Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Evropská kosmická agentura (ESA) vyhlásila pro letošní rok soutěž Astro PI Challenge https://esero.scientica.cz/articles/view/128-astro-pi-challenge-posli-svuj-kod-do-vesmiru . Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byly v rámci tohoto projektu umístěny dva počítače Raspberry PI nazvané AstroPI, které měli žáci možnost využít. Naši žáci šesté a sedmé třídy se účastnili varianty Mission Zero pro žáky do 14 let, kdy jejich úkolem bylo vytvořit program, který bude přispívat ke každodennímu životu na ISS tím, že na jednoduchém barevném displeji zobrazí pozdrav astronautům a pomocí senzorů změří aktuální teplotu.

Žáci se seznámili s v dnešní době velice populárním programovacím jazykem Python, museli se naučit základní příkazy a jak pracovat s počítačem AstroPI (jak vypsat text na displej nebo na něj nakreslit obrázek a jak pomocí senzorů měřit teplotu), pro ladění svého programu měli k dispozici softwarový emulátor tohoto počítače.

Kód, který splňoval požadovaná kritéria, byl na 30 sekund spuštěn přímo na ISS ve vesmíru. Žáci poté dostali certifikáty podepsané Alexanderem Gerstem – astronautem ESA, kde je pro každý tým konkrétně uvedeno, kdy byl jejich kód ve vesmíru spuštěn a na mapě vyznačeno, kde se zrovna ISS nacházela. Kdo z jejich vrstevníků se tím může pochlubit? A dokážete si představit lepší motivaci do budoucna?

Z naší školy se zúčastnily celkem 2 týmy. Gratulujeme!

(Kb)