Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

SVATOMARTINSKÉ ROHLÍČKY A PERNÍČKY

Žáci čtvrtého a pátého ročníku obohatili své pracovní činnosti o velmi oblíbenou činnost – vaření a pečení. Využili jsme sváteční příležitosti a v rámci dlouhodobé projektové výuky Rok v tradicích jsme se věnovali přípravě slavnostního pokrmu – pečení svatomartinských rohlíčků a přidali jsme také tradiční perníčky podle receptu vyhlášeného cukráře Josefa Maršálka, které všem moc chutnaly. Příště to třeba může být nějaké oblíbené pečivo nebo jídlo našeho porevolučního presidenta a významné osobnosti 17. listopadu 1989 Václava Havla. Podle Michaela Žantovského autora kuchařky Václava Havla a také jeho životopisu, Havel miloval maso, polévky, sám také některá jídla připravoval, nicméně Bratislavské makové rohlíčky, recept je možné také použít na svatomartinské, mu prý velmi chutnaly… A jak se dařilo dětem?

A ještě je nutno dodat, že svatomartinské rohlíčky připomínají podkovy koně svatého Martina. Podle legendy Martin voják jezdil na koni, zahalil žebráka v mrazivé noci svým pláštěm a v tomto plášti se mu následující noci zjevil Ježíš, svůj život zasvětil Bohu. V naší tradici je spojován s bílým koněm a příchodem prvních sněhových vloček.