Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Oxford – den první

Konečně nadešel den D a my jsme se sešli v sobotu 18. 3. v 6:00 hod. před školou. Byli jsme plni očekávání na to, co nás čeká. Přijel pro nás luxusní zájezdový autobus, se kterým jsme celý den a celou noc procestovali skrz ČR, Německo, Nizozemí, Belgii až do Francie. Nad sobotním ránem jsme  se v přístavu Calais nalodili na trajekt směrem do Anglie. Díky větrnému počasí jsme viděli obrovské vlny na moři, které některým z nás způsobily skoro až mořskou nemoc. Po překonání kanálu La Manche jsme opět nabrali směr Oxford. Vylodění proběhlo na anglické straně v přístavu Dover. Byl to pro nás všechny úžasný zážitek. Kolem 10. hodiny dopoledne jsme konečně dorazili do Oxfordu. Po dlouhé cestě jsme byli rozlámaní, ale natěšení na nové zážitky. Nejdříve se nás ujali rodilí mluvčí, kteří nás provedli a seznámili s historií Oxfordu a oxfordské univerzity. Prohlídku města jsme zakončili v místním přírodním muzeu. Odpoledne jsme poprvé vyvětrali peněženky a taky se pokusili anglicky promluvit. Poté jsme navštívili Christ Church College, která se stala předlohou filmového zpracování Harryho Pottera. Posledním bodem dnešního odpoledne byla projížďka na lodi po řece Temži. Samozřejmě, že nechybělo typické anglické počasí, sice jen pár kapek deště, ale za to hoooooodně větrno. Po takto náročném dni napětí vyvrcholilo. Čekalo nás seznámení s našimi hostitelskými rodinami. Nikdo netušil, jaká rodina ho přivítá a to se hodně podepsalo na nervozitě dětí. Našimi hostiteli jsou rodiny různých národností – od bílé pleti přes černou, až po Indy. Zatím se děti neozývají, takže předpokládáme, že všichni už rozvázali své jazyky a my jsme zvědavé na jejich první zkušenosti a vyprávění. Zítra je čeká první lekce s rodilými mluvčími, tak jim budeme držet pěstičky pro štěstí.