Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Připomněli jsme si 80. výročí konce 2. světové války

Ve středu 7. 5. 2025 jsme si připomněli významný den v historii naší země – 80. výročí Dne osvobození. Tento den je nejen oslavou konce druhé světové války, ale také připomínkou odvahy, obětavosti a nezdolného ducha těch, kteří bojovali za naši svobodu.

Před osmdesáti lety, 8. května 1945, se naše země probudila do nového dne, dne bez válečných hrůz a utrpení. Bylo to vítězství nejen vojenské, ale také morální. Vítězství nad tyranií, nad nespravedlností a nad nenávistí.

Dnes si připomínáme všechny, kteří se postavili proti zlu a bojovali za lepší svět. Vzpomínáme na vojáky, kteří položili své životy na frontách, na odbojáře, kteří riskovali vše, aby sabotovali nepřítele, a na obyčejné lidi, kteří svou odvahou a solidaritou přispěli k vítězství.

Je důležité, abychom si uvědomili, že svoboda není samozřejmostí. Je to dar, který musíme chránit a o který musíme pečovat. Musíme se učit z minulosti, abychom zajistili, že podobné hrůzy se již nikdy nebudou opakovat.