Základní škola a Mateřská škola Jindřichov, okres Bruntál

Stop palmovému oleji

Ve čtvrtek 6. dubna 2017 se naší základní škole konala komunitní akce s názvem Stop palmovému oleji, která byla jakýmsi vyvrcholením měsíčního projektu se stejnojmenným názvem. Žáci napříč téměř všemi ročníky se o téma zajímali celý měsíc, absolvovali různé výukové jednotky a každá třída se pak zaměřila na určitou stránku problematiky. Děti se v tomto projektu dověděly informace o tom, jak produkce palmového oleje ovlivňuje přírodní společenství převážně v Indonésii a Malajsii, jak a proč se kácí deštné pralesy, které pak nahrazují palmové plantáže, proč díky pěstování palmy olejné hrozí vymření některých živočišných druhů, např. orangutana bornejského, tygra malajského nebo slona trpasličího a dalších. Hlavně osudy těchto krásných zvířat děti přiměly k aktivní a zodpovědné práci při vytváření plakátů, informačních tabulí, komiksů, ze kterých pak vytvořily výstavu, která byla připravena pro návštěvníky komunitní akce. Sešlo se velké množství rodičů, kteří byli nadšeni z toho, jak jejich děti umí o problému zasvěceně hovořit a předávat informace dále. Zhlédli dokument o palmovém oleji, scénku orangutana a zákazníka supermarketu, poslechli si písničku o pralese a zatleskali vlastní básnické tvorbě jedné ze žaček 6. ročníku. Také auditorka projektu Světová škola, jejíž titul letos naše škola obhajuje, byla s naší prací nadmíru spokojena a byla velice mile překvapena, jak jsou členové žákovského projektového týmu schopni o problému hovořit, jak umí formulovat své myšlenky a názory a jak jsou zapáleni pro věc. Tento projekt také naplňoval kritéria dalšího projektu o globálních tématech, a to projektu Global school, který má mezinárodní přesah.

Všechny fotografie naleznete ZDE