Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Protektorát Čechy a Morava ve výtvarné výchově / Světové války a literární odkazy v našem kraji – 2. část, PROJEKTOVÉ VÝUKY

Cílem projektové výuky bylo propojit učivo dvou předmětů (výtvarné výchovy a dějepisu) žáků 9. ročníku. Žáci by si měli uvědomit souvislosti – mezipředmětové vztahy, že i na první pohled zcela odlišné předměty mají naopak i mnoho společného.

Deváťáci během dvou hodin výtvarné výchovy měli za úkol na internetu vyhledat mapu naší země z válečného období, kdy došlo ke vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Tuto mapu jsme promítli ve zvětšení s pomocí dataprojektoru na zeď a společnými silami ji žáci na balicí papír přesně překreslili, dobarvili a vytvořili náležité popisky.

Tato mapa následně posloužila v 2. části projektové výuky v ČJ/literatuře k doplnění dobovými fotkami a vytvořenými plakáty spisovatelů, kteří souvisejí nejen s 2. válkou, ale také s tou první – s pomocí aplikace PicCollage spatřily světlo světa povedené plakáty o Jaroslavu Haškovi, Jiřím Ortenovi, Karlu a Josefu Čapkovi, Eduardu Bassovi, Karlu Poláčkovi.

Kromě práce s iPady čekala deváťáky v druhé části češtinářské projektovky také část poznávací – velkému zájmu se těšily originální dobové sešity žáka z doby Rakouska-Uherska, seznámili jsme se s tzv. švabachem, dojem udělal krasopis vyžadovaný v tehdejší době i náplň učiva v 5. ročníku v roce 1907 – 1908.

Žáci 9. ročníku aktivně spolupracovali, nejen samostatně, ale také kolektivně se podíleli na tvorbě mapy i plakátů.

Žáky tyto inovativní výuky zjevně zaujaly a bavily. Konečný výsledek obou „projektovek“ můžete zhlédnout v aule školy, kde je k poctě 80. výročí konce 2. světové války vystaven.

„Mír mezi národy je závislý na míru v lidech samých.“ Josef Čapek

Mgr. BcA. Kateřina Lozertová, 20. 5. 2025