15. 1. – 19. 1. 2018

Č – podmět a přísudek
M -zlomky, výpočet čísla ze zlomku
Vl – zeměpisná síť
Př – třídění organismů – živočichové, zoologické zahrady

Blíží se nám termín odjezdu na lyžařský výcvik. Jedny z posledních informací před odjezdem:

• pokud chcete zajisti vypůjčení lyží hromadně (přes školu), pak budu potřebovat obvod hlavy (na přilbu), výšku (kvůli hůlkám) a hmotnost + délku chodidla (servis lyží a lyžáky) – jednorázový poplatek v hotovosti činí 500,- Kč.
  • před odjezdem je nutné doložit potvrzení od lékaře o způsobilosti dítěte (vystaví lékař, poplatek činí cca 200,- Kč).
  • potřebuji si pořídit kopii průkazu pojištěnce.

Vánoční posezení 2017

Vybíráme zálohy na lyžařský výcvik:

Učili jsme se vzájemně!

V rámci hodin přírodovědy jsme utvořilI skupiny, ve kterých jsme pracovali na tématu VÝROBA SKLA, PAPÍRU A PLASTU. Každá skupinka dostala za úkol splnit požadavky k tématu, které si vybrala a ty nnejdůležitější poznatky zaznamenat na arch papíru. Když bylo vše hotovo, čekal nás nejtěžší úkol – každý ve skupince nás ostatní měl seznámit s tím, co se dozvěděl. Práce i prezentace se opravdu moc provedla! Musím žáky pochválit za výbornou spoolupráci a aktivitu při plnění úkolů!!!

Navštívila nás Meredith – Mexiko (lekce první)

Projekt Edison se rozjíždí a my máme za sebou první návštěvu zahraničních studentů. Usměvavá Meredith nás seznámila se zajímavostmi, zvyky a tradicemi své rodné země. Nutno říci, že jsme občas koukali jako vyorané myši.

Zhlédli jsme prezentaci s mnoha obrázky (tradiční jídla, zvyky, cestovní ruch, krásy Mexika), vybarvili jsme si vlajku Mexika a dozvěděli jsme se její symboliku (zelená barva= nezávislost, bílá= čistotu náboženství, červená jednotu spojení španělské, indiánské a míšenecké krve) – dokonce jsme si i pomalovali tváře. Zahráli jsme si bingo, skládali jsme mapu, rozcvičili jsme se a nechybělo ani společné objetí.

Fotečky můžete zhlédnout zde… http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Meredith_u_pataku_2017/

Návštěva z ciziny číslo 2: Nilifer – Turecko

V úterý nás potěšila svou návštěvou usměvavá a velmi aktivní studentka z Turecka. Nejprve po nás chtěla, abychom se jí představili a každého z nás pěkně přivítala česko-anglickým pozdravem, ukázala nám turecké liry a opakovali jsme po ní fráze v turečtině. Připravila si pro nás několik zajímavých her, četli jsme nejdelší turecké slovo, dobrovolníci si zatancovali a všichni jsme dostali malý dáreček. Její výuka se nám moc líbila, protože jsme Nilifer (díky její výrazné gestikulaci) rozuměli úplně všechno.

Další fotečky můžete zhlédnout zde: http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Nilifer_u_pataku_2017/

Třetí návštěva: Anna – Gruzie

Anna se nám představila, přivítala nás a stejně jako předchozí dvě studentky nám pověděla něco o zemi, ze které pochází. Seznámila nás se zajímavostmi (ohnivě osvětlený hrad, na který vede lanovka, ukázala nám fotky své rodiny, pochválila vynikající gruzínský čaj a kávu). Ve skupinkách jsme kreslili vlajku Gruzie a České republiky, potom nás seznámila s písmeny gruzínské abecedy a každý z nás se podepsal těmito písmeny na tabuli. Potom jsme šli ven, kde jsme společně hráli volejbal, vybíjenou a házenou. Nechybělo rozloučení a hromadné objetí.

Další fotky zde: http://zsjindrichov.rajce.idnes.cz/Anna_u_pataku/

Zase škola
(David Blanarovič)

Skončily nám prázdniny,
tak do školy spěcháme.
To, co jsme se učili,
pracně v hlavách hledáme.

Že pleteme při psaní
slovesa či částice,
vidíme i ve spaní
písmena a číslice.

Vítám vás v novém školním roce 2017/2018, mojí milí páťáci.Vítám samozřejmě i vás, rodiče!

Máme za sebou, ale hlavně před sebou, obrovský kus práce. Čeká nás poslední rok na “malém” stupni, musíme se připravovat na ten “velký”, proto vás žádám:

Dbejte na úpravu domácích úkolů.
Dohlédněte na úpravu domácích úkolů svých dětí – nejen M, Č, ale i A!!! Nezapomeňte na podpis.

Pravidelně se učte.
Dohlédněte na domácí přípravu do všech předmětů (vlastivědy, přírodovědy i angličtiny!!!)

Pokud někdo chyběl, pak si obratem dopíše probírané učivo vlastivědy a přírodovědy a předloží ke kontrole!!!
Každý pátek máme geometrii, proto potřebujeme dlouhé pravítko, pravítko s ryskou a ostrouhanou tužku (pro lepší psaní doporučuji také lenocha).

• POMŮCKY DO 5. ročníku:
      • klasicky vybavené pouzdro (pastelky, tužky, pera, gumu, strouhátko) + tužky číslo 3 do geometrie + malé pravítko na podrthávání
      • do geometrie pravítka – 1 trojúhelník s ryskou nebo 1 dlouhé pravítko. Nebude možné rýsovat podle malých obrázkových ani ohebných pravítek, protože rýsování by už mělo být přesné.
      • kružítko – ne plastové, ne s boční vkládací tužkou – nejlépe klasické, kovové, zakupte i krabičku s tuhami a náhradními díly.
      • velkou a malou žlutou složku na psaní tužkou (nekupujte zelené, špatně se na ně píše a není to dost dobře vidět)
      • VŠECHNY UČEBNICE A SEŠITY BUDOU MUSET BÝT OBALENY – JE TO NAŘÍZENÍ ŘEDITELKY A BUDE TO KONTROLOVAT (vyhnete se tak placení za více zničené učebnice na konci školního roku)
      • rtěnkové lepidlo – raději větší (DO VŠECH PŘEDMĚTŮ!!!)
      • nůžky
      • složku barevných papírů
      • vodové barvy, štětce, kelímek na vodu
      • cvičební úbor v tašce