ZŠ a MŠ Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Vysoká

Toto letí, toto letí, slavili jsme svátek dětí….                                   4. června

A abychom u toho byli všichni, počkali jsme do čtvrtka na chybějící kamarády a taky na prima počasí.  Vše šlo hladce a hlavně, jako vždy sladce. Naše pozvání přijala paní starostka, která pro nás upekla výborné větrníky a za zvládnutí zábavných soutěží čekala sladká odměna každého, kdo získal do srdíčka všechny smajlíky. Největším překvapením byl pro nás skákací hrad, za který posíláme poděkování paní učitelce Markétce do Jindřichova.

 

 

 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Vysoka_2020/

 

Když čáp sedne na komín a les je plný laskomin,                   25. květen

když kotě leží u vrátek a dvůr je plný kuřátek, copak je to za svátek?  

To je jaro, jaro přece, už je zase na pasece…    

Pozorovat a objevovat nás baví nejenom na vycházkách, ale i na zahradě. Zasadili jsme si sem nové květiny, staráme se o vysazené ředkvičky, rajčata, kedlubny i meloun. Zjistili jsme, jak se dá v kompostéru „vyrobit“ dobrá hlína a využili ji pro pěstování dýně. Práce tu máme pořád dost a na svou úrodu jsme zvědaví a těšíme se. Z vysokého sloupu nás při všem pozorují zamilovaní čápi a klapou nám při tom hezky zobákem. Asi se jim ruch na naší zahradě líbí.  Zjistili jsme, že umí ze svých křídel udělat srdíčko a hlavu zakloní do oblouku až na záda. I naši ještěrku jsme mohli chvíli zkoumat. Ve velké sklenici, bylo dobře vidět její tělo ze všech stran, ale pak šupky zpět do trávy. A největší novina nakonec. Naším novým sousedem, se kterým se můžeme vidět úplně zblízka a pořád se nemůžeme vynadívat, bude možná nádherný kůň. Jak se jmenuje, musíme teprve zjistit.

 

 

 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Capi_MS_Vysoka_2020/

 

Krtkovi už není smutno,                                                     4. května

ve školce dnes skončil klid.            

Vrátili se kamarádi,

 může je zas pohladit.

 

Jsme zpátky!!  

Po dlouhých dnech doma bez kamarádů jsme se vrátili zpět do školičky a to je pro nás příjemná změna a vůbec nám nevadilo, že jsme se museli pustit hned do práce. Jaro na nás tady sice čekalo, ale rádi jsme se společně dali do dalšího tvoření, abychom ho cítili úplně všude a měli kolem sebe zas veselé obrázky. Na zahradě jsme zkontrolovali, zda je vše jak má a co nás v příštích dnech čeká při práci na záhoně. Zjistili jsme, že se v naší staré budce ozývají hlásky malých holátek, ještěrka si to tu šmejdila v kompostéru a naším očím neunikl ani nezvaný host, a věřte nebo ne, i když to bylo hadí miminko, trochu strach jsme přece jen měli…

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jsme_zpatky_MS_Vysoka_5_2020/

 

Pozdrav z domova                                         duben

Požádali jsme rodiče, zda by nám poslali několik fotografií svých dětí a touto cestou pozdravili alespoň na dálku své kamarády ze školky a potěšili je… Spolupráce s rodiči byla úžasná! Děkujeme za krásné fotografie a spoustu skvělých nápadů a tipů, jak trávit volný čas se svými nejbližšími.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_Pozdrav_z_domova_4_2020/

 

ZDRAVÍME VŠECHNY DĚTI A RODIČE!!!

Protože jsme se dlouho neviděli a myslíme na vás a na to, co jsme s vámi mohli prožít a naučit se, máme pro vás několik tipů, jak zahnat dlouhou chvíli…

Mrkněte…

www.predskolaci.cz

www.napadyproanicku.cz

www.pinterest.cz

www.pripravy.estranky.cz

www.ctedu.cz

www.nasedeticky.sk

www.e-predskolaci.cz

www.vesela-chaloupka.cz

 

Zpívejte, kreslete, čtěte, povídejte si, tvořte, choďte na procházky, sportujte a hlavně si užívejte toho, že se máte navzájem.

Tyto určitě znáte …

 

A třeba nás překvapíte, když se báseň naučíte …

Pro mladší dětičky

Otloukej se, píšťaličko,

zavoláme na sluníčko.

Ať je u nás častý host,

zapískáme pro radost.

 

Pro starší dětičky

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé.

Otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě.

Čmáry, čmáry na zeleno, na červeno, na žluto…

Všechno už je ustrojeno, všechno už je obuto.

 

Jeden velký úkol na závěr.

Pošlete nám fotografii, jak trávíte čas v karanténě, jak si hrajete, tvoříte nebo chodíte na procházky do přírody… Vaše fotografie zveřejníme zde na webových stránkách MŠ. Uvidíte se tak na dálku se svými kamarády a navzájem se potěšíte J

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na naše emailové adresy.

Mějte se krásně, zdraví vás vaše paní učitelky.

 

Máme smutek a zármutek,                                         25. února

 masopust nám rychle utek.

Slepice kdáčou, řezníci pláčou…

 Naše masopustní taškařice se vydařila, takže žádné slzy a zármutek, naopak. Tradici jsme si připomněli veselým vyprávěním a v Chaloupce na vršku si prohlédli všechny dobroty, které si lidé dopřávali. Sami jsme si hezky naplnili jitrničky, pohráli si s výrobou koláčů a masek a úterní koblížky jsme si pěkně vychutnali. Podobně jako celé dopoledne v provoněné školce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sasci_a_masopust_MS_Vysoka_2020/

 

Huboval vrabčák na zimu:                                            10. února

„Škoda, že nemám peřinu“

Z okna třídy máme skvělou možnost pozorovat návštěvníky našeho krmítka. Vždy se chováme tiše, abychom nevyplašili sýkorky modřinky, které sezobnou semínko slunečnice a hned s ním letí do větví cypřiše, aby si je tam v klidu vychutnaly. Lenivější vrabci si tu vytrvale sedí a zobou, dokud je nevyplaší zvuky okolí. Silný vítr teď vyfoukal všechny dobroty, proto jsme hladovým ptáčkům připravili hostinu trochu jinou.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Huboval_vrabcak_MS_Vysoka_2_2020/

 

V pohádkovém světě                                                     23. ledna

je nám spolu hezky. Zlo se tu v dobro obrací, kouzla často pomáhají řešit i neřešitelné a nám se moc líbí stát se, spolu s hrdinou, hlavní postavou děje. V nepřeberném množství moderních pohádek se s dětmi rádi vracíme k těm klasickým, na které se dnes již dost zapomíná. Průvodcem pohádkovým světem nám byl oblíbený večerníček, který si přichystal z pohádkové pokladnice to nejlepší. Pohádky posloucháme, hrajeme i kreslíme a věřte tomu, že i čteme. Jak, když nejsme školáci? No přece podle obrázků.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_MS_Vysoka_2020/

 

Na tři krále, ještě dále….                                                     17. ledna 2020

Hned 6. ledna jsme zvládli zatím náš největší kus cesty, a stálo to za to. Protože nám i lednové počasí stále umožňuje toulky přírodou a pozorování okolí lesa a běhání po kopcích nás baví, nechtělo se nám ani zpátky. Tentokrát jsme objevili výstavní krmelec plný potravy pro zvěř a překvapilo nás množství ptačích budek umístěných všude kolem.  Při výhledu z posedu jsme si vyzkoušeli orientaci jako Jeníček s Mařenkou. Ještě že naše cesta zpět nebyla podobná těm, které si tu i s křižovatkami vybudovaly hraboši a myšky, a do školky jsme trefili s jistotou. No a na zahradě si už hledáme práci a místo her na sněhu hrabeme jehličí a sbíráme spadlé větve.  Na letošní opravdové sněhuláky už nevěříme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_toulky_MS_Vysoka_2020/

 

Vánoce na míru                                                                   13. prosince

  Rok se pomalu chýlí ke konci a my máme za sebou zdobení stromečku, vánoční besídku pro rodiče, slavnostní rozsvícení stromu i nadělování. Adventní čas patří k těm nejhezčím.  Spousta vyslovených přání, dopisy Ježíškovi, poslech koled, pohádky, přibližování zvyků a tradic, to všechno přispívá k tomu, aby byly vánoce hezké a jak se zpívá v písničce…vánoce na míru.

I vám všem přejeme krásně prožité svátky se svými dětmi a blízkými,

pevné zdraví a spoustu radosti a hezkých zážitků v roce 2020.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_na_miru_MS_Vysoka_2019/

 

A kde jsou sněhuláci?                                                             10. prosince

Tak to vypadá, že si s nimi moc neužijeme. Sníh máme ve vzpomínkách na tuhé zimy a bílé vánoce, ale i když jsou ty letošní už za dveřmi, stále nám sněhová pokrývka chybí. Místo koulování pokračujeme v našich výpravách do okolní přírody a pozorujeme změny kolem sebe. Moc se nám líbí zkoumat terén na odlehlejších místech, kam se nevydáváme každý den.  Po silných větrech jsme objevili spoustu ochranných krytů na stromky a daleko odnesené plastové obaly, a taky krmelec, který potřebuje opravit a zbytky posedu, kam nebylo těžké vystoupat jako na rozhlednu. Štěstí jsme měli na stádo zvěře a pozorovali plaché srnky, které nás pozorovaly z povzdálí. Počasí našim toulkám přeje, ale všichni si přejeme sněhuláky už stavět, nejen kreslit.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehulaci_MS_Vysoka_20

 

Do nebíčka nebo do pytlíčka?                                            5. prosince

Nebyli jsme si moc jisti, ale dnešní vzácná návštěva to vyřešila po svém. Kniha hříchů vše odhalila, a protože co je psáno, to je dáno a naše prohřešky byly málo závažné a některé jen prťavé, nechal nám tady Mikuláš košík dobrot a čert odešel s prázdnou. Ale strach jsme trošku měli a slíbili před všemi, že budeme hodní, aby se o nás příště nikde nepsalo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas_MS_Vysoka_2019/

 

První sníh,                                                                            2. prosince

 první pokusy o tvarování koulí, první sněhuláčci, první krmení ptáčků, první mokré rukavice…    Martine, Martine, moc toho není.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prvni_snih_MS_Vysoka_2019/

 

Vůně vánoc                                                                          28. listopadu

 Do vánoc zbývá tolik času, kolik nám vyměří 4 adventní svíce, ale už je mnohde cítíme i ve vzduchu. U nás ve školce zavoněly ze všeho nejdřív perníkem. Společně s maminkami jsme se pustili do zdobení kapříků, abychom mohli být pravidelně den po dni poctivým mlsáním svátkům blíž. Při práci musel voňavý perník odolávat našim jazýčkům, ale kdo ví, jak to dopadne doma…   Adventní kalendáře se všem vydařily, odpolední upovídané setkání bylo  příjemné a paní Bordovské přejeme hezké předsváteční dny a do Janova jí posíláme za voňavé kapříky naše velké poděkování.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vune_Vanoc_MS_Vysoka_2019/

 

Smutní včelaři                                                                      19. listopadu

Letošní listopadové počasí nám stále umožňuje toulky podzimní přírodou. Dny rádi trávíme v lese, kam to máme opravdu kousek a dnes se nám tu podařilo zastihnout i včelaře. Ukázali nám včelín s mnoha úly, vyprávěli o své práci, práci pilných včelek a jejich velké nemoci. Spoustu včelstev zahubila virová paralýza křídel a včelaři, a my také, jsme moc smutní, protože bude chybět zdravý med. Vycházky do lesa nás hodně baví, protože stále objevujeme, pro nás nová, zákoutí našeho okolí a pohledy na naši vesnici.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smutni_vcelari_MS_Vysoka_2019/

 

Čert a Káča                                                                           14. listopadu

Na čerty, kteří se za námi přijdou zanedlouho podívat, je ještě čas, ale už dnes jsme do pekla trochu nahlédli ve veselé pohádce našeho Smíška. 6. prosince by mohli být pekelníci taky tak hodní a milí, ale to se uvidí až podle našeho zlobení. Náš výlet autobusem byl prima, divadlo se nám líbilo, stihli jsme se podívat na sběrný dvůr, na poštu a do jídelny školáků a dlouhou cestu od zámku ke škole tam i zpět jsme hezky zvládli.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cert_a_Kaca_MS_Vysoka_2019_listopad/

 

Svatý Martin                                                                                    11. listopadu

 Bojím se, mámo, bojím se, táto, že nám i letos přiveze bláto….

Znáte děti. Na rozdíl od nás si přejí, aby tu sníh byl co nejdříve a nejlépe až po kolena, a debaty o tom, jaký Martin bude, jsou celý týden aktuální. Známe legendu, kterou rádi hrajeme, k tématu společně tvoříme a nezapomněli jsme samozřejmě na martinské rohlíčky, se kterými každý rok chodíme přát hezkou zimu v obci. No a teď ať se předvede Martin!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2019/

 

Halloween                                                                            31. října

je svátek, který sice nepatří k našim tradičním, ale do povědomí se svým veselým průběhem dostal hlavně našim dětem, které se již samy upomínají o aktivity spojené s dlabáním dýní, tvořením strašidel, strašením i koledováním. Ve školce jsme si užili od všeho trochu a práce k tomuto tématu, jak je vidět, nás bavila.  A ta plechovková příšera?  Ta k halloweenu nepatří, je to klasický český strašák do zelí, který nás na vycházce svou písničkou přilákal, ale taky vlastně straší a moc se nám líbil.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Halloween_MS_Vysoka_2019/

 

Návštěva zámeckého parku                                               22. října

ukončila náš projektový týden. Sluníčkové počasí, krásné stromy, hromady zlatého listí, podzimní piknik, sbírání kaštanů…to všechno patřilo k hezkému dopoledni. A co víc? Pan kastelán nám umožnil pohled z balkonu, prohlídku prostor, a hlavně osahat si techniku, kterou k práci používá, což bylo pro všechny super. No a na závěr ještě něco. Nahlédli jsme pod pokličku a dozvěděli se o přípravě dýňových nápojů. A samozřejmě jsme se do školky nevraceli s prázdnou. Zkrátka, další hezké zážitky a prima den.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svatek_stromu_MS_Vysoka_2019/

 

Sobotní setkání seniorů v Bartultovicích                          19. října

jsme zpestřili svým vystoupením. Přijely nám pomoct i kamarádky z Jindřichova. Poprvé sem zavítaly také děti z albrechtické školky, které roztleskaly celý sál.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Setkani_senioru_10_2019_MS_Vysoka/

 

Rodičovským objektivem                                                   19. října

Na zahradě stihli rodiče kromě zábavy zachytit své ratolesti v akci a nabídli ještě několik snímků ze společného odpoledne.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Objektivem_rodicu_MS_Vysoka_2019/

 

Den stromů                                                                          17. října

 je náš projekt, se kterým se krásně pracuje, protože, kdo by stromy neměl rád? A obzvlášť jejich krásu teď na podzim. Spoustu jsme se o nich dozvěděli a pozvali si rodiče, aby se do aktivit v rámci projektu zapojili s námi. Zahrada se zaplnila a smích a veselí přilákal školáky, se kterými jsme opékali buřty a pouštěli draky. Děti předvedly, co se od září naučily, plnily zábavné úkoly a rodiče se nenechali zahanbit, vždyť se podívejte na ten strom. Taky byli šikovní, a i když by si zasloužili za práci a super náladu, lístečková medaile byla opravdu jen pro děti.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_MS_Vysoka_2019/

 

Pade doktore, už báb zase rýbu…                                      15. října

Jíte zdravě a máte dost vitamínů?

Každý den ovoce, nejenom na vánoce.

To je rada, tu my známe, tak s tím něco uděláme…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zdrave_dobroty_MS_Vysoka_10_2019/

 

My se práce nebojíme                                                         7. října

a protože je jí na podzim na zahradě opravdu dost, je potřeba přiložit ruce k dílu. Uklidili jsme poslední rajčata, která nám první mrazík už nedovolil dojíst, pomáháme hrabat listí a u cesty ve vesnici jsme uklidili nepořádek kolem kaštanu, kam chodíme sbírat spadlé plody. Na co?  Přece na hraní a něco pak pro zvířátka do krmelce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prace_se_nebojime_MS_Vysoka_2019/

 

Když si s námi vítr hraje                                                     2. října

 Silný vítr někde způsobil škody a mnohé potrápil, ale ten náš, si s námi hrál. Na zahradě přenášel spadané listí z místa na místo a nakonec si je hezky přilepil na náš plot. Napadlo nás zkoumat jak je silný, odkud fouká, kam se před ním schovat. Ruličky pokladních pásek nám vlály nad hlavami a ze šňůry si je chtěl vítr odfouknout někam přes pole. Ještě že nám nevzal čepice.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hratky_s_vetrem_MS_Vysoka_2019/

 

Veselá vycházka                                                                25. září

Dnešní vycházku do Bartultovic zvládli s dobrou náladou také naši malí kluci a měli ještě dost sil i na hry na průlezkách, které cestou jejich pozornosti samozřejmě neunikly. Společně jsme prohlíželi zahrádky, objevovali barvy, hledali a pojmenovali, co se nám líbí. Ze zapomenutého balonu, který kluci objevili cestou na pole, se vyklubala velká pýchavka. Tu viděli poprvé a podrobili ji důkladnému zkoumání. Uvidíme, co nás čeká příště.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prochazka_MS_Vysoka_2019/

 

Kam se poděla nota?                                                           23. září

Smíšek si pro nás tentokrát připravil Malované zpívánky – pohádku o ztracené notě e. Bez ní by se nám špatně zpívalo, proto jsme s hledáním houslovému klíči rádi pomohli. A jak to dopadlo? Jako každá hezká pohádka…Naši nejmenší s námi byli poprvé a návštěvu v Jindřichově si hezky užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smisek_MS_Vysoka_9_2019/

 

Září – na léto jde stáří…                                                      16. září

Pomalu si zvykáme na režim běžného školního roku. Ráno musíme brzy vstávat a hurá do školky, kde s kamarády vymýšlíme hry a činnosti, které nás baví. Na zahradě průběžně sklízíme naši úrodu a Aleškova maminka nám vitamíny doplňuje doma vypěstovanými melouny a hroznovým vínem. Máme tu houby, a to nejen na zahradě, ale i v šatně, urodilo se pár jablíček, které naší jablůňce sluší, a brzy se určitě vypravíme zkontrolovat zahrádky a pole v okolí. Během prvních dnů jsme oslavili narozeniny Aleška a Sofky, naučili jsme se písničku o zdravém zajíčkovi a v pondělí pojedeme do divadla. Prostě, pořád něco….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2019/#

 

Pole už jsou dávno holá….

Léto pomalu končí a za prázdninami udělala poslední horká neděle definitivní tečku.

Plni zážitků a čerstvých sil se 2. září školáci vrátili do svých lavic a naši nejmenší za svými kamarády do školky. Aby se jim tady líbilo, snažili jsme se o prázdninách, v rámci možností, prostředí zútulnit, přičemž nám svou pomoc nabídli také rodiče dětí. Za pomoc při malování, úklidu a údržbě zahrady děkujeme rodičům Christiánka a Aleška.

 Dnes tedy všechny vítala školička, tak trochu v novém kabátě, všem se nám tady líbilo a sladké kornouty byly super!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zari_2019_MS_Vysoka/

ŠKOLNÍ ROK 2019 – 2020

 

Letadlem, vlakem, autem nebo lodí?                                  26. června 2019

Jeďte si, čím chcete, a jak se vám to hodí …

Prázdniny jsou tady, čeká nás cestování třeba k babičce nebo k moři, a proto jsme se věnovali tématu kam, čím a hlavně, co musíme znát, abychom se chovali všude bezpečně.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopravka_MS_Vysoka_2019/

Skvělý nápad                                                         18. června

 

Navštívit oboru Janovská dolina byl nápad, který jsme v úterý hned po ranní svačině zrealizovali. Náš sympatický průvodce byl připravený a džípem nás provezl celým areálem, který zahrnuje nádherné lesy a louky o rozloze mnoha stovek hektarů. Otevřely se před námi nádherné výhledy do janovského údolí s domečky a dominantou kostela. Pozorně jsme sledovali okolí a mezi stromy hledali pohyb zvěře, která se před námi skryla, ale zkušený Martin přesně věděl, která zákoutí rozlehlé obory s námi prozkoumat a tak jsme měli štěstí na stádo statných jelenů, kteří se svými mohutnými parohy v trávě prozradili, viděli jsme několik srnců a zajíců, kteří panáčkovali a naši přítomnost nebrali v úvahu. U jednoho z rybníků jsme pozorovali stádo nádherných koní i s hříbaty, jejichž zbarvení tolik okouzlilo naše holky, že si je přály mít doma. V závěru prohlídky jsme se seznámili s Artemis a Rikim, což jsou majestátní orli skalní a měli jsme možnost si je pohladit. K dravcům tady patřily poštolky, sokoli, …a náš průvodce se zároveň předvedl jako zkušený sokolník, který svou práci dělá s láskou.

Moc děkujeme Martinovi Maluchovi, který nám umožnil návštěvu obory a věnoval nám svůj čas, za krásné zážitky, vyčerpávající informace o chovu i lovu zvěře a za setkání s Artemis a ostatními dravci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Obora_Janovska_dolina_MS_Vysoka_2019/

 

Naše zahrada                                                                        20. června

 

Bylo ráno a byl čtvrtek, jaký krásný den,                        

ve školce zas řádil krtek, lezl z díry ven.

Kdo tě pustil do zahrady, zlostně jsem se ptal,

 obrátil se ke mně zády a ryl klidně dál …..

a jako by to bylo málo, housenky se nám pustily do úrody právě teď, když dorostly ředkvičky a hrášek. S těmi jsme si ale snadno poradili a co jsme si zaseli, to jsme si i snědli a pod zdravými dobrotami se nám na zahradě prohýbal stůl také, když měla Ninka narozeniny. Na zahradě teď trávíme většinu času a dopřáváme si od všeho trochu – trochu práce, trochu zábavy, trochu tvoření, trochu lenošení, trochu legrace ….a tak je to fajn.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Na_zahrade_MS_Vysoka_2019/

 

Nejenom za plotem.                         14. června

 

Na našich vycházkách máme možnost pozorovat život ve vesnici a blízkém okolí, který se tady vyznačuje zejména zemědělstvím a chovem dobytka. Na jaře jsme ve stádech ovcí viděli krásná mláďata a prohlédli si již rezavou zemědělskou techniku, která donedávna plnila při práci na poli svůj účel. Při exkurzi na místní farmě pana Friče to byl naopak zbrusu nový traktor, moderní stroje a zastihli jsme při práci zaměstnance, kteří nám dovolili na chvíli kolos „řídit“ a rozhlédnout se z výšky kabiny. Zdejší stádo krav má kolem 500 kusů a patří k němu i okatá třídenní telátka a statní plemenní býci. Vše během roku sledujeme přes plot, ale tady při pozorování z blízka to bylo mnohem zajímavější.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nejenom_za_plotem_MS_Vysoka_2019/

Dopoledne v sedle                                                     6. června

Další hezký den jsme strávili návštěvou Jindřichovského dvora, kde nás paní majitelka přivítala hned ráno a věnovala nám čas při ukázce čištění koňů v úvazišti, při prohlídce stájí s nádhernými hříbaty a hlavně – pomohla nám do sedla a vodila na trpělivé Didlině podle zájmu pořád dokola. Prohlédli jsme si i ostatní koně, dozvěděli se některé zajímavosti a odnesli si s sebou moc hezké zážitky. Náš malý výlet jsme ukončili pobytem v zámeckém parku. Tady na nás čápi z komína volali něco ptačí řečí a sledovali, co děláme. No… odpočinek i osvěžení po náročném dopoledni v sedle jsme už potřebovali.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopoledne_v_sedle_MS_Vysoka_2019/

Svátek dětí                                             30. května

jsme oslavili na zahradě i s našimi prťaty. O zábavu a legraci nebyla nouze, ukázali jsme, co v nás je a nebáli se ani těch složitějších úkolů a sportovních disciplín. Jen v závěru se nám nějak přestalo dařit, protože najít poklad, bylo docela obtížné. Kde jen může být, když jsme v každém koutě zahrady byli 3x. Nakonec se podařilo a za veselým dnem jsme přece jen udělali sladkou tečku.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Detsky_den_MS_Vysoka_2019/#

Smíšek                                                                 27. května

tentokrát přivezl do Jindřichova Indiánskou pohádku se dvěma zábavnými představiteli indiánského kmene. Dobře jsme se bavili a společně s Malým bobrem si vyzkoušeli indiánský pozdrav i pokřik. Měli jsme čas i na pobyt na zahradě a vyzkoušeli si jindřichovské průlezky

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smisek_MS_Vysoka_2019/

NĚCO O PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN                          20. května                                 

Počasí nás zkouší a občas nepustí na zahradu, ale domluvenou návštěvu skleníku jsme kvůli  dešťovým kapkám neodkládali. Paní  Dozbabová patří mezi zkušené zahradnice a svým hospodářstvím a skleníkem nás ráda provedla. Dozvěděli jsme se, jak se o sazenice ve skleníku pečuje a které vysazuje nejčastěji a s sebou jsme si odnesli rajčata do naší malé zahrádky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zahrada_MS_Vysoka_2019/

 

SOKOLNÍCI                                                                            17. května

Dnešní dopoledne jsme strávili, pro nás, netradičním způsobem.  Dravce, které můžeme občas pozorovat v přírodě, anebo si je prohlížíme na obrázcích v knize, jsme dnes viděli úplně zblízka a mohli si na některé ptačí krasavce sáhnout a vnímat jejich hebké peří, oči jako korálky a ostrý zobák, který vzbuzuje respekt.   Byli jsme rádi, že jsme cestu do Jindřichova uskutečnili, protože podívaná stála opravdu zato.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sokolnici_MS_Vysoka_2019/

 

Sláva, nazdar výletu,                                                                       14. května

nezmokli jsme, už jsme tu…

 

 Je pravda, že letos nás sluníčko na cestě do Ostravy nedoprovázelo a před cílem se hezky rozpršelo, ale do světa techniky to bylo od autobusu jen kousek, tak nám déšť vlastně nevadil. Průvodkyně areálem nám poskytla zajímavé informace, plnili jsme úkoly, u kterých nechyběla legrace, a trochu jsme pracovali. A komu se jen tak podaří prozkoumat proslulou ponorku kapitána Nema? Všichni jsme se na chvíli ocitli 20 tisíc mil pod mořem a pozorovali život v moři z pohodlí hezky vybavené kajuty. A závěr? Batůžky, prostřete se! Bylo fajn, sláva, nazdar výletu, jedeme domů.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Ostravy_Ms_Vysoka_2019/#

 

Mámo, mamko, dám ti kousek nebe,                 10. května                         

vím, že mě máš ráda a já zase tebe.

Nebe neubude, na každého zbude,

ať se mají všichni dobře, támhle, tady, všude…

 

Pro maminky jsme vyrobili hezká přání a voňavá mýdla a společně oslavili jejich svátek na jarní besídce, kde si připomněly i svá dětská léta a zatančily si s námi známý taneček. Děkujeme rodičům za sladké překvapení, mlsání bylo za naši snahu určitě zasloužené.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek_Ms_Vysoka_2019/

 

DEN „ H „                                                                            25. dubna

jsme vlastně pojmenovali dnešní den D, na který jsme se moc těšili, a protože jindřichovští hasiči byli skvělí, to velké písmeno si od nás zaslouží. Poprvé jsme společně navštívili hasičskou zbrojnici, kde se nám věnovali členové SDH a přiblížili nám svoji práci i její význam pro nás všechny. Bylo se na co dívat, skoro jsme zapomněli zavřít pusu a se zájmem sledovali, co vše ke své práci potřebují a poslechli si historky ze skutečných zásahů. Moc touto cestou děkujeme za příjemné dopoledne a super jízdu, kterou nám umožnili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Hasici_2019_Ms_Vysoka/#

 

Zelený čtvrtek                                                                  18. dubna

byl dalším dnem našeho společného setkání se školáky. Využili jsme školní prázdniny a pozvali své kamarády i s rodiči do školky už dopoledne. Všichni věděli, že je čeká práce na zahradě a s chutí se do ní pustili. Společně jsme upravili záhon, zaseli hrách, ředkvičku a zasadili 3 okrasné keře. Maminky se s námi pustily do úklidu hračkárny a my všichni pak do připravené hostiny a společných her. Tvoření nám trochu komplikoval větřík, který neustále bral naše papíry, ale byla to legrace a na další společný den se už těšíme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zeleny_ctvrtek_MS_Vysoka_2019/#

 

Velikonoční svátky                                                                     10. dubna

 se bez osení neobejdou, proto jsme si vše potřebné od A do Z na zahradě sami připravili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonoce_MS_Vysoka_2019/

 

Jaro už je tu,                                                          15. dubna

a je vidět na zahradách, všude kolem nás, a u nás ve školce samozřejmě taky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Vysoka_2019/#

 

Ukliďme svět, ukliďme Česko           9. dubna

Země si svůj svátek připomene hned po Velikonocích, ale kdo chce, může jí dát dárek kdykoliv, tak jako my. Přidali jsme se k ekologické akci a zapojili se do úklidu nejbližšího okolí. Vybrali jsme si cestu spojující Vysokou s Bartultovicemi, kam chodí lidé na procházky a tamější  FITPARK. Pytle na odpad byly brzy téměř plné a naším přáním je, aby byli všichni k přírodě ohleduplnější a mysleli na Zemi nejen v den jejího svátku.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uklid_Cesko_Ms_Vysoka_2019/

 

Kliď se, zimo, bylas dlouhá,           5. dubna

v nás už kvete jarní touha

  1. Tradiční vyhánění zimy se letos krásně vydařilo. Sluníčko šlo s námi celou cestu až k potoku do „sasankového lesa“ k hraničnímu kameni. Bylo tu opravdu moc hezky, a abychom si byli jisti, že Mořena skutečně odplave, trochu jsme jí pomohli, aby neuvízla na naší straně hranice, a na cestu pak s radostí zamávali. Nebudou se na nás v Polsku zlobit?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Morena_Ms_Vysoka_2019/#

 

Probudil se malý brouček na stráni,           15. března                                      probudil se ze zimního dřímání…

Minulý týden jsme se připravovali na oslavy MDŽ. Vyrobili jsme pro všechny voňavé dárky a zábavné odpoledne v Pitárné jsme zpestřili svým vystoupením. Cvrček hrál broučkům a beruškám k tanci na opravdové housle a bez mikrofonu jsme hezky hlasově zvládli přednes i písničky o jaru.  Potlesk a tašky plné dobrot, kterými nás paní starostka odměnila, byly zasloužené.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_MDZ_2019/

 

Bavil nás opět Smíšek                                                                 14. března

Po delší době jsme zavítali do jindřichovské školky, abychom se společně s dětmi, které už tady známe, zasmáli se Smíškem. Veselá slepičí pohádka stála opět za to a na další setkání s našimi herci se těšíme už teď.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2019/

 

Požární ochrana očima dětí              7. března

Do letošní výtvarné soutěže posíláme hasičům práci Jardy.  Tuto profesi má hodně v oblibě, přál by si jako hasič lidem v nebezpečí pomáhat a toto téma se mu podařilo hezky výtvarně zpracovat. Tak držíme palce, Jardo,  a uvidíme….

 

Zpátky do pohádky                                                             22. února

 

Pozvání do knihovny za pohádkou od nás tento týden přijali naši starší kamarádi ze školy, rodiče, a sešli jsme se tu také s pravidelnými návštěvníky. Paní učitelka Helenka nám vysvětlila spoustu věcí, které se týkají pravidel vypůjčování knih, společně jsme si vyprávěli o těch nejoblíbenějších a poslechli si příběh, který nám přečetla paní Janotová.  Dospělí návštěvníci, společně se školáky, dostali za úkol poznat pohádky podle našich obrázků a musíme říct, že to dobře zvládli a pro nás to znamená, že se nám kreslení daří. O knihách a zacházení s nimi jsme si zazpívali, vytvořili Knihu kamarádů, na níž se všichni podíleli svou kresbou, smlsli jsme si na připravených dobrotách a na konec jsme každému věnovali záložku do knihy, kterou jsme sami vyráběli. Vypadá to, že si společné odpoledne někdy zopakujeme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Knihy_Ms_Vysoka_2019/

 

Kdo tu skákal hop a hop?                                                               10. února

Sníh nám poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána…

 

To vás asi nenachytáme. Tady to nebyla ani vrána, ani havran z pohádky, ale naši kluci si kreslili a psali do sněhu a vydařilo se jim i stavění sněhuláků a tvoření obřích koulí. Zkrátka, prima hry na sněhu nás baví.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stopy_zviratek_Ms_Vysoka_2019/

 

Zaplakala knížka, vytrhli z ní list.

Co si jenom počnu, kdo mě bude číst?

Dobro nad zlem nevyhraje, nemám konec pro pohádku…

Pomozte mi, dobří lidé, dejte mě zas do pořádku.

 

Pohádky, těch je! Známe jich spoustu z televize, kde jeden kreslený příběh střídá druhý, ale ve školce teď společně objevujeme kouzlo těch nejkrásnějších klasických pohádek v knihách. Vyprávění, čtení, hraní rolí i výtvarné ztvárnění byly obsahem našich zimních dnů. Vyrobili jsme si knihu, víme, jak s ní zacházet, máme svou záložku a učíme se číst obrázkové příběhy. Teď se těšíme na další návštěvu knihovny, kam tentokrát za pohádkou pozveme i školáky.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadky_Ms_Vysoka_2019/

Lednový sníh

Mrazivé dny střídá obleva, bílá nadílka často mizí před očima, a i když jsme se snažili vystihnout tu správnou chvíli ke stavění sněhuláka, dopadlo to tak, že jsme jen nakupili sypký sníh na hromadu nazvanou „sněhové strašidlo“. Že bychom sněhuláky opravdu jen kreslili?  Ale určitě si zimu ještě užijeme, protože jak říká pranostika: Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu. A viděli jste naši zahradu?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lednovy_snih_Ms_Vysoka_2019/

 

Poslední společné dny v tomto roce jsme si ve školce užívali ve sváteční náladě. Přispělo k tomu naše vánoční povídání, koledy, mlsání cukroví, seznamování se zvyky, které dodržujeme a taky předvánoční rozsvícení stromu v obci, kam si naše zpívání přijely poslechnout i všechny naše „školkové učitelky“. Velkou radost nám samozřejmě udělaly dárky pod stromečkem, ale možná ještě větší ta troška předvánočního sněhu. Stačila nám k tomu, abychom vytáhli boby a trochu se vyřádili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_MS_Vysoka_2018/

 

Posílám hvězdičku, splní mi přání

ať všichni na světě mají se rádi.

Ať jsou k sobě milí a daří se všem,

veselé vánoce přejeme vám všem!

 

Předvánoční, po jehličí voňavá nálada naplnila naši školku do všech koutů a ke sváteční atmosféře přispěla návštěva rodičů, které jsme pozvali na vánoční besídku. Přišli i s našimi staršími sourozenci a naše vystoupení se všem líbilo.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_Ms_Vysoka_2018/

S čerty nejsou žerty

  1. prosince byla v každém z nás malá dušička. Při čertovském účtování se totiž mezi hříšníky, zapsanými v pekelné knize, nějakým nedopatřením objevila i naše jména. Nezbylo, než se s čerty dohodnout a slíbit, že na sebe budeme hodní a tak naštěstí nakonec odcházeli s prázdnou. S kamarády jsme si pak hráli a pomáhali jim strojit stromek. Ale i u nás se vše na vánoce už chystá. Určitě si umíte představit, jak jsme všichni netrpěliví a nemůžeme se dočkat …každým překvapením a mlsáním z adventního kalendáře jsme štědrému dni blíž a tak dny počítáme, tvoříme, zpíváme si, připravujeme vánoční vystoupení a ……čekáme a čekáme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_Ms_Vysoka_2018/

Za pohádkou.                                                                                                21. listopadu

Ve středu jsme se vypravili za kamarády do Jindřichova na pohádku O pejskovi Gurášovi. Dobře jsme se bavili a spolu s herci se také zapojili do hry.  S našimi kamarády jsme si společně hráli, věnovali se našemu tématu o zimě a prohlédli jsme si přípravnou třídu v ZŠ.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2018/

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                          9. listopadu

 

Koník cválá po polích, veze, veze, bílý sníh,

my tu máme podzim ještě, padají jen kapky deště.

Martine, Martine, jenom vítr šumí, hučí, skučí v komíně…..

Kde nic, tu nic!

Víte, že Martin na bílém koni přivezl sníh přesně 11. 11. naposledy v roce 2007?

Známou legendu o dobrosrdečném vojákovi a podkovičkách, které se proměnily na makové rohlíčky, jsme si několikrát společně sehráli a pustili se do pečení. Písničkami a voňavými rohlíčky jsme pak přáli hezkou zimu lidem v obci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2018/

Malý výlet                                                                            1. listopadu

Tento týden nás tady moc není, protože kamarádi jsou nemocní, ale i tak jsme si dny spolu užili. Včera nás čekalo tak trochu strašidelné halloweenské tvoření a dnes pěkný výlet na výstavu preparovaných zvířat do Petrovic. Byli jsme překvapeni množstvím zajímavých exponátů a kluci obdivovali hlavně divoké prase a vlka. Cestou zpět jsme navštívili paní ředitelku ve škole a jindřichovský zámecký park. Tady se nám taky líbilo, tak obrovské stromy jsme viděli poprvé.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2018_Ms_Vysoka/

Pomáhat a chránit                                               24. října

Co si asi dnes mysleli lidé z okolí, když uviděli stát u naší školky policejní auto?

Naštěstí se tu ale nic zlého nepřihodilo a pro nás nevšední návštěvu jsme netrpělivě očekávali. Policisté nám ukázali svou výstroj, na vlastní oči jsme viděli zbraň a vyzkoušeli pouta, poslechli jsme si spoustu užitečných rad, které se týkají našeho bezpečí. To nejlepší bylo samozřejmě nakonec – měli jsme dovoleno prozkoumat policejní auto a vyzkoušet majáky. Za hezké dopoledne, omalovánky, pexesa a knihu děkujeme příslušníkům PČR z Města Albrechtic.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Beseda_s_PCR_Ms_Vysoka_2018/

Ze století do století stromy rostou a čas letí…      17. října

Na svých vycházkách do přírody se učíme vnímat její krásu i pestrost a každoroční svátek stromů je pro nás zároveň vhodnou příležitostí k jejich objevování v okolí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Vysoka_2018/

PODĚKOVÁNÍ

Letos měly včelky opravdu hodně práce a příroda se postarala i o bohatou úrodu na všech zahradách. Za zásobu medu, který nám vystačí na celou zimu, moc děkujeme tatínkovi naší Šárinky, a všem posíláme SLADKÝ pozdrav.

ŘÍJEN

Krásné podzimní dny trávíme společně na zahradě a jsme rádi, že se na nás sluníčko ještě směje. Máme tu spoustu práce – pomáháme při údržbě zahrady,rozlišujeme stromy  a porovnáváme jejich listy a plody, tvoříme z přírodnin. Hezké chvíle si tu neužíváme sami, podívejte se na naše pravidelné návštěvníky. Náš malý kamarád krtek, který nás provází všemi tématy o přírodě, se tu zabydlel natrvalo. Po každém víkendu napočítáme 20 nových kopečků a špačci dostali odvahu a z vedlejší louky taky přiletěli, abychom je mohli pozorovat zblízka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_rijen_2018/

ZÁŘÍ 2018

Volá jabloň sluníčko: „Vymaluj mi jablíčko!“

Omaluji ti je všecky, já mám barev plné necky.“

 

A jsme zase tady! S novým školním rokem začalo naše pravidelné setkávání a činnosti ve školce. Hezké počasí nás nechává trávit dny na zahradě a v přírodě a to je moc dobře. I když jsme malí, pomáháme při činnostech, které naše prostředí zkrášlují a práci se nevyhýbáme ani na zahradě. A co vy? Už máte vitamíny na zimu? Naše maminky nám pomohly sušit jablíčka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2018/

Den Země                     18. dubna

Ve středu 18. 4. jsme si nachystali tašky na tříděný odpad, lopatky, ochrannou rukavici a společně se vydali směrem k Bartultovicím. Celou cestu jsme sbírali a třídili odpadky, a že jich bylo dost. Tam nás už čekali občané Bartultovic, kteří sbírali odpadky z druhé strany. Společně jsme zasadili krásný stříbrný smrk, který se stane budoucím vánočním stromem ve vesnici. Jako odměna nás čekalo vyžití na průlezkách a cvičebním nářadí a pochutnali jsme si na opečených buřtech. Krásný den pokračoval návštěvou zvířecí farmy u Westernu, kde nás pohostili palačinkou s čokoládou a šlehačkou a osvěžující limonádou. Děkujeme všem, kteří s námi tento den prožili a zpříjemnili.

Myslím, že i my jsme se zasloužili o kousek krásné země kolem nás a prožili KRÁSNÝ DEN.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_MS_Vysoka_2018/

Jaro se sluníčku líbí,

může ho celý den hřát,

pivoňky motýlům slíbí,

teplo je tak akorát…

Vynesli jsme Mořenu a zimu s radostí vyhnali, protože i nám se jaro líbí a s nedočkavostí na něj čekáme. A konečně je tady. Přivítali jsme ho společně se seniory při setkání v Pitárné, které jsme zpestřili jarními písničkami a básničkami. Ve školce nechyběla pilná příprava na svátky jara. Seli jsme osení, vyráběly velikonoční přáníčka a ozdoby. Vyzkoušeli jsme si také zasít semínka petrželky a bazalky. Vyrostou nebo ne?

 

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Vysoka_2018/

Masopustní  dovádění                  únor 2018

Po celý měsíc únor jsme si povídali o tradici masopustu. Vyzdobili jsme si třídu veselými maskami, zápichy klaunů, vyrobili pestrobarevné čepičky a upekli voňavé masopustní koblížky, které nám všem moooc chutnaly. A protože nemyslíme jen na sebe, s dobrůtkami jsme šli potěšit i naše zvířecí kamarády do nedalekého lesíka. Snad jim bude chutnat…

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Unor_2018_MS_Vysoka/

Lednové tvoření                leden 2018

V lednu jsme se snažili přivolat zimu všemi možnými způsoby. Vyrobili jsme si sněhuláky, zamrzlá okna, povídali si o charakteristických znacích zimního počasí, zpívali písničky a učili se básničky o zimě. Závěr měsíce patřil pohádkám. Naším nejoblíbenějším hrdinou se stal Koblížek, nezapomněli jsme ani na příběh Červené Karkulky, který jsme si sami sestavili a vybarvili. Největší radost nám udělala vlastnoručně vyrobená čepice jedné z nejznámějších pohádkových postaviček, která nás denně zdraví z televizní obrazovky již přes 50 let…  Uhodnete, kdo tuto čepičku nosí?

Kouzelný čas adventní                       prosinec

Věneček na dveře, za oknem sníh,

děti se radují, všude zní smích……

Podobně to vypadalo i u nás ve školce. Na začátku prosince nás čekala cesta za Mikulášem do Jindřichova, potom jsme měli spoustu práce s výrobou přáníček pro rodiče, výzdobou naší školky a zdobením stromečku.  Svým zpěvem jsme potěšili všechny, kteří se přišli podívat na rozsvícení stromečku ve Vysoké. Nechybělo  ani slavnostní vánoční vystoupení pro rodiče, při kterém jsme si společně s nimi vyrobili krásné voňavé ozdůbky. A nakonec to nejdůležitější  – no přece Ježíšek s nadílkou!!!

Ježíšku, děkujeme….

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Vysoka_2017/

Cesta  za Mikulášem          6. prosince

Ve středu jsme se vydali za našimi kamarády do Jindřichova. Krátce po svačince nás navštívil Mikuláš s andělem i hrozitánským čertem. I když to zpočátku vypadalo, že pro strach ze sebe nevydáme ani hlásku, nakonec jsme si přece jen všichni s čertem zazpívali i zatancovali.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cesta_za_Mikulasem_2017/

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                               10. listopadu

 Na svatého Martina bývá dobrá peřina.

Tak tyto pranostiky se letos, na svátek svatého Martina, určitě vyplnily. Chladné počasí nás ovšem vůbec nezaskočilo. Společně jsme vyrazili na svatomartinské vinšování. Peřinu jsme sice s sebou neměli, zato jsme měli košík plný sladkých, vlastnoručně upečených rohlíčků.


http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vinsovani_Ms_Vysoka_2017/

Podzimní radovánky                září, říjen

Náš podzim se nesl ve znamení poznávání. Ochutnávali jsme zeleninu, ze které jsme si uvařili polívčičku, z ovoce jsme připravili chutný ovocný salát. Venku jsme pozorovali drobné živočichy, zbarvující se stromy (stromy jako malované). Děti také pomáhaly při hrabání listí na školní zahradě. Jablíčkování s rodiči jsme začali hned dopoledne, kdy jsme společnými silami upekli jablíčkovou buchtu, kterou jsme odpoledne při hraní s maminkami také ochutnali. Říjen jsme zakončili vytvořením Dýňáčka z dýně, kterou jsme si sami ve školce vypěstovali a teď nám bude zdobit příchod do Mš.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2017/#

Vše nachystáno, vyzdobeno a dětičky mohou přijít…

Těšíme se.

Opékání buřtíků                      29. 6.

Posezením na školní zahradě a opečením buřtíků jsme se rozloučili se starým školním rokem a všemi našimi kamarády, kteří po prázdninách nastoupí do školy. 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Louceni_se_skolnim_rokem_2017_Ms_Vysoka/

Rozloučení s předškoláky              26. 6.

Na obecním úřadě ve Vysoké proběhlo slavnostní rozloučení s předškoláky. Štěstí, spoustu hezkých zážitků a samé jedničky ve škole jim popřála paní ředitelka i paní starostka. Hurá do školy!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_Ms_Vysoka_2017/

Školní výlet na dopravní hřiště                        9. 6.

Letos jsme se vydali na výlet do Krnova na dopravní hřiště. Hned po příjezdu jsme se pustili do bašty, kterou nám připravili rodiče a taky něco smlsli. Ranní rozcvička proběhla na skluzavkách a průlezkách místní zahrady, odkud jsme se odebrali na dopravní hřiště a užili si jízdy na kolech, odrážedlech a tříkolkách. Cesta zpátky některé unavila….Do Mš jsme dorazili ale v pořádku, na zahradě dobaštili co zbylo v batůžcích a potěšili se z návštěvníka, který se nečekaně objevil na naší zahradě. Budeme se těšit na zážitky opět za rok.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_Ms_Vysoka_6_2017/

Den dětí v MŠ a ve Westernu.              1. 6. a 6. 6. 

Náš svátek jsme jaksepatří oslavili – a to hned dvakrát. Na školní zahradě opékáním buřtíků a různými soutěžemi, třeba skákáním v pytli nebo přetahováním lanem, u kterých jsme si užili spoustu legrace. Ve Westernu nás zaujala malá farma domácích zvířat, využili jsme tamější zahradu k prolézání, hrám, jízdě na kole i v autě. V průběhu dopoledne jsme si pošmákli na banánu v čokoládě a sladké malinovce. Hravé dopoledne bylo zakončeno dobrým obědem, který pro nás připravili zaměstnanci restaurace Western.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_Ms_Vysoka_2017/

Těšíme se na úrodu.              26. 5.

S chutí do toho a půl je hotovo. Tímto heslem jsme se řídili při naši práci na školní zahradě. Poprvé jsme vyzkoušeli záhonek a zasadili tam rajčátka. A teď už jen zalévat a zalévat. Těšíme se na úrodu.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tesime_se_na_urodu_-_Ms_Vysoka_2017/

Maminko, mámo, ráda tě mám, proto ti svoje srdíčko dám.         18. 5.

Svůj svátek přišly maminky oslavit mezi nás a z našeho vystoupení i vlastnoručně vyrobených mýdel měly obrovskou radost.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek-_Ms_Vysoka_5_2017/

Modrá planeta       21. 4.

Den Země jsme si připomněli v rámci našeho třídního projektu Modrá planeta. Na toto téma je stále o čem si povídat a o krásách naší planety se sami přesvědčujeme třeba pozorováním přírody – máme tu zpět čápa a v našem krmítku hnízdí ptáci. K našim aktivitám patřila pomoc při úklidu zahrady a okolí, třídění odpadu v praxi, vyzkoušeli jsme si pokusy s vodou a rozpustností materiálů, i tajné psaní nad svíčkou. Zemi bychom přáli, aby byla čistá, a aby se na tom všichni podíleli jako my.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_Den_Zeme/

Hody, hody, doprovody        10. 4.

Velikonoční svátky jsme uvítali, jak se patří. Kromě hezkého tvoření, zdobení a barvení vajíček jsme se poprvé společně pustili do výroby velikonoční nádivky. No a povedla se na jedničku.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_Jaro/

Vyhánění zimy       4. 4.

Kdo by se chtěl ještě se zimou nezimou trápit. To ať už je raději jaro a my můžeme trávit čas na zahradě. Jako každý rok jsme se s Mořenou rozloučili a doufáme, že odpluje opravdu daleko, protože už zkoušíme sít osení a rychlit některá semínka.

Vodník Tonda     27. 3.

Pohádka divadla Smíšek byla dnes důvodem naší cesty za kamarády do Jindřichova. A nemuseli jsme litovat, protože o zábavu bylo postaráno a povedení vodníci nás všechny pořádně rozesmáli.

Jaro je cítit všude            28. 3.

Nevěříte? Ve školce se rodí jarní výzdoba, čápi na nás pokukují z oken a za nimi? Spousta práce. Pozorujeme rašení ve třídě i venku, sbíráme větve, rozhrabujeme krtince, no a hlavně už si můžeme hezky hrát na jarním sluníčku a to je práce, která nás baví nejvíc.

                

Jarní svátek         10. 3.

Na vystoupení k svátku žen jsme se poctivě připravovali a do Pitárné jsme nemohli jet s prázdnou. Všechny účastnice odpoledního posezení od nás dostaly jarní přání a naše písničky potěšily a přispěly k hezké atmosféře.

Sněhuláci roztáli, jaro někde zahálí           25. 2.

Tak to tedy ne, my jaru pomůžeme. Poslední zimní obrázky a šup s nimi pryč. Všichni se těšíme, až teplé bundy a rukavice necháme doma a půjdeme pozorovat, jak se jaro krůček po krůčku vkrádá a mění přírodu.

Dneska je tu karneval, to maškarády mají bál,

kdo je zlý, kdo je zlý, ať zůstane zalezlý….

O veselé skotačení bychom se nenechali připravit, a tak jsme na masopustní úterý byli všichni připraveni. Vyzdobená třída, vůně smaženého těsta, módní přehlídka s oceněním medailemi a nakonec slavnostně prostřený stůl. Veselý den jak má být! A co dál? No přece půst, lidičky.


Poděkování

Moc děkujeme za překvapivý dárek manželů Kusendových z Jindřichova v podobě hraček a didaktických pomůcek, které využijeme při naší práci. Manželům Rejdovým děkují všichni malí výtvarníci za nové pastelky.


Pomáháme v zimě
Nejednou jsme si vyprávěli, co dělají zvířátka v zimě, kdy si můžeme my všichni hovět doma v teploučku, a už také víme, co pro ně lze v tomto období udělat. Mlsání, které jsme tentokrát umíchali a připravili, nebylo pro nás. Stopy ve sněhu nás zavedly ke krmelci, kam jsme zvířátkům navázali dobroty a postarali jsme se i o ptáčky, kteří přilétají ke krmítkům.

To je sněhu…..
Koho by nebavilo sněhové blbnutí? Nám se podařilo postavit super sněhuláka a doufáme, že se bude umět ohánět koštětem podobně jako my při práci se sněhem na zahradě.

Tři králové

Opět jsme tu spolu a máme plné ruce práce. Venku mrzne, až to praští a tak v teploučku, s veselou písničkou je nám tu dobře.

Vánoce jako doma

Dobrá nálada, cukroví, spousta práce se zdobením, strojení stromečku, naše zpívání pro rodiče i u stromu v obci a nakonec? Zasloužené dárky, za které patří naše poděkování Ježíškovi a obecnímu úřadu.

Všechny fotografie…

Mikuláš

Čertovská kopyta našla cestu hravě i k nám. Naše obavy byly zbytečné, protože knihu hříchů pekelníci údajně někde ztratili, a tak vše dobře dopadlo a na sladkostech jsme si mohli pochutnat všichni.

Zdobení, zdobení, je lepší než zlobení

nám zpívají zvířátka ve své vánoční písničce a u nás vlastně celý prosinec v tomto duchu probíhá. Chceme mít kolem sebe hezky, snažíme se tvořit pěkné dekorace a naše maminky byly pozvány na tajnou výrobu adventního překvapení. Škoda, že přišla jen jedna, ale práce jí šla od ruky a výsledek udělal radost.

Svatý Martin

Snížku, snížku, kde se touláš

pročpak u nás nenapadáš…

…tak dlouho jsme volali, až jsme se ho dočkali. Přijel k nám se svatým Martinem, s koníčky i rohlíčky, zkrátka se vším, co ke svátku Martina patří. A že jsme si to užili – posuďte sami.

dscn0768 dscn0722

Všechny fotografie si prohlédněte zde:

Halloweenské hraní

Naše hallowenské hraní dopadlo na jedničku. Zpěv, dobrá nálada, pracovní atmosféra, párek v rohlíku, dobrý moučník paní učitelky, dospělákům kafíčko…nic nechybělo. A když bylo hotovo, naše rozesmátá dýně nám zamávala na lampionovou cestu, která hezké odpoledne s rodiči ukončila.

Všechny fotografie si prohlédněte zde: http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_Halloweenske_hrani/

hallovween-vysoka-130 hallovween-vysoka-133 halloween-vysoka-2016-005 halloween-vysoka-2016-013

halloween-vysoka-2016-021 halloween-vysoka-2016-050 halloween-vysoka-2016-052

Den stromů

Do lesa to máme ze školky opravdu kousek, a tak jsme si, kromě tvořivé práce s listy a společným vyprávěním, připomněli svátek stromů také hezkou vycházkou s pozorováním.

dscn0657 dscn0640

Více fotografií naleznete zde…

Pohádka O řepě

Na tuto pohádku si všichni určitě vzpomenete. Při její dramatizaci jsme si užili spoustu legrace.

dscn0609 dscn0610 dscn0611 dscn0613 dscn0614

Malí kuchaři

Co jsme si nasbírali, to jsme si snědli – ovocný salát a jablíčková buchta chutnala všem.

dscn0601 dscn0602 dscn0603 dscn0604 dscn0605 dscn0606 dscn0607 dscn0615 dscn0616 dscn0617 dscn0618 dscn0619 dscn0621 dscn0622 dscn0623 dscn0624 dscn0625 dscn0627 dscn0628 dscn0629 dscn0631

Čarování

Při hře Čaruji, čaruji černý les jsme se naučili rozlišovat podzimní ovoce a zeleninu.

dscn0593 dscn0594 dscn0595 dscn0596 dscn0597 dscn0599 dscn0600 dscn0608 dscn0612

Bramborové odpoledne

Na bramborové hraní jsme se připravili taky U dráčka, ale počasí nás nechalo zavřené ve třídě. Nebránilo nám to ale ve společném tvoření, povídání a bramborovém mlsání.

dscn0566 dscn0565

img_20160921_144907 img_20160921_144917 img_20160921_144936 img_20160921_150008 img_20160921_150128 img_20160921_150141 img_20160921_150149 img_20160921_153432 img_20160921_153412 img_20160921_151133 img_20160921_150240 img_20160921_150218 img_20160921_153442dscn0572

U dráčka je plno

Také ve třídě U dráčka vše 1. září ožilo. Děti čekala vyzdobená školka, nová paní učitelka Miriamka a přišli i nováčci, kteří se postupně začínají zapojovat do společných her. Náš školní vzdělávací program je aktualizován pod názvem Měj oči dokořán, tak tedy pozorujme, zkoumejme, učme se….

UložitUložitdscn0561dscn0563dscn0560dscn0559dscn0558dscn0557dscn0556dscn0555dscn0554dscn0553dscn0552dscn0551

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit