Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Není chrostík jako chrostík

Učíme se jinak – Cyklostezkou na Svinný potok

Žáci 3. ročníku si jednomyslně odhlasovali výlet „Cyklostezkou ke Svinnému potoku. Vybrali jsme si krásný a hodně teplý den, abychom si mohli užít především osvěžující vodu a hry s ní spojené. Po celou dobu výletu jsme byli moc a moc hodní a výlet jsme si dokonale užili. Po celou dobu jsem dbala, aby měli žáci pokrývky hlavy a dostatečně přijímali tekutiny. Pohybová aktivita byla omezena a uskutečňována jen ve stínu. Během výšlapu jsme zopakovali a názorně si ukázali rostliny typické pro   náš region (skupinová práce, plnění individuálních úkolů). Zblízka se seznámili s tvory, které tak mistrně zvěčnil náš významný dětský spisovatel Ondřej Sekora ve Ferdovi Mravencovi. První místo obsadil hrdina z jeho knížky, táta Chrostík a jeho larvičky. Těch nacházeli děti v potoce veliké množství a na vlastní oči viděli jejich umně slepované domečky ze zrnek písku, drobných kamínků a kousků jehličí. Také to mimo jiné svědčí o tom, že je zde voda vzácně čistá. O tom se třeťáci také přesvědčili, protože, když nabrali vodu do průsvitné nádoby, byla opravdu nezakalená a krásně čistá. Během pobytu si děti zopakovaly zálesácké dovednosti. Nejvíce si žáci užili opečené špekáčky, osvěžující vodu Svinného potoka a zábavného zázemí pečlivě obhospodařované panem Němcem. Než jsme kouzelné místo našeho pobytu opustili, pečlivě jsme po sobě uklidili, takže nikdo po nás nebude mít pocit, že jsme „škodíci„ a nemyslíme na budoucí návštěvníky a hlavně, že si nevážíme obětavé práce pana Němce, který se tak nezištně stará o tento kouzelný odpočinkový koutek. Výlet jsme si moc užili a navíc jsme si uvědomili, jak v kouzelném kousku naší republiky žijeme.