Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Co nám dává pole                         12. 8.

Naše mateřská škola je zapojena do projektu Šablony II., kdy po celý rok realizujeme různé projekty pro děti i rodiče. Jedním z dalších realizovaných projektů byl projekt pod názvem Co nám dává pole, který se uskutečnil v měsíci srpnu. Cílem tohoto projektu bylo seznámit děti  s různými druhy obilovin, jejich zpracováním a finálními výrobky, všímat si nejen rostlin, ale i živočichů, kteří se na poli i v jeho okolí pohybují.

Děti podnikly několik vycházek do okolí, kde pozorovaly rostliny, zvěř, zemědělskou techniku při žních a sbíraly přírodniny. Dále přiřazovaly klasy s obilím k jednotlivým obrázkům, rozebíraly klasy, všímaly si rozdílů nejen mezi klasy, ale i mezi jednotlivými zrny. Seznámily se s výrazy stéblo, kolínko, klas, zrno, pleva, balík, stoh.

Pojmenovávaly zemědělskou techniku na obrázcích – kombajn, traktor, vazač, balíkovač…

Na videu sledovaly zpracování obilí v mlýnech, výrobu pečiva aj.

Vyrobily si obrázek s klasy ve džbánu, učily se plést pletýnky z plastelíny, vyráběly koláče a zdobily je kamínky. Shrnutí na závěr: další vydařený projektový den plný nových, zajímavých informací a zážitků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/co_nam_dava_pole_ms_jindrichov/

Prázdniny  v MŠ                            červenec, srpen

Letos byla MŠ Jindřichov otevřena jak v měsíci červenci, tak nově i v srpnu. Děti se nenudily, tvořily, hrály si a zúčastnily se i projektu Co nám dává pole.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Leto_v_MS_Jindrichov

Odpoledne na zahradě          25. 6.

Paní učitelky si pro nás připravily „zkouškové odpoledne“. Pod odborným dohledem paní ředitelky jsme při vědomostních kvízech prokazovali opravdovou připravenost do 1. třídy. Všem se výborně dařilo, a tak odměny i veselí nebraly konce. Jak jsme si to užili? Podívejte….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_v_MS_Jindrichov_2020/

Rozloučení s předškoláky       25. 6.

Slibujeme na psí uši, na kočičí svědomí

že budeme dobří žáci, nikdy žádní poškoláci…

… i taková slovíčka zazněla při slavnostním rozloučení s dětmi z mateřské školy, na které se všichni zúčastnění ohromně těšili. Den D, hodina H, sváteční oblečení, fotečky nejmenších a hudba, která podtrhávala slavnostní atmosféru, dárečky od obecního úřadu i školy – to byl dnešní den! Báječně jsme si to užili. Děkujeme.

Přejeme všem mnoho úspěchů a radosti ve škole.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_MS_Jindrichov_2020/

Zábavné dopoledne           1. 6.

1. června slaví svátek všechny děti. My jsme ho oslavili cvičením a pohybem… Paní učitelka Markétka si pro nás přichystala úžasné překvapení – skákací hrad. To bylo radosti!! Ostatní paní učitelky připravily báječné soutěžní disciplíny. Všichni jsme si náš sváteční den naplno užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Jindrichov_2020

Zpátky ve školce                  4. 5.

Jsme zpátky! Huráááá! I když nás je jen malá hrstka, pomalu se „rozrůstáme“ a těšíme se na další kamarády. A samozřejmě nezahálíme… Zpíváme, cvičíme, kreslíme, učíme se a hrajeme si. Ani v tyto dny jsme nezapomněli na maminky, které slaví druhou neděli v květnu svůj svátek a vyrobili jim krásná přáníčka. Vyzkoušeli jsme si nová grafomotorická cvičení, vyrobili jarní ptáčky a veselé včelky, procvičili zrakové vnímání a barvičky, koordinaci pohybů při cvičení a zažili zajímavý badatelský den.. Spoustu času trávíme na čerstvém vzduchu na naší zahradě. Ve školce je zkrátka prima.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zpatky_ve_skolce_MS_Jindrichov_5_2020/

Pozdrav z domova                                         duben

Požádali jsme rodiče, zda by nám poslali  fotografie svých dětí a touto cestou pozdravili  alespoň na dálku své kamarády ze školky a potěšili je… Spolupráce s rodiči byla úžasná! Děkujeme za krásné fotografie a spoustu skvělých nápadů a tipů, jak trávit volný čas se svými nejbližšími.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pozdrav_z_domova_MS_Jindrichov_4_2020/

ZDRAVÍME VŠECHNY DĚTI A RODIČE!!!

Protože jsme se dlouho neviděli a myslíme na vás a na to, co jsme s vámi mohli prožít a naučit se, máme pro vás několik tipů, jak zahnat dlouhou chvíli…

Mrkněte…

www.predskolaci.cz

www.napadyproanicku.cz

www.pinterest.cz

www.pripravy.estranky.cz

www.ctedu.cz

www.nasedeticky.sk

www.e-predskolaci.cz

www.vesela-chaloupka.cz

Zpívejte, kreslete, čtěte, povídejte si, tvořte, choďte na procházky, sportujte a hlavně si užívejte toho, že se máte navzájem.

Tyto určitě znáte …

A třeba nás překvapíte, když se báseň naučíte …

Pro mladší dětičky

Otloukej se, píšťaličko,

zavoláme na sluníčko.

Ať je u nás častý host,

zapískáme pro radost.

Pro starší dětičky

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé.

Otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě.

Čmáry, čmáry na zeleno, na červeno, na žluto…

Všechno už je ustrojeno, všechno už je obuto.

Jeden velký úkol na závěr.

Pošlete nám fotografii, jak trávíte čas v karanténě, jak si hrajete, tvoříte nebo chodíte na procházky do přírody… Vaše fotografie zveřejníme zde na webových stránkách MŠ. Uvidíte se tak na dálku se svými kamarády a navzájem se potěšíte 🙂

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na naše emailové adresy.

Mějte se krásně, zdraví vás vaše paní učitelky.

Zima už si balí kufry …

Zima pomalinku končí a s ní i naše tvoření sněhuláčků (bohužel jen papírových), krmítek pro ptáčky a zkrátka všeho, co k zimnímu období patří…

Teď už se těšíme na voňavé jaro …

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zima_MS_Jindrichov_2020/

Hurá….. Karneval je tady!                 26. 2.

Už ráno se třída začala plnit různými pohádkovými i nepohádkovými bytostmi a někdy bylo opravdu stěží rozpoznat, kdo se za maskou skrývá….

Užili jsme si báječné dopoledne plné her a zábavy a ještě se i něčemu užitečnému přiučili. Teď už víme, jak se zadělává těsto na masopustní koblížky a co do něho všechno patří.. Nebo třeba k čemu slouží váha? Jak ji správně použít? To jsme si vyzkoušeli na zapeklité hádance – co je těžší? – kilo mouky nebo kilo cukru?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Karneval_MS_Jindrichov_2020/

Vyrábíme krmítka pro ptáčky        19. 2.

V rámci projektu Šablony II, který zahrnuje i komunitně osvětová setkávání, patřilo středeční odpoledne právě rodičům a dětem a jejich společnému tvoření. Vážíme si toho, že si rodiče v dnes tak uspěchané době našli chvilku a pohráli si s dětmi u nás v mateřské škole. Atmosféra byla úžasná a nejúžasnější byli tátové a maminky, kteří se na chvilku vrátili do svých dětských let a naplno si je užívali…

Děkujeme všem za skvělý den!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vyroba_krmitek_MS_Jindrichov_2020/

Stromeček pro zvířátka                      13. 2.

Po celý týden jsme nosili zvířátkům různé dobroty. Ve školce jsme je nakrájeli, uvázali na provázek – byste nevěřili, co takový uzel dá práce – a hajdy na kopec připravit zvířátkům chutnou snídani. Nebo večeři? To je fuk, jen ať jim chutná… A určitě bude!

A jako vzpomínku na dobrý skutek si Matýsek odnesl domů nalezený srnčí parůžek 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stromecek_pro_zviratka_2020_Ms_Jindrichov/

Jak se pejsek a jeho štěňátko ztratili 

Jak už jsme slíbili v předchozím příspěvku, povíme vám něco málo o naší nové knize. Je to pohádková kniha pro děti a vytvořilo ji 6 autorů a 5 ilustrátorů. Pohádka obsažená v této knize nese název – Jak se pejsek a jeho štěňátko ztratili. Autoři i ilustrátoři si čerstvý výtisk odnesou domů a příběhem, který sami vymysleli, mohou tak potěšit své nejbližší.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_kniha_-_MS_Jindrichov_2020/

Kouzelný svět pohádek                       13. 1. –  31. 1.

Do světa pohádek jsme zavítali 13. ledna a po celé tři týdny si návštěvu v něm naplno užívali. A spolu s námi i naši rodiče, prarodiče a sourozenci při dalším ročníku projektu Rodiče čtou dětem. Bylo to skvělé- zachumlat se do pelíšku, nebo si sednout mamince na klín a poslouchat svou nejoblíbenější pohádku, kterou čte MOJE MAMINKA

V průběhu pohádkového snění jsme zavítali i do školní knihovny, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, ať už o půjčování knih či knihách samotných. Ve školce nás čekalo vyrábění origami – Večerníčkovy čepice, malování a kreslení pohádkových postav a dějů. Za domácí úkol jsme museli přinést knihu, časopis nebo leporelo, abychom uměli rozlišit knihu od časopisu a vytvořili si pestrou výstavku knih. A zadání druhého domácího úkolu znělo – do své pohádkové knihy, vyrobené ve školce, nakresli pohádky, které posloucháš doma před spaním… Joachimek tento domácí úkol zvládl na 1* a Denisek s Davídkem také. Nechyběla ani dramatizace pohádky O veliké řepě, luštění pohádkových hádanek a rébusů. Na závěr si děti ze třídy U duhy vytvořily vlastní knihu, ale o té si povíme až v následujícím příspěvku…

Děkujeme všem rodičům, prarodičům za krásné pohádkové čtení.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadkovy_svet_MS_Jindrichov_2020/

Pilně cvičíme……            září – leden

Na začátku školního roku jsme vás informovali o zahájení projektu Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky, který zaštiťuje Česká obec sokolská. První pololetí školního roku máme za sebou a cvičili jsme opravdu pilně. S kobylkou Emilkou a opičkou Haničkou jsme vyzkoušeli skok daleký, hod kriketovým míčkem, běh na 20 metrů, výstup po žebřinách a sestup zpět komínem, skoky žabky, přes překážky, skákání panáka, na odrazovém můstku, pravolevou orientaci, překážkovou dráhu, kotoul, hod míčkem na cíl a spoustu dalších cviků a pohybových aktivit. Za každý správně provedený cvik jsme si nalepili samolepku do našeho „cvičícího“ sešitku. Zde vám nabízíme malou ochutnávku z našeho cvičení….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cvicime_se_Sokolem_MS_Jindrichov_2019_20/

U maláčků se slavilo                   15. 1.

Kubíček má narozeniny,

my máme přání jediný.

Štěstí, zdraví, štěstí, zdraví,

hlavně to zdraví!!!

Kubíček slavil narozeniny a pro kamarády do školky si s maminkou připravil krásné překvapení…

My tři králové jdeme k vám….           6. 1. 2020

Ve třídě U sluníčka i U duhy měli tento týden napilno. “Sluníčka” tvořila tři krále a komety z papíru a “Duháčci” vyráběli královské koruny, ve kterých  přišli svým mladším kamarádům zazpívat…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tri_kralove_MS_Jindrichov_2020/

Doba vánoční – doba adventu                  prosinec

Barborka, Mikuláš, čert, andělé, zdobení stromečku, výroba vánočních dekorací a přání, adventní věnec, kreslení a malování symbolů Vánoc, hvězdička v jablíčku, sváteční stolování, vánoční koledy, pečení cukroví – v tomto klidném a tvořivém duchu se nesl náš advent v mateřské škole. Užili jsme si ho. Můžete se podívat…

Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2020 plný zdraví, spokojenosti a lásky.

                                                                  Děti a zaměstnanci MŠ Jindřichov

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Advent_MS_Jindrichov_2019/

Poděkování

Rádi bychom poděkovali mamince Světlíkové za krásný dárek pro děti.

Adventní zpívání                               14. 12.

Stalo se již tradicí, že každý rok zpíváme na vánočních trzích v jindřichovském zámku. Ani letos jsme tuto tradici neporušili a svým zpěvem zpříjemnili návštěvníkům zámku  sobotní předvánoční dopoledne.

Ježíšek je tady                         12. 12.

Než zacinká zvoneček,

ozdobíme stromeček.

To se budem prima mít…

Stromeček jsme ozdobili už raději týden dopředu, aby Ježíšek k nám našel cestičku a nezapomněl na nás… Má teď před Vánocemi přece spoustu práce a zařizování…. A nezapomněl. Přišel. A donesl nám mooooc dárečků!

Ježíšku, děkujeme!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_MS_Jindrichov_2019/

Ježíškovy dílničky a besídka U duhy                              11. 12.

Krajinu přikryla sněhová peřina. Malý pejsek se ztratil v závějích…. Kdo pomůže nešťastnému a bezradnému pejskovi? Děti ze třídy U duhy si pro své rodiče připravily pohádkový příběh O ztraceném pejskovi, který sklidil velký úspěch.

Své narozeniny s námi oslavila Dominička a pohostila nás výborným dezertem, který jí k narozeninám upekla babička Renátka.

Na závěr jsme si vyrobili nádherné vánoční svícínky.

Děkujeme všem rodičům i prarodičům za účast a krásné odpoledne s vámi.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jeziskovy_dilnicky_MS_Jindrichov_U_duhy_2019/

Ježíškovy dílničky a besídka U sluníčka                         10. 12.

V úterý v podvečer jsme se sešli ve třídě U sluníčka, abychom rodičům předvedli naše vánoční vystoupení a společně si vyrobili voňavý svícen na vánoční stůl. Tvoření nám šlo od ruky a za chvilku plápolal první plamínek ….

Děkujeme všem rodičům za účast a příjemně strávené odpoledne. Manželům Lozertovým děkujeme za sponzorský dar.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jeziskovy_dilnicky_MS_Jindrichov_U_slunicka_2019

Když Mikuláš naděluje…..                           5. 12.

Mikuláše milují snad všechny děti – je hodný, milý, usměvavý a naděluje balíčky plné dobrot. Jen ti čerti se nám moc nelíbí, jsou špinaví, rohatí a ten jejich čertovský pytel nevěstí nic dobrého. Co když…? Ale kdepak… My jsme přece byli celý rok moc hodní a šikovní a takové dětičky čerti do pekla nechtějí!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas_MS_Jindrichov_2019/

Rozsvícení vánočního stromu                            1. 12.

Nesem vám noviny, Štědrej večer nastal a další krásné vánoční písničky zazněly z úst našich nejmenších při slavnostním rozsvícení vánočního stromu u základní školy.

Přejeme krásnou 1. neděli adventní!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_MS_Jindrichov_2019/

Pozvánka k vánočnímu tvoření 10. 12. a 11. 12.

Podzim zavírá vrátka                        

Zima už se pomalu blíží a dává o sobě vědět víc a víc… Teď už nás ve školce čekají jen zimní radovánky, ať už se sněhem nebo bez něj. Těšíme se na Mikuláše, na zdobení stromečku, na Ježíška… A podzim? Podzim pomalu končí a nám se líbil a užili jsme si ho naplno – ostatně můžete se přesvědčit sami!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_zavira_vratka_2019_MS_Jindrichov

Svatý Martin jede, bílý snížek veze….                 listopad

Když slaví svátek svatý Martin, my víme, že už brzy napadne sníh a budou Vánoce. Aby nám předvánoční čas rychleji utíkal, pečeme svatomartinské rohlíčky, hrajeme si na vojáka Martina, vyrábíme koníky, husy, podkovy, rohlíčky a vyhlížíme Martina a sněhové vločky…

Děkujeme maminkám za pomoc při pečení rohlíčků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Jindrichov_2019/

Čert a Káča                        14. 11.

Období čertích radovánek se nezadržitelně blíží a divadlo Smíšek to ví také, a proto si tentokrát pro nás připravilo pohádku Čert a Káča. I když jsme se chvilkami o Káču báli, nakonec všechno dobře dopadlo… Děkujeme Smíškovi za pěknou a legrační pohádku a v únoru se opět těšíme na shledanou…

Opět na výstavě v Petrovicích              5. 11.

I letos jsme obdrželi pozvánku paní starostky Radky Drgáčové, kterou nás zvala na výstavu zvířecích exponátů k příležitosti Hubertské slavnosti. Samozřejmě jsme – po loňské zkušenosti – nemohli a ani nechtěli odmítnout. Moc se nám výstava líbila a letos byla opět úžasná. Ptáci, zvířata a prostě příroda – to všechno nás zajímá a baví. A kdo letos obsadil nejvyšší příčku v žebříčku sledovanosti? Na celé čáře vyhrál jelen, hned za ním maminka bachyně s malými selátky a samozřejmě Karkulčin kamarád – vlk, na třetím místě se umístily veverky a liška Ryška.

Děkujeme paní starostce za pozvání a příjemně prožité dopoledne v Petrovicích a příští rok se opět těšíme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_v_Petrovicich_MS_Jindrichov_2019/

Uspávání broučků             24. 10.

Tam, kde v noci jasně svítí světlušky,

tam, kde za srdce tě berou berušky.

Tam, kde vesele si žijou čmeláci,

tam, kde brouk si z brouka dělá legraci.

Tam nás dneska večer možná čekají,

pojďte po špičkách a potají….

Je to jako u nás ve školce, děti – malí čmeláčci a broučci si tady vesele žijou a dělají legraci a večer jsme opravdu na všechny čekali a přišli… A přišlo jich hooodně :-). A bylo nám spolu dobře. Broučci si vyluštili křížovku a vyzkoušeli mravenčí bludiště, zazpívali broučkovou a barevnou písničku a předvedli básničku s pohybem – Brouček spinká. Pak tvořili a vytvořili berušku a mandelinku. Na závěr ukázali své zářící lucerničky a svítili nám na cestu domů….

Za slaďoučké pohoštění děkujeme mamince Houslíkové, mamince Rejdové a paní učitelce Lence.

Všem broučkům a jejich rodičům i prarodičům děkujeme za obrovskou účast a příjemně strávené podzimní odpoledne!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uspavani_broucku_MS_Jindrichov_2019/

Stromy jsou naši přátelé         20. 10.

Stromy jsou naši přátelé, máme je rádi a musíme je chránit!! Stromy dokonce slaví i svůj svátek, ten připadá na 20. října. Jako dáreček od nás stromy dostaly nového kamaráda – lípu, kterou jsme vysadili pod kopcem před naší mateřskou školou. A proč zrovna lípu? Protože je to náš český národní strom. Lípa se stala pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín symbolem ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lipa_2019_MS_Jindrichov/

Stromy slaví svátek            20. 10.

O stromech jsme si povídali v rámci 14 denního projektu Den stromů. Naučili jsme se rozlišovat jehličnaté a listnaté stromy, určovat názvy některých stromů, výtvarnou technikou – ťupáním alobalové kuličky jsme vyráběli stromy, pohráli jsme si s listím na zahradě… Procvičili jsme si matematickou pregramotnost při počítání kaštanů a jejich přiřazování k číslicím – na pomoc nám přišla paní ředitelka a zvládli jsme to na jedničku. Samozřejmě nechyběla návštěva lesa, kde jsme ze stromů čerpali energii, ve skupinkách jsme sbírali různé přírodniny, které nás zaujaly a odnesli si je s sebou do školky – ve školce jsme si vytvořili svůj vlastní mini lesík.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_MS_Jindrichov_2019/

Návštěva policejní stanice ve Městě Albrechticích           9. 10.

V rámci projektového dne mimo školu jsme se vydali na dalekou cestu – až do Města Albrechtic. Navštívili jsme zdejší policejní stanici. I když cestování několika autobusy bylo poněkud náročnější, cesta naštěstí rychle ubíhala a za chvilku jsme byli v cíli. Na policejní stanici nás všichni vřele přivítali a ukázali nám spoustu zajímavých věcí – třeba kamerový systém, na kterém jsme viděli i sami sebe, jak správně přecházíme silnici přes přechod pro chodce. Zaujaly nás i policejní trofeje, obrovský trezor, kde mají policisté uzamčené služební zbraně, měli jsme možnost nahlédnout do kanceláří policistů, ale největší zájem vzbudila cela předběžného zadržení – představte si, že do ní policisté zavřeli naši paní učitelku.  To se nám ale vůbec, vůbec nelíbilo. Rozkaz Joachimka zněl jasně: „Okamžitě pustit!“ Policistům tedy nezbývalo nic jiného, než celu odemknout a paní učitelku nám vrátit. Byl to pro nás neuvěřitelně silný zážitek…

Při zpáteční cestě jsme si nakoupili něco na posilněnou a vyrazili na nádraží.

Děkujeme všem policistům za vřelé přijetí, vyčerpávající informace a ochotu odpovídat na naše všetečné otázky. Děkujeme také za omalovánky, reflexní vestu a knihy Policejní pohádky.

Těšíme se zase někdy na shledanou!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_policejni_stanice_2019/

Noc s pohádkou                     4. 10.                                      

V pátek, krátce před 18. hodinou, se naši předškoláčci sešli v mateřské škole, aby tady společně trávili pohádkovou noc. A proč název Noc s pohádkou? Protože po celý večer děti provázely pohádkové postavičky, se kterými musely plnit různé úkoly. Nejprve si vyrobili pestrobarevné podzimní lucerničky, kterými si svítili při „malé“ stezce odvahy…  Poté určovaly názvy pohádkových postaviček – převážně těch večerníčkových, poznávaly názvy pohádek – pouze z poslechu znělky, přiřazovaly k sobě dvojice pohádkových postav, neunikly ani dějové posloupnosti v pohádce O červené Karkulce.

Na večeři jsme si pochutnali na křupavých bramboráčcích a sladkou tečku na závěr si pro nás přichystala Emmička se svou maminkou – slaďoučké muffinky. Děkujeme! Teď už jen vyčistit zoubky, šup do pyžamka a hajdy do postýlky… Hezky očka zavřeme, do rána spát budeme… Dobrou noc!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Noc_s_pohadkou_MS_Jindrichov_2019/

Podzim na zahrádce                     září – říjen

Mrkev, petržel, brambory, dýně, cukety, rajčátka, okurky, papriky, kedlubny, zelí, jablíčka, lilek a spousta dalších druhů zeleniny a ovoce přinesly děti do školky a všechny tak splnily domácí úkol na jedničku s hvězdičkou! A můžeme začít s experimentováním… Které ovoce a zelenina má sladkou chuť? A co je kyselé nebo pálivé? Poznáš se zavřenýma očima, jakou zeleninu jíš? Jak chutná jablíčko? Jak voní pomeranč? A co citrón? Které ovoce je nejlehčí a které je naopak nejtěžší? Kolik centimetrů měří cuketa? Polož jablíčko na židli a lilek za židli… Co roste na stromě a co na záhonku? Děti si vyzkoušely krájení ovoce a zeleniny a zjistily tak, že jablíčko je měkké a krájí se báječně, zato nakrájet mrkev je už větší oříšek… Ve třídě U sluníčka si děti vyrobily tiskátka z jablíček, technikou muchláž ozdobily krásné oranžové dýně, učily se pojmenovat různé druhy ovoce a zeleniny a zazpívaly si písničku o ježečkovi a jablíčkách v kompotu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_zahradka_MS_Jindrichov_9_2019/

Školka jako na dlani                     říjen

Milujeme procházky přírodou a obzvlášť tou podzimní… Stromy hýří pestrobarevnými listy a vítr si s nimi pohrává, šípkové keře se červenají, z trávy na nás vykukují sametové kloboučky hříbků… Kouzelný podzim!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_prochazka_MS_Jindrichov_10_2019/

Zářijové střípky všedních dnů….    

První měsíc nového školního roku už je definitivně za námi a my vám nabízíme malou ochutnávku všedních dnů strávených v mateřské škole…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stripky_vsednich_dnu_MS_Jindrichov_9_2019

Na návštěvě u Správy silnic                  25. 9.

V rámci projektového dne s tématem dopravní výchovy jsme se ve středu vydali na návštěvu SSMSK Jindřichov. Cestou jsme poznávali dopravní značky a prostředky, a tak nám cesta rychle ubíhala…. Zaměstnanci Správy silnic si pro nás připravili bohatý program se spoustou překvapení. Asi největším a zároveň nejstrašidelnějším překvapením pro nás byla vodní nádrž s krokodýlem. Naštěstí byl hodný a na nikom z nás si nesmlsnul :-), jen tak si plaval a nenápadně na nás vykukoval…

Měli jsme možnost zhlédnout spoustu zajímavých strojů, vyzkoušet si „řízení“ moderního stroje na sekání trávy, určovali jsme názvy dopravních značek, projeli slalom mezi kužely na koloběžkách. Velmi nás zaujala obrovská vrata na dálkové ovládání, která jsme si mohli sami vyzkoušet otevřít a zavřít, ale nejvíc nás bavilo stříkat hadicí, stříkali jsme s takovou vervou, že z paní učitelky, která nás fotografovala, se málem stal vodník :-). Na závěr exkurze nám pan Bednařík na stůl rozložil obrovskou mapu a my jsme měli za úkol do ní zaznačit místo, kde bydlíme. A povedlo se! Sladká odměna nás neminula.

Děkujeme panu Bednaříkovi a celému personálu SSMSK Jindřichov, že nám umožnili nahlédnout pod pokličku a prožít krásný den plný nových, zajímavých informací a především praktických ukázek. Děkujeme také za věcný dar v podobě šroubů a matic, které využijeme v polytechnické výchově.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/SSMK_Jindrichov_-_MS_Jindrichov_2019/

Emongo – návštěva z Konga        24. 9.

V úterý k nám do školky zavítala vzácná návštěva – až z Afriky. Přesněji řečeno – z Konga. Paul a Alfredo – praví nefalšovaní černoši. Někteří z nás se setkali s černochem úplně poprvé ve svém životě a někteří se i trošičku báli. Ale ke strachu nebyl vůbec žádný důvod. Zažili jsme spolu spoustu legrace, dozvěděli se zajímavé informace o životě v Africe, o zvířatech žijících v Africe. Například – věděli byste, které zvíře v Kongu je považováno za národní? My vám to povíme – je to okapi. Také jsme se naučili několik afrických slovíček, zatancovali si, zazpívali a zahráli na bubny. Každý z nás si s sebou domů na památku odnesl náramek z korálků a nezapomenutelné zážitky….

Džambo, Afriko!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Afrika_Ms_Jindrichov_2019/

Smíšek a Malované zpívánky         23. 9.

Ani tentokrát nás Smíšek nezklamal…Příjemně jsme se pobavili a zasmáli u Malovaných zpívánek.

SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY                   ZÁŘÍ

Kobylka je velký skokan,

umí skákat jako klokan.

Hop a skok a ani muk,

skáče holka, skáče kluk.

V letošním školním roce jsme se přihlásili do projektu pod názvem SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY, který je pořádán pod záštitou České obce sokolské. Po celý rok povedeme děti ke zdravému pohybu a sportovní všestrannosti. Cvičením nás bude provázet pětice zvířátek – kobylka Emilka, opička Hanička, ježeček Mareček, veveruška Věruška a beruška Danuška.

Nový školní rok už netrpělivě ťuká na vrátka…. 

Hračky jsou na svém místě, vše je uklizeno, umyto, navoněno… Ale něco tady ještě chybí!? Nebo přesněji řečeno – někdo. Ale kdo? No přece naše děti!!! 

Už se na vás moc těšíme 🙂

Děkujeme panu RNDr. Martinovi Tichému za sponzorský dar v podobě dýní, které zkrášlily naši podzimní výzdobu v MŠ.

Překvapení U duhy                září

Zatímco děti odpočívaly a užívaly si prázdninového volna, ve školce měli všichni napilno.. Naše “Duháčky” čeká v září krásné a barevné překvapení!!

ŠKOLNÍ ROK 2019 – 2020