Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům. -Eleanor Roosevelt
Třídní učitelka: Karin Chvístková
Email: chvistkova@zsjindrichov.cz
Telefon: 725 360 428 (sborovna hlavní budova)
Homérské období: Když dějepis ožívá s Odysseou
V naší hodině dějepisu jsme se ponořili do Homérského období a poznávali starověké Řecko. Abychom si téma lépe přiblížili, obohatili jsme výuku srovnáním slavného eposu Odysseia s jeho moderním zpracováním v seriálu Simpsonovi. Srovnání nám pomohlo lépe pochopit nadčasovost Odysseova příběhu i to, jak se klasická literatura může proměňovat v různých formách.


Cesta starověkou Čínou
V hodinách dějepisu se naše 6. třída vydala na fascinující cestu starověkou Čínou. Nejprve jsme se pokusili přeložit zápisy do čínštiny, čímž jsme si přiblížili tento starobylý jazyk. Poté jsme se pomocí virtuální prohlídky přesunuli do Číny, kde jsme navštívili Velkou čínskou zeď, terakotovou armádu a Zakázané město. Každá z těchto památek nám přiblížila bohatou historii a kulturu starověké Číny.
Celou naši cestu jsme zaznamenávali na velký plakát, kde jsme si zapisovali zajímavosti a kreslili důležité památky. Během „procházky“ po Hedvábné stezce jsme poznávali čínské potraviny a nápoje – některé jsme ochutnali, k jiným si alespoň přivoněli. Naše cesta vyvrcholila praktickou částí – vařením čínských specialit. Sečuánské fazolky se nám povedly na výbornou, rýžové kuličky bohužel nevyšly podle očekávání, ale zachránily to čínské knedlíčky plněné mletým masem, které byly naprosto vynikající.
Projektová výuka nám ukázala, že poznávání historie může být nejen poučné, ale i zábavné a chutné.



















Únor: Měsíc Wellbeing
V naší třídě jsme začali nový projekt, kdy každý týden během třídnických hodin sdílíme, z čeho máme radost nebo za co jsme vděční. Tento projekt, do kterého se zapojil i náš třídní maskot Cyril Svarta, jsme zahájili na začátku února, měsíce wellbeing, abychom podpořili naši duševní pohodu a posílili přátelství. (Chvístková Karin 21. 2. 2025)


Souboj ve vybíjené mezi děvčaty a chlapci z 6. a 7. ročníku
Děti ze šesté a sedmé třídy měli dnes společnou hodinu tělesné výchovy a tak se mezi sebou dohodly, že by si mohly zahrát souboj ve vybíjené mezi chlapci a dívkami, a tak se i stalo. Po velkém souboji a rychlých přihrávkách se zpočátku nedařilo ani jedné straně. Nakonec se však rozstříleli hoši a děvčata s velkým náskokem vybily. Věřím, že v další odvetě budou zase děvčata lepší. Důležité bylo, že se děti vybily, odreagovaly, zasmály a pobavily.


Učíme se hieroglyfy
V rámci učiva o starověkém Egyptě jsme si vyzkoušeli psát hieroglyfy. Do sešitů jsme si zkusili napsat svá jména a z tabule jsme se snažili vyluštit vzkaz. Závěrem jsme usoudili, že máme rádi naše písmo, tedy latinku, protože psát například nejzákladnější písmeno v abecedě, A, jako obrázek ptáka by bylo velice náročné. (11. 02. 2025 – Chvístková Karin)




ŠESŤÁCI JSOU TROSEČNÍKY NA PUSTÉM OSTROVĚ, ČEKAJÍ NA ZÁCHRANU

Představte si, že byste ztroskotali na pustém ostrově. Nekonečné prázdniny, volno, žádná škola! Juchů.
ALE… MÁ TO 1 HÁČEK.
Jsme uvězněni v jeskyni, odkud se nedá bez cizí pomoci dostat, jediný přítel je bůhví kde… Roky ubíhají…
Do této role se museli vžít šesťáci. Stali se z nich vousatí osamocení trosečníci, kteří v poslední naději na své osvobození píší dopis, který SNAD! v lahvi doputuje kamsi do civilizace a stane se jejich jedinou a poslední možností na záchranu.
Fantazie jede na plné obrátky. Každý se s tímto úkolem doslova popral, jak nejlépe uměl a světlo světa spatřily pololetní slohové práce na téma DOPIS.
Na čtení těchto prací se těší p. uč. K. Lozertová, 26. 1. 2025

Nové kolektivní hry ve třídě
Naše třída dostala nové kolektivní hry, které nám zpestřily přestávky. Chvíli trvalo, než jsme pochopili pravidla, ale brzy jsme si užívali přestávky plné her. Hry nám pomáhají lépe se poznat, spolupracovat a odpočinout si. (20. 1. 2025 – Karin Chvístková)


Kotouly, kotouly a zase jen kotouly
Děvčata si v hodině tělesné výchovy vyzkoušela, jak se cítí lední medvědi na plovoucí kře a chtějí se dopravit na břeh. Žákyně se přemísťovaly ve skupince z jedné kry na druhou, aniž by stouply do oceánu.
Další štafetové soutěže se nesly v duchu kotoulů, válení sudů a běhu. Dne 14.1.2025 Mgr. Blanka Klimošková







Vánoční přání od šesté třídy
Milí rodiče, učitelé a spolužáci,
za celou šestou třídu vám přejeme krásné a klidné prožití vánočních svátků. Ať jsou tyto dny plné radosti a pohody. Do nového roku vám přejeme hodně zdraví, štěstí a úspěchů.
S přátelským pozdravem, Šestá třída

Předvánoční přírodopisný soutěžní kvíz „Riskuj!“
V přírodopise jsme kalendářní rok uzavřeli soutěžním kvízem na doposud všechno probrané učivo. Po dobu soutěžení panovala dobrá nálada, každý oslavoval nasbírané body, a zároveň to, že věděl (v některých případech uhodl) správnou odpověď. (18. 12. 2024, Jana Kerbčárová)



VÁNOCE, POVIDLA, PRÁZDNINY, SÁŇKY, BRUSLE… aneb co bereme v češtině???
Na první pohled by se mohlo zdát, že se připravujeme na blížící se svátky. Ano, všichni se už určitě velice těšíme, avšak ještě stále se pilně učíme.
Středobodem našeho zájmu jsou podstatná jména. Nahlížíme na ně z mnoha úhlů pohledu. Zda se píší s velkým písmenem, či nikoliv, zda se jedná o slova tzv. konkrétní nebo abstraktní, jestli jsou to jména pomnožná, hromadná nebo látková. Abychom si látku co nejlépe zapamatovali, trénujeme jak jen se dá, na pomoc máme i iPady, ale také nůžky a lepidlo, což dokládají přiložené ukázky nejlepších prací. Příští týden se můžeme těšit na práci se slovy typu ruka, noha, oko, ucho, koleno, rameno… Opravdu se nejedná o přírodopis, ale budeme v češtině:)))).
13. 12. 2024, p. uč. K. Lozertová



VŽDY PŘIPRAVEN!
To je heslo předmětu Ochrany obyvatel, ve kterém jsme mimo jiné probírali, co to jsou prostředky improvizované ochrany. A co to je? Základním principem improvizované ochrany je využití vhodných oděvních součástí, které jsou k dispozici v každé domácnosti a pomocí kterých je možné chránit jak dýchací cesty, tak celý povrch těla. Při použití této ochrany je třeba dbát následujících zásad:
- celý povrch musí být zakryt, žádné místo nesmí zůstat nepokryté
- všechny ochranné prostředky je nutno co nejlépe utěsnit
Za domácí úkol měly děti obléct se do prostředků improvizované ochrany a dodržet výše zmíněné zásady. Co myslíte, povedlo se?
J. Houdková, 4. 12. 2024











Opakování učiva pomocí tabletů a interaktivních her
Společně v hodině dějepisu jsme využili moderní technologie k opakování učiva o pravěku. Pomocí tabletů jsme si názorně přiblížili historické předměty a události, což nám pomohlo lépe pochopit dobu kamennou. K tomu jsme přidali interaktivní hry, jako pexeso, ve kterém jsme spojovali historické definice a pojmy, a také jsme si řadili letopočty do správného chronologického pořadí. Tímto způsobem jsme si nejen zábavně opakovali učivo, ale také efektivně uzavřeli období doby kamenné. Všichni jsme se aktivně zapojili a užili si tuto moderní formu učení.
Dne 4. 12. 2024 Karin Chvístková




Podporujeme týmového ducha v hodině dějepisu
V naší hodině dějepisu jsme tvořili plakáty na téma doby kamenné. Žáci pracovali ve skupinách, aktivně se zapojili do výzkumu a tvorby, a někteří si práci vzali i domů. Výsledné plakáty nyní zdobí naši třídu a odrážejí kreativitu a úsilí našich žáků. Tato aktivita prohloubila jejich znalosti a posílila týmovou spolupráci.
Dne 29. 11. 2024 Karin Chvístková



Cvičíme se švihadly
Cvičení se švihadlem a gymnastickými kruhy byla zábava. Děvčata si vyzkoušela, co všechno s tímto nářadím svedou….. a svedly! Šlo jim to moc hezky. Dne 18.11.2024 Mgr. Blanka Klimošková










Buňka trochu jinak
25. 10. 2024, Mgr. Jana Kerbčárová
Šesťáci se v přírodopise po hlavě vrhli do stavby buňky. Přinesli si brambor, plastelínu, párátka, dostali pracovní list, cedulky a … zjištěné zúročili tím, že si vyrobili buňku. Práce se jim velmi líbila. O tom svědčí také samotný výsledek jejich tvorby.











Trénujeme želví grafiku
Mgr. Martin Mišan, 21. října 2024
Šesťáci zvyšují své digitální kompetence a začínají decentně koketovat s programováním. Pro začátek je nejlepší želvička, která umí kreslit, a to i barevně






Praktické převádění jednotek délky
Žáci šestého ročníku se pustili do zajímavého projektu. Nejprve změřili rozměry své učebny pomocí svinovacího metru a dalších měřitel. Poté se pustili do převádění těchto hodnot na jiné jednotky délky, jako jsou milimetry a decimetry. Tento praktický úkol jim pomohl lépe pochopit, jak různé jednotky spolu souvisejí. Celý proces byl nejen poučný, ale i zábavný.

Kubisz 20.10.2024
V ČEŠTINĚ JSME SE SEZNÁMILI SE SLOVNÍKY
V uplynulém týdnu jsme se seznamovali mimo jiné také se slovníky.
Prim hrál SSČ a IJP. Co se pod těmito zkratkami skrývá? Běžnému smrtelníkovi pravděpodobně bude jejich význam nejasný, avšak našim šesťákům jsou tyto zkratky vlastní!
SLOVNÍK SPISOVNÉ ČEŠTINY a INTERNETOVÁ JAZYKOVÁ PŘÍRUČKA.
„Noví kamarádi“, kteří s námi budou trávit hodiny češtiny poměrně často a stanou se našimi pomocníky :).
Už víme, co je to slovníkové HESLO. Ano, abecedu při práci s papírovou/klasickou verzí slovníku opravdu potřebujeme umět doslova i pozpátku… Není možné, že v tom slovníku je více než 50 000 slov! Ano, je. A co znamenají všechny ty různé zkratky? Všechno jsme si vysvětlili, prakticky trénovali a zjistili jsme se, že ani papírová verze, ani ta internetová verze slovníku nejsou vůbec k zahození. Ba naopak!!!
Dá se říct, že především práce s digitálním slovníkem nás skutečně bavila. Obyvatelé Konga? Konžan a Konžanka? Fakt! S IJP není problém rychle a snadno vyhledat, co potřebujeme zjistit a do této chvíle jsme nevěděli.
6. 10. 2024 p. uč. K. Lozertová



Florbal
Dnes jsme si v hodině tělesné výchovy zahráli FLORBAL. Nejdříve jsme si probrali praktickou teorii a potom jsme si florbal i zahráli. Děvčata se u hry velice pobavila….. 4.10.2024 VMgr. Blanka Klimošková






Oslava narozenin ve škole
V pátek 27. září 2024 jsme ve škole oslavili narozeniny dvou našich spolužáků. Atmosféra byla skvělá a všichni jsme si to moc užili. Žáci si přinesli různé pochutiny, které jsme společně ochutnávali a sdíleli. Oslava byla plná smíchu, radosti a dobré nálady. Bylo skvělé vidět, jak se všichni zapojili a přispěli k tomu, aby byl tento den výjimečný. Už teď se těšíme na další společné oslavy a příležitosti, kdy můžeme být spolu a užívat si společné chvíle.
27. 9. 2024 – p. uč. Chvístková



Zábavná hodina dějepisu
V hodině dějepisu jsme se věnovali řazení letopočtů pomocí kartiček a vlastním tělem, což přineslo spoustu zábavy. Poté jsme diskutovali o písemných, hmotných a obrázkových pramenech. Největším zážitkem bylo osahání 149 let staré kapesní bible a peníze z roku 1918. Hodina byla plná smíchu a těšíme se na další dobrodružství.
13. 9. 2024 – p. uč. Chvístková





Co čekáme od zeměpisu?
Mgr. Martin Mišan
Zeměpis je pro šesťáky nový předmět. Co si představují jako hlavní náplň hodin, sepsali do svých prstíků a to, na co se nejvíc těší, napsali do palečku. Teď už jen doufat, že se všechna očekávání vyplní ;).












První setkání ve školním roce 2024/2025
Dnešní den byl pro nás všechny velmi významný, protože jsme se poprvé ve třídě setkali ve školním roce 2024/2025. Naše setkání začalo povídáním o školním řádu a bezpečnosti ve škole, což je vždy důležité téma, abychom se všichni cítili bezpečně a věděli, jak se správně chovat. Poté jsme si sdělili příjemné zážitky z prázdnin. Bylo skvělé slyšet, jak každý z nás strávil léto, ať už cestováním, sportováním nebo jen odpočinkem s rodinou a přáteli. Tyto příběhy nám pomohly lépe se poznat a navázat na přátelství z minulého školního roku. Jedním z vrcholů dne bylo pasování deváťáků. Naši starší spolužáci nám sdělili, jak se budou chovat a jak bychom se měli chovat my během školního roku. Bylo to inspirativní a motivující slyšet jejich slova a rady. Také jsme se seznámili s novou žačkou, která se k nám připojila. Přivítali jsme ji s otevřenou náručí a zahráli jsme si několik her, abychom se lépe poznali. Tyto hry byly nejen zábavné, ale také nám pomohly vytvořit přátelskou atmosféru ve třídě. Na závěr jsme si vytvořili třídní pravidla, která můžete vidět na fotkách. Tato pravidla nám pomohou udržet pořádek a respekt ve třídě po celý školní rok. Celý den byl velice příjemný a plný pozitivní energie. Zítra už začínáme podle rozvrhu a těšíme se na všechny nové výzvy a zážitky, které nás čekají. Doufáme, že tento školní rok bude úspěšný a plný radosti pro nás všechny! Vaše třídní učitelka Karin Chvístková.




Milí šesťáci,
vítejte v novém školním roce 2024/2025.
Začínáme společně první rok na druhém stupni.
V pondělí 2. 9. 2024 v 9:00 hodin proběhne slavnostní zahájení nového školního roku 2024/2025 v sále Penzionu a restaurace Eden v Jindřichově, kde mimo jiné přivítáme i prvňáčky.
Do budovy školy v pondělí 2. 9. 2024 vůbec nepůjdeme, krátké a důležité info Vám poskytnu já (třídní učitelka).
V úterý 3. 9. 2024 začíná škola od 7:30 hodin – BUĎTE VE TŘÍDĚ VČAS! ŠKOLA SE V 7:30 hodin ZAMYKÁ!!!
Ve třídě v 7:40 hod. zahájíme výuku, následně proběhnou třídnické hodiny do 12:10 hod., vezměte si přezůvky, podsedáky, psací potřeby, obaly na sešity, svačinu.
Od středy 4. 9. 2024 se už budeme konečně učit podle řádného rozvrhu.
Obědy se budou vydávat od úterý 3. 9. 2024 – děti musí být předem přihlášeny u vedoucí školní jídelny paní Michaely Hanslíkové.
Svačinky se budou vydávat od pondělí 9. 9. 2024. Pokud bude mít o ně dítě zájem, musí být opět přihlášeno předem u vedoucí školní jídelny, a to nejpozději do 6. 9. 2024
Třídnické hodiny budou vždy v pátek od 7:10 hodin do 7:30 hodin. Vždy Vás vyzvednu ráno v šatně. Účast na třídnických hodinách je povinná.
S pozdravem
Vaše paní učitelka třídní Karin Chvístková