Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Vysoká 2018-19

Letadlem, vlakem, autem nebo lodí?                                  26. června 2019

Jeďte si, čím chcete, a jak se vám to hodí …

Prázdniny jsou tady, čeká nás cestování třeba k babičce nebo k moři, a proto jsme se věnovali tématu kam, čím a hlavně, co musíme znát, abychom se chovali všude bezpečně.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravka_MS_Vysoka_2019/

Skvělý nápad                                                         18. června

Navštívit oboru Janovská dolina byl nápad, který jsme v úterý hned po ranní svačině zrealizovali. Náš sympatický průvodce byl připravený a džípem nás provezl celým areálem, který zahrnuje nádherné lesy a louky o rozloze mnoha stovek hektarů. Otevřely se před námi nádherné výhledy do janovského údolí s domečky a dominantou kostela. Pozorně jsme sledovali okolí a mezi stromy hledali pohyb zvěře, která se před námi skryla, ale zkušený Martin přesně věděl, která zákoutí rozlehlé obory s námi prozkoumat a tak jsme měli štěstí na stádo statných jelenů, kteří se svými mohutnými parohy v trávě prozradili, viděli jsme několik srnců a zajíců, kteří panáčkovali a naši přítomnost nebrali v úvahu. U jednoho z rybníků jsme pozorovali stádo nádherných koní i s hříbaty, jejichž zbarvení tolik okouzlilo naše holky, že si je přály mít doma. V závěru prohlídky jsme se seznámili s Artemis a Rikim, což jsou majestátní orli skalní a měli jsme možnost si je pohladit. K dravcům tady patřily poštolky, sokoli, …a náš průvodce se zároveň předvedl jako zkušený sokolník, který svou práci dělá s láskou.

Moc děkujeme Martinovi Maluchovi, který nám umožnil návštěvu obory a věnoval nám svůj čas, za krásné zážitky, vyčerpávající informace o chovu i lovu zvěře a za setkání s Artemis a ostatními dravci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Obora_Janovska_dolina_MS_Vysoka_2019/

Naše zahrada                                                                        20. června

Bylo ráno a byl čtvrtek, jaký krásný den,                        

ve školce zas řádil krtek, lezl z díry ven.

Kdo tě pustil do zahrady, zlostně jsem se ptal,

 obrátil se ke mně zády a ryl klidně dál …..

a jako by to bylo málo, housenky se nám pustily do úrody právě teď, když dorostly ředkvičky a hrášek. S těmi jsme si ale snadno poradili a co jsme si zaseli, to jsme si i snědli a pod zdravými dobrotami se nám na zahradě prohýbal stůl také, když měla Ninka narozeniny. Na zahradě teď trávíme většinu času a dopřáváme si od všeho trochu – trochu práce, trochu zábavy, trochu tvoření, trochu lenošení, trochu legrace ….a tak je to fajn.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_zahrade_MS_Vysoka_2019/

Nejenom za plotem.                         14. června

Na našich vycházkách máme možnost pozorovat život ve vesnici a blízkém okolí, který se tady vyznačuje zejména zemědělstvím a chovem dobytka. Na jaře jsme ve stádech ovcí viděli krásná mláďata a prohlédli si již rezavou zemědělskou techniku, která donedávna plnila při práci na poli svůj účel. Při exkurzi na místní farmě pana Friče to byl naopak zbrusu nový traktor, moderní stroje a zastihli jsme při práci zaměstnance, kteří nám dovolili na chvíli kolos „řídit“ a rozhlédnout se z výšky kabiny. Zdejší stádo krav má kolem 500 kusů a patří k němu i okatá třídenní telátka a statní plemenní býci. Vše během roku sledujeme přes plot, ale tady při pozorování z blízka to bylo mnohem zajímavější.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nejenom_za_plotem_MS_Vysoka_2019/

Dopoledne v sedle                                                     6. června

Další hezký den jsme strávili návštěvou Jindřichovského dvora, kde nás paní majitelka přivítala hned ráno a věnovala nám čas při ukázce čištění koňů v úvazišti, při prohlídce stájí s nádhernými hříbaty a hlavně – pomohla nám do sedla a vodila na trpělivé Didlině podle zájmu pořád dokola. Prohlédli jsme si i ostatní koně, dozvěděli se některé zajímavosti a odnesli si s sebou moc hezké zážitky. Náš malý výlet jsme ukončili pobytem v zámeckém parku. Tady na nás čápi z komína volali něco ptačí řečí a sledovali, co děláme. No… odpočinek i osvěžení po náročném dopoledni v sedle jsme už potřebovali.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopoledne_v_sedle_MS_Vysoka_2019/

Svátek dětí                                             30. května

jsme oslavili na zahradě i s našimi prťaty. O zábavu a legraci nebyla nouze, ukázali jsme, co v nás je a nebáli se ani těch složitějších úkolů a sportovních disciplín. Jen v závěru se nám nějak přestalo dařit, protože najít poklad, bylo docela obtížné. Kde jen může být, když jsme v každém koutě zahrady byli 3x. Nakonec se podařilo a za veselým dnem jsme přece jen udělali sladkou tečku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Detsky_den_MS_Vysoka_2019/#

Smíšek                                                                 27. května

tentokrát přivezl do Jindřichova Indiánskou pohádku se dvěma zábavnými představiteli indiánského kmene. Dobře jsme se bavili a společně s Malým bobrem si vyzkoušeli indiánský pozdrav i pokřik. Měli jsme čas i na pobyt na zahradě a vyzkoušeli si jindřichovské průlezky

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smisek_MS_Vysoka_2019/

NĚCO O PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN                          20. května                                 

Počasí nás zkouší a občas nepustí na zahradu, ale domluvenou návštěvu skleníku jsme kvůli  dešťovým kapkám neodkládali. Paní  Dozbabová patří mezi zkušené zahradnice a svým hospodářstvím a skleníkem nás ráda provedla. Dozvěděli jsme se, jak se o sazenice ve skleníku pečuje a které vysazuje nejčastěji a s sebou jsme si odnesli rajčata do naší malé zahrádky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zahrada_MS_Vysoka_2019/

SOKOLNÍCI                                                                            17. května

Dnešní dopoledne jsme strávili, pro nás, netradičním způsobem.  Dravce, které můžeme občas pozorovat v přírodě, anebo si je prohlížíme na obrázcích v knize, jsme dnes viděli úplně zblízka a mohli si na některé ptačí krasavce sáhnout a vnímat jejich hebké peří, oči jako korálky a ostrý zobák, který vzbuzuje respekt.   Byli jsme rádi, že jsme cestu do Jindřichova uskutečnili, protože podívaná stála opravdu zato.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sokolnici_MS_Vysoka_2019/

Sláva, nazdar výletu,                                                                       14. května

nezmokli jsme, už jsme tu…

 Je pravda, že letos nás sluníčko na cestě do Ostravy nedoprovázelo a před cílem se hezky rozpršelo, ale do světa techniky to bylo od autobusu jen kousek, tak nám déšť vlastně nevadil. Průvodkyně areálem nám poskytla zajímavé informace, plnili jsme úkoly, u kterých nechyběla legrace, a trochu jsme pracovali. A komu se jen tak podaří prozkoumat proslulou ponorku kapitána Nema? Všichni jsme se na chvíli ocitli 20 tisíc mil pod mořem a pozorovali život v moři z pohodlí hezky vybavené kajuty. A závěr? Batůžky, prostřete se! Bylo fajn, sláva, nazdar výletu, jedeme domů.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Ostravy_Ms_Vysoka_2019/#

Mámo, mamko, dám ti kousek nebe,                 10. května                         

vím, že mě máš ráda a já zase tebe.

Nebe neubude, na každého zbude,

ať se mají všichni dobře, támhle, tady, všude…

Pro maminky jsme vyrobili hezká přání a voňavá mýdla a společně oslavili jejich svátek na jarní besídce, kde si připomněly i svá dětská léta a zatančily si s námi známý taneček. Děkujeme rodičům za sladké překvapení, mlsání bylo za naši snahu určitě zasloužené.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek_Ms_Vysoka_2019/

DEN „ H „                                                                            25. dubna

jsme vlastně pojmenovali dnešní den D, na který jsme se moc těšili, a protože jindřichovští hasiči byli skvělí, to velké písmeno si od nás zaslouží. Poprvé jsme společně navštívili hasičskou zbrojnici, kde se nám věnovali členové SDH a přiblížili nám svoji práci i její význam pro nás všechny. Bylo se na co dívat, skoro jsme zapomněli zavřít pusu a se zájmem sledovali, co vše ke své práci potřebují a poslechli si historky ze skutečných zásahů. Moc touto cestou děkujeme za příjemné dopoledne a super jízdu, kterou nám umožnili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hasici_2019_Ms_Vysoka/#

Zelený čtvrtek                                                                  18. dubna

byl dalším dnem našeho společného setkání se školáky. Využili jsme školní prázdniny a pozvali své kamarády i s rodiči do školky už dopoledne. Všichni věděli, že je čeká práce na zahradě a s chutí se do ní pustili. Společně jsme upravili záhon, zaseli hrách, ředkvičku a zasadili 3 okrasné keře. Maminky se s námi pustily do úklidu hračkárny a my všichni pak do připravené hostiny a společných her. Tvoření nám trochu komplikoval větřík, který neustále bral naše papíry, ale byla to legrace a na další společný den se už těšíme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zeleny_ctvrtek_MS_Vysoka_2019/#

Velikonoční svátky                                                                     10. dubna

 se bez osení neobejdou, proto jsme si vše potřebné od A do Z na zahradě sami připravili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonoce_MS_Vysoka_2019/

Jaro už je tu,                                                          15. dubna

a je vidět na zahradách, všude kolem nás, a u nás ve školce samozřejmě taky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Vysoka_2019/#

Ukliďme svět, ukliďme Česko           9. dubna

Země si svůj svátek připomene hned po Velikonocích, ale kdo chce, může jí dát dárek kdykoliv, tak jako my. Přidali jsme se k ekologické akci a zapojili se do úklidu nejbližšího okolí. Vybrali jsme si cestu spojující Vysokou s Bartultovicemi, kam chodí lidé na procházky a tamější  FITPARK. Pytle na odpad byly brzy téměř plné a naším přáním je, aby byli všichni k přírodě ohleduplnější a mysleli na Zemi nejen v den jejího svátku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklid_Cesko_Ms_Vysoka_2019/

Kliď se, zimo, bylas dlouhá,           5. dubna

v nás už kvete jarní touha

  1. Tradiční vyhánění zimy se letos krásně vydařilo. Sluníčko šlo s námi celou cestu až k potoku do „sasankového lesa“ k hraničnímu kameni. Bylo tu opravdu moc hezky, a abychom si byli jisti, že Mořena skutečně odplave, trochu jsme jí pomohli, aby neuvízla na naší straně hranice, a na cestu pak s radostí zamávali. Nebudou se na nás v Polsku zlobit?
https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Morena_Ms_Vysoka_2019/#

Probudil se malý brouček na stráni,           15. března                                      probudil se ze zimního dřímání…

Minulý týden jsme se připravovali na oslavy MDŽ. Vyrobili jsme pro všechny voňavé dárky a zábavné odpoledne v Pitárné jsme zpestřili svým vystoupením. Cvrček hrál broučkům a beruškám k tanci na opravdové housle a bez mikrofonu jsme hezky hlasově zvládli přednes i písničky o jaru.  Potlesk a tašky plné dobrot, kterými nás paní starostka odměnila, byly zasloužené.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_MDZ_2019/

Bavil nás opět Smíšek                                                                 14. března

Po delší době jsme zavítali do jindřichovské školky, abychom se společně s dětmi, které už tady známe, zasmáli se Smíškem. Veselá slepičí pohádka stála opět za to a na další setkání s našimi herci se těšíme už teď.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2019/

Požární ochrana očima dětí              7. března

Do letošní výtvarné soutěže posíláme hasičům práci Jardy.  Tuto profesi má hodně v oblibě, přál by si jako hasič lidem v nebezpečí pomáhat a toto téma se mu podařilo hezky výtvarně zpracovat. Tak držíme palce, Jardo,  a uvidíme….

Zpátky do pohádky                                                             22. února

Pozvání do knihovny za pohádkou od nás tento týden přijali naši starší kamarádi ze školy, rodiče, a sešli jsme se tu také s pravidelnými návštěvníky. Paní učitelka Helenka nám vysvětlila spoustu věcí, které se týkají pravidel vypůjčování knih, společně jsme si vyprávěli o těch nejoblíbenějších a poslechli si příběh, který nám přečetla paní Janotová.  Dospělí návštěvníci, společně se školáky, dostali za úkol poznat pohádky podle našich obrázků a musíme říct, že to dobře zvládli a pro nás to znamená, že se nám kreslení daří. O knihách a zacházení s nimi jsme si zazpívali, vytvořili Knihu kamarádů, na níž se všichni podíleli svou kresbou, smlsli jsme si na připravených dobrotách a na konec jsme každému věnovali záložku do knihy, kterou jsme sami vyráběli. Vypadá to, že si společné odpoledne někdy zopakujeme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Knihy_Ms_Vysoka_2019/

Kdo tu skákal hop a hop?                                                               10. února

Sníh nám poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána…

To vás asi nenachytáme. Tady to nebyla ani vrána, ani havran z pohádky, ale naši kluci si kreslili a psali do sněhu a vydařilo se jim i stavění sněhuláků a tvoření obřích koulí. Zkrátka, prima hry na sněhu nás baví.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stopy_zviratek_Ms_Vysoka_2019/

Zaplakala knížka, vytrhli z ní list.

Co si jenom počnu, kdo mě bude číst?

Dobro nad zlem nevyhraje, nemám konec pro pohádku…

Pomozte mi, dobří lidé, dejte mě zas do pořádku.

Pohádky, těch je! Známe jich spoustu z televize, kde jeden kreslený příběh střídá druhý, ale ve školce teď společně objevujeme kouzlo těch nejkrásnějších klasických pohádek v knihách. Vyprávění, čtení, hraní rolí i výtvarné ztvárnění byly obsahem našich zimních dnů. Vyrobili jsme si knihu, víme, jak s ní zacházet, máme svou záložku a učíme se číst obrázkové příběhy. Teď se těšíme na další návštěvu knihovny, kam tentokrát za pohádkou pozveme i školáky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_Ms_Vysoka_2019/

Lednový sníh

Mrazivé dny střídá obleva, bílá nadílka často mizí před očima, a i když jsme se snažili vystihnout tu správnou chvíli ke stavění sněhuláka, dopadlo to tak, že jsme jen nakupili sypký sníh na hromadu nazvanou „sněhové strašidlo“. Že bychom sněhuláky opravdu jen kreslili?  Ale určitě si zimu ještě užijeme, protože jak říká pranostika: Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu. A viděli jste naši zahradu?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lednovy_snih_Ms_Vysoka_2019/

Poslední společné dny v tomto roce jsme si ve školce užívali ve sváteční náladě. Přispělo k tomu naše vánoční povídání, koledy, mlsání cukroví, seznamování se zvyky, které dodržujeme a taky předvánoční rozsvícení stromu v obci, kam si naše zpívání přijely poslechnout i všechny naše „školkové učitelky“. Velkou radost nám samozřejmě udělaly dárky pod stromečkem, ale možná ještě větší ta troška předvánočního sněhu. Stačila nám k tomu, abychom vytáhli boby a trochu se vyřádili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_MS_Vysoka_2018/

Posílám hvězdičku, splní mi přání

ať všichni na světě mají se rádi.

Ať jsou k sobě milí a daří se všem,

veselé vánoce přejeme vám všem!

Předvánoční, po jehličí voňavá nálada naplnila naši školku do všech koutů a ke sváteční atmosféře přispěla návštěva rodičů, které jsme pozvali na vánoční besídku. Přišli i s našimi staršími sourozenci a naše vystoupení se všem líbilo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_Ms_Vysoka_2018/

S čerty nejsou žerty

  1. prosince byla v každém z nás malá dušička. Při čertovském účtování se totiž mezi hříšníky, zapsanými v pekelné knize, nějakým nedopatřením objevila i naše jména. Nezbylo, než se s čerty dohodnout a slíbit, že na sebe budeme hodní a tak naštěstí nakonec odcházeli s prázdnou. S kamarády jsme si pak hráli a pomáhali jim strojit stromek. Ale i u nás se vše na vánoce už chystá. Určitě si umíte představit, jak jsme všichni netrpěliví a nemůžeme se dočkat …každým překvapením a mlsáním z adventního kalendáře jsme štědrému dni blíž a tak dny počítáme, tvoříme, zpíváme si, připravujeme vánoční vystoupení a ……čekáme a čekáme.
https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_Ms_Vysoka_2018/

Za pohádkou.                                                                                                21. listopadu

Ve středu jsme se vypravili za kamarády do Jindřichova na pohádku O pejskovi Gurášovi. Dobře jsme se bavili a spolu s herci se také zapojili do hry.  S našimi kamarády jsme si společně hráli, věnovali se našemu tématu o zimě a prohlédli jsme si přípravnou třídu v ZŠ.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2018/

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                          9. listopadu

Koník cválá po polích, veze, veze, bílý sníh,

my tu máme podzim ještě, padají jen kapky deště.

Martine, Martine, jenom vítr šumí, hučí, skučí v komíně…..

Kde nic, tu nic!

Víte, že Martin na bílém koni přivezl sníh přesně 11. 11. naposledy v roce 2007?

Známou legendu o dobrosrdečném vojákovi a podkovičkách, které se proměnily na makové rohlíčky, jsme si několikrát společně sehráli a pustili se do pečení. Písničkami a voňavými rohlíčky jsme pak přáli hezkou zimu lidem v obci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2018/

Malý výlet                                                                            1. listopadu

Tento týden nás tady moc není, protože kamarádi jsou nemocní, ale i tak jsme si dny spolu užili. Včera nás čekalo tak trochu strašidelné halloweenské tvoření a dnes pěkný výlet na výstavu preparovaných zvířat do Petrovic. Byli jsme překvapeni množstvím zajímavých exponátů a kluci obdivovali hlavně divoké prase a vlka. Cestou zpět jsme navštívili paní ředitelku ve škole a jindřichovský zámecký park. Tady se nám taky líbilo, tak obrovské stromy jsme viděli poprvé.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2018_Ms_Vysoka/

Pomáhat a chránit                                               24. října

Co si asi dnes mysleli lidé z okolí, když uviděli stát u naší školky policejní auto?

Naštěstí se tu ale nic zlého nepřihodilo a pro nás nevšední návštěvu jsme netrpělivě očekávali. Policisté nám ukázali svou výstroj, na vlastní oči jsme viděli zbraň a vyzkoušeli pouta, poslechli jsme si spoustu užitečných rad, které se týkají našeho bezpečí. To nejlepší bylo samozřejmě nakonec – měli jsme dovoleno prozkoumat policejní auto a vyzkoušet majáky. Za hezké dopoledne, omalovánky, pexesa a knihu děkujeme příslušníkům PČR z Města Albrechtic.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Beseda_s_PCR_Ms_Vysoka_2018/

Ze století do století stromy rostou a čas letí…      17. října

Na svých vycházkách do přírody se učíme vnímat její krásu i pestrost a každoroční svátek stromů je pro nás zároveň vhodnou příležitostí k jejich objevování v okolí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Vysoka_2018/

PODĚKOVÁNÍ

Letos měly včelky opravdu hodně práce a příroda se postarala i o bohatou úrodu na všech zahradách. Za zásobu medu, který nám vystačí na celou zimu, moc děkujeme tatínkovi naší Šárinky, a všem posíláme SLADKÝ pozdrav.

ŘÍJEN

Krásné podzimní dny trávíme společně na zahradě a jsme rádi, že se na nás sluníčko ještě směje. Máme tu spoustu práce – pomáháme při údržbě zahrady,rozlišujeme stromy  a porovnáváme jejich listy a plody, tvoříme z přírodnin. Hezké chvíle si tu neužíváme sami, podívejte se na naše pravidelné návštěvníky. Náš malý kamarád krtek, který nás provází všemi tématy o přírodě, se tu zabydlel natrvalo. Po každém víkendu napočítáme 20 nových kopečků a špačci dostali odvahu a z vedlejší louky taky přiletěli, abychom je mohli pozorovat zblízka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_rijen_2018/

ZÁŘÍ 2018

Volá jabloň sluníčko: „Vymaluj mi jablíčko!“

Omaluji ti je všecky, já mám barev plné necky.“

A jsme zase tady! S novým školním rokem začalo naše pravidelné setkávání a činnosti ve školce. Hezké počasí nás nechává trávit dny na zahradě a v přírodě a to je moc dobře. I když jsme malí, pomáháme při činnostech, které naše prostředí zkrášlují a práci se nevyhýbáme ani na zahradě. A co vy? Už máte vitamíny na zimu? Naše maminky nám pomohly sušit jablíčka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2018/

Den Země                     18. dubna

Ve středu 18. 4. jsme si nachystali tašky na tříděný odpad, lopatky, ochrannou rukavici a společně se vydali směrem k Bartultovicím. Celou cestu jsme sbírali a třídili odpadky, a že jich bylo dost. Tam nás už čekali občané Bartultovic, kteří sbírali odpadky z druhé strany. Společně jsme zasadili krásný stříbrný smrk, který se stane budoucím vánočním stromem ve vesnici. Jako odměna nás čekalo vyžití na průlezkách a cvičebním nářadí a pochutnali jsme si na opečených buřtech. Krásný den pokračoval návštěvou zvířecí farmy u Westernu, kde nás pohostili palačinkou s čokoládou a šlehačkou a osvěžující limonádou. Děkujeme všem, kteří s námi tento den prožili a zpříjemnili.

Myslím, že i my jsme se zasloužili o kousek krásné země kolem nás a prožili KRÁSNÝ DEN.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_MS_Vysoka_2018/

Jaro se sluníčku líbí,

může ho celý den hřát,

pivoňky motýlům slíbí,

teplo je tak akorát…

Vynesli jsme Mořenu a zimu s radostí vyhnali, protože i nám se jaro líbí a s nedočkavostí na něj čekáme. A konečně je tady. Přivítali jsme ho společně se seniory při setkání v Pitárné, které jsme zpestřili jarními písničkami a básničkami. Ve školce nechyběla pilná příprava na svátky jara. Seli jsme osení, vyráběly velikonoční přáníčka a ozdoby. Vyzkoušeli jsme si také zasít semínka petrželky a bazalky. Vyrostou nebo ne?

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Vysoka_2018/

Masopustní  dovádění                  únor 2018

Po celý měsíc únor jsme si povídali o tradici masopustu. Vyzdobili jsme si třídu veselými maskami, zápichy klaunů, vyrobili pestrobarevné čepičky a upekli voňavé masopustní koblížky, které nám všem moooc chutnaly. A protože nemyslíme jen na sebe, s dobrůtkami jsme šli potěšit i naše zvířecí kamarády do nedalekého lesíka. Snad jim bude chutnat…

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Unor_2018_MS_Vysoka/

Lednové tvoření                leden 2018

V lednu jsme se snažili přivolat zimu všemi možnými způsoby. Vyrobili jsme si sněhuláky, zamrzlá okna, povídali si o charakteristických znacích zimního počasí, zpívali písničky a učili se básničky o zimě. Závěr měsíce patřil pohádkám. Naším nejoblíbenějším hrdinou se stal Koblížek, nezapomněli jsme ani na příběh Červené Karkulky, který jsme si sami sestavili a vybarvili. Největší radost nám udělala vlastnoručně vyrobená čepice jedné z nejznámějších pohádkových postaviček, která nás denně zdraví z televizní obrazovky již přes 50 let…  Uhodnete, kdo tuto čepičku nosí?

Kouzelný čas adventní                       prosinec

Věneček na dveře, za oknem sníh,

děti se radují, všude zní smích……

Podobně to vypadalo i u nás ve školce. Na začátku prosince nás čekala cesta za Mikulášem do Jindřichova, potom jsme měli spoustu práce s výrobou přáníček pro rodiče, výzdobou naší školky a zdobením stromečku.  Svým zpěvem jsme potěšili všechny, kteří se přišli podívat na rozsvícení stromečku ve Vysoké. Nechybělo  ani slavnostní vánoční vystoupení pro rodiče, při kterém jsme si společně s nimi vyrobili krásné voňavé ozdůbky. A nakonec to nejdůležitější  – no přece Ježíšek s nadílkou!!!

Ježíšku, děkujeme….

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Vysoka_2017/

Cesta  za Mikulášem          6. prosince

Ve středu jsme se vydali za našimi kamarády do Jindřichova. Krátce po svačince nás navštívil Mikuláš s andělem i hrozitánským čertem. I když to zpočátku vypadalo, že pro strach ze sebe nevydáme ani hlásku, nakonec jsme si přece jen všichni s čertem zazpívali i zatancovali.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cesta_za_Mikulasem_2017/

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                               10. listopadu

 Na svatého Martina bývá dobrá peřina.

Tak tyto pranostiky se letos, na svátek svatého Martina, určitě vyplnily. Chladné počasí nás ovšem vůbec nezaskočilo. Společně jsme vyrazili na svatomartinské vinšování. Peřinu jsme sice s sebou neměli, zato jsme měli košík plný sladkých, vlastnoručně upečených rohlíčků.


http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vinsovani_Ms_Vysoka_2017/

Podzimní radovánky                září, říjen

Náš podzim se nesl ve znamení poznávání. Ochutnávali jsme zeleninu, ze které jsme si uvařili polívčičku, z ovoce jsme připravili chutný ovocný salát. Venku jsme pozorovali drobné živočichy, zbarvující se stromy (stromy jako malované). Děti také pomáhaly při hrabání listí na školní zahradě. Jablíčkování s rodiči jsme začali hned dopoledne, kdy jsme společnými silami upekli jablíčkovou buchtu, kterou jsme odpoledne při hraní s maminkami také ochutnali. Říjen jsme zakončili vytvořením Dýňáčka z dýně, kterou jsme si sami ve školce vypěstovali a teď nám bude zdobit příchod do Mš.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2017/#

Vše nachystáno, vyzdobeno a dětičky mohou přijít…

Těšíme se.