Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Krokus – první krůček k uctění památky obětí holocaustu

Žáci 4. a 8. ročníku se ve čtvrtek 25. října sešli před hlavní budovou školy, aby sklonili své hřbety a zasadili několik cibulek žlutého krokusu. Proč? Zapojili se totiž do projektu zvaného KROKUS, jehož cílem je zasadit na podzim právě žluté krokusy jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během genocidy židovského národa.

Proč zrovna krokusy? Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Když lidé budou obdivovat květiny, mládež může vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují.

V příštím školním roce bychom chtěli v této tradici pokračovat a sadit zmíněné krokusy podél pomníku v areálu školy, který je věnován obětem druhé světové války.

Snad se dílo zdařilo!