ZŠ a MŠ Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Vysoká

Za pohádkou.                                                                                                21. listopadu

 

Ve středu jsme se vypravili za kamarády do Jindřichova na pohádku O pejskovi Gurášovi. Dobře jsme se bavili a spolu s herci se také zapojili do hry.  S našimi kamarády jsme si společně hráli, věnovali se našemu tématu o zimě a prohlédli jsme si přípravnou třídu v ZŠ.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Ms_Vysoka_2018/

 

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                          9. listopadu

 

Koník cválá po polích, veze, veze, bílý sníh,

my tu máme podzim ještě, padají jen kapky deště.

Martine, Martine, jenom vítr šumí, hučí, skučí v komíně…..

Kde nic, tu nic!

Víte, že Martin na bílém koni přivezl sníh přesně 11. 11. naposledy v roce 2007?

Známou legendu o dobrosrdečném vojákovi a podkovičkách, které se proměnily na makové rohlíčky, jsme si několikrát společně sehráli a pustili se do pečení. Písničkami a voňavými rohlíčky jsme pak přáli hezkou zimu lidem v obci.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Vysoka_2018/

 

Malý výlet                                                                            1. listopadu

Tento týden nás tady moc není, protože kamarádi jsou nemocní, ale i tak jsme si dny spolu užili. Včera nás čekalo tak trochu strašidelné halloweenské tvoření a dnes pěkný výlet na výstavu preparovaných zvířat do Petrovic. Byli jsme překvapeni množstvím zajímavých exponátů a kluci obdivovali hlavně divoké prase a vlka. Cestou zpět jsme navštívili paní ředitelku ve škole a jindřichovský zámecký park. Tady se nám taky líbilo, tak obrovské stromy jsme viděli poprvé.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2018_Ms_Vysoka/

 

Pomáhat a chránit                                               24. října

 

Co si asi dnes mysleli lidé z okolí, když uviděli stát u naší školky policejní auto?

Naštěstí se tu ale nic zlého nepřihodilo a pro nás nevšední návštěvu jsme netrpělivě očekávali. Policisté nám ukázali svou výstroj, na vlastní oči jsme viděli zbraň a vyzkoušeli pouta, poslechli jsme si spoustu užitečných rad, které se týkají našeho bezpečí. To nejlepší bylo samozřejmě nakonec – měli jsme dovoleno prozkoumat policejní auto a vyzkoušet majáky. Za hezké dopoledne, omalovánky, pexesa a knihu děkujeme příslušníkům PČR z Města Albrechtic.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Beseda_s_PCR_Ms_Vysoka_2018/

 

Ze století do století stromy rostou a čas letí…      17. října

Na svých vycházkách do přírody se učíme vnímat její krásu i pestrost a každoroční svátek stromů je pro nás zároveň vhodnou příležitostí k jejich objevování v okolí.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Vysoka_2018/

 

PODĚKOVÁNÍ

Letos měly včelky opravdu hodně práce a příroda se postarala i o bohatou úrodu na všech zahradách. Za zásobu medu, který nám vystačí na celou zimu, moc děkujeme tatínkovi naší Šárinky, a všem posíláme SLADKÝ pozdrav.

 

ŘÍJEN

Krásné podzimní dny trávíme společně na zahradě a jsme rádi, že se na nás sluníčko ještě směje. Máme tu spoustu práce – pomáháme při údržbě zahrady,rozlišujeme stromy  a porovnáváme jejich listy a plody, tvoříme z přírodnin. Hezké chvíle si tu neužíváme sami, podívejte se na naše pravidelné návštěvníky. Náš malý kamarád krtek, který nás provází všemi tématy o přírodě, se tu zabydlel natrvalo. Po každém víkendu napočítáme 20 nových kopečků a špačci dostali odvahu a z vedlejší louky taky přiletěli, abychom je mohli pozorovat zblízka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_rijen_2018/

 

ZÁŘÍ 2018

Volá jabloň sluníčko: „Vymaluj mi jablíčko!“

Omaluji ti je všecky, já mám barev plné necky.“

 

A jsme zase tady! S novým školním rokem začalo naše pravidelné setkávání a činnosti ve školce. Hezké počasí nás nechává trávit dny na zahradě a v přírodě a to je moc dobře. I když jsme malí, pomáháme při činnostech, které naše prostředí zkrášlují a práci se nevyhýbáme ani na zahradě. A co vy? Už máte vitamíny na zimu? Naše maminky nám pomohly sušit jablíčka.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2018/

 

Den Země                     18. dubna

Ve středu 18. 4. jsme si nachystali tašky na tříděný odpad, lopatky, ochrannou rukavici a společně se vydali směrem k Bartultovicím. Celou cestu jsme sbírali a třídili odpadky, a že jich bylo dost. Tam nás už čekali občané Bartultovic, kteří sbírali odpadky z druhé strany. Společně jsme zasadili krásný stříbrný smrk, který se stane budoucím vánočním stromem ve vesnici. Jako odměna nás čekalo vyžití na průlezkách a cvičebním nářadí a pochutnali jsme si na opečených buřtech. Krásný den pokračoval návštěvou zvířecí farmy u Westernu, kde nás pohostili palačinkou s čokoládou a šlehačkou a osvěžující limonádou. Děkujeme všem, kteří s námi tento den prožili a zpříjemnili.

Myslím, že i my jsme se zasloužili o kousek krásné země kolem nás a prožili KRÁSNÝ DEN.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_MS_Vysoka_2018/

 

Jaro se sluníčku líbí,

může ho celý den hřát,

pivoňky motýlům slíbí,

teplo je tak akorát…

Vynesli jsme Mořenu a zimu s radostí vyhnali, protože i nám se jaro líbí a s nedočkavostí na něj čekáme. A konečně je tady. Přivítali jsme ho společně se seniory při setkání v Pitárné, které jsme zpestřili jarními písničkami a básničkami. Ve školce nechyběla pilná příprava na svátky jara. Seli jsme osení, vyráběly velikonoční přáníčka a ozdoby. Vyzkoušeli jsme si také zasít semínka petrželky a bazalky. Vyrostou nebo ne?

 

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Vysoka_2018/

 

Masopustní  dovádění                  únor 2018

Po celý měsíc únor jsme si povídali o tradici masopustu. Vyzdobili jsme si třídu veselými maskami, zápichy klaunů, vyrobili pestrobarevné čepičky a upekli voňavé masopustní koblížky, které nám všem moooc chutnaly. A protože nemyslíme jen na sebe, s dobrůtkami jsme šli potěšit i naše zvířecí kamarády do nedalekého lesíka. Snad jim bude chutnat…

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Unor_2018_MS_Vysoka/

 

Lednové tvoření                leden 2018

V lednu jsme se snažili přivolat zimu všemi možnými způsoby. Vyrobili jsme si sněhuláky, zamrzlá okna, povídali si o charakteristických znacích zimního počasí, zpívali písničky a učili se básničky o zimě. Závěr měsíce patřil pohádkám. Naším nejoblíbenějším hrdinou se stal Koblížek, nezapomněli jsme ani na příběh Červené Karkulky, který jsme si sami sestavili a vybarvili. Největší radost nám udělala vlastnoručně vyrobená čepice jedné z nejznámějších pohádkových postaviček, která nás denně zdraví z televizní obrazovky již přes 50 let…  Uhodnete, kdo tuto čepičku nosí?

 

 

 

Kouzelný čas adventní                       prosinec

Věneček na dveře, za oknem sníh,

děti se radují, všude zní smích……

Podobně to vypadalo i u nás ve školce. Na začátku prosince nás čekala cesta za Mikulášem do Jindřichova, potom jsme měli spoustu práce s výrobou přáníček pro rodiče, výzdobou naší školky a zdobením stromečku.  Svým zpěvem jsme potěšili všechny, kteří se přišli podívat na rozsvícení stromečku ve Vysoké. Nechybělo  ani slavnostní vánoční vystoupení pro rodiče, při kterém jsme si společně s nimi vyrobili krásné voňavé ozdůbky. A nakonec to nejdůležitější  – no přece Ježíšek s nadílkou!!!

Ježíšku, děkujeme….

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Vysoka_2017/

 

Cesta  za Mikulášem          6. prosince

Ve středu jsme se vydali za našimi kamarády do Jindřichova. Krátce po svačince nás navštívil Mikuláš s andělem i hrozitánským čertem. I když to zpočátku vypadalo, že pro strach ze sebe nevydáme ani hlásku, nakonec jsme si přece jen všichni s čertem zazpívali i zatancovali.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cesta_za_Mikulasem_2017/

 

Na svatého Martina kouřívá se z komína.                               10. listopadu

 Na svatého Martina bývá dobrá peřina.

Tak tyto pranostiky se letos, na svátek svatého Martina, určitě vyplnily. Chladné počasí nás ovšem vůbec nezaskočilo. Společně jsme vyrazili na svatomartinské vinšování. Peřinu jsme sice s sebou neměli, zato jsme měli košík plný sladkých, vlastnoručně upečených rohlíčků.


http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vinsovani_Ms_Vysoka_2017/

 

Podzimní radovánky                září, říjen

Náš podzim se nesl ve znamení poznávání. Ochutnávali jsme zeleninu, ze které jsme si uvařili polívčičku, z ovoce jsme připravili chutný ovocný salát. Venku jsme pozorovali drobné živočichy, zbarvující se stromy (stromy jako malované). Děti také pomáhaly při hrabání listí na školní zahradě. Jablíčkování s rodiči jsme začali hned dopoledne, kdy jsme společnými silami upekli jablíčkovou buchtu, kterou jsme odpoledne při hraní s maminkami také ochutnali. Říjen jsme zakončili vytvořením Dýňáčka z dýně, kterou jsme si sami ve školce vypěstovali a teď nám bude zdobit příchod do Mš.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_Ms_Vysoka_2017/#

 

Vše nachystáno, vyzdobeno a dětičky mohou přijít…

Těšíme se.

Opékání buřtíků                      29. 6.

Posezením na školní zahradě a opečením buřtíků jsme se rozloučili se starým školním rokem a všemi našimi kamarády, kteří po prázdninách nastoupí do školy. 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Louceni_se_skolnim_rokem_2017_Ms_Vysoka/

 

Rozloučení s předškoláky              26. 6.

Na obecním úřadě ve Vysoké proběhlo slavnostní rozloučení s předškoláky. Štěstí, spoustu hezkých zážitků a samé jedničky ve škole jim popřála paní ředitelka i paní starostka. Hurá do školy!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_Ms_Vysoka_2017/

 

Školní výlet na dopravní hřiště                        9. 6.

Letos jsme se vydali na výlet do Krnova na dopravní hřiště. Hned po příjezdu jsme se pustili do bašty, kterou nám připravili rodiče a taky něco smlsli. Ranní rozcvička proběhla na skluzavkách a průlezkách místní zahrady, odkud jsme se odebrali na dopravní hřiště a užili si jízdy na kolech, odrážedlech a tříkolkách. Cesta zpátky některé unavila….Do Mš jsme dorazili ale v pořádku, na zahradě dobaštili co zbylo v batůžcích a potěšili se z návštěvníka, který se nečekaně objevil na naší zahradě. Budeme se těšit na zážitky opět za rok.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_Ms_Vysoka_6_2017/

 

Den dětí v MŠ a ve Westernu.              1. 6. a 6. 6. 

Náš svátek jsme jaksepatří oslavili – a to hned dvakrát. Na školní zahradě opékáním buřtíků a různými soutěžemi, třeba skákáním v pytli nebo přetahováním lanem, u kterých jsme si užili spoustu legrace. Ve Westernu nás zaujala malá farma domácích zvířat, využili jsme tamější zahradu k prolézání, hrám, jízdě na kole i v autě. V průběhu dopoledne jsme si pošmákli na banánu v čokoládě a sladké malinovce. Hravé dopoledne bylo zakončeno dobrým obědem, který pro nás připravili zaměstnanci restaurace Western.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_Ms_Vysoka_2017/

 

Těšíme se na úrodu.              26. 5.

S chutí do toho a půl je hotovo. Tímto heslem jsme se řídili při naši práci na školní zahradě. Poprvé jsme vyzkoušeli záhonek a zasadili tam rajčátka. A teď už jen zalévat a zalévat. Těšíme se na úrodu.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tesime_se_na_urodu_-_Ms_Vysoka_2017/

 

Maminko, mámo, ráda tě mám, proto ti svoje srdíčko dám.         18. 5.

Svůj svátek přišly maminky oslavit mezi nás a z našeho vystoupení i vlastnoručně vyrobených mýdel měly obrovskou radost.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_matek-_Ms_Vysoka_5_2017/

 

Modrá planeta       21. 4.

Den Země jsme si připomněli v rámci našeho třídního projektu Modrá planeta. Na toto téma je stále o čem si povídat a o krásách naší planety se sami přesvědčujeme třeba pozorováním přírody – máme tu zpět čápa a v našem krmítku hnízdí ptáci. K našim aktivitám patřila pomoc při úklidu zahrady a okolí, třídění odpadu v praxi, vyzkoušeli jsme si pokusy s vodou a rozpustností materiálů, i tajné psaní nad svíčkou. Zemi bychom přáli, aby byla čistá, a aby se na tom všichni podíleli jako my.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_Den_Zeme/

 

Hody, hody, doprovody        10. 4.

Velikonoční svátky jsme uvítali, jak se patří. Kromě hezkého tvoření, zdobení a barvení vajíček jsme se poprvé společně pustili do výroby velikonoční nádivky. No a povedla se na jedničku.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Vysoka_-_Jaro/

 

Vyhánění zimy       4. 4.

Kdo by se chtěl ještě se zimou nezimou trápit. To ať už je raději jaro a my můžeme trávit čas na zahradě. Jako každý rok jsme se s Mořenou rozloučili a doufáme, že odpluje opravdu daleko, protože už zkoušíme sít osení a rychlit některá semínka.

 

Vodník Tonda     27. 3.

Pohádka divadla Smíšek byla dnes důvodem naší cesty za kamarády do Jindřichova. A nemuseli jsme litovat, protože o zábavu bylo postaráno a povedení vodníci nás všechny pořádně rozesmáli.

Jaro je cítit všude            28. 3.

Nevěříte? Ve školce se rodí jarní výzdoba, čápi na nás pokukují z oken a za nimi? Spousta práce. Pozorujeme rašení ve třídě i venku, sbíráme větve, rozhrabujeme krtince, no a hlavně už si můžeme hezky hrát na jarním sluníčku a to je práce, která nás baví nejvíc.

                

 

 

 

 

Jarní svátek         10. 3.

Na vystoupení k svátku žen jsme se poctivě připravovali a do Pitárné jsme nemohli jet s prázdnou. Všechny účastnice odpoledního posezení od nás dostaly jarní přání a naše písničky potěšily a přispěly k hezké atmosféře.

 

 

Sněhuláci roztáli, jaro někde zahálí           25. 2.

Tak to tedy ne, my jaru pomůžeme. Poslední zimní obrázky a šup s nimi pryč. Všichni se těšíme, až teplé bundy a rukavice necháme doma a půjdeme pozorovat, jak se jaro krůček po krůčku vkrádá a mění přírodu.

Dneska je tu karneval, to maškarády mají bál,

kdo je zlý, kdo je zlý, ať zůstane zalezlý….

O veselé skotačení bychom se nenechali připravit, a tak jsme na masopustní úterý byli všichni připraveni. Vyzdobená třída, vůně smaženého těsta, módní přehlídka s oceněním medailemi a nakonec slavnostně prostřený stůl. Veselý den jak má být! A co dál? No přece půst, lidičky.


Poděkování

Moc děkujeme za překvapivý dárek manželů Kusendových z Jindřichova v podobě hraček a didaktických pomůcek, které využijeme při naší práci. Manželům Rejdovým děkují všichni malí výtvarníci za nové pastelky.


Pomáháme v zimě
Nejednou jsme si vyprávěli, co dělají zvířátka v zimě, kdy si můžeme my všichni hovět doma v teploučku, a už také víme, co pro ně lze v tomto období udělat. Mlsání, které jsme tentokrát umíchali a připravili, nebylo pro nás. Stopy ve sněhu nás zavedly ke krmelci, kam jsme zvířátkům navázali dobroty a postarali jsme se i o ptáčky, kteří přilétají ke krmítkům.

To je sněhu…..
Koho by nebavilo sněhové blbnutí? Nám se podařilo postavit super sněhuláka a doufáme, že se bude umět ohánět koštětem podobně jako my při práci se sněhem na zahradě.

Tři králové

Opět jsme tu spolu a máme plné ruce práce. Venku mrzne, až to praští a tak v teploučku, s veselou písničkou je nám tu dobře.

 

Vánoce jako doma

Dobrá nálada, cukroví, spousta práce se zdobením, strojení stromečku, naše zpívání pro rodiče i u stromu v obci a nakonec? Zasloužené dárky, za které patří naše poděkování Ježíškovi a obecnímu úřadu.

Všechny fotografie…

 

Mikuláš

Čertovská kopyta našla cestu hravě i k nám. Naše obavy byly zbytečné, protože knihu hříchů pekelníci údajně někde ztratili, a tak vše dobře dopadlo a na sladkostech jsme si mohli pochutnat všichni.

Zdobení, zdobení, je lepší než zlobení

nám zpívají zvířátka ve své vánoční písničce a u nás vlastně celý prosinec v tomto duchu probíhá. Chceme mít kolem sebe hezky, snažíme se tvořit pěkné dekorace a naše maminky byly pozvány na tajnou výrobu adventního překvapení. Škoda, že přišla jen jedna, ale práce jí šla od ruky a výsledek udělal radost.

 

Svatý Martin

Snížku, snížku, kde se touláš

pročpak u nás nenapadáš…

…tak dlouho jsme volali, až jsme se ho dočkali. Přijel k nám se svatým Martinem, s koníčky i rohlíčky, zkrátka se vším, co ke svátku Martina patří. A že jsme si to užili – posuďte sami.

dscn0768 dscn0722

Všechny fotografie si prohlédněte zde:

 

Halloweenské hraní

Naše hallowenské hraní dopadlo na jedničku. Zpěv, dobrá nálada, pracovní atmosféra, párek v rohlíku, dobrý moučník paní učitelky, dospělákům kafíčko…nic nechybělo. A když bylo hotovo, naše rozesmátá dýně nám zamávala na lampionovou cestu, která hezké odpoledne s rodiči ukončila.

Všechny fotografie si prohlédněte zde: http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/MS_Vysoka_-_Halloweenske_hrani/

hallovween-vysoka-130 hallovween-vysoka-133 halloween-vysoka-2016-005 halloween-vysoka-2016-013

halloween-vysoka-2016-021 halloween-vysoka-2016-050 halloween-vysoka-2016-052

Den stromů

Do lesa to máme ze školky opravdu kousek, a tak jsme si, kromě tvořivé práce s listy a společným vyprávěním, připomněli svátek stromů také hezkou vycházkou s pozorováním.

dscn0657 dscn0640

Více fotografií naleznete zde…

 

Pohádka O řepě

Na tuto pohádku si všichni určitě vzpomenete. Při její dramatizaci jsme si užili spoustu legrace.

dscn0609 dscn0610 dscn0611 dscn0613 dscn0614

Malí kuchaři

Co jsme si nasbírali, to jsme si snědli – ovocný salát a jablíčková buchta chutnala všem.

dscn0601 dscn0602 dscn0603 dscn0604 dscn0605 dscn0606 dscn0607 dscn0615 dscn0616 dscn0617 dscn0618 dscn0619 dscn0621 dscn0622 dscn0623 dscn0624 dscn0625 dscn0627 dscn0628 dscn0629 dscn0631

Čarování

Při hře Čaruji, čaruji černý les jsme se naučili rozlišovat podzimní ovoce a zeleninu.

dscn0593 dscn0594 dscn0595 dscn0596 dscn0597 dscn0599 dscn0600 dscn0608 dscn0612

Bramborové odpoledne

Na bramborové hraní jsme se připravili taky U dráčka, ale počasí nás nechalo zavřené ve třídě. Nebránilo nám to ale ve společném tvoření, povídání a bramborovém mlsání.

dscn0566 dscn0565

img_20160921_144907 img_20160921_144917 img_20160921_144936 img_20160921_150008 img_20160921_150128 img_20160921_150141 img_20160921_150149 img_20160921_153432 img_20160921_153412 img_20160921_151133 img_20160921_150240 img_20160921_150218 img_20160921_153442dscn0572

U dráčka je plno

Také ve třídě U dráčka vše 1. září ožilo. Děti čekala vyzdobená školka, nová paní učitelka Miriamka a přišli i nováčci, kteří se postupně začínají zapojovat do společných her. Náš školní vzdělávací program je aktualizován pod názvem Měj oči dokořán, tak tedy pozorujme, zkoumejme, učme se….

UložitUložitdscn0561dscn0563dscn0560dscn0559dscn0558dscn0557dscn0556dscn0555dscn0554dscn0553dscn0552dscn0551

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit