Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Výlet do Dolní Moravice                                                  14. 5.

Letos jsme se vydali společně s kamarády z mateřské školy ve Vysoké do malebné vesničky Dolní Moravice, kde jsme navštívili ekofarmu Hamříkovu stáj. A stálo to opravdu za to. Hned při příchodu nás přivítal osel Felix, pak nás čekala prohlídka celého areálu. K vidění bylo spousta různých druhů zvířat i rostlin,  dokonce na nás čekalo překvapení v podobě jízdy na poníkovi. Na závěr si každý z nás vlastnoručně vyrobil butonek se zvířátkem, které bydlí zde v Hamříkově stáji. Na zpáteční cestě jsme si „odskočili“ na zmrzku do nádherného lázeňského městečka Karlovy Studánky. Domů jsme sice dorazili unavení, ale s úsměvem na tváři a plní zážitků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_MS_Jindrichov_a_Vysoka_2018/

Pirátská pohádka                                         10.5.                   

Opět k nám do školky zavítalo divadlo Smíšek. Tentokrát si pro nás herci připravili Pirátskou pohádku. S papouškem Jarouškem, který nás provázel celou pohádkou, jsme si užili spoustu legrace a už se těšíme na další představení.

Exkurze u hasičů                     27. 4.

Páteční návštěva hasičské zbrojnice byla úžasná. K vidění bylo spoustu zajímavých věcí. Měli jsme možnost nasednout do hasičského vozu jako opravdoví hasiči a osahat si různé přístroje a pomůcky, které při své práci používají. Páni hasiči nám ochotně a s velkou trpělivostí odpovídali na všechny naše zvídavé otázky, dozvěděli jsme se tak mnoho zajímavých informací. Na závěr nás čekala sladká odměna a naučná omalovánka, při které si procvičíme naše hlavičky.

 Děkujeme hasičům za super páteční dopoledne!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exkurze_u_hasicu_Ms_Jindrichov_2018/

Země slaví svátek       

  1. dubna oslaví naše Země svátek. A co jí děti k jejímu svátku přály? Přečtěte si….

CO BYCH PŘÁL NAŠÍ ZEMI K JEJÍMU SVÁTKU…..

– ať není na Zemi žádný nepořádek a odpadky

– ať neházejí lidé odpadky do vody a na zem

– aby měla nádherné šaty (z vody – oceánů a moří)

– aby zlí lidé neházeli na zem cigarety

– aby nebyly na Zemi požáry a nehořel les

– uklidil bych všechny odpadky na Zemi

– aby byla naše Země hezká a čistá

– aby lidé zasadili Zemi krásné kytičky

– aby neznečišťovali les a vodu

– já bych naši Zemi krásně ozdobil

– aby tady žila zvířátka, aby nevybuchla sopka

– aby byla Země šťastná, aby na ni lidé neházeli odpadky

– aby byly žáby a ryby ve vodě

– aby všechny kytičky nezvadly

– aby nebylo veliké sucho a chumelenice

– aby v Africe žilo hodně zvířátek, a aby všichni lidi na světě měli co jíst

– aby se na Zemi nekřičelo

– aby na Zemi bylo hodně žížal a šneků

– aby nevymírali chameleoni

– aby neumírala zvířátka a papoušci

Aby byla naše Země hezká a čistá, jak znělo jedno z mnoha našich přání, rozhodli jsme se navštívit místní sběrný dvůr, abychom se něco dověděli o třídění odpadu, o tom, že starý televizor nebo lednice nepatří do lesa ani na skládku, ale můžeme ho přivézt právě tady. Ochotný pan Galuszka nám vše ukázal a vysvětlil. Za odměnu od nás dostal jednu krásnou písničku…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zeme_slavi_svatek_Ms_Jindrichov_2018/

Když se jaro připraví na ten slavný den,

pošle kytky do trávy a motýlky ven.

Slunce učeše zlatým hřebínkem,

vodu ozdobí bílým kamínkem.

Také jsme se na sluníčkové dny připravovali a naše „těšení“ je všude vidět. Mořenu jsme poslali po vodě pryč a věnovali se jarnímu tvoření, abychom kolem sebe už měli co nejdřív spoustu kytiček. Učíme se je pojmenovat, rozlišit a poznat některé léčivky, pozorujeme ptáky, posloucháme jejich zpěv a je nám do zpěvu s nimi, protože hezkých písniček o jaru už umíme hodně. Na zahradě jsme přiložili ruku k dílu a pomáhali při sbírání šišek a větviček a další jarní dny nám určitě zpestří ještě řada zajímavých aktivit.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Jindrichov_2018/

Vlk a kůzlátka                           21. března

Návštěva divadla v Opavě stála opět za to. Se zatajeným dechem jsme sledovali – sežere vlk kůzlátka nebo ne? A jak už to v pohádkách bývá, nakonec všechno dobře dopadlo…..

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_divadla_Ms_Jindrichov/

Olympiáda ve školce

Když jde o boj zblízka, tak stadion píská,

vyhrajeme, já to vím, protože jsme český tým.

Průběh letošní zimní olympiády jsme sledovali i my. Společně jsme fandili „ našim“, počítali získané medaile, učili se rozlišovat zimní sporty, sportovní výstroj a poslechli si také o tradici a významu her. Sněhová nadílka nám konečně umožnila vyzkoušet některé disciplíny na vlastní olympiádě, kde jsme poměřovali své síly, a ten, kdo ještě nikdy na bruslích nebo lyžích nestál, mohl trénovat nanečisto i při hrách ve třídě. Veselé a zdravé sportování nás hodně bavilo a olympijská medaile byla pro všechny určitě zasloužená.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_olympiada_Ms_Jindrichov/

Pohádkový svět                                                              7. února

Pohádkové téma patří k těm oblíbeným.  Na výstavku jsme přinesli knihy z domova, ze kterých jsme společně četli, a všechny naše činnosti směřovaly k tomu, abychom si pohádkový svět hezky užili. Vyrobili jsme si záložky, šály ovčí babičky, plnili pohádkové úkoly a hráli divadlo ve vyrobených maskách, přivítali maňáskové divadlo se třemi pohádkami, malovali malou čarodějnici, hráli na princezny a maminky nám chodily číst před spaním. Do našich čtenářských deníčků nám potom vpisovaly všechny knihy, které jsme doma během týdne četli. Věřte, že někteří máme deník úplně popsaný, a to je dobře. Vše jsme dnes ukončili návštěvou školní knihovny, a protože jsme měli s sebou odbornici na slovo vzatou, vyzkoušeli jsme si půjčování s opravdovou knihovnicí Moničkou, která to má v malíku z knihovny ve Vysoké. No a další zpestření?  Znenadání se tu objevila paní ředitelka a my jsme jí mohli společně popřát hodně zdraví k narozeninám.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadkovani_v_Ms_Jindrichov_2018/

Půjdem spolu do Betléma, dujdaj, dujdaj, dujdaj dá….

Tak tu máme nejraději a Ježíšek asi taky. Zacinká nebo nezacinká? Psssst! Slyšíte cinkání kouzelného zvonečku? Ježíšek je tady…..

Přejeme všem šťastné a veselé Vánoce!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Jindrichov_2017/

Společně ho ozdobíme

Letos jsme se rozhodli, že nebudeme stromeček zdobit sami jako každý rok, ale požádáme o pomoc naše rodiče. Všichni se do zdobení nadšeně vrhli, a tak za pár dní už stromeček slavnostně zářil všemi barvami. Nezapomněli jsme ani na zvířátka s dobrůtkami, které jim společně odneseme do lesa.

Děkujeme všem!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Spolecne_ho_ozdobime/

Vystoupení na vánočních trzích          16. 12.

Návštěvníci vánočních trhů v jindřichovském zámku měli možnost poslechu malé ochutnávky vánočních písní a básní v podání našich dětí z mateřské školy.

Besídka s čertíky                7. 12.

Ve čtvrtek jsme se všichni proměnili v malé nezbedné čertíky. Byla nás plná školka – vlastně peklo. Třída U duhy se totiž během několika dní proměnila v děsivé peklo se vším všudy, nechyběl kotel s ohněm, řetězy a prostě všechno, co k takovému peklu patří. Možná se i někteří rodiče polekali, když do pekla vstoupili. A pak začal opravdický čertí rej. Čertíci zpívali a tancovali, až se jim od kopyt prášilo a nechyběla ani Káča, co si chtěla čerta vzít…..A aby těch čertů nebylo příliš, na závěr přišel Mikuláš s nadílkou a všechny hodné čertíky obdaroval.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_besidka_2017/#

Zpívání u vánočního stromu               3. 12.

Poklidnou sváteční atmosféru první neděle adventní jsme krátce po rozsvícení vánočního stromu  doplnili  malým vystoupením našich dětí.

Spolupráce s SPC  v Bruntále                           21. 11.

Naše Základní a Mateřská škola navázala spolupráci se Speciálně pedagogickým centrem v Bruntále.  V úvodu pracovnice SPC nastínila základní problematiku řeči a jejího vývoje, poté provedla individuální diagnostiku dětí, u některých  s následným doporučením klinického logopeda. Rodičům také poradila, jak s dětmi dále pracovat, aby jejich nástup povinné školní docházky byl plynulý a bezproblémový.

Vystoupení pro seniory                     16. 11.

Zpěvem, přednášením i malou scénkou o legendě svatého Martina jsme zpestřili společné setkání seniorům, kterým jsme na závěr položili i těžkou hádanku a představte si, všichni uhodli. Za odměnu jsme jim zatleskali a nezapomněli  popřát  krásné Vánoce a hodně zdravíčka v Novém roce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystoupeni_pro_seniory_11_2017_Ms_Jindrichov/

Koník cválá po polích, veze, veze bílý sníh…                     11.11.

Kdo z vás si o víkendu pochutnal na martinské huse?

O této tradici už něco víme. Společně jsme si zopakovali legendu  o sv. Martinovi a naučili se o něm nové písničky. Rohlíčky k vinšování nám sice upekla paní učitelka, ale sami jsme si to, i s našimi prťaty, taky vyzkoušeli. A sváteční husa? Tu si upečeme možná příště.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2017/

Padá listí zlaté, rudé, je ho plná zahrada

a co potom padat bude, až to listí opadá?                                 18. 10.

Než opadá úplně všechno, vymysleli jsme spoustu her a tvoření s ním. Podařilo se nám zaměstnat i rodiče a babičky na společném odpoledním setkání.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tvoreni_s_rodici_Ms_Jindrichov_2017/

Záhada                                                17. 10.

Naše dnešní návštěva zámeckého parku, v rámci třídního projektu Den stromů, pomohla k zodpovězení otázek, které jsme společně řešili už ve školce. Sledovali jsme a poměřovali šířku stromů i délku kořenů nad zemí, porovnávali kůru některých z nich a zkoumali hmyzí obyvatele. Mimo jiné, nás tentokrát překvapilo velké množství různých hub a záhadou pro nás zůstal objev mořské hvězdice. Nebo že by to byla taky houba? Poraďte.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Jindrichov_2017

Malá ochutnávka podzimu                  říjen

Měla babka, Šel zahradník do zahrady, Cupy dupy u chalupy, Foukej, foukej větříčku a spoustu dalších písniček a říkanek se naučily naše děti v rámci tématu Podzimní čarování. Vyzkoušely si, mezi dětmi velmi oblíbenou výtvarnou techniku, tisk jablíčkem  a kdoulí, při ochutnávce ovoce procvičily smyslové vnímání, malovaly šnečí ulity, lepily a stříhaly a dokázaly nám, že i ti nejmenší mohou být velmi šikovní.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_tvoreni_Ms_Jindrichov_2017/

Podzimní čarování        20. září

Čarovný podzim láká svými pestrými barvami a vůní k procházkám. Ani my jsme neodolali a vydali se vstříc jeho kouzlu. V trávě jsme pozorovali hopsající kobylku, pomalé slimáčky, houby jedlé i nejedlé…Naší pozornosti neunikl ani šípkový keř či obrovské hejno ptáků, které nám přelétlo přímo nad hlavou.  To byla prima procházka.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2017_Ms_Jindrichov/

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko…          22. září

…..až se dokoulelo k dětem U duhy a ty si hravě poradily s pečením voňavého štrúdlu.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jablicko_cervene_Ms_Jindrichov_2017/

ČÁRY, MÁRY, JEŠTĚ DNES, AŤ JE TADY ČERNÝ LES …            25. září

Pondělní dopoledne nám zpestřila návštěva kouzelníka. To se hned tak nepodaří, nahlédnout pod pokličku a asistovat při samotném kouzlení. Všechny nás veselé vystoupení pobavilo.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_kouzelnika_Ms_Jindrichov_2017/