Fyzika v pohádce – projektový den ve škole

Žáci prvního a druhého ročníku se zúčastnili netradiční výuky přírodních věd zasazených do klasické Erbenovy pohádky o princi a jeho třech pomocnících, Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Cílem projektu bylo seznámit naše nejmladší žáky zábavnou formou se základy fyziky a chemie prostřednictvím pohádky.

Během čtyř vyučovacích hodin se žáci seznámili s bohatýrem Dlouhým, prostřednictvím sestavení periskopu, kde si osvojili jednoduchou funkcí zrcadel. Dále Širokým, který se zvětšoval podobně jako nafukovací balónek pomocí jedlé sody a octa. Třetího bohatýra, Bystrozrakého, charakterizovala vodní lupa zvětšující zámek uvězněné princezny.

Žákům byla vyprávěna uvedená pohádka, přičemž její děj doprovázela řada jednoduchých fyzikálních pokusů

• výroba periskopu;
  • nafouknutí balonku s pomocí octu a sody;
  • výroba jednoduché lupy s pomocí sklenice a vody – ukázka obráceného obrazu;
  • pokus se svíčkou a obarvenou vodou – „vypití moře“;
  • výroba „šplhajícího prince“;
  • pokus s kouzelným fixem – zmizení obrazu;

Všichni žáci aktivně spolupracovali, a to jak samostatně nebo ve skupinkách. Navíc si všichni domů odnesli i jeden výrobek “šplhajícího prince“.

Projektovou výukou provázeli Mgr. Tereza Zvařičová a Mgr. Petr Kubisz (14.4.2024)