ZŠ a MŠ Jindřichov, okres Bruntál

Dění v MŠ Jindřichov

Mikulášská nadílka              5. 12.

 

Mikuláš je hodný pán,

dětem dává marcipán.

Nehodným dá brambory

do tátovy bačkory.

 

Ve středu nás navštívil Mikuláš. Přišel s andílky a hrůzostrašnými čerty. Ale my se přece nebojíme. Nooo – možná jen trošičku. Spolu s kamarády z přípravné třídy a mateřské školy ve Vysoké jsme jim zazpívali, někteří odvážlivci přednesli básničku, a ti úplně největší  hrdinové se s čerty dokonce vyfotili.

Mikuláši, děkujeme za balíčky!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Mikulasska_nadilka_Ms_Jindrichov_2018/

 

Rozsvícení vánočního stromu              2. 12.

První neděle adventní patřila slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu před základní školou. Svým vánočně naladěným vystoupením jsme přispěli k pohodové atmosféře, a i když nás malinko pozlobil vítr, vystoupení se nám vydařilo na jedničku. Na závěr si s námi všichni zazpívali krásnou českou koledu.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_vanocniho_stromu_2018/

 

Adventní tvoření s rodiči                            28. 11.

Středeční odpoledne patřilo adventnímu tvoření. Alespoň na chvilku jsme se v tom předvánočním shonu zastavili a užili si příjemné chvíle při společném tvoření adventních kalendářů pro naše dětičky. Práce nám šla od ruky, a tak během dvou hodin se na svět vyklubaly krásné adventní kalendáře, ať už v podobě domečků, stromečků či sluníček. A ti, co práci nedokončili v „hodině“ :-), si ji samozřejmě museli dokončit doma za domácí úkol… A že jim to šlo! Všichni dostali 1*, ze které měli obrovskou radost, protože jak řekla jedna maminka – 1* už minimálně 25 let nedostala J.

Děkujeme všem rodičům i prarodičům, kteří si udělali čas a přišli tvořit, a také personálu MŠ za pomoc a recept na výborné perníčky. 

Velký dík patří i Markétce Hanuščákové (naší praktikantce) za krásný kornoutový adventní kalendář pro naše děti.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/adventni_tvoreni_Ms_Jindrichov_2018/

 

Svatý Martin                         11. 11.

 

Jede Martin na koníčku, slyšíš cinkat podkovičku,

podkovičky pěkně zvoní, po nebi se vločky honí …..

I když ani tentokrát svatý Martin na bílém koni nepřijel a bílé vločky nepřivezl, jeho svátek jsme řádně oslavili. Celý týden jsme měli pořádně nabitý. Seznámili jsme se s legendou o svatém Martinovi a zdramatizovali ji. Naučili jsme se krásnou písničku, vyrobili koníka, husičky a podkovy, navštívili a nakrmili opravdické koníky. Nakonec nás čekalo pečení svatomartinských rohlíčků (z vlastnoručně naloupaných ořechů) společně s maminkami a jedním bráchou 🙂 a samozřejmě vinšování. Všem přejeme klidnou a pohodovou přípravu na vánoční svátky a úsměv na tváři.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2018/

 

Návštěva Policie ČR                                      13. 11.

Úterní dopoledne ve školce nám mile zpestřila svou návštěvou paní policistka. Přivezla s sebou spoustu zajímavých věcí, třeba obušek, reflexní vestu, pouta a také neprůstřelnou vestu, kterou jsme si dokonce mohli potěžkat, a vězte, že to byla pro nás opravdu fuška, vyzkoušely si to i paní učitelky. Hrobové ticho však nastalo, když paní policistka vytáhla zbraň – opravdickou zbraň. Vysvětlila nám, jak se se zbraní zachází, a že vystřelit se smí jen opravdu v nejnutnějších případech. Dozvěděli jsme se, jak se chovat při styku s cizími lidmi, jak předcházet úrazům, jak dodržovat pravidla silničního provozu. Po poslechu policejní pohádky následovala prohlídka policejního vozu. A se vším všudy – s majákem i houkačkou. No prostě paráda. Děkujeme.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_Policie_CR/

 

Výstava zvířecích exponátů v Petrovicích                    1. 11.

Na pozvání paní starostky Petrovic jsme se vydali na tamější obecní úřad, kde probíhá výstava zvířecích exponátů. Nejvíce nás zaujal uhlově černý krkavec velký, třeba to byl začarovaný Rumburak. Kdo ví…..

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystava_zvirecich_exponatu_Petrovice/

 

Podzimní paleta barev                            říjen

Podzimní čas už dávno zaťukal na vrátka a nám to vůbec nevadí. I když máme léto rádi, i podzim má své kouzlo. Vždyť takové hrátky v listí jsou ty nejlepší na světě… Vlaštovky už nedočkavě posedávají na drátech, veverka si pilně schovává zásoby na zimu a ostatním zvířátkům nachystáme něco dobrého na zub my. Třeba kaštany, v zimě jim určitě přijdou vhod. A protože rádi tvoříme a zdobíme naši školičku, nasbírali jsme spoustu darů podzimní přírody a tvořili a tvořili…Naším vrcholným mistrovským dílem se staly bukvice v mechovém pelíšku. Také nesmíme zapomenout poděkovat Matýskově mamince za vypůjčení krásného ježečka. Děkujeme.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2018_Ms_Jindrichov/

 

Cesta za starými stromy                 16. 10.

Tam v korunách se člověku dech zatají.
Tam v korunách se člověk a strom potkají.
Tam v korunách má člověk nebe na dosah.
Tam v korunách, tam člověk ztrácí z času strach!

 

V úterý jsme se vydali do zámeckého parku objevovat krásy stromů…Nejvíce nás okouzlil mohutný platan se svými plody v podobě pichlavých kuliček a především zajímavou odlupující se kůrou. A není divu, že právě on! Vždyť i  perský král Xerxes, když táhl se svou armádou proti Řecku, byl platanem tak uchvácen, že zastavil své jednotky, aby se mohl stromu poklonit. Ozdobil ho zlatými šperky a dalšími dary a ustanovil zahradníka, aby se o strom celý život staral. Platan se tak stal v Persii strážným stromem králů…

V zámeckém parku je mnoho vzácných a zajímavých dřevin, a určitě stojí za to přijít si je prohlédnout, nasát příjemnou a tak trochu tajemnou atmosféru, ponořit se myšlenkami do dávných časů, kdy život na zámku byl v plném proudu….

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Za_starymi_stromy_Ms_Jindrichov_2018/

 

A proč jsou pro nás stromy důležité?

Na tuto otázku děti odpověděly…

– všechno na nich roste

– můžeme tam pouštět broučky nebo kobylky

– roste na nich ovoce

– je z nich dřevo na topení

– papáme hrušky a jablíčka

– na stromech rostou kaštany, které papají zvířátka

– rostou na nich žaludy pro zvířátka

– dávají nám oříšky, ze kterých maminka upeče buchtu, dort a cukroví na Vánoce

– oříšky se papají s medem

– dávají nám ovoce, ve kterých jsou vitamínky na bacily

– jsou krásné a mají krásné listy

– musíme se o ně starat a zalívat je

– stromy jsou důležité pro lišky a veverky, protože na nich rostou oříšky a poskytují jim bydlení

   a spinkají v nich a je tam teploučko a schovávají si tam zásoby na zimu

– vaříme si z nich šípkový a lipový čaj

 

 

Domečky pro broučky               9. 10.

 

Kdo tu bydlí na paloučku, kdo tu spinká?

Hejno broučků!

To se jim to dobře spinká, vítr fouká do okýnka,

malý brouček v peřince, přitulí se k mamince.

Celý týden jsme se věnovali povídání o životě hmyzu. Věděli byste například – jaký hmyz žije u nás na zahradě, co je to hmyzí hotel, jak vypadá ruměnice, a že slunéčko sedmitečné je vlastně, nám tolik známá, beruška? To my už teď všechno víme…. Jednu takovou si každý z nás vyrobil a hurá na zahradu. Tam nás čekala velmi důležitá práce se zařizováním domečků pro broučky. Ještě musíme uložit ke spánku naše berušky a dobrou noc….

PS: Úkol pro pozorné diváky!  

Najdi na fotografii zvědavou návštěvnici naší zahrady – veverku Terku 🙂

 

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Domecky_pro_broucky_Ms_Jindrichov_2018/#

 

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko….                                                  září – říjen

Příroda je všude kolem nás a my se ji učíme vnímat všemi smysly….

Vše začalo domácím úkolem – přinést do školky jakýkoliv druh ovoce nebo zeleniny.  A tak se nám tady sešla červená paprika se zelenou, rajčátka s okurkou, mrkev se svou kamarádkou petrželí, banány a pomeranče, grep, jablíčka, hrušky i hroznové víno. Dokonce i jedna jahůdka. Pak nás čekal další úkol. A ne ledajaký. Museli jsme určit jednotlivé druhy ovoce a zeleniny a k tomu zapojit všechny (tedy skoro všechny) své smysly – nejen zrak, ale i čich, chuť a hmat. Vitamínkové  hraní nás moc bavilo. Nejenže jsme se dozvěděli spoustu nových informací a osvěžili si ty staré, ale k tomu jsme si ještě náramně pochutnali.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vitaminky_-_Ms_Jindrichov/

 

Smíšek opět u nás           25. 9.

A tentokrát s pohádkou O ošklivém káčátku. Společně s kamarády z Vysoké jsme hravě vyluštili záhadu –  kdo vyroste z malého šedivého káčátka? To ví každé malé dítě…No přece labuť.

Září 2018

 

Prázdniny utekly jako voda a je tady opět nový školní rok, ve kterém nás jistě čeká spousta zábavy, legrace, tvoření, zpívání, ale také poznávání a učení se novým věcem.

Kamarádi, pozor!    Začínáme……

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zari_2018_Ms_Jindrichov/

 

Výlet do Dolní Moravice                                                  14. 5.

Letos jsme se vydali společně s kamarády z mateřské školy ve Vysoké do malebné vesničky Dolní Moravice, kde jsme navštívili ekofarmu Hamříkovu stáj. A stálo to opravdu za to. Hned při příchodu nás přivítal osel Felix, pak nás čekala prohlídka celého areálu. K vidění bylo spousta různých druhů zvířat i rostlin,  dokonce na nás čekalo překvapení v podobě jízdy na poníkovi. Na závěr si každý z nás vlastnoručně vyrobil butonek se zvířátkem, které bydlí zde v Hamříkově stáji. Na zpáteční cestě jsme si „odskočili“ na zmrzku do nádherného lázeňského městečka Karlovy Studánky. Domů jsme sice dorazili unavení, ale s úsměvem na tváři a plní zážitků.

 

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_MS_Jindrichov_a_Vysoka_2018/

 

Pirátská pohádka                                         10.5.                   

Opět k nám do školky zavítalo divadlo Smíšek. Tentokrát si pro nás herci připravili Pirátskou pohádku. S papouškem Jarouškem, který nás provázel celou pohádkou, jsme si užili spoustu legrace a už se těšíme na další představení.

 

 

 

Exkurze u hasičů                     27. 4.

Páteční návštěva hasičské zbrojnice byla úžasná. K vidění bylo spoustu zajímavých věcí. Měli jsme možnost nasednout do hasičského vozu jako opravdoví hasiči a osahat si různé přístroje a pomůcky, které při své práci používají. Páni hasiči nám ochotně a s velkou trpělivostí odpovídali na všechny naše zvídavé otázky, dozvěděli jsme se tak mnoho zajímavých informací. Na závěr nás čekala sladká odměna a naučná omalovánka, při které si procvičíme naše hlavičky.

 Děkujeme hasičům za super páteční dopoledne!

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Exkurze_u_hasicu_Ms_Jindrichov_2018/

 

Země slaví svátek       

  1. dubna oslaví naše Země svátek. A co jí děti k jejímu svátku přály? Přečtěte si….

 

CO BYCH PŘÁL NAŠÍ ZEMI K JEJÍMU SVÁTKU…..

– ať není na Zemi žádný nepořádek a odpadky

– ať neházejí lidé odpadky do vody a na zem

– aby měla nádherné šaty (z vody – oceánů a moří)

– aby zlí lidé neházeli na zem cigarety

– aby nebyly na Zemi požáry a nehořel les

– uklidil bych všechny odpadky na Zemi

– aby byla naše Země hezká a čistá

– aby lidé zasadili Zemi krásné kytičky

– aby neznečišťovali les a vodu

– já bych naši Zemi krásně ozdobil

– aby tady žila zvířátka, aby nevybuchla sopka

– aby byla Země šťastná, aby na ni lidé neházeli odpadky

– aby byly žáby a ryby ve vodě

– aby všechny kytičky nezvadly

– aby nebylo veliké sucho a chumelenice

– aby v Africe žilo hodně zvířátek, a aby všichni lidi na světě měli co jíst

– aby se na Zemi nekřičelo

– aby na Zemi bylo hodně žížal a šneků

– aby nevymírali chameleoni

– aby neumírala zvířátka a papoušci

 

Aby byla naše Země hezká a čistá, jak znělo jedno z mnoha našich přání, rozhodli jsme se navštívit místní sběrný dvůr, abychom se něco dověděli o třídění odpadu, o tom, že starý televizor nebo lednice nepatří do lesa ani na skládku, ale můžeme ho přivézt právě tady. Ochotný pan Galuszka nám vše ukázal a vysvětlil. Za odměnu od nás dostal jednu krásnou písničku…

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zeme_slavi_svatek_Ms_Jindrichov_2018/

 

Když se jaro připraví na ten slavný den,

pošle kytky do trávy a motýlky ven.

Slunce učeše zlatým hřebínkem,

vodu ozdobí bílým kamínkem.

 

Také jsme se na sluníčkové dny připravovali a naše „těšení“ je všude vidět. Mořenu jsme poslali po vodě pryč a věnovali se jarnímu tvoření, abychom kolem sebe už měli co nejdřív spoustu kytiček. Učíme se je pojmenovat, rozlišit a poznat některé léčivky, pozorujeme ptáky, posloucháme jejich zpěv a je nám do zpěvu s nimi, protože hezkých písniček o jaru už umíme hodně. Na zahradě jsme přiložili ruku k dílu a pomáhali při sbírání šišek a větviček a další jarní dny nám určitě zpestří ještě řada zajímavých aktivit.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jaro_Ms_Jindrichov_2018/

 

Vlk a kůzlátka                           21. března

Návštěva divadla v Opavě stála opět za to. Se zatajeným dechem jsme sledovali – sežere vlk kůzlátka nebo ne? A jak už to v pohádkách bývá, nakonec všechno dobře dopadlo…..

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_divadla_Ms_Jindrichov/

 

Olympiáda ve školce

 

Když jde o boj zblízka, tak stadion píská,

vyhrajeme, já to vím, protože jsme český tým.

Průběh letošní zimní olympiády jsme sledovali i my. Společně jsme fandili „ našim“, počítali získané medaile, učili se rozlišovat zimní sporty, sportovní výstroj a poslechli si také o tradici a významu her. Sněhová nadílka nám konečně umožnila vyzkoušet některé disciplíny na vlastní olympiádě, kde jsme poměřovali své síly, a ten, kdo ještě nikdy na bruslích nebo lyžích nestál, mohl trénovat nanečisto i při hrách ve třídě. Veselé a zdravé sportování nás hodně bavilo a olympijská medaile byla pro všechny určitě zasloužená.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Zimni_olympiada_Ms_Jindrichov/

 

Pohádkový svět                                                              7. února

Pohádkové téma patří k těm oblíbeným.  Na výstavku jsme přinesli knihy z domova, ze kterých jsme společně četli, a všechny naše činnosti směřovaly k tomu, abychom si pohádkový svět hezky užili. Vyrobili jsme si záložky, šály ovčí babičky, plnili pohádkové úkoly a hráli divadlo ve vyrobených maskách, přivítali maňáskové divadlo se třemi pohádkami, malovali malou čarodějnici, hráli na princezny a maminky nám chodily číst před spaním. Do našich čtenářských deníčků nám potom vpisovaly všechny knihy, které jsme doma během týdne četli. Věřte, že někteří máme deník úplně popsaný, a to je dobře. Vše jsme dnes ukončili návštěvou školní knihovny, a protože jsme měli s sebou odbornici na slovo vzatou, vyzkoušeli jsme si půjčování s opravdovou knihovnicí Moničkou, která to má v malíku z knihovny ve Vysoké. No a další zpestření?  Znenadání se tu objevila paní ředitelka a my jsme jí mohli společně popřát hodně zdraví k narozeninám.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pohadkovani_v_Ms_Jindrichov_2018/

 

Půjdem spolu do Betléma, dujdaj, dujdaj, dujdaj dá….

Tak tu máme nejraději a Ježíšek asi taky. Zacinká nebo nezacinká? Psssst! Slyšíte cinkání kouzelného zvonečku? Ježíšek je tady…..

Přejeme všem šťastné a veselé Vánoce!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vanoce_Ms_Jindrichov_2017/

 

Společně ho ozdobíme

Letos jsme se rozhodli, že nebudeme stromeček zdobit sami jako každý rok, ale požádáme o pomoc naše rodiče. Všichni se do zdobení nadšeně vrhli, a tak za pár dní už stromeček slavnostně zářil všemi barvami. Nezapomněli jsme ani na zvířátka s dobrůtkami, které jim společně odneseme do lesa.

Děkujeme všem!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Spolecne_ho_ozdobime/

 

Vystoupení na vánočních trzích          16. 12.

Návštěvníci vánočních trhů v jindřichovském zámku měli možnost poslechu malé ochutnávky vánočních písní a básní v podání našich dětí z mateřské školy.

 

 

 

Besídka s čertíky                7. 12.

Ve čtvrtek jsme se všichni proměnili v malé nezbedné čertíky. Byla nás plná školka – vlastně peklo. Třída U duhy se totiž během několika dní proměnila v děsivé peklo se vším všudy, nechyběl kotel s ohněm, řetězy a prostě všechno, co k takovému peklu patří. Možná se i někteří rodiče polekali, když do pekla vstoupili. A pak začal opravdický čertí rej. Čertíci zpívali a tancovali, až se jim od kopyt prášilo a nechyběla ani Káča, co si chtěla čerta vzít…..A aby těch čertů nebylo příliš, na závěr přišel Mikuláš s nadílkou a všechny hodné čertíky obdaroval.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Certi_besidka_2017/#

 

Zpívání u vánočního stromu               3. 12.

Poklidnou sváteční atmosféru první neděle adventní jsme krátce po rozsvícení vánočního stromu  doplnili  malým vystoupením našich dětí.

 

Spolupráce s SPC  v Bruntále                           21. 11.

Naše Základní a Mateřská škola navázala spolupráci se Speciálně pedagogickým centrem v Bruntále.  V úvodu pracovnice SPC nastínila základní problematiku řeči a jejího vývoje, poté provedla individuální diagnostiku dětí, u některých  s následným doporučením klinického logopeda. Rodičům také poradila, jak s dětmi dále pracovat, aby jejich nástup povinné školní docházky byl plynulý a bezproblémový.

 

 

Vystoupení pro seniory                     16. 11.

Zpěvem, přednášením i malou scénkou o legendě svatého Martina jsme zpestřili společné setkání seniorům, kterým jsme na závěr položili i těžkou hádanku a představte si, všichni uhodli. Za odměnu jsme jim zatleskali a nezapomněli  popřát  krásné Vánoce a hodně zdravíčka v Novém roce.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vystoupeni_pro_seniory_11_2017_Ms_Jindrichov/

 

Koník cválá po polích, veze, veze bílý sníh…                     11.11.

Kdo z vás si o víkendu pochutnal na martinské huse?

O této tradici už něco víme. Společně jsme si zopakovali legendu  o sv. Martinovi a naučili se o něm nové písničky. Rohlíčky k vinšování nám sice upekla paní učitelka, ale sami jsme si to, i s našimi prťaty, taky vyzkoušeli. A sváteční husa? Tu si upečeme možná příště.

https://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Svaty_Martin_Ms_Jindrichov_2017/

 

Padá listí zlaté, rudé, je ho plná zahrada

a co potom padat bude, až to listí opadá?                                                 18. 10.

 

Než opadá úplně všechno, vymysleli jsme spoustu her a tvoření s ním. Podařilo se nám zaměstnat i rodiče a babičky na společném odpoledním setkání.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Tvoreni_s_rodici_Ms_Jindrichov_2017/

 

Záhada                                                17. 10.

Naše dnešní návštěva zámeckého parku, v rámci třídního projektu Den stromů, pomohla k zodpovězení otázek, které jsme společně řešili už ve školce. Sledovali jsme a poměřovali šířku stromů i délku kořenů nad zemí, porovnávali kůru některých z nich a zkoumali hmyzí obyvatele. Mimo jiné, nás tentokrát překvapilo velké množství různých hub a záhadou pro nás zůstal objev mořské hvězdice. Nebo že by to byla taky houba? Poraďte.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_stromu_Ms_Jindrichov_2017

 

Malá ochutnávka podzimu                  říjen

Měla babka, Šel zahradník do zahrady, Cupy dupy u chalupy, Foukej, foukej větříčku a spoustu dalších písniček a říkanek se naučily naše děti v rámci tématu Podzimní čarování. Vyzkoušely si, mezi dětmi velmi oblíbenou výtvarnou techniku, tisk jablíčkem  a kdoulí, při ochutnávce ovoce procvičily smyslové vnímání, malovaly šnečí ulity, lepily a stříhaly a dokázaly nám, že i ti nejmenší mohou být velmi šikovní.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzimni_tvoreni_Ms_Jindrichov_2017/

 

Podzimní čarování        20. září

Čarovný podzim láká svými pestrými barvami a vůní k procházkám. Ani my jsme neodolali a vydali se vstříc jeho kouzlu. V trávě jsme pozorovali hopsající kobylku, pomalé slimáčky, houby jedlé i nejedlé…Naší pozornosti neunikl ani šípkový keř či obrovské hejno ptáků, které nám přelétlo přímo nad hlavou.  To byla prima procházka.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Podzim_2017_Ms_Jindrichov/

 

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko…          22. září

…..až se dokoulelo k dětem U duhy a ty si hravě poradily s pečením voňavého štrúdlu.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jablicko_cervene_Ms_Jindrichov_2017/

 

ČÁRY, MÁRY, JEŠTĚ DNES, AŤ JE TADY ČERNÝ LES …            25. září

Pondělní dopoledne nám zpestřila návštěva kouzelníka. To se hned tak nepodaří, nahlédnout pod pokličku a asistovat při samotném kouzlení. Všechny nás veselé vystoupení pobavilo.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_kouzelnika_Ms_Jindrichov_2017/

 

Školní rok 2017/2018

 

Září, září, na léto jde stáří …

Otvíráme naše brány, vítejte zas mezi námi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prázdninové hrátky                                červenec

I ten poslední měsíc ve školce jsme si naplno užívali a ani na chvíli se nenudili….

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Prazdninove_hratky_Ms_Jindrichov_2017/

 

 Slavnostní ukončení školního roku na obecním úřadě                            

a loučení s dětmi, které odcházejí do školy, se často neobejde bez slziček. Ani letos to nebylo jinak a kapesník potřebovaly nejenom dojaté maminky, ale i paní učitelky. Jojo, společně jsme si ještě zanotovali – školáky už tlačí bota, pospíchají do života, povídaly hodiny, že už budou prázdniny…..

….. a  tak se mějte děti hezky a dávejte na sebe pozor!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_s_predskolaky_Ms_Jindrichov_2017/

 

A je to tady!!                            26. června

Komu se zdálo, podobně jako“ červnovým učitelkám“, že konec školního roku je v nedohlednu, může se radovat. Je to tady, a my jsme se dnes radovali opravdu spolu s nimi. Nanučky do ručky, rozum do hrsti a hurá k poslední zkoušce. Hezké vzpomínky na spoustu legrace s kamarády, dobré znalosti a vysvědčení, jaké by si přáli i školáci, si po dnešním pasování všichni odnášíme s sebou domů.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Predskolaci_Ms_Jindrichov_2017/

 

Olympiáda v Třemešné            23. června

Účast na 5. dětské olympiádě a reprezentaci MŠ Jindřichov zajistilo 6 našich borců. Všichni sportovci se na klání hrozně moc těšili a podávali velmi pěkné sportovní výkony v jízdě slalomem, zdolávání překážkové dráhy, štafetovém běhu, skoku v pytlích a hodu granátem. Přestože Filipův výkon 11 metrů při hodu byl nejlepší ze všech a albrechtickým Drsňákům jsme dýchali na záda, na získání poháru naše body nestačily. Přivezli jsme zasloužené stříbrné medaile z druhé příčky stupně vítězů. Všem dětem blahopřejeme a děkujeme.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Olympijske_hry_Ms_2017/

 

Výlet do Krnova                       9. června

V rámci školního výletu jsme letos vyrazili do Krnova na dopravní hřiště a patřičně jsme si to užili. Nejvíce nás zaujaly tříkolky, na kterých jsme mohli povozit i svého kamaráda a byla to opravdu velká legrace…

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Vylet_Ms_Jindrichov_6_2017/

 

Den dětí                 1. června

Ani letos paní učitelky nezapomněly přichystat překvapení k našemu svátku. Na školní zahradě jsme soutěžili v různých disciplínách, ve kterých jsme si vyzkoušeli naši sílu, odvahu, rychlost a hbitost. Jen k házení míčkem na plechovky nedošlo, protože vítr byl rychlejší a vždy nám všechny plechovky odfoukl dříve, než jsme se stačili připravit. Ale to nám naši skvělou náladu nepokazilo…Na závěr jsme si pochutnali na výborné zmrzlině a buchtě, kterou nám upekly paní kuchařky. Všem moc děkujeme!

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Den_deti_-_Ms_Jindrichov_6_2017/

 

Jede, jede koloběžka, kdo ji nemá, všechno zmešká….           29. května

V letošním školním roce jsme se zaměřili na dopravní výchovu. V rámci projektu Jede, jede koloběžka, se děti naučily rozlišovat dopravní značky a seznámily se s pravidly silničního provozu. Své nově nabyté vědomosti zúročily v dopravní soutěži, kterou celý projekt vyvrcholil. Přijeli za námi i kamarádi z Vysoké a společně jsme si zasoutěžili v luštění křížovky, určování názvů dopravních značek, jízdě na kolech, odrážedlech i koloběžkách a dalších zajímavých disciplínách. 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Jede%2C_jede_kolobezka/

 

Chválím tě, Země má

Letošní projekt Modrá planeta, který se váže k oslavě Dne Země, byl bohatý na spoustu zajímavých činností, načerpaní nových a zajímavých informací o naší krásné planetě. Při pozorování přírody si, i jako malí, uvědomujeme okolní krásu a píseň Chválím tě, Země má, která se stala symbolem projektu, doprovázela naše pohybové ztvárnění s padákem. Různé pokusy s materiály, třídění odpadu, práce na zahradě, názorné ukázky recyklace odpadu i rozhovory o významu vody pro život, byly obsahem našeho projektu. Když už nám počasí dovolilo, ukončili jsme téma vysazením mladého buku, o který se budeme na zahradě starat.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Chvalim_te%2C_zeme_ma-_Ms_Jindrichov_2017/

 

U hasičů                 

Na zdobení letošní májky jsme nemohli chybět a dopoledne u hasičů bylo opět skvělé. Prošmejdili jsme auta, vyzkoušeli si některé součásti výstroje a dozvěděli se o práci hasičů hodně zajímavého. Na téma Jeden den hasiče, jsme poslali do výtvarné soutěže své výkresy.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/U_hasicu_Ms_Jindrichov_2017/

 

Příběh zajíčků a zvířátek               24. května

Podaří se někomu vyléčit nemocného zajíčka?

Děti ze Základní umělecké školy ve Městě Albrechticích si pro nás přichystaly krásné vystoupení plné zvířátek, hudby a písniček. Na keyboard nám zahrála i Viktorka, naše kamarádka ze školky. A o tom, že hudba má opravdu léčivé účinky, jsme se přesvědčili na vlastní oči i uši.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Pribeh_zajicku_a_zviratek_5_2017/

 

Maminko, všechno nejlepší….                  18 . května

Čím potěšit maminku a udělat jí největší radost k jejímu svátku? Určitě nic nezkazíme krásnou písničkou, básničkou nebo třeba přáníčkem. Hurá do toho……

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-_Besidka_ke_Dni_matek_5_2017/

 

 Co možná nevíte,

je, že 5. květen je Světový den hygieny rukou. Tuto informaci jsme získali od Státního zdravotního ústavu, který vyzval k účasti ve výtvarné soutěži na toto téma naše školy.

„Prostudovali„ jsme si přiložený návod ke správnému mytí rukou, které je na prvním místě v prevenci přenosu mnoha onemocnění, a trochu jsme na sobě zapracovali.

Několik našich nápadů do soutěže posíláme.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-_Svetovy_den_hygieny_rukou/

 

Ťuky, ťuky na vrátka, řeklo jaro voňavé, otvíralo poupátka, čmáralo si po trávě…        16. dubna

I když tady ještě úplně není, tím víc se těšíme na sluníčko a školku už máme jara plnou.

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Ms_Jindrichov_-Jaro_2017/

 

Návštěva                               11. dubna

Abychom měli trošku představu „do čeho jdeme“, navštívili jsme před zápisem do školy 1. třídu. Mnozí  z nás chvíli jen překvapeně sledovali, co už naši kamarádi umí, ale určitě jsme pak také ukázali, co v nás je a že jsme dobře připraveni.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Navsteva_ve_skole_-_Ms_Jindrichov/

 

Dopoledne s kytarou                                              5. dubna 

Dnešní dopoledne nám zpestřil hudební pořad, na který jsme pozvali i školáky. Společně jsme se zapojili do hudebních činností s obrázky a zazpívali si známé písničky s kytarovým doprovodem.

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Dopoledne_s_kytarou_Ms_Jindrichov_2017/

 

Smrt plave po vodě, nové líto k nám jede…         3. dubna

Včerejší Smrtná neděle jakoby věděla, že jsme Mořenu v pátek poslali po proudu potoka pryč z vesnice a teploty nám nachystala opravdu letní. Ono tomu určitě pomohlo hlavně to, že jsme se se zimou  podle staré tradice  jak se patří rozloučili tancem a hezkými písněmi.

 

 

http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Smrt_plave_po_vode_Ms_Jindrichov_2017/

 

Komu se nelení, tomu se zelení…..                  30.března

Ani letos jsme nezapomněli zasít osení, které nám všem ozdobí sváteční velikonoční stůl. Teď už stačí jen zalévat a zalévat a snad se zazelená…..

Březnový svátek

jsme ženám zpříjemnili svým vystoupením na setkání, které pro ně uspořádal Klub seniorů.

                 

 Máme tu masopust, hej, hej, hej

Kdo by se netěšil na masopustní taškařici. Také z knihy Chaloupka na vršku jsme o této tradici četli a všichni víme, jak nejlépe si tento den užít. Ve třídě se to hned po ránu hemžilo různými bytůstkami z pohádek, které čekala tento den jen spousta legrace a řádění. Předháněli jsme se v soutěžích, tancovali s „koblížkem“ mezi čely, zpívali si a pochutnali na bábovce, kterou nám moc šikovná Karkulka nabídla. Prostě prima den!!


Poděkování

Rodiče Nikolky Petera nám věnovali super zelené boby, na kterých jsme si to v zimě užívali. Moc za tento dárek děkujeme. Poděkování patří i mamince Zdeněčka Kusendy, která nám přinesla omalovánky a papíry na kreslení.

Rodiče čtou dětem

Při našem pohádkovém hraní jsme se mohli na chvíli stát princeznami, králi, udatným princem Bajajou, Popelkou či Maruškou z pohádky O dvanácti měsíčkách, Jeníčkovi a Mařence jsme nachystali chaloupku s dobrými perníčky a vyzkoušeli si, jak nám naklíčí hrášek pro Budulínka, nebo jestli nám padne Popelčin střevíček. Práce bylo až, až, a tak oblíbené čtení našich rodičů před spaním nám bylo hezkou odměnou.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsme tu dobře U sluníčka?

Děti, které se postupně vracely po delší nemoci, naši šatnu nepoznaly.

Na tuto změnu jsme se už dlouho těšili a hezké barvy se líbí nejen nám, ale i rodičům a našim dvěma klaunům. A ať tu máme stále hezky, musíme si udržovat pořádek.

Letos, jako každou zimu, zveme ptáčky na hostinu.
Lůj rozpustí maminka, my přidáme semínka.
Prvotřídní jídlo ptačí podáváme v květináči.

Místo květináče jsme ptačí dobrotou naplnili šišky. Byli jsme umazaní až, až, ale měli jsme z výsledku své práce radost.

 

Kdo tu skákal hop a hop? Sníh nám poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána…

Na naše povídání o životě zvířat a ptáků v zimě navázalo pozorování v přírodě. Ptáčkům jsme naplnili krmítka a zaměřili se na hledání jejich stop ve sněhu. Nebylo těžké poznat, kam si za potravou hopsali. Jeden takový keřík se zobáním málem sundal Vojtovi čepici. I my jsme po sobě nechali stopy – sluníčkové, srdíčkové…

Všechny fotografie zde…

 

Lakomý liščí ocásek

Po delší době za námi přijel ve čtvrtek 19. ledna Smíšek a mazaná a lakomá liška ve veselé pohádce rozesmála nejen nás, ale i kamarády ze školy. Strávili jsme spolu hezkou dopolední chvilku.

 

Vážení rodiče a naši milí sběrači plastových vršků

Před vánoci si přijeli rodiče Verunky Charvátové k nám do školky pro poslední pytle vršků a poděkovali nám za tříletou spolupráci. Protože se do pomoci ve sběru zapojila velká řada škol Zlatohorska a Jesenicka a skladové prostory jsou již nyní nedostačující, ukončujeme, na žádost rodiny, sbírání vršků v naší škole.

Verunce přejeme jen to nejlepší!!!

Všem vám za spolupráci děkujeme.

 

Na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více…

Po dnech vánočního volna ukončili tito tři chlapíci advent i ve školce a posunuli nás k mrazivému tvoření a krásným zimním pohádkám. A dát si při nich hrnek dobrého čaje patří k příjemným společným chvílím. Líbí se vám naše hrníčky? Dali jsme si záležet.

Všechny své nemocné kamarády zdravíme do postýlek a vzkazujeme: stromeček jsme odstrojili, čekají nás sněhové radovánky a cesta po stopách zvířátek, tak brzké uzdravení.

 

Rozloučení

Po letech práce, odvedené pro spoustu mlsných jedlíků, se před vánočními svátky naše paní kuchařka loučila se svým pracovním kolektivem, a myslíme si, že i my nejmenší jsme jí udělali radost poděkováním hezkou písničkou a přáním hezkých svátků a klidného důchodu.

Čekání

Předvánoční atmosféru zpříjemnila vůně perníčků, vánoční vyprávění, pohádky a krásné koledy. Nebudete věřit, ale nejlépe se uměl otáčet při vykrajování perníkového těsta Vojtík, který to s Adélkou zvládal bez naší pomoci. Tvoření, výroba vánočních přání pro rodiče, vystoupení v zámku a spousta nového zpívání nás posunuly k dnešnímu dni, kdy jsme si mohli konečně rozbalit Ježíškovy dárky. A že jich bylo!!! Ježíšku, děkujeme.

Vám všem přejeme také hodně radosti a hezké vánoční svátky.

Všechny fotografie…

 

Mikuláš a pekelníci

Čas rychle letí a my každý den vylupujeme další adventní dobrotu. Dnes ráno to byla už pátá, ale nebyla poslední, protože se sladkou nadílkou k nám přišel Mikuláš s čerty. Těšili jsme se na jejich návštěvu, i když v mnohých z nás byla malá dušička, ale všechno dobře dopadlo a k tanci s čerty jsme nakonec odvahu dostali.

Všechny fotografie naleznete zde…

 

Svatý Martin

Jede Martin na koníčku
slyšíš cinkat podkovičku.
Podkovičky pěkně zvoní,
na nebi se vločky honí…

…a opravdu se honily. Sníh jsme přivolávali písněmi, básněmi i dramatizací Martinova příběhu, a tak se objevil dříve.

Těšili jsme se na práci s těstem, vůni upečených rohlíčků, ochutnávání i vinšování. Letos nám s pečením pomáhaly Míšova a Adélčina maminka, za což jim patří velký dík.

Na to, jak jsme celé období strávili, se podívejte.

img_5667 img_5650

Všechny fotografie naleznete zde…

 

Dýně

Jedna malá dýně smát se chtěla
ke dveřím se přikoulela…
no a my jsme měli práci.
Dýňový panák nám ráno svítí na okně a vítá nás ve školce.

img_5578 img_5579 img_5580 img_5581 img_5582 img_5583 img_5584 img_5585 img_5586 img_5587

Za starými stromy – 25. října

Dnes jsme tak trošku sluníčko přemlouvali, ale i přesto, že si nedalo říct, mělo naše putování za starými stromy opět své kouzlo. Hromady zlata nás zlákaly nejen k objevování a pozorovávání, ale hlavně k veselému dovádění. Některé stromy v zámeckém parku jsme dokázali pojmenovat, rozlišit listy, osahali jsme si kůru, objevovali různé vůně a také ruměnice, o kterých víme, že je jich tu velká spousta. Obři, zahalení do barevných podzimních kabátů, nás pozorovali ze své výšky a z naší návštěvy, kterou jsme uskutečnili v rámci projektu k jejich svátku, měli určitě radost. Pochvala patří všem našim prťatům za zvládnutí dlouhé cesty, poděkování paní Dolákové za připravený čaj a také stromům za všechny krásné barvy.

dscn4368 dscn4372 img_5599

Více fotografií naleznete zde…

 

Náš projekt  –  17. října 2016

Hned v pondělí jsme začali pracovat podle připraveného projektu Den stromů. Určitě vám nemusíme připomínat svátek přírody, který připadá na 20. října. Co je cílem společné práce?  Dozvědět se o stromech a jejich významu co nejvíc, umět některé pojmenovat, porovnávat jejich vzhled, kůru, listy i plody a vnímat jejich krásu na podzim. Kdo by chtěl, může se také vydat na podzimní procházku a objevovat zajímavosti v korunách stromů. A nejen tam, podívejte se i pod nohy, jako my.

dscn4329 img_5566 img_5565

Více fotografií naleznete zde…

 

Podzimní nápady – 10. října

Malá ukázka z podzimního tvoření, které nás baví. Společně se tak podílíme na  výzdobě naší školky.

dscn4333 dscn4334 dscn4335 dscn4336 dscn4337 dscn4339 dscn4340 dscn4341 dscn4342 img_5454 img_5456 img_5457 img_5458 img_5459 img_5538 img_5540 img_5541 img_5542 img_5559 img_5560 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-013 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-014 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-020 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-083 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-085 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-087 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-089

Co přinášíš, podzime? – 6. října

Jablka v trávě, jablka na stromech,

seber je všechna a žádné nevynech.

Plný košík vitamínů, zdravíčko pro rodinu.

img_5452 img_5453 img_5459 img_5515 img_5518 img_5525 img_5526 img_5558 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-003 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-004 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-039 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-047 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-062 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-064 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-065 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-068 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-074 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-077 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-078 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-079

Stále je co objevovat  – 5. října

Objevování, zkoumání, hledání možností a cest a radost z poznaného nás provází při naší práci každý den. Ne vždy je po ruce fotoaparát, aby zaznamenal všechno, co naše oči, ruce, pusy, uši i nosíky.

podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-052 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-056 img_5525 img_5528 img_5529 img_5531 img_5532 img_5533 img_5534 img_5535 podzimni-carovani-ms-jindrichov-2016-049

Divadlo ve školce

Divadlo u nás ve školce už dlouho nebylo, a tak udělal Smíšek svým příběhem Veselá školička radost nejen nám, ale i kamarádům z Vysoké, kteří si s námi také hráli a společně zazpívali.

dscn4318 dscn4319 dscn4316 dscn4315 dscn4314

dscn4317 dscn4313

Bramborové odpoledne

Jako každý rok využíváme podzimní období k poznávání plodů ze zahrad a polí a k oblíbeným patří  brambory, se kterými se dá i hezky tvořit a hrát. Vůně bramborových placků přilákala sice pouze malou část rodičů, ale ti co přišli, nelitovali. Děti se dobře bavily a veselo bylo i dospělákům, no a bramborové dobroty byly tečkou za hezkým odpolednem, plným smíchu.

dscn4298 dscn4305 dscn4280 dscn4271

další fotografie zde:

 

Podzimní barvičky

Dovedeš to jako podzim
radovat se z barviček?
Půjčil si je od sluníčka
a posledních kytiček.
Rozdával je trávě, stromům,
také šípkům na keři,
ať se dobře kolem dívá,
kdo mi to teď nevěří.

img_5463 img_5471 img_5466 img_5470 img_5469 img_5468

Pozor, začínáme

KLUCI, HOLKY, ŠUP DO ŠKOLKY!

Maminky s úlevou otáčí v kalendáři poslední prázdninový týden, letní odpočinek je za námi a my můžeme začít.  A jak to bude u nás 1. září vypadat? Velké vítání kamarádů, sdělování zážitků z prázdnin, ale i slzičky těch nejmenších, kteří přijdou poprvé. To už tak bývá a my chceme všechny rodiče ujistit, že na děti čeká hezké prostředí a kolektiv učitelek, které jsou na práci s nimi připraveny a budou se snažit všem nováčkům co nejvíce ve chvíli prvního odloučení od rodičů pomoct.  V letošním školním roce se bude u dětí obou tříd střídat paní učitelka Monika, Lenka a Dáša.

školkaSlzičky

V září nás čeká:

  • 7. 9. 2016 informativní schůzka pro rodiče
  • bramborové hraní

O všech aktivitách budou rodiče informováni prostřednictvím upoutávek v MŠ, při denním styku s učitelkami a na webových stránkách školy.
Přejeme si, aby se dětem U sluníčka i U duhy líbilo a těšíme se na vaši spolupráci.

 

PRÁZDNINOVÁ NÁVŠTĚVA

Tak jak nám maminka Verunky slíbila, přijela za námi o prázdninách do školky. Byli jsme rádi, protože jsme ji mohli poprvé opravdu vidět a poznat i staršího brášku, který se o ni umí hezky starat.  Verunka je moc milá holčička a všem nám je líto, jaký osud ji potkal. Viděli jsme její tělíčko a místa postižená nemocí, maminka ukázala, jak ošetřuje bolavé nožky. Verunka by si ráda s námi hrála, ale její zdravotní stav vyžaduje maximální ohleduplnost a individuální péči. Nyní má za sebou ozdravný pobyt u moře a na táboře se stejně nemocnými dětmi a my věříme, že i po prázdninách nám pomůžete pro ni sbírat plastová víčka.  Děkujeme.

DSCN4222DSCN4223

 

Děti nás baví 

Vaše děti nás baví celý rok,
jejich důležité rozhovory a hlášky si často připomínáme.

 

Máš doma maso? Jaké maso? No hovězí. Ne, já mám normální, mražené.

Pejsek se nenarodí.  A odkud se bere? V pejskárně.

To byl francouzák.      /= francouz/    

Já jsem šikovná, teďka jsem si toho všimla!

Paní učitelka se nevykalela .  / = nevylekala/

Tři králové?  Kašpar, Mulichar, Bulichar.

Pán, který maluje je malovník.

Ukážu vám obrázek poštolky – jú, poštolka nosí poštu. Ale balíky nenosí, protože by jí spadly.

Který pták dělá vrků? Vrkačka.

Opak ke slovu vlasatý – ten, co nemá žádné vlasy na hlavě je holatý.

Zítra půjdeme do zámeckého parku. A kde je ten párek?

Zítra se žením, vy budete hrát na klavír a paní učitelka Dáša na tyáno.

Při stavění z barevných kostek se ptá učitelka: „Petříku, co je tady na obrázku?“

Ňáká blbosť!!

My máme doma pejska a tři rybičky, ostatní nám už umřely a maminka je dala do hromádky a zasadila je.

To auto jezdí na benzín? A na co ještě může jezdit? Na nákup.

Dáme to sušit na jaditor?

Kde to mám kulňa, o co se píchne, sakla…/ Šípková Růženka/

 

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

 

 

 

Uložit