Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Martin bílého koně zapomněl

V pátek 11. listopadu každá dětská dušička očekává, zda se skutečně “ten Martin na bílém koni dostaví”. My už dnes víme, že to s ním není ani trochu jednoduché, a že i v letošním roce na sebe nechává čekat.

Třeťáci se tedy alepoň na papíře s bílou nadílkou setkali. Mají totiž za sebou výuku “tak trochu jinak”. A hlavně… jejich výsledným dílem je dětská knížka zvaná LEPORELO.

Svatý Martin je provázel výukou hned v několika aktivitách. Začali vyhledáváním kořenů ve slovech, která s Martinem úzce souvisela. Zjistili, že najít správný kořen není vůbec jednoduché. Čeština má pro nás velmi často nějaké překvapení.

Poté, co utvořili skupinky, usadili se na svých místech a obdrželi papírovou kostku, která jim posloužila jako obrázková osnova. Vyprávěli krátký příběh podle obrázku, který jim hodem padl.

Vyslechli si veršované povídání a pátrali po vlastnostech Martina, aby zjistili, proč byl vlastně prohlášen za svatého.

Poté obdrželi pracovní list s obrázkovou osnovou, kterou měli za úkol poskládat podle toho, jak se děj odehrával. Svou představu si ověřili po přečtení Legendy o svatém Martinovi. Přidali další vlastnosti a nalepili si obrázky na proužek papíru. Pak už jen stačilo proužek seskládat a… “Paní učitelko, to je knížka!”, znělo z úst žáků.

Přidali jsme trochu rytmizace a celou kapitolu jsme uzavřeli pětilístkem.