Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Jaro je už skoro tady, nadešel tedy čas loučení se zimou. Končí také období veselic a hodování, které jsme zakončili veselým masopustním průvodem, který se v úterý 4. března vydal přes naši obec. Proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali – my děti z 1., 2. a 3. ročníku, které jsme se nahastrošily do roztodivných maškar, naučily jsme se masopustní básničky a písničky a předvedli jsme své dovednosti našim obyvatelům. V čele průvodu šel, jak tradice velí, medvědář s medvědem, za ním chlapci s růžičkovými klobouky, kteří tančili tanec Pod šable, nevěsta se ženichem, babky, dědci, čarodějnice, myslivci, vodníci a další a další. Nejprve jsme pana starostu a paní ředitelku školy požádali o udělení ostatkového práva, které nám zaručovalo právo veselit se až do půlnoci, a pak jsem se vydali směrem k zámku. Kolemjdoucím či kolemjedoucím jsme nabízeli koblížky a básničku či písničku, vinšovali jsme veselý masopust a taky jsme si vykoledovali spoustu bonbonů a penízků. Znaveni jsme posvačili v zámku, pochovali a oplakali jsem basu, která symbolizuje konec veselí a vydali jsme se směrem zpět do školy. A nemyslete si, že o masopustu nic nevíme. Plno věcí jsme se o tradicích, maskách, pečivu a zvycích dověděli díky projektovému vyučování. Fotogalerie zde:

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Masopust

DSCN1213 DSCN1209 DSCN1196