Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Slavnostní ukončení školního roku na obecním úřadě                            

a loučení s dětmi, které odcházejí do školy, se často neobejde bez slziček. Ani letos to nebylo jinak a kapesník potřebovaly nejenom dojaté maminky, ale i paní učitelky. Jojo, společně jsme si ještě zanotovali – školáky už tlačí bota, pospíchají do života, povídaly hodiny, že už budou prázdniny…..

….. a  tak se mějte děti hezky a dávejte na sebe pozor!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_Ms_Jindrichov_2017/

A je to tady!!                            26. června

Komu se zdálo, podobně jako“ červnovým učitelkám“, že konec školního roku je v nedohlednu, může se radovat. Je to tady, a my jsme se dnes radovali opravdu spolu s nimi. Nanučky do ručky, rozum do hrsti a hurá k poslední zkoušce. Hezké vzpomínky na spoustu legrace s kamarády, dobré znalosti a vysvědčení, jaké by si přáli i školáci, si po dnešním pasování všichni odnášíme s sebou domů.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Predskolaci_Ms_Jindrichov_2017/

Olympiáda v Třemešné            23. června

Účast na 5. dětské olympiádě a reprezentaci MŠ Jindřichov zajistilo 6 našich borců. Všichni sportovci se na klání hrozně moc těšili a podávali velmi pěkné sportovní výkony v jízdě slalomem, zdolávání překážkové dráhy, štafetovém běhu, skoku v pytlích a hodu granátem. Přestože Filipův výkon 11 metrů při hodu byl nejlepší ze všech a albrechtickým Drsňákům jsme dýchali na záda, na získání poháru naše body nestačily. Přivezli jsme zasloužené stříbrné medaile z druhé příčky stupně vítězů. Všem dětem blahopřejeme a děkujeme.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Olympijske_hry_Ms_2017/

Výlet do Krnova                       9. června

V rámci školního výletu jsme letos vyrazili do Krnova na dopravní hřiště a patřičně jsme si to užili. Nejvíce nás zaujaly tříkolky, na kterých jsme mohli povozit i svého kamaráda a byla to opravdu velká legrace…

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_Ms_Jindrichov_6_2017/

Den dětí                 1. června

Ani letos paní učitelky nezapomněly přichystat překvapení k našemu svátku. Na školní zahradě jsme soutěžili v různých disciplínách, ve kterých jsme si vyzkoušeli naši sílu, odvahu, rychlost a hbitost. Jen k házení míčkem na plechovky nedošlo, protože vítr byl rychlejší a vždy nám všechny plechovky odfoukl dříve, než jsme se stačili připravit. Ale to nám naši skvělou náladu nepokazilo…Na závěr jsme si pochutnali na výborné zmrzlině a buchtě, kterou nám upekly paní kuchařky. Všem moc děkujeme!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_-_Ms_Jindrichov_6_2017/

Jede, jede koloběžka, kdo ji nemá, všechno zmešká….           29. května

V letošním školním roce jsme se zaměřili na dopravní výchovu. V rámci projektu Jede, jede koloběžka, se děti naučily rozlišovat dopravní značky a seznámily se s pravidly silničního provozu. Své nově nabyté vědomosti zúročily v dopravní soutěži, kterou celý projekt vyvrcholil. Přijeli za námi i kamarádi z Vysoké a společně jsme si zasoutěžili v luštění křížovky, určování názvů dopravních značek, jízdě na kolech, odrážedlech i koloběžkách a dalších zajímavých disciplínách. 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jede%2C_jede_kolobezka/

Chválím tě, Země má

Letošní projekt Modrá planeta, který se váže k oslavě Dne Země, byl bohatý na spoustu zajímavých činností, načerpaní nových a zajímavých informací o naší krásné planetě. Při pozorování přírody si, i jako malí, uvědomujeme okolní krásu a píseň Chválím tě, Země má, která se stala symbolem projektu, doprovázela naše pohybové ztvárnění s padákem. Různé pokusy s materiály, třídění odpadu, práce na zahradě, názorné ukázky recyklace odpadu i rozhovory o významu vody pro život, byly obsahem našeho projektu. Když už nám počasí dovolilo, ukončili jsme téma vysazením mladého buku, o který se budeme na zahradě starat.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Chvalim_te%2C_zeme_ma-_Ms_Jindrichov_2017/

U hasičů                 

Na zdobení letošní májky jsme nemohli chybět a dopoledne u hasičů bylo opět skvělé. Prošmejdili jsme auta, vyzkoušeli si některé součásti výstroje a dozvěděli se o práci hasičů hodně zajímavého. Na téma Jeden den hasiče, jsme poslali do výtvarné soutěže své výkresy.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/U_hasicu_Ms_Jindrichov_2017/

Příběh zajíčků a zvířátek               24. května

Podaří se někomu vyléčit nemocného zajíčka?

Děti ze Základní umělecké školy ve Městě Albrechticích si pro nás přichystaly krásné vystoupení plné zvířátek, hudby a písniček. Na keyboard nám zahrála i Viktorka, naše kamarádka ze školky. A o tom, že hudba má opravdu léčivé účinky, jsme se přesvědčili na vlastní oči i uši.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pribeh_zajicku_a_zviratek_5_2017/

Maminko, všechno nejlepší….                  18 . května

Čím potěšit maminku a udělat jí největší radost k jejímu svátku? Určitě nic nezkazíme krásnou písničkou, básničkou nebo třeba přáníčkem. Hurá do toho……

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-_Besidka_ke_Dni_matek_5_2017/

 Co možná nevíte,

je, že 5. květen je Světový den hygieny rukou. Tuto informaci jsme získali od Státního zdravotního ústavu, který vyzval k účasti ve výtvarné soutěži na toto téma naše školy.

„Prostudovali„ jsme si přiložený návod ke správnému mytí rukou, které je na prvním místě v prevenci přenosu mnoha onemocnění, a trochu jsme na sobě zapracovali.

Několik našich nápadů do soutěže posíláme.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-_Svetovy_den_hygieny_rukou/

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé, otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě…        16. dubna

I když tady ještě úplně není, tím víc se těšíme na sluníčko a školku už máme jara plnou.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-Jaro_2017/

Návštěva                               11. dubna

Abychom měli trošku představu „do čeho jdeme“, navštívili jsme před zápisem do školy 1. třídu. Mnozí  z nás chvíli jen překvapeně sledovali, co už naši kamarádi umí, ale určitě jsme pak také ukázali, co v nás je a že jsme dobře připraveni.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_ve_skole_-_Ms_Jindrichov/

Dopoledne s kytarou                                              5. dubna 

Dnešní dopoledne nám zpestřil hudební pořad, na který jsme pozvali i školáky. Společně jsme se zapojili do hudebních činností s obrázky a zazpívali si známé písničky s kytarovým doprovodem.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopoledne_s_kytarou_Ms_Jindrichov_2017/

Smrt plave po vodě, nové líto k nám jede…         3. dubna

Včerejší Smrtná neděle jakoby věděla, že jsme Mořenu v pátek poslali po proudu potoka pryč z vesnice a teploty nám nachystala opravdu letní. Ono tomu určitě pomohlo hlavně to, že jsme se se zimou  podle staré tradice  jak se patří rozloučili tancem a hezkými písněmi.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smrt_plave_po_vode_Ms_Jindrichov_2017/

Komu se nelení, tomu se zelení…..                  30.března

Ani letos jsme nezapomněli zasít osení, které nám všem ozdobí sváteční velikonoční stůl. Teď už stačí jen zalévat a zalévat a snad se zazelená…..

Březnový svátek

jsme ženám zpříjemnili svým vystoupením na setkání, které pro ně uspořádal Klub seniorů.

 Máme tu masopust, hej, hej, hej

Kdo by se netěšil na masopustní taškařici. Také z knihy Chaloupka na vršku jsme o této tradici četli a všichni víme, jak nejlépe si tento den užít. Ve třídě se to hned po ránu hemžilo různými bytůstkami z pohádek, které čekala tento den jen spousta legrace a řádění. Předháněli jsme se v soutěžích, tancovali s „koblížkem“ mezi čely, zpívali si a pochutnali na bábovce, kterou nám moc šikovná Karkulka nabídla. Prostě prima den!!

Poděkování

Rodiče Nikolky Petera nám věnovali super zelené boby, na kterých jsme si to v zimě užívali. Moc za tento dárek děkujeme. Poděkování patří i mamince Zdeněčka Kusendy, která nám přinesla omalovánky a papíry na kreslení.

Rodiče čtou dětem

Při našem pohádkovém hraní jsme se mohli na chvíli stát princeznami, králi, udatným princem Bajajou, Popelkou či Maruškou z pohádky O dvanácti měsíčkách, Jeníčkovi a Mařence jsme nachystali chaloupku s dobrými perníčky a vyzkoušeli si, jak nám naklíčí hrášek pro Budulínka, nebo jestli nám padne Popelčin střevíček. Práce bylo až, až, a tak oblíbené čtení našich rodičů před spaním nám bylo hezkou odměnou.

Jsme tu dobře U sluníčka?

Děti, které se postupně vracely po delší nemoci, naši šatnu nepoznaly.

Na tuto změnu jsme se už dlouho těšili a hezké barvy se líbí nejen nám, ale i rodičům a našim dvěma klaunům. A ať tu máme stále hezky, musíme si udržovat pořádek.

Letos, jako každou zimu, zveme ptáčky na hostinu.
Lůj rozpustí maminka, my přidáme semínka.
Prvotřídní jídlo ptačí podáváme v květináči.

Místo květináče jsme ptačí dobrotou naplnili šišky. Byli jsme umazaní až, až, ale měli jsme z výsledku své práce radost.

Kdo tu skákal hop a hop? Sníh nám poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána…

Na naše povídání o životě zvířat a ptáků v zimě navázalo pozorování v přírodě. Ptáčkům jsme naplnili krmítka a zaměřili se na hledání jejich stop ve sněhu. Nebylo těžké poznat, kam si za potravou hopsali. Jeden takový keřík se zobáním málem sundal Vojtovi čepici. I my jsme po sobě nechali stopy – sluníčkové, srdíčkové…

Všechny fotografie zde…

Lakomý liščí ocásek

Po delší době za námi přijel ve čtvrtek 19. ledna Smíšek a mazaná a lakomá liška ve veselé pohádce rozesmála nejen nás, ale i kamarády ze školy. Strávili jsme spolu hezkou dopolední chvilku.

Vážení rodiče a naši milí sběrači plastových vršků

Před vánoci si přijeli rodiče Verunky Charvátové k nám do školky pro poslední pytle vršků a poděkovali nám za tříletou spolupráci. Protože se do pomoci ve sběru zapojila velká řada škol Zlatohorska a Jesenicka a skladové prostory jsou již nyní nedostačující, ukončujeme, na žádost rodiny, sbírání vršků v naší škole.

Verunce přejeme jen to nejlepší!!!

Všem vám za spolupráci děkujeme.

Na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více…

Po dnech vánočního volna ukončili tito tři chlapíci advent i ve školce a posunuli nás k mrazivému tvoření a krásným zimním pohádkám. A dát si při nich hrnek dobrého čaje patří k příjemným společným chvílím. Líbí se vám naše hrníčky? Dali jsme si záležet.

Všechny své nemocné kamarády zdravíme do postýlek a vzkazujeme: stromeček jsme odstrojili, čekají nás sněhové radovánky a cesta po stopách zvířátek, tak brzké uzdravení.

Rozloučení

Po letech práce, odvedené pro spoustu mlsných jedlíků, se před vánočními svátky naše paní kuchařka loučila se svým pracovním kolektivem, a myslíme si, že i my nejmenší jsme jí udělali radost poděkováním hezkou písničkou a přáním hezkých svátků a klidného důchodu.

Čekání

Předvánoční atmosféru zpříjemnila vůně perníčků, vánoční vyprávění, pohádky a krásné koledy. Nebudete věřit, ale nejlépe se uměl otáčet při vykrajování perníkového těsta Vojtík, který to s Adélkou zvládal bez naší pomoci. Tvoření, výroba vánočních přání pro rodiče, vystoupení v zámku a spousta nového zpívání nás posunuly k dnešnímu dni, kdy jsme si mohli konečně rozbalit Ježíškovy dárky. A že jich bylo!!! Ježíšku, děkujeme.

Vám všem přejeme také hodně radosti a hezké vánoční svátky.

Všechny fotografie…

Mikuláš a pekelníci

Čas rychle letí a my každý den vylupujeme další adventní dobrotu. Dnes ráno to byla už pátá, ale nebyla poslední, protože se sladkou nadílkou k nám přišel Mikuláš s čerty. Těšili jsme se na jejich návštěvu, i když v mnohých z nás byla malá dušička, ale všechno dobře dopadlo a k tanci s čerty jsme nakonec odvahu dostali.

Všechny fotografie naleznete zde…

Svatý Martin

Jede Martin na koníčku
slyšíš cinkat podkovičku.
Podkovičky pěkně zvoní,
na nebi se vločky honí…

…a opravdu se honily. Sníh jsme přivolávali písněmi, básněmi i dramatizací Martinova příběhu, a tak se objevil dříve.

Těšili jsme se na práci s těstem, vůni upečených rohlíčků, ochutnávání i vinšování. Letos nám s pečením pomáhaly Míšova a Adélčina maminka, za což jim patří velký dík.

Na to, jak jsme celé období strávili, se podívejte.

img_5667
img_5650

Všechny fotografie naleznete zde…

Dýně

Jedna malá dýně smát se chtěla
ke dveřím se přikoulela…
no a my jsme měli práci.
Dýňový panák nám ráno svítí na okně a vítá nás ve školce.

img_5578
img_5579
img_5580
img_5581
img_5582
img_5583
img_5584
img_5585
img_5586
img_5587

Za starými stromy – 25. října

Dnes jsme tak trošku sluníčko přemlouvali, ale i přesto, že si nedalo říct, mělo naše putování za starými stromy opět své kouzlo. Hromady zlata nás zlákaly nejen k objevování a pozorovávání, ale hlavně k veselému dovádění. Některé stromy v zámeckém parku jsme dokázali pojmenovat, rozlišit listy, osahali jsme si kůru, objevovali různé vůně a také ruměnice, o kterých víme, že je jich tu velká spousta. Obři, zahalení do barevných podzimních kabátů, nás pozorovali ze své výšky a z naší návštěvy, kterou jsme uskutečnili v rámci projektu k jejich svátku, měli určitě radost. Pochvala patří všem našim prťatům za zvládnutí dlouhé cesty, poděkování paní Dolákové za připravený čaj a také stromům za všechny krásné barvy.

dscn4368
dscn4372
img_5599

Více fotografií naleznete zde…

Náš projekt  –  17. října 2016

Hned v pondělí jsme začali pracovat podle připraveného projektu Den stromů. Určitě vám nemusíme připomínat svátek přírody, který připadá na 20. října. Co je cílem společné práce?  Dozvědět se o stromech a jejich významu co nejvíc, umět některé pojmenovat, porovnávat jejich vzhled, kůru, listy i plody a vnímat jejich krásu na podzim. Kdo by chtěl, může se také vydat na podzimní procházku a objevovat zajímavosti v korunách stromů. A nejen tam, podívejte se i pod nohy, jako my.

dscn4329
img_5566
img_5565

Více fotografií naleznete zde…

Podzimní nápady – 10. října

Malá ukázka z podzimního tvoření, které nás baví. Společně se tak podílíme na  výzdobě naší školky.

dscn4333
dscn4334
dscn4335
dscn4336
dscn4337
dscn4339
dscn4340
dscn4341
dscn4342
img_5454
img_5456
img_5457
img_5458
img_5459
img_5538
img_5540
img_5541
img_5542
img_5559
img_5560
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-013
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-014
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-020
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-083
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-085
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-087
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-089

Co přinášíš, podzime? – 6. října

Jablka v trávě, jablka na stromech,

seber je všechna a žádné nevynech.

Plný košík vitamínů, zdravíčko pro rodinu.

img_5452
img_5453
img_5459
img_5515
img_5518
img_5525
img_5526
img_5558
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-003
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-004
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-039
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-047
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-062
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-064
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-065
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-068
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-074
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-077
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-078
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-079

Stále je co objevovat  – 5. října

Objevování, zkoumání, hledání možností a cest a radost z poznaného nás provází při naší práci každý den. Ne vždy je po ruce fotoaparát, aby zaznamenal všechno, co naše oči, ruce, pusy, uši i nosíky.

podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-052
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-056
img_5525
img_5528
img_5529
img_5531
img_5532
img_5533
img_5534
img_5535
podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049

Divadlo ve školce

Divadlo u nás ve školce už dlouho nebylo, a tak udělal Smíšek svým příběhem Veselá školička radost nejen nám, ale i kamarádům z Vysoké, kteří si s námi také hráli a společně zazpívali.

dscn4318
dscn4319
dscn4316
dscn4315
dscn4314
dscn4317
dscn4313

Bramborové odpoledne

Jako každý rok využíváme podzimní období k poznávání plodů ze zahrad a polí a k oblíbeným patří  brambory, se kterými se dá i hezky tvořit a hrát. Vůně bramborových placků přilákala sice pouze malou část rodičů, ale ti co přišli, nelitovali. Děti se dobře bavily a veselo bylo i dospělákům, no a bramborové dobroty byly tečkou za hezkým odpolednem, plným smíchu.

dscn4298
dscn4305
dscn4280
dscn4271

další fotografie zde:

Podzimní barvičky

Dovedeš to jako podzim
radovat se z barviček?
Půjčil si je od sluníčka
a posledních kytiček.
Rozdával je trávě, stromům,
také šípkům na keři,
ať se dobře kolem dívá,
kdo mi to teď nevěří.

img_5463
img_5471
img_5466
img_5470
img_5469
img_5468

Pozor, začínáme

KLUCI, HOLKY, ŠUP DO ŠKOLKY!

Maminky s úlevou otáčí v kalendáři poslední prázdninový týden, letní odpočinek je za námi a my můžeme začít.  A jak to bude u nás 1. září vypadat? Velké vítání kamarádů, sdělování zážitků z prázdnin, ale i slzičky těch nejmenších, kteří přijdou poprvé. To už tak bývá a my chceme všechny rodiče ujistit, že na děti čeká hezké prostředí a kolektiv učitelek, které jsou na práci s nimi připraveny a budou se snažit všem nováčkům co nejvíce ve chvíli prvního odloučení od rodičů pomoct.  V letošním školním roce se bude u dětí obou tříd střídat paní učitelka Monika, Lenka a Dáša.

školka
Slzičky

V září nás čeká:

  • 7. 9. 2016 informativní schůzka pro rodiče
  • bramborové hraní

O všech aktivitách budou rodiče informováni prostřednictvím upoutávek v MŠ, při denním styku s učitelkami a na webových stránkách školy.
Přejeme si, aby se dětem U sluníčka i U duhy líbilo a těšíme se na vaši spolupráci.

PRÁZDNINOVÁ NÁVŠTĚVA

Tak jak nám maminka Verunky slíbila, přijela za námi o prázdninách do školky. Byli jsme rádi, protože jsme ji mohli poprvé opravdu vidět a poznat i staršího brášku, který se o ni umí hezky starat.  Verunka je moc milá holčička a všem nám je líto, jaký osud ji potkal. Viděli jsme její tělíčko a místa postižená nemocí, maminka ukázala, jak ošetřuje bolavé nožky. Verunka by si ráda s námi hrála, ale její zdravotní stav vyžaduje maximální ohleduplnost a individuální péči. Nyní má za sebou ozdravný pobyt u moře a na táboře se stejně nemocnými dětmi a my věříme, že i po prázdninách nám pomůžete pro ni sbírat plastová víčka.  Děkujeme.

DSCN4222
DSCN4223

Děti nás baví 

Vaše děti nás baví celý rok,
jejich důležité rozhovory a hlášky si často připomínáme.

Máš doma maso? Jaké maso? No hovězí. Ne, já mám normální, mražené.

Pejsek se nenarodí.  A odkud se bere? V pejskárně.

To byl francouzák.      /= francouz/    

Já jsem šikovná, teďka jsem si toho všimla!

Paní učitelka se nevykalela .  / = nevylekala/

Tři králové?  Kašpar, Mulichar, Bulichar.

Pán, který maluje je malovník.

Ukážu vám obrázek poštolky – jú, poštolka nosí poštu. Ale balíky nenosí, protože by jí spadly.

Který pták dělá vrků? Vrkačka.

Opak ke slovu vlasatý – ten, co nemá žádné vlasy na hlavě je holatý.

Zítra půjdeme do zámeckého parku. A kde je ten párek?

Zítra se žením, vy budete hrát na klavír a paní učitelka Dáša na tyáno.

Při stavění z barevných kostek se ptá učitelka: „Petříku, co je tady na obrázku?“

Ňáká blbosť!!

My máme doma pejska a tři rybičky, ostatní nám už umřely a maminka je dala do hromádky a zasadila je.

To auto jezdí na benzín? A na co ještě může jezdit? Na nákup.

Dáme to sušit na jaditor?

Kde to mám kulňa, o co se píchne, sakla…/ Šípková Růženka/