíbrové za překrásné perníčky k ozdobení vánočního stromečku.

Mikulášská nadílka            6. 12.

Nejprve zařinčel řetěz, pak se ozvalo čertí blekotání, strašlivé bouchání na dveře a nakonec se ve třídě objevil ČERT!!! Ten nás ale polekal!! Naštěstí s sebou čert vzal i hodného Mikuláše a čarovného anděla. Už se nebojíme!! Andílek nás rozveselil a zasypal zlatými vlasy a Mikuláš přečetl z knihy hříšníků jen několik jmen dětí, které okamžitě slíbily, že už budou hodné a Mikuláši zazpívaly písničku a přednesly básničku!! A nadílka mohla začít! To bylo radosti!!

Děkujeme Mikuláši a jeho nebeskopekelné výpravě – paní Janě Hanuščákové, slečně Pavlíně Dolákové a Vráťovi Kohoutkovi.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulasska_nadilka_MS_Jindrichov_2021/

PODĚKOVÁNÍ

Děkujeme paní Monice Hlawiczkové Chromíkové za nádherný dáreček pro děti –  sněhuláčky a koníky, které dětem zpestřili mikulášské balíčky.

Čertovské rejdění aneb příprava na návštěvu čerta                      3. 12.

Když se čerti rozhněvali, kopytem si dupli,

kožichy si vyklepali a pak pěkně hupli…

Páteční dopoledne patřilo všem čertům, čerticím, luciferům a rohatým… Naše školka se proměnila v jedno obrovské peklo! Začalo pekelné čertovské rejdění….  Čerti tancovali, řádili, soutěžili v hodu uhlíkem do koše a ve slalomu, skákali v pytli, skládali čertí puzzle a dokonce si vlastnoručně ozdobili čerta z perníku! Všechny naše dětičky přišly v masce čertíka nebo čertice a dokonce se objevil i jeden malilinkatý andílek, to proto, aby čerty v jejich řádění trošku krotil. 

Po celý týden se děti ze třídy U sluníčka a U duhy připravovaly na příchod Mikuláše, čerta a anděla – kreslily, tvořily, zpívaly.. ….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certovske_rejdeni_MS_Jindrichov_2021/

Hostina pro zvířátka           2. 12.

Nastala zima, napadl sníh a my nesmíme zapomínat na zvířátka přezimující v lese. Nejen, že jsme nasbírali spoustu kaštanů, které zvířátkům odvezl pan myslivec, ale rozhodli jsme se jim připravit i jiné dobroty. Společně jsme přichystali a navázali na provázky jablíčka, mrkvičky, suché pečivo a k tomu i oříšky, šípky a zobání pro ptáčky… Po svačince jsme se vydali do blízkého okolí lesa a všemi dobrotami jim nazdobili keře a nízké stromečky.

Věříme, že si zvířátka naše dobroty najdou a my se budeme těšit, jestli některá zahlédneme…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hostina_pro_zviratka_MS_Jindrichov_12_2021/

Zima, zima, zima všude je veliká……    

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bila_zima_MS_Jindrichov_11_2021/

POVÍDÁLEK

Denně v naší mateřské škole pod taktovkou paní učitelky Markétky probíhá Povídálek. Děti formou hry procvičují své jazýčky, správné dýchání, jemnou motoriku, grafomotoriku, sluchové a zrakové vnímání a náramně je to baví…..

JUPÍÍÍÍÍ….. PRVNÍ SNÍŽEK!!!                      29. 11.

PŘEJEME VŠEM KRÁSNÝ ADVENTNÍ ČAS PLNÝ POHODY, RADOSTI A LÁSKY…

Děti a personál MŠ Jindřichov.

ČERTOVSKÉ REJDĚNÍ     

Zveme všechny děti na čertovské rejdění, nezapomeňte si v pátek přinést masky… TO BUDE REJ!!!


Adventní tvoření s rodiči         25. 11.

Ve čtvrtek jsme společně s rodiči tvořili adventní svícínky a pekli perníčky…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Adventni_tvoreni_MS_Jindrichov_11_2021/

Každý má své povolání,                 

práci čili zaměstnání.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří.

Další dobře sportuje,

jiný moři holduje.

Jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí.

Každý kdo má práci rád,

nebude mít nikdy hlad.

V pondělí 15. 11. 2021 jsme si parádně užili projekt Čím budu až vyrostu. Podívejte se, čím by chtěly být vaše děti, až vyrostou….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cim_budu_MS_Jindrichov_2021/

Svatý Martin přijel k nám,                            8. 11. – 19. 11.

toho pána dobře znám.

Jede na svém bílém koni,

vločka vločku venku honí.

Někdy ale v blátě jede,

s počasím on málo svede.

My se ale nemračíme,

rohlíčky dnes posvačíme.

…… i u nás ve školce jsme ve středu posvačili svatomartinské rohlíčky a celých 14 dní jsme si užívali toto krásné téma svatý Martin. Tancovali jsem, vyráběli, jezdili na koni svatého Martina, zpívali jsme a spoustu další zábavy jsme společně zažili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Jindrichov_2021/

Z DŮVODU NEMOCI PANÍ FOTOGRAFKY BYLO VÁNOČNÍ FOTOGRAFOVÁNÍ ZRUŠENO. NOVÝ TERMÍN OPĚT IHNED PO DOMLUVĚ ZVEŘEJNÍME!

UPOZORNĚNÍ!!!

NOVÝ TERMÍN VÁNOČNÍHO FOTOGRAFOVÁNÍ JE 23. 11. 2021.

Setkání s panem myslivcem                   4. 11.

Ve čtvrtek dopoledne za námi do školky přišla vzácná návštěva. Pán v zeleném oblečení s kloboukem na hlavě, který zdobilo modré sojčí pírko a s flintou přes rameno si to nakráčel přímo k nám… Je pravda, že někteří z nás se trošičku báli. Vždyť myslivce ještě nikdy neviděli.. Snad jen v pohádce….  Ale tento myslivec byl opravdický. Povídal si s námi o lese, lesních zvířátkách, přinesl spoustu zajímavých „věcí“ – třeba srnčí paroží, dančí lopatky, kančí zuby klektáky, obrázky ptáčků a lesních zvířátek, větvičky různých stromů, dalekohled a dokonce i náboje z kulovnice. Samozřejmě, že jeho flinta nás zajímala ze všeho nejvíc. Dokonce jsme měli možnost si na kulovnici sáhnout ….

Děkujeme panu Krušinovi za skvělý odborný výklad a příjemně strávené dopoledne.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Myslivec_v_MS_Jindrichov_11_2021/

Uspávání broučků s lampionovým průvodem                                  3. 11.

Zima už pomalu klepe na vrátka a příroda se chystá k zimnímu spánku… I naše zahrada se chystá ke spánku a spolu s ní všichni broučci, berušky… Aby se jim krásně usínalo, vyrobili jsme úžasné barevné berušky, uspali je broučkovou písničkou a popřáli dobrou noc!! Procházkou s lampiony jsme svítili jako světlušky…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uspavani_broucku_s_lampionovym_pruvodem_MS_Jindrichov_11_2021/

DISTANČNÍ VÝUKA  9. 11. – 12. 11. 2021

Upozornění!!!

Vážení rodiče,

rádi bychom vás upozornili na změnu termínu vánočního fotografování, přesný termín vám včas oznámíme.

V případě, že vaše dítě onemocní a nebude se moci fotografování zúčastnit, budou vám peníze vráceny v plné výši.

Broučci  U duhy                 29. 10.

Ferda Mravenec – práce všeho druhu

Ferda Mravenec zavítal do třídy U duhy a  děti s ním prožily  krásný týden plný her a zábavy. Vyrobily  si beruškový závěs, hledaly cestu mravenčím bludištěm, zpívaly, cvičily, dozvěděly se spoustu nových informací o hmyzu, vydaly se na procházku hledat broučky,  vyrobily si vlastní puzzle a Ferdu dokonce i nakreslily. Na dobrou noc každý den poslouchaly příběh o Ferdovi a jeho kamarádech.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ferda_Mravenec_U_duhy_MS_Jindrichov_10_2021/

UPOZORNĚNÍ!!

AKCE USPÁVÁNÍ BROUČKŮ S LAMPIONOVÝM PRŮVODEM SE USKUTEČNÍ VE STŘEDU 3. 11. 2021 V 16.30 HODIN.

Vyhodnocení soutěže ve sběru kaštanů a žaludů         25. 10.

Od 4. října až do 22. října probíhala soutěž ve sběru kaštanů a žaludů. Žaludů se letos urodilo velmi málo, takže se ve školce neobjevil ani jeden. Ale zato kaštanů přinesly děti mooooc. Zkusíte uhodnout kolik kaštanů všechny děti nasbíraly? Představte si, že jich bylo přes 200 kilogramů. Pro kaštanovou nadílku přijel pan myslivec Šrámek, společně jsme mu pomohli  všechny kaštany přesypat do pytlů a pan myslivec nám za celý myslivecký spolek a hlavně za všechna lesní zvířátka moc poděkoval. 

Letošními nejlepšími sběrači byli vyhlášeni Elenka Leszková ze třídy U sluníčka a Josífek Lozert ze třídy U duhy. Blahopřejeme!! A všem ostatním děkujeme za účast a těšíme se zase příští rok…..

              

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sber_kastanu_soutez_MS_Jindrichov_2021/

Cesta za starými stromy                        20. 10.

Ve středu dopoledne jsme vyrazili na cestu za starými stromy… A kde jinde v Jindřichově najít ty nejstarší stromy? No přece v zámecké zahradě. Stromy zde hrdě a vzpřímeně stojí už několik století a odolávají všem rozmarům počasí i lidí. Poskytují přístřeší ptáčkům, své místo si tu najde nejeden brouček či myška. V jejich korunách se ozývá zpěv ptáků, veverky poskakují z větve na větev a myšky v dutinách stromů tiše a nehnutě odpočívají.. A nás lidi krása stromů pohladí po duši a vykouzlí úsměv na tváři. Jejich pestrobarevné podzimní listy rozzáří oči a provokuje ke zpěvu.

Milé stromy!!

Přejeme vám krásný svátek a žijte na Zemi pro nás ještě spoustu let a století. Jste náš život!!

Touto cestou bychom rádi poděkovali paní Janě Hanuščákové a paní Pavle Dolákové za výborné občerstvení. Děkujeme!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cesta_za_starymi_stromy_10_2021_MS_Jindrichov/

Vítání občánků v Janově 

V neděli 17. října se v Janově uskutečnilo slavnostní vítání občánků. Amálka s Noelkem se pečlivě připravili a zpestřili program přednesem básniček a písničkou.

Nabídka vánočního fotografování                  19. 10.

Týdenní projekt – Den stromů          11. 10. – 15. 10.

Chodím lesem sem a tam,
hlasu stromů naslouchám.
Stojí tady mnoho let,
mohou také vyprávět.

O naší Zemi všechno ví,
samy si o ní vypráví.
Všechno zlé i dobré
ukrývají v sobě.

Pokud my je nezničíme,
přírodu si uchráníme.

….. tento týden jsme se učili o STROMECH, jak jsou důležité pro náš život a měli bychom si jich vážit. Koukněte se, jak si aktivity spojené s tématem užily vaše děti.

 Oslavme společně DEN STROMŮ,  který je ve středu 20. 10. 2021 a pošlete nám jakoukoliv krásnou fotečku se stromem či přírodou….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_MS_Jindrichov2021/

Draku, dráčku, leť si vzhůru……                          15. 10.

Na jaře jsme zaseli do květináče před školkou spoustu různých semínek zeleniny a zasadili rajčátka, na podzim jsme sklidili úrodu a před školkou nám zůstal jen smutný prázdný květináč.. Že bychom ho rozveselili? Podívejte se, jak se nám to podařilo… 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Kvetinac_MS_Jindrichov10_2021/

Pozvánka na akci Uspávání broučků s lampionovým průvodem….            

UPOZORNĚNÍ PRO RODIČE!!!

TERMÍN AKCE SE PŘESOUVÁ PRO NEPŘÍZEŇ POČASÍ NA PRVNÍ LISTOPADOVÝ TÝDEN, DATUM UPŘESNÍME A BUDEME VÁS VČAS INFORMOVAT!

DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!!


Copak je to za rány?                                                  13. 10.

Slyším padat kaštany.

Hledám v trávě, kdepak jsou?

Vidím kouli pichlavou.

Už ho mám a hned vím, panáčka z něj vyrobím.

…..přidejte se k nám se sbíráním kaštanů a žaludů, které  po skončení sběru odveze pan myslivec zvířátkům do lesa, a tím jim uděláme velkou radost. A my si z nich můžeme udělat krásnou výzdobu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sber_kastanu_MS_Jindrichov_10_2021/

Milujeme pohyb a cvičení                   10. 10.

….. a proto jsme se v letošním školním roce opět přihlásili k projektu Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky, který má pod palcem Česká obec sokolská. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cvicime_se_Sokolem_10_2021_MS_Jindrichov/

Skvělí pomocníci při výuce         7. 10.

Logico Piccolo a Primo je bezva pomůcka pro všechny děti v mateřské škole. Rozvíjíme paměť, soustředění, pozornost, postřeh, logické myšlení, počítání, zrakové vnímání, prostorovou orientaci – zkrátka procvičujeme naše mozečky…

Šípkobraní                         4. 10. a  5. 10.

Pondělní prosluněné dopoledne jsme věnovali sběru šípků. Vyrazili jsme polní cestičkou rovnou k lesu a zpátky se vraceli s plným košíkem krásných červených plodů. Další den nás čekala výroba a samozřejmě ochutnávka lahodného šípkového čaje plného vitamínů. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o blahodárném účinku šípků pro zdraví člověka, ale nejvíce nás zaujal hmoždíř a všichni si ho nutně potřebovali vyzkoušet…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sipkobrani_MS_Jindrichov_10_2021/

Bramborové hraní                         20. 9. – 24. 9.

Kopu, kopu brambory,

mám jich plné komory,

uvařím je na loupačku,

pozvu na ně naši Kačku,

ta se bude mít,

ta se bude mít!

….. a podívejte se, jak jsme se měli celý týden my!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Bramborove_hrani_MS_Jindrichov_9_2021/

ZVEME VŠECHNY NA BRAMBOROVÉ HRANÍ  !!!           

KDY? 22. 9. v 16.00 hodin ve třídě U sluníčka

Vitamínky ze zahrádky aneb ve zdravém těle zdravý duch                        13. 9. – 17. 9.

Když máš málo vitamínů,

jez ovoce a zeleninu.

Bacily snadno přemohou,

nemoci na tebe nemohou.

Citron je kyselý, mrkev je sladká.

Kiwi je chlupaté, jablka hladká.

Pětkrát denné malou porci

a budou z nás zdraví borci….

Zářijové téma Podzimní čarování jsme si opět užili na plné pecky… Vytvořili jsme výstavku z různých druhů ovoce a zeleniny, samozřejmě nechyběla ochutnávka… Vyrobili jsme si úžasné bedýnky s ovocem, zazpívali si a zatancovali, povídali si a hráli… prostě další báječný týden ve školce 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vitaminy_MS_Jindrichov_9_2021/

Veselá školička 16. 9.

Po dlouhé době k nám opět zavítalo Divadlo Smíšek s legrační pohádkou Veselá školička. Na představení se přijeli podívat i kamarádi z Vysoké a bylo to prima strávené dopoledne,

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Smisek_MS_Jindrichov_9_2021/

Sluníčkové dny na zahradě

Užíváme si krásného slunečného počasí…. 9. 9.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slunickove_dny_na_zahrade_MS_Jindrichov_9_2021/

U duhy 1. – 10. září

První společné dny dětí ve třídě U duhy…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Trida_U_duhy_MS_Jindrichov_zari_2021/

U sluníčka … září

My jsme malé dětičky, malujeme ručičky, překážky si procvičíme, kotoul vpřed se naučíme……

Umím běhat, umím stát, 9. 9.

nad hlavu si ruce dát.

Umím chodit pomaličku,

Umím hrát si na žabičku.

Umím chodit jako rak,

Věřte mi to, je to tak!

Pohyb je pro naše tělo důležitý, a proto se u nás ve školce hýbeme o sto šest… . Podívejte, co jsme se všechno už naučili…..

Začínáme ….. 1. 9.

ŠKOLNÍ ROK 2021 – 2022

Léto v MŠ            červenec a srpen

Chcete vědět, co všechno jsme letos o prázdninách v naší školičce zažili? My vám to povíme… Strávili jsme den na pláži, vyrazili do pravěku za dinosaury, věnovali jsme se přírodě, vodě, počasí, povídali si, jak to bylo o žních a hledali pirátský poklad… Posíláme fotografie a přejeme všem krásné prožití posledních prázdninových dnů!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Leto_v_MS_2021/

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi

Naši noví kamarádi se jmenují Kvak a Žbluňk. Spolu prožíváme spoustu dobrodružství a už se těšíme na další….

Malá maturita           29. 6.

Úterní podvečer patřil předškolákům. Společně s rodiči si zasoutěžili a předvedli své vědomosti a zručnost v různých disciplínách. Za své exkluzivní výkony si všichni zasloužili vysvědčení se samými jedničkami, medaili a drobné dárečky. Tatínci připravovali ohniště, maminky chystaly špekáčky a děti se po vyčerpávajících výkonech vrhly na čerstvě natrhané třešně a melouny. 

Podvečer jsme si náramně užili, bylo fajn. Děkujeme všem rodičům za účast a příjemně strávené společné chvíle. 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mala_maturita_MS_Jindrichov_6_2021/

Slavnostní rozloučení s předškoláky          29. 6.

Opět nám po roce nastala slavnostní chvíle, kdy jsme se rozloučili s našimi předškoláčky. Prezentace fotografií nám umožnila zavzpomínat na první krůčky dětí v naší mateřské škole…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slavnostni_rozlouceni_6_2021_MS_Jindrichov/

Už jsem řidič        24. 6.

Ve čtvrtek jsme se sešli s rodiči na dopravním hřišti u základní školy. Děti si přivezly z domova kola, přilby a chrániče nohou i rukou. Nejprve se seznámily s povinnou výbavou kola a ochrannými prvky, které musí v rámci dodržování bezpečnosti při jízdě na kole používat. Pak si vyzkoušely slalom mezi kužely, následovalo poznávání názvů dopravních značek a práce se semaforem. Na závěr rodiče společně s dětmi luštili křížovku a plnili kvíz s tématem dopravní výchovy. Všem dětem byl předán průkaz cyklisty a sladká odměna. 

Děkujeme rodičům za účast a krásně strávené odpoledne!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravni_vychova_MS_Jindrichov_6_2021/

Tablo našich předškoláků

Den otců            17. 6

Víte o tom, že v neděli 20. června slaví všichni tatínci svátek? My o tom víme , a proto jsem se na tento slavný den náležitě připravili. Jako dáreček taťkům k svátku jsme vyrobili parádní klíče a namalovali jejich portrét. Na zahradě jsme si vyzkoušeli zatlouct kladívkem hřebík do špalku. A šlo to… Jen pozor na prsty!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_otcu_MS_Jindrichov_6_2021/

U hasičů            16. 6.

Paní učitelko, jaké pro nás máte překvapení?

Děti, vydržte chviličku, už tam budeme…

Jééééé, hurááááá, jdeme k hasičům!!!

Děkujeme panu Helienkovi za skvělý výklad a ukázku celého vybavení hasičské zbrojnice, včetně aut, termokamery a spoustu praktických ukázek. Děti byly nadšené a dozvěděly se fůru zajímavých informací.

O tom, že děti návštěva u hasičů zajímala a nadchla, svědčí výrok Matyáška a Davídka: “Až budu velký, budu hasičem!”

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/U_hasicu_MS_Jindrichov_6_2021/

Na zahradě se nenudíme

Novou zahradu využíváme ke cvičení a pohybu, ke hře, ale také ke vzdělávání. Můžete se přesvědčit sami, mrkněte…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_zahrade_se_nenudime_MS_Jindrichov_6_2021/

Cestováním za poznáním         11. 6.

Naším nejrozsáhlejším tématem v roce je téma Cestováním za poznáním. Učíme se o přírodě, o naší vlasti, o cizích zemích, ale také podrobněji poznáváme místo, kde žijeme – naši vesnici. V pátek 11. 6. jsme se vydali naši malebnou vesničku prozkoumat… Cestou jsem se zastavili u Obecního úřadu, kde nás zaujal znak obce. Pak nás čekalo několik zajímavých a důležitých budov naší obce – kostel svatého Mikuláše, budova knihovny se společenskou místností a třídou k výuce hry na hudební nástroje a hudební nauky, pošta, domov pro seniory, hasičská zbrojnice. A na závěr foto před základní školou, kam jednou budeme chodit….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cestovanim_za_poznanim_MS_Jindrichov_6_2021/

Sportem ku zdraví aneb Cvičíme se Sokolem po celý rok

Po celý školní rok jsme pilně cvičili se Sokolíkem Pepíkem a jeho zvířecími kamarády. Vyzkoušeli jsme různé cviky, atletiku, gymnastiku a za odměnu nám Česká obec sokolská poslala krásné dárečky, medaile a diplom. Určitě se do projektu přihlásíme i příští školní rok. Cvičení a pohyb nás totiž moc baví!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cvicime_se_Sokolem_MS_Jindrichov_6_2021/

Zdravé mlsání ke Dni dětí           4. 6.

Děkujeme  mamince Mirečka – paní Adámkové za dáreček ke Dni dětí – hromadu zdravých želatinových bonbonků Rakytníčků. Moc nám chutnaly.

Děkujeme!!

A trocha nezdravého mlsání….

Výlet do ZOO          1. 6.

Den dětí jsme oslavili společně s kamarády z Vysoké výletem do zoologické zahrady v Ostravě. Nejprve jsme si o zvířátkách povídali ve školce a ukázali si je na obrázcích, a pak za nimi vyrazili do ZOO a zhlédli je naživo. A stálo to za to!! Některá zvířátka jsme si na památku dokonce sami vyfotili tablety, které používáme při ICT výuce ve školce. Výlet se nám moc líbil a snad zase brzy někam vyrazíme….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_ZOO_Ostrava_MS_Jindrichov_6_2021/

Jede, jede koloběžka           24. 5. – 28. 5.

Každoročně se věnujeme tématu Dopravní výchova – bezpečnost silničního provozu. Ani letošní rok není výjimkou. Po celý týden jsme si s dětmi povídali o bezpečném chování na silnici, o předcházení úrazům. Děti se naučily poznávat některé dopravní značky, dopravní prostředky a jejich zvuky. Nechybělo “skládání kola”, ale také jízda na koloběžkách a odrážedlech – samozřejmě dle pravidel silničního provozu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravni_vychova_MS_Jindrichov_5_2021/

Vůně jara              10. 5. – 21. 5.

Cítíte také tu vůni? Vůni jara? Omamnou vůni rozkvetlých šeříků, konvalinek a mnoha dalších jarních květin. Jaro je úžasné!

Jaro jsme vnímali a poznávali všemi smysly. Ať už lesní procházkou, plněním domácího úkolu, setím a sázením rostlin, nebo třeba výrobou herbáře. Jaro je prostě úžasné!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vune_jara_MS_Jindrichov_5_2021/

Za zvířátky do ZOO

Dne 1. 6. 2021 jedeme na výlet do ZOO v Ostravě.

Odjezd autobusu od MŠ Jindřichov v 8.00 hod.

Stravné bude na tento den odhlášeno.

Dětem dejte jídlo a pití na celý den do batůžku NA ZÁDA! Oblečení dle počasí. Předpokládaný návrat 15.30 hodin.

Výlet bude hrazen z Fondu rodičů.

Maminky slaví svátek            7. 5.

Co já ti, maminko, k svátku dám,

utrhnu v zahrádce tulipán,

červený tulipán nebo žlutý,

DNES PŘEJÍ MAMINKÁM VŠECHNY DĚTI!!!

Letí, letí černý mrak,                     26. – 30. 4.

ano, ano je to tak.

Čarodějka v černém hávu

letí dneska na oslavu,

u ohně si poskočí,

dokola se zatočí.

Tady se jich točila celá třída. Všichni přišli v kostýmech a den si náležitě užili. Soutěž stíhala soutěž a rejdění a dovádění nebralo konce. Bavili jsme se celý týden – z míchání lektvarů, letu na koštěti, zaklínadel a plnění úkolů ježibaby Elvíry si každý odnesl osvědčení, řidičák na koště i medaili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Slet_carodejnic_MS_Jindrichov_4_2021

Slunce vstává nad horami                   27. 4. 2021                                  

všechno živé vstává s námi.

Ptáci, mušky, celý les,

písně letí do nebes,

zahradu si pohrabem,

 bude se nám líbit všem…

…a proto jsme se pustili všichni do práce. Sbírali jsme šišky, větvičky, kamínky, hrabali a čistili všechna zákoutí. Podívejte se! 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pomahame_na_zahrade_4_2021MS_Jindrichov/

Vstávej semínko holala…..                               duben

O semínka jsme se starali, dopřáli jim slunce, vodu a teplo, zkrátka všechno, co ke svému růstu potřebují. Nevyrostla fiala, ale řeřicha. Co jsme si vypěstovali, to jsme si také snědli. MŇAM!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vstavej_seminko_4_2021/

Distanční výuka  3. 5. – 7. 5. 2021

Modrá planeta          12. 4. – 23. 4.

Modrá planeta – jedno z nejoblíbenějších a nejzajímavějších témat v roce. Děti se seznámily s naší planetou Zemí, s možnostmi, jak ji chránit a neubližovat jí. Planeta Země je naším domovem. Aby se nám na ní dobře žilo, musíme se o ni pěkně starat. Proto se děti naučily  třídit odpad do kontejneru patřičné barvy, pověsily ptáčkům krmítka se zobáním na stromy na školní zahradě. Protože na naší planetě nežijí pouze lidé a zvířata, ale i rostliny, vyzkoušely si děti zasít řeřichu a následně o ni pečovat. Co k životu taková rostlinka potřebuje?? Na vycházce se učily pojmenovávat jarní květiny a osvěžily si paměť při plnění Jarní stezky u naší mateřské školy. Co všechno můžeme najít v rybníce a co do něho patří, si děti vyzkoušely s udicí v ruce…  Ve výtvarných činnostech si vyrobily kamaráda skřítka Environmentálka z odpadového materiálu a krásné chobotničky. Děti si vyzkoušely různé pokusy s vodou, která samozřejmě také neodmyslitelně patří k naší planetě a své mozečky procvičily při vzdělávacích programech na interaktivní tabuli a tabletech. Svátek Země všichni oslavili  v modrém oblečení.  A proč zrovna v modrém? Protože PODPORUJEME MODROU PLANETU!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Modra_planeta_2021_MS_Jindrichov/

Distanční výuka  26. 4. – 30. 4. 2021

Už jsem malý záchranář            21. 4.

Ve středu 21. 4. 2021 přišla k nám do školky paní učitelka Baruška seznámit nás se základy první pomoci. Na figuríně „ Evženovi „ nám ukázala všechny důležité orgány v těle a vysvětlila, k čemu slouží. Učili jsme se, jak zahájit první pomoc, položit osobu do stabilizační polohy, obvázat nohu, ruku. Prakticky jsme si to vyzkoušeli na svých kamarádech i dospělých. Přednáška s Baruškou se nám moc líbila, za absolvování programu první pomoci jsme obdrželi titul MALÝ ZÁCHRANÁŘ.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_pomoc_4_2021_MS_Jindrichov/

Dominiček zdraví všechny kamarády ze školky         15. 4.

Dominiček pozdravuje všechny kamarády a poslal nám fotečky, jak doma tráví volný čas. Rád maluje, tvoří, hraje si se svou mladší sestřičkou a mamince pomáhá s vařením.

Dominičku, taky tě zdravíme a děkujeme za krásné fotky!!!

Distanční výuka  12. 4. – 23. 4. 2021

Distanční výuka  6. 4. – 9. 4. 2021

Děkujeme všem rodičům za skvělou spolupráci při distanční výuce a zasílání krásných fotografií a pozdravů z domova!!!

Mařenka a Matýsek posílají pozdrav z domova

Matýsek pilně a svědomitě plní distanční výuku a Mařenka mu statečně a s plným nasazením pomáhá. Mařenka se učí zdobit perníčky, chce být šikovná jako její maminka. Společně s bráškou vyrobili Vlasáky, sbírali odpadky v lese a navštívili “krále smrků”.  Děkujeme za krásné fotečky a posíláme pozdrav 🙂

Překvapení na procházce…          

Každý rok na Velikonoce zdobí Rozárka nádherný sváteční stromeček “vejcovník”. Co myslíte, no není úžasný? Na společné procházce s maminkou je čekalo překvapení – potkaly rodinku ušáků…. Krásné Velikonoce!!!

Floriánkův hokus pokus

Floriánek doma vůbec nezahálí… Společně se svými sourozenci vyzkoušel pokus s mrkvičkou a povedl se…Zasel velikonoční osení trošku netradičně a už roste… V sobotu vyrazil do zákoutí Petrovic a s kamarády uklízel nepořádek… Maluje, volné dny rád tráví v přírodě s celou rodinou, a tak to má být..

Posíláme pozdrav do Petrovic 🙂

Velikonoce u Rozárky           29. 3.

Rozárka neustále něco tvoří. Tentokrát zdobila velikonoční vajíčka. Podívejte se, jak se jí zdobení náramně povedlo!!

Distanční výuka  29. 3. – 1. 4. 2021

Pokud udržujete doma různé velikonoční tradice – pečení beránka, zdobení a barvení vajíček, pletení pomlázky.. Pochlubte se a pošlete nám fotografie…

Přejeme vám krásné prožití velikonočních svátků. Mějte se krásně!!! Personál MŠ Jindřichov.

Doma se nenudíme….          25. 3. 2021

O tom, že se děti doma rozhodně nenudí, nás přesvědčily fotografie, které nám poslali Floriánek,  Rozárka a Kubíček. Floriánek se dokonce držel tématu distanční výuky pro tento týden a vyrobil s maminkou úžasnou Mořenu. Mamince vyrobil krásnou kytici pampelišek a sobě pro radost pejska technikou origami. Rozárka se pečlivě připravuje na velikonoční svátky, tvoří, pomáhá mamince při pečení a procvičuje mozeček při plnění distanční výuky. Kubíček rád skládá puzzle a první jarní den pomáhal rodičům s úklidem sněhové nadílky.

Děkujeme za zaslané fotografie a posíláme pozdrav ze školky!!!

Ponožky na nožky                22. 3.

21. březen je světovým dnem Downova syndromu. Na podporu lidí s touto chorobou si každoročně oblékáme právě v tento den na nožky dvě odlišné ponožky. Letos se do této výzvy zapojilo mnoho rodičů s dětmi z naší školky. (i babička s dědečkem a jeden pejsek)  🙂

Chtěli bychom vám velmi poděkovat za váš zájem, za podporu “dobré věci” a za úžasnou spolupráci! Děkujeme, jste skvělí!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ponozkovy_den_MS_Jindrichov_3_2021

Zajímá vás, kolik se letos sešlo fotografií pestrobarevných ponožek? Mrkněte na odkaz níže…

https://zsjindrichov.cz/

Jarní stezka u MŠ                22. 3.

Huráááá ke školce!!

Přivítejme společně jaro poznávací stezkou, kterou jsme pro vás připravili před naší mateřskou školou. Přijďte se podívat a vyzkoušet si své znalosti…

AHOOOOJ KAMARÁDI!!! 19. 3. 2021

Tentokrát zdraví své kamarády ze školky Anička, Kájíček, Rozárka, Floriánek a Davídek s Deniskem. Děkujeme za zaslané fotografie a zároveň inspirace k tvoření a trávení volného času…. Také posíláme pozdrav!

Distanční výuka  22. 3. – 26. 3. 2021

NA KAŽDOU NOŽKU JINOU PONOŽKU.                    16. 3.

Možná jste si všimli na webových stránkách základní školy letošní Ponožkové výzvy, která se každoročně na celém světě pojí s 21. březnem.

Co říkáte, přidáme se?

 Jako rodiče víme, co se nám pod touto výzvou vybaví, a jsme nesmírně šťastni za zdraví všech našich dětí. Ale co tak v tento den, kdy stejně přemýšlíme, čím děti zabavit, nabídnout aktivitu i pro naše nejmenší a společně s nimi si ráno obléct každou ponožku jinou, úplně ztřeštěnou, a jen tak jim říct, že jejich odlišnost nevadí. Určitě se spolu svým strakatým nohám i zasmějete. Pokud nám pošlete do neděle 21. 3. foto, třeba celé rodiny, sousedů i známých v barevných ponožkách na adresy zabranska@zsjindrichov.cz, halirova@zsjindrichov.cz,  možná se společně podaří posunout počet zúčastněných někam hodně vysoko.

Zapoj se do Ponožkové výzvy a pomůžeš šířit informovanost, odstraňovat bariéry a předsudky, které mezi námi přetrvávají.

Poslední ohlédnutí za zimou                           15. 3.

Brzy nastane první jarní den a s ním spoustu nového jarního tvoření a radovánek….

Nabízíme vám poslední ohlédnutí za zimním tvořením našich dětí v mateřské škole.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ohlednuti_za_zimou_MS_Jindrichov_3_2021/

Sárinka a Josífek posílají pozdrav z domova všem kamarádům ze školky!