Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Lidové tradice – Filipojakubská noc

Konec dubna a první máj je obdobím, se kterým se pojí řada magických rituálů, lidových zvyků, z nichž asi nejznámější je tzv. Valpuržina noc a pálení čarodějnic nebo stavění máje. Pro člověka v minulosti se jednalo o období rozkvetlého jara a ochrany dobytka a úrody. S žáky několika ročníků jsme si v pracovní a výtvarné výchově tento svátek připomněli různě ztvárněnými čarodějnými postavami – čarodějnice nebo zakletý kocour. Samozřejmě nezapomeneme ani na 1. máj jako Svátek práce (na počest boje dělníků za svá práva a stávky amerických dělníků 1. 5. 1886 v Chicagu), nebo prostě na máj jako lásky čas v nezapomenutelných verších Karla Hynka Máchy.

Čarodějky čekající ve třídách a na chodbě na svou noční chvíli…