ZŠ a MŠ Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Jindřichov

 

Odpoledne na zahradě          25. 6.

Paní učitelky si pro nás připravily „zkouškové odpoledne“. Pod odborným dohledem paní ředitelky jsme při vědomostních kvízech prokazovali opravdovou připravenost do 1. třídy. Všem se výborně dařilo, a tak odměny i veselí nebraly konce. Jak jsme si to užili? Podívejte….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_v_MS_Jindrichov_2020/

 

Rozloučení s předškoláky       25. 6.

Slibujeme na psí uši, na kočičí svědomí

že budeme dobří žáci, nikdy žádní poškoláci…

… i taková slovíčka zazněla při slavnostním rozloučení s dětmi z mateřské školy, na které se všichni zúčastnění ohromně těšili. Den D, hodina H, sváteční oblečení, fotečky nejmenších a hudba, která podtrhávala slavnostní atmosféru, dárečky od obecního úřadu i školy – to byl dnešní den! Báječně jsme si to užili. Děkujeme.

Přejeme všem mnoho úspěchů a radosti ve škole.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_MS_Jindrichov_2020/

 

Zábavné dopoledne           1. 6.

1. června slaví svátek všechny děti. My jsme ho oslavili cvičením a pohybem… Paní učitelka Markétka si pro nás přichystala úžasné překvapení – skákací hrad. To bylo radosti!! Ostatní paní učitelky připravily báječné soutěžní disciplíny. Všichni jsme si náš sváteční den naplno užili.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Jindrichov_2020

 

Zpátky ve školce                  4. 5.

Jsme zpátky! Huráááá! I když nás je jen malá hrstka, pomalu se „rozrůstáme“ a těšíme se na další kamarády. A samozřejmě nezahálíme… Zpíváme, cvičíme, kreslíme, učíme se a hrajeme si. Ani v tyto dny jsme nezapomněli na maminky, které slaví druhou neděli v květnu svůj svátek a vyrobili jim krásná přáníčka. Vyzkoušeli jsme si nová grafomotorická cvičení, vyrobili jarní ptáčky a veselé včelky, procvičili zrakové vnímání a barvičky, koordinaci pohybů při cvičení a zažili zajímavý badatelský den.. Spoustu času trávíme na čerstvém vzduchu na naší zahradě. Ve školce je zkrátka prima.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zpatky_ve_skolce_MS_Jindrichov_5_2020/

 

Pozdrav z domova                                         duben

Požádali jsme rodiče, zda by nám poslali  fotografie svých dětí a touto cestou pozdravili  alespoň na dálku své kamarády ze školky a potěšili je… Spolupráce s rodiči byla úžasná! Děkujeme za krásné fotografie a spoustu skvělých nápadů a tipů, jak trávit volný čas se svými nejbližšími.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pozdrav_z_domova_MS_Jindrichov_4_2020/

 

ZDRAVÍME VŠECHNY DĚTI A RODIČE!!!

Protože jsme se dlouho neviděli a myslíme na vás a na to, co jsme s vámi mohli prožít a naučit se, máme pro vás několik tipů, jak zahnat dlouhou chvíli…

Mrkněte…

www.predskolaci.cz

www.napadyproanicku.cz

www.pinterest.cz

www.pripravy.estranky.cz

www.ctedu.cz

www.nasedeticky.sk

www.e-predskolaci.cz

www.vesela-chaloupka.cz

 

Zpívejte, kreslete, čtěte, povídejte si, tvořte, choďte na procházky, sportujte a hlavně si užívejte toho, že se máte navzájem.

Tyto určitě znáte …

 

A třeba nás překvapíte, když se báseň naučíte …

Pro mladší dětičky

Otloukej se, píšťaličko,

zavoláme na sluníčko.

Ať je u nás častý host,

zapískáme pro radost.

 

Pro starší dětičky

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé.

Otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě.

Čmáry, čmáry na zeleno, na červeno, na žluto…

Všechno už je ustrojeno, všechno už je obuto.

 

Jeden velký úkol na závěr.

Pošlete nám fotografii, jak trávíte čas v karanténě, jak si hrajete, tvoříte nebo chodíte na procházky do přírody… Vaše fotografie zveřejníme zde na webových stránkách MŠ. Uvidíte se tak na dálku se svými kamarády a navzájem se potěšíte 🙂

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na naše emailové adresy.

Mějte se krásně, zdraví vás vaše paní učitelky.

 

Zima už si balí kufry …

Zima pomalinku končí a s ní i naše tvoření sněhuláčků (bohužel jen papírových), krmítek pro ptáčky a zkrátka všeho, co k zimnímu období patří…

Teď už se těšíme na voňavé jaro …

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zima_MS_Jindrichov_2020/

 

Hurá….. Karneval je tady!                 26. 2.

Už ráno se třída začala plnit různými pohádkovými i nepohádkovými bytostmi a někdy bylo opravdu stěží rozpoznat, kdo se za maskou skrývá….

Užili jsme si báječné dopoledne plné her a zábavy a ještě se i něčemu užitečnému přiučili. Teď už víme, jak se zadělává těsto na masopustní koblížky a co do něho všechno patří.. Nebo třeba k čemu slouží váha? Jak ji správně použít? To jsme si vyzkoušeli na zapeklité hádance – co je těžší? – kilo mouky nebo kilo cukru?

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Karneval_MS_Jindrichov_2020/

 

Vyrábíme krmítka pro ptáčky        19. 2.

V rámci projektu Šablony II, který zahrnuje i komunitně osvětová setkávání, patřilo středeční odpoledne právě rodičům a dětem a jejich společnému tvoření. Vážíme si toho, že si rodiče v dnes tak uspěchané době našli chvilku a pohráli si s dětmi u nás v mateřské škole. Atmosféra byla úžasná a nejúžasnější byli tátové a maminky, kteří se na chvilku vrátili do svých dětských let a naplno si je užívali…

Děkujeme všem za skvělý den!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vyroba_krmitek_MS_Jindrichov_2020/

 

Stromeček pro zvířátka                      13. 2.

Po celý týden jsme nosili zvířátkům různé dobroty. Ve školce jsme je nakrájeli, uvázali na provázek – byste nevěřili, co takový uzel dá práce – a hajdy na kopec připravit zvířátkům chutnou snídani. Nebo večeři? To je fuk, jen ať jim chutná… A určitě bude!

A jako vzpomínku na dobrý skutek si Matýsek odnesl domů nalezený srnčí parůžek 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stromecek_pro_zviratka_2020_Ms_Jindrichov/

 

Jak se pejsek a jeho štěňátko ztratili 

Jak už jsme slíbili v předchozím příspěvku, povíme vám něco málo o naší nové knize. Je to pohádková kniha pro děti a vytvořilo ji 6 autorů a 5 ilustrátorů. Pohádka obsažená v této knize nese název – Jak se pejsek a jeho štěňátko ztratili. Autoři i ilustrátoři si čerstvý výtisk odnesou domů a příběhem, který sami vymysleli, mohou tak potěšit své nejbližší.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nase_kniha_-_MS_Jindrichov_2020/

 

Kouzelný svět pohádek                       13. 1. –  31. 1.

Do světa pohádek jsme zavítali 13. ledna a po celé tři týdny si návštěvu v něm naplno užívali. A spolu s námi i naši rodiče, prarodiče a sourozenci při dalším ročníku projektu Rodiče čtou dětem. Bylo to skvělé- zachumlat se do pelíšku, nebo si sednout mamince na klín a poslouchat svou nejoblíbenější pohádku, kterou čte MOJE MAMINKA

V průběhu pohádkového snění jsme zavítali i do školní knihovny, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, ať už o půjčování knih či knihách samotných. Ve školce nás čekalo vyrábění origami – Večerníčkovy čepice, malování a kreslení pohádkových postav a dějů. Za domácí úkol jsme museli přinést knihu, časopis nebo leporelo, abychom uměli rozlišit knihu od časopisu a vytvořili si pestrou výstavku knih. A zadání druhého domácího úkolu znělo – do své pohádkové knihy, vyrobené ve školce, nakresli pohádky, které posloucháš doma před spaním… Joachimek tento domácí úkol zvládl na 1* a Denisek s Davídkem také. Nechyběla ani dramatizace pohádky O veliké řepě, luštění pohádkových hádanek a rébusů. Na závěr si děti ze třídy U duhy vytvořily vlastní knihu, ale o té si povíme až v následujícím příspěvku…

Děkujeme všem rodičům, prarodičům za krásné pohádkové čtení.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadkovy_svet_MS_Jindrichov_2020/

 

Pilně cvičíme……            září – leden

Na začátku školního roku jsme vás informovali o zahájení projektu Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky, který zaštiťuje Česká obec sokolská. První pololetí školního roku máme za sebou a cvičili jsme opravdu pilně. S kobylkou Emilkou a opičkou Haničkou jsme vyzkoušeli skok daleký, hod kriketovým míčkem, běh na 20 metrů, výstup po žebřinách a sestup zpět komínem, skoky žabky, přes překážky, skákání panáka, na odrazovém můstku, pravolevou orientaci, překážkovou dráhu, kotoul, hod míčkem na cíl a spoustu dalších cviků a pohybových aktivit. Za každý správně provedený cvik jsme si nalepili samolepku do našeho „cvičícího“ sešitku. Zde vám nabízíme malou ochutnávku z našeho cvičení….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Cvicime_se_Sokolem_MS_Jindrichov_2019_20/

 

U maláčků se slavilo                   15. 1.

Kubíček má narozeniny,

my máme přání jediný.

Štěstí, zdraví, štěstí, zdraví,

hlavně to zdraví!!!

Kubíček slavil narozeniny a pro kamarády do školky si s maminkou připravil krásné překvapení…

 

 

 

 

My tři králové jdeme k vám….           6. 1. 2020

Ve třídě U sluníčka i U duhy měli tento týden napilno. “Sluníčka” tvořila tři krále a komety z papíru a “Duháčci” vyráběli královské koruny, ve kterých  přišli svým mladším kamarádům zazpívat…


https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tri_kralove_MS_Jindrichov_2020/

 

Doba vánoční – doba adventu                  prosinec

Barborka, Mikuláš, čert, andělé, zdobení stromečku, výroba vánočních dekorací a přání, adventní věnec, kreslení a malování symbolů Vánoc, hvězdička v jablíčku, sváteční stolování, vánoční koledy, pečení cukroví – v tomto klidném a tvořivém duchu se nesl náš advent v mateřské škole. Užili jsme si ho. Můžete se podívat…

Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2020 plný zdraví, spokojenosti a lásky.

                                                                  Děti a zaměstnanci MŠ Jindřichov

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Advent_MS_Jindrichov_2019/

Poděkování

Rádi bychom poděkovali mamince Světlíkové za krásný dárek pro děti.

 

Adventní zpívání                               14. 12.

Stalo se již tradicí, že každý rok zpíváme na vánočních trzích v jindřichovském zámku. Ani letos jsme tuto tradici neporušili a svým zpěvem zpříjemnili návštěvníkům zámku  sobotní předvánoční dopoledne.

 

Ježíšek je tady                         12. 12.

Než zacinká zvoneček,

ozdobíme stromeček.

To se budem prima mít…

Stromeček jsme ozdobili už raději týden dopředu, aby Ježíšek k nám našel cestičku a nezapomněl na nás… Má teď před Vánocemi přece spoustu práce a zařizování…. A nezapomněl. Přišel. A donesl nám mooooc dárečků!

Ježíšku, děkujeme!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_nadilka_MS_Jindrichov_2019/

 

Ježíškovy dílničky a besídka U duhy                              11. 12.

Krajinu přikryla sněhová peřina. Malý pejsek se ztratil v závějích…. Kdo pomůže nešťastnému a bezradnému pejskovi? Děti ze třídy U duhy si pro své rodiče připravily pohádkový příběh O ztraceném pejskovi, který sklidil velký úspěch.

Své narozeniny s námi oslavila Dominička a pohostila nás výborným dezertem, který jí k narozeninám upekla babička Renátka.

Na závěr jsme si vyrobili nádherné vánoční svícínky.

Děkujeme všem rodičům i prarodičům za účast a krásné odpoledne s vámi.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jeziskovy_dilnicky_MS_Jindrichov_U_duhy_2019/

 

Ježíškovy dílničky a besídka U sluníčka                         10. 12.

V úterý v podvečer jsme se sešli ve třídě U sluníčka, abychom rodičům předvedli naše vánoční vystoupení a společně si vyrobili voňavý svícen na vánoční stůl. Tvoření nám šlo od ruky a za chvilku plápolal první plamínek ….

Děkujeme všem rodičům za účast a příjemně strávené odpoledne. Manželům Lozertovým děkujeme za sponzorský dar.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jeziskovy_dilnicky_MS_Jindrichov_U_slunicka_2019

 

Když Mikuláš naděluje…..                           5. 12.

Mikuláše milují snad všechny děti – je hodný, milý, usměvavý a naděluje balíčky plné dobrot. Jen ti čerti se nám moc nelíbí, jsou špinaví, rohatí a ten jejich čertovský pytel nevěstí nic dobrého. Co když…? Ale kdepak… My jsme přece byli celý rok moc hodní a šikovní a takové dětičky čerti do pekla nechtějí!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulas_MS_Jindrichov_2019/

 

Rozsvícení vánočního stromu                            1. 12.

Nesem vám noviny, Štědrej večer nastal a další krásné vánoční písničky zazněly z úst našich nejmenších při slavnostním rozsvícení vánočního stromu u základní školy.

Přejeme krásnou 1. neděli adventní!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_MS_Jindrichov_2019/

 

Pozvánka k vánočnímu tvoření 10. 12. a 11. 12.

Podzim zavírá vrátka                        

Zima už se pomalu blíží a dává o sobě vědět víc a víc… Teď už nás ve školce čekají jen zimní radovánky, ať už se sněhem nebo bez něj. Těšíme se na Mikuláše, na zdobení stromečku, na Ježíška… A podzim? Podzim pomalu končí a nám se líbil a užili jsme si ho naplno – ostatně můžete se přesvědčit sami!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_zavira_vratka_2019_MS_Jindrichov

Svatý Martin jede, bílý snížek veze….                 listopad

Když slaví svátek svatý Martin, my víme, že už brzy napadne sníh a budou Vánoce. Aby nám předvánoční čas rychleji utíkal, pečeme svatomartinské rohlíčky, hrajeme si na vojáka Martina, vyrábíme koníky, husy, podkovy, rohlíčky a vyhlížíme Martina a sněhové vločky…

Děkujeme maminkám za pomoc při pečení rohlíčků.

       

                     

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_MS_Jindrichov_2019/

 

Čert a Káča                        14. 11.

Období čertích radovánek se nezadržitelně blíží a divadlo Smíšek to ví také, a proto si tentokrát pro nás připravilo pohádku Čert a Káča. I když jsme se chvilkami o Káču báli, nakonec všechno dobře dopadlo… Děkujeme Smíškovi za pěknou a legrační pohádku a v únoru se opět těšíme na shledanou…

 

 

Opět na výstavě v Petrovicích              5. 11.

I letos jsme obdrželi pozvánku paní starostky Radky Drgáčové, kterou nás zvala na výstavu zvířecích exponátů k příležitosti Hubertské slavnosti. Samozřejmě jsme – po loňské zkušenosti – nemohli a ani nechtěli odmítnout. Moc se nám výstava líbila a letos byla opět úžasná. Ptáci, zvířata a prostě příroda – to všechno nás zajímá a baví. A kdo letos obsadil nejvyšší příčku v žebříčku sledovanosti? Na celé čáře vyhrál jelen, hned za ním maminka bachyně s malými selátky a samozřejmě Karkulčin kamarád – vlk, na třetím místě se umístily veverky a liška Ryška.

Děkujeme paní starostce za pozvání a příjemně prožité dopoledne v Petrovicích a příští rok se opět těšíme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_v_Petrovicich_MS_Jindrichov_2019/

 

Uspávání broučků             24. 10.

 

Tam, kde v noci jasně svítí světlušky,

tam, kde za srdce tě berou berušky.

Tam, kde vesele si žijou čmeláci,

tam, kde brouk si z brouka dělá legraci.

Tam nás dneska večer možná čekají,

pojďte po špičkách a potají….

 

Je to jako u nás ve školce, děti – malí čmeláčci a broučci si tady vesele žijou a dělají legraci a večer jsme opravdu na všechny čekali a přišli… A přišlo jich hooodně :-). A bylo nám spolu dobře. Broučci si vyluštili křížovku a vyzkoušeli mravenčí bludiště, zazpívali broučkovou a barevnou písničku a předvedli básničku s pohybem – Brouček spinká. Pak tvořili a vytvořili berušku a mandelinku. Na závěr ukázali své zářící lucerničky a svítili nám na cestu domů….

Za slaďoučké pohoštění děkujeme mamince Houslíkové, mamince Rejdové a paní učitelce Lence.

Všem broučkům a jejich rodičům i prarodičům děkujeme za obrovskou účast a příjemně strávené podzimní odpoledne!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Uspavani_broucku_MS_Jindrichov_2019/

 

Stromy jsou naši přátelé         20. 10.

Stromy jsou naši přátelé, máme je rádi a musíme je chránit!! Stromy dokonce slaví i svůj svátek, ten připadá na 20. října. Jako dáreček od nás stromy dostaly nového kamaráda – lípu, kterou jsme vysadili pod kopcem před naší mateřskou školou. A proč zrovna lípu? Protože je to náš český národní strom. Lípa se stala pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín symbolem ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Lipa_2019_MS_Jindrichov/

 

Stromy slaví svátek            20. 10.

O stromech jsme si povídali v rámci 14 denního projektu Den stromů. Naučili jsme se rozlišovat jehličnaté a listnaté stromy, určovat názvy některých stromů, výtvarnou technikou – ťupáním alobalové kuličky jsme vyráběli stromy, pohráli jsme si s listím na zahradě… Procvičili jsme si matematickou pregramotnost při počítání kaštanů a jejich přiřazování k číslicím – na pomoc nám přišla paní ředitelka a zvládli jsme to na jedničku. Samozřejmě nechyběla návštěva lesa, kde jsme ze stromů čerpali energii, ve skupinkách jsme sbírali různé přírodniny, které nás zaujaly a odnesli si je s sebou do školky – ve školce jsme si vytvořili svůj vlastní mini lesík.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_MS_Jindrichov_2019/

 

Návštěva policejní stanice ve Městě Albrechticích           9. 10.

V rámci projektového dne mimo školu jsme se vydali na dalekou cestu – až do Města Albrechtic. Navštívili jsme zdejší policejní stanici. I když cestování několika autobusy bylo poněkud náročnější, cesta naštěstí rychle ubíhala a za chvilku jsme byli v cíli. Na policejní stanici nás všichni vřele přivítali a ukázali nám spoustu zajímavých věcí – třeba kamerový systém, na kterém jsme viděli i sami sebe, jak správně přecházíme silnici přes přechod pro chodce. Zaujaly nás i policejní trofeje, obrovský trezor, kde mají policisté uzamčené služební zbraně, měli jsme možnost nahlédnout do kanceláří policistů, ale největší zájem vzbudila cela předběžného zadržení – představte si, že do ní policisté zavřeli naši paní učitelku.  To se nám ale vůbec, vůbec nelíbilo. Rozkaz Joachimka zněl jasně: „Okamžitě pustit!“ Policistům tedy nezbývalo nic jiného, než celu odemknout a paní učitelku nám vrátit. Byl to pro nás neuvěřitelně silný zážitek…

Při zpáteční cestě jsme si nakoupili něco na posilněnou a vyrazili na nádraží.

Děkujeme všem policistům za vřelé přijetí, vyčerpávající informace a ochotu odpovídat na naše všetečné otázky. Děkujeme také za omalovánky, reflexní vestu a knihy Policejní pohádky.

Těšíme se zase někdy na shledanou!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_policejni_stanice_2019/

 

Noc s pohádkou                     4. 10.                                      

V pátek, krátce před 18. hodinou, se naši předškoláčci sešli v mateřské škole, aby tady společně trávili pohádkovou noc. A proč název Noc s pohádkou? Protože po celý večer děti provázely pohádkové postavičky, se kterými musely plnit různé úkoly. Nejprve si vyrobili pestrobarevné podzimní lucerničky, kterými si svítili při „malé“ stezce odvahy…  Poté určovaly názvy pohádkových postaviček – převážně těch večerníčkových, poznávaly názvy pohádek – pouze z poslechu znělky, přiřazovaly k sobě dvojice pohádkových postav, neunikly ani dějové posloupnosti v pohádce O červené Karkulce.

Na večeři jsme si pochutnali na křupavých bramboráčcích a sladkou tečku na závěr si pro nás přichystala Emmička se svou maminkou – slaďoučké muffinky. Děkujeme! Teď už jen vyčistit zoubky, šup do pyžamka a hajdy do postýlky… Hezky očka zavřeme, do rána spát budeme… Dobrou noc!

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Noc_s_pohadkou_MS_Jindrichov_2019/

 

Podzim na zahrádce                     září – říjen

Mrkev, petržel, brambory, dýně, cukety, rajčátka, okurky, papriky, kedlubny, zelí, jablíčka, lilek a spousta dalších druhů zeleniny a ovoce přinesly děti do školky a všechny tak splnily domácí úkol na jedničku s hvězdičkou! A můžeme začít s experimentováním… Které ovoce a zelenina má sladkou chuť? A co je kyselé nebo pálivé? Poznáš se zavřenýma očima, jakou zeleninu jíš? Jak chutná jablíčko? Jak voní pomeranč? A co citrón? Které ovoce je nejlehčí a které je naopak nejtěžší? Kolik centimetrů měří cuketa? Polož jablíčko na židli a lilek za židli… Co roste na stromě a co na záhonku? Děti si vyzkoušely krájení ovoce a zeleniny a zjistily tak, že jablíčko je měkké a krájí se báječně, zato nakrájet mrkev je už větší oříšek… Ve třídě U sluníčka si děti vyrobily tiskátka z jablíček, technikou muchláž ozdobily krásné oranžové dýně, učily se pojmenovat různé druhy ovoce a zeleniny a zazpívaly si písničku o ježečkovi a jablíčkách v kompotu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_zahradka_MS_Jindrichov_9_2019/

 

Školka jako na dlani                     říjen

Milujeme procházky přírodou a obzvlášť tou podzimní… Stromy hýří pestrobarevnými listy a vítr si s nimi pohrává, šípkové keře se červenají, z trávy na nás vykukují sametové kloboučky hříbků… Kouzelný podzim!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_prochazka_MS_Jindrichov_10_2019/

 

Zářijové střípky všedních dnů….    

První měsíc nového školního roku už je definitivně za námi a my vám nabízíme malou ochutnávku všedních dnů strávených v mateřské škole…..                      

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stripky_vsednich_dnu_MS_Jindrichov_9_2019

 

Na návštěvě u Správy silnic                  25. 9.

V rámci projektového dne s tématem dopravní výchovy jsme se ve středu vydali na návštěvu SSMSK Jindřichov. Cestou jsme poznávali dopravní značky a prostředky, a tak nám cesta rychle ubíhala…. Zaměstnanci Správy silnic si pro nás připravili bohatý program se spoustou překvapení. Asi největším a zároveň nejstrašidelnějším překvapením pro nás byla vodní nádrž s krokodýlem. Naštěstí byl hodný a na nikom z nás si nesmlsnul :-), jen tak si plaval a nenápadně na nás vykukoval…

Měli jsme možnost zhlédnout spoustu zajímavých strojů, vyzkoušet si „řízení“ moderního stroje na sekání trávy, určovali jsme názvy dopravních značek, projeli slalom mezi kužely na koloběžkách. Velmi nás zaujala obrovská vrata na dálkové ovládání, která jsme si mohli sami vyzkoušet otevřít a zavřít, ale nejvíc nás bavilo stříkat hadicí, stříkali jsme s takovou vervou, že z paní učitelky, která nás fotografovala, se málem stal vodník :-). Na závěr exkurze nám pan Bednařík na stůl rozložil obrovskou mapu a my jsme měli za úkol do ní zaznačit místo, kde bydlíme. A povedlo se! Sladká odměna nás neminula.

Děkujeme panu Bednaříkovi a celému personálu SSMSK Jindřichov, že nám umožnili nahlédnout pod pokličku a prožít krásný den plný nových, zajímavých informací a především praktických ukázek. Děkujeme také za věcný dar v podobě šroubů a matic, které využijeme v polytechnické výchově.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/SSMK_Jindrichov_-_MS_Jindrichov_2019/

 

Emongo – návštěva z Konga        24. 9.

V úterý k nám do školky zavítala vzácná návštěva – až z Afriky. Přesněji řečeno – z Konga. Paul a Alfredo – praví nefalšovaní černoši. Někteří z nás se setkali s černochem úplně poprvé ve svém životě a někteří se i trošičku báli. Ale ke strachu nebyl vůbec žádný důvod. Zažili jsme spolu spoustu legrace, dozvěděli se zajímavé informace o životě v Africe, o zvířatech žijících v Africe. Například – věděli byste, které zvíře v Kongu je považováno za národní? My vám to povíme – je to okapi. Také jsme se naučili několik afrických slovíček, zatancovali si, zazpívali a zahráli na bubny. Každý z nás si s sebou domů na památku odnesl náramek z korálků a nezapomenutelné zážitky….

Džambo, Afriko!!!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Afrika_Ms_Jindrichov_2019/

 

Smíšek a Malované zpívánky         23. 9.

Ani tentokrát nás Smíšek nezklamal…Příjemně jsme se pobavili a zasmáli u Malovaných zpívánek.

 

SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY                   ZÁŘÍ

Kobylka je velký skokan,

umí skákat jako klokan.

Hop a skok a ani muk,

skáče holka, skáče kluk.

V letošním školním roce jsme se přihlásili do projektu pod názvem SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY, který je pořádán pod záštitou České obce sokolské. Po celý rok povedeme děti ke zdravému pohybu a sportovní všestrannosti. Cvičením nás bude provázet pětice zvířátek – kobylka Emilka, opička Hanička, ježeček Mareček, veveruška Věruška a beruška Danuška.

 

Nový školní rok už netrpělivě ťuká na vrátka…. 

Hračky jsou na svém místě, vše je uklizeno, umyto, navoněno… Ale něco tady ještě chybí!? Nebo přesněji řečeno – někdo. Ale kdo? No přece naše děti!!! 

Už se na vás moc těšíme 🙂

Děkujeme panu RNDr. Martinovi Tichému za sponzorský dar v podobě dýní, které zkrášlily naši podzimní výzdobu v MŠ.

Překvapení U duhy                září

Zatímco děti odpočívaly a užívaly si prázdninového volna, ve školce měli všichni napilno.. Naše “Duháčky” čeká v září krásné a barevné překvapení!!

 

ŠKOLNÍ ROK 2019 – 2020

 

Aktivity nejen v červenci….

Baví nás prostě všechno…Rádi objevujeme, poznáváme svět kolem nás…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/cervenec_Ms_Jindrichov_2019/

 

Malá maturita                  27. 6.

Než opustíme mateřskou školu a zasedneme do školních lavic, paní učitelky ze školky nás vyzkoušely, zda máme všechny potřebné znalosti a dovednosti a jestli nás vůbec mohou do školy pustit… Čekala nás spousta úkolů, někteří je zvládli lépe, jiní o trošičku hůř.. Odměnou nám bylo krásné vysvědčení – samozřejmě se samými jedničkami, někdo měl i tři hvězdičky k tomu. 🙂

 Ale to největší překvapení nastalo po 21. hodině, kdy jsme se vydali na strašidelnou stezku vedoucí k pokladu. Několik strašidel a duchů jsme opravdu potkali. Odvaha nám nechyběla, a i když v některých dětech opravdu zůstala jen malá dušička, poklad byl nalezen a radost neznala mezí… Na závěr jsme si se všemi duchy a strašidly zazpívali a běželi domů..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mala_maturita_MS_Jindrichov_2019/

 

… a hurá do školy!                              27. 6.

 Loučení nebolí – vždyť jdeme do školy,

za chvíli řekneme: „Na shledanou“!

Nejedno oko nezůstalo suché, když jsme se loučili s mateřskou školou… Ještě naposledy jsme si společně zazpívali a zatancovali a hurááááá do školy!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_MS_Jindrichov_2019

 

Indiáni                                červen

Indiáni, ti se mají!

Celý den si jenom hrají.

Skáčou hejsa, hopsasa,

chytají se do lasa.

 

To my si teda celý den jen nehrajeme. Tvoříme, zpíváme, kreslíme…. a rádi nasáváme atmosféru tajuplných příběhů a pohádek…. Tentokrát o Indiánech. Pro nás určitě zajímavé a lákavé téma…Vyrobili jsme si lapač snů, indiánské obydlí – týpí a totem – dokonce hned dva. Práce ve skupinkách nás moc bavila a šlo nám to  jako po másle, takže za chvilku jsme se ocitli v indiánské vesničce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Indiani_Ms_Jindrichov_2019/

 

Vítání občánků v Jindřichově            9. 6.

Maminčin jsem mazlíček

tátovo jsem zlato,

až k nám někdy půjdete,

zeptejte se na to….

Touto básničkou přivítala Esterka  nejmenší občánky Jindřichova a společně s Tomim a Liborkem všem zazpívali a příjemně zpestřili nedělní odpoledne.

 

Den dětí                     30. 5. a 7. 6.

Jak lépe oslavit svátek než hrou, mlsáním a dováděním? Den dětí jsme si opravdu užili a sladkou tečkou bylo řádění na skákacím hradu u Lavosu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_MS_Jindrichov_a_PT_2019/

Jede, jede koloběžka           květen, červen

Jak správně dodržovat pravidla silničního provozu, jak je důležité znát dopravní značky, na co nesmíme zapomenout při jízdě na kole, autem nebo třeba koloběžce, o tom jsme si povídali  v 1. části projektu  Jede, jede koloběžka. Eliščina maminka nám přivezla elektrickou koloběžku a všechny nás povozila…Byl to prima zážitek. Přišel se za námi podívat i Peťančin bráška Martínek s maminkou a vyzkoušel si jízdu na odrážedle.

A v září nás čeká 2. část……

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jede%2C_jede_kolobezka_Ms_Jindrichov_a_PT_2019/

TABLO NAŠICH PŘEDŠKOLÁČKŮ

O třech bratřích aneb jak se zbavit odpadu               29. 5.

Jak správně třídit odpad a tím chránit naši planetu, o tom jsme si povídali už v dubnu v projektu Modrá planeta, ale určitě nám neuškodí občas si všechno zopakovat a připomenout… K osvěžení paměti nám přispěli žáci 8. třídy pod vedením paní učitelky Barbory Halířové se svým  perfektně nacvičeným hereckým číslem…Formou pohádky a hry jsme si připomněli, jak správně třídit odpad či předcházet jeho vzniku a dozvěděli jsme se spoustu dalších zajímavých informací.

Děkujeme 🙂

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadka_O_trech_bratrich_MS_Jindrichov_PT_2019/

Jak to (ne)chodí na koncertě                          28. 5.

Pozdní příchod na představení, mlsání, hlasitý hovor, telefonování, zkrátka vyrušování a neslušné chování ke kulturnímu představení určitě nepatří. Jak se správně chovat, co se na takovém koncertě  smí a nesmí, nám předvedli žáci Základní umělecké školy (jindřichovská pobočka) se svými učitelkami. Příběh klauna byl moc poučný a zábavný, nasmáli jsme se až až. A jaký by to byl koncert bez hudby a zpěvu? Děti nám zahrály na různé hudební nástroje a podělily se s námi o svůj krásný hlásek – mimochodem i naše kamarádka ze školky – Terezka. Na závěr jsme si všichni společně zazpívali několik známých lidových písniček. Těšíme se příště……

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Koncert_ZUS_MS_Jindrichov_2019/

Smíšek u nás            27. 5.

V pondělí jsme zažili spoustu legrace s divadelním představením Smíšek – tentokrát s Indiánskou pohádkou.

 

 

Jarní procházka                   květen

Počasí jakoby přímo vybízí  k jarní procházce..Sluníčko svítí, ptáčci si prozpěvují, motýlci poletují z květu na květ…Využili jsme slunečného počasí, abychom tu krásu přírody mohli pozorovat zblízka. A nevěřili jsme svým vlastním očím, co všechno se děje v trávě, kolik barevných kytiček jaro nabízí….Proč se zlatý květ  pampelišky  promění v lehoučká paraplíčka?

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jarni_prochazka_Ms_Jindrichov_2019/

Přehlídka dravých ptáků                     17. 5.

Orel bělohlavý, orel skalní, kondor, sova, puštík a spousta dalších krasavců se nám představila v plné své kráse. O legraci nebyla nouze – Esterce a Péťovi dokonce přistáli na hlavě, oba byli stateční a nečekaný nálet dravců je vůbec nevyvedl z míry.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Sokolnici_MS_Jindrichov_2019/

Jarní besídka            16. 5.

Ve čtvrtek před půl čtvrtou se třída U duhy naplnila rodiči a prarodiči, kteří se přišli podívat na své ratolesti – tentokrát při jarním zpívání a přednášení. Vše jsme zvládli na jedničku, rodiče jsme potěšili milým dárečkem a na závěr si všichni pochutnali na výborném koláči paní kuchařky ze školní jídelny. Děkujeme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jarni_besidka_MS_Jindrichov_2019/

Výlet do Světa techniky  U6       14. 5.

Po půl osmé dorazil na parkoviště před školkou autobus a hurááá na výlet…Společně s kamarády z přípravné třídy a mateřské školy ve Vysoké jsme vyrazili na cestu…Letos jsme vybírali trošičku z jiného soudku. Velikým lákadlem byl pro nás neprobádaný Svět techniky. Všichni si jistě přišli na své – ať už při přikládání uhlí do kotle, měřením své výšky, prohlídkou tajemných zákoutí ponorky a výstupem „nad hladinu“, výšlapem po točitých schodech do ukrutné výšky s výhledem na celý areál nebo třeba vlastnoručním obráběním dřeva…. Unavení, ale plní dojmů a nezapomenutelných zážitků jsme se vraceli domů…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Ostravy_Ms_Jindrichov_2019/#

Zápis do mateřské školy             13. 5.

V pondělí 13. května se uskutečnil zápis do mateřské školy. Budoucí předškoláčci s rodiči si prohlédli naši školku a pohráli si s hračkami. Někteří dokonce odcházeli domů s pláčem, tolik se jim u nás líbilo…

Těšíme se na vás v novém školním roce!

Výsledky zápisu naleznete na hlavní stránce mateřské školy Jindřichov.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zapis_do_MS_Jindrichov_2019/

Evropa čte – čtěte s námi                       7. 5.

Od 23. dubna do 9. května probíhaly Dny dětského čtení. A proč právě tento termín? 23. duben je Světovým dnem knihy a 9. května začíná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha.

V rámci tohoto projektu nás navštívili žáci 5. třídy s paní učitelkou Grossovou, aby nám četli z pohádkových knížek, ze kterých jim jako malým dětem čítávaly jejich maminky. Čtení se nám moc líbilo a všem předčítajícím jsme viseli na rtech. Děkujeme a těšíme se zase někdy na shledanou….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Evropa_cte_Ms_Jin.2019/

NAŠE MODRÁ PLANETA               duben – květen

Země – je jedinou planetou sluneční soustavy, na které je prokázána existence života. Proto o naši Zemi musíme náležitě pečovat a chránit ji. A jak o ni správně pečovat se učíme už v mateřské škole. Třeba kam patří odpadky, jak je třídit… Abychom se toho dozvěděli ještě více, navštívili jsme místní sběrný dvůr, kde nám pan Galuszka ukázal, jak se správně třídí odpad, jak se lisují pet láhve a vysvětlil nám, proč se třídí podle barev, ochotně odpovídal na všechny naše zvídavé otázky…. Pak jsme si třídění vyzkoušeli naostro sami a šlo nám to skvěle!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Modra_planeta_MS_Jindrichov_2019/

Jarní zpívání seniorům           29. 4.

Deštivé pondělní dopoledne jsme zpříjemnili seniorům v DPS pásmem jarních písní a básní. Snad jsme alespoň trošku zahřáli srdíčka babičkám a dědečkovi, kterým se naše vystoupení moc líbilo, a odměnili nás balíčkem plným laskominek. Už teď se těšíme na další setkání,  a třeba si příště spolu něco vyrobíme a zahrajeme.

Děkujeme za příjemně strávené dopoledne.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jarni_zpivani_v_DPS_MS_Jindrichov_2019/

Návštěva u hasičů                                26. 4.

Blíží se tradiční stavění májky a my jsme slíbili hasičům, že jim s tím pomůžeme…Samozřejmě, že se stavěním ne, na to jsme ještě moc malí, ale pomoci se zdobením bychom mohli… Pomoct nám přišla také malinkatá Anička se svou maminkou a práce nám šla pěkně od ruky. Za chvilku se májka pyšnila pestrobarevnými mašlemi a střapci. Ale co by to bylo za návštěvu u hasičů, kdybychom alespoň očkem nenakoukli do hasičské zbrojnice? Tam je panečku zajímavých věcí…Vydrželi bychom tady klidně i celý den. Pan hasič Šimek nám dal skvělý a poučný výklad o hasičském povolání, ukázal nám hasičské vozy, výstroj….Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací – jak se zachovat v životu nebezpečných situacích a jak je důležité znát telefonní číslo 150.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_u_hasicu_MS_Jindrichov_2019/#

Velikonoce na zámku                        20. 4.

Sobotní slunečné počasí a skvělá akce pod názvem Velikonoce na zámku přilákala stovky lidí do jindřichovského zámeckého parku. A my jsme měli tu čest tuto akci zahájit a zpestřit svým vystoupením.

Poděkování

Děkujeme rodičům Nikolky Rejdové za sponzorský dar v podobě výtvarných potřeb.


Svátky jara                                 duben

Duben se nesl ve svátečním, velikonočním duchu. Zaseli jsme osení, o které jsme se pečlivě starali, aby nám vyrostlo. A taky že vyrostlo! Vyzkoušeli jsme barvení vajíček, řehtačku, vyrobili velikonoční přáníčka pro své nejbližší a k tomu všemu jsme ještě stihli popřát k narozeninám Matýskovi, který nás obdaroval ručně vyrobenými dárečky v podobě motýlka s lízátkem.

Zajímavým zjištěním pro nás bylo, že existují různá vajíčka různých rozměrů – nejen ta od slepičky, ale úplně malinkatá křepelčí vajíčka nebo obří pštrosí. A co se skrývá uvnitř vajíčka? Jaký je rozdíl mezi vejcem syrovým a vařeným? Velikonoce jsou prostě prima svátky….

Vajíčka k našim velikonočním pokusům a tvoření nám darovali rodiče Nikolky Petera, kterým touto cestou děkujeme.

Veselé velikonoce!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonoce_MS_Jindrichov_2019/#

Popelka               12. 4.

Popelka – snad nejznámější pohádková postava, kterou milují nejen děti, ale i dospělí…

Společně s dětmi z první, druhé, třetí a přípravné třídy jsme se za Popelkou vypravili do Slezského divadla v Opavě. Pohádka se nám moc líbila a především – dobro zvítězilo nad zlem a všechno dobře dopadlo…..A tak to má přece být…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Divadlo_Opava_Ms_Jindrichov_2019/

Velikonoční zajíček                    11. 4.

Velikonoce se kvapem blíží.. U nás v mateřské škole se na ně pečlivě připravujeme. Ve čtvrtek jsme uspořádali odpolední tvoření s rodiči a účast byla hojná. Tvořit přišli i naši kamarádi ze školy. Za chvilku byli na světě zajíčci, kuřátka, velikonoční košíčky a spousta krásných domečků s jarními a velikonočními ozdůbkami. Paní učitelka Miriam nám k práci upekla výbornou buchtu a paní kuchařka nakrájela jablíčka….

Tvořivé odpoledne si užily nejen děti, ale i dospěláci, kteří předvedli svou velkou kreativitu a bohatou fantazii.

Všem moc děkujeme za příjemně prožité odpoledne.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Velikonocni_tvoreni_Ms_Jindrichov_2019/#

Návštěva u prvňáčků           9. 4.

Už brzy z nás budou školáci, zasedneme do školních lavic a budeme se učit číst, psát a počítat. Zajímalo nás, jak to v té opravdové škole vypadá. Bude se nám tam líbit nebo ne?  Proto jsme se vydali na malou exkurzi do první třídy. Přivítala nás usměvavá paní učitelka Alžběta Balvanová se svými žáčky a předvedli nám, co všechno se už naučili… Pak přišla řada na nás! Museli jsme pojmenovat písmenko a přiřadit ho ke správnému písmenku na tabuli. Školáci nám trošičku pomohli a úkol jsme všichni zvládli na jedničku. Už teď víme, že se nám ve škole bude líbit a moc se těšíme!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_u_prvnacku_MS_Jindrichov_2019/

 

POJĎTE S NÁMI HLEDAT JARO…  A KDY?   12.4. – 14. 4.

Voňavé jaro                          březen – duben

U nás ve školce je pěkně rušno – jako ve včelím úlu. Proměnili jsme se v pilné včeličky, zkrášlujeme si naši školičku jarními obrázky a výrobky. Děláme pokusy, zpíváme písničky o jaru, učíme se nové jarní básničky… Ani chvilku nezahálíme. Na vycházce pozorujeme pestrobarevně kvetoucí květiny, roztodivný hmyz a voňavou přírodu kolem nás.


https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/JARO_MS_JINDRICHOV_2019/#

POZVÁNKA NA ODPOLEDNÍ TVOŘENÍ PRO RODIČE S DĚTMI        11. 4.

Vynášení zimy         5. 4.

Přišlo jaro do vsi,

kde jsi zimo, kde jsi?

Byla zima mezi náma,

ale už je za horama…

O Smrtné neděli vynášeli lidé ze své vesnice zimu. Těšili se na jaro, až se tráva zazelená, až se budou moci krávy a ostatní dobytek dosyta napást, husa vyvede zlatá housátka a kvočna kuřátka. I my se snažíme tento zvyk udržovat… Nejprve jsme si natrhali suchou trávu, s pomocí paní učitelky ji navázali na dřevěný kříž a nakonec Mořenu oblékli a načančali. A pak hajdy k vodě, Mořenu zapálit a šup s ní do vody! Zimo táhni pryč!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Morena_Ms_Jindrichov_2019/#

Světový den Downova syndromu    21. 3.

Ponožkový  den

Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v ČR narodí průměrně 50 novorozenců.  V celosvětovém měřítku je to pak mnohem vyšší číslo – průměrně 100 000 nových dětí.

Máma říká, že se od ostatních ničím neliším, protože každý jsme jiný…..jako ty ponožky.

A právě proto lidé po celém světě v tento den nosí každou ponožku jinou. Ponožky jako symbol byly zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu x. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ponozkovy_den_2019/

Divadlo Smíšek          14. 3.

Tentokrát si s sebou divadýlko Smíšek přivezlo Ukvokanou slepičí pohádku…. Prima podívanou jsme zažili s kamarády ze školky z Vysoké a z přípravné třídy.

Karnevalové radovánky                13. 3.

Zpíváme a tancujeme hopsasa,

každý se tu v rytmu hudby natřásá,

je tu totiž skvělá zábava,

nohy skáčou zleva doprava.

Konečně nastal ten dlouho očekávaný den D, na který jsme se tak mooooc těšili. Už od rána se třída plnila rozličnými maskami – zavítala mezi nás různá zvířátka, třeba tygr, medvěd, pejsek, prasátko, berušky,kočička, také spousta princezen, Jasmína, Minnie, policisté, vojáci, hasič, pirát, Spidermani, Batman, čaroděj, klauni, požárník Sam, jahůdka s košíkem plných slaďoučkých jahod, dýně, anděl, kovboj, Fred Flintstone a dokonce i Avatar – představte si, že se u nás sešlo 40 masek. A bylo skvěle! Zatancovali jsme si, zazpívali, zasoutěžili a samozřejmě nechyběla promenáda v maskách. Na závěr nás čekalo milé překvapení v podobě pohádky O princezně a loupežnících.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Karneval_Ms_Jindrichov_2019/

Karneval se blíží… už 13. března

Stromeček pro zvířátka            26. 2.

O tom, že máme rádi zvířátka a nezapomínáme na ně ani v zimním období, kdy potřebují nejvíce naší péče, svědčí naše vycházka k nedalekému lesu. Tam jsme si vyhlédli krásné stromečky a zvířátkům je nazdobili samými dobrotami.

Při zpáteční cestě nás okouzlil nádherný výhled do krajiny…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Stromecek_pro_zviratka_Ms_Jindrichov/

Zobání pro ptáčky           19. 2.

Když je zima, zle je ptáčkům, sypejte těm nebožáčkům!

Ptáček volá  – Vítku, Jitko! Sypte drobky na krmítko!

Čím víc dáte zrníček, tím víc bude písniček.

Kdo se o nás nepostará, bez písniček bude z jara…

Jaro bez ptačího zpěvu si opravdu neumíme představit… A vy určitě také ne. Proto jsme se rozhodli, že ptáčkům přichystáme nějakou tu dobrůtku. Na pomoc jsme přizvali maminky a za chvilku byly dobrůtky na světě. Teď už jen stačí zobání pověsit ptáčkům na strom nebo ho položit do krmítka.

Snad ptáčci ochutnají a na jaře nám zvesela zazpívají….

A jednoduchý recept na ptačí dobrůtku můžete vyzkoušet i doma. Připravíme si:

500g ztuženého tuku

1 sáček zimní směsi pro venkovní ptactvo (můžete přidat i oříšky nebo ovesné vločky)

Pak už stačí jen rozpustit tuk, nechat ho trochu vychladnout, přidat směs semínek, vše smíchat dohromady a naplnit do šišek nebo kelímků…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zobani_pro_ptacky_Ms_Jindrichov_2019/

Sněhobílé hraní         únor 2019

Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních…..

….a že nám to pěkně svištělo! Sníh je prostě báječný. Dají se s ním dělat různé pokusy, třeba ten nejjednodušší, při němž zjistíme, jestli je opravdu tak sněhobílý, jak vypadá.. Stačí jen miska a trochu sněhu.

Na zahradě kluci postavili mini sněhuláčky  a Michalka nám „upekla“ výborný dort.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Snehobile_hrani_Ms_Jindrichov_2019/

Rodiče čtou dětem       14. 1. – 31. 1.

Tento projekt se v naší školce stal již tradicí. Děti se už nemůžou dočkat, až právě jejich maminka, babička nebo jiný člen rodiny přijde do školky číst pohádku, kterou si děti samy, dle svého přání vyberou.

V průběhu tohoto projektu jsme se seznámili s klasickou českou pohádkou, luštili pohádkové hádanky, bludiště, vyrobili jsme si Otesánka, hrníček plný kaše, pohádkového vrabčáka, uspořádali výstavku knih přinesených z domova, ale také jsme si vlastnoručně vyrobili svoji nejoblíbenější knihu, s jejímž obsahem nám doma pomohli rodiče či sourozenci.

Děkujeme všem rodičům, prarodičům i sourozencům, kteří si našli chvilku a přišli svým dětem přečíst pohádku a připravili tím pro ně nezapomenutelný zážitek.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rodice_ctou_detem_Ms_Jindrichov_2019/#

Malá ochutnávka pohádkových hádanek..

Zaluštěte si s námi 🙂

Jestli máte skřítky rádi,

zvou vás lesní kamarádi

do pařezu, do komůrky

Křemílka a ……………….

Červenou čepičku,

dobroty v košíčku, po lesní cestičce

pospíchá k babičce.

Chybu ale udělala –

do řeči se s vlkem dala!

Kdo je tahle šikulka?

Jmenuje se ……………

Že byla jak z růže květ,

vyhnali ji z domu hned.

Macecha k ní moc zlá byla –

jablkem ji otrávila.

Ale princ šel na procházku

a zachránil mrtvou krásku.

Trpaslíci v komůrce

pomáhali …………..

Sudičky jí během chvilky

dýchly osud do postýlky.

Píchne se a bude spát,

dost možná, že napořád!

Proti spánku je však lék –

princův sladký polibek.

Tato krásná děvenka

je …………………

Narodil se a hned čile

mluvil, chodil během chvíle.

A když byl čas na oběd,

za tátou s ním běžel hned.

I když byl jak prstík malý,

s volem pole poorali.

Víš, kdo je ten chlapeček?

Jmenuje se…………..

Dlouho v lese bloudili,

křížem krážem chodili.

Hladoví už tolik byli,

že si perník naloupili.

Ten hoch a ta děvenka

jsou Jeník a ………….

Byl to dub a nebo buk?

Ze dřeva je rázem kluk.

S hladem si hned věděl rady.

Snědl všechno ze zahrady,

mámu, tátu, všechny sněd.

Copak tohle viděl svět?

Tohle není jelimánek,

ten hladový ………….

Ve starém hradě na cimbuří,

prochází se, kvílí, zuří.

V noci straší místo spaní

v bílých šatech ……………

Kde se tenhle klouček vzal?

Někdo si ho vyřezal.

Dlouhý nos mu celkem sluší,

dřevěné má ruce, uši …..

Málokdo však ale tuší,

že má živou dětskou duši.

V tom příběhu velmi milém

setkáme se s ………….

Ve špičaté čepici,

se svou koulí věštící,

zvládne s hůlkou kouzlo, trik,

jako každý  ……………

Účast ve výtvarné soutěži – únor

Plakát o výtvarné soutěži v PDF.
Webové stránky soutěže.

Pozvánka na odbornou přednášku

Vážení rodiče,
zveme vás na odbornou přednášku paní Mgr. Ludmily Nedopilkové z SPC Bruntál, která se uskuteční ve středu 13. 2. 2019 ve 12.30 ve třídě U duhy.

Na programu je:
– školní zralost
– vývoj řeči a její vady
– logopedická prevence

Závody na sněhu 25. 1. 2019

Zasněžené páteční dopoledne jako by přímo vyzývalo k zimním radovánkám. Stačilo se jen teple obléci a vyrazit … Soutěžili jsme v různých disciplínách a užili si přitom spoustu legrace. Na závěr jsme si zajezdili na bobech a paní učitelka Blanička nám předvedla, jak udělat andělíčka ve sněhu.

Návštěva knihovny 18. 1. 2019

Měsíci lednu u nás ve školce vládne pohádka. Setkáváme se s rodiči, prarodiči či sourozenci při projektu Rodiče čtou dětem, čteme, vyprávíme a dramatizujeme pohádkové příběhy. Seznamujeme se s pohádkovými postavami, které zpracováváme výtvarnou formou, zakládáme čtenářské deníky a vytváříme výstavku našich nejmilejších knih přinesených z domova a v neposlední řadě navštěvujeme školní knihovnu.

Už víme, jaký je rozdíl mezi spisovatelem a ilustrátorem, jak správně zacházet s knihou, co je to encyklopedie …

Kouzelné Vánoce – prosinec

Konečně přišel prosinec, nejkrásnější měsíc v roce. A určitě už tušíte proč. No přece proto, že se blíží Vánoce a přijde Ježíšek. Tak hurá do práce…Musíme vyzdobit naši školku a vytvořit tu správnou kouzelnou vánoční atmosféru, aby se u nás Ježíškovi líbilo. A tak jsme ani chvilku nezaháleli a tvořili, zdobili, čančali, stříhali, lepili, skládali, kreslili a vybarvovali, dokonce i brousili, až se naše školka k nepoznání změnila. Tady se jistě bude Ježíškovi líbit.

Poslední den v letošním roce strávený v mateřské škole jsme věnovali vánočním tradicím a zvykům a malé ochutnávce vánočního cukroví.

Všem přejeme krásné a klidné Vánoce a šťastný nový rok plný zdraví, štěstí a radosti.

Děti a personál MŠ.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_MS_Jindrichov_2018/#

Vítání občánků v Janově                16. 12.

Miminko se narodilo,

přišli jsme mu přát.

Aby zdravé, šťastné bylo

dnes a napořád….

Třetí neděli adventní jsme byli pozváni na obecní úřad v Janově, abychom přivítali nejmladšího občánka v obci.

Vánoční trhy na zámku              15. 12.

Zazpívat si na zámku jako třeba princezna z pohádky, může být pro někoho neuskutečnitelným snem, ale pro nás se zpívání na zámku již stalo tradicí. I letos jsme zámeckou  vánoční  atmosféru zpestřili svým vystoupením.

Vánoční nadílka              14. 12.

Dneska k nám do školky přijde Ježíšek, už jsi to slyšel? Cože? Ježíšek? Huráááá. Dneska přijde Ježíšek! Já už se tak moc těším…. Není nic krásnějšího, než plamínky radosti v dětských očích a šťastný úsměv na tváři. Ježíšek přišel…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/vanocni_nadilka_Ms_Jindrichov_2018/

Vánoční besídka                             13. 12.   

Čtvrteční odpoledne pro nás bylo velmi výjimečné a slavnostní. A víte proč právě čtvrteční odpoledne? Protože nás ve školce navštívili naši nejbližší – maminky, tatínkové, babičky, dědové, strejdové i tety i sourozenci. Přišli se podívat na naše vystoupení na vánoční besídce. Tuto vzácnou návštěvu jsme odměnili balíčkem písniček a básniček, vánočním přáním a krásným úsměvem.

Děkujeme maminkám Davídka a Terezky za voňavé a chutné cukroví.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanocni_besidka_Ms_Jindrichov_2018/

Mikulášská nadílka              5. 12.

Mikuláš je hodný pán,

dětem dává marcipán.

Nehodným dá brambory

do tátovy bačkory.

Ve středu nás navštívil Mikuláš. Přišel s andílky a hrůzostrašnými čerty. Ale my se přece nebojíme. Nooo – možná jen trošičku. Spolu s kamarády z přípravné třídy a mateřské školy ve Vysoké jsme jim zazpívali, někteří odvážlivci přednesli básničku, a ti úplně největší  hrdinové se s čerty dokonce vyfotili.

Mikuláši, děkujeme za balíčky!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulasska_nadilka_Ms_Jindrichov_2018/

Rozsvícení vánočního stromu              2. 12.

První neděle adventní patřila slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu před základní školou. Svým vánočně naladěným vystoupením jsme přispěli k pohodové atmosféře, a i když nás malinko pozlobil vítr, vystoupení se nám vydařilo na jedničku. Na závěr si s námi všichni zazpívali krásnou českou koledu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_2018/

Adventní tvoření s rodiči                            28. 11.

Středeční odpoledne patřilo adventnímu tvoření. Alespoň na chvilku jsme se v tom předvánočním shonu zastavili a užili si příjemné chvíle při společném tvoření adventních kalendářů pro naše dětičky. Práce nám šla od ruky, a tak během dvou hodin se na svět vyklubaly krásné adventní kalendáře, ať už v podobě domečků, stromečků či sluníček. A ti, co práci nedokončili v „hodině“ :-), si ji samozřejmě museli dokončit doma za domácí úkol… A že jim to šlo! Všichni dostali 1*, ze které měli obrovskou radost, protože jak řekla jedna maminka – 1* už minimálně 25 let nedostala J.

Děkujeme všem rodičům i prarodičům, kteří si udělali čas a přišli tvořit, a také personálu MŠ za pomoc a recept na výborné perníčky. 

Velký dík patří i Markétce Hanuščákové (naší praktikantce) za krásný kornoutový adventní kalendář pro naše děti.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/adventni_tvoreni_Ms_Jindrichov_2018/

Svatý Martin                         11. 11.

 

Jede Martin na koníčku, slyšíš cinkat podkovičku,

podkovičky pěkně zvoní, po nebi se vločky honí …..

I když ani tentokrát svatý Martin na bílém koni nepřijel a bílé vločky nepřivezl, jeho svátek jsme řádně oslavili. Celý týden jsme měli pořádně nabitý. Seznámili jsme se s legendou o svatém Martinovi a zdramatizovali ji. Naučili jsme se krásnou písničku, vyrobili koníka, husičky a podkovy, navštívili a nakrmili opravdické koníky. Nakonec nás čekalo pečení svatomartinských rohlíčků (z vlastnoručně naloupaných ořechů) společně s maminkami a jedním bráchou 🙂 a samozřejmě vinšování. Všem přejeme klidnou a pohodovou přípravu na vánoční svátky a úsměv na tváři.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2018/

Návštěva Policie ČR                                      13. 11.

Úterní dopoledne ve školce nám mile zpestřila svou návštěvou paní policistka. Přivezla s sebou spoustu zajímavých věcí, třeba obušek, reflexní vestu, pouta a také neprůstřelnou vestu, kterou jsme si dokonce mohli potěžkat, a vězte, že to byla pro nás opravdu fuška, vyzkoušely si to i paní učitelky. Hrobové ticho však nastalo, když paní policistka vytáhla zbraň – opravdickou zbraň. Vysvětlila nám, jak se se zbraní zachází, a že vystřelit se smí jen opravdu v nejnutnějších případech. Dozvěděli jsme se, jak se chovat při styku s cizími lidmi, jak předcházet úrazům, jak dodržovat pravidla silničního provozu. Po poslechu policejní pohádky následovala prohlídka policejního vozu. A se vším všudy – s majákem i houkačkou. No prostě paráda. Děkujeme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_Policie_CR/

Výstava zvířecích exponátů v Petrovicích                    1. 11.

Na pozvání paní starostky Petrovic jsme se vydali na tamější obecní úřad, kde probíhá výstava zvířecích exponátů. Nejvíce nás zaujal uhlově černý krkavec velký, třeba to byl začarovaný Rumburak. Kdo ví…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_zvirecich_exponatu_Petrovice/

Podzimní paleta barev                            říjen

Podzimní čas už dávno zaťukal na vrátka a nám to vůbec nevadí. I když máme léto rádi, i podzim má své kouzlo. Vždyť takové hrátky v listí jsou ty nejlepší na světě… Vlaštovky už nedočkavě posedávají na drátech, veverka si pilně schovává zásoby na zimu a ostatním zvířátkům nachystáme něco dobrého na zub my. Třeba kaštany, v zimě jim určitě přijdou vhod. A protože rádi tvoříme a zdobíme naši školičku, nasbírali jsme spoustu darů podzimní přírody a tvořili a tvořili…Naším vrcholným mistrovským dílem se staly bukvice v mechovém pelíšku. Také nesmíme zapomenout poděkovat Matýskově mamince za vypůjčení krásného ježečka. Děkujeme.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2018_Ms_Jindrichov/

Cesta za starými stromy                 16. 10.

Tam v korunách se člověku dech zatají.
Tam v korunách se člověk a strom potkají.
Tam v korunách má člověk nebe na dosah.
Tam v korunách, tam člověk ztrácí z času strach!

 

V úterý jsme se vydali do zámeckého parku objevovat krásy stromů…Nejvíce nás okouzlil mohutný platan se svými plody v podobě pichlavých kuliček a především zajímavou odlupující se kůrou. A není divu, že právě on! Vždyť i  perský král Xerxes, když táhl se svou armádou proti Řecku, byl platanem tak uchvácen, že zastavil své jednotky, aby se mohl stromu poklonit. Ozdobil ho zlatými šperky a dalšími dary a ustanovil zahradníka, aby se o strom celý život staral. Platan se tak stal v Persii strážným stromem králů…

V zámeckém parku je mnoho vzácných a zajímavých dřevin, a určitě stojí za to přijít si je prohlédnout, nasát příjemnou a tak trochu tajemnou atmosféru, ponořit se myšlenkami do dávných časů, kdy život na zámku byl v plném proudu….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Za_starymi_stromy_Ms_Jindrichov_2018/

A proč jsou pro nás stromy důležité?

Na tuto otázku děti odpověděly…

– všechno na nich roste

– můžeme tam pouštět broučky nebo kobylky

– roste na nich ovoce

– je z nich dřevo na topení

– papáme hrušky a jablíčka

– na stromech rostou kaštany, které papají zvířátka

– rostou na nich žaludy pro zvířátka

– dávají nám oříšky, ze kterých maminka upeče buchtu, dort a cukroví na Vánoce

– oříšky se papají s medem

– dávají nám ovoce, ve kterých jsou vitamínky na bacily

– jsou krásné a mají krásné listy

– musíme se o ně starat a zalívat je

– stromy jsou důležité pro lišky a veverky, protože na nich rostou oříšky a poskytují jim bydlení

   a spinkají v nich a je tam teploučko a schovávají si tam zásoby na zimu

– vaříme si z nich šípkový a lipový čaj

 

Domečky pro broučky               9. 10.

 

Kdo tu bydlí na paloučku, kdo tu spinká?

Hejno broučků!

To se jim to dobře spinká, vítr fouká do okýnka,

malý brouček v peřince, přitulí se k mamince.

Celý týden jsme se věnovali povídání o životě hmyzu. Věděli byste například – jaký hmyz žije u nás na zahradě, co je to hmyzí hotel, jak vypadá ruměnice, a že slunéčko sedmitečné je vlastně, nám tolik známá, beruška? To my už teď všechno víme…. Jednu takovou si každý z nás vyrobil a hurá na zahradu. Tam nás čekala velmi důležitá práce se zařizováním domečků pro broučky. Ještě musíme uložit ke spánku naše berušky a dobrou noc….

PS: Úkol pro pozorné diváky!  

Najdi na fotografii zvědavou návštěvnici naší zahrady – veverku Terku 🙂

 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Domecky_pro_broucky_Ms_Jindrichov_2018/#

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko….                        září – říjen

Příroda je všude kolem nás a my se ji učíme vnímat všemi smysly….

Vše začalo domácím úkolem – přinést do školky jakýkoliv druh ovoce nebo zeleniny.  A tak se nám tady sešla červená paprika se zelenou, rajčátka s okurkou, mrkev se svou kamarádkou petrželí, banány a pomeranče, grep, jablíčka, hrušky i hroznové víno. Dokonce i jedna jahůdka. Pak nás čekal další úkol. A ne ledajaký. Museli jsme určit jednotlivé druhy ovoce a zeleniny a k tomu zapojit všechny (tedy skoro všechny) své smysly – nejen zrak, ale i čich, chuť a hmat. Vitamínkové  hraní nás moc bavilo. Nejenže jsme se dozvěděli spoustu nových informací a osvěžili si ty staré, ale k tomu jsme si ještě náramně pochutnali.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vitaminky_-_Ms_Jindrichov/

Smíšek opět u nás           25. 9.

A tentokrát s pohádkou O ošklivém káčátku. Společně s kamarády z Vysoké jsme hravě vyluštili záhadu –  kdo vyroste z malého šedivého káčátka? To ví každé malé dítě…No přece labuť.

Září 2018

Prázdniny utekly jako voda a je tady opět nový školní rok, ve kterém nás jistě čeká spousta zábavy, legrace, tvoření, zpívání, ale také poznávání a učení se novým věcem.

Kamarádi, pozor!    Začínáme……

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zari_2018_Ms_Jindrichov/

ŠKOLNÍ ROK 2018 – 2019

Výlet do Dolní Moravice                                                  14. 5.

Letos jsme se vydali společně s kamarády z mateřské školy ve Vysoké do malebné vesničky Dolní Moravice, kde jsme navštívili ekofarmu Hamříkovu stáj. A stálo to opravdu za to. Hned při příchodu nás přivítal osel Felix, pak nás čekala prohlídka celého areálu. K vidění bylo spousta různých druhů zvířat i rostlin,  dokonce na nás čekalo překvapení v podobě jízdy na poníkovi. Na závěr si každý z nás vlastnoručně vyrobil butonek se zvířátkem, které bydlí zde v Hamříkově stáji. Na zpáteční cestě jsme si „odskočili“ na zmrzku do nádherného lázeňského městečka Karlovy Studánky. Domů jsme sice dorazili unavení, ale s úsměvem na tváři a plní zážitků.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_MS_Jindrichov_a_Vysoka_2018/

Pirátská pohádka                                         10.5.                   

Opět k nám do školky zavítalo divadlo Smíšek. Tentokrát si pro nás herci připravili Pirátskou pohádku. S papouškem Jarouškem, který nás provázel celou pohádkou, jsme si užili spoustu legrace a už se těšíme na další představení.

Exkurze u hasičů                     27. 4.

Páteční návštěva hasičské zbrojnice byla úžasná. K vidění bylo spoustu zajímavých věcí. Měli jsme možnost nasednout do hasičského vozu jako opravdoví hasiči a osahat si různé přístroje a pomůcky, které při své práci používají. Páni hasiči nám ochotně a s velkou trpělivostí odpovídali na všechny naše zvídavé otázky, dozvěděli jsme se tak mnoho zajímavých informací. Na závěr nás čekala sladká odměna a naučná omalovánka, při které si procvičíme naše hlavičky.

 Děkujeme hasičům za super páteční dopoledne!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exkurze_u_hasicu_Ms_Jindrichov_2018/

Země slaví svátek       

  1. dubna oslaví naše Země svátek. A co jí děti k jejímu svátku přály? Přečtěte si….

 

CO BYCH PŘÁL NAŠÍ ZEMI K JEJÍMU SVÁTKU…..

– ať není na Zemi žádný nepořádek a odpadky

– ať neházejí lidé odpadky do vody a na zem

– aby měla nádherné šaty (z vody – oceánů a moří)

– aby zlí lidé neházeli na zem cigarety

– aby nebyly na Zemi požáry a nehořel les

– uklidil bych všechny odpadky na Zemi

– aby byla naše Země hezká a čistá

– aby lidé zasadili Zemi krásné kytičky

– aby neznečišťovali les a vodu

– já bych naši Zemi krásně ozdobil

– aby tady žila zvířátka, aby nevybuchla sopka

– aby byla Země šťastná, aby na ni lidé neházeli odpadky

– aby byly žáby a ryby ve vodě

– aby všechny kytičky nezvadly

– aby nebylo veliké sucho a chumelenice

– aby v Africe žilo hodně zvířátek, a aby všichni lidi na světě měli co jíst

– aby se na Zemi nekřičelo

– aby na Zemi bylo hodně žížal a šneků

– aby nevymírali chameleoni

– aby neumírala zvířátka a papoušci

Aby byla naše Země hezká a čistá, jak znělo jedno z mnoha našich přání, rozhodli jsme se navštívit místní sběrný dvůr, abychom se něco dověděli o třídění odpadu, o tom, že starý televizor nebo lednice nepatří do lesa ani na skládku, ale můžeme ho přivézt právě tady. Ochotný pan Galuszka nám vše ukázal a vysvětlil. Za odměnu od nás dostal jednu krásnou písničku…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zeme_slavi_svatek_Ms_Jindrichov_2018/

Když se jaro připraví na ten slavný den,

pošle kytky do trávy a motýlky ven.

Slunce učeše zlatým hřebínkem,

vodu ozdobí bílým kamínkem.

 

Také jsme se na sluníčkové dny připravovali a naše „těšení“ je všude vidět. Mořenu jsme poslali po vodě pryč a věnovali se jarnímu tvoření, abychom kolem sebe už měli co nejdřív spoustu kytiček. Učíme se je pojmenovat, rozlišit a poznat některé léčivky, pozorujeme ptáky, posloucháme jejich zpěv a je nám do zpěvu s nimi, protože hezkých písniček o jaru už umíme hodně. Na zahradě jsme přiložili ruku k dílu a pomáhali při sbírání šišek a větviček a další jarní dny nám určitě zpestří ještě řada zajímavých aktivit.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Jindrichov_2018/

Vlk a kůzlátka                           21. března

Návštěva divadla v Opavě stála opět za to. Se zatajeným dechem jsme sledovali – sežere vlk kůzlátka nebo ne? A jak už to v pohádkách bývá, nakonec všechno dobře dopadlo…..

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_divadla_Ms_Jindrichov/

Olympiáda ve školce

Když jde o boj zblízka, tak stadion píská,

vyhrajeme, já to vím, protože jsme český tým.

Průběh letošní zimní olympiády jsme sledovali i my. Společně jsme fandili „ našim“, počítali získané medaile, učili se rozlišovat zimní sporty, sportovní výstroj a poslechli si také o tradici a významu her. Sněhová nadílka nám konečně umožnila vyzkoušet některé disciplíny na vlastní olympiádě, kde jsme poměřovali své síly, a ten, kdo ještě nikdy na bruslích nebo lyžích nestál, mohl trénovat nanečisto i při hrách ve třídě. Veselé a zdravé sportování nás hodně bavilo a olympijská medaile byla pro všechny určitě zasloužená.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_olympiada_Ms_Jindrichov/

Pohádkový svět                                                              7. února

Pohádkové téma patří k těm oblíbeným.  Na výstavku jsme přinesli knihy z domova, ze kterých jsme společně četli, a všechny naše činnosti směřovaly k tomu, abychom si pohádkový svět hezky užili. Vyrobili jsme si záložky, šály ovčí babičky, plnili pohádkové úkoly a hráli divadlo ve vyrobených maskách, přivítali maňáskové divadlo se třemi pohádkami, malovali malou čarodějnici, hráli na princezny a maminky nám chodily číst před spaním. Do našich čtenářských deníčků nám potom vpisovaly všechny knihy, které jsme doma během týdne četli. Věřte, že někteří máme deník úplně popsaný, a to je dobře. Vše jsme dnes ukončili návštěvou školní knihovny, a protože jsme měli s sebou odbornici na slovo vzatou, vyzkoušeli jsme si půjčování s opravdovou knihovnicí Moničkou, která to má v malíku z knihovny ve Vysoké. No a další zpestření?  Znenadání se tu objevila paní ředitelka a my jsme jí mohli společně popřát hodně zdraví k narozeninám.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadkovani_v_Ms_Jindrichov_2018/

Půjdem spolu do Betléma, dujdaj, dujdaj, dujdaj dá….

Tak tu máme nejraději a Ježíšek asi taky. Zacinká nebo nezacinká? Psssst! Slyšíte cinkání kouzelného zvonečku? Ježíšek je tady…..

Přejeme všem šťastné a veselé Vánoce!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Jindrichov_2017/

Společně ho ozdobíme

Letos jsme se rozhodli, že nebudeme stromeček zdobit sami jako každý rok, ale požádáme o pomoc naše rodiče. Všichni se do zdobení nadšeně vrhli, a tak za pár dní už stromeček slavnostně zářil všemi barvami. Nezapomněli jsme ani na zvířátka s dobrůtkami, které jim společně odneseme do lesa.

Děkujeme všem!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Spolecne_ho_ozdobime/

Vystoupení na vánočních trzích          16. 12.

Návštěvníci vánočních trhů v jindřichovském zámku měli možnost poslechu malé ochutnávky vánočních písní a básní v podání našich dětí z mateřské školy.

 

Besídka s čertíky                7. 12.

Ve čtvrtek jsme se všichni proměnili v malé nezbedné čertíky. Byla nás plná školka – vlastně peklo. Třída U duhy se totiž během několika dní proměnila v děsivé peklo se vším všudy, nechyběl kotel s ohněm, řetězy a prostě všechno, co k takovému peklu patří. Možná se i někteří rodiče polekali, když do pekla vstoupili. A pak začal opravdický čertí rej. Čertíci zpívali a tancovali, až se jim od kopyt prášilo a nechyběla ani Káča, co si chtěla čerta vzít…..A aby těch čertů nebylo příliš, na závěr přišel Mikuláš s nadílkou a všechny hodné čertíky obdaroval.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_besidka_2017/#

Zpívání u vánočního stromu               3. 12.

Poklidnou sváteční atmosféru první neděle adventní jsme krátce po rozsvícení vánočního stromu  doplnili  malým vystoupením našich dětí.

Spolupráce s SPC  v Bruntále                           21. 11.

Naše Základní a Mateřská škola navázala spolupráci se Speciálně pedagogickým centrem v Bruntále.  V úvodu pracovnice SPC nastínila základní problematiku řeči a jejího vývoje, poté provedla individuální diagnostiku dětí, u některých  s následným doporučením klinického logopeda. Rodičům také poradila, jak s dětmi dále pracovat, aby jejich nástup povinné školní docházky byl plynulý a bezproblémový.

Vystoupení pro seniory                     16. 11.

Zpěvem, přednášením i malou scénkou o legendě svatého Martina jsme zpestřili společné setkání seniorům, kterým jsme na závěr položili i těžkou hádanku a představte si, všichni uhodli. Za odměnu jsme jim zatleskali a nezapomněli  popřát  krásné Vánoce a hodně zdravíčka v Novém roce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystoupeni_pro_seniory_11_2017_Ms_Jindrichov/

Koník cválá po polích, veze, veze bílý sníh…                     11.11.

Kdo z vás si o víkendu pochutnal na martinské huse?

O této tradici už něco víme. Společně jsme si zopakovali legendu  o sv. Martinovi a naučili se o něm nové písničky. Rohlíčky k vinšování nám sice upekla paní učitelka, ale sami jsme si to, i s našimi prťaty, taky vyzkoušeli. A sváteční husa? Tu si upečeme možná příště.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2017/

Padá listí zlaté, rudé, je ho plná zahrada

a co potom padat bude, až to listí opadá?                                 18. 10.

Než opadá úplně všechno, vymysleli jsme spoustu her a tvoření s ním. Podařilo se nám zaměstnat i rodiče a babičky na společném odpoledním setkání.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tvoreni_s_rodici_Ms_Jindrichov_2017/

Záhada                                                17. 10.

Naše dnešní návštěva zámeckého parku, v rámci třídního projektu Den stromů, pomohla k zodpovězení otázek, které jsme společně řešili už ve školce. Sledovali jsme a poměřovali šířku stromů i délku kořenů nad zemí, porovnávali kůru některých z nich a zkoumali hmyzí obyvatele. Mimo jiné, nás tentokrát překvapilo velké množství různých hub a záhadou pro nás zůstal objev mořské hvězdice. Nebo že by to byla taky houba? Poraďte.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Jindrichov_2017

Malá ochutnávka podzimu                  říjen

Měla babka, Šel zahradník do zahrady, Cupy dupy u chalupy, Foukej, foukej větříčku a spoustu dalších písniček a říkanek se naučily naše děti v rámci tématu Podzimní čarování. Vyzkoušely si, mezi dětmi velmi oblíbenou výtvarnou techniku, tisk jablíčkem  a kdoulí, při ochutnávce ovoce procvičily smyslové vnímání, malovaly šnečí ulity, lepily a stříhaly a dokázaly nám, že i ti nejmenší mohou být velmi šikovní.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_tvoreni_Ms_Jindrichov_2017/

Podzimní čarování        20. září

Čarovný podzim láká svými pestrými barvami a vůní k procházkám. Ani my jsme neodolali a vydali se vstříc jeho kouzlu. V trávě jsme pozorovali hopsající kobylku, pomalé slimáčky, houby jedlé i nejedlé…Naší pozornosti neunikl ani šípkový keř či obrovské hejno ptáků, které nám přelétlo přímo nad hlavou.  To byla prima procházka.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2017_Ms_Jindrichov/

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko…          22. září

…..až se dokoulelo k dětem U duhy a ty si hravě poradily s pečením voňavého štrúdlu.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jablicko_cervene_Ms_Jindrichov_2017/

ČÁRY, MÁRY, JEŠTĚ DNES, AŤ JE TADY ČERNÝ LES …            25. září

Pondělní dopoledne nám zpestřila návštěva kouzelníka. To se hned tak nepodaří, nahlédnout pod pokličku a asistovat při samotném kouzlení. Všechny nás veselé vystoupení pobavilo.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_kouzelnika_Ms_Jindrichov_2017/

Školní rok 2017/2018

 

Září, září, na léto jde stáří …

Otvíráme naše brány, vítejte zas mezi námi.

 

Prázdninové hrátky                                červenec

I ten poslední měsíc ve školce jsme si naplno užívali a ani na chvíli se nenudili….

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prazdninove_hratky_Ms_Jindrichov_2017/

 Slavnostní ukončení školního roku na obecním úřadě                            

a loučení s dětmi, které odcházejí do školy, se často neobejde bez slziček. Ani letos to nebylo jinak a kapesník potřebovaly nejenom dojaté maminky, ale i paní učitelky. Jojo, společně jsme si ještě zanotovali – školáky už tlačí bota, pospíchají do života, povídaly hodiny, že už budou prázdniny…..

….. a  tak se mějte děti hezky a dávejte na sebe pozor!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_Ms_Jindrichov_2017/

A je to tady!!                            26. června

Komu se zdálo, podobně jako“ červnovým učitelkám“, že konec školního roku je v nedohlednu, může se radovat. Je to tady, a my jsme se dnes radovali opravdu spolu s nimi. Nanučky do ručky, rozum do hrsti a hurá k poslední zkoušce. Hezké vzpomínky na spoustu legrace s kamarády, dobré znalosti a vysvědčení, jaké by si přáli i školáci, si po dnešním pasování všichni odnášíme s sebou domů.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Predskolaci_Ms_Jindrichov_2017/

Olympiáda v Třemešné            23. června

Účast na 5. dětské olympiádě a reprezentaci MŠ Jindřichov zajistilo 6 našich borců. Všichni sportovci se na klání hrozně moc těšili a podávali velmi pěkné sportovní výkony v jízdě slalomem, zdolávání překážkové dráhy, štafetovém běhu, skoku v pytlích a hodu granátem. Přestože Filipův výkon 11 metrů při hodu byl nejlepší ze všech a albrechtickým Drsňákům jsme dýchali na záda, na získání poháru naše body nestačily. Přivezli jsme zasloužené stříbrné medaile z druhé příčky stupně vítězů. Všem dětem blahopřejeme a děkujeme.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Olympijske_hry_Ms_2017/

Výlet do Krnova                       9. června

V rámci školního výletu jsme letos vyrazili do Krnova na dopravní hřiště a patřičně jsme si to užili. Nejvíce nás zaujaly tříkolky, na kterých jsme mohli povozit i svého kamaráda a byla to opravdu velká legrace…

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_Ms_Jindrichov_6_2017/

Den dětí                 1. června

Ani letos paní učitelky nezapomněly přichystat překvapení k našemu svátku. Na školní zahradě jsme soutěžili v různých disciplínách, ve kterých jsme si vyzkoušeli naši sílu, odvahu, rychlost a hbitost. Jen k házení míčkem na plechovky nedošlo, protože vítr byl rychlejší a vždy nám všechny plechovky odfoukl dříve, než jsme se stačili připravit. Ale to nám naši skvělou náladu nepokazilo…Na závěr jsme si pochutnali na výborné zmrzlině a buchtě, kterou nám upekly paní kuchařky. Všem moc děkujeme!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_-_Ms_Jindrichov_6_2017/

Jede, jede koloběžka, kdo ji nemá, všechno zmešká….           29. května

V letošním školním roce jsme se zaměřili na dopravní výchovu. V rámci projektu Jede, jede koloběžka, se děti naučily rozlišovat dopravní značky a seznámily se s pravidly silničního provozu. Své nově nabyté vědomosti zúročily v dopravní soutěži, kterou celý projekt vyvrcholil. Přijeli za námi i kamarádi z Vysoké a společně jsme si zasoutěžili v luštění křížovky, určování názvů dopravních značek, jízdě na kolech, odrážedlech i koloběžkách a dalších zajímavých disciplínách. 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jede%2C_jede_kolobezka/

Chválím tě, Země má

Letošní projekt Modrá planeta, který se váže k oslavě Dne Země, byl bohatý na spoustu zajímavých činností, načerpaní nových a zajímavých informací o naší krásné planetě. Při pozorování přírody si, i jako malí, uvědomujeme okolní krásu a píseň Chválím tě, Země má, která se stala symbolem projektu, doprovázela naše pohybové ztvárnění s padákem. Různé pokusy s materiály, třídění odpadu, práce na zahradě, názorné ukázky recyklace odpadu i rozhovory o významu vody pro život, byly obsahem našeho projektu. Když už nám počasí dovolilo, ukončili jsme téma vysazením mladého buku, o který se budeme na zahradě starat.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Chvalim_te%2C_zeme_ma-_Ms_Jindrichov_2017/

U hasičů                 

Na zdobení letošní májky jsme nemohli chybět a dopoledne u hasičů bylo opět skvělé. Prošmejdili jsme auta, vyzkoušeli si některé součásti výstroje a dozvěděli se o práci hasičů hodně zajímavého. Na téma Jeden den hasiče, jsme poslali do výtvarné soutěže své výkresy.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/U_hasicu_Ms_Jindrichov_2017/

Příběh zajíčků a zvířátek               24. května

Podaří se někomu vyléčit nemocného zajíčka?

Děti ze Základní umělecké školy ve Městě Albrechticích si pro nás přichystaly krásné vystoupení plné zvířátek, hudby a písniček. Na keyboard nám zahrála i Viktorka, naše kamarádka ze školky. A o tom, že hudba má opravdu léčivé účinky, jsme se přesvědčili na vlastní oči i uši.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pribeh_zajicku_a_zviratek_5_2017/

Maminko, všechno nejlepší….                  18 . května

Čím potěšit maminku a udělat jí největší radost k jejímu svátku? Určitě nic nezkazíme krásnou písničkou, básničkou nebo třeba přáníčkem. Hurá do toho……

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-_Besidka_ke_Dni_matek_5_2017/

 Co možná nevíte,

je, že 5. květen je Světový den hygieny rukou. Tuto informaci jsme získali od Státního zdravotního ústavu, který vyzval k účasti ve výtvarné soutěži na toto téma naše školy.

„Prostudovali„ jsme si přiložený návod ke správnému mytí rukou, které je na prvním místě v prevenci přenosu mnoha onemocnění, a trochu jsme na sobě zapracovali.

Několik našich nápadů do soutěže posíláme.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-_Svetovy_den_hygieny_rukou/

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé, otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě…        16. dubna

I když tady ještě úplně není, tím víc se těšíme na sluníčko a školku už máme jara plnou.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-Jaro_2017/

Návštěva                               11. dubna

Abychom měli trošku představu „do čeho jdeme“, navštívili jsme před zápisem do školy 1. třídu. Mnozí  z nás chvíli jen překvapeně sledovali, co už naši kamarádi umí, ale určitě jsme pak také ukázali, co v nás je a že jsme dobře připraveni.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_ve_skole_-_Ms_Jindrichov/

Dopoledne s kytarou                                              5. dubna 

Dnešní dopoledne nám zpestřil hudební pořad, na který jsme pozvali i školáky. Společně jsme se zapojili do hudebních činností s obrázky a zazpívali si známé písničky s kytarovým doprovodem.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopoledne_s_kytarou_Ms_Jindrichov_2017/

Smrt plave po vodě, nové líto k nám jede…         3. dubna

Včerejší Smrtná neděle jakoby věděla, že jsme Mořenu v pátek poslali po proudu potoka pryč z vesnice a teploty nám nachystala opravdu letní. Ono tomu určitě pomohlo hlavně to, že jsme se se zimou  podle staré tradice  jak se patří rozloučili tancem a hezkými písněmi.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smrt_plave_po_vode_Ms_Jindrichov_2017/

Komu se nelení, tomu se zelení…..                  30.března

Ani letos jsme nezapomněli zasít osení, které nám všem ozdobí sváteční velikonoční stůl. Teď už stačí jen zalévat a zalévat a snad se zazelená…..

Březnový svátek

jsme ženám zpříjemnili svým vystoupením na setkání, které pro ně uspořádal Klub seniorů.

                 

 Máme tu masopust, hej, hej, hej

Kdo by se netěšil na masopustní taškařici. Také z knihy Chaloupka na vršku jsme o této tradici četli a všichni víme, jak nejlépe si tento den užít. Ve třídě se to hned po ránu hemžilo různými bytůstkami z pohádek, které čekala tento den jen spousta legrace a řádění. Předháněli jsme se v soutěžích, tancovali s „koblížkem“ mezi čely, zpívali si a pochutnali na bábovce, kterou nám moc šikovná Karkulka nabídla. Prostě prima den!!


Poděkování

Rodiče Nikolky Petera nám věnovali super zelené boby, na kterých jsme si to v zimě užívali. Moc za tento dárek děkujeme. Poděkování patří i mamince Zdeněčka Kusendy, která nám přinesla omalovánky a papíry na kreslení.

Rodiče čtou dětem

Při našem pohádkovém hraní jsme se mohli na chvíli stát princeznami, králi, udatným princem Bajajou, Popelkou či Maruškou z pohádky O dvanácti měsíčkách, Jeníčkovi a Mařence jsme nachystali chaloupku s dobrými perníčky a vyzkoušeli si, jak nám naklíčí hrášek pro Budulínka, nebo jestli nám padne Popelčin střevíček. Práce bylo až, až, a tak oblíbené čtení našich rodičů před spaním nám bylo hezkou odměnou.

Jsme tu dobře U sluníčka?

Děti, které se postupně vracely po delší nemoci, naši šatnu nepoznaly.

Na tuto změnu jsme se už dlouho těšili a hezké barvy se líbí nejen nám, ale i rodičům a našim dvěma klaunům. A ať tu máme stále hezky, musíme si udržovat pořádek.

Letos, jako každou zimu, zveme ptáčky na hostinu.
Lůj rozpustí maminka, my přidáme semínka.
Prvotřídní jídlo ptačí podáváme v květináči.

Místo květináče jsme ptačí dobrotou naplnili šišky. Byli jsme umazaní až, až, ale měli jsme z výsledku své práce radost.

Kdo tu skákal hop a hop? Sníh nám poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána…

Na naše povídání o životě zvířat a ptáků v zimě navázalo pozorování v přírodě. Ptáčkům jsme naplnili krmítka a zaměřili se na hledání jejich stop ve sněhu. Nebylo těžké poznat, kam si za potravou hopsali. Jeden takový keřík se zobáním málem sundal Vojtovi čepici. I my jsme po sobě nechali stopy – sluníčkové, srdíčkové…

Všechny fotografie zde…

Lakomý liščí ocásek

Po delší době za námi přijel ve čtvrtek 19. ledna Smíšek a mazaná a lakomá liška ve veselé pohádce rozesmála nejen nás, ale i kamarády ze školy. Strávili jsme spolu hezkou dopolední chvilku.

Vážení rodiče a naši milí sběrači plastových vršků

Před vánoci si přijeli rodiče Verunky Charvátové k nám do školky pro poslední pytle vršků a poděkovali nám za tříletou spolupráci. Protože se do pomoci ve sběru zapojila velká řada škol Zlatohorska a Jesenicka a skladové prostory jsou již nyní nedostačující, ukončujeme, na žádost rodiny, sbírání vršků v naší škole.

Verunce přejeme jen to nejlepší!!!

Všem vám za spolupráci děkujeme.

Na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více…

Po dnech vánočního volna ukončili tito tři chlapíci advent i ve školce a posunuli nás k mrazivému tvoření a krásným zimním pohádkám. A dát si při nich hrnek dobrého čaje patří k příjemným společným chvílím. Líbí se vám naše hrníčky? Dali jsme si záležet.

Všechny své nemocné kamarády zdravíme do postýlek a vzkazujeme: stromeček jsme odstrojili, čekají nás sněhové radovánky a cesta po stopách zvířátek, tak brzké uzdravení.

Rozloučení

Po letech práce, odvedené pro spoustu mlsných jedlíků, se před vánočními svátky naše paní kuchařka loučila se svým pracovním kolektivem, a myslíme si, že i my nejmenší jsme jí udělali radost poděkováním hezkou písničkou a přáním hezkých svátků a klidného důchodu.

Čekání

Předvánoční atmosféru zpříjemnila vůně perníčků, vánoční vyprávění, pohádky a krásné koledy. Nebudete věřit, ale nejlépe se uměl otáčet při vykrajování perníkového těsta Vojtík, který to s Adélkou zvládal bez naší pomoci. Tvoření, výroba vánočních přání pro rodiče, vystoupení v zámku a spousta nového zpívání nás posunuly k dnešnímu dni, kdy jsme si mohli konečně rozbalit Ježíškovy dárky. A že jich bylo!!! Ježíšku, děkujeme.

Vám všem přejeme také hodně radosti a hezké vánoční svátky.

Všechny fotografie…

Mikuláš a pekelníci

Čas rychle letí a my každý den vylupujeme další adventní dobrotu. Dnes ráno to byla už pátá, ale nebyla poslední, protože se sladkou nadílkou k nám přišel Mikuláš s čerty. Těšili jsme se na jejich návštěvu, i když v mnohých z nás byla malá dušička, ale všechno dobře dopadlo a k tanci s čerty jsme nakonec odvahu dostali.

Všechny fotografie naleznete zde…

Svatý Martin

Jede Martin na koníčku
slyšíš cinkat podkovičku.
Podkovičky pěkně zvoní,
na nebi se vločky honí…

…a opravdu se honily. Sníh jsme přivolávali písněmi, básněmi i dramatizací Martinova příběhu, a tak se objevil dříve.

Těšili jsme se na práci s těstem, vůni upečených rohlíčků, ochutnávání i vinšování. Letos nám s pečením pomáhaly Míšova a Adélčina maminka, za což jim patří velký dík.

Na to, jak jsme celé období strávili, se podívejte.

img_5667 img_5650

Všechny fotografie naleznete zde…

Dýně

Jedna malá dýně smát se chtěla
ke dveřím se přikoulela…
no a my jsme měli práci.
Dýňový panák nám ráno svítí na okně a vítá nás ve školce.

img_5578 img_5579 img_5580 img_5581 img_5582 img_5583 img_5584 img_5585 img_5586 img_5587

Za starými stromy – 25. října

Dnes jsme tak trošku sluníčko přemlouvali, ale i přesto, že si nedalo říct, mělo naše putování za starými stromy opět své kouzlo. Hromady zlata nás zlákaly nejen k objevování a pozorovávání, ale hlavně k veselému dovádění. Některé stromy v zámeckém parku jsme dokázali pojmenovat, rozlišit listy, osahali jsme si kůru, objevovali různé vůně a také ruměnice, o kterých víme, že je jich tu velká spousta. Obři, zahalení do barevných podzimních kabátů, nás pozorovali ze své výšky a z naší návštěvy, kterou jsme uskutečnili v rámci projektu k jejich svátku, měli určitě radost. Pochvala patří všem našim prťatům za zvládnutí dlouhé cesty, poděkování paní Dolákové za připravený čaj a také stromům za všechny krásné barvy.

dscn4368 dscn4372 img_5599

Více fotografií naleznete zde…

Náš projekt  –  17. října 2016

Hned v pondělí jsme začali pracovat podle připraveného projektu Den stromů. Určitě vám nemusíme připomínat svátek přírody, který připadá na 20. října. Co je cílem společné práce?  Dozvědět se o stromech a jejich významu co nejvíc, umět některé pojmenovat, porovnávat jejich vzhled, kůru, listy i plody a vnímat jejich krásu na podzim. Kdo by chtěl, může se také vydat na podzimní procházku a objevovat zajímavosti v korunách stromů. A nejen tam, podívejte se i pod nohy, jako my.

dscn4329 img_5566 img_5565

Více fotografií naleznete zde…

Podzimní nápady – 10. října

Malá ukázka z podzimního tvoření, které nás baví. Společně se tak podílíme na  výzdobě naší školky.

dscn4333 dscn4334 dscn4335 dscn4336 dscn4337 dscn4339 dscn4340 dscn4341 dscn4342 img_5454 img_5456 img_5457 img_5458 img_5459 img_5538 img_5540 img_5541 img_5542 img_5559 img_5560 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-013 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-014 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-020 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-083 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-085 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-087 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-089

Co přinášíš, podzime? – 6. října

Jablka v trávě, jablka na stromech,

seber je všechna a žádné nevynech.

Plný košík vitamínů, zdravíčko pro rodinu.

img_5452 img_5453 img_5459 img_5515 img_5518 img_5525 img_5526 img_5558 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-003 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-004 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-039 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-047 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-062 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-064 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-065 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-068 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-074 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-077 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-078 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-079

Stále je co objevovat  – 5. října

Objevování, zkoumání, hledání možností a cest a radost z poznaného nás provází při naší práci každý den. Ne vždy je po ruce fotoaparát, aby zaznamenal všechno, co naše oči, ruce, pusy, uši i nosíky.

podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-052 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-056 img_5525 img_5528 img_5529 img_5531 img_5532 img_5533 img_5534 img_5535 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049

Divadlo ve školce

Divadlo u nás ve školce už dlouho nebylo, a tak udělal Smíšek svým příběhem Veselá školička radost nejen nám, ale i kamarádům z Vysoké, kteří si s námi také hráli a společně zazpívali.

dscn4318 dscn4319 dscn4316 dscn4315 dscn4314

dscn4317 dscn4313

Bramborové odpoledne

Jako každý rok využíváme podzimní období k poznávání plodů ze zahrad a polí a k oblíbeným patří  brambory, se kterými se dá i hezky tvořit a hrát. Vůně bramborových placků přilákala sice pouze malou část rodičů, ale ti co přišli, nelitovali. Děti se dobře bavily a veselo bylo i dospělákům, no a bramborové dobroty byly tečkou za hezkým odpolednem, plným smíchu.

dscn4298 dscn4305 dscn4280 dscn4271

další fotografie zde:

Podzimní barvičky

Dovedeš to jako podzim
radovat se z barviček?
Půjčil si je od sluníčka
a posledních kytiček.
Rozdával je trávě, stromům,
také šípkům na keři,
ať se dobře kolem dívá,
kdo mi to teď nevěří.

img_5463 img_5471 img_5466 img_5470 img_5469 img_5468

Pozor, začínáme

KLUCI, HOLKY, ŠUP DO ŠKOLKY!

Maminky s úlevou otáčí v kalendáři poslední prázdninový týden, letní odpočinek je za námi a my můžeme začít.  A jak to bude u nás 1. září vypadat? Velké vítání kamarádů, sdělování zážitků z prázdnin, ale i slzičky těch nejmenších, kteří přijdou poprvé. To už tak bývá a my chceme všechny rodiče ujistit, že na děti čeká hezké prostředí a kolektiv učitelek, které jsou na práci s nimi připraveny a budou se snažit všem nováčkům co nejvíce ve chvíli prvního odloučení od rodičů pomoct.  V letošním školním roce se bude u dětí obou tříd střídat paní učitelka Monika, Lenka a Dáša.

školkaSlzičky

V září nás čeká:

  • 7. 9. 2016 informativní schůzka pro rodiče
  • bramborové hraní

O všech aktivitách budou rodiče informováni prostřednictvím upoutávek v MŠ, při denním styku s učitelkami a na webových stránkách školy.
Přejeme si, aby se dětem U sluníčka i U duhy líbilo a těšíme se na vaši spolupráci.

PRÁZDNINOVÁ NÁVŠTĚVA

Tak jak nám maminka Verunky slíbila, přijela za námi o prázdninách do školky. Byli jsme rádi, protože jsme ji mohli poprvé opravdu vidět a poznat i staršího brášku, který se o ni umí hezky starat.  Verunka je moc milá holčička a všem nám je líto, jaký osud ji potkal. Viděli jsme její tělíčko a místa postižená nemocí, maminka ukázala, jak ošetřuje bolavé nožky. Verunka by si ráda s námi hrála, ale její zdravotní stav vyžaduje maximální ohleduplnost a individuální péči. Nyní má za sebou ozdravný pobyt u moře a na táboře se stejně nemocnými dětmi a my věříme, že i po prázdninách nám pomůžete pro ni sbírat plastová víčka.  Děkujeme.

DSCN4222DSCN4223

Děti nás baví 

Vaše děti nás baví celý rok,
jejich důležité rozhovory a hlášky si často připomínáme.

 

Máš doma maso? Jaké maso? No hovězí. Ne, já mám normální, mražené.

Pejsek se nenarodí.  A odkud se bere? V pejskárně.

To byl francouzák.      /= francouz/    

Já jsem šikovná, teďka jsem si toho všimla!

Paní učitelka se nevykalela .  / = nevylekala/

Tři králové?  Kašpar, Mulichar, Bulichar.

Pán, který maluje je malovník.

Ukážu vám obrázek poštolky – jú, poštolka nosí poštu. Ale balíky nenosí, protože by jí spadly.

Který pták dělá vrků? Vrkačka.

Opak ke slovu vlasatý – ten, co nemá žádné vlasy na hlavě je holatý.

Zítra půjdeme do zámeckého parku. A kde je ten párek?

Zítra se žením, vy budete hrát na klavír a paní učitelka Dáša na tyáno.

Při stavění z barevných kostek se ptá učitelka: „Petříku, co je tady na obrázku?“

Ňáká blbosť!!

My máme doma pejska a tři rybičky, ostatní nám už umřely a maminka je dala do hromádky a zasadila je.

To auto jezdí na benzín? A na co ještě může jezdit? Na nákup.

Dáme to sušit na jaditor?

Kde to mám kulňa, o co se píchne, sakla…/ Šípková Růženka/

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit