ZŠ a MŠ Jindřichov, okres Bruntál

Listování aneb Čtenář na jevišti

Od září jsme se připravovali na náročnou soutěž nazvanou Listování, kterou podporuje projekt Rosteme s knihou. V hodinách českého jazyka jsme přečetli Bílou nemoc od Karla Čapka. K četbě jsme využili elektronické čtečky. Po přečtení knihy jsme nakonec velmi dlouho polemizovali nad otázkami, které se týkají dnešní Evropy a vlastně i (chudoby, nezaměstnanosti a vyzbrojování) celého světa, a došli jsme k závěru, jak aktuální může být román i po tolika letech.

Tím však pro nás úkol neskončil. Paní učitelka Smolíková strávila několik večerů nad tím, aby nám vytvořila scénář, prostřednictvím kterého bychom děj knihy svým hereckým výkonem shrnuli do deseti minut. Pak už přišla na řadu volba postav. Hlavními hrdiny se stali Michal Palůch a Šimon Kalaš.

Smyslem soutěže bylo děj za pomocí scénického čtení zahrát tak, aby organizátoři soutěže byli přesvědčení o tom, že děj chápeme do nejmenších podrobností.

Soutěž jsme sice nevyhráli, ale i tak nás potěšilo resumé poroty:

“Děkujeme za Vaši práci, velmi oceňujeme, že vedete děti ke čtení a čtenářství. Velmi pozitivně hodnotíme výběr tématu knihy, která adekvátně sedí k věku dětí. Na všech čtenářích bylo znát, že vědí a rozumí tomu, co čtou a že mají pro čtení velké zaujetí. Též oceňujeme jejich přednes. Představení bylo pěkné, ale konkurence vysoká…
Děkujeme za spolupráci a hlavně děkujeme za čas, který věnujete literatuře. Je to moc důležité!

Mějte se hezky.
Svět knihy, s.r.o. “