Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

Pokyny a informace před přijímacími zkouškami

Dobrý den,

kvapem se blíží přijímací zkoušky. Zasílám informace o nich a o následném postupu. Na konci zprávy také najdete testy z loňského roku včetně řešení, info o 2.kole přijímacích zkoušek, o algoritmu přijímání atd.

Prosím, dbejte taky těchto pokynů:
– vezměte si s sebou dostatek psacích potřeb a potřeby k rýsování NEPOUŽÍVEJTE GUMOVACÍ PERA, barva propisek může být pouze modrá nebo černá,
– nasnídejte se a napijte se, v době psaní testů jíst ani pít nemůžete, vezměte si svačinu a najezte se v přestávce mezi testy (mozek bez energie z jídla nebude fungovat),
– před testy si zajděte na WC, po opuštění třídy nemusíte být vpuštěni zpět!!!,
– dejte si hořkou čokoládu na povzbuzení,
– nechte doma nebo v batohu vypnuté telefony, pravděpodobně nebudete moci mít ani chytré hodinky s připojením na internet,
– batohy budete muset umístit někde vzadu ve třídě – podle pokynů školy – nechte si v kapse kapesník A HLAVNĚ NESPOLÉHEJTE NA TAHÁKY (mohou vás z testů vyloučit).

Postup po zkouškách:

Kdy jsou náhradní termíny testů

Žáci, kteří se z vážných, obvykle zdravotních důvodů nemohli dostavit na řádný termín zkoušky a do tří dnů se omluvili řediteli školy, na níž měli zkoušku vykonat, mohou využít náhradní termíny. Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu se u všech výše zmíněných oborů koná:

  • první termín v pondělí 29. dubna 2023,
  • druhý termín v úterý 30. dubna 2023.

Zdroj: Cermat, prihlaskynastredni.cz

Když se žák rozhodne, že na jeden z vypsaných termínů nenastoupí, a není to omluvitelný důvod s možností náhradního termínu, pouze přijde o jeden z pokusů. „Ze slušnosti by měl dát škole vědět, že nedorazí, ale není to povinnost. Pokud nedorazí, bude se mu počítat jen výsledek z jedné zkoušky,“ upřesňuje Jana Patáková.

Kdy budou známé výsledky

Jednotné zkoušky centrálně vyhodnocuje organizace Cermat. Výsledky budou zveřejněny 15. května 2024, a to prostřednictvím jednotlivých škol a také systému DiPSy.

Budou v nich už zohledněny i výsledky školních částí přijímacích zkoušek, které se s výjimkou těch talentových konají v termínech mezi 15. březnem a 23. dubnem 2024.

Body, vysvědčení a co dalšího rozhoduje o přijetí

Maximální možný počet bodů, kterého lze dosáhnout v každém z jednotných testů z matematiky nebo českého jazyka a literatury, je 50. Minimální bodová hranice pro přijetí není jednotně stanovená, školy si ji však mohou samy určit. Když je o školu velký zájem, o přijetí žáků obvykle rozhoduje pořadí podle bodového zisku.

Výsledky jednotných testů většinou nejsou jediným kritériem pro přijetí. Řada ústavů vypisuje i školní část přijímacích zkoušek a body žáci dostávají i za prospěch na vysvědčení, úspěšnou účast v soutěžích a olympiádách nebo za jazykové certifikáty. U gymnázií se sportovní přípravou je součástí přijímacího řízení také talentová zkouška konaná v lednu či únoru.

Algoritmus pro rozřazení žáků na školy

  • O finálním rozřazení úspěšných žáků na jednotlivé školy rozhoduje počítačový algoritmus centra Cermat.
  • Každá škola sestaví pořadí žáků dle výsledků ve zkouškách a vloží ho do systému, spolu s počtem volných míst. Pak se vyhodnotí priority uchazečů.
  • Nejprve dá systém na každé škole přednost žákům, jejichž výsledky jsou „nad čarou“ přijetí a zároveň ji měli v prioritách na prvním místě. Budou přijatí jen zde a ze seznamů dalších dvou škol je systém vyřadí. Tím se u těchto škol vytvoří volná místa pro následující žáky v pořadí – čára v seznamu se posune níže.
  • Pokud žák neuspěje na škole se svou prioritou 1, ale na té s prioritou 2, bude přijatý zde a vypadne ze seznamu školy s prioritou 3.
  • Na některých školách se tak mohou uvolnit i místa pro žáky, kteří si u nich určili vyšší prioritu, ale měli zde o něco horší výsledky v přijímacích zkouškách – na začátku procesu byli „pod čarou“ přijetí.
  • Algoritmus výsledky dál optimalizuje tak, aby každý žák s dobrými výsledky byl přijat na tu školu, kterou má ve svých prioritách co nejvýše, s ohledem na dosažené výsledky.

Jak funguje odvolání

Když se žák nedostane na seznam přijatých a škola ho informuje o nepřijetí, do tří pracovních dnů lze písemně podat odvolání. Školy na to často mívají na svých stránkách i vzor ke stažení. „Odvolání má smysl podávat, pokud máte pochybnosti o bodovém ohodnocení nebo chybě ve spisovém řízení. Rozhodně ne z důvodu nepřijetí z kapacitních důvodů, jak tomu bylo dosud,“ vysvětluje mluvčí Cermatu Jana Patáková.

Co je druhé kolo a kdy se koná

Když se střední škole po prvním kole zkoušek nepodaří naplnit kapacitu, může vyhlásit druhé kolo. Informace o tom vyvěšují jednotlivé školy, jejich kompletní seznam zveřejní Cermat v systému DiPSy, a to 20. května 2024.

Druhé kolo slouží jen pro uchazeče, které žádná škola v prvním kole nepřijala, vzdali se přijetí nebo se v prvním kole na žádnou školu nehlásili. Ti, kteří se v prvním kole nikam nehlásili, v tom druhém už nemohou podat přihlášku na maturitní obor.

Do druhého kola se uchazeči mohou hlásit v systému DiPSy, a to do 24. května 2024. Opět si mohou vybrat až tři obory a seřadí je podle priorit. Ve druhém kole se už znovu neskládá jednotná přijímací zkouška, školy přihlížejí k výsledkům testů z prvního kola. U nematuritních oborů si sestavují přijímací zkoušky vzdělávací ústavy samy.

Termíny, kdy se bude konat druhé kolo

  • Talentové a školní přijímací zkoušky ve druhém kole budou školy pořádat v termínech od 8. do 12. června 2024.
  • Výsledky zveřejní ředitelé škol 21. června 2024.

Zdroj: Cermat, prihlaskynastredni.cz

Mají-li některé školy volná místa i po druhém kole, mohou vypsat třetí či další kola přijímacích zkoušek. Ta už se neřídí ani nevyhodnocují centrálně. „Třetí kolo je plně v režii ředitelů škol,“ říká Jana Patáková.

Kterých oborů se jednotná zkouška netýká

Jednotnou přijímací zkoušku neskládají uchazeči na dvouleté obory profesního typu, zakončené závěrečnou zkouškou namísto maturity. Netýká se ani výučních oborů, zkráceného studia a také oborů z oblasti umění a užitého umění. Tyto školy mohou mít vlastní způsob přijímání nebo talentové zkoušky.

Znění ostrých testů a výsledky z přijímaček 2023

Společnost Cermat postupně zveřejnila zadání testů z češtiny a matematiky k jednotlivým termínům zkoušky a také výsledky – oficiální klíče správných řešení.

Mohou posloužit i k procvičení na zkoušky v dalších letech. Odkazy vedou na stránku společnosti Cermat, kde je k dispozici více dalších testů z minulých let.

Čtyřleté obory a nástavbová studia

Šestileté obory

Osmileté obory

PŘEJI VÁM HODNĚ ŠTĚSTÍ A PEVNÉ NERVY!!!

Grossová

Prezentace k novému příjímacímu řízení

Procvičuj si na přijímačky zdarma

Na tomto odkazu najdete stránku, ke si můžete připravovat na přijímací zkoušky z češtiny a matematiky zdarma. Stránku provozuje Cermat, který přijímací zkoušky připravuje. Můžete si i vyzkoušet,jak bude probíhat samotný test reálně – v reálném časovém limitu, kdy si nemůžete opravit chybu apod.

https://tau.cermat.cz/

Kde budu psát přijímačky??https://tau.cermat.cz/

Pokud se uzákoní digitalizace a 3 přihlášky, bude místo určovat CERMAT. Fungovat by to mělo takto:

👉🏻 bude to vždy na jedné ze 3 škol z přihlášky (nebo dvakrát na stejné)

👉🏻 budete to vědět nejpozději 14 dní před termínem z pozvánky

👉🏻 CERMAT chce určením místa rozptýlit zátěž na některých školách a zohlednit i vaše bydliště, abyste nemuseli daleko dojíždět

👉🏻školy poskytují jen střechu nad hlavou a na nic dalšího nemají vliv 😉

A k čemu je dobrý den otevřených dveří?

Zažijete prostředí školy takříkajíc na vlastní kůži, budete moci zjisti, jaký máte z budovy, z učeben, vybavení, ale také z lidí, kteří ke škole patří dojem a pocit.

Budete mít příležitost doptat se na vše, co vás zajímá, a co jste třeba předem nenašli na webu školy.

Získáte možnost setkat se se studenty, kteří zde již studují a těch se zeptat na jejich pocity a zkušenosti, zjistit, zda by si tuhle školu vybrali  znovu, kdyby měli  možnost (a proč ano, či proč ne).

Je dobré se zajímat i o to, jak si tato škola stojí ve srovnání s obdobnými školami v oblasti … a zde si doplňte oblast, která vás zajímá. Může to být úspěšnost studentů u státní maturity, počet absolventů přijatých na VŠ, četnost zahraničních výjezdů atd.

POKUD VÁHÁTE MEZI VÍCE ŠKOLAMI, PTEJTE SE HLAVNĚ NA TAKOVÉ VĚCI, KTERÉ BY VÁS PŘEMLOUVALY PRO JEDNU NEBO PRO DRUHOU.

A pšššt, jedna informace na závěr, která může některým z vás dát malou výhodu oproti ostatním. Vybírejte si školu podle oborů, které se zde vyučují a nejen podle jejího názvu. 

Na mnohých školách se totiž vyučuje více různých oborů. A protože se názvy všech těchto oborů pochopitelně do samotného názvu školy nevejdou, zůstanou tím pádem tak trochu „schované a utajené“.

Dejme tomu, že vás zajímá třeba chemie a chtěli byste se jí dál věnovat a studovat ji. Na první dobrou vás asi napadnou střední chemické školy nebo střední průmyslové chemické školy, možná byste ještě uvažovali o přírodovědném lyceu či gymnáziu.

Pokud ale nezůstanete jen u „chemie“ v názvu nebo v zaměření školy, ale podíváte se i na obory, objevíte i školy další. Například u oboru aplikovaná chemie můžete zvolit třeba Zdravotní školu, Střední odbornou školu technickou a zahradnickou, Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou a sklářskou a dalších sedm škol napříč republikou. Na všech najdete stejný obor, ale u některých škol byste ho nejspíš vůbec nečekali.

A protože to často nečekají ani ostatní, může se stát, že na konkrétní obor na takové škole je snazší se dostat, protože se sem hlásí menší počet zájemců a tím pádem může být příznivější poměr mezi počtem přihlášených a přijatých uchazečů. To už je jedna hezká výhoda.

Přibližný harmonogram termínů pro přijímací řízení ve šk. roce 2023/2024

NOVINKY V PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ

  • V tomto školním roce nás v přijímacím řízení čekají velké změny.
  • Žádná z novinek ještě není definitivní, ale dá se předpokládat, že všechny změny budou schváleny.
  • Mezi největší novinky patří:
    • přihlášky se budou podávat elektronicky (zůstanou i ty papírové)
    • žáci si budou moci zvolit 3 školy – jejich pořadí musí být seřazeny dle zájmu a je neměnné
    • odpadá systém zápisových lístků a odvolání
    • někteté školy mohou požadovat přijímací zkoušku z angličtiny
    • známky ze základní školy nebudou mít pravděpodobně největší bodový podíl v celkové sumě získané v přijímacím řízení
  • Bližší informace se dozvíte na společných třídních schůzkách a na setkání s rodiči v prosinci 2023

Školní rok 2022/2023

Na co si dávat u přijímaček pozor

Otázka jak se vyhnout zbytečným chybám u přijímaček a nepřijít o drahocenné body je dalším tématem, které vás zajímá. Proto věřím,  že si se zájmem přečtete následující článek o tom, na co si dát pozor.

Zásadní a ve všech případech platné pravidlo číslo je pečlivě a pozorně si přečíst zadání a to, jak zní otázka, tzn. na co a jakou formou odpovědět či jak zaznamenat výsledek.

Pozornost a soustředěnost je třeba nejen při řešení úlohy samé, ale také při odpovědi na ni. Pokud zadání říká, že je třeba uvést celý postup řešení příklady (týká se matematiky), pak nestačí zapsat jen výsledek, i když ho třeba víte.

Stejně tak je třeba se soustředit na to, zda v odpovědi máte například uvést větu která OBSAHUJE případně NEOBSAHUJE pravopisnou chybu.

Velmi důležité je také správně vyplnit odpovědi do zápisového archu, tzn. tak, jak je požadováno.

Vzhledem k tomu, že záznamové archy jsou skenovány a následně vyhodnocovány (u uzavřených úloh) počítačově, je opravdu zcela nutné označit odpověď na daný úkol jednoznačně a dle uvedeného vzoru, v opačném případě počítač vyhodnotí odpověď jako špatnou.

Abyste měli jasnou představu o čem konkrétně hovořím, pak se podívejte na názornou ukázku zde

Cermat testy – vyhodnocování záznamového archu – hodnocení zkouškových archů se konkrétně věnuje bod III. na konci stránky – zascrolujte dolů až k textu na bleděmodrém pozadí.

Osobně ale doporučuji projít si tuto stránku celou, protože informace jsou zde zpracované velmi jasně a přehledně.

Úspěch u přijímaček je částečně i o rutině – pravidelným opakováním se lze naučit, jak se některým chybám vyhnout.

K tomuto bodu asi není moc co víc napsat. Opakování je matka moudrosti a trénink pomáhá se chybám vyhnout. Doporučuji každý týden udělat minimálně jeden ucelený test z ČJ a jeden za matematiky ( v určeném časovém limitu ) a po vyhodnocení si zaznamenat, zda jsem někde udělal onu „zbytečnou“ chybu , například z nepozornosti. A příště si u tohoto typu úloh dát větší pozor.

Předpokládám, že řadu testů už jste vyzkoušeli a máte doma různé cvičebnice, či testy stažené z internetu. Pokud jste ještě nevyužili testy ze stránek CERMAT, pak doporučuji podívat se na nabídku jejich testů například zde https://procvicprijimacky.cermat.cz/

A znovu si dovolím doporučení, abyste nechali svého deváťáka alespoň jednou – ideálně spíš ale vícekrát – vyzkoušet si i přijímačky nanečisto, aby zjistil, jak se mu pracuje pod lehkým stresem a v jednoznačném časovém limitu, který není možné prodloužit č přerušit.

PĚT DOBRÝCH RAD 😊

1) POZORNĚ ČTU- většina chyb totiž pramení z nepozornosti. V otázce je např. Ve které variantě NENÍ pravopisná chyba, ale já čtu Ve které variantě JE pravopisná chyba. To mne může zmást.

2)  PROČTU SI VŠECHNY NABÍZENÉ ODPOVĚDI – i když se mi zdá, že např. odpověď a) je správná, projdu si přesto raději i zbývající možnosti. Třeba zjistím, že jsem se mýlil.

3)  U OTÁZEK ANO / NE VŽDY OPRAVDU PEČLIVĚ ZVAŽUJI, ZDA S TVRZENÍM SOUHLASÍM, NEŽ OZNAČÍM SPRÁVNOU ODPOVĚĎ – pokud se spletu, pak můžu odpověď opravit zabarvením pole a zakřížkováním jiné varianty. Opravy je ale dobré PEČLIVĚ promyslet, protože jednou zabarvené pole již nelze označit jako správnou odpověď!

4) PEČLIVĚ SI ZKONTROLUJI, ZDA JSEM VYŘEŠIL VŠECHNY ÚLOHY – může se stát, že při řešení nepostupuji od první úlohy k poslední, ale některé zprvu přeskakuji, pokud si s nimi nevím rady nebo chci raději dříve řešit jiné úlohy. V takovém případě se po vyřešení snadnějších úloh nezapomenu vrátit zpět a úlohy dořešit, případně v závěru znovu pozorně zkontrolovat, zda jsem omylem nějakou nevynechal.

5)  PEČLIVĚ SI ZKONTROLUJI, ZDA JSEM DO ZÁZNAMOVÉHO ARCHU ZAZNAMENAL A PŘEPSAL VŠECHNY SVÉ ODPOVĚDI.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V TESTU Z MATEMATIKY

Špatně přečtené zadání úlohy.

Nesprávný základní numerický výpočet (sčítání, odčítání, násobení, dělení).

Zlomky nejsou v základním tvaru.

Úlohy z konstrukční geometrie nejsou obtažené propiskou (včetně kružnic).

V úlohách z konstrukční geometrie není zřejmé použití kružítka tam, kde je to třeba.

Nejsou zaškrtnuté všechny uzavřené úlohy.

Výsledek je nečitelný.

Není uveden postup u úloh, kde je to vyžadováno.

Výsledek je v zadávacím listě, ale ne ve výsledkovém archu.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY V TESTU S ČESKÉHO JAZYKA

Špatná interpunkce, pravopis

Slovní zásoba a tvoření slov – neznalost významu známých českých přísloví, rčení, pořekadel, pranostik.

Větná skladba – základní a rozvíjející větné členy, typy souvětí.

Porozumění textu – nerozpoznání hlavní myšlenky textu.

Slohová výchova – špatné uspořádání textu podle textové návaznosti.

A samozřejmě je dobré NEZMATKOVAT.

Strategie k přijímacím zkouškám

ČAS Práce s časem je základním bodem strategie. Potřebuji vědět, zda celý test zpravidla v pohodě v časovém limitu stíhám nebo ne – pro letošek je to 60 min na češtinu a 70 min na matematiku.
Pokud jsem si už vyzkoušel přijímačkové testy z minulých let a neměl jsem s časovým limitem žádný problém, můžu v klidu postupovat od první úlohy po poslední.

Pokud se mi ale stává, že test nestíhám v časovém limitu vyplnit celý, zkusím jej hned na začátku prolistovat a vypsat si čísla úkolů, které jsou mi nejpříjemnější. Během několika minut tak získám přehled o úlohách, kde nejsnáze získám body. Tyto úlohy budu řešit jako první. Dále se věnuji úlohám, které mi sice zaberou delší čas na řešení, ale jsem si u nich jistý, jak na ně. Proto jim tento čas rád věnuji a získám velkou šanci na další body. Další na řadě by měly být úlohy, u kterých mám představu (nebo alespoň tuším), jak se řeší, ale vím, že mi zabírají extrémně hodně času a nebo že v nich často chybuji. I v těchto úlohách mám tím pádem určitou šanci na úspěch. Nakonec nezapomenu zodpovědět (třeba i náhodným tipem) úlohy, u kterých odpověď vůbec nevím.

DO SVÉ STRATEGIE MOHU ZAČLENIT TATO DOPORUČENÍ

1. Vždy si pečlivě přečtu úkol/otázku. Je nutné odpověď přesně na to, na co se zadání ptá. Ne víc, ale ne míň.
2. Pročtu si všechny nabízené odpovědi. Je možné, že i když se mi na první pohled zdá, že je odpověď zcela jasná, při čtení nabízených variant si uvědomím, že jsem se unáhlil.
3. Pokud si s úlohou nevím rady, přejdu k další, abych neplýtval časem. Někam stranou si ale poznamenám, že tuto úlohu jsem nezodpověděl (to proto, abych se k ní pak nezapomněl vrátit).
4. Přepisování výsledků do záznamového archu. Vyzkouším si u cvičných testů, zda mi víc vyhovuje přepisovat odpovědi do záznamového archu průběžně anebo až nakonec. Někomu vyhovuje průběžné přepisování, protože ho uklidňuje vědomí, že už zodpovězené úlohy v záznamovém archu má a nemusí se o ně starat. Někdo je zase raději, že si přepíše všechny odpovědi až na konci, protože tím minimalizuje riziko, že by na některou otázku odpověď přepsat zapomněl. Já rozhodně doporučuji přepisovat odpovědi průběžně, abyste na konci třeba nezazmatkovali a nebo přeci jen neohlídali časový limit na vyplnění záznamového archu. POZOR –  cokoli, co není v archu, jakoby nebylo, protože  odevzdáváte pouze a jenom záznamový arch!


5. Hlídám si čas. Průběžně kontroluji, kolik času zbývá do odevzdání testu. Určitě by mi měl zbýt čas na kontrolu odpovědí.
6. Nevzdávám se. Pokud se u uzavřených otázek setkám s úkolem, s nímž si nevím rady, zůstanu v klidu a nezačnu panikařit. Místo zmatkování zkusím postupně vylučovat možnosti, které v žádném případě nepřipadají v úvahu. Ze zbývajících si pak zkusím tipnout – třeba budu mít štěstí.
7. Pokud opravuji svoji odpověď, dobře se rozmyslím. Pokud se u křížkovacích odpovědí spletu, pak můžu odpověď opravit zabarvením pole a zakřížkováním jiné varianty. Opravy je ale dobré pečlivě promyslet, protože jednou zabarvené pole již nelze označit jako správnou odpověď!
8. Nerozptyluji se okolím. Soustředím se pouze na řešení testu. Nevšímám si, co dělají ostatní – u zkoušek jsem sám za sebe a jde mi jen o můj vlastní výsledek.
9. Vezmu si s sebou pro jistotu víc propisovacích tužek. Náhoda je blbec, jak se říká. Takže je lepší se jí vyhnout a pro pocit klidu a jistoty si s sebou vzít psacích pomůcek víc.

SHRNUTÍ 
To, že jdu k příjímačkám s jasnou představou, jaká je zrovna moje ozkoušená a nejlíp fungující strategie, má dvě velké výhody. Tou první je fakt, že díky této ozkoušené strategii bych měl opravdu využít na maximum čas, který na úlohy mám a zodpovědět tak správně co možná nejvíc z testových úloh. Tou druhou výhodou je to, že mám-li svoji strategii, tak jsem si jistější – vím co mám dělat, na co si dát pozor – a tím pádem jsem i klidnější. Určitě je nutné si před přijímačkami vyzkoušet několik cvičných testů (v daném časovém limitu bez přestávek) a na základě výsledků z jejich řešení si sestavit svoji vlastní strategii, která mi nejvíc vyhovuje. Pravidla si klidně mohu sepsat někam na papír, abych tak měl vodítko, až budu procvičovat další testy (tím myslím mít toto vodítko při ruce doma – NE U ZKOUŠEK!)
Tipy pro strategii, které jsem zde popsala, jsou inspirací a přehledem (ale určitě ne jediným a všeobsahujícím ) a možností toho, jak k řešení testů přistupovat. Každý deváťák je „originál“, někomu vyhovuje víc to, někomu ono. Takže je potřeba, aby si každý našel strategii, která je vhodná právě pro něj. Strategii, která zrovna jemu nejvíc sedne a vyhovuje. A také je důležité, aby si tuhle její VHODNOST NA NĚKOLIKA CVIČNÝCH TESTECH OZKOUŠEL – případně ještě nějak upravil.

Prezentace ze schůzky s rodiči žáků 9. ročníku o přijímacím řízení:

Chcete vědět, kolik žáků školy nabíraly v loňském roce a kolik míst obsadí letos? Podivejte se na tento odkaz a hledejte školy podle vašeho zájmu.
https://www.idnes.cz/stredni_skoly?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=devitka_v_poho_rijen_2022&utm_term=2022-11-06

Co dělat, když deváťák neví, jakou školu si má vybrat – přečtěte si soubor v odkazu

Důležité termíny:

Důležité odkazy:

Cvičné testy a zadání z minulých let https://prijimacky.cermat.cz/menu/testova-zadani-k-procvicovani

Přehledy středních škol, v nichž lze vyhledávat dle kritérií https://www.infoabsolvent.cz/ a https://www.stredniskoly.cz/

Příprava na jednotné přijímačky / přijímačky nanečisto  To dáš! https://www.to-das.cz/

Celkové info MŠMT k přijímacímu řízení na SŠ a konzervatoře  https://www.msmt.cz/file/58256/

Školní rok 2021/2022

Kdy se dozvíte výsledky přijímaček?

CERMAT zpřístupní ředitelům škol hodnocení uchazečů v jednotné přijímací zkoušce 28. dubna 2022.

Ředitelé škol pak ukončí hodnocení přijímacího řízení a zveřejní seznam přijatých uchazečů nejpozději do 2 pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení uchazečů Centrem.

Přijímačkové jednohubky

…jsou krátká videa, která se vám pokusí vysvětlit základní problémy z matematiky a českého jazyka, se kterými se můžete setkat u přijímaček.

Najdete je zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLvTQ798l781-gUzaeAI1gAQGyanFZhg-3

4 NEJVĚTŠÍ CHYTÁKY U PŘIJÍMAČEK Z MATEMATIKY:

https://www.to-das.cz/nejvetsi-chytaky-z-matiky/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=kam_po_devitce_newsletter_c_7&utm_term=2022-01-09

Prezentace ze schůzky o přijímacím řízení

Krajská stipendia

https://www.msk.cz/cs/temata/skolstvi/krajska-stipendia-1467/

Přihláška na SŠ platná pro šk. rok 2021/2022

Přihláška editovatelná v xls – Excel

Vysvětlivky k vyplňování přihlášek

Informace pro přijímání na SŠ

Trénujte na přijímačky

Trénujte na přijímačky – vyzkoušejte si testy zde https://procvicprijimacky.cermat.cz/ či zde https://prijimacky.cermat.cz/menu/testova-zadani-k-procvicovani.

Pro konkrétní představu o obsahu testů doporučuji hezký a jasný přehled zde https://www.to-das.cz/cermat-testy/ (když „odscrolujete“ ze žluté přes růžovou dolů na bílé pozadí) a nebo jedno z jejich skvělých videí s rozborem reálného CERMAT testu (ČJ) z posledních přijímaček Rozbor ČJ – reálný test CERMAT z května 2021

Přesnou specifikaci CERMAT testů z matematiky najdete zde Matematika a specifikaci testů z českého jazyka a literatury zde Český jazyk a literatura.

Hodnocení jednotné přijímací zkoušky se na celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení podílí nejméně 60 %; v případě přijímacího řízení do oboru Gymnázium se sportovní přípravou nejméně 40 %. Škola do výsledku přijímacího řízení zohledňuje vždy pouze lepší výsledek testu z příslušného předmětu.

Centrum zpřístupní řediteli školy hodnocení uchazečů v jednotné přijímací zkoušce nejpozději 28. dubna 2022. Ředitel školy ukončí hodnocení přijímacího řízení a zveřejní seznam přijatých uchazečů nejpozději do 2 pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení uchazečů Centrem.

Ebook Průvodce devítkou

Prostudujte si prosím tento ebook, který vás provede devátou třídou z hlediska výběru budoucího povolání, volby školy a přiblíží vám všechno, co se týká přijímacího řízení.

Pruvodce devitkou 2021-2022

Webové stránky k volbě povolání:

http://www.gwo.cz/

http://www.infoabsolvent.cz/

http://www.povolaniprozivot.cz/

http://www.budoucnostprofesi.cz/

http://www.istp.cz/

http://www.atlasskolstvi.cz/

http://www.atlasskolstvi.cz/cesta

http://www.msmt.cz/

http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/skoly.html – informace k přijímacímu řízení, volná místa na SŠ po 1. kole přijímacího řízení,…

http://portal.mpsv.cz – portál MPSV – informace, formuláře, statistiky nezaměstnanosti, volná místa hlášená úřadům práce,…

http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/skoly  – vyhledávání škol a oborů

http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/msk/ips   – informace z IPS Moravskoslezského kraje

 

 

 

 

 

 

Školní rok 2020/2021

Jak na přijímačky

Přihlášky už mají všichni deváťáci odeslané, v pondělí dostanou zápisové lístky a pak už nastane období očekávání přijímacích zkoušek a výledků přijímacího řízení.
Ti, co se hlásí na učňovské obory, musí sledovat webové stránky jednotlivých škol, kde bude uveřejněn soupis přijatých žáků pod speciálními kódy. Tamtéž určitě naleznete informace o odesílání zápisových lístků.

Ti, které čekají přijímačky, by se měli určitě podívat, zda na jejich škole vůbec proběhnou, protože v letošním školním roce je školám umožněno jednotnou zkoušku zrušit nebo konat jen školní přijímací zkoušku. Letos je také navýšen časový limit pro jednotné přijímací zkoušky:  je to 70 min na češtinu a 85 min na matematiku.

Níže najdete několik rad a strategií, jak se na zkoušky připravit a jak u nich uspět.

Pokud jsem si už vyzkoušel přijímačkové testy z minulých let a neměl jsem s časovým limitem žádný problém, můžu v klidu postupovat od první úlohy po poslední.

Pokud se mi stává, že test nestíhám v časovém limitu vyplnit celý, zkusím jej hned na začátku prolistovat a vypsat si čísla úkolů, které jsou mi nejpříjemnější. Během několika minut tak získám přehled o úlohách, kde nejsnáze získám body. Tyto úlohy budu řešit jako první.

Dále se věnuji úlohám, které mi sice zaberou delší čas na řešení, ale jsem si u nich jistý, jak na ně. Proto jim tento čas rád věnuji a získám velkou šanci na další body.

Dále se pak věnuji úlohám, u kterých mám představu (nebo alespoň tuším), jak se řeší, ale vím, že mi zabírají extrémně hodně času nebo že v nich často chybuji. I v těchto úlohách mám tím pádem určitou šanci na úspěch.

STRATEGIE

Mám-li obtíže zvládat testy v časovém limitu (letos 70 min ČJ, 80 min matematika), pak neřeším úlohy v pořadí od první do poslední, ale začnu těmi, u kterých jsem si řešením jistý a vím, že je zvládnu dobře.

Poté řeším úlohy, u kterých tuším postup či odpověď.

Nakonec zodpovím (třeba i náhodným tipem) úlohy, u kterých odpověď vůbec nevím.

DO SVÉ STRATEGIE MOHU ZAČLENIT TATO DOPORUČENÍ

1. Vždy si pečlivě přečtu úkol/otázku.

Je nutné odpověď přesně na to, na co se zadání ptá. Ne víc, ale ne méně.

2. Pročtu si všechny nabízené odpovědi.

Je možné, že i když se mi na první pohled zdá, že je odpověď zcela jasná, při čtení nabízených variant si uvědomím, že jsem se unáhlil.

3. Pokud si s úlohou nevím rady, přejdu k další, abych neplýtval časem.

Někam stranou si ale poznamenám, že tuto úlohu jsem nezodpověděl (to proto, abych se k ní pak nezapomněl vrátit).

4. Přepisování výsledků do záznamového archu

Vyzkouším si u cvičných testů, zda mi víc vyhovuje přepisovat odpovědi do záznamového archu průběžně anebo až nakonec. Někomu vyhovuje průběžné přepisování, protože ho uklidňuje vědomí, že už zodpovězené úlohy v záznamovém archu má a nemusí se o ně starat. Někdo je zase raději, že si přepíše všechny odpovědi až na konci, protože tím minimalizuje riziko, že by na některou otázku odpověď přepsat zapomněl.

5. Hlídám si čas.

Průběžně kontroluji, kolik času zbývá do odevzdání testu. Určitě by mi měl zbýt čas na kontrolu odpovědí.

6. Nevzdávám se.

Pokud se u uzavřených otázek setkám s úkolem, s nímž si nevím rady, tak nezačnu panikařit. Místo toho zkusím postupně vylučovat možnosti, které v žádném případě nepřipadají v úvahu. Ze zbývajících si pak zkusím tipnout – třeba budu mít štěstí.

7. Pokud opravuji svoji odpověď, dobře se rozmyslím

Pokud se u křížkovacích odpovědí spletu, pak můžu odpověď opravit zabarvením pole a zakřížkováním jiné varianty. Opravy je ale dobré pečlivě promyslet, protože jednou zabarvené pole již nelze označit jako správnou odpověď!

8. Nerozptyluji se okolím.

Soustředím se pouze na řešení testu. Nevšímám si, co dělají ostatní – u zkoušek jsem sám za sebe a jde mi jen o můj vlastní výsledek.

9. Vezmu si s sebou pro jistotu víc propisovacích tužek.

Náhoda je blbec, jak se říká. Takže je lepší se jí vyhnout a pro pocit klidu a jistoty si s sebou vzít psacích pomůcek víc.

Zde se můžete podívat na zadání a řešení ilustračního testu z matematiky pro rok 2021  (bez výkladu, pouze řešení) 

https://www.statniprijimacky.cz/reseni-test-ilustracni-matematika-2021

 

Pokud byste si s některým úlohami z tohoto ilusračního testu nevěděli rady a chtěli znát postupy i s vysvětlením, pak se můžete podívat na videa, která připravuje  a na YouTube zveřejňuje Tomáš Chadaba 

Úvodní dvě videa se základními informacemi najdete na odkazech níže – a další (s řešením jednotlivých úloh) už si pak snadno dohledáte na jeho YouTube kanálu.

Přijímací zkoušky na SŠ 2021 – úvod 

www.youtube.com/watch?v=WttMY3xuAU8&feature=youtu.be

 

Přijímací zkoušky na SŠ 2021 příprava, základní informace

www.youtube.com/watch?v=z3xgHRDaDUo&t=31s

 

K procvičování úloh z čestiny můžete využít například tento odkaz  https://www.pravopisne.cz/cate…

 

Zde se můžete podívat na zadání a řešení ilustračního testu z matematiky pro rok 2021  (bez výkladu, pouze řešení) 

https://www.statniprijimacky.cz/reseni-test-ilustracni-matematika-2021

 

Pokud byste si s některým úlohami z tohoto ilusračního testu nevěděli rady a chtěli znát postupy i s vysvětlením, pak se můžete podívat na videa, která připravuje  a na YouTube zveřejňuje Tomáš Chadaba 

Úvodní dvě videa se základními informacemi najdete na odkazech níže – a další (s řešením jednotlivých úloh) už si pak snadno dohledáte na jeho YouTube kanálu.

Přijímací zkoušky na SŠ 2021 – úvod 

www.youtube.com/watch?v=WttMY3xuAU8&feature=youtu.be

 

Přijímací zkoušky na SŠ 2021 příprava, základní informace

www.youtube.com/watch?v=z3xgHRDaDUo&t=31s

 

K procvičování úloh z čestiny můžete využít například tento odkaz  https://www.pravopisne.cz/cate…

 

Zde se můžete podívat na zadání a řešení ilustračního testu z matematiky pro rok 2021  (bez výkladu, pouze řešení) 

https://www.statniprijimacky.cz/reseni-test-ilustracni-matematika-2021

 

Pokud byste si s některým úlohami z tohoto ilusračního testu nevěděli rady a chtěli znát postupy i s vysvětlením, pak se můžete podívat na videa, která připravuje  a na YouTube zveřejňuje Tomáš Chadaba 

Úvodní dvě videa se základními informacemi najdete na odkazech níže – a další (s řešením jednotlivých úloh) už si pak snadno dohledáte na jeho YouTube kanálu.

Přijímací zkoušky na SŠ 2021 – úvod 

www.youtube.com/watch?v=WttMY3xuAU8&feature=youtu.be

 

Přijímací zkoušky na SŠ 2021 příprava, základní informace

www.youtube.com/watch?v=z3xgHRDaDUo&t=31s

 

K procvičování úloh z čestiny můžete využít například tento odkaz  https://www.pravopisne.cz/cate…

 

 

Přípravný kurz z matematiky – přijímací zkoušky
https://sos-dcr.cz/uchazec/pripravne-kurzy/?fbclid=IwAR36b4lFZDmOFtzR7_L8nXKQxyekOGXK3MwOOEoqofwEoEZXRsXAEPD9gTk

Vyzkoušejte si přijímačky nanečisto!!!
https://www.scio.cz/prijimaci-zkousky-na-ss/prijimacky-nanecisto/index.asp?fbclid=IwAR2HcpPnRgM3xlFHjCoyp9SF3XntPozpxqBlMiQspc4wltS-IqzKSSsKsSg

Na středních školách zřizovaných Moravskoslezským krajem se budou i letos konat jednotné přijímací zkoušky – kraj to školám doporučil. Více v odkazu níže:

https://bruntalsky.denik.cz/z-regionu/prijimacky-na-krajske-stredni-skoly-budou-i-letos-jednotne-20210125.html?fbclid=IwAR1TzL0rn50zRwjO3TsvEKkxIBoGXHvkfdlZtMcXljJ75lnoErM8E1Y0ETE

Příprava na přijímací zkoušky na SŠ z matematiky online

Zde najdete prezentaci o požadavcích na přijímací řízení na střední školy:
Schůzka s rodiči žáků 9 přijímačky

POZOR – JEDNA DŮLEŽITÁ ZMĚNA !!!

Na přihlášku na SŠ se v letošním roce nebudou psát z námky ze 2. pololetí 8. ročníku, který probíhal distanční formou. Na vysvědčení se tak budou psát známky za poslední 2 vysvědčení, ve kterých žák splnil nebo plní základní povinnou docházku, ale hodnocení za 2. pololetí šk. roku 2019 – 2020 nesmí být uvedeno. Budou se tedy uvádět známky za 1. pololetí 8. ročníku a 1. pololetí 9. ročníku.

Upřesnění
informace, že v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii koronaviru SARS CoV-2, nelze v rámci kritérií přijímacího řízení ve školním roce 2020/2021 hodnotit hodnocení na vysvědčení za druhé pololetí školního roku 2019/2020.” 

Tyto známky budou přesto součástí přihlášky (je třeba je do ní vyplnit), pouze k nim střední škola nebude při přijímacím řízení přihlížet.

Zde najdete 6 důležitých bodů, jak se připravovat na přijímací zkoušky:
https://www.atlasskolstvi.cz/a4468-jak-se-pripravit-k-prijimacim-zkouskam

Přihlášky se budou odevzdávat do 1. března 2021:

  • za odevzdání přihlášky zodpovídají zákonní zástupci žáka
  • předvyplněnou přihlášku s vypsanými a potvrzenými známkami obrdržíte ve škole, pak již jen doplníte školy, osobní údaje a odešlete

Jednotná přijímací zkouška, jež se koná formou písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikaceve dvou termínech, je stanovena v řádném termínuna dny:
Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia:
        1.termín: pondělí12. dubna 2021
        2.termín: úterý13. dubna 2021
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:
         1.termín: středa14. dubna 2021
         2.termín: čtvrtek15. dubna 2021

Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu je stanovena pro všechny uvedené oboryvzdělání na dny:
         1.termín: středa12. května 2021
         2.termín: čtvrtek13. května 2021

Jednotná přijímací zkouška se nekoná při přijímacím řízení do oborů vzdělání se závěrečnou zkouškou, do oborů vzdělání svýučním listem, do oborů zkráceného studia a do oborů vzdělání středních škol skupiny 82 Umění a užité umění. Možnost konání školní přijímací zkoušky tím není dotčena, kromě oborů vzdělání v konzervatoři.

Do oborů středního vzdělání s talentovou zkouškou se talentová zkouška koná v pracovních dnech od 2. ledna do 15. ledna 2021 podle § 62 odst. 3 školského zákona,
do oborů vzdělání na konzervatoři se talentová zkouška koná v pracovních dnech od 15. ledna do 31.ledna 2021 podle § 88 odst. 2 školského zákona.

V případě oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou se talentová zkouška koná v pracovních dnech od 2. ledna do 15. února 2021, tento obor však koná i jednotnou přijímací zkoušku v termínech uvedených výše.

Výsledky přijímacího řízení musí Cermat oznámit nejpozději 28. dubna, školy je musí vyvěsit nejpozději 30. dubna 2021.

Školní rok 2019/2020

12. 5. 2020

Další info k příjímacímu řízení

  • náhradní termín přijímaček v případě nemoci nebo jiného vážného důvodu 23. 6. 2020
  • přijímačky se konají na škole, kterou má žák uvedenou v přihlášce jako první
  • nejpozději 5 dnů před zkouškou vám příjde pozvánka
  • výsledky zkoušek oznámí Cermat do 7 dnů oběma školám
  • škola má jen 1 den na to, aby oznámila výsledky na svém webu a v tištěné podobě v budově školy
  • do 5 pracovních dnů musíte odevzdat zápisový lístek na zvolenou školu, na kterou vás přijali
  • odvolání je zrušeno
  • pokud má ředitel volná místa, pak vás novým rozhodnutím může přijmout – určitě počty volných míst zveřejní na webu

7. 5. 2020
Nové informace k přijímacím zkouškám

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se budou konat 8. června 2020 (na víceletá gymnázia 9. června 2020).

Koná se jen jedna zkouška z českého jazyka a matematiky. Zkouška z českého jazyka bude prodloužena o 10 minut (tedy na 70 minut). Písemný test z matematiky bude prodloužen o 15 minut (tedy na 85 minut).

MŠMT připravilo podpůrné materiály, kde se žáci mohou seznámit s podobou testovacího archu včetně časomíry. K dispozici jsou také aplikace k procvičování testů z minulých let.

Testy nanečisto najdou žáci pod odkazem níže POZOR – JDE JEN NA POČÍTAČI:
https://procvicprijimacky.cermat.cz/

Procvičování přijímacích testů NA MOBILU nebo tabletu – podrobnosti najdete zde:
https://www.csicr.cz/cz/Aktuality/InspIS-SETmobile-Priprava-na-prijimaci-zkousky-pre
Stáhněte si aplikaci zdarma InspIS SETmobile

Vše o přijímačkách zde:
https://prijimacky.cermat.cz/menu/jednotna-prijimaci-zkouska/prijimacky-bez-obav

Testová zadání k procvičování:
https://prijimacky.cermat.cz/menu/testova-zadani-k-procvicovani/testova-zadani-v-pdf

Termín přijímacích zkoušek

Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později – 9. června. Jednotná přijímací zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy.

Další informace o přijímacím řízení v nouzovém stavu  – 7. 4. 2020

  • Obsah zkoušek:
    • obsah přijímacích zkoušek zůstává stejný:
    • písemný test z českého jazyka a literatury – 60 minut
    • písemný test z matematiky – 70 minut
  • Termíny přijímaček:
    • nejdříve 14 dní po znovuotevření škol
    • je možný jen jediný termín přijímacích zkoušek – děti budou dělat přijímačky na škole, kterou napsali do přihlášky jako první
    • všichni dostanou pozvánku
    • výsledek využijí obě zvolené školy
  • Jak probíhají testy?
    • v lavici se sedí po jednom
    • žáci dostanou testové sešity a archy pro záznam odpovědí
    • žák provede kontrolu, jestli je na jeho archu jeho jméno a evidenční číslo
    • učitelé přečtou pravidla pro konání přijímací zkoušky
    • v průběhu zkoušky nesmí žák opustit třídu
    • po uplynutí časového limitu dozorující učitelé vyberou záznamové archy
    • následuje přestávka před testem z druhého předmětu
  • Co rozhodne o přijetí:
    • maximální počet dosažených bodů je 50 pro oba předměty
    • minimální počet bodů pro přijetí není stanovený
    • každá škola má svá další kritéria, která bývají zveřejněna na stránkách škol
    • výsledky opravených testů se posílá na obě zvolené školy
    • škola musí nejpozději 8 dní po konání zkoušek zveřejnit na webových stránkách seznam přijatých pod evidenčními čísly
    • dopis dostanou jen žáci NEPŘIJATÍ!!!
  • Zápisový lístek:
    • musí se odevzdat do 5 PRACOVNÍCH dnů po zveřejnění přijatých žáků (zkráceno z 10 dnů)
    • ODEVZDÁVÁ SE NA ŠKOLU, KTEROU SI ŽÁK VYBRAL PRO STUDIUM a kde ho řijali
    • změnu zvolené školy nelze  provést
  • Odvolání:
    • letos je možnost odvolání zrušena
    • místo toho se zavádí NOVÉ ROZHODNUTÍ
    • ředitel školy může hned přijmout uchazeče na uvolněná místa, a to po datu pro odevzdání zápisových lístků
    • ředitel školy by měl na webové stránky školy vyvěsit informaci o počtu volných míst
    • když vás přijme, dá vám NOVÉ ROZHODNUTÍ a na jeho základě vám na předchozí škole vrátí zápisový lístek (ten se vyplní v části 2 a odevzdá na 2. škole)
  • Zápisový lístek na učňovské obory bez přijímaček
    • tyto lze odevzdávat v termínu stejném jako pro školy s přijímačkami
    • VÝPOČET TOHOTO TERMÍNU: termín přijímaček + 8 kalendářních dní na zveřejnění výsledků + 5 pracovních dnů na odevzdání zápisových lístků – NEJPOZDĚJŠÍ DATUM ODEVZDÁNÍ ZÁPISOVÉHO LÍSTKU
    • POKUD VÁM ŠKOLA BEZ PŘIJÍMAČEK NAPSALA, ŽE UŽ TEĎ MŮŽETE ODEVZDÁVAT ZÁPISOVÉ LÍSTKY, ROZHODNĚ VYČKEJTE, AŽ  VÁM TENTO POKYN DÁ I DRUHÁ ŠKOLA a pak odevzdejte na tu vybranou

Novinky – 23. 3. 2020:

  1. Přijímací zkoušky proběhnou až po opětovném otevření škol, a to nejdříve 14 dní po dni otevření.
  2. Bohužel proběhne jen jedno kolo přijímacích zkoušek (možné bylo původně psát přijímačky ve dvou termínech a počítal se lepší výsledek). K dispozici budou jen náhradní termíny, které platí pro žáky, kteří se z vážných zdravotních či jiných důvodů nebudou moci přijímacích zkoušek zúčastnit (toto musí být doloženo lékařskou zprávou či jiným relevantním dokladem).
  3. Testy zůstávají na stejné úrovni, ale budou je pravděpodobně vyhodnocovat školy samotné (ne CERMAT).
  4. Rozhodně se stále na přijímací zkoušky připravujte, máte na to prakticky více času než původně.

Zápisový lístek – vyplňuje se, až vás přijmou na školu!!!!!!

K čemu slouží zápisový lístek:

  • Zápisový lístek slouží k potvrzení úmyslu uchazeče stát se žákem příslušného oboru vzdělání na dané střední škole.

Každý uchazeč o vzdělání ve střední škole obdrží jeden zápisový lístek (ve škole do 15. 3. 2020)

Svůj úmysl vzdělávat se v dané střední škole potvrdí uchazeč nebo zákonný zástupce odevzdáním ZL řediteli školy nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení – zveřejnění rozhodnutí.

Zápisový lístek lze uplatnit jen jednou, nelze ho vzít zpět.

To neplatí v případě  kdy:

  • Uchazeč chce uplatnit zápisový lístek v rámci přijímacího řízení, kde byl přijat na základě odvolání.
  • Uchazeč již uplatnil ZL na některý z oborů s talentovou zkouškou a následně byl přijat na „klasickou“ střední školu.

Kdo zápisový lístek vyplní špatně, ztratí ho, poškodí, požádá si písemně o nový a tento si uhradí.

Cermat zveřejnil testy k provičování
https://prijimacky.cermat.cz/menu/testova-zadani-k-procvicovani

ROZPIS K MUDr. Václavcové – potvrzení přihlášky

úterý 11. 2. po 10.hodině – Pavlíček, Zábranský, Baierová, Kopecká, Štíbr, Macho

čtvrtek 13. 2. po 11:30 – Blahuta, Guštan, Němec, Dobiáš, Hluštíková, Machala
S sebou: vyplněné přihlášky, vytisknuté papíry na zdravotní potvrzení, peníze!!!!
Pokud chce jít v jiném termínu, prosím zavolejte si a k lékařce se objednejte, děkuji.

Prezentace ze schůzky s rodiči:
Schůzka s rodiči žáků 9 přijímačky

Prihlaska_SS_20192020_denni_edit editovatelná přihláška na SŠ růžová

Procvičujte si na přijímačky

https://prijimacky.cermat.cz/menu/testova-zadani-k-procvicovani

Změna oborové nabídky některých středních škol pro rok 2020/2021 v PDF zde:  Aktualizace pro školní rok 2020_2021

Nabídka stipendijních programů na vybraných středních školách:

https://www.msk.cz/cz/skolstvi/krajska-stipendia-ve-skolnim-roce-2020-2021-135042

Důležitá data a čísla k přijímacímu řízení pro šk. rok 2019/2020

1. říjnapro obory s talentovou zkouškou – zveřejnění informací k 1. kolu přijímacích zkoušek
30. listopadupro obory s talentovou zkouškou – poslední termín pro podání přihlášky (denní i jiné formy vzdělávání)
 pro obory s talentovou zkouškou – nejpozději 30. 11. obdrží žák ZŠ na své ZŠ zápisový lístek
2. – 15. lednatermín pro konání talentové zkoušky pro obory s talentovou zkouškou v 1. kole
2. – 15. únoratermín pro konání talentové zkoušky pro obor Gymnázium se sportovní přípravou v 1. kole
15. – 31. lednatermín pro konání talentové zkoušky v konzervatoři v 1. kole přijímacího řízení pro všechny formy vzdělávání
20. lednanejzazší datum pro zaslání výsledku talentové zkoušky
31. lednazveřejnění informací k 1. kolu přijímacích zkoušek u oborů bez talentové zkoušky
15. únoraposlední datum pro zveřejnění seznamu přijatých uchazečů, vydání rozhodnutí o nepřijetí na základě talentové zkoušky
20. únoranejzazší datum pro zaslání výsledku talentové zkoušky pro obor Gymnázium se sportovní přípravou
1. březnado 1. 3. se podává přihláška řediteli školy (bez talentové zkoušky)
15. březnanejpozději 15. 3. obdrží žák ZŠ na své ZŠ zápisový lístek (mimo oborů s talentovou zkouškou)

14. dubna 2020

čtyřleté obory včetně nástavbového studia – konání testů pro 1. kolo přijímacího řízení 1. termín

15. dubna 2019

čtyřleté obory včetně nástavbového studia – konání testů pro 1. kolo přijímacího řízení 2. termín

16. dubna 2020

víceletá gymnázia – konání testů pro 1. kolo přijímacího řízení 1. termín

17. dubna 2020

víceletá gymnázia – konání testů pro 1. kolo přijímacího řízení 2. termín
 do tohoto termínu musí ředitel zveřejnit seznam přijatých/odeslat rozhodnutí o nepřijetí v 1. kole, pokud se nekonala přijímací zkouška
3. května nejzazší termín pro zveřejnění seznamu přijatých uchazečů ředitelem školy u oborů s maturitní zkouškou  v 1. kole

13. května 2020

náhradní termín konání testů pro 1. kolo přijímacího řízení – 1. termín

14. května 2020

náhradní termín konání testů pro 1. kolo přijímacího řízení – 2. termín

Důležitá čísla

1počet kol přijímacího řízení není omezen, musí být nejméně 1 kolo
 každý uchazeč obdrží 1 zápisový lístek
 náhradní termín zkoušky se koná nejpozději do 1 měsíce po řádném termínu zkoušky
 1. dnem školního roku nebo dnem uvedeným v rozhodnutí o přijetí se uchazeč stává žákem školy
2minimální počet termínů přijímacích zkoušek pro 1. kolo přijímacího řízení je 2
 maximální počet přihlášek pro 1. kolo přijímacího řízení (platí i pro víceletá gymnázia). Počet přihlášek pro 2. a další kola není omezen
3do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí lze podat odvolání
 do 3 dnů po termínu zkoušky se musí písemně omluvit důvod neúčasti u zkoušky
7u 2. a dalšího kola se rozesílá pozvánka ke zkoušce nejpozději 7 dní před konáním
10zápisový lístek musí být předán řediteli nejpozději do 10 pracovních dnů od rozhodnutí o přijetí
14u 1. kola školní přijímací zkoušky se rozesílá pozvánka nejpozději 14 dní před konáním

TERMÍNY PRO ODEVZDÁNÍ PŘIHLÁŠEK

Přihlášky na SŠ pro obory vzdělání s talentovou zkouškou /umělecké školy, konzervatoře, gymnázia se sportovní přípravou/  do 30. 11. 2018

První kolo přijímacích zkoušek je stanoveno :

2. 1. – 15. 1. 2019 /umělecké školy/

2. 1. – 15. 2. 2019 /gymnázia se sportovní přípravou/

15. 1. – 31. 1. 2019 /konzervatoře/

② Přihlášky na ostatní SŠ do 1. 3. 2019 (už musí být doručeny na danou střední školu)

TERMÍNY JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY

1. termín: 12. dubna 2019 (4leté obory)

2. termín: 15. dubna 2019 (4leté obory)

Náhradní termín (všechny obory vzdělání):

1. termín: 13. května 2019

2. termín: 14. května 2019

Ve všech oborech vzdělání s maturitní zkouškou (včetně oboru Gymnázium se sportovní přípravou) se koná vždy jednotná zkouška z českého jazyka a literatury a z matematiky a její aplikace v rozsahu stanoveném RVP ZV (zadání, distribuci, zpracování a hodnocení testů zajišťuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání)                           https://www.cermat.cz/

Obecné informace
​o přijímacím řízení:

1) Každý uchazeč si může podat 2 přihlášky v prvním kole přijímacího řízení.

►součástí přihlášky – doklady stanovené vyhláškou, včetně posudku o splnění podmínek zdravotní způsobilosti a další dokumenty dle kritérií dané střední školy

2) Každý uchazeč může jednotné přijímací zkoušky konat dvakrát (do celkového hodnocení se započítává lepší výsledek testů).

► v prvním stanoveném termínu ve škole uvedené na přihlášce v prvním pořadí

► ve druhém stanoveném termínu ve škole uvedené na přihlášce ve druhém pořadí.

3)Pokud se uchazeč k přijímací zkoušce nedostaví, omlouvají ho pouze:

► vážné důvody (např. zdravotní)

► písemná omluva do 3 dnů řediteli dané školy

4) Hodnocení výsledků přijímacího řízení:

► Hodnocení na vysvědčeních z předcházejícího vzdělávání.    ► Výsledky jednotné zkoušky, pokud je součástí přijímacího řízení -výsledky zpřístupněny Centrem do 28. dubna – JPZ se podílí na celkovém hodnocení nejméně 60%, GSP 40%.     (do celkového hodnocení se započítává lepší výsledek testů)
► Výsledky školní přijímací zkoušky, je-li stanovena            Případně podle dalších skutečností, které osvědčují vhodné schopnosti, vědomosti a zájmy uchazeče.

5) Rozhodnutí o přijetí a doručování rozhodnutí

Ukončení hodnocení, oznámení zveřejněním seznamu přijatých uchazečů (ve škole + internet – min. 15 dnů)
a nepřijatým uchazečům se zasílá rozhodnutí o nepřijetí.

  • Obory s MZ: ředitel ukončí hodnocení do 2 pracovních dnů po zpřístupnění Centrem, Centrum zpřístupní hodnocení nejpozději do 28. dubna.
  • Ostatní obory: do 2 pracovních dnů po dni konání přijímací zkoušky.
  • Pokud se jednotná ani školní přijímací zkouška nekoná, zveřejní ředitel výsledky od 22. dubna – 30. dubna.

6) Odvolání

Odvolání se podává písemně u příslušné střední školy (řediteli školy).

  • ve lhůtě do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí

7) Zápisový lístek

K čemu slouží zápisový lístek:

  • Zápisový lístek slouží k potvrzení úmyslu uchazeče stát se žákem příslušného oboru vzdělání na dané střední škole.

Každý uchazeč o vzdělání ve střední škole obdrží jeden zápisový lístek (ve škole do 15. 3. 2019)

Svůj úmysl vzdělávat se v dané střední škole potvrdí uchazeč nebo zákonný zástupce odevzdáním ZL řediteli školy nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení – zveřejnění rozhodnutí.

Zápisový lístek lze uplatnit jen jednou, nelze ho vzít zpět.

To neplatí v případě  kdy:

  • Uchazeč chce uplatnit zápisový lístek v rámci přijímacího řízení, kde byl přijat na základě odvolání.
  • Uchazeč již uplatnil ZL na některý z oborů s talentovou zkouškou a následně byl přijat na „klasickou“ střední školu.

8) Další kola přijímacího řízení

  • Počty volných míst oznamuje ředitel střední školy KÚ, poté jsou informace zveřejňovány na www.zkola.cz.
  • V rámci hodnocení výsledků může ředitel zohlednit výsledky jednotné zkoušky (a určí náhradní způsob hodnocení pro uchazeče, kteří JPZ nekonali).
  •  Školní přijímací zkouška (pokud je stanovena) se koná nejdříve 14 dní po vyhlášení dalšího kola.
  •  Pozvánka se zasílá nejpozději 7 pracovních dnů před termínem konání přijímací zkoušky.

Podávání přihlášek na střední školy

1) Přihlášky vyplňujeme a tiskneme ve škole (potřebné informace: rodné číslo žáka; jméno zákonného zástupce, který bude na přihlášce uveden; aktuální adresa).
Přihlášku si doma zkontrolujte, doplňte zbývající údaje, podpis zákonného zástupce a žáka + datum podpisu.                                                                               

2) Termín pro vytisknutí vyplněných formulářů přihlášek je co nejdříve po vydání pololetního vysvědčení. Nezapomeňte, že k jednotlivým přihláškám přikládáte ještě potvrzení od lékaře a další dokumenty dle kritérií jednotlivých škol, což Vám také nějaký čas zabere, v únoru jsou jarní prázdniny,  tak abyste všechno stihli včas.

3) Přihlášky podávají uchazeči o studium sami k rukám ředitelů středních škol – osobně nebo poštou doporučeně (podací lístek uschovejte).

Školní rok 2018/2019

Nejpozději do 28. dubna se všichni dozvíte výsledky přijímacího řízení. Co dál?

  • vybrat si školu, na kterou chci jít
  • do 10 pracovních dnů od převzetí rozhodnutí odevzdat na příslušné škole vyplněný zápisový lístek
  • Nebude-li zápisový lístek v této lhůtě škole doručen, je možné místo obsadit jiným uchazečem!!

Když mě nepřijali:

  • na poště co nejdříve vyzvednout dopis o výsledku přijímacího řízení (je uchován 5 dní, pak je považován za doručený) – POSÍLÁ SE JEN NEPŘIJATÝM ŽÁKŮM (pro přijaté je rozhodnutí zveřejněno formou seznamu na stránkách škol)
  • pokud vás nepřiijali, podejte do 3 dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí odvolání k rukám ředitele střední školy
  • na stránkách škol nebo na stránkách krajského úřadu hledejte školy, které vypisují 2. kolo přijímacího řízení nebo mají volná místa (můžete podat libovolný počet přihlášek)
  • ptejte se ředitelů škol na možné přijetí na místa těch, kteří přijatí byli, ale vybrali si jinou školu (neodevzdali zápisový lístek)

Rozhodnutí o přijetí

1) Pokud se jednotná zkouška ani školní přijímací zkouška v prvním kole přijímacího řízení nekoná, zveřejní ředitel školy seznam přijatých uchazečů a nepřijatým uchazečům nebo zákonným zástupcům nepřijatých nezletilých uchazečů odešle rozhodnutí o nepřijetí.
2) Ředitel školy v případě oborů vzdělání s maturitní zkouškou ukončí hodnocení do 2 pracovních dnů po zpřístupnění hodnocení uchazeče Centrem a zveřejní seznam přijatých uchazečů. V případě ostatních oborů vzdělání ukončí ředitel školy hodnocení do 2 pracovních dnů po dni konání školní přijímací zkoušky a zveřejní seznam přijatých uchazečů. Nepřijatým uchazečům nebo zákonným zástupcům nepřijatých nezletilých uchazečů ředitel doručí rozhodnutí o nepřijetí.

Zápisové lístky

  • všem byly oproti podpisu vydány před jarními prázdninami společně s pokyny k vyplňování a dalšími informacemi
  • dbejte, prosím, na jejich uschování, a pak na jejich správné vyplnění, až si s dítětem vyberete školu, na kterou po ukončení přijímacího řízení opravdu půjde
  • pokud by došlo ke ztrátě, poničení nebo špatnému vyplnění zápisového lístku, musíte žádat o vydání náhradního  ZL
  • info k zápisovému lístku
  • žádost o vydání náhr. záp. lístku

POZOR!!!!! K lékařce pro potvrzení na přihlášku choďte po předchozím objednání, a to nejlépe ve čtvrtek po 10. hodině !!!!!!


Schůzka s rodiči žáků 9. ročníku ohledně přijímacího řízení na střední školy a učiliště se koná v úterý 11. prosince od 16:00 v přízemí školy. Rodiče dostanou pokyny k volbě povolání, vyplňování přihlášek a postupu při přijímacím řízení.

Prezentace ze schůzky: Schůzka s rodiči žáků 9 přijímačky

Nevíte si rady s výběrem smeru studia? Vyzkoušejte si profitest na tomto odkazu:
http://www.infoabsolvent.cz/Profitest

Náhradní termíny pro vykonání jednotné zkoušky, které platí pro všechny obory:

1.    termín 13. května 2019
2.    termín 14. května 2019

VZOR VYPLNĚNÉ PŘIHLÁŠKY  vzor přihlášky 2018

Tiskopisy přihlášek na SŠ najdete zde: http://www.msmt.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/tiskopisy-prihlasek-ke-strednimu-vzdelavani-a-vzdelavani-v-1

Informace CERMATu k přijímacím zkouškám:

Termíny přijímacích zkoušek:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podle § 600 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, stanoví termíny konání jednotné přijímací zkoušky v prvním kole přijímacího řízení pro přijetí do 1. ročníku u oborů středního vzdělání s maturitní zkouškou stanovených v § 60 odst. 5 a $ 62 odst. 4 školského zákona ve všech formách vzdělávání, včetně nástavbového studia, ve školním roce 2018/2019.

Jednotná přijímací zkouška, jež se koná formou písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace ve dvou termínech, je stanovena v řádném termínu na dny:

Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia:

1. termín: pátek 12. dubna 2019
2. termín: pondělí 15. dubna 2019

Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:

1. termín: úterý 16. dubna 2019
2. termín: středa 17. dubna 2019

Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu je stanovena pro všechny uvedené obory vzdělání na dny:

1. termín: pondělí 13. května 2019
2. termín: úterý 14. května 2019

Jednotná přijímací zkouška se nekoná při přijímacím řízení do oborů vzdělání se závěrečnou zkouškou, do oborů vzdělání s výučním listem, do oborů zkráceného studia, do oborů vzdělání středních škol skupiny 82 Umění a užitné umění a do oborů vzdělání v konzervatoři. Možnost konání školní přijímací zkoušky tím není dotčena. Do oborů vzdělání středních škol skupiny 82 Umění a užitné umění se koná talentová zkouška v pracovních dnech od 2. ledna do 15. ledna 2019 podle § 62 odst. 3 školského zákona, do oborů vzdělání v konzervatoři se koná talentová zkouška v pracovních dnech od 15. ledna do 31. ledna 2019 podle § 88 odst. 2 školského zákona.