Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Tento týden na nás v badatelském kroužku čekaly nejen nové informace a zajímavosti, ale došlo i na pokusy. Nejprve si mladí badatelé lámali hlavičky se slovními rébusy, aby vůbec přišli na téma kroužku. Podle nápověd a vzájemné spolupráce nakonec došli vítězně k cíli a zjistili, že v centru dění kroužku bude slepice. Věděli jste, že …

  • že slepice rozpozná až 100 různých obličejů???
  • že snáší 100 – 160 vajec ročně???
  • že slepice vydává až 24 různých zvuků???
  • že slepice má 14 pružných krčních obratlů???

Toto a spoustu dalších novinek se dnes sedmáci a páťáci dozvěděli. Po teoretickém úvodu přišel čas prakticky prozkoumat získané vědomosti. Žáci se pokusili poznat, jaká vejce mají před sebou. Poznali slepičí, křepelčí a nechybělo ani kachní vejce. Dokonce jsme se jim podívali i pod skořápku.

Před každým pokusem si žáci sami formulovali hypotézy a nic nebránilo jejich ověřování. Roztáčeli jsme vajíčka, pokoušeli se dostat vejce do láhve, zjišťovali pevnost skořápek, nechali vejce vznášet a naučili se poznávat čerstvost vajec.

Na závěr lekce nechyběla ani degustace vaječných pochoutek 🙂