Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

„Není hezčích pohádek, než jsou ty, které píše sám život.“

Tak zní citát světově proslulého dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, který by letos 2. dubna oslavil již 214. narozeniny.  Už téměř 20 let se v České republice konají v řadě knihoven tzv. Noci s Andersenem. V naší škole jsme sice přespání v knihovně neabsolvovali, ale i tak jsme si tohoto významného spisovatele, autora řady pohádek, které mnohým z nás od dětství v paměti utkvěly (O ošklivém káčátku, Císařovy nové šaty či Malá mořská víla), připomněli alespoň formou diskuze. V 8. a 9. ročníku jsme debatovali o Andersenově ne příliš jednoduchém životě, jenž mu nezabránil ve splnění jeho cílů a snů, o tom, zda je četba jako taková skutečně pro nás tak důležitá, jak se říká, zda máme doma alespoň malé knihovničky či jaký žánr je nejoblíbenější. U osmáků a deváťáků obsadily první příčky fantasy a sci-fi knížky, dále jsou velmi oblíbené knížky dobrodružné, své místo si našla i témata jako válka, zvířata, detektivky. Uvažovali jsme rovněž o tom, kolik stránek průměrně knížka má, zajímavá debata se rozpoutala na téma elektronických čteček knih a možnosti nosit si knížky tzv. stažené do mobilu nebo tabletu. Je očividné, že dnešní mladá generace se relativně novému trendu vůbec nebrání, ale i přesto se najdou stále příznivci klasických knížek. Při diskuzích se oceňovala upřímnost – dospěli jsme k názoru, že v řadě případů je knižní verze příběhů daleko kvalitnější než např. jejich filmové zpracování, četba jako taková tak zůstává i v dnešní době relativně oblíbenou činností.