Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Jižní Morava plnými doušky

Školní výlety jsou v plném proudu. Ve čtvrtek 4. června vyrazil 6. ročník společně s šesťáky ze Základní školy Město Albrechtice na jižní Moravu. Objednaný autobus nás nejprve zavezl na exkurzi provozu firmy Strážnické brambůrky.

IMG_2933[1]IMG_2935[1]stažený soubor

Uvítal nás syn majitele, pan Petr Hobža. Dozvěděli jsme se, že denně spotřebují třicet tun brambor, že proces výroby brambůrků trvá sedm minut, při čemž nevzniká žádný olejový odpad. Veškerý olej lupínky absorbují, olej se pouze dolévá. Ochutnali jsme také čerstvě usmaženou variantu nesolených brambůrek. S prázdnou jsme rozhodně neodjeli. Každý obdržel několik balení oblíbené pochutiny.

Při návštěvě Strážnice jsme nemohli opomenout místní skanzen. Ten nám zprostředkoval pohled do života obyvatel jihovýchodní Moravy v 19. století. Prohlédli jsme si typická stavení, poznali místní zvyky i řemesla. Zaujaly nás především obrovské sociální rozdíly mezi tehdejšími lidmi.

IMG_2936[1]IMG_2937[1]IMG_2939[1]IMG_2941[1]IMG_2944[1]

Další zastávka nás čekala na zámku v Lednici. Před prohlídkou reprezentačních prostor sídla Lichtenštejnů jsme si prošli zámecký park s proslulým skleníkem.

IMG_2945[1]IMG_2946[1]IMG_2949[1]

Po ubytování a večeři v Základní škole Hraničářů v Mikulově jsme vyrazili na bowling. Někteří drželi v ruce bowlingovou kouli vůbec poprvé. Všem se ale hra náramně dařila a líbila. Vydanou energii jsme ještě doplnili mega pizzou.

IMG_2960[1]IMG_2952[1]bowling_001

Úderem desáté hodiny jsme padli do postele plni zážitků a očekávání následujícího dne.

Po vydatné snídani jsme nasáli atmosféru historického centra města. Občerstvili jsme se zmrzlinou a zakoupili suvenýry a dárky pro naše nejbližší. To nejlepší nás ovšem teprve čekalo. Náš autobus zastavil na parkovišti Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.

IMG_2962[1]Aqualand-Moravia_06images

Všichni jsme se rychle nahrnuli do šaten, abychom se co nejdříve mohli oddat vodním radovánkám. Nejprve nás ovšem zkušení plavčíci seznámili se všemi atrakcemi a poučili nás o zásadách bezpečnosti. Přes čtyři hodiny jsme sjížděli tobogány různých barev, tvarů i sklonu, plavali jsme, skákali ve vlnách. Nejvíce se nám ale líbila jízda v trychtýři a na vodní U – rampě. Neopomněli jsme ani oběd v místní restauraci. Odpoledne nás už jen čekala cesta domů. Většina by si školní výlet s klidem ještě o pár dní prodloužila. Při cestě domů jsme se v Albrechticích rozloučili s našimi novými albrechtickými kamarády.

Ing. Janis Busios