Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Jak se “živí” rostliny

Sedmáci se v přírodopise učí o pletivech, seznámili se s tím, co je to transpirační a asimilační proud, dozvěděli se nové informace o kořeni. Zjistili, že kořeny čerpají z půdy minerální látky a vodu. Jak se taková voda dostává z kořenů až do listů?? Při vedení vody od kořenů až k listům se uplatňuje několik dějů – osmóza a difuze přes buněčné stěny, kořenový vztlak, kapilární vzlínání v úzkých trubicích cévních svazků a transpirace neboli odpařování vody z listů.

K důkazu takovýchto složitostí provedli sedmáci snadný pokus. Měli za úkol pořídit si listy pekingského zelí, potravinářské barvivo a mohlo se jít experimentovat. Pár listů ponořili do vody obarvené potravinářským barvivem, další list byl ponořený do čisté vody, tzv. „kontrolní“ list. S postupujícím časem pozorovali barevné žilkování v listech.