ZŠ a MŠ Jindřichov, okres Bruntál

Kroužky

Školní rok 2019/2020

Od začátku měsíce října se tradičně rozběhly zájmové útvary, do kterých se žáci zapsali na základě přihlášek, které obdrželi od vedoucích kroužků.

Čtenářský klub

Takhle jsme pracovali v klubu těsně před jarními prázdninami a před plošným uzavřením škol.

Pěvecký sbor

Nácvik na Den učitelů intenzivně probíhá…

Čtenářský klub

Od ledna 2020 začal fungovat školní čtenářský klub pod vedením Mgr. Aleny Grossové. Přihlásily se do něj děti ze 4. ročníku a jedna druhačka. Budeme se setkávat vždy ve středu od 13:45 do 15:15.

Stolní tenis
I naši stolní tenisté se každým “tréninkem” zlepšují. Při nácviku tvoří různé duelové zápasy a dovádějí u stolu prostřednictvím hry “kolotoč”.

Just Dance
Poslední předvánoční nácvik patřil generální zkoušce před vystoupením na vánočních trzích v Jindřichově.

Stolní tenis
Také mladí stolní tenisté se po delší pauze sešli a pořádně si zařádili kolem “ping-pongového” stolu. 😉

Just Dance
Naše tanečnice pilně trénují na taneční vystoupení s vánoční tematikou.

Šikulky

I letos se v kroužku zaměříme na tvoření podle ročních období. Začali jsme inspirativním podzimem.

Sbor plánuje vystoupení:
– Rozsvícení vánočního stromu 2. 12.
– Česko zpívá koledy v Petrovicích 11. 12
– Vánoční trhy na zámku v Jindřichově 14. 12.
– Zpívání na schodech 20. 12.


Pěvecký sbor

Sbor se začíná chystat na Vánoce – nacvičujeme nové vánoční písničky, i když je za okny téměř letní počasí.

Just Dance

Proběhlo další setkání našich malých tanečnic, kterým to skutečně jde. Zkusily si několik vánočních sestaviček, ze kterých vybereme jednu, kterou bychom rády předvedly na vánočních trzích.

Stolní tenis

I stolní tenisté mají za sebou další setkání. V této lekci měli před sebou velmi těžký úkol – hrát skutečně na stole. Hráči totiž přišli na to, že trefit se do míčku není zdaleka tak těžké, jako “vlézt se na stůl”.

Šachový kroužek

První setkání proběhlo ve čtvrtek 4. října 2019. V letošním školním roce navštěvují šachový kroužek noví zájemci, a tak probíhá výuka individuálně. Malí šachisté se učí postavení figur a jednotlivé tahy. Jediný vytrvalec Honzík je už po několikaletém učení rovnocenným soupeřem našeho pana učitele Jaroše.

Stolní tenis

První setkání proběhlo ve čtvrtek 3. 10. 2019 (13.50 hod.- 14.35 hod.) a bude se konat pravidelně co 14 dní pod vedním Mgr. Jany Zábranské.

První setkání bylo více méně o seznámení se s míčkem a pálkou prostřednictvím her a úkolů na postřeh.

Just Dance

První setkání proběhlo ve čtvrtek 3. 10. 2019 (13.50 hod.- 14.35 hod.) a bude se konat pravidelně co 14 dní pod vedním Mgr. Barbory Halířové a Mgr. Jany Zábranské.

Lehkými tanečními kroky jsme otevřeli také náš taneční kroužek. První setkání však bylo pouze v komorním počtu tří malých tanečnic, které však již příště podpoří naše “starší” stálice.

Školní rok 2018/2019

I v šachovém kroužku jsme se rozloučili sladkou tečkou

V úterý 28.5.2019 se uskutečnilo poslední šachové klání v tomto školním roce. I když nás je málo, přesto jsme udělali kus práce. Osvojili jsme si základy hry šachu a nekonečné možnosti, jak se dostat králi na zoubek. A to je právě krása hry. Děkuji všem za snažení a děkuji panu Petru Jarošovi za trpělivost při výuce našich mladých nadšenců.

Sladká tečka za zpíváním

Letos jsme se nedočkali festivalu v Dívčím Hradě, protože se celá koncepce festivalu úplně proměnila. Nastal tedy čas setkávání sboru pro letošní rok ukončit. Proto jsme naše celoroční pěvecké snažení zakončili sladkým zmrzlinovým pohárem a ujištěním, že příští rok si zase společně zazpíváme.

“Cupcakes” měly u kuchtíků veliký úspěch

Těsto:  2 vejce, 80 g máslo (Zlatá hana), 100 g cukru, lžička citronové kůry, 200 ml mléka, 1 balíček vanilkového cukru, 2 lžičky kypřícího prášku, špetka soli, 250 g hladké mouky, nasekaná čokoláda

Krém: máslo, pudinkový prášek, mléko, cukr ( uvařit puding a vychadlý vyšlehat s máslem a cukrem)

Kuchtíci a velikonoční pečení

V předvelikonočním čase Kuchtíci nezaháleli a zapojili se do přípravy prodeje na velikonočních trzích na jindřichovském zámku. Upekli skvělé linecké cukroví ve tvaru vajíček, slepiček, kohoutků, zajíčků….

Kroužek “Just Dance” měl ostrou zkoušku před vystoupením (28. 3. 2019):

Už se nám to kvapem přiblížilo, vystoupení klepe na dvěře. Proto jsme se byli podívat na náš taneční prostor 🙂 S tanečníky se na své publikum budou těšit paní učitelky Barbora Halířová a Jana Zábranská.

Kroužek “Just Dance” pokračuje v přípravě na vystoupení (21. 3. 2019):

Den učitelů se blíží, proto stále do úmoru těla trénujeme 🙂

Sbor trénuje

Sbor připravuje krátké vystoupení na Den učitelů. Písničky pak využijeme také na vystoupení na festivalu v Dívčím Hradě.

15.3. 2019 Grossová

Připravujeme se na taneční vystoupení – kroužek “Just Dance”:

Blíží se nám první vystoupení našeho tanečního kroužku, tak se poctivě připravujeme 🙂

Únorové kuchtění Mlsných kuchtíků

V únoru jsme si upekli skvělé nugátové rohlíčky a překvapivě výborné párečky v listovém těstě. Zde jsou recepty:

Nugátové rohlíčky

450 g hladké mouky, špetka soli, 250 g Hery, 200 ml zakysané smetany

Všechny suroviny smícháme dohromady. Těsto rozdělíme na 2 části a každou rozválíme pokud možno do kruhu. Každý kruh rozdělíme na 8 trojúhelníků. Do každého dáme 1 – 2 čtverečky čokolády a zamotáme do rohlíčku. Pečeme do růžova. po upečené posypeme cukrem.

       

Párečky v listovém těstě

dietní párky, listové těsto, kečup či hořčice, plátkový sýr Eidam, grilovací koření, vejce na potření

Listové těsto rozválíme a nakrájíme na čtverečky (podle velikosti párků – my jsme si je rozpůlili). Každý čtverec pomažeme kečupem nebo hořčicí, dáme plátek sýra, na něj párek a zamotáme. Zamotané párky potřeme vajíčkem , posypeme grilovacím kořením a pečeme do růžova10 – 15 minut.

 

Valentýnská levandulová srdíčka v Šikulkách.

V šachovém kroužku stále trénujeme. V pátek 1. února pojedeme do Holčovic na šachový turnaj, tak snad přivezeme nějaký bod.

Zimní tvoření v Šikulkách

Pěvecký sbor

….se po lednové pauze sejde v pondělí 4. února. Přivítáme i dva nové členy 🙂

“Vánoční verze” tanečního kroužku “Just Dance”:

Protože nám nastal vánoční čas, i taneční kroužek dospěl do této atmosféry. Tanečníci se vyzdobili doplňky s vánoční tematikou a nechyběly ani skladby na motivy Vánoc, v jejichž rytmech jsme rozvlnili boky 🙂 Celý kroužek všem přeje Veselé Vánoce 🙂

Šachový kroužek

Scházíme se každé úterý. Čas, který máme vyhrazený ke hře, nám většinou nestačí, protože odhadnout rozehranou šachovou partii nelze. Šachový kroužek je omezený svým počtem žáků, protože jde o individuální hru. Někteří žáci se s šachem seznámili až tady v kroužku a to, co se naučí, pak mohou rozvíjet celý život. Velký dík patří panu Petru Jarošovi, který pěkně metodicky žáky vede.

 

Kroužek Mlsní kuchtíci

Kroužek Mlsní kuchtíci ani v letošním školním roce nezahálí a všichni kuchtíci  každou středu pilně vaří, pečou, smaží ……

A tady je jeden z oblíbených receptů:

Palačinky se špenátem a slaninou

Potřebujeme: těsto na palačinky, sůl, listový špenát (mražený), cibule, česnek. anglická slanina, 2-. vejce, tvrdý sýr, olej

Postup:

  1. Z těsta na palačinky usmažíme palačinky.
  2. Cibuli nakrájíme nadrobno, osmažíme na oleji, přidáme špenát, sůl a podusíme.
  3. Potom vmícháme vejce a prolisovaný česnek.
  4. Na každou palačinku položíme slaninu, potřeme špenátem, poklademe sýrem, stočíme a naskládáme  do vymazané zapékací misky, posypeme nastrouhaným sýrem a zapečeme.

Kroužek lOgIcKýChHeR

Kterýžto první zvolá UBONGOOO, vítězí.

Dance moves

V tanečním kroužku se nacvičují různé taneční styly, např. hip hop, funky, vogue atd. Do kroužku chodí děvčata a 1 chlapec z 1. – 7. ročníku. Momentálně se začínáme věnovat hlavní choreografii s názvem Panenky.

Vystoupení sboru v Petrovicích – 12. 12. 2018

Sbor trénuje na vystoupení

Pěvecký sbor má každý rok v prosinci nabitý kalendář. Vystupujeme na rozsvícení vánočního stromu, v Petrovicích na akci Česko zpívá koledy, na jindřchovských vánočních trzích na zámku a jako poslední třešničku na dortu zpíváme na schodech školy pro všechny žáky a zaměstnance.

Střelecký kroužek

V pátek 7.12.2018 proběhla soutěž ve střelbě ze vzduchovky na terč. Přihlášené děti si porovnaly zkušenosti a absolutním vítězem se stala Anastázie Němčíková, která se střelbou zatím začíná.

Čtenářský klub

Už druhým rokem běží čtenářský klub. V něm čteme, povídáme si nejen o knihách, luštíme, hledáme, pracujeme s pracovními listy a spoustu dalších činností.

Kroužek tvořivých činností ŠIKULKY

Nejdřív to bylo podzimní listí, větvičky, šišky a jiný inspirativní materiál, pak slané těsto, dnes jsme recyklovali staré žárovky. Z toho všeho umí děti v kroužku Šikulek vytvořit krásné dekorace a malé dárečky, třeba k Vánocům.

Taneční kroužek “JUST DANCE”

Rozhýbat těla v rytmu hudby chodí žáci co 14 dní ve čtvrtek. Tančíme na známé i méně známé melodie, vlníme se na pomalé i rychlé skladby. Každá taneční lekce nám dává pořádně zabrat, odcházíme pořádně zapocení 🙂

Na nadané a zapálené tanečníky se vždy těší p. učitelky Halířová a Zábranská 🙂

A máme vítěze školního šachového turnaje

První místo obsadil žák 5. ročníku, druhé místo obsadil žák 7. ročníku a o třetí místo se podělili žáci 2. a 3. ročníku.

Opět začínáme hrát šachy. Pro tento školní rok 2018/2019 začínáme turnajem !!!

Ve čtvrtek 4.10.2018 od 13.00 hodin proběhne 1. kolo školního šachového turnaje. Kdo má chuť si zahrát a vyhrát pohár, může se u mě přihlásit do středy 3.10.2018. Pro všechny je připraveno malé občerstvení. Těším se na Vás. Finále pak proběhne v úterý 9.10.2018 od 13.00 hodin.

Mgr. Ludmila Schaffartziková

Školní rok 2017/2018

Sportovní kroužek:

Sportovní kroužek se nám chýlí ke konci, ale stihli jsme si ještě trochu zasportovat 🙂

Poslední setkání v šachovém kroužku v tomto školním roce

se uskuteční v úterý 29.5.2018.

TURNAJ VE STŘELBĚ ZE VZDUCHOVKY VE ZLATÝCH HORÁCH

V pondělí 14. 5. 2018 se děti ze střeleckého kroužku zúčastnily turnaje ve střelbě. Silná konkurence z okolních obcí nebyla překážkou pro Daniela Zábranského, který obsadil čtvrté místo a ani pro Ondru Štíbra ,který byl na šestém místě. Pochvala patří i Tomášovi Krčovi a Natálii Chvistkové, kteří se účastnili turnaje poprvé.

Napsala Vopelková

Seznam kroužků pro školní rok 2017/18

Sbor

Poslední setkání sboru v letošním školním roce bylo spojeno se sladkou tečkou v podobě zmrzlinového poháru. Všichni jsme si ho zasloužili za moc hezká vystoupení. Zároveň jsme se rozloučili s Irenkou Timovou, která letos končí základní školu a byla po celých 9 let skvělou oporou našeho pěveckého sboru. A jelikož se dostala na konzervatoř, kde bude studovat zpěv, určitě nám bude v budoucích letech pomáhat.

Čtenářský klub

V klubu děláme samé zajímavé věci. Tentokrát jsme kromě čtení objevovali, na jakých nejrůznějších místech čteme, co, s kým, nebo komu rádi čteme, nebo co potřebujeme, aby se nám četlo co nejlépe.

Pěvecký sbor

Skřivánek vystoupil na Dni učitelů a předvedl písničky z pohádek a se školní tématikou. Novinkou bylo pásmo krátkých ukázek písniček, které se svými texty vztahují ke školnímu životu. Toto pásmo vzbudilo u přítomných učitelů úsměv, což bylo našim cílem.

Čtenářský klub

Ve 2. pololetí navštěvuje čtenářský klub 10 žáků 4. ročníku. V březnu si poprvé vyzkoušeli čtení z elektronických čteček. Četli jsme Dášenku a v tu chvíli by bylo slyšet i spadnutí jehly na náš nový koberec. Určitě čtečky zase brzy použijeme.

Sportovní kroužek:

Ve sportovním kroužku pravidelně protahujeme těla 🙂

Sbor

Po tradiční lednové přestávce startujeme ve čtvrtek 15, února ve 13:30

“Mlsní kuchtíci”

Významný den, kdy děti dostávaly pololetní vysvědčení, jsme si zpestřili tvarohovými šátečky. Kuchtíkům se moc povedly a chutnaly báječně…..

Zde je recept na 1 dávku, my jsme si udělali ze dvou dávek 🙂

Křehké šátečky

450 g hladké mouky, špetka soli, 250 g hery, 250 ml zakysané smetany – vše smíchat dohromady

Náplň: tvaroh, žloutek, vanilkový cukr, moučkový cukr dle chuti, trochu citrónové kůry

Těsto rozválíme, hrníčkem či skleničkou vykrajujeme kolečka, která plníme tvarohovou náplní, překlopíme a vidličkou stlačíme kraje k sobě. DOBROU CHUŤ!!!

Šikulky

Zimní období je pro ptáčky náročné. Děti ze Šikulek jim chtěly přilepšit a vyrobily pro ně krmítko. Ptáčci si mohou pochutnat na máku, kokosu a různých semínkách.

Sbor

První vystoupení proběhlo při příležitosti rozsvícení vánočního stromu u naší školy. Teď nás čeká vystoupení na vánočních trzích – 16. 12. v 10.00 a již tradiční zpívání na schodech, které pořádáme vždy poslední školní den před Vánocemi.

KERAMIKA

Kroužek keramiky funguje na naší škole již několik let. Prostory keramické dílny, jsou v suterénu školy. Děti se musí naučit různé techniky spojené s výrobou keramiky, drobných šperků, malovaných kamínků a řady jiných výrobků. Význam této činnosti spočívá v rozvoji jemné motoriky a motoriky malých svalových skupin. Nesporný je i význam estetický. Děti se rovněž seznamují s novými materiály a postupy, rovněž zde plánují, pracují dle předlohy, ale i volně dle své vlastní fantazie. Výhodou práce v keramické dílně je i možnost prezentace svého výrobku ostatním. Děti vytvářejí hodnoty, uvědomují si, že za konkrétním výsledkem práce stojí jejich snaha a píle. Děti tak získávají vztah k věcem, uvědomují si, že každou věc musí někdo vyrobit, že má určitou cenu a funkci. Výsledky prací dětí jsou často dárky sponzorům, prezentujeme je v různých projektech, rovněž jsou využívány k estetizaci interiér